Religieuze kunst meer in trek Info MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 19 MANUELAGROENEWEG GEESTELIJK LEVEN ZIEKENHUIZEN BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Afdeling intensieve zorg 10.30-11.00 uur en 19.00-19.30 uur en na overleg. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. ST. ELISABETH ZIEKENHUIS (tel. 071-454545): volwassenen 14.00-14.45 Klasse afd. 11.15-12 00 uur, 14.00-14 45 uui Kraamafdeling gynaecologie: 14.00-14.45 uur i voor vaders bovendien van 19.30-21 00 uur. Afdeling hartbewaking: 14 00-14 30 uur en 19.00-19 30 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige intensive care: 14.00-14.30 uur en 19.00-19.30 uur. Sportblessures: maandag 19,30-20.30 uur. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111). alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur (Alleen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren zaterdagen zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. ir andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelkunde neurologie 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak met de hoofdverpleegkundige. RIJNOORD (tel. 01720-63131): 14 30-15.15 uur en 18.30-19.30 uur. Extra bezoek medium care: 11.00 -11.30 uur. Kraamafdeling: bezoek voor vaders de gehele dag in overleg met hoofd afdeling. Overigen van 14.30- 15.15 en van 18.30 -19.30 uur. Kinderafdeling: bezoek voor ouders de gehele dag in overleg met hoofd afdeling. Overigen van 14.30-15.15 uur en 18.30-19.30 uur. INFOPAGINA: Op deze pagina treft u aan: Maandag: geestelijk leven. Dinsdag: gids maatschappelijke instellingen. Woensdag: programma's lokale radio. Donderdag: geestelijk leven. Vrijdag: medische diensten. Zaterdag: medische diensten. BIOSCOPEN COLOFON ANN01892 - De heer W.R. van Kampen, die gedurende bijna veertien jaren bij twee patroons is werkzaam geweest, heeft zich thans zelf als horlogemaker gevestigd in een perceel aan de Mare, No. 68, dat daartoe beneden geheel is ver bouwd en van eene nette win kelpui voorzien. De heer van Kampen heeft er eene fraaie uit stalling van gouden en zilveren horloges, pendules, regulateurs, wekkers en andere tot zijn vak behoorende artikelen, waarvan zijn magazijn ruim is voorzien, ingericht en doet reeds daar door de verwachting rechtvaar digen, dat hij het in hem te stel len vertrouwen niet zal bescha men. De heer Van Kampen laat beleefd weten dat hij reparatiën spoedig en billijk kan afleveren. Wij wenschen den heer Van Kampen veel succes in zijne nieuwe zaak. - Op 17 September treedt Sarah Bernhardt op in den schouw burg der heeren Van Lier in de Amstelstraat, te Amsterdam. - Een der hoofdofficieren te Den Helder had het ongeluk dat zijn paard dood onder hem neder- vieli-het ongeluk liep in zoover re nog gelukkig af, dat de hoofd officier geen letsel bekwam. - Amerikaansche humor. - Een Amerikaansch blad schrijft: Er hebben dieven ingebroken in 't huis van den rijken bankier Th. R. Het moeten sluwe dieven zijn geweest; zij zijn er uit gekomen zonder uitgeplunderd te wor den. ANNO 1967 - In Leiden wordt niet alleen af gebroken ef wordt ook ge bouwd! Een voorbeeld van deze Leidse bouwactiviteit is te vin den in het zich sterk uitbreiden de Morskwartier en met name in de nieuwe Diamantbuurt. Daar verrijst op het ogenblik een uit drie delen bestaand bouwwerk, waarvan het hoogste punt op 19 september a.s. zal worden bereikt. Dit grote pro ject omvat niet minder dan honderdvijfendertig (galerij)wo- ningen, dertig garages, tien win kels en een supermarkt. Het ge bouwencomplex zal centraal worden verwarmd. Verwacht wordt dat de eerste oplevering eind oktober al zal kunnen plaatsvinden. - De N.T.S. zendt zaterdag 1 september van 11.25 tot 12.30 uur op Nederland 1 een recht streekse reportage uit van de doopplechtigheid van Prins Willem-Alexander in de Grote Kerk in Den Haag. - Soekamo's derde vrouw, de in Japan geboren Ratna Sari Dewi, heeft echtscheiding aange vraagd, omdat zij meent dat haar man geen toekomst meer heeft. Het persbureau Antara deelt voorts mede, dat mevr. Dewi besloten heeft niet naar Indonesië terug te keren. Ze wil Soekarno wel spreken over haar bezittingen in Djakarta. Wereldraad moet racisme bestrijden GENEVE ANP De zwarte baptistenpredikant dr. Mac Charles Jones uit Kansas City heeft gisteren een hartstochtelijk beroep op de Wereldraad van Kerken gedaan het Programma tot bestrijding van het racisme (PCR) een cen trale plaats te geven. Door de herstructurering van de Wereld raad dreigt het PCR zijn zelf standigheid te verliezen. Boven dien moeten de lidkerken dit programma financieel royaal ondersteunen. Wat zegt het over de Wereld raad dat beide kandidaten voor de opvolging van Castro twee blanke mannen uit Europa zijn? zo vroeg Jones zich af. Waar om hebben de Australische ker ken een jaar na de assemblée in Canberra, waar de situatie van de oorspronkelijke bewoners aan de orde kwam, niet meer aboriginals als gedelegeerden naar deze vergadering gestuurd. Onbewust hebben deze kerken zich hierdoor aan racistisch ge drag schuldig gemaakt. Amsterdam in de race voor assemblée 1998 GENEVE ANP Vijftig jaar na de oprichting van de Wereldraad van Kerken in de Nieuwe Kerk in Amsterdam wordt de assemblée wellicht opnieuw in de hoofdstad van Nederland gehouden. Zaterdag heeft de Amerikaanse metho distenbisschop Meivin Talbert uit Los Angeles het centraal co mité voorgesteld de 50-jarige viering van de oecumenische beweging in 1998 op deze histo rische plaats te houden. De Raad van Kerken in Nederland heeft nog geen officiële uitnodi ging ingediend om de assem blée in Amsterdam te houden. „Maar ik ben wel bezig hier miin voelhorens uit te steken", aldus secretaris ds. W.R. van der Zee. Vooral de Amsterdamse Raad van Kerken zou graag de oecumenische bijeenkomst in de hoofdstad willen hebben. Zie ook de rubriek De tijd van Toen op pagina 8. Onze fotograaf Wim Dijkman doorkruist dage lijks een groot deel van de streek om het nieuws voor de krant in beeld vast te leggen. Tijdens die ritten komt hij langs allerlei 'beeldige' plekjes die niet direct hot news vormen, maar het zeker waard zijn om aan het lezerspubliek te presenteren. Heeft u suggesties dan kunt u hem bellen tussen 's ochtends 8.30 en 9.00 uur. Tele foonnummer 071- 161400. Oegstgeestse verzamelt spulletjes uit het Rijke Roomse Leven Dit gebouw, vakantiehuis De Vonk in Noordwiiker- hout, vertegenwoordigt een vroeg voorbeeld van zogenaamde Stijlarchitec tuur. Het werd tussen 1917 en 1919 gebouwd door architect Oud in sa menwerking met de schil ders Theo van Doesburg en Harm Kamerlingh On nes. De Leidse mejuf frouw Emllie Knappert gaf opdracht voor de bouw van het huis dat dienst deed als vakantieverblijf voor jonge vrouwen uit arbeidersgezinnen. Zij brachten er de weekein den door om van de zee lucht te genieten. Het ge bouw valt op door het ge bruik van rechte lijnen en primaire kleuren (typische kenmerken van De Stijl). De gevel toont een even wichtig samenspel van horizontale en verticale lij nen. Vooral de tegelvloer van hal en gang, in de kleuren zwart, wit en geel, is beroemd geworden. Thans is het gebouw in gebruik als vormingscen trum. „Het Rijke Roomse Leven was rijk aan uiterlijk ver toon", zegt mevrouw De Jong uit Oegstgeest. Dat is ook te zien in haar huis. Zij heeft haar woning volge stouwd met beelden van heiligen, kruisbeelden en andere kerkattributen. Bo vendien heeft ze een enor me collectie bidprentjes, communieprentjes vanaf 1880 en een devotieprentje uit het jaar 1650. OEGSTGEEST TINE VAN IREN-DOEVEN „Door het kopen van een paar simpele communieprentjes op een antiekbeurs, ongeveer tien jaar geleden, ben ik begonnen met mijn verzameling", zegt De Jong. Haar echtgenoot gaat soms mee op speurtocht, hij ge niet ook van alles wat is uitge stald in hun huis. „Ik ga in de buurt allerlei rommelmarkten af, anders wordt het te kostbaar. De prij zen op beurzen en antiekmark ten zijn langzamerhand niet meer te betalen. Op een antiek markt in Amsterdam zag ik een ingekleurd kanten prentje in een lijstje voor zo'n 100 gulden, terwijl ik zelf al snuffelend op de rommelmarkten er soms één voor een paar gulden op de kop kan tikken!" De Jong specialiseert zich niet op één gebied. „Ik probeer een breed vlak te bestrijken. Ik word wél hoe langer hoe kritischer naarmate ik er meer van afweet. Er zit een stuk cultuurgeschie denis achter. Op allerlei oude bidprentjes is duidelijk te zien hoe men vroeger over het hier- tnamaals dacht. De bidprentjes werden na de begrafenis uitge deeld. Er stonden bijbelgedeel ten op en er waren verwijzingen naar het hiernamaals. Ook op Mevrouw de Jong uit Oegstgeest: „Door het kopen van een paar simpele communieprentjes op een antiekbeurs, ongeveer tien jaar geleden, ben ik begonnen met mijn verzameling." toto jan holvast de kinderbidprentjes is dat te zien: er staat bijvoorbeeld een dorpje op zo'n prentje waarbo ven een engel zweeft die het kindje meeneemt. Er zijn nog wel bidprentjes tegenwoordig, maar er is veel minder symbo liek op te zien." De Jong heeft ook oude heili- genprenten, prenten van pries terwijdingen, Mariaprenten, re- likwieprenten (prenten met een stukje huid, bot of stof van de overledene). „Ik had ook een re likwie van een paus, maar die heb ik geruild." Verder heeft zij nog een as sortiment wijwaterbakjes, gebe denboekjes, glasschilderijen, medailles, scapulieren en een heel oud Frans hostiezakje. „Ik vind het een interessante hobby en ik doe het uit belangstelling. Ik verkoop niets. Ik heb bijvoor beeld een prachtig boek met kopergravures waarop het hele leven van Thomas van Aquino is uitgebeeld." Er komt volgens haar langza merhand een grotere belang stelling voor religieuze kunst. Er is een Stichting Devotionalia opgericht. Eenmaal per twee maanden geeft de stichting een tijdschrift uit dat de contacten bevordert tussen mensen die gebruiksvoorwerpen van de rooms-katholieke volksdevotie verzamelen en bestuderen De Jong is actief lid van Devo tionalia. Zij doet binnenkort mee aan een tentoonstelling die georganiseerd is door Devotio nalia over het 350-jarig bestaan van de bedevaarsplaats Keve- laer in Duitsland. „Ik had nog een serie oude processiekaarten daarvan en ik vond op de La- kenfeesten in Leiden dit jaar nog een mooie Kevelaermedail- le", aldus De Jong.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19