'Alleen het vrouwtje gaat boven het vliegen' 'Rien ne va fietspad ligt plus': helaas dat er niet voor u 'Hartstikke goed van die Fergie dat ze de boel een beetje openbreekt' Het Gesprek van de Zomerdag 'Nederlandse tv geeft verwrongen beeld van verkiezingen in VS' ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 13 Leidenaar Van Munsteren neemt deel aan WK in Chicago Van een optimale voorbereiding kun je eigenlijk niet spreken. Het modelvliegtuig is nog niet helemaal af er moeten nog wat letters op worden geplakt en het poppetje en de vleugels zijn nog niet helemaal in orde en bovendien is er slechts één oefenvlucht mee gemaakt. Alsof het zomaar een wedstrijd is, waar de 30-jarige Ton van Munsteren volgende week aan meedoet. Maar dat is bepaald niet het geval. In de buurt van Chicago wordt het wereldkam pioenschap modelvliegen ge houden. De Leidenaar, die zich sinds vorig jaar Nederlands kampioen mag noemen, is een van de drie leden van het Ne derlands team. Er doen 50 modelvliegers mee aan het WK en stiekem hoopt Van Munsteren op een plaats bij de eerste 20. Dat zou een goede prestatie zijn, want het is jaren geleden dat een Nederlan der zo hoog eindigde. Maar de ontbrekende wrijflet- ters en die andere onderdelen die niet helemaal perfect zijn, kosten hem zeker een paar punten, beseft de automonteur. Een drie-koppige jury beoor deelt het model, dat zo veel mo gelijk moet lijken op het echte vliegtuig. Daarnaast moet de ei genaar een aantal vluchten ma ken, met capriolen zoals onder steboven vliegen en een 'rol' maken. Met het vliegtuig dat Van Mun steren meeneemt naar Amerika heeft hij pas één proefvlucht ge maakt en daarbij sloeg al na 100 meter de motor af. De noodlan ding slaagde wel, zodat het vliegtuig geen schade opliep. „Waar je honderden uren aan hebt gewerkt, kan in tien secon den kapot zijn", beseft Van Munsteren. Daarom durfde hij geen andere proefvluchten meer te maken met het nagebouwde Duitse stuntvliegtuig Bücker Jungmeis- ter uit 1932. Als er in de buurt van Leiden maar een goed oe- fenveld was, dan was hij beter voorbereid geweest. Maar de honderd leden van de Leidse Luchtvaartclub zoeken al 55 jaar tevergeefs naar een oefen terrein. Tegenwoordig wordt gebruik gemaakt van een wei land van een Zoeterwoudse boer, maar ideaal is dat niet. Het veld is hobbelig. Terwijl het zo glad moet zijn als een tapijt om de kans zo klein mogelijk te houden dat de vliegtuigjes be schadigd raken. Het zijn zo van die probleem pjes waarVan Munsteren mee te kampen heeft. Maar over het algemeen bezorgt zijn hobby 'm alleen maar veel plezier en vol doening. „Je kunt er echt al je ideeën in kwijt. Het is niet zo maar een vliegtuigje, het is echt een bonk techniek dat hier staat." Een jaar of 15 was hij, toen hij ze in Katwijk voor het eerst zag vliegen. Sinds die tijd heeft Van Munsteren een stuk of 50 kleine vliegtuigjes gebouwd. Twee jaar geleden begon hij met de bouw van het Duitse modelvliegtuig. Hij kocht een bouwpakket maar gooide daarvan 95 procent weg. „Je wilt het immers zo perfect mogelijk doen." De uren dat hij aan het vlieg tuigje heeft gewerkt zijn niet te tellen. De laatste weken zat hij er in elk geval elke avond aan, van een uurtje of zeven tot on geveer twee uur 's nachts. Zat is hij het nog lang niet, ook al kost Ton van Munsteren: Het is niet zomaar een vliegtuigje, het is echt een bonk techniek dat hier staat." deze hobby hem aardig wat geld. Zo moet hij de reis naar Amerika zelf betalen, de lande lijke bond vergoedt alleen het inschrijfgeld voor de wedstrij den. Van Munsteren kan er niet mee zitten. „Toen ik dit vlieg tuig aan het bouwen was, dacht ik alweer aan het volgende." Ook aan de volgende wedstrijd, trouwens. Die is op 4 oktober. I „Vlak na 3 oktober inderdaad. Maar die feesten interesseren me niet zo veel. Het vliegen gaat voor alles. Afgezien van het FOTO JAN HOLVAST vrouwtje, dat staat boven alles. Maar daarna komt het vliegen." Engeland smult van amoureuze foto 's van Britse hertogin „Oh God wat ééénigü!" roept I Carmen zo kent iedereen me g» j r uit als ze in de'molen'voor I H» W mil. H boekhandel Kooyker op de Leidse Breestraat gewezen wordt op alweer een 'shocking' nummer van de Daily Mirror. Een nummer waarin alweer maar liefst tien fotopagina's zijn gewijd aan de schijnbaar amou reuze dagen die de Britse herto gin Sarah 'Fergie' Ferguson met haar financieel adviseur John Bryan in Zuid Frankrijk door bracht. Foto's die Bryan via de rechter tevergeefs uit de open baarheid trachtte te houden. Foto's waar de hele wereld al dagen van smult en waaraan de fotograaf in kwestie ongetwij feld de status van miljonair overhoudt. Kooyker heeft drie exemplaren van de Daily Mirror bij de bui tenlandse kranten staan. Tegen half twaalf liggen ze er alle drie nog. D. Morgan verzorgt de in koop van tijdschriften voor de boekhandel. „We bestellen er altijd één van maar vandaag kregen we er drie. Waarschijn lijk liggen ze er aan het einde van de dag nog want dat is meestal zo. Je zou misschien verwachten dat ze meer werden verkocht door die foto's maar dat valt erg mee." Morgan krijgt door een toe vallige ontmoeting bij de molen met kranten ongelijk. Car men staat daar in een andere, wat intelligentere, Engelse krant te bladeren maar neemt het nummer gretig door als haar wordt gevraagd wat ze van der gelijke praktijken vindt. „Wat zal die Queen Elisabeth, van ochtend een bittere breakfast hebben gehad, zeg", geniet ze al bladerend. „Ik vind het hartstik ke goed van die Fergie dat ze de boel een beetje openbreekt. Dat Engelse koningshuis is wel zo hypocriet. Fergie heeft groot ge lijk. Die Engelse kerels mogen alles maar en die yrouwen mo gen niks. Ook die arme Lady Di. Staat er nog meer in? Oh hier, ja zaaalig!" Het Britse koningshuis trilt op z'n grondvesten na dit zoveelste 'schandaal' maar Carmen, ze woont in Italië maar logeert in Wassenaar, denkt er heel anders over. „Schandalen? Ik vind het helemaal geen schandaal. Laat ze lekker genieten. Ze is toch van die vent af? Van die An drew? En wat dan nog. Ze heeft groot gelijk." De krant die ze in haar handen had, legt ze terug in het rek. In plaats daarvan neemt ze de tweede Daily Mir ror van de drie uit de standaard. „Hoe duur is dat ding? Oh. drie Het 'shocking' nummer van de Daily Mirror, met een voorpagina die aan duidelijkheid niets te wensen over laat. Binnenin maar liefst tien fotopagina's van de amoureuze dagen die de Britse hertogin Sarah 'Fergie' Fer guson met haar financieel adviseur John Bryan in Zuid Frankrijk doorbracht. Foto's die Bryan via de rechter te vergeefs uit de openbaarheid trachtte te houden. gulden. Ik koop er een. Die lol wil ik niet missen." Behalve bij Kooyker is de Daily Mirror in het centrum van Lei den niet te krijgen. Niet omdat het vermaledijde nummer is uitverkocht maar gewoon om dat de boekhandels de krant niet of slechts enkele dagen per week verkopen. Zo krijgt De Boekelier op de Breestraat 'de Mirror' alleen op zaterdag en hebben Ginsberg, De Kier en Zandvliet het blad helemaal niet in het assortiment. De lektuurkiosk Ako bij het sta tion heeft iedere dag zes exem plaren in de rekken liggen. Evenals de andere Britse 'rod delkranten' de Sun, de Mail en de Express, gaat de Mirror bijna dagelijks grif van de hand. Zo ook vrijdag. Colinda, werkzaam bij Ako: „Het hangt natuurlijk wel een beetje van de inhoud af, maar meestal worden al die roddelkrantje verkocht. Het zijn vaak de vaste klanten die die bladen kopen." Dat de Daily Mirror de laatste dagen al om 12.00 uur helemaal is uitverkocht, komt volgens Co linda inderdaad door de foto sessies van Fergie en haar fi nancieel adviseur. Als er een grote foto met een aardige tekst op de voorkant staat, kopen ze 'm allemaal." Vakantieleed of vakantiepret De ene keer zit de enige ster die het hotel heeft in de badkamer- spiegel, zoals de Leidse band Rubberen Robbie ooit zong. De andere keer kom je op een vakantie in een uithoek van Thailand je buurman tegen. Of je wordt mee uit gevraagd door Julio Igle- sias. Gebeurtenissen die een vakantie onvergetelijk maken, in vele opzichten. Wij willen weten welke bizarre, vrolijke en nare avonturen on ze lezers op hun reizen deze zomer meemaken. Ook zijn wij ge ïnteresseerd in toepasselijke foto's. Schroom niet te schrijven of te bellen naar 'Het Gesprek van de Zomerdag', Postbus 54, 2300 AB Leiden, tel: 071 -161440. Ze juichen niet, maar ze joelen en ze krijsen. Ze praten liever over de waarde van het gezin dan over de waarde van de dollar. En als ze het over de tegenstander hebben, dan graven ze in zijn verleden en kijken ze nauwelijks naar zijn toekomstplannen. Kortom: die Amerikanen zijn een beetje gek. Denkt de nuchtere televisiekijker die de aanloop naar de Amerikaanse verkiezingen volgt en bijvoorbeeld 's avonds een verslag ziet van de Republi keinse conventie in Houston. Maar Nederlanders moeten niet overdrijven, vindt Jessie Rodell, hoofd externe betrekkingen van de Amerikaanse school in Wassenaar. „De Amerikanen maken misschien iets meer lawaai en het is daar allemaal meer een show, maar dat komt ook omdat de aan loop naar de verkiezingen er veel langer duurt. Wel twee jaar. Maar in Nederland gaat het bijna hetzelfde. Dan is iedereen er ook op allerlei manieren mee bezig als er verkie zingen zijn." Eenzijdig De Nederlanders krijgen een verwrongen beeld van de Ameri kaanse verkiezingsstrijd, meent de Leidse Amerikaan Don Sege- strom. En dat komt 'het spijt me om het te zeggen' door de een zijdige berichtgeving op de Nederlandse televisie. Juist de spec taculaire onderdelen worden uitgezonden, de serieuze kant en de achtergronden blijven onderbelicht. „Er is echt een groot ver schil tussen de Engelse en Nederlandse televisie. De Engelsen doen het beter, afstandelijker, zij geven een completer overzicht. Als ik naar de Nederlandse televisie kijk, krijg ik koortsuitslag. Vooral bij RTL4, dat is helemaal verschrikkelijk", aldus Sege- strom, die economie en filosofie doceert op het Rijnlands Lyce um in Oegstgeest. Privéleven Maar het privéleven van kandidaten speelt een grote rol in de campagnes, meer dan in Nederland, geeft Jessie Rodell toe. Vol gens haar is dat pas sinds een jaar of twaalf het geval. „Vroeger waren de kandidaten natuurlijk niet beter, maar van eikaars pri véleven bleven ze af." Zij vindt het jammer dat dergelijke zaken een belangrijke rol zijn gaan spelen. „Ik hoor liever meer over het beleid dat ze willen voeren op het gebied van buitenlandse zaken, kernbewapening en belastingen." De Amerikaanse hoopt dat deze aspecten de komende maanden nog uitvoerig aan de orde komen want ze weet nog niet op wie ze in november haar stem gaat uitbrengen. Rodell is weliswaar Democraat, maar dat betekent niet dat Clinton automatisch haar stem krijgt. „Mijn grootvader stemde altijd op de kandidaat van zijn eigen partij, mijn ouders weken er heel soms vanaf, maar voor mij en mijn broers is het niet zo'n enorme stap om te kiezen voor de repulbikeinse kandidaat." Nieuws volgen Ze lacht een beetje als antwoord op de vraag wat ze van Clinton vindt. Maar Bush is ook niet alles, zegt ze, hij is immers zo fel te gen abortus. „Ik zie eigenlijk niet zulke grote verschillen. Meestal weet ik in augustus al op wie ik ga stemmen. Maar dit keer weet ik het nu nog niet. Dus moet ik de komende weken het nieuws goed volgen." Segestroni weet al wel wie zijn stem krijgt. „Ik vind Bush veel be ter en ik denk ook dat de wereld een president zoals Bush nodig heeft, nu er zo veel conflicten zijn in allerlei landen." JANET VAN PUK» KATWU K/LEIDEN MONICA WESSELING Stel, je bent een Fransvrouw en zit in Katwijk op een camping. Het strandweer laat wat te wen sen over, maar ach, geen pro bleem want hier in L'Hollande schijnen ze veel te fietsen. Van de buurman op de camping heb je gehoord dat de fietsroute naar Leiderdorp en het achter gelegen plassengebied de moei te waard is, dus de sportbroek aangetrokken en een fietsje ge huurd. In Katwijk gaat het nog 'avant le vent'. Wind uit zee, dus beter kan het niet. Het zeedorp biedt veel stedenschoon en zo op vrij dag zorgt de markt voor veel ex tra roering. Gezellig. De juf frouw van de VW had de route langs de nieuwe provinciale weg aangeraden en als gezags getrouwe Fransvrouw volg je die raad maar op. Het fietspad langs de provincia le weg is wat minder idyllisch dan de ansichtkaarten met 'Groeten uit Katwijk' je willen doen geloven, maar het schiet wel lekker op. Zonder dralen of omhalen in gezwinde spoed naar Leiderdorp. Hoop je. Af gaande op het volstrekt ontbre ken van Leiderdorp op de rou teaanduidingen, hebben ze in het zeedorp nog nooit van Lei derdorp gehoord. Het is dat de VW-ster zei dat je langs de pro vinciale weg moest gaan fietsen maar anders- Na een stief kwartiertje gloort Leiden in de verte. Een mooie bocht naar links en daar dienen de kantoorpanden langs de Plesmanlaan zich aan. Groot steeds dus dit zal Leiden wel zijn. Oh, la, la; een hek op de weg. Leiden links af. Toch raar. Leiden ligt niet links maar rechts. Bovendien springt het fietserslicht net op groen, dus even de verkeersregels opzij. Het hekje gepasseerd en de weg overgestoken. Tja, dat is nou Lekker fietsen, maar dan wel met de Franse slag. jammer. Dat gladgestreken ge asfalteerde mooie fietspad houdt opeens op. Leiden blijft trekken en een stukje met de fiets aan de hand over de autoweg kan ook geen kwaad. Denk je. Rechts staat een fietsenstalling met warem pel een paar fietsen erin. En ja hoor, daar begint opeens weer een stukje fietspad. De pedalen weer op. maar de lol blijkt van korte duur. Dit wordt te gortig. Het fietspad, van blinkend wit grit voorzien, eindigt abrupt. Als toeriste vindt je jezelf terug tus sen de voorbijzoevende auto's. Als je jezelf nog terugvindt, want ze gaan met zo n nood- vaart aan je voorbij dat het zelfs moeilijk is je staande te houden. Resoluut maak je dus rechtsom keer. Dan maar naar links als ze je naar links sturen, ook al zegt je gevoel je heel wat anders. Graslanden links en een oud verlaten viaduct rechts, maar geen Leiden. Leiderdorp is hele maal zoek, maar niet op je ach terhoofd gevallen besluit je eerst maar eens te proberen nu eindelijk die grote stad te berei ken. Na enige slingers bereikt je de Wassenaarse wee. Wat een verrukkelijk luchtje hangt hier. Het is augustus, maar op deze weg is de herfst al aangebroken. En, wat schetst je verbazing als je opeens een bordje ziet staan met een verwijzing naar Leider dorp. De sokken er in gezet. Dat bleek niet zo'n best idee. Die heerlijke herfstlucht komt van grote bomen, die zich, behalve FOTO WIM DIJKMAN met vallende bladeren, ook met hun enorm wortelstelsel duide lijk doen gelden. In Friesland mogen ze dan één meteoriet hebben, hier lijken er wel honderd ingeslagen te zijn. De weg is een en al bult, scheur en hobbel. Zo te zien is er ge probeerd wat te repareren, maar zonder succes. Langzaam maar heel zeker wordt de zo juist geconsumeerde beker Hol landse melk in de buik van de Fransvrouw een pakje boter. Enfin, daar is het station en de weg naar Leiderdorp. Maar voor de Fransvrouw geldt: Rien ne va plus.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13