Israëlisch optimisme over vredesoverleg is misplaatst Wie met wat schiet op Sarajevo valt nauwelijks vast te stellen Syrië en Israël nog geen stap tot elkaar |PP Witte fraude heeft ook een keerzijde Feiten &Meningen MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 2 JERUZALEM AO BLOEMENDAAL Het vredesoverleg over het Midden-Oosten, dat onder de Israëlische regering-Shamir negen maanden lang muur vast heeft gezeten, wordt vandaag hervat. Na zijn verkie zingsnederlaag op 23 juni zei Shamir dat hij de onder handelingen over Palestijnse autonomie zeker tien jaar had willen rekken, om de Israëlische kolonisatie van de bezette gebieden volledig te kunnen afronden. de Gazastrook. Op kotte termijn er wordt zelfs gesproken over 1 decem ber aanstaande zou de bevol king van de bezette gebieden naar de stembus mogen voor de verkiezing van de 'zelfbestuurs- raad' waarvan sprake is in de Akkoorden van Camp David. Deze administratieve raad, die volgens Israël ongeveer vijftien leden moet tellen, zou zich moeten belasten met de prakti sche uitvoering van de autono mie, die alle terreinen van het dagelijks leven zou beslaan met uitzondering van buitenlandse zaken en defensie. Tegen de zo mer van 1993 zou de nieuwe bestuursmachine moeten draai- De Palestijnen en de Arabische delegaties hebben die onbe weeglijkheid van Israëlische kant dankbaar aangegrepen om hun eigen gebrek aan soepel heid de schijn te geven van dy namiek. Beweging is immers een relatief gegeven. De nieuwe Israëlische premier, Rabin, heeft dat goed begrepen. Sinds zijn aantreden verklaart hij bijna dagelijks dat zijn partij, Arbeid, vaart achter het vredes proces gaat zetten. Om die indruk te versterken, heeft hij een tijdschema aange kondigd voor het onderhande lingsproces met de Palestijnen. Hij wil binnen negen twaalf maanden na het begin van de onderhandelingen een overeen komst sluiten met de Palestijn s/Jordaanse delegatie over een tijdelijke regeling van zelfbe stuur voor de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in Helaas kunnen de dynamische presentatie, het tijdschema en het optimisme van de regering- Rabin alleen succes opleveren als de Palestijnen bereid zijn zich naar de Israëlische voor stellen te schikken. Maar niets wijst erop dat dat het geval is. De Palestijnse delegatie heeft zo haar eigen ideeën over de tus sentijdse regeling en het tempo van het onderhandelingsproces zal evenmin worden versneld door de steeds meer op de voorgrond tredende onenigheid in Palestijnse kring. Vrijdag nog organiseerde het Palestijnse 'afwijzingsfront' bestaande uit radicalere PLO- groepen, zoals het Democra tisch Front en het Volksfront een persconferentie om te laten weten dat het Palestijnse volk „niet is geïnteresseerd in een hervatting van de vredesonder handelingen". Ook de islami tische Hamas-beweging is tegen het overleg. De vertragingstaktiek van ex- premier Shamir bood de Pales tijnen de mogelijkheid een schijn van eenheid op te hou den. Ze hoefden immers geen beslissingen te nemen. Maar het ziet er naar uit dat ze in de komende weken het overleg in Washington moet minstens een maand gaan duren zul len moeten kiezen tussen kno pen doorhakken of nu zelf het proces vertragen. Waarschijnlijk zal het laatste gebeuren. De Israëlische regering hand haaft ondertussen haar dynami sche en optimistische toon, in de geest van 'aan ons zal het niet liggen als het fout gaat'. Mi nistervan buitenlandse zaken Shimon Peres zei eerder deze week:Als de Palestijnen in stemmen met het principe dat we praten over autonomie en niet over onafhankelijkheid, dan voorzie ik geen problemen. Wij van onze kant spreken over een tussentijdse regeling met zelfbestuur, zoals vorig jaar ook is vastgelegd in de uitnodiging voor de openingsconferentie in Madrid. Als de Palestijnen dat veranderen in een Palestijnse staat, dan tekenen we onmid dellijk bezwaar aan. Maar als ze vasthouden aan letter en geest van een tussentijdse regeling, dan wordt het naar mijn vaste overtuiging een snelle rit naar succes". Maar daar ligt het probleem. De Palestijnen willen alleen ak koord gaan met een tussentijd se regeling als die uiteindelijk, over vijf jaar, zal leiden tot onaf hankelijkheid. Daarom zijn ze niet geïnteresseerd in de verkie zing van een kleine bestuurs raad, maar alleen in een uit 180 leden bestaande Wetgevende Vergadering met vergaande be voegdheden. Israël is daar mor dicus tegen omdat een Wetge vende Vergadering zou beteke nen dat de Palestijnse staat een feit is. Terwijl In Washington wordt gepraat over vrede, gaan op de bezette Westelijke Jordaanoever de vijandigheden gewoon door. Israëlische troepen arresteerden het afgelopen weekeinde Palestijnse jongeren. Die hadden Israëlische soldaten met stenen bekogeld. foto af JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Aan de vooravond van de nieu we ronde in het vredesoverleg draait in het Midden-Oosten de geruchtenmolen op volle toe ren. De afgelopen dagen meld den Israëlische en buitenlandse media dat Israël deze week in Washington een spectaculair aanbod zal doen aan Syrië. Is raël zou bereid zijn de Golan- hoogvlakte te ontruimen. Dat zou een totale wijziging beteke nen van de Israëlische onder- handelingsfïlosofie. De verhalen en de onvermij delijk volgende onrust onder de kolonisten op de Golan zijn het gevolg van pogingen van Is raëlische kant een sfeerverbete ring te bereiken in de gesprek ken met de Syrische delegatie. De bereidheid van de Syriërs om verder te praten met Israël is immers fors afgenomen na een reeks verklaringen van pre mier Rabin, waarin deze aangaf dat het overleg met Damascus wat hem betreft geen voorrang geniet. Eerst zou er met de Pa lestijnen een regeling moeten worden getroffen over beperkt zelfbestuur in de bezette gebie den. De Israëlische premier heeft na melijk geen enkel vertrouwen in een goede afloop van 1 et over leg met Syrië. Damascus en Je ruzalem verschillen immers fundamenteel van mening over zowel procedure als inhoud. De Syriërs vinden dat Israël om te beginnen de Golan-hoogte moet verlaten. Totaal en on voorwaardelijk. De besprekin gen zouden alleen moeten gaan over het tijdschema van de ont ruiming. Pas als de Syrische soevereiniteit over de vlakte vol ledig is hersteld, zou een situa tie zijn geschapen waarin de re laties met Israël kunnen worden besproken. Het is in die visie dus heel goed mogelijk dat de Israëli's uiteindelijk niet alleen zonder Golan verder moeten, maar ook zonder vredesverdrag. Israël wil juist beginnen met het vredesaspect. Het streeft niet naar gebiedsafstand, maar naar wat het noemt een 'volledige vrede' met Syrië, naar het voor beeld van de vrede met Egypte. Syrië zou moeten verklaren dat het daarnaar wil streven (wat het tot nu toe weigert), waarna Israël zich bereid zou tonen tot een compromis over de Golan. Dat compromis zou ruimte la ten voor grenscorrecties, maar niet voor een volledige terug trekking. Rabin heeft steeds ge zegd dat het Israëlische leger op de Golan zal blijven, welke rege ling er ook met Syrië wordt ge troffen. Verder wil de regering de Israë lische nederzettingen handha ven. Rabin heeft wel eens ge suggereerd dat hij bereid is de Syrische soevereiniteit over het grootste deel van de Golan te herstellen als Israël het land vervolgens voor een lange pe riode van Syrië zou kunnen pachten. In geen geval zal Israël een Syrische militaire aanwe zigheid toestaan. Alles bij elkaar genomen biedt het Israëlische standpunt de regering in Da mascus weinig openingen. Syrië beklaagde zich bij de Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) over Is- raëls gebrek aan belangstelling. Baker bracht die boodschap over aan Rabin, en hij vertelde erbij dat de Israëlische premier er goed aan zou doen de Syriërs niet te zeer tegen zich in het harnas te jagen. Rabin besloot daarop de Syriërs in ieder geval de indruk te ge ven dat hij bereid is serieus met ze te praten. Hij verving het hoofd van de onderhandelings delegatie en stuurde vervolgens via Washington een boodschap naar Syrië. Daarin verzekerde hij president Assad van Israëls goede bedoelingen. Rabin her innerde Damascus er nog eens dat de Veiligheidsraad-resolu ties 242 en 338 (land in ruil voor vrede, en veilige en erkende grenzen) als basis voor de on derhandelingen dienen. Syrië klaagt er immers steeds over dat Israël niet wil praten op basis van 242. Vorige week dinsdag lekte uit dat Rabin de boodschap had gestuurd. De Israëlische radio kwam vervolgens met het be richt dat Israël Syrië zal aanbie den een deel van de Golan te ontruimen. Het dagblad Ha'ar- etz zat de volgende ochtend dichter bij de waarheid, toen het melding maakte van de na druk die Rabin legde op resolu- tie-242. Een commentator leid de daaruit af dat de Israëlische regering dus bereid is tot terri toriaal compromis. In een bijeenkomst met de bui tenlandse pers ontkende minis ter Peres (buitenlandse zaken) woensdag met klem dat Israël bij het overleg in Washington zal voorstellen een deel van de Golan te ontruimen. Hij zei dat de onderhandelingsdelegatie de Golan zelfs niet ter sprake zal brengen, „al kan Syrië natuur lijk op de agenda plaatsen wat het wil". Volgens Peres wil Israël in Washington van Syrië maar één ding weten, namelijk of het land geïnteresseerd is in 'echte vrede' in plaats van militaire confrontatie. -V; ">r T -• W^BÊÊÊmmÊÊÊmM KHEHHHBBHK Sarajevo, 4 augustus 1992. Tijdens de begrafenis van twee door het oorlogsgeweld omgekomen kinderen, slaan vijf mortiergranaten in op de be graafplaats. Opnieuw vloeit bloed. Het Bosnische leger zelf zou daarvoor verantwoordelijk zijn, niet de Serviërs. foto ap SARAJEVO «CEESV De Verenigde Naties ergeren zich steeds meer aan de rege ring en het officiële leger van Bosnië. Die conclusie kan wor den getrokken uit het uitlekken van een VN-rapport in New York, waarin gemeld wordt dat verscheidene bloedige aansla gen op de burgerbevolking van Sarajevo door de Bosniërs zelf zouden zijn gepleegd. De VN beschuldigen de mos lims ervan dat ze zelf granaten afschieten op zowel burgerdoe len als op de VN-kwartieren in de Bosnische hoofdstad. Zo zou de beschieting van een rij wach tende mensen voor een bakke rij, waarbij twintig mensen om kwamen, door de moslims zijn gepleegd. Datzelfde geldt voor de twee mortiergranaten die neerkwamen op een groep rouwende mensen op de be graafplaats Lion. Hét hoofd kwartier van de VN in Sarajevo zou ook enkele malen door de Bosniërs zijn beschoten. Boven dien zouden de Amerikaanse journalist David Kaplan en een Oekraïnse soldaat door een Bosnische sluipschutter zijn doodgeschoten. Toch is de vraag wie de grana ten afvuurt of van welke zijde een sluipschutter schiet, niet eenvoudig te beantwoorden. Zaterdag werd bij het VN- hoofdkwartiereen niet-ontplof- te granaat gevonden. De aan wezige officier kon echter niet vertellen van wie de granaat af komstig was.Alle partijen heb ben granaten van het voormali ge Joegoslavische leger. Boven dien hebben ze wapens van el kaar gestolen. Dus wie deze gra naat neeft afgeschoten, is niet te zeggen". Dat zou wel kunnen aan de hand van de baan die de gra naat heeft afgelegd, 's Avonds is dat makkelijker te bepalen dan overdag. Om 's nachts een doel te bepalen wordt meestal eerst lichtspoormunitie afgevuurd, waarna geschut of mortier op het doel wordt ingesteld. Waar nemers van de VN kunnen aan de hand van de richting waaruit de lichtspoormunitie komt, be palen wie er schiet. Overdag is dat echter veel lastiger, omdat er dan geen lichtspoormunitie maar verrekijkers worden ge bruikt om het doel nauwkeurig te bepalen. In het geval van de beschietin gen van het VN-hoofdkwartier is het nog extra moeilijk om vast te stellen wie daarvoor verant woordelijk zijn. De voorkant van het PTT-gebouw, waar de VN is gevestigd, kijkt uit op een berghelling. Die helling is in handen van het Bosnische le ger. Daarachter zitten Servische eenheden en daar weer achter het Kroatische leger. De strij dende partijen zitten hier soms maar enkele honderden meters van elkaar. Welk leger vanuit die richting een granaat afvuurt op het VN-hoofdkwartier is dus buitengewoon moeilijk te bepa len. Iets gemakkelijker ligt het met de beschietingen van het oude centrum van Sarajevo. De Ser viërs hebben heeft vanuit de bergen goed zicht op de stad en kunnen uiterst nauwkeurig een doel bepalen in het centrum. En ze schieten elke dag, dat staat vast. Toch is het mogelijk dat de Bosniërs, die zeggen dat ze zelf nauwelijks zware wapens heb ben, zo nu en dan een granaat op de stad afvuren om de druk op de VN op te voeren. Er bestaat ook nog zoiets als uitlokking. In de Tito-kazerne bijvoorbeeld, waar het Oekraïn se VN-bataljon is gelegerd, zit ten ook Bosnische soldaten. Zij schieten geregeld op Servische stellingen die vervolgens ant woorden met een regen van granaten. En die treffen ook het gebouw van de VN. Dan de sluipschutters. De VN weten dat de omgekomen Oek raïnse soldaat is doodgeschoten dooreen Bosnische sluipschut ter. Het schot werd gelost van een meter of 50,60 afstand, vanuit een gebouw waar Bosni sche soldaten zaten. Het geval van journalist David Kaplan ligt ingewikkelder. Hij werd dood geschoten in een soort nie- mansland bij het vliegveld. Dat gebeurde op enkele honderden meters afstand van een Servi sche controlepost, maar het is bekend dat ook Bosnische sol daten zich in het gebied ophou den. Wie van de partijen Kaplan heeft gedood, valt dan ook niet met zekerheid te zeggen. De VN onderhouden een zeer moeizame relatie met regering en leger van Bosnië. De veelal goed getrainde en zeer gedici- plineerde officieren van de 'United Nations Protection For ce' (Unprofor) doen het liefst zaken met een gelijkwaardige partner. Het Bosnische leger is dat niet. Het bestaat uit een sa mengeraapt zooitje van nauwe lijks militair geoefende burgers en zelfstandig opererende mili ties. Het Bosnische legercom- mando heeft slechts beperkt greep op de eigen mensen. Bo vendien voelen de Bosniërs zich in de steek gelaten door de VN. De verhouding met het goed uitgeruste Servische leger, dat beschikt over deskundige offi cieren, is daarentegen een stuk beter, zo valt op het VN-hoofd kwartier te beluisteren. Feit blijft dat Servië de door de Vere nigde Naties aangewezen agres sor van deze oorlog is. Behalve de dood van de Oekraï ner, valt geen enkel voorval in het VN-rapport met honderd procent zekerheid aan een be paalde partij toe te schrijven. Dat is de conclusie van menig waarnemer in Sarajevo en van VN-officieren op het hoofd kwartier. De enige zekerheid die men in Sarajevo heeft, is dat vrijwel niet te controleren is. Bureaucratie houdt geen rekening met praktijk uitkeringsontvanger LEIOEN HANS JACOBS Ik heb een uitkering gehad. In dit land is dat geen schande. Het kan iedereen overkomen, je hebt tenslotte niet alles in de hand. Van die uitkering valt wel enkele maanden te leven. Duurt het langer, dan wordt het krap. Gaan er jaren overheen, dan is er sprake van armoede. Ruimte voor noodzakelijke extra's (ver vanging van de kapotte wasma chine of koelkast) is er namelijk niet. Zeker niet wanneer we praten over een bijstandsuitke ring. Ik wilde zo snel mogelijk van die uitkering af. Gewoon aan de slag, het geleerde in de praktijk brengen. Maar een baan vin den, is niet altijd makkelijk. Ik had echter het 'geluk' dat ik hier en daar wat karweitjes kon op knappen. Te zamen leverde dat wel geen volledige baan op, maar op die manier hield ik wel contact met de arbeidsmarkt. Bijverdienen mag als je een uit kering hebt. Als je het maar aan de sociale dienst vertelt. Die is dan zo vriendelijk om driekwart van het verdiende geld te korten op de uitkering. Geen stimulans om werk hoe weinig ook te zoeken, maar niet onterecht. Een uitkering is er nu eenmaal voor mensen zonder werk. De manier waarop de verreke ning tot stand komt, werkt ech ter gesjoemel in de hand. Er is tegenwoordig, zo meldde deze krant afgelopen zaterdag, al een naam voor: witte fraude. Die heeft betrekking op mensen die een uitkering hebben, daar naast volkomen legaal een baan hebben en dat niet vertellen aan de sociale dienst. Het ministerie van sociale zaken houdt het er foto fotobureau dijkstra op dat er jaarlijks voor „enige honderden miljoenen" aan wit te fraude wordt gepleegd op een totaal aan bijstandsuitkeringen van ongeveer 11 miljard gulden. Als je de sociale dienst vertelt dat je werk hebt tijdelijk, part time, een klusje dan wordt je uitkering onmiddellijk stopgezet. Dat is vervelend, want het loon komt meestal pas een maand later binnen. In de tussentijd zitje mooi zonder in komen. Als het werk van korte duur is, gaat er weer minstens een maand overheen voordat de uitkering wordt hervat. Iemand die ik ken, werkt per week gemiddeld 16 uur. De ene week is het wel eens 24 uur, een volgende week maar 8 uur. Per week moeten de uren worden opgegeven. Als er te veel wordt gewerkt (bijvoorbeeld 24 uur in een bepaalde week) stopt de uitkering. Na een week met weinig werk wordt de uitkering echter niet automatisch hervat. Daar moet eerst weer over wor den gebeld of geschreven. Je hebt daardoor bijna een dag taak aan de correspondentie met de sociale dienst. De bu reaucratie is, dankzij de auto matisering, niet berekend op de dagelijkse praktijk van veel uit keringsontvangers. Het komt meestal wel goed, maar al het gezeur werkt wel in de hand dat je maar een maandje of wat langer wacht met het aanmelden van de bij verdienste^)tenzij je een rege ling kunt treffen waarbij je de verschillende verdiende bedra gen mag 'middelen'. Witte frau de heeft dus ook een keerzijde. Maar daar heeft de staatssecre taris in haar jacht op wetsover treders niet aan gedacht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2