Nijdam verdedigt trui zonder steun *>ck iï Beerbaum klopt Hollandse veelvraten Sport Triatleet Koks geniet van Almere Kampioensdroom Adegeest aan diggelen MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 16 AD VAN KAAM (CHEF) TIM BROUWER DE KONING Barel winnaar Alpentriathlon schuersee Rob Barel heeft gisteren de vijfde Alpentriathlon ge wonnen. Terwijl de Nederlandse triathlonelite na 'Almere' een rustdag nam, zegevierde de zesvoudige Europese kampioen op zeer geaccidenteerd terrein. De 34-jarige Barel leidde al na het eerste onderdeel, anderhalve kilometer zwemmen. Op de fiets en te voet behield de Veenen- daler de eerste plaats. Ekimov wint wereldbekerwedstrijd zurich» De Rus Ekimov, lid van de ploeg van Peter Post, heeft gisteren het Kampioenschap van Zürich, de achtste wereldbe kerwedstrijd, op zijn naam gebracht. Ekimov maakte zich een kilometer voor de eindstreep van de 240 kilometer lange wed strijd los uit een kopgroep van drie. Tweede werd de Amerikaan Armstrong, derde de Belg Nevens. De leider in het klassement bleef de Duitser Ludwig, eveneens uit de ploeg van Peter Post. Grimbergen naar WK in Spanje gulpen Bondscoach Piet Hoekstra heeft vijf vrouwen aangewe zen voor het wereldkampioenschappen wielrennen op de weg en de baan. Vier van hen, Van Moorsel, Petra Grimbergen, Schop en Dijkstra, vertrekken vanuit Grenoble naar Spanje. Baanrenster Ingrid Haringa reist op eigen gelegenheid volgende week naar Valencia waar de baankampioenschappen worden gehouden. Haringa verdedigt de wereldtitel puntenkoers en is tevens geselecteerd voor de ploegentijdrit. Vierspanmenner Chardon kampioen riesenbeck IJsbrand Chardon is de beste vierspanmenner ter wereld. De Schipluidenaar heroverde de titel gisteren in de Duit se plaats Riesenbeck. Met een totaal van 112,2 strafpunten na de drie onderdelen bleef Chardon de Zwitser Hanspeter Rüschlin (114,2) en de Duitser Christoph Sandmann (114,4) voor. In het landenklassement eindigde Nederland (Chardon, Ad Aarts en Harry de Ruyter) als derde achter de nieuwe wereldkampioen Duitsland en Zwitserland. BS Leiden oefent tegen Grasshoppers leiden BS Leiden heeft zaterdag een oefenwedstrijd tegen Grasshoppers winnend afgesloten. De Leidse basketballers zege vierden met 110-80. Loet de Ruyter was de produktiefste speler met 23 punten. Zevenhoven noteerde er 19. Voor Grasshoppers scoorde Kees Messemaker 23 punten. Succes Go-speelster Guo Juan leiden Go-speelster Guo Juan heeft dit weekeinde in Leiden het Tanuki-toernooi, dat in het kader van het Japans Cultureel Festi val werd gehouden, op haar naam gebracht. Zij won alle vijf de partijen en versloeg onder anderen in de vierde ronde Zhao Pei uit het Duitse Siegen. Zhao Pei werd hierdoor tweede met vier uit vijf, twee en een half weerstandspunt meer dan Gilles van Eeden uit Nijmegen. Wereldtitel motorcrosser Albertijn Tokyo» Motorcrosser Greg Albertijn heeft zaterdag de wereldti tel in de 125 cc-klasse behaald. De 19-jarige Zuidafrikaan eindig de in de eerste manche van de Grote Prijs van Japan als zesde en werd daardoor onbereikbaar voor naaste concurrent Dave Strij- bos. De Nederlander eindigde zowel in de eerste als tweede manche op de tweede plaats. Remy van Rees legde in de tweede manche beslag op de derde plaats, Pedro Tragter werd tweemaal vijfde. In de 250 cc werd Edwin Evertsen in Tokyo vierde in de eerste manche. Ploegmaten laten winnaar Profronde in de steek Wim Breukink, in zijn vrije tijd directeur van 's lands eni ge etappekoers voor profwielrenners, was zaterdagmid dag een dik tevreden mens. De voormalige directeur van een fïetsenfabriek in Dieren vond zijn jaarlijkse hobbyis- tische werkstuk, de Ronde van Nederland geheten, zeer geslaagd. „Het was een goede wedstrijd met veel publiek en we hebben een prima winnaar", vatte de vader van Erik, 'zijn' zesdaagse fietstocht kort samen, voordat de bonte karavaan in het Zuidlimburgse Gulpen werd ont bonden. GULPEN DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Niemand die hem tegensprak. Daar was ook geen reden voor. Goed, de Ronde van Nederland is bij lange na geen Tour en notoire zwartkijkers willen er nog wel eens smalend over doen, maar wie hem wint, is ze ker geen koekebakker. De ere lijst van de laatste vijf jaar telt namen als Teun van Vliet (1987), Thierry Marie ('88), Uu rent Fignon ('89), Jelle Nijdam ('90) en Frans Maassen ('91), toch allemaal renners van bo- venmodaal niveau. De uitslag van de editie van 1992 sluit daar naadloos op aan, want Jelle Nijdam won andermaal. Toen hem na alle gebruikelij ke plichtplegingen van ron demiss tot dopingcontrole na afloop van de slotrit, waarover de Fransman Gerard Rué zich ontfermde, werd gevraagd wat nou precies de waarde van deze victorie is, sloeg Snelle Jelle aan het hoofdrekenen. Hij taxeerde dat hij afgelopen week zo'n 150 tot 160 FICP-punten rijker is ge worden, wat zijn totaal op om en nabij de 800 brengt. Nijdam: „Dat betekent dat ik op de we reldranglijst flink ben geklom men. Ik denk dat ik nu vijftien de of zoiets sta, en dat is niet zo gek voor iemand die geen ren ner is voor de grote ronden. Wat dat betreft is het voor mij alle maal dus prima geslaagd." Nijdam, die van Zoetermeer (start) tot Gulpen (finish) in de oranjeleiderstrui rondreed, telt De droom kwam eindelijk uit. Bescheiden als hij is had Mark Koks zichzelf niet tot de favorie ten voor de Holland triathlon gerekend. Hij had er wel van ge droomd. Al durfde de Veldte- mer dat pas na zijn imponeren de zege te bekennen. Mark Koks onderstreepte in Almere dat hij niet langer alleen op papier tot de beste triatleten van Nederland moet worden gerekend. Hij zette titelverdedi ger Ben van Zeist (zevende) en grote favoriet Jos Everts (opge geven) volledig in zijn schaduw. Henry Kiens hield de strijd nog het langste vol. Ondanks een veilig ogende voorsprong van dik zes minuten moest ook de tandarts uit Eibergen op de af sluitende marathon buigen voor de ontketende Koks, die finishte in 8 uur 29 minuten en 7 secon den. Wandelend liep de nieuwe Nederlandse kampioen door de finish. Dolgelukkig. De tranen biggelden over zijn wangen. Mark Koks genoot intens van de huldiging door de duizenden in Almere. Het 'Almere-gevoel' had hem helemaal te pakken. Mark Koks had 's morgens vroeg nog zijn voedingsritme moeten aanpassen toen de start vanwege de dichte mist liefst vier uur werd uitgesteld. .Alles aan je lichaam wordt dan stijf. Erger is dat de spanning breekt. Ie loopt maar een beetje te lantefanteren." Eenmaal op weg was Mark Koks direct volledig bij de les. Vijf minuten na de snelste zwemmer keerde hij terug op het strand van Almere-Haven, Na 120 kilometer fietsen begon de Veldtemer zijn opmars. Als vierde trok hij de loopschoenen aan. Koploper Kiens was toen al zes minuten weg. Frank Hei doorn, die de wedstrijd had ge opend, had er na twee keer overgeven de brui aan gegeven. Zeker toen hij, vanwege een geïrriteerde maag, ook bloed opgaf. Almere kreeg op de marathon een ongekende apotheose. Per De winnaar van de Holland Triathlon Mark Koks bezig aan het laatste onderdeel: de marathon. foto an kilometer verkleinde Koks de marge met de lachende en grapjes makende Kiens. Kiens werd echter na 35 kilometer ge passeerd, bleef nog een tijdje op zo'n vijfhonderd meter van Koks hangen, maar kwam uit eindelijk dik vier minuten na de winnaar over de streep. Waar Mark Koks een onver wachte winnaar van de Holland Triathlon werd, voldeed Thea Sybesma 'slechts' aan de ver wachtingen. Met een nieuw parkoersrecord van 9.05.54 re kende ze moeiteloos af met de snel uitgebluste concurrentie. Inge Pool was echter de grote verrassing in Almere. De Wie- ringerwaardse debuteerde met een tweede plaats op de hele triathlon. VanTrfgt Rik van Trigt rekende in Almere met zijn kritikasters af in een persoonlijke recordtijd (8.41). De 29-jarige Nieuwkoopse zijn winst uit Zoals hij dat bijna elk jaar doet, want de Ronde van Nederland is ook een beetje de Ronde van Nijdam gewor den. Op basis van zijn proloog snelheid heeft hij al menig lei derstricot bemachtigd. Meestal moest hij hem tijdens de afslui tende koninginnerit in het geac cidenteerde land van brons groen eikenhout weer inleveren. Want als de weg omhoog leidt, begint de turbo van Nijdam al gauw te sputteren. Alleen als de benen 'super' zijn, kan hij Lim burg aan. Hij bewees dat al eens in de Amstel Gold Race. die hij 1988 op zijn naam schreef, als ook dus twee jaar geleden in de Profronde. Toen hield hij met pijn en moeite stand dank zij de (niet geringe) hulp van ploeg maat Eric Vanderaerden. Koninginnerit Dit keer kon de 'natuurlijke lei der' van de ploeg Raas het zelf wel af. Hij moest trouwens ook wel, want op enige bijstand kon hij zich niet beroepen. Althans niet in de kritieke fase van de etappe. Al zijn ploeggenoten ga ven niet thuis in de beoogde Koninginnerit, die overigens geen koninklijke wielersport te zien gaf. Eén voor één hielden ze het voor gezien, de Bucklers: Gerrit Solleveld, Wilco Zuijder- wijk, Toine Poels, Wiebren Veenstra, Noel Segers en zelfs ook Frans Maassen, de man die speciaal voor Nijdam het Kam pioenschap van Zürich (giste ren) liet scnieten. Nijdam stond er dus moederziel alleen voor. Voelde hij zich niet een beetje in de steek gelaten en hadden ze zijn ploegmakkers niet wat meer inzet kunnen tonen? Nijdam, net 29 geworden, kon zich er niet druk om maken. En waarom zou-ie ook, alles was immers keurig op zijn pootjes terecht gekomen. Nijdam: „Ik denk dat ze gewoon niet beter konden. We hadden ook niet echt een ploeg voor dit werk in Limburg. Ja, ik had op Maassen gehoopt, maar die had een ver schrikkelijk slechte dag. Nee, ik heb niks te klagen over die jon gens. Ze hebben de hele week goed hun best voor mij gedaan, dat mag toch niet worden ver geten." Nijdam werd door concurrentie amper onder druk gezet Een meevaller voor Nijdam was daarentegen dat de concur rentie hem amper onder druk zette. Er werd wel wat gepro beerd, maar het mocht nauwe lijks enige naam hebben. Heel eventjes leek het nog aardig te worden, toen Erik Breukink op de Keutenberg iets deed wat men hem zelden ziet doen: aan vallen. Samen met Louis de Ko ning, veruit de actiefste man van de Ronde, zocht en kreeg Breukink aansluiting bij een kopgroep met enige potentie. Die werd gevormd door de Itali anen Lietti en Ferrigato, de Belg Frison, de talentvolle Rus van Post (Zhdanov), de Deen Skibby en Willem-Jan van Loenhout, de (behoorlijke) kopman van het kansarme Elro-ploegje. Dit feest ging echter niet door. Breukink: „Ze hadden al een tijdje voorop gereden en het beste was er af bij die jongens Jelle Nijdam spuit met champagne. Voor de tweede keer in zijn loop baan won hij de Profronde van Nederland. foto ai toen wij erbij kwamen. Er was helemaal geen samenwerking meer. Vervolgens heb ik het nog even met De Koning en Van Loenhout geprobeerd, maar die wilden ook niet meewerken." Waarna de kopman van PDM enkele lovende woorden aan het adres van Nijdam richtte. „Hij heeft heel goed gereden. In de beklimming van ae Vijlener- berg zag ik hem zelfs tempo maken. Toen wist ik al dat het wel goed zat met hem". De ont snapping van Breukink c.s. baarde Nijdam wel eventjes zorgen. „Dat was toch een kritiek mo ment. Gelukkig ging de ploeg van Z (ten faveure van Laurent Bezault, de nummer drie van het klassement - red.) rijden, anders had ik het nog niet ge- mooi niks. weten. Daarna dacht ik steeds: als ik er bij de volgende klim nog bij ben, rijden ze me er niet meer af'. En zo geschiedde. Onder de goedkeurende ogen van pa Henk, de voormalige wereld kampioen achtervolging uit Eel- derwolde, gaf Nijdam geen en kele krimp meer. Sterker nog: na de derde pas sage van de Gulpenerberg speelde hij zelfs nog even met de gedachte voor de ritwinst te gaan. Ten bewijze van zijn meesterschap. Nijdam: „Ik had die Rué misschien nog wel te rug kunnen pakken. Maar dan had ik in de afdaling veel risico moeten nemen. Dat durfde ik toch maar niet, want voordat je het weet, lig je er. En dan heb je Van Moorsel rekent af met Knol-syndroom Leontien van Moorsel verzeker de zich gisteren op de flanken van de bekendste berg uit de Ronde van Frankrijk van haar eindzege in de Tour Feminin. Tijdens de beklimming plakte ze als klitband aan rivale Jean- nie Longo. Tot grote ergernis van de Franqaise, die in de laatste meter door Van Moorsel werd gepasseerd. De finale van de Tour Femin in, waarbij de Brabantse een voorsprong van negen secon den op Longo verdedigde, leek op een lange sprint. Het sterkste duo van het vrouwenpeloton vocht een verbeten strijd uit, die vier keer tot oponthoud leidde. Longo hield de trappers her haaldelijk stil, keek met een le lijke blik naar achteren om Van Moorsel te dwingen de kopposi- De Boekelse weigerde te pas seren. Tot grote woede van Lon go. „Met Maria Canins heb ik veel duels uitgevochten, met meer inhoud. Een wereldkam pioene mag een positievere houding aannemen in een wed strijd, ze heeft werkelijk niets ondernomen", was het bijtende relaas van de Fran^aise na af loop. Vlak voor de streep toon de Van Moorsel nog eens aan ook over een beter eindschot te beschikken. Haar tweede etap pezege was de bekroning van een door ploegleider Hoekstra perfect uitgewerkt ploegenspel. Voor Van Moorsel betekende de overwinning in de Tour voor vrouwen heel veel, na haar mis lukte Olympische optreden in Barcelona. Knarsetandend had ze de bronzen medaille van Mo nique Knol in de wegwedstrijd geaccepteerd. De Amersfoortse gooide bij terugkeer in Neder land nog eens goed met mod der richting Hoekstra en de we reldkampioene, die echter bei den weigerden op de scheldtira de van de medaillewinnares in te gaan. „Dat doe ik liever met presta ties. Ik ben blijer met de eindze ge in de belangrijkste vrouwen- ronde, dan met brons op de Spelen", zette ze haar gedachte na de slotrit neer. „Als je de Tour wint, kun je zeggen dat je een echte wielrenster bent." Triatleten De Zijl/LGB tevreden De delegatie van acht triatleten van De Zijl/LGB kan tevreden terugblikken op het NK in Almere. Mart Moraal eindigde op een 28ste plaats en verbeterde zijn persoonlijk record met bijna vijf minuten tot 9.33.45. Debutant Herman Blöte kwam tot een tijd van 10 uur en 18 minuten, terwijl veteraan Wil Oijendijk uit Zoe- terwoude zijn persoonlijk record aanscherpte tot 10.45. Zijn ou de record stond op 11.09. Rob Oudshoorn verbeterde zich niet. Hij bleef steken op 11.17. Hij begon echter geblesseerd aan de wedstrijd. Debutan ten Koos Zwaan (12.07), Arie Ciere (12.13) en Martin Visser (12.55) leverden eveneens een goede prestatie. Alleen Theo Ebens moest opgeven na 120 kilometer fietsen. Tijdens de trai ning had hij een knie overbelast. N DAAN VAN OOSTEN HONKBALMEDEWERKER Adegeest heeft het kampioen schap aan zich voorbij laten gaan. Gisteren sloeg Blue Birds, binnen zeven innings, alle Voorschotense kampioen- schapsdromen aan diggelen: 10-0. Keytown Hitters kreeg klop van DSS: 1-19. In Delft zag Adegeest de bui al snel hangen. Verzwakt door blessures bij pitcher Richard Spraakman (schouder) en Van Tuil (hand) konden de Voor schotenaren verdedigend geen vuist maken en kenden zij aan slag geen geluk. Startende pitcher Van Soest kon niet voorkomen dat Blue Birds na twee innings een 4-0 voorsprong nam. Na 5-0 in de vijfde inning, viel het doek in de zesde inning definitief. Blue Birds had geen enkele moeite met de worpen van de Voor schotense pitcher, en liep, via ondermeer een homerun, uit naar 10-0. Coach Stok verving Van Soest en liet Kok de wed strijd afmaken. Ook in de ze vende inning scoorde Adegeest niet en was de knock-out een feit en het kampioenschap ver loren. De wedstrijd tegen DSS was voor Keytown Hitters al na twee innings verloren. Pitcher Faassen moest toezien hoe de Haarlemmers eenvoudig uitlie pen naar 7-0. Zijn relievers Zwanen en Poulina stonden eveneens machteloos tegenover het Haarlemse slaggeweld. In de voorlaatste inning zorgde Leit- hu voor het enige Leidse punt na een opofferingsslag van Pou lina: 19-1. sportinstructeur haalde ruim drie minuten van zijn vorig jaar gerealiseerde tijd toen goed voor een negende plaats bij het 'EK af. „Ik heb nu bewezen er bij te horen. Toen ik twee jaar geleden derde werd spraken veel mensen over toeval. Maar nu ben ik weer derde geworden. Dat kan toch geen toeval zijn? Ik behoor gewoon tot de top en dat geeft een lekker gevoel." „Het liep gesmeerd. Alleen dat uitstel van de start tot elf uur was voor ons heel verve lend. Maar de organisatie nam daarmee wel de juiste beslis sing. Toch zijn daar een paar mensen de mist mee ingegaan. Het zwemmen ging meteen goed en ik kwam als vijftiende op de fiets. Op de weg haalde ik jongens van Ben van Zeist en Jos Everts in. Dat geeft je kracht en ik realiseerde dan ook de derde tijd met fietsen. Met lo pen kwam ik na 21 kilometer al op de derde plaats." SJOERD BOOTSMA GPD-VERSLAGGEVER Op papier waren Piet Rayma- kers en Jos Lansink de grote fa vorieten voor de Grote Prijs van het CHIO in Rotterdam. Zeker nu de meeste andere deelne mers hun beste paarden had den thuisgelaten om bij te laten komen van de Olympische in spanningen. Ludger Beerbaum had echter nog een verrassing in petto. Ook met zijn 'tweede keus' Almox Grand Plaisir durf de de Duitser de confrontatie met de Nederlandse favorieten aan. Hij zette in de barrage zo'n scherpe tijd neer. dat zowel Lansink (zeshonderdste van een seconde) als Raymakers (foutje door de haast) tevergeefs een couppoging pleegde. Zo was er een keer geen suc ces voor de Hollandse veelvra ten. Jos Lansink won dit jaar al in Den Bosch, Eindhoven, Hickstead en Aken. Piet Rayma kers toonde zich de sterkste op de concoursen in Mondorf, Am- hem en Kapellen. Hoewel het uiteraard niet alle dagen feest kan zijn, hadden de Oranje- troeven graag de hoofdprijs van 44.000 gulden in de wacht ge sleept. Tijdsverschil „De top is momenteel echter breder dan ooit. Dat andere rui ters hun beste paarden niet bij zich hadden, zegt mij weinig. Het nadeel van Egano is dat die bij elke sprong bijna een secon de verliest, omdat hij vooral in de hoogte springt en niet voor uit". legde Lansink het tijdsver schil uit. „Ratina, het paard van Piet, heeft tussen elke hindernis een galopsprong extra nodig. Toch is zij vaak drie seconden sneller. Maar ach, ik ben niet ontevreden over de resultaten in Rotterdam. Ik heb met Egano geen fout gemaakt, dat zegt mij genoeg." Voor de inwoner van Oud- Ootmarsum was het herstel van zijn toppaard een hele gerust stelling. In Barcelona had de combinatie immers door drie weigeringen van Egano op de muur voortijdig het parcours moeten verlaten. Hoewel Lan sink na afloop van de wedstrijd zijn paard op het verlaten ter rein nog enkele malen, maar onder betere omstandigheden, over de bewuste hindernis stuurde, vertrouwde de ruiter de situatie nog niet geheel. Daarom bouwde hij in z n tuin een hindernis, die bijna identiek aan die verdoemde Spaanse muur was. Het experiment slaagde. Toen de combinatie ook donderdag in de stromende regen probleemloos het par koers rondde was voor Lansink het stop-probleem van Egano verleden tijd. Met de combinatie moet ook in de komende weken zorgvul dig rekening worden gehouden. Egano was door een blessure geruime tijd uitgeschakeld, waardoor het dit jaar zevenjari ge dier zware wedstrijden heeft moeten lopen. De andere paar den hebben al twaalf topcon- coursen achter de rug. In Cal gary en Modena gaan de twee belangrijkste Nederlandse com binaties verder in hun jacht op het grote geld, alhoewel de tweede (33.000 gulden) en der de (23.000 gulden) prijs er ook mochten zijn. Raymakers gunt Ratina Z na beide concoursen de nodige rust. „Ik denk dat ze pas in maart weer aan de start verschijnt. Ze heeft dit jaar goed haar best gedaan. De pauze is verdiend." Klacht Ludger Beerbaum was toen al lang uit het Kralingse Bos ver dwenen. De Olympisch kam pioen reed zijn paard na de hul diging direct naar de stallen, kleedde zich om en pakte het vliegtuig naar Beieren. „Ik heb de afgelopen week al met diver se Nederlandse journalisten ge sproken. Ze weten alles over mij." De organisatie van het CHIO diende alsnog een klacht in bij de Duitse chef d'équipe. „De Olympische titel heeft ken nelijk een negatieve invloed op hem", zo zei bestuurslid Henk Rottinghuis. Dat wisten degenen, aan wie Beerbaum de afgelopen week geld vroeg voor een interview, allang. De Duitser Ludger Beerbaum met Grand Plaisir.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16