'De afvoer zat vol met verfblikken' Terras op Visbrug moet wereldser De Bak wil van geen kots' weten Leiden Een goed gesprek in bed met Maxim Ergernis groeit over schoonmaak markt Celstraf omgezet in dienstverlening 'Grenzen winkelhart niet met scheermes trekken' Verzoening organisaties Sport-Inn 'Senioren-woningen nodig in Zuid-West' VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 Eigenaar Lucas Witte van de gelijknamige foto-studio op de eerste etage van de passage, stond vanochtend temid den van de ravage die de overstroming heeft aangericht. „Omstreeks kwart over acht hoorde ik wat sijpelen. Toen ik achter in de studio kwam zag ik dat het water op zo'n twintig verschillende plaatsten naarbeneden stroomde." LEIDEN ROY KLOPPER Daarna was het redden wat er te redden viel. De camera's konden worden weggehaald voordat het water er bij kwam. Wel sneuvelden onder meer an tieke foto-apparaten, een com puter en de fax. Het systeem plafond raakte helemaal door drenkt, net als de vloerbedek king. Hij is blij dat hij veel hulp kreeg van klanten en winkeliers uit de omgeving. „We hebben hier tot elf uur lopen slepen, ve len hielpen mee. ledereen was drijfnat van het water dat maar naar beneden bleef komen." De fotograaf is opgelucht dat het archief met onder meer nega tieven van trouwpartijen is ge red. Hoewel de chaos in zijn winkel groot is, hoopt hij snel weer aan de lag te kunnen. „Omdat de camara's intact zijn, kan ik hier natuurlijk wel por tretten maken." „Het mag natuurlijk nooit ge beuren dat de afvoer verstopt is. De verfblikken zaten erin", al dus een andere winkelier. Hij meldt dat afgelopen woensdag nog mensen op het dak zijn ge weest om een andere lekkage te verhelpen. „Onbegrijpelijk dat zij niet even verder hebben ge keken". LEIDEN» WIM KOEVOET gemeente de marktkooplui nog hogere schoonmaakkosten zal opleggen. „En dan is het mo ment niet ver weg meer dat de klant, die een bananeschil in het water gooit, door de markt kooplui wordt gelyncht. Want wij draaien op voor alle kosten: de schepboot vaart er van ons geld en de kraakwagen komt er ook op onze kosten." Verplancke zegt dat het Leid- se publiek 'vreselijk veel consu meert' op de markt. Het afval kan het niet kwijt in de gemeen telijke afvalbakken omdat er daar te weinig van zijn. „En van marktkooplui kun je niet ver wachten dat ze even het water in springen om er een patatbak je uit tenalen." Kortom, de gemeente gaat ook niet vrij-uit, vindt Verplanc ke. „Wat meer afvalbakken zou den ook voor de marktkooplui niet gek zijn. Ze moeten nu voor elk klokkenuissie honderden meters lopen." „En als klap op de vuurpijl betalen we ook nog eens een keer voor het vuil van de geves tigde middenstand. Je moet eens kijken wat er gebeurt als 'onze' kraakwagen komt. Dan zetten de winkeliers nog snel even hun rotzooi bij die van ons." y --• Een impressie van de Visbrug op marktdagen als Van Engelen zijn terrasplannen mag doorzetten. LEIDEN WIM KOEVOET „Het zijn er maar een paar", luidt de gedeeltelijke bekentenis van voorzitter C. Verplancke van de vereniging van ambu lante handel. Marktkooplui mis bruiken de Nieuwe Rijn als vuil nisvat, luidde de beschuldiging van reder Parmentier. Volgens hem is de bodem met plastic bedekt en schrobt hij zijn han den stuk om de olijfolie van zijn rondvaartboot af te krijgen. Volgens Verplancke is de vull- nisproblematiek op de Leidse marktenroute gelijk een kruit vat. Verplancke zou daar met zijn beschuldigingen onbedoeld een lont bij kunnen hebben ge houden. „Het probleem is", al dus Verplancke, „dat de mart- koopman die wekelijks een tof feepapiertje het water in kiepert net zo veel schoonmaakkosten moet betalen als zijn collega die bij wijze van spreken vaten olijf olie het water in laat stromen. Daarover bestaat al onenigheid en nu balen de goedwillenden helemaal als een stekker. Dank zij enige collega's worden zij nu in de krant neergezet als vervui lers. En vervuilers moeten beta len, daarover is iedereen het eens." Verplancke voorspelt dat de De eigenaar van café Van Enge len (voorheen De Kleine Klup) aan de Nieuwe Rijn wil ook op marktdagen een terras op de Visbrug. Nu moeten de bezoe kers het op marktdagen stellen met het verhoogde randje voor het café. Voor méér is geen ruimte, zo vol staat het op de hoek Hoogstraat/Nieuwe Rijn met kramen. Pas als Van Engelen een ver gunning voor zeven dagen per week krijgt op de Visbrug, kan het terras 'een wereldser karak ter' krijgen. Met de huidige klapstoeltjes en -tafeltjes is dat onmogelijk. De verbetering van het terras lijkt te passen in de pogingen van de gemeente om de omge ving van V&D te verfraaien. Vol gens een van die plannen moet de Blauwe tram (de vaste marktkramen aan de Hoog straat) verwijderd worden. Een woordvoerder van Van Engelen meent dat dit idee zonder een terras op de Visbrug nauwelijks effect heeft. Van Engelen zegt dat hij al twintig jaar een terrasvergun ning voor de Visbrug probeert te krijgen. In 1971 kreeg hij toe stemming voor het genoemde zitje voor zijn zaak maar niet meer dan dat. De correspon dentie en het mondelinge over leg nadien leidde in 1983 tot de toestemming om dat zitje wat uit te breiden. In 1989 vroeg Van Engelen nog eens nadruk kelijk om een vergunning voor een terras op de Visbrug op da gen dat er markt is. Hij is zich ervan bewust dat dat ten koste van kramen moet gaan. „Verschil is alleen dat je die kunt verplaatsen en mijn zaak niet." Van Engelen begrijpt niet waarom Leiden zo weifelend re ageert op zijn plan. „Het kost de gemeente niets. Ze kan zelf ei sen hoe het eruit moet zien. In feite doe ik de gemeente een fraai aanbod." DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS Voor het Haagse gerechtshof is gisteren 160 uur dienstverle ning geëist tegen een 60-jarige Leidenaar in verband met een .steekpartij in juni '90. De man werd eerder door de Haagse politierechter veroordeeld tot zes maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk. Maar hij ging in beroep omdat hij die straf te zwaar vindt. Aanleiding van de steekpartij was een ruzie tussen de 29-ja- rige zoon van de Leidenaar en drie buurtbewoners. Die erger den zich aan het rijgedrag van de zoon. Die zou voortdurend met hoge snelheid door de woonwijk scheuren. Toen de ruzie in een vechtpartij ont aardde waarbij de zoon zijn opponenten met een wapen stok te lijf ging, sprong de va der bij. Hij stak een buurtbe woner met een mes terwijl het slachtoffer op de grond lag. Het slachtoffer raakte licht ge wond. Procureur-generaal, mr. H. den Os, begreep uit het pro ces-verbaal dat 'ook de slacht offers niet geheel schuldeloos waren'. Ook omdat de Leide naar tot nog toe een blanco strafblad had op dit gebied, vond de aanklager een alterna tieve straf te verkiezen boven een celstraf. Tegen de zoon eiste de aanklager zestig uur dienstverlning wegens de mis handeling met de wapenstok. De zoon kreeg aanvankelijk drie maanden cel, waarvan 1 voorwaardelijk opgelegd door de politierechter. Het hof doet over twee we ken uitspraak. vruetup Overgewicht De Nederlandse Obesitas Vere niging houdt dinsdag 25 augus tus een informatie-avond over 'overgewicht en sport'. De bij eenkomst begint om 20.00 uur in het Diaconessenhuis aan de Houtlaan 55 in Leiden. Belgisch spoor Belangstellenden in het Spoor wezen kunnen woensdagavond 26 augustus terecht in het ge bouw van de NZH aan de Rijns- burgersingel. Daar worden dia's vertoond over de geschiedenis van het Belgische Spoor. De dia-avond begint om 20.00 uur. LEIDEN ERNA STRAATSMA De kledingkeuze doet sterk den ken aan die van Dame Edna; de maniertjes, de humor en het taalgebruik aan die van Paul de Leeuw. De combinatie heet Maxim, de grande dame van de Leidse Matras. Gisteravond ont ving ze in haar 'intieme boud oir' in het COC-pand aan de Langegracht een aantal gasten die stevig aan de tand werd ge voeld. Gesprekken met de Leid se cultuurwethouder Hennie Koek ('innemend, fris en een beetje timide'), jurylid/journa list Jacques d'Ancona ('een lek ker ding') en cabaretier/tekst- schrijkver Jan Simon Minkema ('opgegroeid in de tijd dat je van seks alleen een druiper kon krij gen'). Maxim liet het zijn toehoor ders aan het begin van de avond meteen weten: seks is een van de belangrijkste zaken des levens. Een onderwerp waar hij, voor hij zijn gasten introdu ceerde, een uitgebreide en leer zame inleiding over hield. „Doet u het maar twee keer per week? Veel te weinig. Tien keer is beter. Goed voor de door bloeding van uw lichaam en de bekkenspieren." Daarna werd het gezellig bab belen op bed. Jan Simon Min kema kreeg de gelegenheid zijn nieuwste dichtbundel 'Je bent maar eventjes geweest' toe te lichten. Een verzameling poëti sche correspondentie tussen hem en een vriend. Voor een deel gewijd aan de ziekte aids. Minkema: „Ik heb de afgelopen vijf jaar vijf vrienden onder 35 jaar aan aids zien sterven." Wethouder Koek (PvdA) ver telde dat ze nog niet zo lang lid is van het COC, maar vroeger wel al geregeld de lesbische avonden in het pand aan de Langegracht bezocht. De voor malige Roelofarendsveense, af komstig uit een groot katholiek nest: „In het college van B en W zitten in ieder geval twee men sen die er voor uitkomen dat ze homoseksueel zijn." De opvolg ster van Henriette van Dongen (PvdA) is nu een jaar wethou der, en dat heeft ook z'n verve lende kanten: „Als ik nu naar de schouwburg ga kan ik dat nau welijks meer doen als gewoon burger." Voor de rest heeft de publieke functie weinig veran deringen teweeg gebracht in het privéleven van de bestuurder: „Ik gedroeg me voordat ik wet houder was nooit echt liederlijk, dus dat hoef ik nu ook niet te la ten." Jacques 'd Ancona ('ik heb als scheidsrechter nog bij UVS ge floten') was onder de indruk van de presentatiekwaliteiten van Maxim. „Je doet het hart stikke leuk", aldus de showre dacteur van het Nieuwsblad van het Noorden ('mijn stukjes ko men ook in een heleboel andere kranten'). „Als ik een keer ziek ben kun je voor mij invallen." Waarop Maxims reactie was dat zijn gast het zeker niet slecht zou doen als acteur. „Ach, er zijn al genoeg Leen Jonge- waardjes in Nederland, vind je niet?" De journalist veronder stelde dat Maxim wel een fan van Paul de Leeuw zou zijn. Zijn voorbeeld misschien wel, zag je hem denken. Fout gegokt. „Nee, ik vond die laatste show van hem niet echt leuk." LEIDEN» WIM KOEVOET kamp te maken met een groei ende vraag naar vierkante me ters winkelvloeroppervlakte. „Mijn voorgangers gingen er vanuit dat ze de ontwikkeling van het Leidse winkelbestarid op bepaalde plekken konden bevorderen. Dat is wellicht een te optimistische kijk geweest op het vermogen van de overheid om die markt te sturen. Ik draai het om en zeg dat ik niet meer en niet minder kan dan de ves tiging van winkels tegengaan op plekken waar ik ze niet hebben wil, zoals in de Steenstraat. Al bij de Sanders-garage, aan het Levendaal en aan de Korevaar- straat hebben we de grenzen verlegd. Om dezelfde reden als nu: we hebben een tekort aan vierkante meters voor winkels. Daardoor kunnen heel nadelige verdichtingseffecten optreden, zoals in de Breestraat en Haar lemmerstraat." CDA'er Joop Walenkamp is geen streng bewaker van de grenzen van het Leidse winkel hart. De opstelling van de huidi ge wethouder economische za ken/werkgelenheid verschilt da nig met die van zijn voorgan gers. Die zouden in hun tijd nooit akkoord zijn gegaan met het woord van welkom aan win kels in de kop van de Haarlem merstraat (bij de Haven) of met het complex van woningen en winkels aan de Pelikaanstraat. Walenkamp komt er rond voor uit dat hij 'grenzen' een rekbaar begrip vindt. „Niet dat ik er la coniek mee omspring. Flexibel is een beter woord". De grenzen van het winkelge bied moet je niet 'met een scheermes' afbakenen, meent de wethouder. Veel meer dan zijn voorgangers heeft Walen- LEIDEN LOMAN LEEFMANS „We hadden echt geen Sport- Inn gehouden zonder Henny Kwik", aldus John van der Bom van de stichting Sportpromotie Leiden (SSL). Omdat de rom melmarkt voor sportclubs dit jaar niet in de ijshal wordt ge houden, nam de stichting abusievelijk aan dat het hele evenement op een oor lag. SSL houdt daarom nu een enquête om te zien of er bij de sportver enigingen niet alsnog animo voor het evenement is. Dat zette bij Kwik kwaad bloed omdat hij zelf in april Sport-Inn wilde voortzetten. Van der Bom en Kwik waren jarenlang samen betrokken bij de organisatie van de rommel markt. Beide zijn het erover eens dat Sport-Inn een andere opzet moet krijgen, moderner en aantrekkelijker. Kwik vond het daarom raadzaam dit jaar Sport-Inn eenmaal over te slaan om in april vernieuwd terug te komen. Van der Bom begon op zijn beurt een enquête om te zien wat de diverse clubs zelf voor ideeën over de rommel markt hadden. En of er mis schien in september in de Pie terskerk een nieuwe start ge maakt kon worden. De twee bleken langs elkaar heen te hebben gewerkt. Eén te lefoontje was genoeg om het duo te verzoenen. De enquête blijft van kracht om de mening van de clubs te peilen en bij de organisatie blijft Kwik betrok ken: „Het is uiteindelijk een evenement voor en door de sportclubs", aldus Van der Bool Logopedisten bundelen krachten Zes logopedisten met een eigen praktijk in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest, hebben een overlegorgaan opgericht. Het doel daarvan is om gezamenlijk met een standpunt naar buiten te kunnen treden indien dat no dig is. De logopedisten in Lei den en omgeving deden dat tot nu toe individueel. De initiatief nemers willen vooralsnog een niet al te groot overlegorgaan, omdat volgende maand de re gio's opnieuw worden inge deeld. De logopedisten (zij be handelen stoornissen en achter standen in spreken, taal, stem en gehoor) vinden een bunde ling van de krachten noodzake lijk om eenduidig op ontwikke lingen in de gezondheidszorg in te spelen. De werkgroep Leiden Zuid- West wil meer seniorenwonin gen in de wijk. De wijkvereni- ging heeft het oog laten vallen op het voormalige korfbalveld van Ons Eiland aan de Brahm- slaan en het terrein van het door brand verwoeste Elascon aan de Zoeterwoudseweg. De wijkgroep vreest dat er nooit meer seniorenwoningen komen, omdat Zuid-West zo langzamerhand is volgebouwd. Ze signaleert anderzijds een grote behoefte aan woningen voor ouderen. „Velen zitten op een flat en willen graag naar een huis. Maar tegelijkertijd willen ze de wijk niet uit. Voor hen zijn er amper mogelijkheden", aldus voorzitter H. Kwik van Leefbaar Zuid-West in een brief aan wet houder T. van Rij (PvdA/volks huisvesting). De wijkgroep wil proberen de gemeente zo ver te krijgen om de circa dertig nieuw te bouwen woningen op het korfbalveld te reserveren voor ouderen. Bin nenkort wordt een informatie avond over de bouwplannen gehouden, waarbij Leefbaar Zuid-West de kwestie zal aankaarten. De wijkvereniging voelt zich in de wiek geschoten door de gemeentelijke plannenmakerij voor het voormalige Elascon terrein. Nadat het bedrijfsge bouw afbrandde, werd aan wet houder Van Rij gevraagd om ook hier senioren-woningen te bouwen. Volgens Kwik heeft de gemeente hierop nooit gerea geerd. Uit een artikel in deze krant moest hij vernemen dat de gemeente inmiddels een overeenkomst heeft met Ouwe hand Bouw uit Katwijk. Deze firma gaat zestig eengezinswo ningen bouwen op het terrein. „Een zinnig plan van ons is zo maar terzijde geschoven," aldus Kwik. Volgens hem is het even wel nog niet te laat om de plan nen om te gooien. Hij heen een afschrift van de brief gestuurd naar alle fracties in de gemeen teraad. Leidse kots. Zo kwalificeert het studentenblad Sum deze maand het eten in de mensa aan de Kaiserstraat, alias de Bak. Hier is het maandblad nor maal gesproken ook te verkrij gen. Maar het augustus-num- mer met de kritische noot is er in geen velden of wegen te be kennen. Het verhaal komt op het moment dat duizenden aankomende studenten zich voor de eerste keer bij de Bak melden. Het menu ziet er deze week dan ook erg aantrekkelijk uit. Maandag een half haantje met patat, dinsdag werd uitge pakt met een heuse biefstuk. En dan dreigt zo'n verhaal in een studentenblad roet in het eten te gooien. De auteur van het Sum-verhaal, Hans van Willi- genburg, laat weinig heel van de mensa. Hij omschrijft de Bak als een 'onpersoonlijke ruimte waar grijze bakstenen de toon zetten'. „Het eten is er slechts te genieten voor een goedwillende steuntrekker, de platzakke stu dent of de half-waanzinnige zwerver." De auteur beweert dat de soep aan de lepel blijft plakken, dat de patat te lauw en te slap is en te veel aardappel bevat. Maar het ergste is vol gens hem het inleverbuffeL „Daar kom je oog in oog met een gat waarin al het onverteer de voedsel wordt gedumpt: een enge, onafzienbare, kotskleurige brij." Toeval Voorwaar geen reclameverhaal tje. Toch is het volgens direc teur J. Uitendaal van de Bak puur toeval dat het nieuwste Het overgebleven 'Bak-voedsel' verwordt bij het inleverbuffet tot een enge, onafzienbare, kotskleurige brij, aldus het deze maand niet bij de mensa verkrijgbare studentenblad Sum. foto hielco kuipers nummer van Sum niet aan de Kaiserstraat is te vinden. „Er is geen sprake van boze opzet. Je moet tegen kritiek kunnen, daar moet je boven staan." Uiten daal heeft geen idee waarom de meest recente Sum niet in de mensa ligt. „Wij bemoeien ons daar niet mee. „Dat blad werkt met een verspreidingsbureau dat er altijd zelf voor zorgt dat de bladen hier op de gang ko men." De enige verklaring die de directeur kan bedenken voor het overslaan van De Bak is dat het bureau voor gesloten deu ren heeft gestaan. De mensa ging na drie weken vakantie pas afgelopen maandag weer open. Met de inhoud van het Sum- verhaal is Uitendaal het totaal oneens. „Het slaat nergens op. We krijgen zelfs veel positieve kritieken van studenten. Die vragen zich af hoe we voor die 4,40 gulden toch nog een com plete maaltijd in elkaar kunnen zetten. Natuurlijk gaat er wel eens iets mis. Dagelijks ver strekken we hier voedsel aan 1200 man, tijdens de El Cid zelfs aan 1500. Dan wordt de patat wel eens slap. Anderzijds, al die mensen komen wel terug. Als het echt zo erg zou zijn zou de zaal hier snel leeg zijn."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14