Ko\Ab In de bijstand en hard aan het werk Feiten &Meningen Oproep aan de Nederlandse politiek. Barcelona: Alles weer bij het oude ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 2 Ter Veld eerder dit jaar tijdens een discussie met directeuren van sociale diensten in Amsterdam. Over de vraag of de regels van het ministerie wel uitvoerbaar zijn, liepen de emoties toen hoog op. foto anefo rob croes Een jaar geleden had niemand er ooit van gehoord, nu is het een begrip: witte fraude. Men sen die een uitkering hebben en daarnaast een baan waarover ze belastingen en sociale premies betalen. Om hoeveel geld het gaat, weet niemand. Maar sinds de belastingdiensten in een aantal gemeenten de 'samen- loopgevallen' (mensen die in een bepaald jaar zowel een uit kering als een salaris hebben genoten) melden, zijn er ont hutsende cijfers aan het licht gekomen. In Groningen bleek negen pro cent van de uitkeringsontvan gers 'wit' bij te verdienen, bij de Rotterdamse sociale dienst houdt men het na een eerste in ventarisatie op een procent of vijf. Maastricht kwam uit op een kleine vier procent witte fraude. De gemeente Amsterdam maakte na onderzoek van de gegevens van de belastingdienst bekend dat ze over de jaren 1988-1990 ongeveer 100 mil joen gulden teveel heeft uitge keerd aan naar schatting 80.000 mensen, ongeveer vijftien pro cent van het aantal uitkerings ontvangers. „Dat heeft een schokeffect ver oorzaakt", constateert Peter de Weerd, hoofd afdeling alge meen uitkeringsbeleid van het ministerie van sociale zaken. Onderzoek onder acht gemeen ten met ruim 200.000 bijstands ontvangers leverde eerder dit jaar op, dat daar in een jaar tijd voor ten minste 80 miljoen is gefraudeerd. Het ministerie houdt het er voorlopig op dat er jaarlijks voor „enige honderden miljoenen" aan witte fraude wordt gepleegd op een totaal aan bijstandsuitkeringen van ongeveer 11 miljard gulden. Op het eerste gezicht lijkt witte fraude nogal gevaarlijk voor de pleger. Bij zijn werkgever en bij de belastingdienst staat immers zwart op wit dat hij heeft bijver diend. De Weerd vindt het ech ter niet zo vreemd: „Het was ja renlang een ervaringsfeit datje gewoon bij een uitzendbureau kon werken zonder de verdien sten aan de sociale dienst op te geven. Mensen hebben zich nooit gerealiseerd dat je die sa laris- en belastinggegevens naast elkaar kon leggen, ge woon omdat dat tot voor kort ook vrijwel nooit gebeurde". Sinds de invoering van het soci aal-fiscaal nummer (sofi-num- mer) is daarin echter verande ring gekomen. Momenteel geeft de belastingdienst in 60 ge meenten de samenloopgevallen door aan de sociale diensten. Per 1 september wordt een nieuwe wet van kracht waarbij alle 647 gemeenten die gege vens van de belastingdienst krij gen. Naast de mensen die tijdelijk bijverdienen, is er de groep die weer een vaste baan vindt. De meesten krijgen, ook als ze dat aan de sociale dienst melden, nog korte tijd een uitkering om de eerste weken salarissen worden immers pas aan het eind van de maand uitbetaald te overbruggen. Mede omdat bij veel sociale diensten de ad ministratie achterloopt, gebeurt het soms dat de uitkering daar na nog enige tijd doorloopt. De verleiding is dan groot dat 'dub bele inkomen' uit te geven aan de vaak lang ontbeerde luxe, ook al weet de betrokkene heel goed dat hij die uitkering zal moeten terugbetalen. Want dat geld zéi terugkomen, eist het ministerie. En al willen ze het in Den Haag niet met zo veel woorden zeggen, de ont dekking van de 'witte fraude' heeft de opvatting versterkt dat de gemeenten het erbij laten zitten met de aanpak van uitke ringsfraude. Begin dit jaar bleek uit een inventarisatie onder acht gemeenten dat die zich niet altijd aan de wet houden en nogal eens een eigen beleid voeren. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken, die 90 procent van de bijstandsuitke ringen betaalt (de gemeenten moeten de resterende 10 pro cent voor eigen rekening ne men), accepteert dat niet. Zij heeft de afgelopen maanden herhaaldelijk laten weten dat gemeenten een harder terug- vorderingsbeleid moeten voe ren. Haar motivatie is dat één rotte appel de hele mand aan tast: elke fraude 'besmet' de grote groep mensen vorig jaar ruim 560.000 die is aan gewezen op de bijstand. Ze is nu begonnen haar woor den in daden om te zetten. Sinds 1 augustus zijn de ge meenten wettelijk verplicht om alle ten onrechte betaalde gel den terug te vorderen, iets dat tot vorige maand 'slechts' een bevoegdheid was. Bovendien moeten gemeenten nu ook (een deel van) de bijstandsuitkering gaan verhalen op onderhouds plichtige ex-partners. Dat is een oud plan, dat al dateert uit de jaren van Ter Velds voorganger, De Graaff. Ter Veld verwacht in ongeveer 85.000 gevallen een deel van de bijstand te kunnen verhalen op de ex-partner, met name in de gevallen waarin het voormalige paar is overeenge komen dat er geen alimentatie hoeft te worden betaald (het zo geheten nihil-beding). Als de ex-partner wél alimenta tie betaalt, mag dat 'verrekend' worden. Die ex-partner wordt dan voor een lager bedrag aan geslagen voor de bijstandsuitke ring van zijn of haar ex. Al met al verwacht Ter Veld met de nieuwe regeling 200 miljoen gulden binnen te halen. Als stok achter de deur is bepaald, dat gemeenten geld dat volgens het ministerie ten onrechte niet wordt ingevorderd, niet meer kunnen declareren bij het de partement. De gemeente moet die bijstandsuitkering dan hele maal voor eigen rekening ne men. Al wordt de soep niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend, relativeert De Weerd: „Stel dat er een moeizame echtscheiding is geweest en de man helemaal door het lint gaat als je aan komt met de mededeling dat hij alsnog een deel van de bijstand van zijn ex-vrouw moet gaan betalen. Ik kan me best voor stellen dat je dan als gemeente besluit om maar niet te verha len. Als gemeenten met een goed verhaal komen, dan ac cepteren we dat". Daarnaast is sinds kort het plan weer uit de kast gehaald om de gemeenten meer te laten bijdra gen in de bijstand. De 90-10 verhouding zou 80-20 moeten worden. Dat werd een paar jaar geleden ook al eens geopperd, maar stuitte toen op massaal verzet van de gemeenten. Het ministerie ziet er een prima middel in om gemeenten tot grotere inzet bij terugvordering aan te sporen: niet-ingevorder- de bedragen gaan dan voor de gemeenten twee keer zo zwaar tellen. Miskend De gemeenten voelen zich door het rijksbeleid miskend. Het is namelijk pertinent niet waar dat die een lankmoedig invorde- ringsbeleid voeren. Zo was de Alphense wethouder Greet Brussen nog kort geleden op een bijeenkomst met 27 CDA- wethouders in Utrecht, en daar bleek dat iedereen een tamelijk hard beleid voert. Zelf geeft Alp hen aan den Rijn het goede voorbeeld, vindt ze: „Wij verha len altijd. Alleen al om psycho- logische redenen vind ik dat je niet op een gegeven moment kunt zeggen: wat ons betreft staan we nu weer blanco. Alles blijft bij ons gewoon staan". Alpnen aan den Rijn, 64.000 in woners en tegen de 1.100 bij- standsgevallen („Heel laag ja, iedereen is hier aan het werk"), loopt jaarlijks tegen tussen de 100 en 150 gevallen van uitke ringsfraude aan. Veel komt bin nen via de belastingdienst. Alp hen is een van de zestig ge meenten die al enkele jaren de samenloopgevallen van de be lastingdienst doorkrijgen. Vanaf september krijgen alle 647 ge meenten die gegevens doorge speeld. Chef Fred Doeleman van de af deling sociale zaken tekent daarbij aan dat fraude niet altijd kan worden ingevorderd, vooral niet wanneer de betrokkene in middels weer werk heeft. De re den is de enorme hoeveelheid werk die daarmee is gemoeid „en we hebben hier maar een beperkt aantal formatieplaat sen". Als na onderzoek blijkt dat er sprake is van fraude, krijgt de betrokkene eerst een paar aan maningen. Reageert hij daar niet op, dan kan de sociale dienst de rechter inschakelen om beslag te laten leggen op loon of goederen. Volgens Doe leman duurt het 'al gauw een halfjaar' voordat er daadwerke lijk loonbeslag kan worden be legd. „En op dat moment denkt die man: ik verander gewoon van baas. En dan moeten wij die nieuwe werkgever maar weer zien te achterhalen". Woordvoerder Vonk van Divo- sa, de vereniging van directeu ren van sociale diensten: „Het probleem is niet dat de ge meenten niet actief zijn, maar dat je het geld soms niet kunt terugvorderen omdat er te wei nig financiële ruimte is. Voor bijstandsuitkeringen geldt bij voorbeeld de wettelijke norm dat je niet meer dan 10 procent beslag mag leggen om schulden te voldoen, pakweg 140 gulden per maand. En bij fraude wil het rijk dat je dan ook nog twee maanden een strafkorting van 20 procent geeft. Dan houd je duizend gulden over, en dat is gewoon te weinig om met een gezin een maand van te leven". Voor mensen met een vaste baan is de financiële ruimte vaak niet veel groter. De bij standstrekkers behoren over het algemeen niet tot de hoog-op- geleiden. Wie uit de bijstand komt, rolt als regel in een baan waarvan het salaris niet zo bar veel boven het minimumloon ligt. Directeur Laman van de Rotterdamse sociale dienst waarschuwde daarom een paar De dood grijnst breed in Afrika. Somalië sterft. De Somaliërs die nog leven, hebben niet veel tijd meer. De wereld wéét dat. Toch wordt er nog steeds onvol doende voedsel gestuurd. Dat bovendien de stervende bevolking onvoldoende bereikt. Zonder voldoende ondersteuning van een krachtige VN-vredesmacht is alle hulp zinloos. "De beschaafde wereld" weet dat. En talmt. We mogen Afrika niet in de steek laten. Novib vraagt het Nederlandse parlement zich ondubbelzinnig bij de VN uit te spreken voor snelle en effectieve hulp. Er mag niet langer gewacht worden. Amaliastraat 1,2514 JC Den Haag, 070 - 3 421621 Deze actie wordt gelijktijdig gevoerd door NCOS - België, Coalition Swiss Aid/Helvetas - Zwitserland, Mani Tese - Italië, Oxfam UK - Groot Brittannië, Helinas - Griekenland, Mellemfolkeligt Samvirke en IBIS - Denemarken. BARCELONA RUUD DE WIT CORRESPONDENT De Spaanse kranten, met name de kranten die in Catalonië ver schijnen, kunnen maar niet ge noeg krijgen van de lof die de Catalaanse hoofdstad over zich uitgestort heeft gekregen van wege de perfecte organisatie van de Olympische Zomerspe len. Elke dag wordt er een nieuwe deskundige opgevoerd, die weet te vertellen dat de Spelen van Barcelona de beste aller tijden zijn geweest en dat Barcelona een sublieme olympische stad is geweest. Ook de suggestie van het gezaghebbende Ameri kaanse weekblad Sports Illustra ted om de Spelen vanaf het jaar 2000 dus na die van Atlanta voortaan in Catalonië te hou den, is natuurlijk met de nodige instemming ontvangen. Eerlijk is eerlijk. Barcelona heeft al die binnen- en buitenlandse waardering volledig verdiend. Ik heb zelf drie jaar lang de organi gulden buiten beschouwing die de Spelen ook hebben gekost, maar die niet ten laste komen van het COOB. Dit geld is uitge geven aan nieuwe wegen, de verbetering van de luchthaven, een nieuw communicatienet en de verfraaiing van de stad. Voor dit aanzienlijke bedrag draaien de gemeente Barcelona, de Ca talaanse overheid en de rege ring in Madrid op. En voorlopig blijkt de schuld van Barcelona dit jaar met een derde hoger uit te vallen en te zijn gestegen tot ruim 5 miljard gulden. Maar zolang Barcelona nog niet van een verdiende, na-olympi sche zomervakantie is terugge keerd, zal dat iedereen hier blijkbaar een zorg zijn. Want ook al heeft de Catalaanse hoofdstad tijdens de Spelen twee weken lang met de werke lijkheid van het neden geleefd, nu geldt weer even hard als voorheen het 'manana, mana- na', dat Spanje al zo lang geken merkt heeft. satie van de 23ste Zomerspelen van dichtbij gevolgd en me her haaldelijk afgevraagd of ze zo succesvol zouden zijn als de or ganisatoren, COOB'92, wilden doen geloven. Maar alles verliep op rolletjes. De sportaccomodaties waren tijdig gereed, net zoals de olym pische dorpen: de wedstrijden verliepen nagenoeg vlekkeloos en de communicatiemiddelen werkten zoals het hoort in het jaar 1992. De verwachte ver keerschaos bleef uit en de ge vreesde ETA was dankzij de enorme veiligheidsmaatregelen in geen velden of wegen te be kennen. Maar aan alles komt een einde, dus ook aan het olympische sprookje. Want nu, twee weken na de sluitingsplechtigheid in het fantastische Olympische Stadion van de Montjuïc is Bar celona even ver als vóór de Spe len. De telefoons laten het weer ouderwets afweten. De traves tieten en hoeren, die drie weken verbannen waren naar het in dustriegebied Zona Franca, zijn teruggekeerd op hun vertrouw de stek bij het 'olympische' ho tel Princesa Sofia. Ook de ratten hebben weer bezit genomen van het fraaie strand bij het at- letendorp in het centrum van de stad, waar ze gedurende de Spelen met man en macht wa ren weggehouden. En triest maar waar, ook de ETA heeft zich inmiddels opnieuw bloedig gemanifesteerd met een dubbe le moord. Langzaam maar zeker dringt zich ook de vraag op of alle fy sieke en financiële inspannin gen uiteindelijk de moeite waard waren. Want dat Barcelo na met een financiële kater komt te zitten, is meer dan waarschijnlijk. Volgens het CO OB zal de organisatie een be scheiden winst maken van rond de 8 miljoen gulden. Niet veel trouwens op een totale begro ting die meer dan 2,5 miljard gulden heeft bedragen. De organisatoren laten hier ge makshalve echter de 15 miljard Sociale diensten jaarlijks voor honderden miljoenen opgelicht met 'witte jraude maanden geleden, dat je moet uitkijken dat bij een al te harde aanpak van de witte fraude mensen het zwarte circuit in duiken. Sociale Zaken ziet dat gevaar ook en zoekt momenteel met de belastingrecherche (FIOD) en de sociale recher cheurs naar mogelijkheden om het zwarte circuit effectiever aan te pakken. Woud Hoewel Fred Doeleman geen moeite heeft met de harde lijn van het ministerie (niet invor deren betekent niet declareren), tekent hij wel aan dat de vertra ging bij justitie 'minstens even veel' bijdraagt aan het uiteinde lijk afzien van invorderingen als de houding van de gemeente. Het zou dus niet eerlijk zijn om de gemeenten overal voor te la ten opdraaien. Veel meer kritiek heeft hij op de regelgeving vanuit Den Haag. In de loop der jaren is er een woud van regels ontstaan waardoor de gemeenten nauwelijks het bos meer zien. Eén reden voor de steeds gedetailleerder regel geving is de noodzaak om te be zuinigen. Er zijn talloze catego- riën uitkeringsontvangers ge- creeërd om te voorkomen dat iemand een cent teveel krijgt. Voor gemeenten maakt dat het werken er niet gemakkelijker op. Daarnaast levert elke ont dekking van een nieuwe maas in het net nieuwe regels op. Do eleman: „Maar mensen zijn al tijd vindingrijker dan de regels, zodat er steeds weer regels aan het epistel worden toegevoegd. Bovendien vrégen sommige re gels om misbruik. Neem de voordeurdelersregeling, waarbij uitkeringsontvangers die samen een huishouden vormen, wor den gekort. Wat is er nu een voudiger dan een fictief huur contract opstellen, zodat op pa pier iedereen een eigen huis houden vormt en dus een volle dige uitkering krijgt? En wij moeten dat allemaal maar zien te controleren. De Algemene Bijstandswet is daardoor zo langzamerhand onuitvoerbaar geworden" „We zouden ook ons cliënten bestand genuanceerder moeten kunnen benaderen. We moeten nu iedere acht maanden met el ke cliënt praten, ongeacht zijn leeftijd, ongeacht zijn uitkering. Ik kan me voorstellen dat je va ker praat met de groep van 20 tot 45 jaar dan met de groep van 50 tot 60, die veel moeilijker aan de bak komt. Ik kan me ook voorstellen dat je iemand die echt zijn best doet om aan werk te komen een premie geeft. Nee, zegt de overheid dan, dat is inkomen en moet van de uit kering worden afgetrokken". De Weerd is het niet eens met die kritiek: „De Algemene Bij standswet is moeilijk uit te voe ren, daarover is geen verschil van mening. Al valt het met de hoeveelheid regels volgens ons best nog mee, die regels zijn een noodzakelijk kwaad. Als je minder regels stelt, zou je mil jarden méér kwijt zijn aan uit keringen en dat kan niet of je zou de uitkeringen lager moeten maken en dat kan ook niet. En wat betreft die con trole een keer in de acht maan den: is dat nou zo onredelijk als blijkt dat er nogal wat wordt ge fraudeerd?" Rijk en gemeenten vechten al jaren over de Algemene Bijstandswet. Ingevoerd in de jaren '60 als garantie voor een bestaansminimum, is het beroep erop snel ge stegen. In de jaren '70 maakten er zo'n 100.000 mensen gebruik van, vorig jaar waren dat er al meer dan een half miljoen. Sinds het misbruik van sociale uitkerin gen een maatschappelijk item is geworden, is ook de discussie opgelaaid over de bestrijding ervan. Doen de gemeenten daar wel genoeg aan? Nee, vindt staatsse cretaris Ter Veld van sociale zaken. Zij heeft besloten de gemeenten de duimschroeven aan te draaien, daar in gesterkt door de recente ontdekking dat er op veel grotere schaal wordt gefraudeerd dan tot nu toe werd aangenomen. Om hoeveel geld het gaat weet nog nie mand, maar zeker is dat er vele honderden miljoenen mee gemoeid zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2