'Hij heeft zijn lichaam opgeofferd' Sybesma kiest voor de toekomst Sport ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 AN KAAM (CHEF) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Larry Bird verlaat Boston Celtics als beste blanke basketballer van NBA „Als je een speler recht in de ogen kijkt en je ziet een soort vuur, dan weet je dat je met een goede speler te maken hebt. Larry Bird heeft dat vuur dat voort komt uit een vorm van trots. Ik heb nooit een spe ler meegemaakt die zich zelf beter kan motiveren dan Larry Bird. Hij is een absolute topper. Hij is be reid zijn lichaam op te of feren om te winnen." LEIDEN/BOSTON JAN VAN DER NAT Het citaat is van Arnold 'Red' Auerbach, de fameuze oud- coach en huidige president van de Boston Celtics, voor wie op Quincy Market in de hoofdsatd van Massachusetts een bronzen standbeeld is opgericht. Niet zó maar iemand dus, die Auer bach. Hij werd, in de jaren vijf tig en zestig, met de Celtics ne gen keer kampioen van de Na tional Basketball Association. Aan zijn mening mag derhalve enige waarde worden toege kend. Larry Joe Bird, de super-bas ketballer die deze week besloot een punt achter zijn imposante carrière te zetten, had dat vuur in zijn ogen, wés altijd tot in de toppen van zijn vingers gemoti veerd en was bereid zijn li chaam op te offeren. Bijna let terlijk. Jarenlang speelde hij met pijn. Eerst in zijn beide enkels, toen in zijn rug. Hij werd voor beide kwalen geopereerd en kwam terug op topniveau. Een nieuwe aanslag op zijn rugwer vels werd hem echter te veel. Ongetwijfeld had hij al eerder het besluit genomen om te stoppen, als hij niet was geko zen in het 'Dream Team', dat onlangs in Barcelona simpel olympisch goud veroverde. De kans om een paar weken samen te spelen met alle sterren van zijn generatie en zo zijn fantas tische carrière waardig af te sluiten liet hij zich niet ontne men. Zelfs niet door bij vlagen hevige rugpijn die hem bijvoor beeld dwong om voor de spe- lersbank te gaan liggen inplaats van daarop te zitten. Pijn Maar ach, Larry Bird heeft met pijn leren leven. Vooral sinds hij vrijwel het gehele seizoen 1988- '89 miste, omdat een ingreep aan beide voeten noodzakelijk was. Uit zijn hielen werden toen botsplinters verwijderd. Het kan bijna niet anders of Larry Bird (van 7 december 1957) heeft het besluit te stop pen al enige tijd geleden geno men. De steeds sterker worden de geruchten werden de afgelo pen weken nog ontzenuwd door berichten dat Bird en de clubleiding van de Celtics werk ten aan een speciaal program ma, waardoor de loopbaan van de speler met minimaal een jaar zou kunnen worden verlengd. Hij zou, zo was het plan, vooral de thuiswedstrijden spelen. Omdat het trouwe publiek in de immer uitverkochte Boston Larry Bird zit niet óp de bank, maar ligt door rugpijn vóór de bank. Garden dat verdiende en om extra kwellingen tijdens de vaak lange en vermoeiende reizen te voorkomen. De vraag is natuurlijk of het een goede zaak zou zijn voor de Boston Celtics om aan een sei zoen te beginnen met een 'hal ve' Larry Bird. Tenslotte pro beert de ploeg uit 'Beantown' de laatste jaren amechtig aan te klampen bij de huidige topploe- gen. Want behalve de medische sores rond Larry Bird heeft men te maken met een leeftijdspro bleem. Bird is inmiddels 35; Ke vin McHale en Robert Parish de twee andere steunpilaren in het team van coach Chris Ford zijn respectievelijk 34 en bij na 39. Nummer 33 Een nieuwe generatie zal nu en in de komende paar jaar het vaandel moeten overnemen van de mannen die niet weg te den ken waren van het oude, kra kende parket in Boston Garden. Daar, tussen de banieren die de geschiedenis markeren van de club, die met zestien kampioen schappen op afstand de meest succesvolle is in de historie van de NBA, zal ongetwijfeld een vaan worden opgehangen met het shirtnummer 33 van Larry Bird. De Amerikaanse traditie wil dat van spelers die zeer veel hebben betekend voor een club het speelnummer uit de roulatie wordt genomen en nimmer meer zal worden toegekend aan een ander. En het moge duide lijk zijn dat het Bird niet zal mis staan tussen de 're tired numbers' van onder anderen Bob Cousy, Bill Russell en John Havlicek, om maar een paar De dertien markeren e zicht. i Larry Bird in de NBA i periode vol hoogtepunten. Een over- tics. Niet alleen de Celtics, maar ook de National Basketball Association heeft in Bird de afgelopen dertien seizoenen een uitstekende am bassadeur gehad. Samen met Earvin 'Magie' Johnson en (later) Mi chael Jordan heeft hij de league een enorme zet in de goede richting gegeven. Sterker nog: van een sportbond die het hoofd nauwelijks boven water kon houden is de NBA in iets meer dan een decennium ver anderd in een bedrijf dat jaar lijks vele miljoenen dollars winst maakt en waarvan de faam zich als een olievlek over de hele wereld uitspreidt. Johnson De naam van Larry Bird is on losmakelijk verbonden met die van Magie Johnson, de sterspe ler van de Los Angeles Lakers, die vorig jaar november stopte toen bleek dat hij besmet was met het virus, dat aids veroor zaakt. Maar waar 'Magie' op ba- In 1061 wedstrijden (competitie plus playoffs) scoor de hij 25688 punten, een gemiddelde van ruim 24. Hij pakte 10657 rebounds, iets meer dan tien per du el dus. Met de Boston Celtics werd hij tien keer kampioen van de Atlantic Division en drie keer van de NBA (1981, 1984 en 1986). Hij speelde tien keer in de All Star Game en moest zich een keer geblesseerd afmelden. In 1982 was hij meest waardevolle speler in die wedstrijd. Bird werd drie keer uitgeroepen tot meest waarde volle spelers van de NBA (1984, 1985 en 1986), twee keer tot MVP van de playoffs (1984 en 1986) en werd negen keer op rij (1980-1988) gekozen in het beste vijftal van het seizoen, het zogenoemde All-NBA First Team. sis van zijn super-conditie denkt aan een (beperkte) terug keer, is het afscheid van Larry Bird vrijwel zeker definitief. Bird en Johnson kwamen op hetzelfde moment de NBA bin nen. Dat was in 1979, nadat ze in de finale van het NCAA-toer- nooi om de nationale studen- tentitel tegenover elkaar had den gestaan. Johnsons Michi gan State was toen sterker dan Birds Indiana State, maar de twee werden vrienden voor het leven. Bird was ook één van de eersten die door Johnson op de hoogte werd gesteld van diens besmetting en besluit te stop pen. Bird was, bijna vanzelfspre kend, een van de gastsprekers toen Johnsons shirtnummer 32 werd opgehangen aan de 'hane- balken' van het Great Western Forum van Ingle- wood bij Los Ange les. Het waren ont roerende momen ten toen de beide gezichtsbepalers van de jaren tachtig elkaar in de armen vielen en de tranen over beider wangen biggelden. De vriendschap tus sen Bird en Johnson is des te opmerkelij ker als wordt be dacht dat de Celtics en de Lakers elkaar jaar in jaar uit op het scherp van de snede bekampten. Tussen 1979-'80 en 1987-'88 pakten de Lakers vijf en de Celtics drie van de negen titels. In die tijdspan ne stonden beide aartsrivalen drie keer tegenover elkaar in de finale-serie. Maar de vriend schap leed er geen moment on der. Merkwaardig Merkwaardig toch. Want niet alleen de sportieve rivaliteit, maar ook de onderlinge afstand (Boston in het noordoosten en L.A. in het zuidwesten) en niet in de laatste plaats de 'roots' van de twee zouden aanleiding genoeg kunnen zijn voor wat meer afstand. Johnson stamt uit het klassieke, arme negergezin in Michigan; Birds wieg stond in de basketbal-maffe staat India na, meer precies in West Baden. Al heel jong verhuisde hij De tiende aflevering van de Holland Triathlon is bij voor baat al een klassieker. Veelvou dig kampioene Thea Sybesma neemt vandaag in Almere af scheid van het grootste Neder landse triathlonevenement. Het is een voorschot op het mo ment (volgend jaar juni) dat Sy besma definitief een punt ach ter haar carrière zet. Thea Sybesma, een geboren Groningse die thans in ae buurt van Apeldoorn woont, heeft ge kozen voor een maatschappelij ke loopbaan als orthopedisch chirurg. Ze is met voorsprong de beste triatlete die Nederland tot dusverre heeft voortge bracht. Beter dan Ada van Zwie- ten, krachtiger dan Irma Zwart kruis, meer ervaren dan Katinka Wiltenburg. „Een combinatie van talent en aanleg, denk ik. Ik ken genoeg triatleten die knal hard trainen zonder echt de top te bereiken. Zij missen de echte motivatie. Bovendien geloof ik, dat ik iets meer heb dan de meeste anderen." Thea Sybesma. Wereldkam pioene run-bike-run en ex-we reldrecordhoudster op de hele triathlon. De Amerikaanse Pau la Newby Fraser was onlangs precies 29 seconden sneller dan de 8 uur 55 minuten en 29 se conden van Sybesma vorig jaar in Roth. Tijd om het record op nieuw in handen te krijgen gunt Sybesma zichzelf niet meer. Ze heeft gewikt, gewogen en uit eindelijk met pijn in het hart ge kozen. „Ik moet aan mezelf denken. Aan de toekomst. Er zijn in Ne derland zes vrouwelijke ortho pedische chirurgen. Ik krijg de kans nummer zeven te worden. Het is, ik geef het toe, heel ver leidelijk door te gaan in de triathlonsport. Als ik deze kans echter niet pak, zijn er mis schien honderd anderen die staan te trappelen. Dan zal ik in de toekomst heus wel eens als arts aan de slag komen. Alleen in een, denk ik, mindere baan dan ik nu kan krijgen.' Met ingang van 1 juni vol gend jaar volgt de vorig jaar af gestudeerde Thea Sybesma een tweejarige opleiding voor ortho pedisch chirurg in Enschede. „Daarvoor heb ik normaal moe ten solliciteren. Dat ik daarna vier jaar in Groningen kan wer ken, heb ik een beetje aan m'n naamsbekendheid uit de sport te danken. Zoveel opleidings plaatsen zijn er nu eenmaal niet te vergeven. Mijn naam bleek sommigen toch wel bekend in de oren te klinken." Begeleider Jos Geysel heeft nog geprobeerd te regelen dat Sybesma in de eerste weken van haar opleiding slechts twintig uur zou hoeven te werken. In dat geval kon de veelvoudig kampioene volgend jaar in ieder geval nog in Roth en AJmere starten. Er bleek niets te ritse len. Sybesma weet nu al dat ze werkweken van minimaal zestig uur tegemoet kan zien. Sybesma noemt haar hele sportieve loopbaan één hoogte punt. „Van m'n eerste Neder landse kampioenschap kwart in Spierdijk, tot de eerste zege in Almere, het wereldrecord in Roth of de wereldtitel run-bike- run in Palm Springs. Alles had z'n eigen gevoel. Het blijven stuk voor stuk herinneringen." Sybesma vreest het 'zwarte gat' niet. „Ik heb geen tijd daar in te vallen. Misschien was het anders als ik, zoals de meeste sporters, pas afscheid zou ne men op het moment dat het echt niet meer gaat. Ik had nog jaren meegekund." Ze begon haar carrière ooit bij het Groningse Rapiditas aan de hand van Frank Lambert, die la ter bondscoach van de triatleten zou worden. Samen met Jos Everts, succesvolste Nederlan der op de hele triathlon en be langrijkste kanshebber om Al mere vandaag te winnen. „De kwart van Eibergen was m'n de buut. Ik werd tweede achter Ada van Zwieten, maar bleef Ir ma Zwartkruis voor. Dat was ongelooflijk. Ik voelde me alsof ik 'Almere' had gewonnen." Na de loskoppeling van Frank Lambert hield Thea Sybesma de trainingsschema's een tijd lang in eigen hand. Tot ze Jos Geysel tegen het lijf liep, die haar nog steeds begeleidt. „We trainen op de grens van het toelaatbare. Ik merk wel dat ik het op deze manier alleen niet zou kunnen opbrengen. Geysels werkwijze is heel omstreden. Aan de ene kant wekken de resultaten nieuwsgierigheid op, aan de an dere kant wordt er jaloers en denigrerend opgemerkt 'daar heb je de Geyselaars weer'. Mijn resultaten zijn echter, denk ik, een tastbaar bewijs van zijn ge lijk." Bovendien, geeft ze toe, heeft Thea Sybesma: „Ik moet aan mezelf denken." ze het karakter van een win- naam, d naar. „Ik wil gewoon beter zijn dan anderen. Daarom kan ik na 1 juni ook niet verder als re creant. Voor mij is dat onmoge lijk. Niet alleen vanwege mijn Op elk tennistoer nooi zijn er wel deelnemers die kleur geven aan het evenement. Spelers die niet meer weg te denken zijn en jaar in jaar uit te rugkomen. Jan Wolters is er zo een. Twintig jaar geleden bij de eerste editie van het veteranen- toernooi op De Leidse Hout was hij er al bij. Toen was hij als eer ste geplaatst in het enkelspel. Tegenwoordig begint hij niet meer als toemooifavoriet, maar hij is nog wel actief op drie on derdelen. En...nog immer in smetteloos witte tenniskleding. Wanneer ben je begonnen met tennis? „In 1943 sloeg ik mijn eerste bal bij Berg en Dal in Den Haag. Dat park werd beheerd door een Duitser, maar een goeie. Hij deed dat al jaren. Buiten het park lag een mijnenveld, dus als r een bal over het hek ging1 dat weet ik niet meer. Ook tijdens partijen ge- riprTtp beurden leuke dingen. yamC ,k speelde tegen ie- op t mand en kreeg een lob. Bijnaonhaalbaar.dat match dacht die man ook. Maar mijn specialiteit was om met twee handen de bal over m'n schouder of hoofd te slaan. Mijn tegenstander had zich al omgedraaid en stond al te lachen naar het publiek, tot dat de bal op zijn hoofd landde. Daarna sloeg hij niks meer. Maar de charme van De Leidse Hout is dat het zo'n klein dup pie is. Het v i de e sten die met een veteranentoer- nooi begon. Vroeger was het ook een eer om mee te doen, omdat je geïnviteerd werd. Dan blijf je terugkomen." Ooit 'angstgegners'gehad? „Van Piet van Paridon kon ik nooit winnen. Pas in '81 lukte het me een keer. Het jaar daar voor had ik trouwens een geii dat wel lastig. Gelukkig liep daar tje met hem uitgehaald. Tijdens FOTO AP naar het vlakbij West Baden ge legen French Lick. Zijn boerse afkomst heeft hij nimmer kun nen (willen?) verloochenen. Lar ry Bird is altijd de tegenpool ge weest van Magie Johnson. De laatste is bijna niet zonder zijn beroemd geworden 'smile' te fotograferen, terwijl Bird (wiens vader zelfmoord pleegde toen Larry nog een tiener was) stee vast stuurs de wereld inblikt. Lachen kost hem net zoveel moeite als die befaamde boer die kiespijn heeft. Dat leverde hem ook zijn bijnaam op: The Hick (boerenkinkel) from French Lick. Voor de Boston Celtics, die hem een jaar voordat hij India na State zou verlaten een voor contract lieten tekenen, is Larry Bird goud waard geweest. Hij was, ondanks zijn houding, een perfecte vertegenwoordiger in het overwegend blanke Boston. Maar hij was ook en vooral Lar ry Bird, de perfecte schutter en passer, de man die de kar trok. Hij zal in de boeken terecht ko men als de beste blanke, die ooit in de door zwarte spelers gedomineerde NBA heeft ge speeld. Ooit zei Isiah Thomas, de spelverdeler van de Detroit Pistons, dat 'als Larry Bird zwart zou zijn, hij niet meer zou zijn dan een heel modale speler'. Al gemeen werd toen aangeno men dat Thomas werd geveld door een vlaag van verstands verbijstering. Dertien prachtige i hebben dat bewezen. ventje rond, Thijs, die een dubbeltje wel je bal wilde gaan halen. In '57 ben ik lid ge worden van Marlot in Wasse naar. Een echte traditie-club. De leden zijn allemaal wat ou der, ik ben daar lang niet de oudste. En je mag alleen maar tennissen als je in het wit bent gekleed. Vroeger was het wel een sterke club. Ik heb ook nog twintig jaar bij Roomburg ge speeld, maar ben steeds lid ge bleven bij Marlot. Dit jaar vier il mijn vijfentwintigjarig jubileurr daar." Hoe lang doe je op De Leidse Hout al mee? „In '69 speelde ik mijn eerste toernooi op De Leidse Hout. Ik stond op de B-lijst, maar dat stelde toen nog niet zo ver schrikkelijk veel voor. Toen ze hier begonnen met het vetera- nengebeuren was ik net 45 en mocht dus meedoen. Slechts één keer heb ik ver zuimd. Toen viel het samen met Oud- Wassenaar." Heb je goede herin neringen aan De Leidse Hout? „Oh ja. Ik heb hier een hoop leuke din gen meegemaakt. Zo heb ik van alle voorzitters een keer gewonnen. De Wee- ger, Zwart, Ravelli, de gebroeders Mul der, Carel Wijffel- man, noem ze maar op. Ik heb ze alle maal een keer ver slagen. Ook wel eens verloren, maar de prijsuitreiking heb ik hen twee ganzen aangeboden voor zijn menagerie. Grote conster natie in het clubhuis natuurlijk, want iedereen vond het zielig voor die dieren, die overigens keurig in een mandje zaten. Maar wel lachen." Je staat bekend als een stevige bierdrinker? „Ja, bier heb ik altijd geassoci eerd met tennis. Hangen aan het vat is mijn motto. Ik vind het altijd wel gezellig in de kan tine." Ben je de intussen de veteraan der veteranen? „Nee, dan moet je toch echt bij Ton van Aelst zijn, de bondsge- delegeerde hier. Die doet nog steeds mee en is toch al flink wat jaartjes ouder. Van Aelst is ook een man van de regels. Hij gooide zichzelf een keer uit het toernooi, omdat zijn partner te laat verscheen voor de wedstrijd." Waarom noem je je zelf'Jan deRatid- stadman'? „Omdat ik vrijwel nooit buiten de Randstad kom. Mijn leven heeft in het te ken gestaan van de wetenschap. Ik was docent scheikunde op de Leidse univer siteit en nam nooit vakantie. Aan het ;ind v Beroep: Gepensio neerd Club: Marlot Wasse- mijn carri ère had ik nog 302 vakantiedagen staan." SPORT OP TV ZATERDAG 10 00-10 30Sportnet Horsepower paar- 10 00-11 00 EURO: Tennis- ATP Toernooi, menvatting (herh 10.30-11 00 Sportnet- World sports maga2i 11 00-12.00 Sportnet: Autosport, vanuit Dn 11.00-15 00 EURO: Eurosport top twenty. 11.40-14 05 BBC 1 Grandstand cnckel (One-day international Engeland-Pakistan vj af Lord's), Football locus (terugblik op de eo vanuit Chester, bowls (WK outdoor singles vanuit Worthing) en Final score 12 00-13 00 Sportnt 08 30-09 30 Sportnet. Tennis Du.tseBun 10 00-10 30 Sportnet Wildwatervaren 10 00-11.00 EURO: Triathlon: vanuil Emb- 10 30-12 00 Sportnet Tenms Canadese 11 00-14 30 EURO Eurosport top twenty 13 00-15 00 Sport net fi it Berhin. eU SA pean tour Open Duitse kampioenschappen, 15 00-17 00 EURO Atletiek meeting vanui Zünch. 15 30-16 00 Super The great offshore 16 00-16 30 Super World sports special 16 00-17.OOSportnet Powersportsinternat 17 00-17 30 Sportnet Wielrennen regio to 17.00-18 35 Ned 3: Studio sport: met wiel rennen (Ronde van Nederland), tenmstoemo in Apeldoorn en paardesport (CHI0 in Rotter 17 00-20 00 EURO. Tennis: vanuit New Ha 17.25-17.55 Did 1Sportschau. 7 30-18.00 Sportnet Wildwatervaren 7 55-20 35 BBC 2 Cricket: Engeland-Pak 18 00-20 00 Sportnet Golf Open Duitse 19 15-19 58 Did 1Sportschau met Bunde 19 20-20 00 BRT 1 Sport 20 00-21 00 EURO-International motorspo 20 00-22.00 Sportnet Snooker Humomas 21 00-22 00 EURO: Triathlon: vanuit Emb- 21 05-21.20 BBC 2 Sport 12 00-13.00 Sportn» 13 00-15 00 Sportnet Snooker 125. 250 en 500cc. live), tennis (ATP 15 00-15.25 RTL 4 Match Engels voet 15 00-16 OOSportnet Golf Open Duitse 15 30-17 35 Ned 3 Stud.ospon tenms I Sportnet Revs, r i Did 2: Sport Exl' FOTO EP A naam, die me als een erfenis in de sportwereld altijd zal blijven achtervolgen, maar vooral van wege mijn instelling. Als ik pres teer, kan ik dat slechts op één niveau. Aan de top." 22 00-23 30 Sportnr EURO Boksen. Ned 3 Studio sport 23 40 Did 2 Das aktueile Sport-StudiO: 30-23 00 BRT 1 Sport o 23 30-00 30 Sportnet Golf i 23 30-01 00 EURO. Tenms. 23 40-00 00 BBC 1 Sport 00 00-01 00 BBC 1 Match c 22 15-221 3-16 3 17 00-19 OOSportnet Golf OoenDuiti 18 10 18 40 Did 1 Sportschau 18 30-19 00 Super World Sports Speci 18 35-20 00 Ned 3 Studio sport 19 00 19 30 TV 5 Sports Lois.rs 19 00-19 30 Super Motorsport superb kampioenschappen .ndevS 19 00-20 00 Sportnet Snooker Humo 19\oS19 45BRT 1 Sport 19 45 20 30 BRT 1 Sportweefcend 19 50 19 58D>d 1 Sportschau-Te'e- 20 00-22 00 Sportnet Voetbal Neder- maga/m eEngeisr 00 30-01 OOSportnet W. 01 00-01 50 BBC 1 Cnci 04 00-05 30 Sportnet 05.30-07 00 Sportnet:/ 22 40-23 00 BRT 1 Sport 22 40 23 50 RTL 4 Match e 23 30 00 30 Sportnet Go'f Ope 23 30-01 30 Super The Great O

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23