SPD steunt inzet Duitse troepen Felle strijd in voorsteden Sarajevo Buitenland Chaotisch verloop van Libanese verkiezingen Kabul eist overdracht Najibullah Getuigen bevestigen executies Falklands Collor aangeklaagd wegens corruptie Georgische leger paraat Strijd Liberia opgelaaid Schandaalpers houdt Fergie en Diana in vizier Amerikaanse voedselhulp Afrika op gang gekomen MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 4 los angeles Duizenden brandweerlieden zijn in California nog altijd bezig met pogingen de zich steeds verder uitbreidende bosbranden te blussen. De inspanningen hebben nog weinig re sultaat, mede door de aanhoudende wind. Duizenden bewoners van de getroffen gebieden hebben hun woningen verlaten, ter wijl de Nationale Garde duizenden brandweerlieden en vrijwilli gers bijstaat met blusvliegtuigen en helikopters. In het Califomi- sche district Shasta aan de grens met Oregon brandde het dorp Round Mountain volledig uit. foto ap Koning Hussein heeft kanker Rochester De „abnormale cellen" die zijn gevonden bij de operatie die de Jordaanse koning Hussein donderdag heeft on dergaan, duidden op kanker. Dat heeft een woordvoerder van de koning gisteren bevestigd. Bij de 57-jarige koning werden don derdag in de Mayo-kliniek in het Amerikaanse Rochester een nier en een deel van een urineleider weggenomen. Drugshandel Panama verdrievoudigd panama-stad De drugshandel in Panama is verdrievoudigd sinds de arrestatie van de vroegere sterke man, generaal Noriega in januari 1990. Dat zegt de chef van de Panamese geheime dienst, Menalco Solis. Volgens hem komt dat doordat het ge bruik van verdovende middelen is toegenomen, zowel in Pana ma zelf als in de rest van de wereld. Bush: Clinton is een huilebalk springfield De Amerikaanse president Bush heeft zijn Demo cratische rivaal Clinton gisteren een huilebalk genoemd. Clinton had namelijk zaterdag dat de president zijn ideeën in een ver keerd daglicht stelde. „Bill Clinton heeft mij gedurende negen maanden aangevallen, nu geef ik wat slagen -- zachte, want ik ben nog met begonnen met vechten - en nu begint hij te klagen en te huilen.", aldus Bush. Gorbatsjov steunt Honecker moskou De vroegere Sovjet-president Michail Gorbatsjov heeft zaterdag gezegd dat de Russische artsen die de voormalige DDR-leider Erich Honecker gezond hebben verklaard zich on ethisch hebben gedragen. De terugkeer van Honecker naar Duitsland werd maanden uitgesteld, onder meer omdat hij zei te ziek te ziin om te kunnen reizen. Maar Russische artsen, die hem onderzochten en behandelden, zeiden dat zijn gezondheid „bevredigend was". Mijnongeluk Oekraïne: 15 doden Donetsk» Bij twee explosies van methaangas in een Oekraïnse mijn zijn eind vorige week twee mijnwerkers en dertien red dingswerkers omgekomen. Dat heeft de Oekraïnse vice-premier Konstantin Masik zaterdag gezegd. Zeker 25 mensen raakten ge wond. De explosies deden zich voor in de Skotsjinkimijn in het zuidwesten van de republiek. Azerische aanval Stepanakert jerevan» Zeker 35 mensen zijn het afgelopen weekeinde omge komen bij beschietingen op Stepanakert, de hoofdstad van de Armeense enclave Nagomo Karabach in Azerbajdzjan. De Azer- bajdzjaanse luchtmacht voerde ook bombardementen uit op de nabijgelegen stad Shoesha. De gevechtsvliegtuigen wierpen 500 kilo zware bommen af. Onder de slachtoffers bevinden zich vol gens het Armeense persbureau Snark veel vrouwen, kinderen en bejaarden. De parlementsverkiezingen in Libanon zijn gisteren chaotisch verlopen. In de eerste vrije ver kiezingen in 20 jaar weigerden rechtse christenen hun stem uit te brengen, verdwenen stem bussen en werden beschuldi gingen geuit over fraude in en kele door moslims bewoonde gebieden. De rechtse christenen boycotten de stemming, omdat zij willen dat eerst de 40.000 Sy rische soldaten in Libanon wor den teruggetrokken. De Libane se parlementsvoorzitter Hus sein Husseini heeft premier Rashid Solh gevraagd de verkie zingen in de Bekaa-vallei en noordelijke provincies te annu leren wegens verkiezingsfraude. Duitsland wil lid worden van Veiligheidsraad De Duitse sociaaldemocratische oppositiepartij SPD is niet langer tegen een wijziging van de Duitse grondwet. Zo'n wijziging, die wordt voorgesteld door de regering in Bonn, is nodig om Duitse troepen te kunnen inzetten voor VN-missies en de toestroom van asielzoekers af te remmen. Het besluit is genomen door de partijtop na overleg dit weekeinde in Bonn. BERLIJN HANS HOOGENDUK Het SPD-besluit is een verande ring van het partijstandpunt tot nu toe en komt na maanden lange interne discussies. De ge wapende inzet van de Duitse strijdkrachten buiten het NAVO-gebied, in de grondwet verboden, moet volgens partij voorzitter Björn Engholm mo gelijk worden als de Verenigde Naties Duitsland om steun vra gen. Inzet in het voormalige 'Joegoslavië' wordt echter cate gorisch uitgesloten. Een andere voorwaarde is een herstructurering van de VN. De ze zou volgens Engholm in het midden van de jaren negentig afgerond kunnen zijn. Minister Klaus Kinkel (buitenlandse za ken) wil zo lang niet wachten. Hij kondigde gisteren een wets ontwerp aan waarin de inzet wordt geregeld. In het ontwerp staat dat Duitse soldaten aan VN-missies kunnen meedoen als het parlement daarmee ak koord gaat. Verder liet Kinkel weten dat Duitsland streeft naar een permanente zetel in de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties. De SPD is het er het afgelo pen weekeinde ook over eens geworden dat de stroom bui tenlanders naar Duitsland afge remd en gestuurd moet wor den. De asielaanvragen van vluchtelingen, die bij hun aan komst geen of valse informatie verstrekken, zullen niet langer worden behandeld, aldus Eng holm. Verder willen de sociaal democraten de regering-Kohl voorstellen een lijst samen te stellen van landen waar geen vervolging plaatsvindt. Inwo ners van die landen komen niet voor asiel in aanmerking. De SPD wil wel handhaving van het principe dat politiek vervolgden en oorlogsvluchte lingen (tijdelijk) recht hebben op asiel in Duitsland. Werknemers van het Jamochariat-ziekenhuis in Kabul dragen een van de slachtoffers van de strijd weg. foto kabul »AP-AFP-Rtr-DPA De Afghaanse regering heeft de Verenigde Naties gisteren gevfaagd de afgezette president Najibul lah over te dragen zodat hij kan worden berecht wegens oorlogsmisdaden. De door de Sovjetunie geïnstalleerde ex-president heeft zijn toevlucht gezocht in een VN-gebouw in Kabul nadat hij op 16 april, de dag dat het verzet de stad binnentrok, tijdens een vluchtpoging werd tegengehouden. Najibullah wordt ervan beschuldigd verant woordelijk te zijn voor de executie van duizenden politieke gevangenen en voor de verdwijning van ongeveer 250.000 mensen tijdens de burgeroor log. De interim-regering heeft de VN verzekerd dat Najibullah na overdracht wordt beschermd en dat hij pas terecht zal staan als de rust hersteld is. De aanhoudende strijd tussen de regering en het radicale verzet heeft tot de evacuatie van de VN-medewerkers geleid. Leden van de Hezb-i-Is- lami voerden raketaanvallen uit op de hoofdstad, waarop de regeringstroepen hun eigen artillerie in werking stelden. Volgens de Iraanse radio vie len daarbij 30 doden. 'Argentijnse gevangenen doodgeschoten Een oudere moslim-vrouw zoekt in de vuilcontainers in de buurt van het presidentiële verblijf in Sarajevo naar voedsel. De stad lag het afgelopen weekeinde opnieuw onder mortiervuur. foto epa londen-buenos aires ind De berichten dat Britse para commando's tijden de Falk- land-oorlog van 1982 Argentijn se en Amerikaanse krijgsgevan genen hebben doodgeschoten, zijn bevestigd door Britse en Ar gentijnse getuigen. In het on derzoek van de Britse regering naar de zaak zullen deze week getuigen worden gehoord om vast te stellen of er voldoende grond is voor vervolging wegens moord. Eén van de eerste getuigen is Vincent Bramley, een voormali ge korporaal bij de Derde Para commando-eenheid die in zijn boek Excursion to Hell twee exe cuties beschrijft. In één geval betrof het drie gevangenen die ervan werden verdacht Amerikaanse huurlin gen te ziin, die aan Argentijnse zijde hadden meegevochten. Ze werden geëxecuteerd om de Verenigde Staten niet in verle genheid te brengen. In het tweede geval ging het om twee Argentijnen die bij Mount Longdon bovenop een heuvel top moesten gaan staan, waar na ze werden neergeschoten en in een graf vielen. Vorige week werd de Britse krant The Independent bena derd door Adrian Weale, een voormalige kapitein van de mi litaire inlichtingendienst. Zijn verhaal ondersteunt dat van Bramley. Weale, die vorig jaar het leger verliet, vertelde dat hij in 1987 een soldaat had ont moet die de executie van een gevangene op Mount Longdon beschreef. De man, die ook deel uit maakte van de Derde Paracom mando-eenheid, vertelde hem hoe hij zag dat een gewonde Ar gentijn na afloop van de strijd uit zijn bunker naar een rots punt werd gesleept en aan een onderoffcier werd overgedra gen. Die vroeg een officier wat hij met de man moest doen. De officier wees naar een rij ge sneuvelde Argentijnen en zou hebben gezegd: „Stop hem maar bij de anderen". De on derofficier trok vervolgens zijn pistool en schoot de Argentijn in zijn gezicht, zodat hij over de rand van de rots viel. In Argentinië, waar de rege ring eveneens een onderzoek is begonnen, zijn ook Falkland- veteranen naar voren gekomen die de executies bevestigen. 5 van der laan verslaggever Rond enkele voorsteden van Sarajevo zijn de afgelopen twee dagen felle gevechten uitgebroken tussen het Bosnische en Servische le ger. De stad zelf werd het afgelopen weekeinde voortdurend be stookt met granaten. De Bosnische autoriteiten verklaarden gister avond dat daarbij zeker 22 burgers zijn gedood. De Bosnische president Izetbegovic verklaarde gistermiddag op een persconferentie dat het Bosnische leger het „strategische ini tiatief' heeft genomen om de Servische belegering rond Sarajevo te doorbreken. Volgens Izetbegovic' is de bevrijding van Sarajevo na bij, maar volgens andere berichten heeft het Bosnische leger nau welijks terreinwinst geboekt. De afgelopen twee dagen werd zwaar gevochten bij de plaatsen Stup en Ilidza, nabij het vliegveld. Het door de Serviërs bezette en 10 kilometer van Sarajevo gelegen Ilidza is van groot strategisch be lang voor Bosnië. Ilidza ligt aan de weg van Sarajevo naar het Kroatisch Split. Als de stad wordt ingenomen, hebben de Bosniërs via Kisiljak (door het Bosnische leger bezet) een aanvoerweg naar Split. Sarajevo werd het afgelopen weekeinde voortdurend beschoten vanuit de bergen waar het Servische leger zit. Tientallen granaten werden op de stad afgevuurd. Het al verwoeste parlementsgebouw een bekend Bosnisch sluipschuttersnest werd de afgelopen twee dagen door zeker 15 granaten getroffen. Ook het presidentiële verblijf werd door granaatvuur getroffen. Gistermorgen ontplofte een mortiergranaat op de tweede verdie ping van een gebouw waar 250 buitenlandse studenten zijn gehuis vest. Daarbij kwamen twee studenten om. De buitenlandse studen ten zijn voor het merendeel afkomstig uit het Midden-Oosten en Afrika. Hun verzoek aan de VN om te worden geëvacueerd is tot nu toe niet gehonoreerd. den haag anp Georgië heeft het leger gisteren in staat van paraatheid gebracht wegens het conflict met de naar onafhankelijkheid strevende deelstaat Abchazië. Daarmee wil Tbilisi een dreigende mili taire interventie van de Confe deratie van Kaukasische Berg volkeren voorkomen. De Confederatie besloot za terdag eenheden vrijwilligers op de been te brengen om de „Ge orgische agressie" tegen Abcha zië tegen te gaan. Zo'n 1.000 vrijwilligers uit diverse delen van de Kaukasus zouden al in Abchazië zijn om de Georgiërs te bestrijden. Behalve Abchazië zijn in de Confederatie van Kau kasische Bergvolkeren Adygeja, Karatsjajevo-Tsjerkessië, Kabar- dino-Balkarië, Ingoesjetië, Noord-Ossetië, Dagestan en Tsjetsjenië vertegenwoordigd. MONROVIA AP-AFP-DPA Bij nieuwe gevechten tussen ri valiserende rebellengroepen in Liberia zijn de afgelopen week zeker 1.500 doden gevallen. Dat heeft rebellenleider Charles Taylor gezegd. Volgens hem zijn de meeste slachtoffers burgers die tussen de twee strijdende partijen vast waren komen te zitten. In een radio-uitzending be schuldigde Taylor de Westafri- kaanse vredesmacht ervan strij ders van de Verenigde Bevrij dingsbeweging voor Democra tie (Ulimo) te helpen bij de aan vallen. De Ulimo wordt ge vormd door voormalige solda ten uit het leger van de ver moorde president Samuel Doe. De gevechten vonden plaats in het gebied van Grand Cape Mount, ongeveer 60 kilometer ten noorden van de Liberiaanse hoofdstad. De Braziliaanse president Fer nando Collor de Mello, die drie jaar geleden met een anti-cor ruptiecampagne aan de macht kwam, wordt vandaag zo goed als zeker door een parlementai re onderzoekscommissie aange klaagd wegens corruptie. De anti-corruptieboodschap van de jonge, energieke presi dent sloeg aanvankelijk aan bij de bevolking, maar keerde zich uiteindelijk tegen hem. Want de eerste man van Brazilië, die zichzelf prees omdat hij onom koopbaar was, bleek zich te hebben omringd met corrupte, inhalige en hebberige personen. Zij sleepten hem uiteindelijk in hun val mee. Hoofdpersonen in de corrup tiezaak zijn de broer van de pre sident, Perdro, en de zakenman en persoonlijke vriend van Col lor, Farias. De laatste beheerde Collors verkiezingskas maar zal nu terecht moeten staan we gens fraude. Hij zou een deel van het oneerlijk verkregen geld hebben doorgesluisd naar de fa milie Collor. Pedro maakte de corruptiepraktijken van de pre sident en Farias bekend. Er werden gisteren enkele ernstige gewelddadigheden ge meld. Een soldaat van het Liba nese leger en een niet-geïdenti- ficeerde gewapende man kwa men om het leven tijdens een vuurgevecht in de Bekaa-vallei. De schietpartij brak uit toen een patrouille van het leger optrad tegen aanhangers van rivalise rende shi'itische kandidaten die met elkaar op de vuist waren gegaan. Het ministerie van binnen landse zaken zei dat de op komst 41 procent was. Maar volgens het christelijke radio station Voice of Lebanon kwam slechts 10 procent van de kies gerechtigden opdagen. De uit slag van de eerste ronde wordt vandaag bekend gemaakt. MOMBASA AFP-DPA-Rtr Sarah Ferguson, beter bekend als 'Fergie' of de hertogin van York heeft gisteren met stil le trom het buitenverblijf Balmoral van de Britse koninklijke familie verlaten. Zij gaf daarmee voedsel aan alom geuite vermoe dens dat zij is afgereisd naar het buitenland, in afwachting van een formele scheiding van haar man, prins Andrew, de tweede zoon van de Britse koningin Elizabeth. Vorige week verscheen een ware waterval van foto's van de vakantievierende Fergie, die in het Franse St.Tropez in het gezel schap was van haar financieel adviseur John Bryan. De foto's van Fergie, die met blote borsten de 37-jarige Bryan kuste, zijn nek masseerde, of zonnebrand-olie smeer de op zijn kale schedel, ontketenden een schandaal. Het koninklijk paleis keurde de Eublicaties krachtig af en Fergie vluchtte et kasteel Balmoral in, waar de koninklijke familie intussen de schijn bleef ophouden dat zij daar van haar traditionele zomerva kantie genoot. Gisteren ontbrak de hertogin echter met haar twee kleine kinderen tijdens de kerk dienst die de koninklijke familie traditiege trouw bijwoont in een klein Schots kerkje. Fergie was zaterdag nog vernederd door het roddelblad The Sun, dat op pagina drie, die normaal is gewijd aan pin-ups, een foto plaatste van the Duchess. Fergie als aantrek kelijk meisje met blote borsten is een truca ge waarbij een foto van haar hoofd is ge plaatst boven de afdruk van het naakte li chaam van een model. De Britse schandaalpers berricht vandaag over het huwelijk van prinses Diana. Ver schillende kranten publiceren de tekst van een gesprek dat een vrouw Diana in 1989 zou hebben gevoerd met een onbe kende man. Op de opname klaagt de vrouw over haar huwelijk, de twee „blazen" elkaar kussen toe en de man zegt dat hij van haar houdt. Kranten als The Sun en de Daily Mail brengen het verhaal onder grote kop pen over een „liefdesmysterie" en „Diana- gate". Het koninklijk paleis zei echter in een verklaring: het „niet een verhaal te vinden dat wij serieus kunnen nemen". gebracht. Het voedsel wordt verdeeld door Unicef en de hulporganisatie CARE onder Somalische vluchtelingen en in woners in dit deel van Kenya dat eveneens door droogte is getroffen. De VS hebben aangeboden 154.000 voedselhulp naar So malia te brengen. De komende week zouden de eerste vluchten naar dat land moeten beginnen. In Somalia dreigen meer dan twee miljoen mensen door droogte en de heersende burge roorlog te verhongeren. In Mombasa zijn ook twee Duitse vliegtuigen aangekomen die de Amerikanen zullen hel pen voedsel naar het noorden van Kenya en naar Somalia te Negen Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren 216 to,n voedsel naar Somalische vluchtelingen en de hongerende bevolking in het noordoosten van Kenya ver voerd. Dat heeft een Ameri kaanse woordvoerder in Mom basa verklaard. Zes Hercules C-130 en drie C- 141 Starlifter vliegtuigen voer den in het kader van de hulpac tie van de Verenigde Saten voor Somalia 18 vluchten uit van ha venstad Mombasa naar de stad Wajir in het noorden van Ke nya. De Amerikaanse luchtbrug begon donderdag. De Amerikanen hebben tot nu toe meer dan 300 ton voe dingsmiddelen naar Wajir over

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4