Kabinet millimetert over koopkracht Binnenland Streepjescode OV-kaart te ingewikkeld voor NS Brilkaaiman in de couveuse Amsterdamse politie moet met billen bloot Autorijden in Nederland helemaal niet zo duur Twee jaar cel en TBS voor doodsteken HEMA-bewaker Ontmoeting met vluchtelingen D66 eist uitsluitsel Dodewaard WAO wordt probleem voor het volgende kabinet ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappe^ke I Haagse politie rolt drugslijn op den haag De Haagse politie heeft bij een grote actie een drugs lijn tussen Colombia en Nederland opgerold. In vijf steden wer den veertien verdachten uit Colombia, Turkije en Nederland aangehouden. De politie heeft in totaal 149,5 kilo zuivere cocaï ne in beslag genomen met een straatwaarde van ruim 15 mil joen gulden. Bij huiszoeking in zeven woningen vrijdagochtend in Den Haag, Amsterdam, Egmond, Schermerhom en Alkmaar werd 7,5 kilo cocaïne, ruim twee ton aan contant geld en twee vuurwapens aangetroffen. 142 Kilo cocaïne werd op 15 augustus in beslag genomen op een vrachtschip in de haven van Rostock (Duitsland). Deze vangst en een onderzoek van enkele maanden hebben tot de aanhoudingen geleid. Werkgevers eisen lonende winstdeling den haag De werkgevers, verenigd in de Raad van de Centrale Ondernemingsorganisaties (RCO), willen dat het kabinet werk gaat maken van afspraken uit 1989 om de winstdeling via de be lastingen aantrekkelijker te maken. De RCO wijst erop dat ons land als enige zijn stem heeft onthouden aan een aanbeveling van de Raad van Europese Gemeenschappen om de winstdeling van werknemers te bevorderen. Plezierjacht overvaren: Twee doden venlo Twee mensen zijn gisteravond in de Maas in Venlo ver dronken nadat hun plezierjacht werd overvaren door een Rijnaak. Twee andere opvarenden van het jacht wisten zich in veiligheid te brengen. Ze zijn ter observatie in het ziekenhuis op genomen. Over de precieze toedracht van het ongeluk is nog niets bekend. utrecht gpd De OV Studentenkaart is woe dend op de Nederlandse Spoor wegen. NS hebben de OV Stu dentenkaart laten weten de aanschaf van controle-appara- tuur voor de streepjescodes van de OV-jaarkaarten opnieuw uit te stellen. De Spoorwegen belo ven nu al een jaar de benodigde apparatuur ter waarde van 300.000 gulden aan te schaffen. De ontwerpers van de OV- kaart zijn teleurgesteld omdat de NS zich met dit herhaalde uitstel onttrekken aan de onder ling afgesproken taakverdeling. OV Studentenkaart-woordvoer der Van den Bergh: „Wij heb ben als taak een goed te beveili gen produkt te leveren, vandaar de streepjescode. Die moet fraude tegengaan en de NS oe fenen daar controle op uit. Nu blijkt dat een van de partijen zich aan die afspraak onttrekt, vinden wij dat teleurstellend". Het voorzien van de 600.000 OV-kaarten van een streepjes code heeft de Studentenkaart BV ongeveer 30.000 gulden ge kost. Volgens Van den Bergh is het maken van controle-apparatuur technisch vrij simpel. „Als ben zinepompen en supermarkten dat kunnen, moeten de NS er na een jaar toch ook in zijn ge slaagd? Er is legio standaard-ap- paratuur beschikbaar" NS-woordvoerder Van der Linden laat weten dat uitstel een technische kwestie is en dat binnen twee weken een beslis sing valt. Volgens een bereke ning van de OV Studentenkaart wordt nu in ongeveer 4 procent van de gevallen (24.000) gesjoe meld met OV-kaarten. arnhem Vanuit een speciale couveuse blikt deze jonge brilkaaiman de wereld in. In Burgers' Dierenpark werden de afgelopen dagen drie kaaimaneieren uitgebroed. Bezoekers kunnen de diertjes bewonderen vanachter een raam in de Mangrovehal. foto anp Raymond rutting Tegen verwachting in nog geen akkoord Het kabinet is er gisteren geheel tegen de verwachting in niet in geslaagd een akkoord te bereiken over het koop krachtplaatje voor 1993. De laatste vijf gulden per maand voor de laagstbetaalden bleken onoverbrugbaar. Maan dag praat het kabinet verder. den haag gpd De ministers vinden unaniem dat de bescherming van de koopkracht van uitkeringsont vangers en minimumloners niet betaald hoeft te worden door de beter betaalden. Daarnaast mo gen de maatregelen de inflatie in elk geval niet aanwakkeren. Met die uitgangspunten blijven eigenlijk alleen belastingmaat regelen over. PvdA-voorman en minister van financiën Kok is bereid 300 miljoen gulden be schikbaar te stellen. Met dat geld kan de voorziene koop krachtdaling voor de laagstbe taalden van 1 procent echter maar met enkele tienden van procenten worden beperkt. Bezien wordt nu of met de vermogens in de kassen van de ziekenfondsen de ziekenfonds premies omlaag kunnen. Tot nu toe staat een verhoging van die premie in de boeken. Daarnaast zou een verhoging van de vaste premie awbz (de nominale pre mie) van 130 naar 180 gulden per volwassene per jaar achter wege moeten blijven, of sterk beperkt moeten worden. Ook dat werkt in het voordeel van de maken die maatregelen het pro cent nog niet vol. Er zal dus iets aanvullends bedacht moeten worden. Het kabinet heeft daar echter geen geld voor tenzij het financie ringstekort verder wordt belast. En dat wil niemand. Het idee om de uitkeringstrekkers en mi nimumloners toch de loonstij ging in de bedrijven te laten vol gen, wordt door het CDA afge wezen. Het kabinet was eerder overeengekomen dat de koppe ling maar tot 2 procent loonstij ging geldt. Vooral die gedeelte lijke koppeling is er de oorzaak van dat de laagste inkomens groepen komend jaar inleveren ten opzichte van de hogere, want de gemiddelde loonstij ging is dit jaar 4,25 procent. Maandag wil minister Kok zich opnieuw over de zaak bui gen. Maandagavond wordt dan het kabinetsberaad hervat. In dien mogelijk kan er dan een eindvoorstel van premier Lub bers en vice-premier Kok liggen. Vanaf dinsdag moet de Amster damse politie met de billen bloot. Dan moet duidelijk wor den of de politie in maart inder daad een grote slag heeft gelsagen, of dat de verhalen over een Ghanees drugskartel in de Bijlmermeer zwaar overdre ven zijn geweest. Verspreid over vijf dagen in augustus en sep tember hoort de Amsterdamse rechtbank in totaal 21 verdach ten in de affaire die veel stof deed opwaaien. De Amsterdamse politie maakte op 10 maart met veel bombarie bekend de Neder landse tak van een internatio nale opererende Ghanese drugsorganisatie te hebben op gerold. De bende exporteerde vanuit de Bijlmermeer op grote schaal heroïne en cocaïne naar een aantal Europese landen, de Verenigde Staten en Canada. En passant maakte de politie mel ding van de aanwezigheid van 10.000 illegale Ghanezen in de Bijlmermeer. Een klein half jaar later is nog steeds onduidelijk hoe groot de vangst nu werkelijk is geweest. De Amsterdamse politie hult zich in stilzwijgen. Huiszoekin gen in twintig woningen lever den een voor een als omvang rijk gepresenteerde organisatie opmerkelijk kleine buit op: een halve kilo cocaïne, een vuurwa pen, 20 paspoorten en 26.000 gulden. En bewijzen voor aan wezigheid van 10.000 illegale Ghanezen zijn er ook nog steeds niet. Maar de politie moest wel veel ophef maken, zo merkte advocaat Korvinus ruim een week na de gewraakte perscon ferentie cynisch op. De minister van justitie, de burgemeester en de hoofdofficier van justitie wa ren uitgenodigd om met eigen ogen de actie van 150 politie agenten te aanschouwen. Met zoveel hoge gasten kun je haast niet anders dan doen alsof er een spectaculaire slag is gesla gen, meende Korvinus. Hoe dan ook, direct na het bekend worden van het nieuws brak er een storm van veront waardiging los. Voorzitter Ruij- gers van de stadsdeelraad zuid oost - de wijk waar de illegalen zich zouden ophouden en waar de drugsbende 1500 adressen in gebruik zou hebben gehad - noemde de uitspraken van de politie 'onbezonnen'. De Gha nese consul Badu betitelde het nieuws als 'ongeloofwaardig' en vroeg om opheldering. Hoofdcommissaris Nordholt betoonde zich verbaasd. ,,Als je als politie, kennis dragend van de feiten, de bevolking of de po litiek confronteert met zo'n ge geven, begrijp ik best dat dat de aandacht trekt. Maar wat doet dat af aan de situatie?" Nord holt is er altijd bij gebleven dat de politie niets anders heeft ge daan dan feiten naar buiten brengen. De komende maand zal moeten blijken wat daar van den haag gpd Wie goedkoop wil autorijden, moet in Groot-Brittannië zijn. In Ne derland zijn de kosten gemiddeld, terwijl de Deense automobilist diep in de buidel moet tasten voor zijn vierwieler. Dat blijkt uit een vergelijkend onderzoek van de Universiteit van Amsterdam naar het autobezit en -gebruik in zes Europese landen. Een Brit is voor zijn heilige koe ongeveer 46 cent per kilometer kwijt. Nederlanders, Fransen en Luxemburgers moeten 49 cent neertellen. Italianen zijn met 57 cent een stuk duurder uit en de Denen spannen de kroon met 66 cent. De grote verschillen vallen te verklaren uit de aanschafprijs en de brandstofkosten. In Dene marken zijn auto's gemiddeld veel duurder, in Italië kost de benzi ne aanmerkelijk meer. Het onderzoek leerde eveneens dat de autodichtheid in Dene marken het laagst is en dat Italianen het minst rijden (12.000 km per jaar). Britten rijden het meest (17.000 km), Nederlanders stop pen bij 15350 km. De logische conclusie van de onderzoekers: het bezit van de auto wordt beïnvloed door de aanschafprijs, terwijl de benzineprijs het aantal afgelegde kilometers bepaalt. De journalist Philip Freriks ontdekt de binnenkant van het Braziliaanse regenwoud. Kijk vanavond naar Amazonia AVRO, Nederland 1 om 18.26 uur. 'Amazonia' is een produktie van AVRO, Belbo en Novib. Novib steunt de Amazone-Indianen in hun strijd voor behoud van het tropisch regenwoud. Arrestatie voorkwam kidnap voor kinderporno BREDA ANP De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een 20-jarige An tilliaan conform de eis veroor deeld tot twee jaar cel en TBS met dwangverpleging wegens het doodsteken van een HEMA- bewaker. De jongeman stak op 27 no vember de 27-jarige bewaker Hans Aland dood voor de deur van een HEMA-vestiging op het Bijlmerplein in Amsterdam- Zuidoost. Hij gebruikte daar voor het grote mes dat hij een paar minuten eerder in de win kel gestolen had. Hoewel de verdachte zelf stelt de bewaker min of meer per on geluk 'geprikt' te hebben, gaat de rechtbank in het vonnis uit van opzettelijk doodsteken van de jeugdige Aland. Getuigenver- den haag anp De kamerfractie van D66 vindt dat het kabinet zo snel mogelijk een besluit moet nemen over het al dan niet gedogen van de kerncentrale Dodewaard. Acht weken geleden zegde het kabi net de Kamer toe dat binnen hooguit enkele weken een be sluit zou volgen. Dat is nog steeds niet gebeurd, aldus D66- kamerlid Tommei in schriftelij ke vragen aan minister Alders van milieubeheer. De vergunning van Dode waard werd eind mei vernietigd door de Raad van State omdat de inspraakprocedure niet op de juiste wijze was doorlopen. Bovendien wees de Raad van State erop dat het veiligheids rapport van de kerncentrale al uit de jaren '60 dateert. PvdA, D66 en Groen Links drongen toen aan op het stilleg gen van Dodewaard. Het kabi net wilde de zaak eerst bestude ren. Inmiddels draait Dode waard al bijna drie maanden zonder vergunning, zo stelt Tommei. Hij vindt dat op die manier het gedoogbeleid wordt ondergraven. Een jaar geleden ging de kogel door de kerk: het kabi net besloot de WAO-uitkering voor iedereen onder de 50 op de helling te zetten. Alleen de ouderen werden ontzien en zouden niet na verloop van tijd in de bij stand komen. Het is sindsdien niet meer rustig geweest rond de WAO. Inzet was en is de vraag of die harde in grepen wel nodig waren. Deze week kwam er een nieuw hoogtepunt in de discussie, ingeleid door de uit spraak van de Heerlense GAK-directeur Van Stralen dat het aantal WAO'ers (in uitkeringsjaren) al vijf maanden stabiel is. En dus- Een dag later liet staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken weten dat het kabinet de WAO-maatregelen niet zou versoepelen. De WAO ontwikkelde zich gunstig, maar versoepeling was pas mogelijk als het aantal WAO'ers het peil van 1989 (758.000 uitkeringsjaren) weer had bereikt. Dat stond in het kabinetsbesluit en zo zou het blijven ook. Vervolgens kwam de Sociale verzekeringsraad (SVR) aan het woord: de stabilisatie van het aantal WAO'ers van begin dit jaar is sinds maart omgeslagen in een da ling. De reactie van de bonden kon niet uitblijven. Die hadden altijd gezegd dat de ingrepen onnodig waren en dat gelijk werd nu bewezen. Tussendoor was er nog het D66-kamerlid Schimmel. Of Ter Veld geen onder zoek kan laten doen naar de recente ontwikkelingen? De resultaten moeten beschikbaar zijn voordat de Ka mer de WAO-wetsvoorstellen gaat behandelen. Inmiddels zijn ze het op Sociale Zaken zat. Om aan alle gezeur een einde te maken heeft men zelf wat cij fers op een rij gezet. In 1989 waren er 758.000 uitke ringsjaren (let wel: er zijn wel meer WAO'ers, maar ve len hebben maar een gedeeltelijke uitkering en die tel len ook maar voor een deel van een uitkeringsjaar mee). Pas als we weer op dat niveau van 1989 zijn kun nen de ingrepen versoepeld worden. Wanneer dat bereikt wordt, was vorig jaar de grote vraag. Zonder ingrepen zouden er naar verwachting elk jaar 25.000 uitkeringsjaren bijkomen, zodat we in 1994 op 885.000 uitkeringsjaren zouden zitten. Mét de maat regelen zou 1994 825.000 uitkeringsjaren te zien geven. Pas in een volgend kabinet zou de 758.000 in zicht ko- Dat waren de plannen. De realiteit is echter dat de wetsvoorstellen, die eerst op 1 januari en later 1 juli van dit jaar van kracht hadden moeten worden, nog altijd bij de Raad van State liggen. Zoals het er nu uitziet is 1 juli 1993 de vroegst mogelijke ingangsdatum. Daarnaast is de PvdA-fractie gaan schuiven. Op 1 mei kondigde vice-fractievoorzitter Leijnse aan dat die plan nen moeten worden herzien. Na veel herrie zit de frac tie in theorie weer op één lijn, maar als de plannen in de Kamer komen kan de bom gemakkelijk barsten. De weerspannige PvdA'ers weten zich gesteund door WD en D66. Ten derde zijn er de WAO-ontwikkelingen zelf. De groei is er, waarschijnlijk mede door het kabinetsbe sluit, vrijwel uit. Wie wil er immers nog in de WAO als hij na een aantal jaren in de bijstand belandt? Als de huidige trend zich voortzet zullen er in 1994 nog 820.000 WAO'ers zijn. Minder dan wanneer de wettelij ke maatregelen al van kracht waren geworden. In politiek-Den Haag stijgt de spanning. Een kritisch advies van de Raad van State is koren op de molen van de tegenstanders. Aan de andere kant zijn de besparin gen die de wettelijke ingrepen moeten bewerkstelligen al overal ingeboekt. En als van de maatregelen wordt afgezien, kan dat leiden tot een hernieuwde groei van het aantal WAO'ers. De WAO wordt dan immers weer een aantrekkelijk regeling. Het dilemma lost zich wellicht vanzelf op. Als de Raad van State nog even wacht met een advies wordt de snelst mogelijke ingangsdatum van de maatregelen al snel 1 januari 1994 of nog later. En in maart 1994 zijn er verkiezingen. De ingrepen in de WAO worden zo een probleem voor het nieuwe kabinet Sterrenacht Leiden: Explosie Friesland compleet raadsel De explosie woensdagavond in Friesland is niet veroorzaakt door de inslag van een meteoriet of ruimteschroot. De omvang van de explosie vereist een naar verhouding groot object dat diep de dampkring van de aarde moet zijn binnengedrongen. Aldus de Leidse Sterrewacht na drie dagen van intensief onder zoek. Over wat er die avond wel heeft plaatsgevonden boven noordwest Nederland tasten de deskundigen in het duister. Aan het onderzoek werd onder andere meegewerkt door het KNMI, diverse politiekorpsen, het Planetarium in Franeker en de Dutch Meteor Society. De lichtverschijnselen die zijn waargenomen hebben volgens de sterrewacht niets te maken met de explosie. Als het een me teoor was geweest, had deze gezien moeten zijn vanuit het zui den van Friesland, Groningen, Drente en Overijssel, waar het op dat moment licht of onbewolkt was. Een lichtbal met een staart en een helderheid groter dan van de volle maan, had volgens de sterrewacht gedurende vijf tot tien seconden geruisloos langs de hemel hebben moeten trek ken. Twee tot drie minuten na het verdwijnen zou dan een rom melend geluid te horen kunnen zijn geweest, maar dat was niet het geval. Met de arrestatie op 8 augustus van een 48-jarige man uit Breda en een 46-jarige man uit Brum- men heeft de politie van Apel doorn op het nippertje voorko men dat beide mannen een kind zouden ontvoeren om het seksueel te misbruiken. De Brummenaar had contact gezocht met de Bredanaar na diens advertentie in een seks- blad waaruit bleek dat de man belangstelling had voor kinder pornografie en over foto's be schikte. De mannen ontmoet ten elkaar in Apeldoorn op 8 au gustus. De Bredanaar toonde de Brummenaar daar in zijn auto een map met 75 kinderpomofo- to's van zeven verschillende meisjes. Van vier is de identiteit inmiddels bekend. De Bre danaar ontvoerde ze, verkracht te ze en maakte vervolgens por nografische foto's van ze. Volgens de Brummenaar zou de ander hem toen hebben ge vraagd om ontucht te plegen met een of meerdere kinderen. Hij zou hem zelfs hebben aan geboden meteen naar een nieuw slachtoffer te gaan zoe ken. Door de arrestatie van de mannen, na een tip, werd dit verijdeld. Beide mannen zijn inmiddels voorlopig op vrije voeten ge steld. klaringen en sectie waarbij een diepe steekwond in het hart werd gevonden, wijzen daar volgens de rechter op. De steekpartij gebeurde nadat de bewaker de jongeman op straat wilde aanhouden io ver band met de diefstal van het mes. De Antilliaan, die net wilde wegrijden op zijn die ochtend ook gestolen fiets, draaide zich om en stak Aland neer. De jongeman kwam in 1988 naar Nederland. Hij raakte ver slaafd aan drugs en leidde een zwervend bestaan nadat zijn grootmoeder, die hij vorig jaar in elkaar sloeg, hem de deur ge wezen had. Gedragsdeskundi gen noemden de Antilliaan een jongen met een schizofrene ontwikkeling en hevige angst om overweldigd te worden. In een vergelijkbare situatie zou hij volgens de psychiater en de psycholoog gemakkelijk tot een zelfde soort gedrag kunnen ko men. Vanwege dat herhalings gevaar werd de TBS met dwangverpleging geëist en op gelegd. De dodelijke steekpartij in de Bijlmermeer leidde tot veel commotie en onrust, zeker in de Antilliaanse wereld. Volgens officier van justitie Kortenhorst is ten onrechte de problematiek van Antillianen die naar Neder land komen en hier losslaan door de zaak naar voren ge haald en daaraan vastgekop peld. Volgens Kortenhorst maakte de jongeman geen deel uit van deze groep. Zijn proble men kwamen vooral voort uit zijn opvoeding en karakter. bosch Een delegatie van de joodse, islamitische en christelijke gemeenschappen in Nederland bracht gisteren een bezoek aan de Bosni sche vluchtelingen in de voormalige Willim-I kazerne in Den Bosch. De delegatieleden lieten stuk voor stuk weten diep onder de indruk te zijn i het menselijk leed dat ze daar hadden aangetroffen.foto anpruud hof

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3