Jan Douwe Kroeske in ban van 'the boss' p Ambassador's Day in Duinrell 'Radio schept een band met mensen' Rtv show MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 10 -w-eduld kan Jan Dou- I we Kroeske niet ^-ii worden ontzegd. Zeven jaar lang moest de 35-ja- rige VARA-presentator van pop programma's als 'Kippevel' (tv) en 'Twee meter de lucht in' (ra dio) wachten. Totdat onlangs Bruce 'The Boss' Springsteen, na ontelbare verzoeken, in stemde met een irtterview. Mor genavond is het resultaat te zien ((23.05 uur, Nederland 2). Eerdere pogingen om Bruce Springsteen te interviewen wer den door de platenmaatschap pij immer met hoongelach ont vangen. Drie maanden geleden ging het laatste verzoek de deur uit, voor het geval Springsteen naar Rotterdam zou komen in het kader van een Europese tournee. Ook dat verzoek werd afgewezen. Rotterdam was niet opgenomen in de nieuwe tour. Springsteen had gekozen voor Parijs, Stockholm en Milaap. ,,'t Was zo duidelijk als wat. Ik moest en zou naar Parijs. Wij met een bus naar Parijs. Aan boord: een groot aantal journa listen, radiomakers, Mart Smeets en ik. Tijdens Pinkpop had ik met Mart daarover een afspraak gemaakt. We waren echter nog niet in Frankrijk of we konden met geen mogelijk heid verder. Vijf uur hebben we in de file gestaan als gevolg van een blokkade die door Franse vrachtwagenchauffeurs was op geworpen", vertelt Kroeske. Lot Niet alleen de Nederlandse journalisten waren op weg naar Parijs gestrand. Ook een gedeel te van de licht-apparatuur voor het concert van Springsteen stond in de file en kwam nooit in Parijs aan. Mart Smeets be nutte zijn wachten in de file door alsnog een gesprek aan te knopen met een Amerikaanse honkbalcoach, die daags daar voor zijn afspraak met hem had afgezegd, maar toevallig ook in de file verzeild was geraakt. Kroeske zat wat te kniezen omdat hij het concert van Springsteen in Parijs aan zijn neus voorbij zag gaan. Dat gold ook voor de overige journalis ten, van wie een enkeling het 'file-verhaal' beschreef. Dat ver haal belandde uiteindelijk via een omweg op het bureau van Springsteen en leidde tot het in terview. Jan Douwe Kroeske be schouwt het als een speling van het lot. „Zaterdag 11 juli kreeg ik een fax, waarin stond dat ik me een dag later op Wembley moest melden. Op dat moment kon ik m'n ogen niet geloven." Nog geen vierentwintig uur la ter stond hij samen met de per soonlijk manager van Spring steen, Barbara Carr, te luisteren naar de soundcheck. Het ge sprek werd onderbroken toen Kroeske op z'n schouder getikt werd met de mededeling: „Greetings from Southside Johnny". Naast Kroeske stond Bruce Springsteen. „Die man was zo goed inge licht, hij wist alles van me. Wist 'Bruce Springsteen doet het op het podium beter dan The Stones' potje staan grienen naast het podium." „Het is eigenlijk een unieke ervaring, die man te zien spelen en te horen hoe hij antwoord gaf op mijn vragen. Dat gesprek, in combinatie met de sound check en de opname van een deel van het concert - meer dan was afgesproken - is voor mij een echte piek-ervaring. Ik vind het leuk dat ik het voor de Ne derlandse televisie heb ge daan." „Vergeet niet: Nederland is als popiand heel belangrijk. Springsteen weet dat. Hij heeft zich er over verbaasd, dat een nummer als '57 Channels (and Nothing on)' over de tv in de Verenigde Staten hier amper wordt gedraaid, maar dat de speciale mix over de rassenon- lusten in Los Angeles - de eigen lijke B-kant - een topper is. Ik denk dat dat een compliment aan de Nederlandse popliefheb bers is." (Jan Douwe Kroeske inter viewt Bruce Springsteen, dins dag, 23.05 uur, Nederland 2) je dat. Alles wat ie-wil zeggen, heeft-ie in zijn muziek gestopt." Melancholie „Die man heeft iets. Als ik z'n nummers hoor, naar de teksten luister, dan beleef ik als luiste raar verhalen van iemand, die steeds ouder wordt en tegen zichzelf praat. Over de geneug ten van het leven. Dat roept de melancholie in mij op. Dat raakt me. Zoals het optreden van Tom Petty in Brussel me geraakt heeft of Prince in Gal genwaard." „Die man was zo goed ingelicht, hij wist alles van me." Jan Douwe Kroeske over 'the Boss': bijvoorbeeld dat ik Southside Johnny ooit eens in de studio had gehad voor een 'twee-me ter-sessie'. Vandaar ook de be groeting." De tien minuten die hem wa ren toegezegd, werden er vijfen twintig. Kroeske: „Ik had twee uur vragen bij me; gespreksstof voor een jaar. Toen het inter view was afgelopen zakte ik te rug in m'n stoel en dacht: Wauw'. Ik begrijp nu waarom Springsteen zo weinig inter views geeft. Hij denkt over iede re vraag en ieder antwoord na. foto roland de bruijn Springsteen past volgens mij helemaal niet in de snelle, jon ge, wilde wereld van de popmu ziek. Interviews geven geen meerwaarde aan zijn werk en zijn leven, en hij zal er nooit zijn ziel en zaligheid in leggen. Als je goed naar z'n werk luistert, hoor „Maar dit concert van Bruce Springsteen in de Wembley Are na sloeg alles. Dit is geen platte rock roll meer, maar absolute muziek. Ik denk zelfs dat hij be ter is dan wat de Stones ooit op een podium hebben gedaan. Het is zoiets als de supporters van Ajax, die in een leeg stadion in Turijn de Ajacieden toezon gen. Zoiets moet je over je heen laten komen. Ik kreeg er een brok van in m'n keel, zo ontwa penend was dat gevoel, maar zo pijnlijk ook. Het liefst had ik een Lex Harding (47) voor de tweede maal weg bij 'zijn' Veronica STRIPS BOLLEBOOM Express riep hem bijvoorbeeld uit tot de beste discjockey van de jaren zeventig. Tegenstander Sindsdien werd Lex Harding, naast Rob Out, de drijvende kracht achter Veronica. Naast een platenzaakje in Gouda en een bedrijfje dat muziekfeesten organiseert, stak hij al zijn tijd in Veronica. Radiomaken bleef voor hem echter nummer 1. Ly risch kan hij erover worden: „Radio is een vriendje, dat is het leuke, je bent iets aan het doen, je zet de radio aan en je hebt ie mand bij je. Dat je simpele din getjes overbrengt, dat is toch leuk. Ik voel die mensen, ze zit ten er toch allemaal. Je schept met radio een band met ze. Het is in principe eenrichtingscom- municatie, maar gevoelens overbrengen muziek vind ik daarbij nogal belangrijk een mooie plaat delen met twee miljoen anderen, dat is hartstik ke leuk." In zijn huidige functie als ra diodirecteur zag hij echter wei nig van zijn uitgesproken idee en op radiogebied gerealiseerd Harding is een bekend ei vent tegenstander van de huidi ge inrichting van de publieke radio. Hij pleitte jaren tever geefs voor een eigen zender voor Veronica. Met de nieuwe zenderindeling op tv én radio, die per 1 oktober van start gaat, kon Harding niet uit de voeten. De omvorming van Radio 2 tot familiezender noemde hij bij voorbeeld 'een terugval naar de jaren vijftig', en het instellen van zendercoördinatoren ziet hij als bedreiging van de identi teit van Veronica. Het werd voor Harding hoog tijd om op te stappen en iets ander te gaan doen. In te gaan op een nieuwe, en misschien wel de grootste uitdaging voor Harding, het opzetten van een radiostation volgens zijn eigen idealen. „Als ik in een restau rant zit neem ik altijd iets wat ik niet ken. Ik ga graag op uitda gingen in. Zo ben ik." 'Stadsbeeld' over Cesky Krumlov In de NCRV-serie over stede- bouw en architectuur 'Stads beeld' staat vanavond om 22.23, Nederland 1, de stad Cesky Krumlov centraal. De stad, die ligt in het zuiden van de Bohe- men, kent een lange geschiede- In 1347 kreeg Cesky Krumlov het stadsprivilegium. Een be langrijke rol in de ontwikkeling van de stad speelde de adellijke familie Rozmberk, die de re naissance introduceerde en Hollandse schilders uitnodigde. Vanuit het hoog op de rotsen gelegen kasteel regeerden de Rozmberks de stad gedurende drie eeuwen. De architectuur in de stad is sterk beïnvloed door de gotiek en onderging daama invloeden vanuit de renaissance en de ba rok. Er is op dit moment veel aandacht voor renovatie van monumentale panden. Tableau vivant in het theater van Duinrell: showgirls, diplomaten, de Duinrell-kikker, clown Nico en Panda. foto frank fahrner Aan het immer actie ve brein van Hugo, graaf van Zuylen van Nyevelt, is een wel heel vro lijke manier van 'Holland Pro motion' ontsproten. Om te la ten zien dat ons land een fan tastisch vakantieland is met volop stranden, molens, tulpen en vooral met een heel erg leuk pretpark (hiermee bedoelt de Graaf zijn eigen Duinrell) no digt hij jaarlijks de in Nederland gestationeerde ambassadeurs uit om met hun gezin een dagje te genieten op, in en om de vele attracties die het park rijk is. Dezer dagen was het weer zo ver: 'Ambassador's Day'. Eenen twintig ambassadeurs en een endertig representanten uit al lerlei landen vermaakten zich in de achtbaan, het reuzenrad en de 'Splash', waarna ze werden getracteerd op de flitsende Choq Magic show van illusio nist Hans Klok en een af- scheidsborrel. Ook Panda had een grafelijke uitnodiging ont vangen en mengde zich onder het pretmakende Corps Diplo matique. Choq De parkeerplaats van Duinrell is geheel gevuld met CD-boIides. „Van welke ambassade bent U? vraagt het meisje bij de in gang. „Kazi wakstan", ant woordt fotograaf Frank. We mo gen doorlopen. We hadden na tuurlijk ook gewoon onze invi tatie kunnen laten zien, maar zo is het nu eenmaal leuker. We beginnen maar meteen met 'ambassadeurtje raden'. Frank meent stellig dat de man die onder luid olé-geroep de acht baan afroetsjt de ambassadeur van Spanje is en ik zie een hoogblonde heer achter een ge- confituurde appel per abuis aan voor iets Hoogs en Belangrijks uit Scandinavië. We weerstaan een ritje in de draaimolen en wandelen naar de Carrousel-hal, waar de offi ciële ontvangst zal plaatsvin den. Temidden van de krijsend ronddraaiende kinderen komen daar langzaamaan de ambassa deurs binnen. Een grappig ge zicht, die driedelige grijzen tus sen de trainingspakken en korte broeken van de meer reguliere pretpark-bezoekers. De Graaf schudt zijn hoogge- eerde gasten vriendelijk glimla chend de hand, er is koffie, cake en - natuurlijk - volop Choq voor het Diplo matieke Nage slacht. De aan wezige fotogra fen fotograferen de ambassa deurs, en de am bassadeurs foto graferen vrolijk terug, want een bijzondere dag als deze dient natuurlijk te wor den vastgelegd voor de familie thuis. De eerste se cretaris van de ambassadeur van Bolivia, senor Julio G. Al- varado Aguilar zit tevreden aan een tafeltje. Hij is nu anderhalf jaar in Nederland en is al drie keer eerder in Duinrell geweest. Zijn. zoontjes Eric en Mike zijn dol op het Tikibad met de waterglij banen en ook la rucha, de acht baan, kan hun goedkeuring wegdragen. Nu staren ze beiden verlan gend naar de bontgekleurde carrousel. „Zullen we een ritje maken?" stel ik voor. „Si, si!" Uiterst beleefd verdragen ze mijn steenkolen-Spaans. Boli via? Ach, daar kunnen ze zich nog maar weinig van herinne ren, maar Nederland vinden ze erg deugen, vooral op een dag als deze. Ook hun vader is en thousiast over Holland: „Een heel fijn land, veel bloemen, Het Wereldje PANDA DE L'ISLE veel groen en heel veel aardige mensen." Ik til Mike en Eric op een paard en we draaien een paar rondjes. Leuk? vraag ik. Twee brede grijnzen. Terêncio G. Alves, ambassa deur van Kaapverdië, heeft be halve zijn twee kinderen ook een paar nichtjes en neefjes meegebracht. Ze kijken een beetje sip naar al die leuke at tracties. Papa had te weinig tijd vandaag, ze zijn net in Duinrell aangekomen en ze zijn nog ner gens in geweest. Maar, belooft hij, we komen zeker een keer terug. Dan krijgt de pers opeens een leuk idee: er moet een foto gemaakt wor den van vier ambassadeurs op vier van de bontgekleurde Carrousel-paar den. Wil de heer Alves misschien zo vriendelijk zijn? Hij lijkt niet echt geluk kig met dit ver zoek. Uiteinde lijk blijkt alleen Zijne Eminentie Mohamed Sha- rara van Egypte bereid zich even op een paard te hijsen, de vertegenwoordigers van Alge rije, Soedan en Kaapverdië groeperen zich braaf glimla chend om hem heen en alle ca mera's klikken. Achter ons klinkt opeens een boze kreet. Marcel Ibinga-Mag- wangu, de kolossale ambassa deur van Gabon is tot de ont dekking gekomen dat zijn film rolletje vol is. En net nu zijn kin deren zo leuk met de Duinrell- kikker staan te praten! Hij be springt Frank. Hoeveel kost het om een foto te laten maken? Frank noemt zijn tarief. Oei, dat moet de ambassadeur even met zijn vrouw bespreken. Mevrouw Anna Clara Ibinga-Magwangu meent dat het nog wel kan van het huishoudgeld en Frank gaat aan de slag. Een dreunende schouderklop is zijn beloning. „Hier is je geld, stuur de foto maar naar ons adres in Brussel. I'll trust you man!" Magic show Dan is het tijd voor de Choq Ma gie Show. In colonne wandelen we naar het Zomertheater waar Hans Klok het elitaire gezel schap tot groot enthousiasme brengt met zijn fantastische trucs. Aan het einde van de show worden de ambassadeurs op het podium genood, voor een gezel lige groepsfoto met de medewer kers van de Choq Magic Show, het Fa-Fa Showballet en Duin rell's clown Nico. De vertegenwoordiger van Zweden, first councellor Torsten Nilsson, drukt daarbij haastig zijn snor. Hij is 'vers' in Neder land, arriveerde een paar dagen geleden. Hij moet nog een beetje wennen, maar vooralsnog bevalt het hem hier prima. En Duin rell? Enig fantastisch, hij komt beslist nog een keertje terug. Maar wat bedoelde de graaf toen hij in zijn welkomstoe spraak de hoop uitsprak dat zijn 'distinguished guests' niet al te nat waren geworden? Ik leg de first councellor het principe van de 'Splash', Duinrell's nieuwste attractie, uit. Meteen rotvaart in een bootje een helling af, plons een vijver in. „It's just fun. De vertegenwoordiger van Zweden knikt begrijpend. Jawel, Holland is een fantastisch va kantieland. Met mooie stran den, dolle tulpen en een enig pretpark. Alleen werkt het weer een enkel keertje niet mee. Zo ook vandaag: ten afscheid ont vangen alle ambassadeurs een fraaie en broodnodige Duinrell-paraplu. Graaf Hugo: „In Duinrell kunnen wij alles voor u regelen. Alleen het weer niet." Maar er wordt aan ge werkt, zoveel is zeker. DEN HAAG MONIQUE BRANDT Het is altijd zijn grootste droom ge weest: zelf een com mercieel radiostation oprichten. Lex Harding (47), nü nog steeds directeur radio bij Veronica, gaat proberen die droom te ver wezenlijken. Hij vertrekt bin nenkort bij de omroep die hij, samen met Rob Out, van pira tenzender heeft omgebouwd tot de grootste omroeporganisatie van Nederland. Het is voor de tweede maal dat Harding de Veronica-ge- bouwen aan het Laapersveld de rug toekeert. In 1989 vertrok hij na 22 jaar bij VOO om alge meen directeur te worden bij het in oprichting zijnde RTL 4, toen nog Veronique, met in zijn zak een schriftelijke belofte van Rob Out dat hij altijd op het ou de nest kon terugkeren. Out moest nog geen jaar later die belofte gestand doen, toen Har ding zijn ontslag indiende bij CLT, het Luxemburgse moeder bedrijf van RTL 4, na vele con flicten over de manier waarop het station geleid moet worden. Harding voerde daarbij aan dat de buiten hem om genomen beslissing om Joop van den Ende en diens sterren bij Vero nique binnen te halen, een rol speelde bij zijn besluit om te vertrekken. Maar boze tongen beweerden dat Harding vertrok nadat hij onder meer samen met Rob Out enkele miljoenen guldens had opgestreken bij de verkoop van aandelen van Veronique aan VNU/Elsevier. Aandelen die door de Tornado BV waren on dergebracht in European Media Investors, dat weer een belang van maar liefst 38 procent in Veronique bezat. De schimmige activiteiten van de Veronica-top bij de oprichting van het com merciële RTL Veronique zijn nooit helemaal duidelijk gewor den. Maar één ding is zeker: Harding is er niet armer op ge- De grootste uitdaging voor Lex Harding nu, is het opzetten van een ra diostation volgens zijn eigen idealen. foto cpd worden. Kwekerszoon Reinhard Lode- wijk den Hengst, zoals zijn ech te naam luidt, werd in Boskoop geboren. Hij volgde er de MULO, en vervolgens HBS-A. Harding koos daarna overi gens zonder veel enthousiasme voor een opleiding op het prestigieuze instituut Nijenro- de, en studeerde vervolgens al even ongeïnspireerd een jaar economie. Op feestjes trad hij intussen op als discjockey, en op Nijenrode waren zijn radio programma's in de pauzes on geëvenaard. In 1966 kwam de toen nog onervaren Harding terecht bij de illegale zeezender Radio Dol fijn. „Verschrikkelijke program ma's waren het", bekende hij achteraf. „Echt om te janken, er vielen soms stiltes van drie mi nuten omdat ik aan de verkeer de knop zat. Maar het was wel de allerbeste leerschool die je kon hebben." Hardings grote doorbraak volgde in 1967 op het toenmalige piratenschip Vero nica, waar hij als nieuwslezer door Willem van Kooten, alias Joost den Draaijer werd binnen gehaald. „Zelf hadden we vrij wel geen nieuws, dat jatten we van ANP, BBC of BRT", verklap te hij jaren later. De nieuwslezer werd discjockey, en heel popu lair ook: het popblad Muziek

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10