Magie terug in De Kuip Coventry enige met volle winst Sport Voller scoort ook bij OM Bosman brengt Anderlecht alleen aan leiding Bayern neemt zijn oude stek weer in MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 14 REDACTIE HERMAN JOUSTRA Sporting stelt Bobby Robson teleur. Lissabon Bobby Robson was na de eerste competitiewedstrijd van zijn nieuwe club, Sporting Lissabon, een teleurgesteld man. De oud-coach van PSV zag de topclub gelijk spelen tegen debu tant Tirsense. Sporting, op jacht naar de titel, had wel kansen. De Poolse aanwinst Juskoviak was al voor rust vier keer met een kopbal dichtbij een doelpunt. De aanvaller, topscorer van het olympische voetbaltoernooi in Barcelona, maakte evenals de Nederlander Stan Valckx zijn debuut bij Sporting. Fraser en Van Gobbel blijven thuis Rotterdam Feyenoord reist vandaag zonder Henk Fraser en Ul- rich van Gobbel af naar Barcelona, waar deze week wordt deel genomen aan het Juan Camper-toernooi. Fraser laat zijn lichtge- blesseerde knie in een ziekenhuis onderzoeken, Van Gobbel blijft wegens een spierscheuring thuis. Trainer Willem van Hanegem maakt wel deel uit van het Rotterdamse gezelschap, dat morgen tegen Club Brugge aantreedt en woensdag tegen Barcelona of CSKA Sofia. De oud-international heeft geen last meer van zijn vlieg angst, die hem vele jaren in zijn actieve loopbaan aan de grond hield. Dood in de pot bij Den Bosch Het is cynisch: FC Den Bosch staat na twee dagen op plaats die recht geeft op Europa-Cup voetbal. Niettemin lijkt de club ten dode opgeschreven: zaterdag kwamen slechts 2650 mensen opdagen om de rentree in de eredivisie mee te maken. Het is een aantal dat slechts een enkele club uit de eerste divisie vrolijk zou maken en waarom zelfs een amateurclub als Quick Boys lacht. Een vergelijking met de andere promovendi valt ook al pijnlijk uit: Cambuur trok zaterdag voor de eerste thuiswed strijd in de eredivisie 8.250 fans, Go Ahead Eagles haalde vorige week bij de Deventer rentree op het hoogste niveau 6.800 sup porters naar binnen. Cambuur zal dit seizoen rond de 10.000 toeschouwers gemid deld trekken, Go Ahead Eagles was vóór het seizoen al verzekerd van een redelijk moyenne, nadat in Deventer en omgeving 3500 seizoenkaarten waren gesleten. Daar levert FC Den Bosch nog een pijnlijk cijfer: in de Brabantse hoofdstad kwam men niet verder 450 abonnementen. RBC aan kop in eerste divisie DEN HAAG RBC, vorig seizoen al een van de betere ploegen in de eerste divisie, heeft na twee speeldagen als enige vier punten. De Roosendalers, getraind door Wally lansen, wonnen thuis met 2- 1 van Zwolle. Vier clubs volgen op een punt: NAC, AZ, Heeren veen en NEC. RBC speelde de laatste zeven minuten met tien man. Voets had geblesseerd het veld verlaten en de wissels waren al verbruikt. Eerder botste Jurgens met Zwollenaar Van der Vegt. Hij moest met een hoofdwond naar het ziekenhuis. Voor RBC scoorden de artistieke spits Van Straalen en Mutsaers. Beiden speelden eer der voor Willem II. ADO Den Haag, dat zich vorige week in de slotfase liet verrassen door AZ, reisde met twee punten terug uit Veendam. Gouwe naar Harry van der Laan maakte de doelpunten (0-2) en is top schutter in de eerste divisie met vier treffers. EREDIVISIE Mike Obiku was met het goede been uit bed gestapt. „Ik voelde me geweldig toen ik wakker werd en ik zei tegen mezelf: 'Vandaag is je dag, je gaat het veld op en je laat het zien, magi sche dingen'. Ik had echt een heel goed gevoel van morgen." rotterdam henri van der steen Feyenoord-Fortuna (4-1) was tien minuten oud en de Nigeri- aanse spits voelde zich al een stuk minder goed, hoewel Obiku al magische dingen had laten zien; het was althans on verklaarbaar zoals hij binnen één minuut twee droomkansen verprutste. „Ik wilde alles goed doen en heb mezelf veel te veel onder druk gezet. Na tien minu ten zonk me eigenlijk de moed in de schoenen, ik was ook in eens doodmoe. Maar ik ben blijven vechten." Zijn ploeg stond al voor (1-0, Fraser vierde minuut), maar had de twee punten binnen het half uur al op zak kunnen ste ken, als Obiku beter had afge rond. Nu werd het via een ver rassende counter van Fortuna (Anton Janssen-Maessen- Sneekes-De Jong-Hofman) in eens 1 -1de ruststand. Hinderlijk Bij Feyenoord was Ulrich van Gobbel toen al vervangen. Obiku miste kansen, Fraser was vaak een hinderlijke factor bij balbezit, maar Van Gobbel was met afstand de slechtste bij Feyenoord. De snelle, maar technisch-tactisch onbekwame back liep een blessure op, 'waarschijnlijk een spierscheu ring' volgens assistent-trainer Geert Meijer, en kwam vijf mi nuten voor rust naar de kant. Of Van Gobbel ook zonder dat kwetsuur zou zijn gewisseld? Willem van Hanegem: „Dat is een overbodige vraag." De vraag waarom Mike Obiku was gewisseld, was ook overbo dig en werd dus na afloop niet 1 Cambuur L - Sparta 0-0. Scheidsrech ter: Schuurmans. Toeschouwers: 8250. Gele kaart: Haatrecht, Uhlenbeek, Roembiak (allen Cambuur), Doomernik en Metgod (beiden Sparta). MW - FC Utrecht 0-3 (0-3). 2. Van Die- men 0-1.9. Vierklau 0-2,39. Smolarek 0-3. Scheidsrechter: Lammers. Toe schouwers: 4500. Gele kaart: Van As (MW), Wijnands, Bijl en Smolarek (al len FC Utrecht) FC Den Bosch - SW/Dordrecht '90 2-0 (1-0). 43. Derksen 1-0,64. Heine 2-0 (strafschop). Scheidsrechter: Blom. Toeschouwers: 2650. Gele kaart: Van der Heide (FC Den Bosch), Mulder. Slagboom en Jimmy Simons (allen SW/Dordrecht'90). Willem II - FC Twente 0-1 (0-1). 40. Gaasbeek 0-1. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 6000. Gele kaart: Bo- gers, Van Gastel en Meijs (allen Willem II), Van Halst, Gaasbeek en Zwijnenberg (allen FC Twente). Feyenoord - Fortuna Sittard 4-1 (1-1). 3. Fraser 1-0,33. Hofman 1-1, 60. Obiku 2-1,72. Kiprich 3-1,80. Kiprich 4-1. Scheidsrechter: Uilenberg. Toe- Aja* - Go Ahead Eagles 3-1 (3-0). 32. Bergkamp 1-0,39. Pettersson 2-0,42. Bergkamp 3-0,51Marbus 3-1 gesteld. Wél de vraag of de suc cesvolle invaller Jozef Kiprich zondag bij FC Utrecht nu eens in de basis mag beginnen. Dat mag hij niet. Van Hanegem: „Kiprich is een goeie speler, maar je moet hem wakker hou den. Voorlopig gaat het goed, met Obiku in de basis en Kiprich als invaller. Obiku is een lastige speler voor een verdedi ging, hij heeft vandaag ook weer veel goed werk gedaan. Alleen hebben we in de rust tegen hem gezegd, dat we geen hekel aan hem krijgen als-ie er ook eens eentje in schopt." Dat was grappig geformu leerd van De Kromme, maar niet helemaal naar waarheid. Van Hanegem sprak Obiku in de pauze aan, maar in ernst en zonder cynisch of zelfs grappig te worden. Mike Obiku: „Ik zat in de put, maar Van Hanegem heeft goede dingen gezegd in de rust. Hij zei dat ik alles goed deed, behalve het laatste, het afronden. Ik was blij met die opmerkingen en ben doorge gaan met vechten, ook toen ik Kiprich al zag warmlopen. Na tuurlijk ben ik blij dat ik nog scoorde, maar ik ben er net zo blij mee dat ik tot het laatste moment ben blijven knokken, ook toen ik wist dat ik er elk moment af zou moeten." In de wedstrijd was het een gedenkwaardige scene, met IGprich langs de lijn, klaar om in te vallen, en Feyenoord in balbezit. Taument passte op Obiku, die snel wegdraaide van zijn tegenstander en van buiten het strafschopgebied met links steenhard de bal in de korte hoek knalde. Hesp raakte de bal nog net, maar onvoldoende: 2-1 voor Feyenoord. Obiku ging meteen met applaus en compli menten van zijn ploeggenoten van het veld, Kiprich kwam in de ploeg. De Hongaar is in Rotterdam weer 't mannetje na zijn inval beurt van vorige week bij FC Twente (een goal) en het half uur dat hem tegen Fortuna werd gegund. Een half uur met magische dingen. Twee maal scoorde hij, beide keren na een combinatie met Gaston Tau ment: 3-1 en 4-1. De scepsis van Van Hanegem aangaande Kiprich is echter te recht: Kiprich is geen centrum spits en al helemaal geen voet baller die anderhalf uur bestand is tegen het doorgaans fysieke geweld van de heren stoppers in de eredivisie. Geert Meijer „Daarom beginnen we zondag weer met Obiku. Want Jozef wordt door Liesdek en De Koek binnen het half uur met de grond gelijk gemaakt." Psychologisch zou het ook onverstandig zijn van Van Hanegem-Meijer de jonge Ni- geriaan al te snel te schofferen; ze zullen hem dit seizoen hard genoeg nodig hebben. De ploeg staat. Verdedigend is Feyenoord sterk als altijd, het middenveld en de vleugels zijn prima bezet. Vandaar dat voorlopig het scenario kan worden gecopi- eerd: Obiku in de basis, de kas tanjes uit het vuur halend en dan Kiprich als invaller om de zaak af te ronden. Letterlijk en figuurlijk. Het kan Feyenoord met wat geluk een score van 11, misschien zelfs 12 uit 6 opleve ren, voordat in het eerste week einde van oktober de topper te gen PSV wordt gespeeld. Dat zijn magische cijfers. Vitesse - FC Groningen 0-0. Scheids rechter: Van der Ende. Toeschouwers: 5859. Gele kaart: Van den Brom (Vites se) en Hamming (FC Groningen). Roda JC - Volendam 1-0 (0-0). 81. Hanssen 1-0. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers: 4.000. Gele kaart: Berg huis (Volendam) EERSTE DIVISIE TOP - Emmen 2-0 (0-0). 59. Van der Weert 1-0, 73. Van der Weert 2-0. Scheidsrechter: Takacs. Toeschouwers: 2250. Gele kaart: Gösgens (TOP). Ha- 42. Ton 1-0,82. Camataru 1-1. Scheidsrechter: Janssen. Toeschou wers: 1800. Gele kaart: Schuman (Hel mond Sport), Doesburgen Huizinga (Heerenveen) De Graafschap - Telstar 2-1 (2-1). 1 schouwers: 4200. Gele kaart: Van der Zwaan en Naciri (Telstar). RBC - FC Zwolle 2-1 (1-0). 19. Van Straalen 1-0, 76. Konterman 1-1,79. Mutsaers 2-1. Scheidsrechter: Kloeg. Toeschouwers: 2400. Gele kaart: Magi- else (RBC). Koggel (FC Zwolle). Heracles - NAC 1-3 (0-0). 48. Lammers 0-1,61. Sanchez-Torres 1-1,65. Lam mers 1-2,72. Lokhoff 1-3. Scheids rechter: Meyer. Toeschouwers: 2750. Gele kaart: Coolen (Heracles), Karelse, Gesthuizen en Zondervan (NAC). Veendam - ADO Den Haag 0-2 (0-1). schouwers: 2700. AZ - NEC 2-2 (1-0). 44. Vork 1-0, 68. Vork 2-0,89. Paymans 2-1,90. Lok 2- 2. Scheidsrechter: Temmink. Toeschou wers: 3438. Gele kaart: Panhuis (AZ), Van Wanrooy, Gliatisen Paymans (NEC). Eindhoven - VW 3-0 (0-0). 51Van Hel mond 1-0,68. Maas 2-0,85. Winkel molen 3-0. Scheidsrechter: Jol. Toe schouwers: 2812. Rode kaart: 74. Rayer (VW).Gele kaart: De Leeuw, Tref fers, Winkelmolen en Prommayon (Eind hoven), Roox, Van 't Hek, Babangida en Rayer (VW). Haarlem - Excelsior 2-2 (1-1). 23. Kem- ble 1-0,41. Van Utrecht 1-1,48. Wee- zenberg 1-2, 57. Van Galen 2-2. Scheidsrechter: Van der Neut. Toe schouwers: 1700. Gele kaart: Brouwer (Haarlem). 2 1 1 0 3 3 -2 2 10 12 3 1 0 0 Graafschap 2 0 111 1-3 2 0 111 0-2 2 0 0 2 0 1 -3 Jimmy Simons (SW) breekt kaak SW/Dordrecht kan zeker vijf weken niet over Jimmy Simons be schikken. De aanvaller hield zaterdagavond aan de met 2-0 verlo ren wedstrijd tegen FC Den Bosch een kaakbreuk over. Simons liep tien minuten voor het einde van de eerste helft in volle vaart tegen de elleboog van Bosschenaar Erik Meulendijk op. De aanvaller speelde nog zeven minuten door, maar liep in die periode als ver dwaasd over het veld. BUITENLANDS VOETBAL Werk aan de winkel voor Beenhakker Leo Beenhakker begint in Zwitserland bij een club zon der zeges. De Nederlandse trainer zat zaterdag op de tri bune bij St Gallen - Grasshoppers en zag zijn nieuwe club Grasshoppers gelijkspelen 1-1. Na acht duels staat de club uit Ztirich elfde van de twaalf met vijf punten, allemaal be haald uit gelijke spelen. Zon dag, een dag na de wedstrijd, leidde de bij Real Madrid ontslagen coach voor het eerst de training, als opvolger van de Tsjechoslowaalc Svab. Grasshoppers kwam goed weg. Voor St. Gallen kopte Hurtado tegen de paal en schoot Gaspoz op de lat. Magnin bracht Beenhakkers nieuwe club op voorsprong, Estay maakte gelijk uit een strafschop. Beenhakker debuteert ko mend weekeinde als trainer in Zwitserland met de thuis wedstrijd tegen het gepro moveerde Bulle. Aberdeen gaat Celtic voorbij Celtic Glasgow is na vijf speeldagen in de hoogste Schotse voetbalklasse de eni ge club zonder nederlaag, maar Aberdeen is op grond van de betere doelcijfers koploper. Aberdeen, waar Hans Gillhaus zo graag weg wil, won zaterdag met 2-1 van FC Dundee. Celtic speel de de derby tegen Rangers met 1-1 gelijk. In de topper Rangers - Cel tic, in Ibrox Park, nam Celtic de leiding na 53 minuten door Gerry Creaney. Net als Voor Shearer was het zijn vierde doelpunt. Rangers-in- valler Ian Durrant bezorgde zijn club een punt, na voor bereidend werk van Pieter Huistra en Mark Hateley. parus» Paris SG en Montpelller maken In de den zes punten. beginfase van de Franse competitie de mees- Kampioen Olympique Marseille had het te indruk. De club uit de hoofdstad won op de thuis moeilijk tegen Metz, 3-2. Voor Marsell- derde speeldag bij Strasbourg met 4-0. Mont- Ie, dat na 72 minuten de gelijkmakei jn, ver- bik moest incasseren, scoorden Boli, pellier, de werkgever van Wilbert Suvrijn, i sloeg thuis Lille met 3-0. Beide dubs vergaar - Boli, de Gha- de Duitser Voller. Diens landge noot Klinsmann was voor Monaco toe aan zijn derde treffer van het seizoen, aangete kend in het met 3-1 gewonnen duel van Ni- mes. Op de foto kopt de Duitser Voller, over gekomen van AS Roma, de bal achter de doelman van Metz. foto fpa BUITENLAND Coventry, dat vorig jaar bijna degradeerde, heeft alleen de lei ding genomen in de Engelse eredivisie. Onder leiding van trainer Bobby Gould werd ook Wimbledon eronder gehouden (2-1), met doelpunten van Micky Gynn en Robert Rosario. Saillant gegeven: vier jaar gele den hielp dezelfde Gould Wim bledon aan de FA Cup. Norwich, dat bij het begin van de competitie ook door vrij wel niemand werd getipt als kanshebber, raakte tegen Ever- ton door Beardsley in de 55ste minuut achter, maar redde twaalf minuten later door een tegendoelpunt van Fox het ge lijkspel (1-1). Het pas gepromoveerde Middlesbrough bracht kam pioen Leeds United met 4-1 de eerste nederlaag van het sei zoen toe. Twee treffers van Paul Wilkinson in de achtste en ne gende minuut haalde de fut er bij Leeds enigszins uit. Dat werd nog erger toen Tommy Wright, se SK - RWD Brugge 1-2, C< Waregem - SK die beide malen voor de beslis sende voorzet zorgde, in de 47ste minuut zelf scoorde. John Hendrie bezorgde zijn club in de 59ste minuut zelfs een voor sprong van 4-0, voordat de Franse international Eric Canto na voor Leeds iets terug kon Monchengi doen. Kenny Dalglish' Blackbum, dat miljoenen invèsteerde, zette zijn opmars voort met een over winning van 1-0 (Mike Newell) op Manchester City. Manchester United stond oog in oog met een derde achter eenvolgende nederlaag toen Chris Kiwomya Ipswich in de 56ste minuut een voorsprong bezorgde. Twee minuten later vergat de Ipswich-verdediging echter op te letten bij een schot van full-back Denis Irwin (1-1). Arsenal, dat het seizoen be gon met twee nederlagen, werk te zich op zondag op Anfield Road ten koste van Liverpool naar een plek in de midden moot. De Londense ploeg won met 2-0. M. Dortmund - Schalke 04 0-2. Bayeri Bremen Hamburger SV 1-1. Bayer n 2-4 Wc Stuttgart 2-3 Frankfurt Schalke i Villa Blackburn - Manchester City 1-0. K United - Ipswich 1-1. Middlesbrough - Leeds 4-1, Norwich - Everton 1-1. Oldham - Nott.ng- field United 3-2. Sheffield Wednesday - Chel sea 3-3, Tottenham - Crystal Palace 2-2, Wim bledon - Coventry 1-2, Liverpool - Arsenal 0-2. Coventry 3-9 Blackburn 3-7 Norwich 3-7 Middlesb. 3-6 QPR 3-7 Everton 3-5 2-1Hibernian - Heart of Midlothian Glasgow "trail, Celtic 5-7 Rangers 5-6 BRUSSEL ANP John Bosman heeft Anderlecht naar de kop van de ranglijst ge kopt. Zijn treffer tegen KV Mechelen (1-0) besliste zater dagavond het met sentimenten overgoten duel. Door de overwinning in het vierde competitieduel bleef An derlecht zonder puntverlies. Charleroi en SK Beveren kon den de nul niet vasthouden. Charleroi verloor bij Standard Luik (0-2), SK Beveren bij Ware gem (1-4). Door die nederlagen groeide het aantal achtervolgers op Anderlecht tot vijf. Anderlecht - KV Mechelen werd smalend het duel ge noemd tussen Mechelen I en Mechelen II. Anderlecht nam in de loop der jaren vijf topspelers van KV over: Rutjes, Bosman, Emmers, Albert en Bruno Ver- savel. Van die vijf stonden er za terdag drie in de basis (Bosman, Emmers en Albert) en zaten de andere twee op de bank. De topper voor 23.000 man in het Constant Vandenstock-sta- dion was aantrekkelijk voor de rust, saai ema en grimmig over de volle duur. KV Mechelen speelde onbevangen en zette Anderlecht onder druk. De Hongaarse aanwinst Eszenyi raakte de onderkant van de lat en Eykelkamp miste in fraaie positie. De beslissing viel na een inci dent rond Patrick Versavel, de bij Mechelen spelende broer van Bruno. Hij legde Boffin twee keer over de knie, kreeg twee keer geel en daarna rood. Uit de daaropvolgende vrije trap van Degryse kopte Bosman de bal diagonaal achter doel man Preud'homme (1-0). Na de rust nam KV Mechelen ondanks de numerieke minder heid het initiatief. Eykelkamp kopte rakelings over, Ingesson miste van dichtbij. Anderlecht verdedigde met tien man en ontsnapte aan de gelijkmaker. Bij AA Gent maakte Eric Vis- caal een glorieuze rentree na de schorsing van drie wedstrijden. Hij nam beide doelpunten te gen Lokeren (2-0) voor zijn re kening. eerste thuiswedstrijd, na de ze ge van 0-3 vorige week bij Uer- dingen. Het Olympiastadion liep met 64.000 toeschouwers vol. Bayern won verdiend met 1-0. Het doelpunt, na twintig minuten, was van Labbadia, af komstig van Kaiserslautern. Al tijdens de rust sprak vice- voorzitter Franz Beckenbauer zijn tevredenheid uit. „De ploeg heeft het eerste half uur uitste kend gespeeld, zo goed heb ik Bayern lang niet meer gezien. Het is een team zonder zwakke plekken." De thuisclub, kam pioen van 1990, was inderdaad op dreef tegen de titelhouder van een jaar later. Met Thon als stimulerende libero, Helmer als eminente mandekker en Schupp als motor op het mid denveld. Alleen met het benut ten van kansen wilde het niet vlotten. Le Havre 0-0. Monaco- Toulon 1-1. Marseille -1 ne - Toulouse 3-2. Soch bourg - Pans SG 0-4. Mont pellier 3-6 3-Olens- Lyon 1-0. Stras- Na twee speeldagen in de Bun- desliga is Bayem München te rug op de plaats waarvan de club een seizoen lang ver ver wijderd was. Bayern, met Jan Wouters, won thuis met 1-0 van Kaiserslautern en is de enige van achttien ploegen zonder puntverlies. Bayem München wil weer de trotse club uit Zuid-Duitsland zijn. Daartoe werden miljoenen Marken geïnvesteerd in gretige talenten als Helmer, Scholl en Schupp en de Braziliaanse vir tuoos Jorginho. Vedetten als Ef- fenberg, toch niet al te populair in Beieren, en de Deen Laudrup venrokken naar Fiorentina. Onder trainer Erich Ribbeek is Bayem terug op de goede weg. Het volk was nieuwsgierig naar de verrichtingen tijdens de ZWITSERLAND: St Gallen - Grasshoppers 1 -1 - Lugano 1-1. Chiasso - Bulle 0-0, Servette - Aarau 3-0. S 7-2. Aydinspor - Konyaspor 2-0, Alfay - Ankara- gucu 1-0, Trabzonspor - Sariyer 4-0, Bursaspor - Gaziantespspor 4-0. OEFENDUELS: AC Milan - Inter 1-0 (1-0). 3. Schillaci. Ferri (Inter). 23.Ledjakovl-l.87 f

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14