'Verzelfstandiging geen leven met gouden randen' 'Spot op Europa' in Brabants kasteeltje Cultuur&Kunst Pleinpopfestivals in Leiden en Leiderdorp Restanten Romeins huis Opgedoken Romeinse kop Sjoerd Leiker Prijs voor auteur F.B. Hotz ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 De bezoeker krijgt lang niet alles te zien van wat het museum in huis heeft. Veel museumschatten liggen opgeslagen in het depot. Soms komen ze er, voor speciale tentoonstellingen, uit. Vaak helemaal nooit. De publieksfunctie is trouwens niet voor alle musea gelijk. Veel rijksmusea hebben ook een wetenschappelijke taak. Van hun depots maken wetenschappers veelvuldig gebruik voor uitvoerige studies. Vier van dergelijke musea, die zowel een publieksfunctie als een wetenschappelijke taak hebben, staan in Leiden: het Rijksmuseum voor Volkenkunde, het Rijksmuseum van Oudheden, het Nationaal Natuurhistorisch Museum en Museum Boerhaave voor de geschiedenis van de Natuurwetenschappen en de Geneeskunde. Museum Boerhaave is op orde Het Deltaplan van minister d'Ancona van wvc maakt het musea mogelijk hun veelal slecht gehuisveste depots te reorganiseren. Via het 'plan van aanpak' kunnen medewerkers speciaal voor dit doel worden aangetrokken. In een vierdelige serie brengen we een bezoek aan de depots van deze musea. Sommige zijn al een eind op streek met het 'opschonen' van hun depot, bij andere moet de grote schoonmaak nog beginnen. Vandaag het vierde en laatste deel: het depot van het Museum Boerhaave. Eerder publiceerden wij in deze serie verhalen over het Rijksmuseum voor Volkenkunde (1/8), het Rijksmuseum van Oudheden (8/8) en het Nationaal Natuurhistorisch Museum (15/8). „Het hangt af van de fase waarin je met je museum en je depot zit. Toen wij de Caeciliastraat als huisvesting kregen aangebo den, hadden we geen restaurateurs. De depots waren over tien plekken in de stad verdeeld. Acht jaar geleden hebben we zes restaurateurs aangetrokken". Dr. GAC. Veeneman, directeur van het Museum Boerhaave of volgens de officiële benaming het Rijksmuseum voor de Geschiedenis van de Natuurwe tenschappen en de Geneeskunde, is nu min of meer op orde. Het museum is keurig gehuisvest in het Boerhaave-complex, de niet tentoongestelde collectie is netjes opgeborgen in een groot pand aan de Herengracht. leiden annemiek ruygrok Door een toevallige samenloop van omstandigheden er kwam een plek om het museum te huisvesten en tevens werden via het Deltaplan gelden be schikbaar gesteld om de collec tie en het depot te reorganise ren is dit het eerste museum in Leiden dat 'klaar' is. „Hoewel we natuurlijk eind jaren negen tig met het depot naar de Raamsteeg verhuizen. Dan komt het Natuurhistorisch Mu seum leeg, omdat dat naar het Pesthuis gaat. En het is de be doeling dat de depots van Vol kenkunde, Oudheden, Natuur- historie en Boerhaave daar wordt gevestigd." Verspilling van tijd en geld? Veeneman vindt van niet. „Het is een prachtig gebouw en een mooie kans om alles op één plek onder te brengen. Alles hier is zo goed verpakt en georganiseerd, dat de verhuizing in redelijk korte tijd kan gebeuren. Al moet je toch in termen van weken den ken." De term passieve conserve ring, waarbij de huidige toe stand van een museumvoor- werp wordt gehandhaafd, de achteruitgang wordt tegenge houden, is door de restaurateur van Boerhaave verzonnen. „Restauratie, echte restauratie, gaat altijd ten koste van het voorwerp. Want je neemt altijd iets weg. Pas als iets echt wordt bedreigd, moet je over restaure ren praten. Conserveren heeft de voorkeur." In Boerhaave, dat een giganti sche collectie instrumenten in zijn bezit heeft, betekent dat: corrosie (roestvorming) tegen gaan. Metalen, vooral messing met ijzer, gaan roesten op het raakvlak. Meetinstrumenten en dergelijke worden door middel van ultrasone trillingen schoon gemaakt en aangetaste laklagen worden verwijderd. Dan wor den nieuwe laklagen aange bracht. Zo nodig, want als het even kan laat Veeneman de ou de lagen zitten. „Die zijn veel mooier, donkerder." Hij laat het aan de hand van twee micro scopen zien: de ene is donker glanzend, de ander een beetje lichter en matter. Die laatste is voorzien van een nieuwe laag. Volgens het onderhoudspro- gramma van het museum wer den voorwerpen per half jaar, per jaar of per vijf jaar bekeken. „De frequentie hangt af van het belang van het voorwerp. Het programma is opgesteld voor 20 jaar. Dankzij het Deltaplan heb ben we de frequentie kunnen versnellen. Alle voorwerpen worden nu eens in het half jaar bekeken en gecontroleerd." Heeft het Deltaplan voorde len, nadelen zijn er volgens Vee neman ook: „We hebben de grootste moeite om lbo'ers in Toneelles voor kinderen leiden Kindertejater Pluisje begint in het nieuwe seizoen weer met toneellessen voor kinderen. Er zijn vier lesgroepen, onder verdeeld naar leeftijd. De jongste groep begint bij zes jaar, de oudste eindigt bij 16 jaar. Aan het einde van het jaar presenteren de groepen zich aan het publiek. Nadere informatie: (071)- 144614 of 310964. Weer country music in De Schelft noordwukerhout De stichting Country Music Promotion Rijn en Bollenstreek opent het nieuwe seizoen op zaterdag 29 augus tus met een optreden van de 'Midnight Special'. Deze groep trachtte eerst een verbinding te leggen tussen het Verre Oosten, waar de meeste leden van de band hun wortels hebben, en het Wilde Westen. Dit resulteerde in de lp 'From the Far East to the Wild West'. De tweede lp, 'Eastwind', bevat twaalf pure country westem-nummers, waarvan drie eigen composities. Informa tie: 01719-17801. Cursussen in Oudheden leiden Het Rijksmuseum van Oudheden begint aan de derde reeks cursussen over cultuur en taal van het oude Egypte en de archeologie van de Klasssieke Oudheid. In deze laatste categorie vallen cursussen 'Klassieke Oudheid' over opgravingen in Tur kije, Griekenland en Italië, 'Van Olympus naar de Olympische Spelen' waarin een terugblik naar de Olympische Spelen uit de Oudheid de mogelijkheid biedt tot interessante vergelijkingen, en 'bedolven Steden' over de opgravingen in Pompen en Hercu- laneum. De 'cultuur van het oude Egypte', 'cultus en rituelen' rond de dood bij de Egyptenaren en het 'hiëroglyfenschrift' ko men aan de orde in cursussen over het oude Egypte. De lessen beginnen op 15 september. Voor nadere informatie kan men te recht bij Jan Telders, 071-163178. leiden/leiderdorp» Op het Vrouwenkerkplein in Leiden vindt vandaag de tweede editie plaats van Pleinpop. Het gratis toegankelijke popfestival, dat vanmiddag om half één be gint en duurt tot ongeveer ne gen uur, is weer heel gevarieerd van opzet. Allerlei muziekstij len, van rock tot reggae en van blues tot wave, komen aan bod. De groep The Crew bijt om half één het spits af. Drie kwar tier later maken Les Amis de Blues hun opwachting. Om twee uur begint Panic in Detroit te spelen. Weer drie kwartier la ter is de beurt aan As the Eye. Kwart voor vier staat de groep Isis op de planken en om kwart voor vijf is het voorlaatste op treden gepland. De bekende acht man/vrouw sterke reggae- formatie The Vibe sluit om 18.00 uur het popfestival op het Vrouwenkerkplein af met een daverend concert. Een week later, op zaterdag 29 augustus, is er in de Hout kamp in Leiderdorp het 'Hout pop-festival 1992'. Zeven groe pen maken hier hun opwach ting, tussen half één 's middags en zeven uur 's avonds. Achter eenvolgens treden op: It (12.30 uur), Sort of Happy (13.15 uur), Filth and the four Roses (14.00. uur), Off Beat (15.00 uur), Wons II Menny (16.00 uur), Dooms day Reflex (17.00 uur) en Honk (18.00 uur). Ook dit popfestival, net als het Leidse georganiseerd door de Stichting Pleinpop, is gratis toegankelijk. men was volgens archeologen een winkel, gezien de grote hoe veelheden wijnamfora's en ke ramische dekschalen. Voorts is een object van me taal gevonden dat een chirur gisch instrument zou kunnen zijn. Enkele dagen geleden wer den op hetzelfde terrein de res tanten gevonden van een kleine begraafplaats met het geraamte van een kind van ongeveer tien jaar oud. Tijdens graafwerkzaamheden in de buurt van de toren van Pisa zijn de restanten gevonden van een Romeins huis uit de tijd van keizer Constantijn (4de eeuw na Christus). De resten van het huis, die zich circa dertig centi meter onder het befaamde plein Campo dei Fiori bevin den, zijn rijkelijk gedecoreerd met mozaïeken. Hel oodoko- brindisi Een bronzen kop, waarvan deskundigen menen dat hij behoort bij een Grieks standbeeld uit de vierde eeuw voor Christus, is deze week naar boven gekomen bij opgravingen in de Adriatische Zee bij Brindisi. Ook andere delen van het beeld kwamen boven water. De vondst zou volgens des kundigen wel eens de belangrijkste onderwateront dekking bij Italië kunnen zijn sinds de vermaarde Riace-bronzen in 1972 opdoken. FOTO AP heeze anp In de koetshuizen van het 17de- eeuwse Kasteel Eymerick in het Brabantse Heeze zijn van 22 au gustus tot en met 6 september tachtig spotprenten uit drie eeuwen te zien. De oudste is uit 1689. Het verschijnsel is op zich tijdloos, maar wel zeer aan ver andering onderhevig. De expositie heet 'Spot op Europa' en gaat over onderwer pen op Europees niveau. Het geheel is samengesteld uit de collecties van de Atlas van Stolk uit Rotterdam, het Haags Ge meentemuseum en kunstenaars van deze tijd. De uitvoering van de huidige spotprent steekt nogal mager tjes af tegen die uit de tijd van bij voorbeeld Lodewijk de Veer tiende. Toen kon men er nog de tijd voor nemen. Er verscheen immers maar zo af en toe een krant. Weken achtereen moet er vroeger gewerkt zijn aan de qua vormgeving en voorstelling zo uitvoerige etsen. Hele taferelen zijn tot in detail uitgevoerd en ook van de toendertijd nogal rijk versierde kleding werd werk gemaakt. Vaak staan er ook nog uitgebreide verhalen bij. De inhoud is van een wat la ger plan, eigenlijk in sommige gevallen nogal plat. Lichamelij ke functies als overgeven wor den enthousiast gebruikt. In de teksten komen ook frases voor als de Franse Lelie die wordt 'bekackt'. Op de tenfKYtttelling zijn twintig spotprenten uit de tijd Uitvoeringen Misa Flamenca amsterdam anp Paco Pena's Flamenco Gezel schap en het koor van de Aca demy of St. Martin in the Fields komen naar Nederland en Bel gië voor tien uitvoeringen van de Misa Flamenca. Deze gezon gen mis in flamenco-stijl zal on der meer ten gehore worden ge bracht in het Den Haag (24 sept.), Groningen (25 sept.), Eindhoven (26 sept.), Utrecht (27 sept.), Haarlem (28 sept), en in Amsterdam (4 okt.). Paco Pena's Flamenco Gezel schap is voor deze mis samen gesteld uit drie gitaristen, twee zangers, een zangeres en een danser. De Spaanse gitarist Paco Pena componeerde zijn Misa Flamenca drie jaar gele den. van Lodewijk de Veertiende tot en met Napoleon. De eerste moest het heel wat keren zwaar ontgelden in de kranten van zijn tijd. De eindredacties van toen waren minder voorzichtig dan nu. Zo werd er vrolijk de spot gedreven met de herkomst van Lodewijks zoon, de Daup hin. Die zou als ware vader ene Pater Peters hebben gehad. De (roomse) kerk was ook een dankbaar onderwerp. Bij Napoleon worden de prenten al eenvoudiger maar zeker niet slechter qua uitvoe ring. Soms zijn ze nog wat plat, maar vaak is ook sprake van een hoger inhoudelijk niveau. Zo wordt de 'Corsicaanse Spin' Na poleon afgebeeld in het midden van een web, waarin al verschil lende vliegen, allemaal een land vertegenwoordigend, gevangen zitten. De paus-vlieg zweeft er wat bangelijk naast. Een spotprent is natuurlijk lang niet altijd om te lachen. Dat wordt zeer duidelijk uit de tien prenten over de Tweede Wereldoorlog van lan Sluijters. Ze werden allemaal in De Nieu we Amsterdammer gepubli ceerd. Het weer zo actuele Ser vië komt pp één van zijn pren ten voor als een bevallige dame die wordt belaagd door drie mi litairen: „Moord, moord, help, help!" roept de dame. Aangrijpend is de plaat van een zwaar geteisterd leger, met veel armen, benen en hoofden in het verband, onder een don kere hemel opgebouwd uit het gelaat van de lijdende Christus. „Er zijn tot heden 5 grootkrui zen, 6488 ijzeren kruizen eerste klasse en 338261 ijzeren kruizen tweede klasse uitgereikt", staat eronder. Sluijters gaat soms ook heel eenvoudig met zijn thematiek om, soms zelfs een beetje mid deleeuws: zo zijn haat en impe rialisme zweren op het lichaam van een baby in de armen van Europa. Op Jan Sluijters, die duidelijk meer een schilder is, volgt Piet van der Hem, een echte teke naar. De Duitse keizer is 'de an- nexorcist'. De oorlog is een dui vel met een zandloper vol sche dels, er valt er één in het lege re servoir en de duivel zegt: „Het is 1 januari, we beginnen weer van voren af aan." En het „grootste dramatische succes van het tooneelseizoen in Ja pan" is Europa dat hariki pleegt. De tentoonstelling wordt af gesloten met de al eerder ge noemde prenten uit de huidige tijd. Ze zijn van Mat Rijders (Brabant Pers), Nico Visscher (Nieuwsblad van het Noorden en Staatscourant) en Hans Bus man (De Telegraaf, de Krant op Zondag en regionale bladen). 'Spot op Europa' heeft plaats in het kader van de 35ste Bra bantse Dag in Heeze. Deze is opgebouwd rondom Europa. Er is ook een kleine andere ten toonstelling in dit kader, nu van modeme kunst, in Galerie Hee ze. Elf kunstenaars geven daar hun visie op Europa. Deze ex positie ook van 22 augustus tot en met 6 september. oecstceest/hoorn De in Oegstgeest wonende schrijver F.B. Hotz krijgt als eerste Nederlandse auteur op 4 september in het Westfries Museum in Hoorn de Sjoerd Leiker Prijs uitgereikt. Deze driejaarlijkse literaire prijs is in het leven geroepen voor een bepaald werk of het hele oeu vre van een schrijver boven de 50 jaar. Aan de prijs is een be drag van 5000 gulden verbon den en een bronzen legpen ning. Hotz krijgt de prijs voor zijn volledige werk. De weduwe van de drie jaar geleden overleden schrijver Sjoerd Leiker heeft dit fonds zelf in het leven geroepen ter nagedachtenis aan haar man. Mevrouw Leiker „Het is be langrijk dat oudere schrijvers die mooie boeken hebben ge schreven worden geëerd. Ze ker in een maatschappij waar alles op jong zijn is gericht". Ook hoopt ze dat met deze prijs de zorg voor de Neder landse taal wordt gewaar borgd. „De Europese vloedgolf moet onze taal niet onder spoelen", aldus mevrouw Lei ker. De jury van het Sjoerd Lei ker Fonds bestaat uit Jan van der Vegt, Thérèse Cornips, Mi- chaël Zeeman en Adrie Meijn- ders. Ten onrechte werd vorige week in de aflevering over het Nationaal Natuurhisto risch Museum de indruk ge wekt dat men daar nog niet is begonnen met de registra tie en restauratie van de col lectie. Het tegendeel is het geval: er zijn thans vier per sonen bezig met de reigstra- tie, terwijl ook met de restau ratie van een aantal collectie onderdelen in nauw overleg met WVC is begonnen. FOTO HIELCO KUIPERS schappij gekeerd. Al betekent dat niet een leven met gouden randen." Meetinstrumenten worden met fluwelen handschoenen aangepakt ter voorkoming van roestvorming. dienst te krijgen. Die hebben we juist nodig voor dit soort werk. Maar er is een groot gebrek aan. Door het Deltaplan gaan ook de salarissen van restaurateurs omhoog. Dus zitten we met een probleem voor onze papieren collectie. Daarvoor is geen res taurateur te krijgen. We delen er nu één met andere musea. Voor onze boekerij en prentenverza- meling hebben we nu acht we ken per jaar een restaurateur tot onze beschikking. De natte collectie van het museum Boerhaave, de prepa raten en dergelijke, worden uit besteed. „Echt klaar zijn we pas in 1994/1995 als de hele collec tie door de handen van restau rateurs is gegaan. Probleem daarbij is dat wij een museum zijn voor de geschiedenis van natuurwetenschappen. Om een voorbeeld te noemen: wij bewa ren ook de verpakking. Kisten waarin röntgenbuizen hebben gezeten bijvoorbeeld. Want die zeggen iets over de periode waarin die bepaalde buizen werden gebruikt. Flessen van preparaten gooien wij niet weg, maar we proberen ook die te conserveren, terwijl het Natuur historisch Museum alleen de preparaten conserveert en de flessen en potten kan weggooi en." Ook het registratieproblem van Boerhaave is nagenoeg op gelost. Alles is keurig in een computerbestand geregistreerd, zowel de plek waar een voor werp te vinden is als de 'conser- veerbeurten' staan in het com putergeheugen opgeslagen. „Wij zijn het eerste museum dat gaat verzelfstandigen? Dus willen we alles op orde hebben. Ik ben een groot voorstander van verzelfstandiging. Want als je nu als museum geld verdient door een sponsor aan te trek ken, dan wordt je volgend jaar op je begroting gekort. Wanneer we zelfstandig zijn, is dat niet het geval. Nu nog zitten we te dicht bij de politieke waan van de dag. Dan zijn we met het ge zicht veel meer naar de maat

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19