Leiden Regio Grillrooms worden strenger aangepakt De restaurateur van het oude Leiden 2^5. Auto Peter 07H34700 Restauratie aula in zicht ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 11 REDACTIE: JANET VAN DIJK EMIEL ROY KLOPPER W1M KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN Eigenaren van grillrooms en snackbars die herhaaldelijk te lang open zijn, hangt een sluiting boven het hoofd. Burgemeester C. Goekoop wil voor deze zaken dezelfde scherpe controle die ook cafés deze zomer te beurt valt. Vooral nu blijkt dat veel beheerders van deze eetzaken het niet zo nauw nemen met de regels. „We hebben daar diverse maatregelen voor. Variërend van een boete, tot sluiting van één dag tot laten we zeggen 'n week", aldus de Leidse burgemeester die verantwoordelijk is voor het horecabeleid. overtreden, moet er een andere straf volgen. Milieu-ambtenaar J. Vellekoop: „Wie geen onthef fing heeft, kun je ook geen ont heffing tijdelijk ontnemen". Maandag zaten om 2.35 uur nog klanten een broodje te eten in een grillroom aan de Bree- straat. De politie sloot de zaak en waarschuwde de eigenaar. Hoewel algemeen bekend is dat grillrooms hun omzet voorna melijk heden in de late uurtjes, vaak na sluitingstijd van de ca fés, moeten ze eigenlijk al om middernacht gesloten zijn. Ech ter, volgens de politie hebben van de 17 geregistreerde LEIDEN LOMAN LEEFMANS In principe moeten alle koffie shops, cafés, disco's, grillrooms en restaurants in Leiden om 24.00 uur dicht. De meeste kroegen en discotheken hebben een ontheffing om door de week één uur, en in het week einde twee of zelfs drie uur lan ger open te blijven. Wie na 'sluit' nog bier tapt of eten ser veert, krijgt een waarschuwing in de vorm van een gele kaart. En bij een volgende, 'rode' over treding wordt de ontheffing tij delijk ingetrokken. Voor straf moeten de zaken twee weken om middernacht dicht. Dat is de nieuwe, strenge maatregel die gemeente en politie deze zomer hebben geïntroduceerd. Volgens burgemeester Goekoop is nu al te merken dat de nacht- horeca zich beter aan de slui tingstijden houdt. Andere straf Maar als shoarmazaken en snackbars de sluitingstijden shoarmazaken slechts 'een paar' een ontheffing. Opvallend is wel dat de shoarmazaak aan de Breestraat die overigens wel een onthef fing tot 1.00 uur heeft de eer ste in zijn soort is die een waar schuwing kreeg. Vrijwel alle grillrooms hebben de afgelopen zomer hun sluitingstijd openlijk overtreden. Maar er zijn al twin tig kroegen met een gele kaart en pas één shoarmazaak. Goekoop heeft daar een ver klaring voor: „In de Piko-Crimi nota (over kleine criminatliteit- red.) staat dat het nuttig is als broodjeszaken iets langer open blijven dan cafés. Mensen kun nen daar wat tot rust komen, wat eten en dan naar huis. Daarom hebben we ons alleen in gevallen van echte overlast om die zaken bekommerd. Maar dat druist natuurlijk in te gen het feit dat ze eigenlijk om twaalf uur dicht moeten. Ook zij zullen zich aan de regels moe ten gaan houden", aldus Goe koop, die wel verbaasd is dat nog geen enkele grillrooms een ontheffing heeft aangevraagd. Aankoop huis voor studerend kind is uit LEIDEN LOMAN LEEFMANS FOTO JAN HOLVAST D66 wil onderzoek gele kaarten De raadsfractie van D66 wil van burgemeester Goekoop van Lei den opheldering hebben over het uitdelen van waarschuwingen in de vorm van gele kaarten aan horeca-instellingen. De demo craten willen een overzicht hebben aan wie, wanneer en hoe laat de kaarten zijn gegeven. D66 wil ook weten 'onder welke om standigheden' en 'bij welke temperatuur' de waarschuwingen zijn uitgedeeld. Jubilaris L. van Gorkum: „Het ambachtelijke, dat is het mooie van dit werk." Directeur Van Gorkum 40 jaar bij bouwbedrijf Burgy Vervuiling Broekweg valt mee [LEIDENDe verontreiniging in de bodem van de voormalige stort plaats aan de Broekweg valt mee. Dat meldt de provincie in een brief aan de omwonenden. Op één plaats is weliswaar een ver hoogd gehalte aan olie gevonden, maar volgens provincie-amb tenaar M. Bakker is de kans dat mensen daarmee in aanraking komen uiterst gering. De onderzoekers hebben ook yastgesteld dat de olie zich niet verspreidt naar de omgeving. Sanering is dan ook niet aan de orde. VOORDELIG EEN DAGJE UIT De renovatie van de aula bij de begraafplaats Groenesteeg be gint volgende maand. Met het plan om ook de rest van de be graafplaats op te knappen (ei genlijk pas gepland in voorjaar 1993) wordt haast gemaakt. De gemeente moet eerst wachten op een subsidie. Dat deelt het college van B en W mee op vragen van de PvdA- raadsleden De Boer, Van der Veen en Baaijens. Als gevolg van de aanstaande restauratie is de huur aan de krakers van de aula inmiddels opgezegd. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS „In 1952 werd ik, als 14-jarige, aangenomen door de oude me neer Burgy, in de Celebesstraat. Ik kreeg acht gulden per week. Drie weken later verdiende ik al een tientje, dus ik deed het ken nelijk goed." Veertig jaar later werkt hij nog steeds bij bouw bedrijf Burgy, al vele jaren als directeur. Vandaag viert Leen van Gorkum dat jubileum in Hare Majesteit's jachtslot Ter Horst in Voorschoten, een van de vele restauratieprojecten die zijn bedrijf in de Leidse regio heeft uitgevoerd. De Floraschool in Oegstgeest was het eerste bouwwerk dat Van Gorkum als zelfstandig uit voerder opleverde. „Ik was 21 en dat is jong voor een uitvoer der. Ik had ook wel een beetje geluk, want er was niemand an ders beschikbaar." In die jaren voerde Burgy vooral nieuw bouwprojecten uit. Pas in de ja ren zeventig zouden de groot schalige restauratieprojecten in Leiden beginnen, waar het be drijf zich in ging specialiseren. Het bedrijfsterrein aan de Van Speykstraat in Leiden ligt dan ook vol met oude, afgebikte ste nen, dakpannen in alle soorten en maten en ander bouwmate riaal. „Dat kopen we op van slooppanden," zegt Van Gor kum. „Daarna ligt dat spul hier soms jaren, maar het ligt ons niet in de weg. Na een forse storm loopt het halve terrein hier leeg, dan verdienen wij geld." In de loop der jaren res taureerde Burgy een groot aan tal panden in Leiden. „Een van de eerste was studentenhuis Wallon aan het Rapenburg en daarna zouden er nog vele vol gen: de restauratie van de Pie- ters- en de Marekerk, honder den woonhuizen en studenten huizen, de Japanse tuin in de Hortus Botanicus en de her bouw van de tempel van Taffeh in de hal van het Rijksmuseum van Oudheden. De tempel was een geschenk van de Egyptische overheid als dank voor Neder landse assistentie bij de bouw van de Aswan-dam in de Nijl. „Jarenlang lagen ongeveer 700 brokken steen opgeslagen, zon der dat iemand een bouwteke ning of iets dergelijks had," her innert Van Gorkum zich. „Op een gegeven moment zijn we gewoon maar gaan stapelen. We zijn een paar keer opnieuw begonnen en uiteindelijk is het met behulp van een Egyptische architect gelukt" Het kantoortje van de direc teur herbergt de nodige herin neringen aan het restauratie werk: tekeningen van drie re centelijk gerestaureerde woon huizen op de hoek van de Vol molengracht en de Oude Singel; een groot stuk hout met in de loop der eeuwen ingekerfde te keningen, afkomstig uit een ou de gevangenisdeur en een oude siersteen, gebruikt als boeken steun. „Laatst liep ik met mijn mede-directeur Kasper Burgy over het Rapenburg. Toen we gingen tellen bleek dat we aan tachtig procent van de panden ooit wel eens hebben gewerkt." Het imago van de bouwwe reld is niet best, vindt ook Van Gorkum. Op grote schaal zou zwart worden gewerkt, niet al leen door beunhazen die alleen opereren, maar ook door grote re bouwbedrijven. Deze zouden sociale premies ontduiken door malafide onderaannemers in te schakelen. „Ik noem het liever beunha zerij dan zwartwerken," zegt Van Gorkum. „Het gebeurt overal en dat kan ik me ook best voorstellen. Voor veel mensen is het erg duur om iets door een bedrijf te laten doen. Ik vind wel dat het uit de hand begint te lo pen. Het is niet meer alleen een dakkapelletje dat zwart wordt gebouwd, het gaat soms om complete bouwwerkenOver Burgy zegt hij: „Ik durf rustig te stellen dat wij een goed bedrijf zijn. Dan krijg je ook een kring mensen om je heen die een goed stuk werk leveren." Het grote restaureren is in Leiden al enige jaren afgelopen. Burgy heeft zich dan ook gespeciali seerd in 'kleiner werk'. Van Gor kum: „Ons personeel is speciaal opgeleid voor restauratie, wij maken alles zelf. Het ambachte lijke, dat is het mooie van dit werk. Ik ben dan ook nog lang niet van plan om er mee op te houden." of het staan op een lange wachtlijst van studentenhuis vesting te vermijden. Ouders van nieuwe Leidse studenten kochten de afgelopen jaren steeds vaker een huis voor hun kind in of rond de binnenstad. Dat was nog een leuke aftrek postje ook. Maar de vraag over treft nu het uiterst kleine aan bod. Volgens P. van Basten van Crab makelaardij heeft deze tendens tot gevolg gehad dat de huizenprijs in Leiden meer dan het landelijk gemiddelde is ge stegen. Ook andere makelaars krijgen in het voorjaar en de zo mer een stijgende vraag van ou ders van aanstaande studenten naar goedkope huizen en flats. „Er is elk jaar een opleving maar die was dit jaar trouwens niet bijzonder", aldus B. Ouds- hoom van het gelijknamige kantoor. „Maar er zijn wel grote pro blemen door gekomen", legt J. Zaalberg van Z R uit. „Meestal zijn de ouders op zoek naar een pand van ongeveer een ton. Maar daar zijn er maar weinig meer van in Leiden. En zeker geen huisjes die vijf maanden leeg hebben gestaan zodat de gemeente geen huisvestings- eisen kan stellen", aldus Zaal- berg. LogiCom Alpha COMPUTERS NETWERK SPECIALIST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN P.C.'S, PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARD SOFTWARE BEU 01720-37 911 Via advies, levering en installatie naar tevreden gebruik LogiCom Alpha bv I Ondernemingsweg 32-34 Meer nieuws uit Utdcn op pagina 16 Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volbeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. Zomer of winter, het Leger des Heils aan de Groenesteeg staat klaar voor mensen met problemen, honger of geldgebrek. Natuurlijk speelt de Boodschap op de achtergrond altijd een woordje mee, maar voornaamste doel van het leger is er te zijn voor mensen die het nodig hebben. „Wie niet wil bidden, is evengoed welkom", is het motto. Maar het zijn niet alleen arme sloebers en probleemgevallen die je tegenkomt aan de Groenesteeg 66. Tijdens de kerkdiensten op zondag zitten er mensen van vele rangen en standen. Waarom ze niet naar een gewone kerk gaan? Kapitein Gerritsen weet het niet precies. „Het is maar waar je je thuisvoelt." Over thuisvoelen gesproken; het Leger organiseert ook gezelligheidsuunjes. Doordeweeks vind je er vrouwengroepen en een bejaardensoos. Gewoon, onder het genot van een bakkie koffie even bijkletsen. En er zijn diensten voor de kinderen uit de wijk. Daar speelt de gezelligheid ook een grote rol. En, bidden is niet verplicht. „Die moslim-kinderen bijvoorbeeld doen natuurlijk niet mee met ons gebed." Het Leger dankt een groot deel GROETEN UIT LEIDEN Kapitein Gerritsen van het Leger des Hells: „Wie niet wil bidden, is evengoed welkom". van zijn bekendheid aan de ldedingverkoop. Tegen zachte prijsjes wordt textiel verkocht aan mensen met een smalle beurs. Tot de klantenkring behoren veel buitenlanders en minima. Ze krijgen redelijke waar voor hun geld. „We hebben hier goed spul hangen, zeer beslist geen textiel waar de gaten invallen", aldus Gerritsen. Troep wordt trouwens ook weinig aangeleverd. De meeste mensen die gebruikte kleding brengen komen met goed textiel aanzetten. Ze doen het niet weg omdat het tot op de draad versleten is, maar omdat ze er op zijn uitgekeken. Tijdens de ldedingverkoop op donderdagochtend is er ook een FOTO JAN HOLVAST koffiehoek. Daar komen veel mensen die helemaal geen kleding zoeken. „Velen zien het als een goede mogelijkheid om andere mensen te leren kennen." Soms gaan kleren naar speciale projecten. Zo kwam een stichting onlangs spullen ophalen vooreen kindertehuis in Roemenië. Ook gaan er wel eens een broek, trui en schoeisel naar het politiebureau. „Dan wordt midden in de nacht gebeld of we wat spullen hebben voor een arrestant die weinig meer aan z'n lijf heeft. Voor zulke mensen staan we altijd klaar, 24 uur per dag." Toch komt ook aan geduld van het Leger wel eens een einde. Tot in net voorjaar konden junks terecht aan de Vestestraat voor een hap eten een een slaapplaats. Daar zijn de heilsoldaten echter mee opgehouden. „Er werden ondanks herhaalde waarschuwingen veel spuiten gevonden. Dat is natuurlijk erg gevaarlijk, vooral voor kinderen. Dan moet je een keuze maken, toen hebben we het belang van de buurt laten voorgaan. Dat doet pijn, maar het moet." Het Leger des heils streek in 1889 neer in Leiden, twee iaar nadat de eerste Nederlanase afdeling in Amsterdam was opgericht. Een gerestaureerd paichuis aan de Van der Werfstraat was het eerste onderkomen. Later verhuisde men naar de Lammermarkt, in 1924 ging het naar de Langebrug en in 1930 naar de Hooigracht. In 1985 werd het huidige pand aan de Derde Groenesteeg betrokken. Momenteel zijn er 106 heilsoldaten in Leiden. Waar enkele jaren geleden nog een vergrijzing dreigde, is er de laatste jaren veel jonge aanwas. De jongste heilsoldaat is nog maar twintig jaar oud. De toekomst van het Leidse Leger lijkt verzekerd. Teken nu in voor de twaalfde, herziene druk. Binnenkort komt de twaalfde, herziene druk van de Grote Van Dole uit. De complete invenforis van de Nederlondse tooi. Prijs von drie delen, inclusief cassette 285,- Als u nu intekent bij de boekhandel, krijgt u f 30,- korting en betaolt u dus de intekenprijs van f 255,- Zoek Je Een Woord. Pak De Van Dale. Verschijnt 31 aug. 1992 Ik teken nu in op de twaalfde, herziene druk van dc Grote Van Dale en betaal 255.- in plaats van 285,- Ik bestelcxcmpla(a)r(cn) en ontvang bericht bij ver- Postcode en plaat Tclefoonnummci Verzenden aan: De Kier, antwoordnummer 2300 WB Leiden - een postzegel is met nodig. Telefonisch bestellen lunook 071*120885 Ik wil mijn bestelling afhalen in Leiden. Nieuwe Ri|n 45 leiderdorp, Winkclhof36 Oegstgeest. Passage dc Kcmpcnaerstraat 1-5 Vnnro-hmm Voordraaf 1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11