Sport Go Ahead: angst voor Ajax ongegrond Jorritsma ziet geen heil in contractverlenging Plaats Gullit ter discussie Publiek gedraagt zich nu wel bij rugbyduel MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 ,13 AD VAN KAAM (CHEF) Koploper A a Feyenoord scoort er I dit seizoen lustig op los. Dankzij het betere doelgemiddelde (9-1) voe ren de Rotterdammers de eredivisie-ranglijst aan Eerste verlies a Tennisser Jan Wil- 117 lem Lugthart ver loor op de Leidse Hout voor de eerste keer dit sei zoen Nijdam wint A De Fransman Ge- I O rard Rué won de laatste etappe van de Prof ronde van Nederland. Maar Jelle Nijdam stelde de eindoverwinning veilig Opvallend A "1 Hans van der Plas I van Quick Boys werd op het toernooi van Oranje Nassau in Almelo uitgeroepen tot de beste voetballer Martin Kokkelkoren mee naar WK Zurich* Martin Kokkelkoren uit Noordwijkerhout is door bonds coach Gerrie Knetemann geselecteerd voor het WK-wielrertnen op de weg, op 6 september in Benidorm. Het optreden van Kok kelkoren, die deel uit maakt van de ploeg van Raas, in de Grote Prijs Zürich gaf voor Knetemann de doorslag. „Kokkelkoren heeft na de Tour in alle wedstrijden voor de we reldbeker goed gereden. Hij gaat zeker mee", aldus Knetemann. „Ik lig er nog twee dagen wakker van. Dan maak ik de complete ploeg bekend." Voor de wegploeg zijn Erik Breukink, Eddy Bouwmans, Steven Rooks, Frans Maassen, Danny Nelissen, Gert-Jan Theunisse, Adri van der Poel en Rob Harmeling al aan gewezen. Bayern wil Lothar Matthaus terug münchen Volgens vice-voorzitter Franz Beckenbauer van Bayem München is het zeker dat Lothar Matthaus terugkeert naar de Zuidduitse club. De middenvelder staat onder contract bij Intemazionale uit Milaan. Hij herstelt sinds april van een knieblessure. De 93-voudig international en zijn vorige club Bayem zijn rond, liet Beckenbauer voor de Duitse televisie we ten. Volgens de vroegere verdediger zijn met Inter zelfs al afspra ken gemaakt over de transfersom, zij het dat nog niets op papier staat. „Dat zal in de komende weken gebeuren", aldus Becken bauer. Dode na duel Dortmund-Schalke dortmund Na de derby tussen Borussia Dortmund en Schalke '04 (0-2) is een dode gevallen. Op het station van Dortmund kre gen twee fans van Schalke 04 ruzie. Die liep zo hoog op dat de jongste van de twee (19 jaar) een mes greep en een 24-jarige supporter dood stak. De dader werd gearresteerd. Voor het do delijke incident meldde de politie dat het een rustige middag was geweest. Er werden slechts acht supporters in hechtenis ge nomen. Drie werden in staat van beschuldiging gesteld wegens vernielingen van andermans eigendommen. Voor het duel had de politie van Dortmund 128 notoire raddraaiers in preventieve hechtenis genomen. Die werden enkele uren na de wedstrijd keurig op straat gezet. Scheidsrechters nog zonder kaarten leiden De scheidsrechters in het amateurvoetbal moeten het nog even doen zonder rode en gele kaart. De KNVB had beloofd de arbiters nog voor de eerste bekerronde van morgen ieder twee gele en twee rode kaarten te sturen. In plaats daarvan kreeg het scheidsrechterkorps een brief met de mededeling dat de ver zending vertraging heeft opgelopen en dat pas in het weekeinde van 5 en 6 september met de officiële gekleurde kaart kan wor den gezwaaid op de amateurvelden. Het is niet toegestaan zelf een goedgelijkend alternatief te fabriceren. Ajax ligt goed in de markt Amsterdam Ajax heeft dit seizoen 11.653 seizoenkaarten ver kocht. Dat is een absoluut record voor de club. Het betekent dat er voor de losse verkoop nog maar ruim 5000 toegangsbewijzen over zijn. De eerste thuiswedstrijd van de Amsterdammers was daardoor al snel uitverkocht. Tegen Go Ahead Eagles zaten 17.509 mensen op de tribunes. De capaciteit van De Meer is 19.500. In het geval van een risico-wedstrijd, zoals gisteren, mag het stadion niet volledig bezet zijn. Ajax zal overigens voor de volgende thuiswedstrijd, op 6 september tegen PSV, uitwijken naar het Olympisch stadion. Nieuwkomer in de eredivisie laat zich niet wegspelen in De Meer Dennis Bergkamp 'stift' op knappe wijze de bal over doelman Ensink heen en scoort 3-0. Ex-Noordwijker Cees Marbus kan slechts met bewondering toekijken. De spelers van Go Ahead Eagles juichten nog nèt niet na afloop, maar wuif den wel bijzonder enthou siast naar hun supporters. De 3-1 nederlaag tegen Ajax werd gistermiddag be jubeld als een overwinning. De verwachte slachtpartij bleef uit in De Meer. amsterdam herman joustra Het nietige Deventer clubje, voor deze competitie bestem peld als een van de meest seri euze degradatie-kandidaten, zou door de Amsterdammers wel even worden opgerold. Ajax bleef echter mijlenver van de 'normale' vorm verwijderd en had moeite met de dreumes, elfde in de eerste divisie vorig jaar, pas via de nacompetitie en een extra serie wedstrijden te gen FC Den Haag gepromo veerd. Een club bovendien zon der geld, niet in staat om de voor de eredivisie nodige ver sterkingen aan te trekken. Dus zat Louis van Gaal er een beetje sip bij. Hij had zich de eerste wedstrijd voor eigen pu bliek heel anders voorgesteld. „Ik blijf met een kleine kater zit ten, zeker voor wat betreft de tweede helft. Wij scoorden toen zij de aanval zochten. Wij heb ben niet gescoord op de mo menten dat de tegenstander verdedigend speelde. Dan is een snelle bal nodig, dan moet je af en toe een station over slaan. Dat is niet gebeurd en dat vind ik jammer." Boeren Jan Versleijen vond het wel best zo. De trainer van Go Ahead Eagles had met angst en beven de ontmoeting tegemoet ge zien. Hij had zijn spelers spe ciaal voorbereid in de hoop dat ze niet zouden worden over donderd door de entourage. Hij voorspelde dat de supporters de spelers van Go Ahead Eagles zouden uitschelden voor boe ren en vertelde dat de gang naar de kleedkamers vol hing met fo to's van Ajax-internationals. Versleijen kon tevreden terug blikken. „Het was voor mij af wachten hoe ze daar doorheen zouden komen. De meesten hebben nog nooit op eredivisie- nievau gespeeld. Ik moet zeg gen dat ze het verschrikkelijk goed hebben opgepakt." Vooral in de tweede helft dan, want tijdens de eerste rondgang leed de helft van zijn elftal over duidelijk aan plankenkoorts. Een te gehaaste opbouw met veel balverlies was daarvan het resultaat. Ajax hanteerde echter een dusdanig laag tempo dat de Deventernaren na een rustig half uurtje dachten volop de aanval te kunnen kiezen. In een kort tijdsbestek profi teerde Ajax daarvan tot drie keer toe met een messcherpe counter. Dennis Bergkamp met een ouderwetse versnelling op een pass van Wim Jonk, Stefan Pettersson na een mistrap van Eagles-back Dennis Hulshoff en opnieuw Bergkamp op aange ven van de uit de Go-Ahead- school afkomstige Mare Over- mars drukten de Deventer ploeg met de neus op de feiten. En daar baalde Cees Marbus stevig van. De oud-Noord wij- ker, een van de beteren bij de bezoekers ('bij ons in de Ade laarshorst hangen foto's van Dick Schneider en Kees van Kooten, dus ik was niet onder de indruk'), was over die perio de allerminst te spreken. „Ik heb geen enkele eredivisie-erva ring, maar ik weet wel dat je Ajax niet over de middenlijn moet proberen vast te zetten. En als je op dit niveau tien mi nuten lang de wedstrijd weg geeft door niet fel genoeg terug te verdedigen, ben je versla gen." Dat tijdelijke gebrek aan fel heid was volgens hem vooral een kwestie van ontzag voor Ajax. Zodra de bus van Go Ahead Eagles de IJsselbrug overtrekt, doen sommige spe lers het al in hun broek. „Pas nadat ze in de rust alle handte keningen hadden verzameld begonnen ze te voetballen", schertste Marbus. Dat had al snel resultaat. Marbus zelf ver lengde met het hoofd kort na rust een kopbal van Remco Boere: 3-1. Hij toonde daarmee nogmaals aan dat het centrum van de Ajax-defensie vooral in de lucht bijzonder kwetsbaar is. En niet alleen het centrum van de verdediging. Marciano Vink wordt geacht de rol van ki lometervreter Aron Winter rechts op het middenveld over te nemen, maar wekt voorals nog een trage, bijna lusteloze indruk Bovendien verkeert Mi chel Kreek, die voorlopig Leide- naar Alfons Groenendijk naar de reservebank heeft verwezen, nog lang niet in de vorm van vorig seizoen. Vaker dan hem lief was, holde hij achter de uit blinkende Paul Bosvelt aan. Voor het oog van zijn hele fa milie want voor veel Deven ternaren was het een echt dagje uit naar Amsterdam speelde die zich in in elk geval wèl in de kijker. En hij had genoten van de ambiance. „Mooi hè, al dat publiek. Heb ik nog nooit mee- gemaalct, maar ik vond het wel lekker. Niet iets om bang voor de zijn. Als je dan ook nog eens goed speelt en er is tv, dan ont houden de mensen dat. Boven dien is Go Ahead nog niet zo slecht als veel mensen denken. Hopelijk hebben alle spelers van ons dat nu ook in de gaten. Ajax? Dat viel me eerlijk gezegd knap tegen." Vond Van Gaal ook, maar hij had een wat originelere uitsmij ter. „Ik denk dat het publiek ge noeg momenten vol spektakel heeft gezien." De 45.000 overwegend blanke toeschouwers bij de beladen rugby-interland tussen Zuid- Afrika en Australië (uitslag 3-26) hebben zich zaterdag in het Ne- wlands-stadion in Kaapstad keurig gedragen. De door het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) op prijs gestelde minuut stilte voor de slachtoffers van de gewelddadigheden in de zwarte woonoorden werd in acht geno men. De gevreesde provocaties van nationalistische, pro-apart heid groeperingen bleven nage noeg onopgemerkt en vonden in elk gevaJ geen navolging. Demonstratie De testwedstrijd tegen Nieuw- Zeeland, de eerste van de Zuid- afrikaanse rugbyers in jaren, werd vorige weekeinde in Jo hannesburg door een deel van de toeschouwers aangegrepen voor een demonstratie van blank conservatisme. Zij zwaai den voor aanvang met oranje- wit-blauwe vlaggen en verstoor den het moment stilte met het aanheffen van de nationale hymne 'Die Stem'. Voor de ge kleurde Zuidafrikaanse meer derheid zijn beide zaken sym bolen van de jarenlange onder- drulcking. Het ANC reageerde furieus en zette onmiddellijk de toekomst van het Zuidafrikaanse rugby met dit jaar nog trips naar En geland en Frankrijk op de De Australische center Tim Horan wordt op de hielen gezeten door de Zuidafrikaanse aanvoerder Naas Botha, stromende regen afgewerkt. tocht. Het duel tussen de Springboks en Wallabies werd niet getroffen door een veto. President Frederik de Klerk,-zelf toeschouwer in Kaapstad, drong in het belang van de sport aan op een ordentelijk verloop. Applaus Aan zijn oproep werd op enkele incidentjes na gevolg gegeven. De minuut stilte werd gerespec teerd en gevolgd door een klate rend applaus. Voor aanvang lie pen nog wel enkele supporters met de gewraakte Zuidafrikaan se vlag over het veld. Hier en daar werd ook 'Die Stem' ge zongen, maar dat werd geheel overstemd door daverende mu ziek uit de luidsprekers. Onder de toeschouwers wa ren zo'n honderd leden van de ultra-rechtse AfrikanerWeer- stands Beweging (AWB) in uni form, onder aanvoering van lei der Eugene Terre-Blanche. Bui ten het stadion deelde het club je pamfletten uit waarin alle 'echte Afrikaners' werd opge- rdepen 'Die Stem' te zingen en zich te laten zien. De militanten vonden geen gehoor. Verlies Veel reden tot vreugde was er op sportief gebied overigens niet. De Zuidafrikanen verloren in de stromende regen met 3- Het duel in Kaapstad werd in de FOTO AP 26. De marge werd pas in de slotfase zo groot. In de eerste helft ging het duel nog redelijk gelijk op: 3-8. Zuid-Afrika liet echter teveel kansen onbenut om uitzicht te krijgen op een beter resultaat. Aanvoerder Naas Botha miste vier van de vijf strafschoppen. Zijn Australi sche rivaal Michael Lynagh be nutte vier van de tien kicks. Paul Carozza (2) en David Cam- pese zorgden voor tries. AMSTERDAM ANP Hans Jorritsma heeft besloten zijn contract als bondscoach van de Nederlands hockeybond (KNHB) niet te verlengen. De KNHB had nog een optie op hem voor twee jaar, tot en met het WK van 1994. Jorrritsma, die een moeilijke tijd achter de rug zei te hebben die uiteindelijk slechts resulteerde in de vierde plaats bij de Olympische Spe len, heeft nog geen vastomlijn de plannen voor de toekomst. De Amsterdamse coach, die onder meer ambities heeft om in het betaald voetbal, of in de internationale hockeywereld aan de slag te gaan noemde het ontbreken van een door hem gewenste topsportklimaat bin nen de KNHB niet de belang rijkste reden voor zijn afhaken. „Ik vond de Olympische Spelen wel een mooie afsluiting. Ik werk, met een onderbreking van anderhalf jaar, vanaf 1986 voor de hockeybond. Dat is een mooie periode. Ik vond het tijd worden me uit het Nederlandse hockey terug te trekken en eens een andere kant op te kijken. Het was een moeilijke beslis sing, maar er komt altijd éen einde aan een verbintenis. Nu heb ik alleen zelf besloten er een punt achter te zetten." Mare Delissen, aanvoerder van het Nederlands team, werd door Jorritsma als enige van de selectie telefonisch van ziin ver trek op de hoogte gesteld. „Het verrast me dat hij zo kort na de Olympische Spelen deze beslis sing heeft genomen", aldus De- lissen die ook wel dacht te we ten waarom Jorritsma opstapt. „Dat zou kunnen zijn omdat hij vindt dat in Nederland voor het hockey geen topsport-klimaat aanwezig is. Het is een ama teursport, waar ook voor de spelers andere zaken belangrij ker zijn dan het hockey. Op kor te termijn zal dat ook niet te veranderen zijn. Voor Jorritsma is dat een onwerkbare situatie." Jorritsma zelf wilde zo ver niet gaan, maar erkende zoals zo vaak in het verleden en voor het laatst nog in Barcelona samen met ziin collega bij de vrouwen Roelant Oltmans dat er veel voor nodig is om bij de wereldtop te komen en te blijven. Voor aanvang van de Spelen zei bondsvoorzitter Wim Corne- lis voorstander te zijn van top- hockey op amateurbasis. Hij verwees daarbij naar de Deense voetballers die zo vanaf de cam ping en vanuit de leunstoel Eu ropees kampioen werden. Voor de clubs, en vooral de kantines, mag aan de competitie niet worden getornd. Het zal boven dien altijd moeilijk blijven de geselecteerden, die werken of studeren, vrij te maken voor tophockey. Het 'Hollandse' Milan bestaat niet meer. Zater dagavond speelde Jean-Pierre Papin zich defini tief in het basisteam van de Italiaanse kam pioen. De Franse spits, die vorig jaar nog tot Eu ropees Voetballer van het jaar werd uitgeroepen, presenteerde zich met een treffer tegen Inter voor een halfvol San Siro. Hij troefde in de vier de minuut zijn tegenstanders Battistini en Ferri af met een snelle actie. Deze treffer leverde Milan de Berlusconi-Cup op. Voorlopig kreeg 'JPP' een staande ovatie en kan hij niet meer stuk in de Lombardische hoofdstad. De 'zomerderby' was de eerste wedstrijd van beide clubs voor eigen publiek, nadat eerder in de week Inter zijn rivaal met 2-0 (binnen drie kwartier) had afgetroefd. Milan was vanaf de af trap uit op revanche en bleken na de snelle tref fer veel homogener dan de blauwzwarte forma tie. In de score kwam echter geen verandering meer, hoewel Papin en Van Basten nog enkele mogelijkheden ongebruikt lieten. In de slotfase viel Milans super-sub Marco Slmone met een ernstige blessure uit. Ruud Gullit wordt waarschijnlijk het slachtof fer van de dadendrang van Papin. De Amster dammer, die zijn rasta-staartjes heeft gehal veerd, zal woensdag bij de officiële seizoenstart waarschijnlijk wel aantreden, omdat Papin van wege de oefenwedstrijd Frankrijk-Brazilië ver stek moet laten gaan. Milan speelt in de tweede ronde van de Italiaanse bekerstrijd thuis tegen Temana of Piacenza. Zaterdag staat het Super- cup-duel tegen Parma op het programma.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13