Kennissenkri vaak kans op Kennissenkring bepaalt vaak kans op goede baan Van den Broek: Desnoods actie buiten NAVO om D66: Medische keuring aan banden Driekwart meldingen alarmlijn blijkt vals Binnenland ^asumnui^icKei Het wordt weer drukker op school Rietoogst kan beginnen 'Voorlichting voorkomt blessures bij joggers niet9 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst Geen extra korting bejaardenoorden den haag» Een extra bezuiniging van 50 miljoen gulden op de bejaardenoorden die voor volgend jaar was aangekondigd, gaat vrijwel zeker niet door. De vereniging van Nederlandse Bejaar denoorden heeft eerder fel geprotesteerd. De nieuwe korting zou tot een onaanvaardbare verslechtering van de bejaardenzorg lei den. Een bejaardenoord in Eindhoven heeft zelfs overwogen twee demente bejaarden per kamer te huisvesten. Geen hulp meer bij emigratie den haag» Nederlanders die willen emigreren, zullen dat voort aan moeten doen zonder hulp, opvang en begeleiding van het land waar zij naartoe gaan. Het Kabinet heeft gisteren besloten de laatste emigratie-overeenkomsten op te zeggen. De enige Ne derlanders die nog emigreren hebben een hoge opleiding of veel geld en die kunnen hun eigen boontjes wel doppen, is de rede nering. Thans heeft Nederland nog emigratie-overeenkomsten met Australië, Nieuw-Zeeland, Brazilië en Chili. Geen muilkorf voor hapgrage hond Amsterdam De bruine bastaardhond Kojak die begin dit jaar een vinger afbeet van een Amsterdammer, hoeft geen muilkorf om. Wel mag hij in een bepaald gebied in de hoofdstad slechts nog kort aangelijnd en met een ijzeren wurgband om lopen voor het geval hij zijn 'vijand' tegenkomt, zo heeft de Amsterdamse rechtbank bepaald in het kort geding dat de Amsterdammer Bendig tegen de eigenaar van Kojak had aangespannen. Bendig mist een stuk van een vinger nadat de hond hem was aangevlo gen. Volgens de baas van Kojak gebeurde dit echter toen Bendig zich wilde mengen in een vechtpartij tussen zijn eigen hond en Kojak. De maatregel van de rechter duurt tot het moment dat de gemeente Amsterdam een beslissing heeft genomen over het verzoek van Bendig om Kojak een muilkorf om te doen. Éénderde krijgt nieuwe baan via 'kruiwagen Mannen die op zoek zijn naar een nieuwe baan kunnen maar beter zoveel mogelijk kennissen maken en lid wor den van zo veel mogelijk verenigingen. Naarmate ze over meer contacten beschikken, hebben ze meer mogelijkhe den en blijken ze tevredener over hun nieuwe baan, zo blijkt uit een studie van de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA). Voor vrouwen ligt de zaak precies andersom: hoe uitgebreider hun kennissen kring, hoe minder kansen. Over de oorzaak van dit ver schil tast OSA in het duister. Minister wil snel escortes voor hulpkonvooien Éénderde krijgt nieuwe baan via 'kruiwagen PEN HAAG GPD den haag»gpd Minister Van den Broek van buitenlandse zaken overlegt momenteel met een aantal westeuropese landen over ge wapende escortes voor hulp konvooien in Bosnië-Hercego- vina. De minister wil daarmee de druk op de NAVO en de WEU opvoeren om snel tot ac tie over te gaan. Beide organisaties zijn de laatste weken voortdurend in gesprek over de Balkan-oorlog, maar de lidstaten zijn verdeeld over de inzet van militaire mid delen. Van den Broek vindt dat er uiterlijk begin volgende week een politiek besluit op tafel moet liggen. „We kunnen niet blijven wachten", aldus een woordvoerder van zijn ministe- De opmerking van Van den Broek, die bekend staat als een Het geven van voorlichting aan hardlopers over rekoefeningen voor en na de training om bles sures te voorkomen heeft geen enkele zin. Gewoon rustig be ginnen en pas voluit gaan als de spieren warm zijn lijkt voorals nog de beste manier om blessu- revrij te blijven. Tot die conclu sie komt de Amsterdamse on derzoeker in een proefschrift dat hij op 1 september verde digt. Van Mechelen vergeleek in opdracht van het ministerie van WVC twee groepen van 200 lo pers. De ene werd uitgebreid voorgelicht over warming-up en cooling-down, de andere niet. Maar effect had dat niet: over een periode van vier maanden had de eerste groep net zoveel blessures als de twee de groep. Beide groepen be stonden uit 'geoefende recrean ten' met een gemiddelde leeftijd van veertig jaar. Ze liepen twee tot drie keer in de week een af stand van in totaal 24 kilometer met een snelheid van ruim twaalf kilometer per uur. Van Mechelen constateerde dat lopes die veel kilometers maken, een-fp-otere kans op blessures hebben. Wat hij ook constateerde is dat ze vaak te lang doorgaan. „Hardlopers moeten beter luisteren naar hun lichaam. Als het pijn doet, gas terug nemen en niet maar doorgaan". Maar kennelijk zijn joggers gewend af te zien, want „wie een blessure oploopt, neemt vaak te weinig tijd om helemaal te herstellen en loopt fervent NAVO-supporter, lijkt opmerkelijk. Maar ook aan de Golf-oorlog nam een kleine groep NAVO-landen deel op persoonlijke titel. Zo'n con structie is in het voormalige Joegoslavië goed denkbaar. Er wordt dan gebruik gemaakt van de NAVO-commandostructuur zonder dat de NAVO-vlag wordt meegevoerd. Met die formule wordt voor komen dat er een discussie los brandt over waar de NAVO mag opereren. Officieel mag de NAVO alleen het grondgebied van haar lidstaten verdedigen. Acties daarbuiten, zoals de Golfoorlog en in het voormalige Joegslavië, zijn alleen al om die reden omstreden. Met welke landen wordt over: legd wilde Van den Broek niet zeggen, maar algemeen wordt aangenomen dat dit de landen zijn die al manschappen heb- vervolgens nieuwe blessures op. Veel hardlopers zijn chronisch geblesseerd". De conclusie dat rekoefenin gen voor en na de training zin loos zijn, vindt Van Mechelen veel te ver gaan. „Ervaren spor ters doen uit zichzelf al kalm aan als ze beginnen te lopen. Een warme spier kan beter een klap opvangen dan een koude en de coördinatie van de bewe gingen gaat ook beter als het li- den haag gpd Vast staat dat het verschil niet voortkomt uit het feit dat vrou wen doorgaans minder goedbe taalde banen bezetten. Zelfs jonge hoogopgeleide vrouwen putten geen enkel voordeel uit hun kennissenkring als het om nieuwe banen gaat. Mannen daarentegen profiteren ook van hun 'sociale netwerk' als ze zo geheten vrouwenbaantjes be- ben aangeboden voor militaire escortes: Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië. Het ministerie van justitie heeft gisteren ruim, honderd te lefoontjes binnengekregen van ex-Joegoslaven in Nederland, die hun familie willen laten overkomen. Het gaat in de meeste gevallen om familie die in Bosnië-Hercegovina zit. Het speciale telefoonnummer voor dergelijke verzoeken (070- 3703764) was gisteren voor het eerst in gebruik. Justitie zegt 'soepel' met de aanvragen om te gaan. Criteria voor toelating van familie zijn onder meer dat deze mensen in een benarde positie moeten zitten (bijvoor beeld in een oorlogsgebied) traumatische ervaringen heb ben of dat hun familieleden in Nederland zich buitengewoon ongerust maken. chaam al is opgewarmd, bij voorbeeld door rekoefeningen". Grote voorlichtingsacties als de campagne 'Blessures, blijf ze de baas', zijn volgens hem in het algemeen wel nuttig, maar dragen niets bij dat voor de er varen sporter van belang is. Een tweede probleem is het gat tus sen weten en doen: „Meer ken nis betekent nog niet dat men sen hun gedrag veranderen". zetten. Uit het OSA-onderzoek blijkt dat vooral 'zwakke bindin gen' van grote invloed zijn op iemands carrière. Wie een grote kennissenkring heeft, hoort eer der dat ergens een baan vrij komt en heeft meer 'kruiwa gens'. In Nederland komt onge veer éénderde van de werkende bevolking via informale kontak ten aan een baan, in de VS is dat zelfs de helft. Ook in dit geval zijn de hoger De campagnes ter voorkoming van aids zijn eerder een uitzon dering dan een bevestiging van die regel, aldus Van Mechelen. „Dje campagnes waren gericht op specifieke groepen en het ging om iets waaraan je kunt doodgaan. En dat is een wel heel ander risico dan een sport blessure". opgeleiden in het voordeel bo ven lager opgeleiden. Hoe hoger de opleiding, des te meer socia le kontakten. Bovendien zijn vooral hoger opgeleiden lid van verenigingen en andere vrijwil lige organisaties, die ook veel kennissen (en dus kansen) ople- Maar ook voor de lager opge leiden gloort hoopt. Het feno meen 'langdurig werkloze' lijkt op zijn retour. Volgens de jong ste halfjaarcijfers daalde het aantal langdurig werklozen het afgelopen jaar drastisch. De ba nenpools, projecten voor uit zichtloze werklozen, werpen eindelijk hun vruchten af. Het Centraal Bureau voor de Statistiek becijferde dat vorige maand 147.000 mensen langer dan een jaar zonder werk zaten, bijna 20.000 minder dan een jaar geleden. Daarmee neemt den haag anp Genetisch onderzoek en AIDS- testen moeten bij sollicitaties en het afsluiten van verzekeringen verboden worden. Dat staat in een initiatiefswetsvoorstel van de D66, dat de partij volgend voorjaar wil indienen bij de Tweede Kamer. Uitgangspunt is dat keurin gen per definitie inbreuk maken op de persoonlijke levenssfeer en daarom alleen aanvaardbaar zijn als ze in redelijke verhou ding staan tot het doel. Onder zoek naar de aanleg voor een ongeneeslijke ziekte of bijvoor beeld de aanwezigheid van het HIV-virus zijn daarom onaan vaardbaar. D66 wil verder medi sche keuringen alleen nog toe staan als de de nieuwe baan zo belastend is dat er speciale ei sen aan de sollicitant moeten worden gesteld. D66 wil de 'keurling' verder een aantal rechten toekennen, zoals het recht op informatie, op inzage in het rapport, op herkeuring, en op een onafhan kelijke klachtenbehandeling. Volgens kamerlid Kohn- stamm is regelgeving dringend noodzakelijk. Werkgevers en verzekeraars zouden gebruik kunnen gaan maken van de spectaculaire mogelijkheden die de medische technologie en diagnostiek openen voor het op langere termijn voorspellen van iemands gezondheid. Hij wijst in dit verband ook op de discussie rond het sociale het aantal langdurig werklozen veel sneller af dan de groep mensen die korte tijd zonder werk is. Alleen al in januari, fe bruari en maart vonden 8000 mensen werk via een banen pool. De pools werken als een soort uitzendbureau voor kans arme werklozen. Na een korte opleiding worden zij 'uitge leend' aan een werkgever. Het is de bedoeling dat alle 'poolers' op den duur in vaste dienst ko- Als gevolg van de pools zijn in enkele steden inmiddels stads wachten ingevoerd, werken er conciërges op scholen waar eer der geen conciërge aanwezig was en beschikken kinderboer derijen voor het eerst over een dierenverzorger. De 'poolers' komen ook veel in de groen voorziening en de detailhandel terecht. zekerheidsstelsel die in de toe komst kan leiden tot een sys teem waarbij burgers zich zelf tegen risico's (van bij voorbeeld werkloosheid of arbeidsonge schiktheid) moeten bijverzeke- De 06-11 alarmlijn is in gevaar. Driekwart van de bellers mis bruikt het landelijke alarmnum mer, zodat het voor de mensen op de centrale onmogelijk be gint te worden om nog goed werk te leveren. Het ministerie van binnenlandse zaken bestu deert nu de mogelijkheid om elk binnenkomend telefoontje direct te traceren, zodat altijd bekend is van welk adres er is gebeld. Technisch is dat geen enkel probleem. CDA-kamerlid Koetje bepleit te in februari al het strafbaar stellen van misbruik. Hij noemt de jongste cijfers 'schikbarend' Van het kabinet is op korte termijn geen wetgeving te ver wachten, aldus Kohnstamm, hetgeen vooral ook te maken heeft met de terughoudende opstelling van verzekeraars en werkgevers zelf bij medische en wil nu snel weten wat Bin nenlandse Zaken en Verkeer en Waterstaat denken te doen. Binnenlandse Zaken zegt de voorkeur te geven aan een voor lichtingscampagne. Invoering van een automatische nummer- registratie zou in strijd kunnen zijn met de privacy-wetgeving. Bovendien is het lastig iemand strafbaar te stellen op basis van het feit dat het feit dat er vanuit zijn huis is gebeld: dat betekent immers niet automatisch dat de abonneehouder zelf heeft ge beld. Koetje vindt dat de abon neehouder strafbaar moet zijn als via zijn nummer te vaak misbruik wordt gemaakt van 06-11. verd gas. Als de Duitsers beta len, zal een volgend kabinet daar pas van kunnen profiteren. Premier Lubbers maakte dat gisteren bekend na afloop van het kabinetsberaad. In april liet minister An- driessen van economische za ken weten dat de Duitsers in het verleden ruim 20 miljard kubie ke meter aardgas hebben gekre gen zonder daarvoor te betalen. Het gas werd gewonnen uit een veld dat deels onder Nederland se. en deels onder Duitse bo dem ligt. Verkeerde schattingen over de hoeveelheid gas onder Duitse bodem leidden tot te ho ge leveranties. De Duitsers vechten de Nederlandse bere kening aan. Er was enige hoop op een snelle uitspraak in de ar bitrageprocedure, maar naar nu blijkt gaat dat een langdurige zaak worden. Lubbers maakte zijn opmer kingen naar aanleiding van het kabinetsbesluit om een gasba- tenfonds op te zetten. In dit fonds moeten niet alleen de Duitse miljarden komen maar ook baten uit extra gasexport (circa 280 miljoen gulden per jaar). Vanuit het fonds zullen in- vesteringen worden gedaan die goed zijn voor de economische structuur, zoals de hoge snel heidsspoorbaan tussen Antwer- j pen en Amsterdam en de Betu- we goederenspoorlijn. Groei WAO daalt v Het aantal wao'ers groeit niet zo snel meer. Dat is echter geen re den af te zien van de wettelijke ingrepen in de wao, zo stelt het ministerie van sociale zaken na meldingen van de Sociale Ver zekeringsraad dat het aantal wao'ers afneemt. Volgens de laatste gegevens worden er dit jaar 809.000 volle dige wao-uitkeringen verstrekt. Daarmee vlakt de groei sterk af, maar zit het aantal nog ver bo ven de 785.000 uitkeringsjaren van 1989. Het kabinet wil tic- wettelijke maatregelen pas ver soepelen als het niveau van 1989 is gehaald. keuringen. Maar volledige af hankelijkheid van zelfregulering acht D66 gezien de tegenstrijdi ge belangen een te wankele ba sis. Dit is je laatste kans om voor slechts ƒ10,- de States binnen te wandelen. The American Original Day Part III. Van 12.00 tot 23.00 J Dragster-races, Roller-coaster, American Gallery, Het kabinet kan voorlopig flui ten naar de 6 tot 8 miljard gul den die Duitsland nog moet be talen voor in het verleden gele- den haag «anp Het aantal leerlingen en studenten in Nederland gaat de komende jaren weer omhoog. De afgelo pen paar jaar daalde het aantal deelnemers in het onderwijs, maar door de stijging van het aantal geboorten en immigratie en de toenemende be langstelling voor leren op latere leeftijd kentert het tij, zo blijkt uit ramingen van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Vanaf het nu lopende schooljaar blijft het aan tal leerlingen en studenten stijgen. Die trend zet door tot het sdhooljaar 2001/2002. Dan zijn er 3,65 miljoen school- en universiteitgangers tegen ruim 3,4 miljoen in het afgelopen schooljaar. Het aantal leerlingen op de middelbare scholen blijft vooralsnog constant, hoewel de belangstel ling voor beroepsopleiding als lbo vermindert. In het hoger beroepsonderwijs (hbo) blijft het aantal leerlingen de komende jaren stijgen dankzij een grotere belangstelling voor deeltijd-hbo. Ook op de universiteiten stijgt het aantal studenten door meer aanmeldingen van mensen die al enige tijd van school zijn. meerkerk» Nog even en deze rietteler kan weer het natuurgebied De Zouwe bij Meerkerk in om aan de nieuwe oogst te beginnen. Eerst moet hij echter nog de oogst van het afgelopen seizoen sorteren, kammen, bossen en verkopen. Bijna het hele jaar heeft hij werk in de rietcultuur. De vraag naar binnenlands riet wordt steeds groter en de riettelers zijn daarom best tevreden. foto anp cor de kock den haag gpd )en haag theo haerkens 'AIDS-testen voor baan en verzekering verbieden Joggers voorlichten over manieren om blessures te voorkomen heeft niet bar veel zin. Tussen weten en doen gaapt nog altijd een groot gat. foto united photos de boer Kabinet moet lang wachten op Duitse aardgasmiljarden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3