Sarajevo zwaar getroffen 'Irak verzet zich tegen vliegverbod' Bush biedt zijn excuses aan Buitenland Elandedrollen verkopen als warme broodjes Sisak in puin na gevechten Braziliaanse president niet van plan af te treden Opdeling Tsjecho-SIowakije duurt langer dan voorzien Opschudding over 'intieme' foto's van Fergie VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 Af P Agence Prance Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press- DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappel<|tce Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Russische vissers gestrand op Fiji suva» De opvarenden van een Russisch vissersschip zijn ge strand op de Fiji-eilanden. De kapitein van de Akademik Knipovitsj, met 56 opvarenden, zei vandaag dat hij sinds mei bij na geen vis meer heeft gevangen en geen geld meer heeft voor de terugreis. Het schip ligt in de haven van Suva, de hoofdstad van de eilandengroep in de Stille Oceaan. De bemanning wordt nu gevoed door de lokale zeemansmissie, die de bevolking om donaties heeft gevraagd. Castro roept kerken op tot pacifisme genéve De scheidend secretaris van de Wereldraad van Kerken, dr. Emilio Castro, heeft de kerken opgeroepen het gebruik van geweld principieel af te wijzen. „Wij zijn geroepen om een dui delijk halt te schreeuwen tegen alle conflicten in de wereld", zei Castro vandaag in Genève, waar hij zijn jaarlijkse verslag aan de Wereldraad uitbracht. .Alle huidige conflicten maken duidelijk dat geweld geen c Minder Fransen voor Maastricht parus Nog maar 53 procent van de Franse kiezers is voorstan der van het verdrag van Maastricht, zo blijkt uit een opiniepei ling. De uitkomst van het Franse referendum op 20 september over het verdrag voor een Europese Monetaire Unie wordt daar door steeds onzekerder. Twee maanden geleden zei nog ruim 62 procent 'ja' te zullen stemmen. Madagaskar steunt nieuwe grondwet nairobi zeventig tot tachtig procent van de kiezers op Mada gaskar heeft woensdag voor een democratische herziening van de grondwet gestemd. Dat blijkt uit de eerste uitslagen van het referendum over de kwestie. Het referendum leidde tot spannin gen in het land omdat de voorgestelde herziening van de grond wet voorziet in een behoorlijke beperking van de macht van de president. Dollarkoers naar dieptepunt Amsterdam De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren te genover de Duitse mark op een na-oorlogs dieptepunt beland. Tegenover de gulden bleef de Amerikaanse munteenheid daar nog een fractie boven. Op de wisselmarkt in Frankfurt werd aan het einde van de middag 1,4490 mark voor een dollar betaald. Het na-oorlogse dieptepunt werd op 12 februari 1991 geregi streerd met 1,4535 mark. Tegenover de gulden werd f. 1,6340 ge noteerd. Explosie munitiedepots Azerbajdzjan moskou Diverse munitiedepots van het Azerbadjdzjaanse leger zijn vannacht ontploft. De munitiedepots lagen in de buurt van de hoofdstad Bakoe. Het aantal slachtoffers dat bij de explosie is gevallen is nog onbekend. De materiële schade is groot. Het is onduidelijk of de explosies het gevolg zijn van de strijd om de Armeense enclave Nagorno-Karabach in Azerbajdzjan. UÓNPEN-NICOSIA AP-AFP-Rtr Ir&k zal zich verzetten tegen het vliegverbod boven Zuid-Irak, dat de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk binnen enkele dagen willen instellen. Dat heeft een regeringswoord voerder gisteren in Baghdad ge zegd. Het plan om het lucht ruim onder de 32s'te breedte graad tot verboden gebied te maken voor de Iraakse lucht macht is „niet legaal en Irak be houdt zich het recht voor zich daartegen» te verzetten met alle beschikbare middelen Irak beschouwt de maatregel als een daad van agressie. VN- resolutie 688, waarop de gealli eerden hun plan baseren, zou volgens het regime van presi dent Saddam Hussein niet van toepassing zijn op Zuid-Irak, omdat Baghdad dit gebied on der controle heeft. Dit in tegen- STOCKHOLM AP Huhne verzamelt de drollen, stopt ze in lege jampotjes en verkoopt ze vervolgens voor 35 kronen (ongeveer acht gulden) per potje. De potjes poep vlie gen als warme broodjes over de toonbank. Niet omdat de uitwerpselen geneeskrachtig zouden zijn maar louter omdat het nogal 'in' is om aan je vrienden een elandedrol te la ten zien, aldus Kühne. De VVV-baas heeft de smaak te pakken. Aangemoedigd door zijn succes heeft Kühne nu be sloten ook uitwerpselen van rendieren te gaan verkopen. Horst Kühne, een toeristische functionaris in noord-Zweden heeft een gat in de markt ont dekt. Met de verkoop van uit werpselen van elanden aan ja gers en toeristen heeft hij een succesvol handeltje opge bouwd. „Het is niet moeilijk om winst te maken", zo citeerde de krant Dagens Industri de in Duitsland geboren Kühne. De uitwerpselen liggen in de bos sen in de omgeving van het plaatsje Hede gewoon voor het oprapen. Deel parlementsgebouw uitgebrand De Bosnische hoofdstad Sarajevo is gisteravond zwaar getroffen door granaten en raketten in een van de zwaar ste beschietingen van de afgelopen weken. Overal boven de stad was zwarte rook waarneembaar, afkomstig van in brand geschoten gebouwen. Onder de getroffen gebou wen bevonden zich ondermeer een ziekenhuis en het Bosnische parlementsgebouw, waarvan de bovenste vier verdiepingen uitbrandden. kwartier van de Serviërs in Pale, oostelijk van Sarajevo. Gisterochtend ging de lucht haven van Sarajevo weer open. Het vliegveld werd twee dagen geleden gesloten nadat een Britse vliegtuig door de radar van een luchtdoelgeschut werd bestraald. Kort daarna werd een sarajevo-stockholm ap Het ziekenhuis Kosevo werd gis teravond tot tweemaal toe ge raakt Veel patiënten moesten geëvacueerd worden. Er waren nog geen berichten over slacht offers. Bosnische strijdkrachten openden het vuur op het hoofd- Oekraïnse VN-militair in de Maarschalk Tito-kazeme door een sluipschutter doodgescho ten en sloegen er in de omge ving van het vliegveld mortier granaten in. Italië heeft gisteren gezegd bereid te zijn een troepenmacht van 1.500 manschappen te stu ren ter ondersteuning van de VN-operaties. De Zweedse minister Birgjt Friggebo (immigratiezaken) is gisteren beschuldigd van racis me. Ze had gezegd dat vluchte lingen uit de Servische provin cie Kosovo de neiging hebben diefstal te plegen. Leden van de Linkse Partij hebben bij het openbaar ministerie een aan stelling tot het Kurdische Noor den, dat Baghdad niet meer on der controle had op het mo ment dat daar een veiligheids zone werd ingesteld. Veel buurlanden van Irak staan huiverig tegenover de plannen van de geallieerden, waardoor Irak in feite in drieën zou worden gedeeld. Met name Jordanië, Syrië en Saudi-Arabië zijn bang dat voorbereidingen worden getroffen voor een nieuwe militaire aanval op Irak, waardoor de instabiliteit in de regio zou toenemen. Britse functionarissen ont kenden gisteren berichten als zouden Parijs, Washington en Londen niet op een lijn staan met betrekking tot de geplande operatie. „Er is een principe-af spraak gemaakt, en die staat nog steeds.", aldus de rege ringszegsman. Het zit erop. De conventie is over. Barbara en George Bush vieren een feestje in Houstons Astrodome. FOTO REUTER WIN McNAAAEE HOUSTON HANS DE BRUUN vervolg voorpagina Bush kondigde een eenzijdige bevriezing van de overheidsuitgaven aan en zei elke wijziging daar van door het Congres, die de uitgaven weer ver hoogt, met een veto te zullen blokkeren. De hoge overheidsuitgaven zijn volgens hem de schuld van het Congres. Opvallend was dat Bush zich verontschuldigde voor verho gingvan de belastingen in 1990. Een fout, zei hij. Met die verho ging schond Bush zijn belofte uit 1988 om de belastingen niet te verhogen, een daad die hem grote schade heeft berokkend. Bush zei in 1990 door het Democratische Con gres gedwongen te zijn tot die belastingverho ging. Hij hekelde de voorstellen van Clinton voor een belastingverhoging van 150 miljard dollar en voor extra belasting voor de rijkste Amerikanen. „Wie heeft u liever", zo keerde Bush de zaken om, „een kandidaat die de belastingen een keer verhoogt en daar spijt van heeft, of een kandidaat die (als gouverneur van Arkansas, red.) de belas tingen en tarieven 128 keer verhoogt en er elke keer weer van geniet?" De belastingplannen van Clinton zijn inder daad het zwaldce punt van de Democraat Belas tingverhogingen zijn impopulair en Clinton heeft zich met zijn ideëen daarover kwestbaar ge maakt. Maar als hij kan duide lijk maken wat hij met dat geld wil doen, hoeft dat in de cam pagne geen nadeel te zijn. Bush maakte zich eveneens sterk voor een verandering van de samenstelling van het Con gres. De Democraten hebben al tientallen jaren een meerder heid in het Amerikaanse parle ment en kunnen daardoor veel plannen van de (Republikeinse) president dwarsbomen. De boodschap die de Amerikaanse kiezer de komen de weken dan ook tot in den treure te horen zal krijgen is dat het Congres moet veranderen: de Democratische meerderheid moet een Republi keinse meerderheid worden. klacht tegen haar ingediend. Friggebo werd woensdag avond in een televisieprogram ma om commentaar gevraagd naar aanleiding van klachten dat de kleine criminaliteit is toegenomen rond vluchtelin- gencentra waar 'etnische' Alba nezen uit Kosovo verblijven. Friggebo zei dat „niet ontkend kan worden dat er een pro bleem bestaat... Het lijkt tradi tioneel of anderszins bepaald dat ze makkelijker in winkels stelen en wasgoed en fietsen ontvreemden dan andere groe pen vluchtelingen." Premier Carl Bildt zei gisteren dat de statistieken Friggebo gelijk ge ven. 'Economie Duitsland dicht bij recessie' HAMBURG DPA-Rtr De Duitse economie is dicht bij een recessie. De verwachting dat er in de tweede helft van dit jaar een opleving zal beginnen, tmoet worden herzien. Dit zegt de voorzitter van de economi sche adviesraad van de rege ring, Herbert Hax, vandaag in de krant Handelsblatt Zijn uit spraken staan haaks op het op timisme van de regering. Bondskanselier Kohl voor spelde vorige week nog dat de Duitse economie dit jaar met twee procent zal groeien. De adviesraad hield het in een eer dere raming ook op twee pro cent, maar dat is volgens Hax niet meer haalbaar. Hij zei dat dat zijn persoonlijke mening is. Als belangrijkste redenen voor zijn pessimisme noemt Hax de economische zwakte van landen als de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, de negatieve gevolgen van de kracht van de mark voor de ex port en de forse loonsverhogin gen in Duitsland. ANKARA UPI-AFP-Rtr-ANP De gevechten tussen Turkse veiligheidstroepen en Kurdische strijders hebben zware schade aangericht aan de stad Sirnak. De strijd ging gisteren zijn der de dag in, maar volgens de re gering is de situatie nu „onder controle". Hoeveel levens de strijd heeft geëist is onbekend, maar vol gens de uit Simak afkomstige parlementariër Mehmet Alinak zijn er veel slachtoffers gevallen. Alinak zei verder dat in Sirnak geen enkel huis onbeschadigd is gebleven. Andere inwoners spraken van massale inzet van tanks en militairen die winkels plunderden en in brand staken. Volgens sommige Kurdische bronnen waren de plunderin gen een soort strafactie van het leger, die begon nadat de naar onafhankelijkheid strevende Kurden dinsdag het dak van het gebouw van de gendarmerie hadden afgeblazen en het hoofdkwartier van een Turkse legerbrigade hadden aangeval len. Israëli's gewond in Zuid-Libanon JERUZALEM Rtr RIO DE JANEIRO Rtr torkham Het regeringsoffensief tegen de radicale Afghaanse ver zetsbeweging Hezb-i-lslami is vastgelopen. Het verzet heeft giste ren opnieuw de hoofdstad Kabul bestookt en een konvooi van de Oezbeekse militie, dat de Afghaanse regeringstroepen wilde hel pen, in een hinderlaag gelokt. Het konvooi trok zich uiteindelijk te rug. Het is niet bekend hoeveel mensen hierbij zijn gesneuveld. In tussen verlaten steeds meer inwoners de hoofdstad. Ze trekken met duizenden tegelijk naar het stadje Torkham, aan de Afghaans- Pakistaanse grens. Het jongetje op de foto gebruikt de wachttijd bij de grens om een hapje te eten. foto afp Corruptie-zaak breekt Collor op gen verschijnen en maandag of ficieel worden gepresenteerd. Commissievoorzitter Gama liet echter gisteren al weten dat de samensteller van het rapport meer tijd nodig heeft om zijn onderzoek af te ronden. De militairen staan klaarblij kelijk nog altijd achter de presi dent. De minister van lucht macht, generaal Socrates da Costa Monteiro, veroordeelde gisteren wat hij noemde de „ra dicalisering" van het politieke proces. „Ik maak me zorgen over het feit dat sommige ele menten proberen het politieke proces te radicaliseren door nu al een oordeel uit te spreken, aan een lynchparty mee te doen voordat het proces is begon nen." De van corruptie verdachte Bra ziliaanse president Fernando Collor de Mello is niet van plan af te treden. Een woordvoerder van de president heeft dat giste ren gezegd, nadat de Braziliaan se krant Jornal do Brasil meldde dat Collors kabinet de president binnenkort zal vragen zijn func tie neer te leggen. „De president zal niet aftreden, de regering werkt gewoon", aldus Collors woordvoerder. Volgens een parlementaire onderzoekscommissie zijn er voldoende aanwijzingen om de president aan te klagen wegens corruptie. Het rapport, waarin de financiële handel en wandel van Collors vriend en zakenman Farias centraal staat, zou mor- wat er moet gebeuren met de federatie, die na het einde van de Eerste Wereldoorlog werd gevormd uit een deel van de resten van de Oostenrijks-Hon-: gaarse dubbelmonarchie. Klaus en Meciar zijn tegen een refe rendum, omdat zij vinden dat daarmee de doodstrijd van het- land alleen maar wordt ver-; lengd. Bij een botsing tussen guerrilla strijders en Israëlische soldaten in het zuiden van Libanon zijn vannacht negen Israëlische sol daten gewond geraakt. Onder de guerrillastrijders viel één do de, zo heeft het Israëlische leger vandaag meegedeeld. Doordat de onderhandelingen tussen Tsjechië. Slowakije en de oppositie moeizamer verlopen dan was gedacht, gaat de opde ling van net land langer duren. Dat heeft de Tsjechoslowaakse premier Jan Strasky gisteren ge zegd. Het ziet er naar uit dat hij wellicht maatregelen moet gaan treffen om verder te kunnen re geren na 30 september, de da tum waarop de wettelijke de- taüs voor de opdeling hadden moeten zijn geregeld. De Tsjechische premier Klaus en zijn Slowaakse ambtgenoot Meciar hebben na hun verkie zingszege van juni besloten de federatie te splitsen in twee re publieken. Dat besluit wordt fel bestreden door de linkse oppo sitie in het federale parlement, de voormalige communisten. Zij eisen aat een referendum wordt gehouden over de vraag '*25. SÖUT rami A •-121"'^ _IN A 5WMT Dmiu m.i. ANDREW: 1U .RH STAND BV Vil! f FERGIE: - - FTKGIF, IS 01 I l SHlOTjySSE i rtejf NOT in FRONT DISGRACE OF v. i !L*i0FTHE HU De Britse sensatiepers had gisteren een topdag. De Daily Mirror had gisterochtend al meer dan 3,5 miljoen exemplaren verkocht van de edi tie waarin een kussende en half geklede Sarah Ferguson werd getoond. FOTO •MP LONDEN UPt-The Independent Groot-Brittannië was gisteren weer in rep en roer over het ge drag van Sarah Ferguson. De hertogin van York is gefotogra feerd terwijl ze topless lag te zonnen en te vrijen met een Texaanse oliemagnaat. De Daily Mirror besteedde maar liefst ze ven pagina's met foto's afge drukt aan het paar, dat vakantie vierde bij een zwembad in het Zuidfranse St. Tropez. Fergie, die gescheiden leeft van de Britse prins Andrew, is op de foto's in compromitterende houdingen te zien met John Bryan. De Amerikaan had een dag eerder vergeefs gebrobeerd om publikatie van de foto's te gen te gaan. „Ze wilden hun privéleven beschermen, maar dat kan volgens de rechter niet in dit land", aldus de advocaat van de krant na een hoorzitting van een uur waar Bryan aanwe zig was. Zelfs voor een publiek dat dage lijks een dosis verhalen over het koningshuis krijgt voorgescho teld door de pulppers, zijn de foto's een sensatie. Zij zijn met een telelens gemaakt door een Italiaan, die zijn platen schoot bij een luxe vakantiepark in het Zuidfranse St. Tropez, waar de 32-jarige 'Fergie' met haar twee dochters en de 37-jarige Ameri kaanse vrijgezel vakantie hield. De foto's tonen de hertogin on der andere in een omstrenge ling met Bryan op een ligstoel, terwijl zij zich door hem laat kussen en haar dochter, prinses Eugenie, toekijkt. Sarah Fer guson verblijft momenteel met haar twee kinderen bij de ko ninklijke familie op het konink lijke vakantieverblijf Balmoral in Schotland. Het paleis heeft de publikatie veroordeeld. De Daily Mirror gaf in een hoofdredactioneel commentaar als rechtvaardiging voor het pu bliceren van de foto's dat „die alle leugens, prietpraat en schijnheiligheid vermorzelen rond de verhouding van de her togin met Bryan. Als prins Adrew en de koningin niet wis ten wat voor soort man de her togin in deze moeilijke periode helpt', weten ze het nu.... Als de koninklijke familie na het be wind van de koningin wil voort bestaan, kan ze zien een schan daal als dit niet veroorloven". De afgelopen maanden is het Britse vorstenhuis vooral nega tief in de publiciteit. Eerst was daar de scheiding van Anne, de enige dochter van koningin Eli zabeth II, vervolgens kwam de scheiding tussen Sarah Fer guson en prins Andrew (de her togin en hertog van York) en ten slotte brak een boek over het huwelijk tussen kroonprins Charles en prinses Diana haast alle verkooprecords. Dit boek. waarin goede kennissen en vrienden van Lady Di als bron werden opgevoerd, werpt een schril licht op het ruim 10-jarig huwelijk van de prins en prinses van Wales. 'Archieven in Albanië open: Burgeroorlog' J TIRANA AFP Als men de archieven van de Si- gurimi, de vroegere geheime politie van Albanië voor het pu bliek openstelt, dreigt er een burgeroorlog in het land. Dit heeft de Albanese schrijver Nes- hat Tozaj gisteren geschreven in de krant Zeri i PopuliL Tozaj schat het aantal ex-medewer kers van de communistische ge heime dienst op eenderde van de bevolking. President Sali Berisha, de eer ste democratisch gekozen Alba nese president na 47 jaar com munistisch bewind, heeft ge zegd dat de archieven geopend worden. Maar in de vijf maan den dat hij nu aan de macht is. is er nog geen enkele officiële Ix-slisMnggcnomen. „Als men de dossiers raad pleegt, ontdekt men dat vrou wen hun man hebben bespio neerd. kinderen hun ouders en broen elkaar", aldus FooJ Vei scheidene politiemensen en ambtenaren zijn in de afgelo pen maanden gedood door fa milieleden van slachtoffers van het communistische bew ind.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7