Benzeen in Tilburgse woonwijk Heavy metal maghouse nog niet Binnenland Ziekte houdt minder werknemers thuis Gezondheidszorg moet 600 miljoen bezuinigen Bij de Norbertijnen 'Minima hoeven er niet op achteruit' Campagne kindermishandeling werkt PvdA praat weer over 'dingen die mensen aangaan' MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 3 Nederland verpatst F-16's den haag Nederland onderhandelt met Denemarken over de verkoop van veertien F-16 jachtvliegtuigen. Denemarken wil er een aantal aanschaffen en is met verschillende landen in onder handeling, zo heeft minister Ter Beek van defensie zaterdag ge zegd. De verkoopplannen zijn onderdeel van een verdere afslan king van de krijgsmacht. Eind dit jaar wil Ter Beek zijn definitie ve voorstellen in een zogenoemde Prioriteitennota aan de Ka mer presenteren. Abortus bang in Noord-Brabant mariahout Op een boerderij in Mariahout is de uiterst besmet telijke ziekte abortus bang vastgesteld. Alle 220 koeien van het bedrijf zullen worden afgemaakt, zo heeft directeur Damen van de gezondheidsdienst voor dieren gezegd. Twee weken geleden werd dezelfde ziekte geconstateerd op een bedrijf in West-Bra bant. Voorlopig geldt voor vijftien rundveebedrijven een blokka de. Er mogen alleen dieren worden vervoerd naar het slachthuis. Het is nog onduidelijk of het virus zich verder heeft verspreid. Is dat het geval, dan staat de rundveenhouderij in Zuid-Nederland een kleine ramp te wachten. Toerist en peuter verdronken alkmaar In Noord-Holland zijn gisteren een 41-jarige toerist en een 3-jarige peuter verdronken. Een 41-jarige inwoner van Ens (Flevoland) kwam in problemen bij het zwemmen voor het strand van Bergen aan Zee. De in nood verkerende man werd opgemerkt, maar de plaatselijke reddingsbrigade verloor hem door hoge golven uit het oog. Bij de zoekactie werd de man le venloos in zee gevonden. Een uit Dronten afkomstige peuter verdronk tijdens een dagje uit op het oeverrecreatiepark De Pauw in De Rijp. Toen de ouders het kind misten, werd een uit gebreide zoekactie gehouden. Duikers van de brandweer von den het stoffelijk overschot in een ondiepe sloot van het park. Vallende auto verwondt Nederlanders Marseille Drie Nederlandse jonge vrouwen zijn afgelopen nacht gewond geraakt toen zij al slapende op een strand bij Sausset- les-Pins in zuid-west Frankrijk werden geraakt door een wagen die van een hoger gelegen weg op het strand neerkwam. Eén van de vrouwen werd zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht, twee anderen liepen lichtere verwondingen op. Volgens de poli tie gaat het waarschijnlijk om een gestolen wagen die op de weg was achtergelaten. Groepsverkrachting snel opgelost zaanstad Door een snelle actie van de politiekorpsen van Landsmeer, Wormerland, Oostzaan, Purmerend, Zaanstad en Amsterdam zijn gisteren vijf mannen uit Zaanstad aangehouden die zaterdagnacht een 32-jarige vrouw hebben verkracht. De vrouw stapte bij het Centraal Station van Amsterdam in de auto van één van de verdachten. Later stapten nog vier mannen tus sen 18 en 20 jaar in het voertuig. Een getuige die het gebeuren niet vertrouwde, noteerde het kenteken van de auto en meldde dit aan de politie. De mannen namen de vrouw mee naar het re creatiegebied het Twiske en misbruikten haar daar. Dankzij het kenteken konden de samenwerkende politiekorpsen snel tot Jongetje te vondeling gelegd nuenen Een voorbijganger heeft zaterdagnacht in Nuenen (Noord-Brabant) een vondeling aangetroffen. Het gaat om een jongetje van hooguit enkele dagen oud. De man vond het kind in een kartonnen doos toen hij 's nachts om twee uur zijn hond uitliet. Het kind, dat naar omstandigheden in een redelijke ge zondheid verkeert, is opgenomen in een ziekenhuis. f Eerste Haagse luchtvaartdag den haag Den Haag had zaterdag iets nieuws. Voor de eerste keer werd in de Hofstad een luchtvaartdag gehouden. Mede dankzij het goede weer namen velen de gelegenheid te baat om op het Malieveld kennis te maken met de luchtvaart. Deze Star- fighter was een van de grote trekpleisters. foto anp paul vreeker amsterdam gpd Het ziekteverzuim blijft dalen. Door de strengere maatregelen van bedrijfsverenigingen lag het aantal ziekmeldingen in het be drijfsleven het afgelopen half jaar zo'n 2,5 procent lager dan in dezelfde periode vorig jaar. Ook de duur van het ziektever lof is bekort met zo'n 4 procent. De daling van het ziekteverzuim is vorig jaar al ingezet, zo blijkt uit cijfers van het Gemeen schappelijk Administratie Kan toor (GAK). Door de daling van het verzuim hoeven bepaalde 'strafmaatre gelen' zoals het inleveren van een vrije dag bij ziekte, nog niet te worden toegepast. bedrijfstakken, zoals de bouw en metaalnijverheid, hebben in hun CAO's afspraken gemaakt over hef toepassen van dergelij ke maatregelen wanneer het verzuim boven een bepaald percentage uitkomt. Het GAK verwacht dat het da lende ziekteverzuim op termijn ook een positieve uitwerking zal hebben op de terugdringing van het aantal mensen met een AAW- en WAO-uitkering. Vorige week constateerde de Gemeen schappelijke Medische Dienst al een daling van deze groep. Het ministerie van sociale zaken gaat echter nog uit van een stij ging van het aantal arbeidson geschikten. den haag anp De gezondheidszorg moet vol gend jaar ongeveer 600 miljoen bezuinigen. Dat geld wordt dit jaar teveel uitgegeven aan de zorg in ziekenhuizen (137 mil joen), aan specialisten (248), aan geneesmiddelen (112) en aan tandartsen (69). De bespa ringen hoeven niet per se ook op deze terreinen plaats te vin den, zo schrijft staatssecretaris Simons van volksgezondheid in een notitie aan het kabinet. Behalve dat er moet worden bezuinigd, zullen patiënten ook meer eigen bijdragen moeten gaan betalen, onder meer voor psychotherapie en hulpmidde len (hoortoestellen, incontinen tieluiers, steunkousen). Simons kondigde dat laatste overigens vorige maand al aan Paniek onder bewoners Stank, pijnlijke ogen, duizeligheid en slaapproblemen. Daarover klagen de buurtbewoners van de Tilburgse nieuwbouwwijk Lichtstraat al tijdenlang. De oorzaak van hun klachten is vermoedelijk de uiterst giftige en kanker verwekkende stof benzeen in de bodem. De aanwezig heid van het gif werd gisteravond bevestigd door wet houder Van Hassel van milieuzaken. tilburg anp De bodemverontreiniging kwam aan het licht na een bo demonderzoek, aldus Van Has sel. Lichtstraat is gebouwd op het terrein van een vroegere gasfabriek, dat voor de bouw van de woningen al werd schoongemaakt voor een be drag van 20 miljoen gulden. De aannemer die de klus uitvoerde zei toen al dat het werk eigenlijk maar half werd gedaan. De verontreiniging is vastge steld tot een diepte van meer dan anderhalve meter onder de tuinen van zes woningen. Uit onderzoek blijkt verder dat het grondwater is vervuild met blauwzuur. Omdat deze vergif tiging al eerder was geconsta teerd, pompt de gemeente Til burg de vervuiling via bronbe maling weg. De mededeling van Van Has sel heeft de sluimerende onrust onder de buurtbewoners tot uit barsting doen komen. Zij zien in de resultaten van het onder zoek de reden van hun gezond heidsklachten. Volgens de wet houder is er echter geen enkele relatie aangetoond. Pogingen van Van Hassel de zaak te sus sen door te verklaren dat er geen direct gevaar bestaat voor de gezondheid, vonden echter geen gehoor. Het is voor Van Hassel nog onduidelijk hoe het komt dat de nu gevonden verontreiniging destijds niet bij de eerste bo demsanering is verwijderd. „Op sommige plaatsen is de grond toen meer dan zes meter afge graven", benadrukte de wet houder. De wethouder wil binnen veertien dagen overleg voeren met de provincie en met verte genwoordigers van de bewoners om de vervuiling aan te pakken. heeswuk pinther» Een Norbertijner kanunnik was zaterdag in geani meerd gesprek met twee meisjes uit Veldhoven die naar de open dag waren gekomen van de Abdij van Beme. De monniken wilden zo de mogelijkheid geven kennis te maken met het kloosterleven van de Nor bertijnen anno 1992. De orde werd in 1121 door Norbert van Xanten in Frankrijk gesticht. In Nederland zijn er nog kloosters van de Norbertij nen in Heeswijk Dinther en Harderwijk, foto anp marcel antonisse biddinghuizen PvdA dringt aan op koopkrachtbehoud den haag gpd Het is niet nodig dat de minima volgend jaar koopkracht inleve ren. De economische vooruit zichten zijn nu beter dan in april, toen het kabinet besluiten nam waardoor de uitkeringsge rechtigden en minimumloners in 1993 een procent koopkracht inleveren. Bovendien ontwikkelt de werkgelegenheid zich beter, zodat de verhouding tussen ac tieven en niet-actieven gunsti ger wordt dan voorzien. PvdA-fractieleider Wöltgens heeft dat gezegd na afloop van topberaad het afgelopen week einde. Het kabinet hervat van avond de discussies over de koopkracht 1993. Volgens PvdA- leider en minister van financiën Kok staat het kabinet nog voor een lastige afweging. Deson danks noemde hij het probleem 'redelijk overzichtelijk'. Ik denk wel dat wij er uit komen", liet hij weten. Wöltgens wilde niet aangeven welke maatregelen het kabinet zou moeten nemen. „Ik ga niet mee-onderhandelen. Het resul taat telt." De PvdA-fractieleider wilde ook niet ingaan op vragen of een heel geringe koopkracht daling voor de minima wel ac ceptabel is. „Ik ga niet millime teren", was hier het commen taar. Volgens de PvdA is het niet nodig dat de hogere inkomens groepen hun voor 1993 voor spelde koopkrachttoename van ruim 1 procent zien afnemen ten behoeve van de laagstbe taalden. Het deels doorsnijden van de koppeling tussen uitke ringen, minimumloon en lonen (de uitkeringen stijgen het ko mend jaar 2 procent ongeacht de loonstijging in de bedrijven) is de voornaamste oorzaak van de koopkrachtdaling. Het CDA wil wel iets doen, maar vindt het geen probleem als de kloof tussen arm en rijk wat groter wordt. Een geringe koopkracht daling voor de minima van 0,2 of 0,3 procent is voor het CDA acceptabel. „Ik geloof niet dat God onze oren hiervoor heeft geschapen", zegt een jongen uit Dordrecht. Hij staat bij te komen van de oorverdovende heavy metal- muziek van de groep Seventh Angel. Youth for Christ, dat het Flevo Totaal Festival in Bidding huizen heeft georganiseerd, denkt daar anders over. Want er zijn onder jeugdige christenen heel wat hard-rock fans en ook die moeten ook aan hun trek ken kunnen komen. Dat vinden ook de hard-roc- kers zelf. „Je houdt nou een maal van een bepaalde soort muziek, of je christen bent of niet", zegt een fan van Seventh Angel. Het verschil met vele an dere heavy metal-bands zit hem niet in de muziek, maar in de tekst: „Een heleboel bands zin gen voor de duivel", aldus de fan. De artiesten en groepen op het vijftiende Flevo Festival, dat afgelopen weekeinde bijna tien duizend jongeren trok, zingen daarentegen voor Jezus. Nagenoeg alle populaire mu ziekstijlen zijn vertegenwoor digd op het festival, zelfs house. Toch zorgt dat voor opschud ding. Er is geen band, de be dwelmende stampmuziek wordt alleen gedraaid in de nachtelijke discotent van de NCRV. Een van de bezoekers verzamelt handtekeningen te gen deze 'onchristelijke' mu ziek. Een paar EO-jongeren trekken demonstratief met anti- NCRV leuzen op hun t-shirt over het festival-terrein. Het geen andere jongeren weer on christelijk vinden, want er staat immers geschreven: oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld wordt. Organisator Dik de Jong noemt de kritiek van de EO-jon- geren „hypocrisie ten top: in de NCRV-tent staan ze boe te roe pen maar even verderop, voor het grote podium, gaan ze zelf ook uit hun dak". Christelijke jongeren kunnen keihard tegen elkaar zijn, weet hij inmiddels. „Daar is niks christelijks aan." Maar verder gaat het goed met de gospelrock. In de VS kunnen zelfs 'gewone' stations en platenmaatschappijen niet meer om de gospel-artiesten heen, zegt Rik Bennik van GMI, de belangrijkste importeur en distributeur van gospelmuziek. „De kwaliteit neemt toe. Met name hard roek-gospel wordt ook buiten het eigen circuit zeer hoog gewaardeerd. In Nederland zijn de gospel- theken in opmars, disco's waar louter gospel wordt gedraaid en geen druppel alcohol wordt ge schonken. Het zijn er inmiddels ruim vijftig, zegt Bennik, en ze zijn vooral in de Randstad te vinden. „Positief uitgaan", noemt een jongen uit Gorcum zijn weke lijkse bezoekjes aan de gospel- theek. Hij leerde er de gospel muziek kennen en draait sinds dien ook thuis niks anders meer. De 'wereldse' muziek ging de deur uit. „Ik luister lie ver naar muziek met een posi tieve boodschap." Maar niet iedere bezoeker ju belt mee. „Zakelijk gezien gaat het goed. Gospel wordt handel, het evangelie wordt verkocht. Maar gospel heeft vaak geen diepgang, het verwordt een beetje tot propaganda", zegt hoofdredacteur Leo Blokhuis van het Youth for Christ-blad Aktie. Temidden van het muzikale geweld staat dit jaar voor het eerst de tent genaamd Dorps kerk. Even geen programma's, even geen herrie, zegt 'koster' Janet Noorloos. Er zijn vier kor te vieringen per dag. „Laten we stil worden voor God fluistert een meisje, terwijl de muziek uit andere tenten doorstampt. den haag gpd In de eerste helft van dit jaar is het aantal meldingen van kin dermishandeling gestegen met 17 procent ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. Vooral in de grote steden en Noord- Brabant nam het aantal meldin gen fors toe, aldus directeur Samsom van de landelijke stichting Buro's Vertrouwens arts in Utrecht. De stijging is waarschijnlijk het resultaat van de campagne 'Over sommige geheimen moet je praten', waarmee de stichting in samenwerking met de Kin dertelefoon actie voert om in elk geval melding te maken van kindermishandeling als eerste stap naar een oplossing. De laatste jaren kent het aantal meldingen van kindermishan deling een gestage groei met 5 tot 10 procent. Dat zegt overi gens weinig over de vraag of kindermishandeling toeneemt. Dat in de grote steden meer kindermishandeling wordt ge meld, hoeft volgens Samsom niet te betekenen dat daar ook meer mishandeling plaats vindt. „Als je kijkt hoeveel meldingen er binnen komen per duizend kinderen, is dat cijfer vrijwel ge lijk aan dat uit andere regio's. Er wonen daar natuurlijk veel meer mensen." Wel speelt mo gelijk een rol dat de grote ste den meer gezinnen kennen met meer ernstige problemen als werkloosheid, ruzie tussen ou ders, drugs- en alcoholproble men. „Combinaties daarvan ko men in de grote steden eerder Een mogelijke verklaring voor de grote stijging in Midden-Bra bant is dat er nog niet zo lang een meldpunt is in Breda. Het blijkt dat nieuwe vestigingen een enorme 'zuigkracht' heb ben. doorn carel goseling Plaats van handeling: het oplei dingscentrum van de Bonds spaarbanken in de bossen bij Doorn. Een graadje of 25, nau welijks wind. Bijna een jaar ge leden kwam de PvdA-top hier ook al bijeen. De sfeer was toen echter heel anders. De PvdA had net het WAO-debacle ach ter de kiezen en PvdA-leider Kok verklaarde fel dat hij de ontkoppeling voor 1992 niet mee zou maken. Dit keer was er echter geen vuiltje aan de lucht. In het zonnetje, met opgerol de hemdsmouwen, wilde Thijs Wöltgens wel even uiteenzetten wat er zoal was besproken. Niet dat de verzamelde pers daar ho ge verwachtingen van moest hebben, maar als er belangstel ling voor was wilde hij wel wat vertellen. Er was uitgebreid ge sproken over de criminaliteit en de rechtshandhaving, onder lei ding van deskundigen uit de rechterlijke macht en van 'par tijgenoot' Erik Nordholt, politie chef te Amsterdam. Die riep aan het einde van zijn 'indringende betoog uit de praktijk' de PvdA op hem te helpen bij zijn strijd tegen de criminaliteit. Natuurlijk, de politiek was ook aan de orde geweest. Een 'verkenning' van onderwerpen die Thijs zelf bij de algemene beschouwingen naar voren zou Doom 1991. Wöltgens en Kok overleggen met sombere, gespannen gezichten over de ingrepen in de WAO. Een jaar later ging net er veel meer ontspannen aan toe. foto anp Raymond rutting brengen. Internationale ontwik kelingen, met Joegoslavië voor op. Sociale economie een beetje. De veiligheid. Het milieu. Even over Joegoslavië. Men was het er unaniem over eens dat er geen panklare oplossin- fen waren. Het was wel gemak- zet. Als NAVO of WEU dat elijk om bijvoorbeeld met mili- vanuit militaire overwegingen tairen het land in te komen, of politieke onwil niet snel kun- Maar of je er ooit weer uit nen regelen, dan moet dat maar kwam was een tweede. onder VN-vlag met een redelij- Aan humanitaire hulpacties ke groep andere landen. Het wil de PvdA meedoen, ook als kan niet zo ziin dat we vanwege daarbij militairen worden inge- de olie in Irak wel iets doen en het bij massamoorden om de hoek laten afweten, zo meent de PvdA-fractieleider. En dan de koopkracht. Was die nog aan de orde geweest, meneer Wöltgens? Ja. Partijge noot Wim Kok had een over zicht van de stand van zaken gegeven. Het streven is gericht op koopkrachtbehoud voor de minima. Maar geen gemillime- ter, geen olie op het vuur. „Het resultaat telt", klinkt het bij de zoveelste vraag naar tienden van procenten koopkracht en te nemen maatregelen. En de PvdA zelf dan? „Sinds maart van dit jaar praat de PvdA niet' meer over zichzelf maar over dingen die de mensen aan gaan", lepelt Wöltgens feilloos de afspraak van het PvdA-con gres van die maand in Nijme gen op. Waarom het nu ineens zoveel beter gaat? De fractieleider slikt. Heeft er wel gedachten over, maar spreekt ze liever niet uit. Hij heeft alleen 'de stellige in druk' dat het kabinet de rit uit zit. Tot de verkiezingen van 1994. „En dat is een heel goede ontwikkeling", meent Wöltgens. De schrijvende pers moet ver trekken. Radio en tv moeten nog worden bediend door de PvdA'er. In een inmiddels verla ten oord. „Eindelijk weer eens normaal", verzucht Wöltgens. Diep tevreden. Najaarsoverleg komt toch later den haag» gpd Het Najaarsoverleg tussen werkgevers, vakcentrales en overheid, vindt pas laat dit jaar plaats. Dat is vanmorgen be kendgemaakt door de voorman van de christelijke vakbeweging CNV, Anton Westerlaken. De vakbeweging is er op ge brand zo snel mogelijk tot cen traal overleg te komen, zodat de gemaakte afspraken meteen aan bod kunnen komen tijdens de nieuwe ronde CAO-onder- handelingen, die in december begint. De bonden hebben echter moet buigen voor de werkge vers. Zii willen op z'n vroegst in november centraal overleg, na dat de Sociaal-Economische Raad (SER) zijn advies heeft uit gebracht over de positie van Nederland in het verenigde Eu ropa van na 1992. In dat advies komt de hele 'overleg-ecorto- mie' van Nederland aan de Or de. Westerlaken zegt van de da tum echter geen halszaak te wil len maken. Twistpunten in het Najaars overleg zijn in elk geval de loon vorming en de arbeidstijd. Werkgevers en kabinet willen harde afspraken over loonmati ging. terwijl de vakcentrales FNV en CNV op hun beurt har de eisen op tafel zullen leggen voor hel bevorderen van de werkgelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3