Voorschoten neemt bouw woningen in eigen hand 'Straks gaan we er weer tegenaan' 'Noorlander staat volledig buiten dit conflict' Regio Leiden Fietsbrug over Weipoortsevliet SJJO begint seizoen met pen dag Ook verenigingen op braderie ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 15 Aanvraag gesubsidieerde huizen kan voor 1 september worden ingediend De bouw van de 49 sociale huurwoningen in de nieuw bouwwijk Starrenburg wordt door de gemeente Voor schoten volledig in eigen hand genomen. Daarmee wordt voorkomen dat de toewijzing van gesubsidieerde huizen vervalt. Als het bouwplan en de subsidie-aanvraag door het ministerie worden goedgekeurd begint de bouw in het najaar. voorschoten astr1d van den berg De sociale huurwoningen in Starrenburg zouden aanvanke lijk worden neergezet door de Christelijke Woningbouwvere niging. Maar het plan dat zij bij de gemeente indiende, werd begin juni afgekeurd. De huren van de huizen zouden hoger uitkomen dan volgens de nor men van het ministerie is toege staan. Toen bleek dat de Chris telijke Woningbouwvereniging niet van zins was het plan rigo- reus aan te passen, heeft de ge meente aan de raad voorgesteld een alternatief plan voor te be reiden. „De gemeente wilde er voor zorgen dat er in ieder geval kon worden gebouwd", licht M. Laernoes, hoofd van de afdeling ruimtelijke ordening, het voor stel van de gemeente toe. „We hebben voor 1992 een bepaald contingent voor gesubsidieerde woningbouw ter beschikking en dat willen we zo veel mogelijk benutten. Omdat vóór 1 sep tember de subsidie-aanvragen bij het ministerie ingediend Open avond volksuniversiteit leiderdorp* De Leiderdorpse Volksuniversiteit (LVU) begint het nieuwe cursusjaar met een open avond. Er wordt een overzicht gegeven van alle cursussen die het komend seizoen kunnen worden gevolgd. De inschrijf- en informatie-avond is op dinsdag 1 september en duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Na tien uur begint de LVU het schooljaar met een drankje en een hapje. Sierhekwerk voor koninklijke boom leiderdorp* De 'koninklijke' noteboom aan de Buitenhoflaan in Leiderdorp hoeft niet langer onbeschermd langs het water te staan. De plaatselijke Oranjevereniging draagt zaterdag 29 au gustus de boom inclusief een nieuw sierhekwerk over aan de ge meente. Wethouder H. Veldstra-van Donk zal het hekwerk om vier uur onthullen. De noteboom is een gesehenk uit 1991 van de Leiderdorpse Oranjevereniging, ter gelegenheid van het 25- jarig huwelijk van koningin Beatrix en prins Claus. Oud-be stuurslid W. Hendriksen heeft het sierhekwerk aangeboden. Cursus feestelijk koken leiderdorp Lekker eten en er nog iets van opsteken ook. Dat kan op de twee avonden 'Feestelijk koken' van de werkgroep Leider dorp Aangenaam. Deelnemers koken en verorberen gezamenlijk een speciale maaltijd. Daarnaast wordt er informatie gegeven over de betekenis van de ramadan voor de islam. Leiderdorp Aangenaam probeert sinds 1982 de verschillende culturen in Leiderdorp dichter bij elkaar te brengen. Door het geven van in formatie over eikaars levensovertuiging krijgen de verschillende groepen meer begrip over en weer, zo luidt de filosofie van de werkgroep. De cursus wordt woensdag 16 en 30 september ge geven in de Sjelter aan de Heemraadlaan 67. Aanvang 18.00 uur. Aannemer ontkent misbruik monopolie-positie bij bouw in Zoeterwoude zoeterwoude astrid van den berg „Er is geen sprake van dat Noorlander bij de bouw van woningen in de Zoeterwoudse wijk Bloemenweide misbruik maakt van zijn monopolie-posi tie. Dat verwijt van de gemeen teraadsleden is volkomen onte recht." Directeur C. Vis van het Leiderdorpse aannemingsbe drijf toont zich verbaasd over de Zwarte Piet die Noorlander deze week kreeg toegespeeld in de Zoeterwoudse raadscommissie voor ruimtelijke ordening. „Als raadsleden niet tevreden zijn over het ontwerp van de wonin gen, is dat een zaak tussen hen en het college. Ons bedrijf staat buiten dat geschil." De algeme ne klacht van de Zoeterwoudse politieke partijen was dat het gemeentebestuur in de onder handelingen met Noorlander steeds weer aan het kortste eind trekt. De bouwer zou 'een steeds grotere greep in de ruif doen', ten koste van de kwaliteit van de huizen. „Door de klach ten van de raad lijkt het alsof de kwaliteit van ons produkt in het geding is", zegt directeur C. Vis. „Maar de bewoners van onze huizen zijn tevreden. Het con flict draait om zaken als ruimte, vaste trappen en buitenmuur tjes, en niet om de bouwkundi ge kwaliteit. Voor extra's is door de stijgende bouwkosten ge woon geen geld meer. De men sen willen allemaal een Merce des, maar ze hebben geld voor een Volkswagen op zak." De gemeente Zoeterwoude mag het komende jaar in Bloe menweide 10 sociale huurwo ningen en 25 premie-koopwo ningen bouwen. De raadsleden toonden deze week aan dat de ze nieuwe huizen, vergeleken met woningen die in het verle den zijn opgeleverd, sterk aan kwaliteit hebben ingeboet. Zo zijn de huizen 30 centimeter smaller, ontbreekt de vaste trap naar zolder en zijn ook de tuin muren uit het plan gehaald. Bo vendien vallen de woningen nog duurder uit. Directeur Vis noemt die afwij kingen echter onontkoombaar. „Om te weerleggen dat we steeds minder bieden voor steeds meer geld, hebben we een extern bureau in de arm ge nomen. Dat heeft de bouwkos ten opnieuw berekend en kwam zelfs op een hogere prijs dan wij nu rekenen. De raadsleden kun nen dat rapport inzien." Ook wethouder R. Hogenelst kan zich niet vinden in de kri tiek. „De raad vergelijkt de hui zen die we nu gaan bouwen met de woningen die er al staan. Bij de vorige lichting was de grondprijs die Noorlander aan de gemeente betaalde ech ter 5000 gulden lager dan ge raamd. Daardoor konden de huizen 30 centimeter breder worden, was het mogelijk een vaste trap naar zolder te maken en konden er muurtjes in de tuin worden gezet. Die extra's vallen nu weg, simpelweg om dat er geen geld meer voor is." De geluiden over misbruik van de monopoliepositie noe men zowel de wethouder als di recteur Vis dan ook volkomen misplaats. Vis: „We hebben des tijds 750.000 gulden aan de ge meente Zoeterwoude betaald voor het bouwrecht op Bloe menweide. Zon bedrag wil je wel terug zien. Ik voer hier een bedrijf, dus ik wil winst maken. Maar dat wil nog niet zeggen dat ik misbruik maak van mijn positie." Hogenelst: „Noorlan der staat volledig buiten dit conflict. In feite komt het erop neer dat de raadsleden niet te vreden zijn met de uitkomsten van de onderhandelingen die het college heeft gevoerd. Maar ik heb er alle vertrouwen in dat ze de plannen, na bestudering van alle stukken, wel zullen goedkeuren. Als dat niet ge beurt, wordt er niet gebouwd. En dat zou heel erg zonde zijn." moeten zijn, heeft het college besloten de opdracht van de Christelijke Woningbouwvere niging terug te nemen. Met het plan van de CWV was waar schijnlijk het hele contingent aan onze neus voorbij gegaan." Rijkssteun Met de machtiging van de raad heeft het college een nieuw plan en bijbehorende subsidie-aan vraag opgesteld. Het woning ontwerp waarvoor de gemeente heeft gekozen, is overigens niet nieuw. Elders in Zuid-Holland wordt dit type al gebouwd. De voorbereiding vergt daardoor heel wat minder tijd, zodat het verzoek om rijkssteun net voor de fatale datum van 1 septem ber kan worden ingediend. „Het is niet de eerste keer dat de gemeente de bouw van de woningbouwcorporaties over neemt", vertelt Laemoes. „Het is ook niet gezegd dat wij de huizen in bezit houden. Het is zeer wel mogelijk dat één van de corporaties de huizen uitein delijk van ons overneemt. Hoe wel ik betwijfel of de Christelijke dat zal doen. De verstandhou ding is door deze affaire nu niet zodanig dat ik verwacht dat zij de eerste kandidaat zal zijn. Maar misschien dat de Algeme ne Woningbouwvereniging ver zoekt om overname, als de hui zen zijn opgeleverd. Dat heeft zij eerder al gedaan met vijftien appartementen in Starren- burg." Het bouwplan en de subsidie aanvraag worden volgende week behandeld in de raads commissie voor financiën en openbare werken. 'Uw kranten voor ons kontanten' Er zijn nog steeds verenigingen die brood zien in oud papier. Drumfanfare de Rijntamboers haalt gebruikt papier en vodden op in Zoeterwoude-Rijndijk. Onder het motto 'Uw kranten zijn voor ons kontanten' komen fanfareleden zaterdag 29 augus tus langs de deur. De ophaal- ploeg begint om half tien 's och tends. De fanfare vraagt om het papier in dozen of plastic zak ken te stoppen. Dat bevordert een vlotte verwerking. zoeterwoude Naast de brug die het Weddepad over de Weipoortse vliet voert, komt een fietsbruggetje. De aanleg van de brug maakt on derdeel uit van de reconstructie van het Weddepad, dat over de hele lengte wordt voorzien van een vrijliggend fietspad. De brug moet me dio oktober klaar zijn. De hele reconstructie van het Weddepad kost ongeveer 900.000 gulden. foto wim dijkman Voorschotense club voor dertigplussers gaat door diep dal Shunt-voorzitter Dlck Molleman bij het SOC-gebouw aan de Juliana van Stolberglaan. „Het ligt enorm uit de loop en je moet een lang. donker pad af om er te komen." foto hielco kuipers voorschoten wilfred simons De Voorschotense club voor dertigplussers Shunt gaat door een diep dal. De stichting heeft in oktober vorig jaar de huur van het SOC-gebouw aan de Ju liana van Stolberglaan opge zegd en heeft sindsdien geen avonden meer georganiseerd. Shunt huurde het gebouwtje op de vrijdagavond om dertigplus sers in de gelegenheid te stellen bij elkaar te komen en te praten over zaken die mensen in die leeftijdsgroep aanspreken: de opvoeding van de kinderen, het eigen huis, werk, hobbies en an dere huiselijke onderwerpen. Voorzitter Dick Molleman zegt zonder verenigingsruimte geen avonden te kunnen organise ren. Toch wanhoopt hij niet: „We blijven op zoek naar een goede ruimte." Shunt ontstond twee jaar ge leden uit onvrede over het feit dat er voor Voorschotense der tigplussers geen ontmoetings mogelijkheden zijn. Molleman denkt dat er bij de doelgroep een zekere weerzin bestaat te gen 'commerciële cafés', zoals hij dat noemt. „Ik wil de kaste leins het brood niet uit de mond stoten, maar die mensen heb ben toch liever dat je twintig pilsjes drinkt in plaats van twee. Als je na je éénentwintigste biertje van je kruk valt, is de kastelein niet verantwoordelijk! Dat soort kroegleven, daar hou den veel dertigers niet van. Bo vendien zijn er veel vrouwen die er eens lekker uit willen zijn, maar die zich in een kroeg niet veilig voelen." Volgens Molleman is er dus zeker behoefte aan een alterna tieve ruimte waar dertigers bij een kunnen komen, maar het probleem van de afgelopen twee jaar was steeds dat Shunt die ruimte niet kon vinden. Het SOC-gebouw was geen succes: „Het lag enorm uit de loop. Bo vendien moest je een lang, don ker pad af om er te tamn en dat schrok veel mensen af', zegt Molleman. Het gevolg was dat alleen de negen bestuursle den de avonden bezochten. „De avonden waren erg gezellig, maar ja, dat was de bedoeling niet!" Problemen De ontwikkeling van Shunt is ook gehinderd doordat 'de overheden' volgens Molleman de doelgroep niet erkennen. Dertigers zijn heel normaal, vormen geen minderheid en zij hebben geen belangrijke pro blemen die met hun leeftijd sa menhangen. „Wij vinden het heel moeilijk om aan te tonen dat wij als organisatie aan een behoefte voldoen. Bovendien zie ik ook wel dat etnische min derheden of Bosnische vluchte lingen de aandacht van de over heid harder nodig hebben dan wij. Ondertussen zitten we na tuurlijk toch maar met de ge bakken peren." In Voorschoten ligt de situatie volgens Molleman nog eens een stukje moeilijker: „Als er ruim ten vrijkomen, slokt het rijke verenigingsleven die meteen op. Als het belang van onze club meer werd ingezien, maakten we misschien meer kans. Maar ja, wij staan niet voor iets bij zonders." Als de stichting een nieuwe ruimte vindt, is er volgens Mol leman binnen vier weken weer een Shunt. ,,Absoluut." Dat Shunt misschien niet loopt om dat er geen behoefte aan is, wil er bij hem niet in. „Er is juist veel behoefte aan! Dertigers zit ten maar in hun huisjes vast. Ze komen laat thuis omdat ze moeten overwerken. Door hun kinderen zijn ze aan huis ge bonden. Ze kunnen niet uitgaan in Leiden of in Den Haag; het is te ver weg en als ze gaan, kun nen ze het nooit laat maken. Een ontmoetingscentrum in het eigen dorp is een absolute noodzaak." Molleman benadrukt dat de stichting en het bestuur nog ge woon bestaan. De club wordt niet met faillissement bedreigd en de bestuurleden staan pa raat. „Als de vakantie voorbij is, roep ik ze allemaal bij elkaar. Nu ligt het even dood, maar straks gaan we er weer tegen aan." Balletlerares Barbara Gaoediosi, zelfverdedigingsdocent Erik Wieffering en House/Rap-for- matie Stick to the Lips staan volgende week klaar voor de Oegstgeester jeugd. Ondanks problemen met een demissio naire leiding gaan de activitei ten van de plaatselijke Stichting Jeugd- en Jongerenwerk (SJJO) gewoon door. De organisatie houdt op zaterdagmiddag 29 augustus haar jaarlijkse open dag. In diverse ruimten van het multifunctionele centrum aan het Boerhaaveplein kunnen jongeren een voorproefje krij gen van het cursusaanbod voor het aankomende seizoen. Op de open dag tonen leraren wat ze in hun cursussen gaan doen: kokkerellen, ballet, hout- bewerken, schminken en origa mi. „Japanse papiervouw- kunst", verduidelijkt bestuurslid Steven Kleynenberg. „Je vouwt papier in allerlei vormen. Hart stikke leuk voor kinderen. Die cursussen lopen uitstekend." Jongerenwerker Erik Wieffering leiderdorp* uesbeth buitink Leiderdorpse verenigingen pre senteren zich morgen voor het eerst op de jaarlijkse braderie in het Oude Dorp. De voetbalvere niging RCL staat bijvoorbeeld achter een van de 120 kramen die de Hoofdstraat en de Ber kenkade vullen. Maar ook de dorpsvereniging Buitengewo nen vertelt over de activiteiten van de buurtclub uit de nieuw bouwwijk Buitenhof. Braderie- organisator C. Bos wilde al eer der verenigingen een plekje ge ven, maar de clubs en instellin gen lieten het tot nu toe afwe ten. De Stichting Ontwikke lingssamenwerking Leiderdorp (SOL) begint op de braderie met geeft zelfverdediging voor tie ners. „Stoten, trappen en knietjes. Wij gaan ervan uit dat een gevecht niet bij één trap blijft. Ik geef zowel verdediging als aanval. Dus ook klemmen en grepen. Ik baseer mijn lessen op karate." Op een vrijmarkt rond het multifunctionele centrum kun nen kinderen hun spulletjes verkopen. De aanmeldingen voor een plekje op de markt stromen binnen. „Dat wil altijd wel. Kinderen willen graag hun rommel kwijt." Bij slecht weer verschuift de vrijmarkt naar binnen. De SJJO heeft deze zomer maanden niet stilgezeten. Op dringend verzoek van de ge meente ging de stichting door met haar werkzaamheden: elke donderdagavond video, elke vrijdag disco. Na alle klachten van de omwonenden over ge luidsoverlast blijven de klap deuren bij de houseparty's dicht. De Oegstgeester jeugd danst zich zonder airconditio ning in het zweet. de muntjes-actie voor het graanmolenproject in Tanzania. Van buitenlandse muntjes die braderie-bezoekers over heb ben van hun vakantie, wil de SOL een graanmolen kopen voor een Novib-dorpsontwikke- lingsproject in het zuiden van Tanzania. De landbouw is daar intensief, maar de maïs, gierst, bonen en rijst zijn niet verwerk baar omdat er geen molen is. Die kost 10.000 gulden. In sep tember gaan de kinderen van tien basisscholen langs de deu ren om muntjes in te zamelen. De gebruikelijke verkoopkra men zijn dit jaar ook weer op de markt vertegenwoordigd. Kle ding en huishoudelijke artike len, maar ook houtsnijwerk. Nieuw bestuur Het seizoen 1992-1993 begint de SJJO onder leiding van een interim-bestuur. Na conflicten met de gemeente over de orga nisatie van met name de mu ziekavonden, gaf het vorige be stuur de pijp aan Maarten. Het was van mening dat het Oegst geester college steeds meer op de stoel van de SJJO-voorman- nen ging zitten. De enige 'over levende' in het nieuwe interim- bestuur is Ati de Niet die, zoals ze het zelf noemt, 'de geschie denis moet vasthouden'. „Ik zorg ervoor dat al die nieuwe mensen niet nog een keer het wiel uitvinden." De problemen bij de stichting zullen de komende periode worden ontrafeld door een ex- tem bureau, 'Werk in Uitvoe ring', een onderdeel van de stichting Program die het jeugdwerk in Zuid-Holland on dersteunt. Wethouder T. Kohl- beck zal in de eerstkomende co- missievergadering toestemming vragen voor het inschakelen van hel bureau. voorwerpen van plexiglas en potten of vazen zijn te zien en te koop. Voor kinderen zijn er op de markt miniscooters, er is een springkussen en een zweef molen. Bovendien kunnen de kinderen eventjes op een pony rijden. De braderie telt dit jaar min der kramen dan vorig jaar, om dat de brandweer vrij doorgang moet hebben. Problemen over de vergunning had organisator Bos dit jaar echter niet. Vorig jaar werd de vergunning in eer ste instantie geweigerd, omdat de braderie het verkeer zou hin deren. Bos stapte echter naar de plaatselijke commissie beroep en bezwaarschriften. Die stelde de Leiderdorper in het gelijk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15