Duinbehoud vreest schade Berkheide Regio Leiden Creatieve geest verandert raadhuis Warmond Verto zet meer vaart achter reorganisatie Ook verenigingen op Leiderdorpse braderie Winkelcentra Wassenaar hebben nieuwe impulsen nodig Restaurant Vlietland mag snacks blijven verkopen VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 EWR wil putten graven langs waterwinkanaal De Stichting Duinbehoud vreest dat de natuur veel scha de zal ondervinden van de door de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) geplande werkzaamheden langs het waterwinkanaal in het duingebied Berkheide. De EWR wil in de oevers van het kanaal putten graven, om het ondergronds winnen van water op deze plaats mogelijk te maken. De 'open' winning via het kanaal zorgde de afgelopen zomermaanden voor veel proble men omdat het water besmet raakte door vogelpoep. katwuk/wassenaar monica wesseling Door het aanleggen van een puttenstelsel kan het water in de toekomst worden opgevan gen voordat het in het kanaal belandt. Daardoor kan besmet ting worden voorkomen. De aanwezigheid van vogelpoep in het kanaal noodzaakte de EWR chloor aan het drinkwater toe te voegen om de noodzakelijke hygiënische kwaliteit te berei ken. Het bedrijf was weinig ge lukkig met deze noodoplossing omdat chloor een milieu-on vriendelijk produkt is. De werkzaamheden aan het kanaal moeten in september beginnen en in januari zijn af gerond. Daarmee is dan een einde gekomen aan de water winning in de open lucht in Berkheide. De andere winplaat- sen van de EWR in Berkheide zijn al allemaal ondergronds. Het 'open' winkanaal blijft ove rigens bestaan. Alleen het wa terpeil zal drastisch lager wor den. Volgens directeur J. Haijkens van de EWR is er, behalve de besmetting van het water, nog een tweede reden om putten te boren in de taluds van het win kanaal. Doordat het water de af gelopen jaren steeds schoner is geworden, stroomt het sneller door de bodem. De taluds drei gen daardoor in te storten. „En dat betekent niet alleen dat de waterwinning in gevaar komt, maar ook een regelrechte aan slag op de natuur. Als de taluds inzakken verschuift de hele bo dem met plantjes en al." Ook Duinbehoud vindt dat er iets moet gebeuren bij het wa terwinkanaal. Zolang het water winkanaal open is, blijven de vogels in het water poepen en blijft de extra nazuivering met chloor nodig. De stichting meent echter dat er met maat regelen moet worden gewacht totdat duidelijk is wat er met het gebied Berkheide gaat ge beuren. Er wordt op dit mo ment onderzocht welke delen van het duingebied als natuur gebied kunnen worden her steld. In die gebieden worden absoluut geen werkzaamheden toegestaan en mag de natuur weer haar gang gaan. M. Jans sen van Duinbehoud: „We wa ren volop in discussie met de EWR over de mogelijkheden van natuurherstel en nu vraagt het bedrijf opeens een vergun ning voor deze werkzaamheden bij staatssecretaris Gabor van natuurbeheer aan." Niet alleen het doorkruisen van de gemaakte afspraken stuit Janssen tegen de borst. Duinbe houd is bang dat de graafwerk zaamheden de natuur danig Een Endegeest-woordvoer der noemt het bewegings centrum 'ons sportpaleis'. „Nu kunnen we de bewe- gings- en de fysiotherapie in één zalencomplex onder brengen, terwijl die thera pieën tot nu toe op verschil lende plekken werden gege ven." Het gebouw ligt aan de zuidkant van het Endegeest- terrein. oegstgeest uesbeth buitink Het Oegstgeester psychia trisch ziekenhuis Endegeest krijgt 3,6 miljoen gulden overheidssubsidie voor de bouw van een bewegings centrum. Het bewegingscen trum is al over een maand klaar, maar het ministerie van wvc heeft pas nu defini tief de financiële bijdrage toegezegd. Graafwerkzaamheden in Berkheide hebben grote nadelige gevolgen voor de natuurwaarde van het gebied, zo meent de Stichting Duinbehoud. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN verstoren. „Het gebied wordt geeft, daaraan de voorwaarde te wordt gewerkt. Dat verstoort de den veel kapot zullen maken, vergraven en veel struiken wor- stellen dat er geen struiken mo- natuur veel te veel", zet Janssen „We kunnen de gaten met klei den overreden", zegt hij. De gen worden gekapt. „Bovendien uiteen. ne machines boren. Deze maat- stichting heeft Gabor gevraagd moet Gabor verhoeden dat er EWR-directeur Haijkens ver- regelen zijn juist in het voordeel om, zo hij al een vergunning af- met groot materieel in het duin wacht niet dat de werkzaamhe- van de natuur." Het psychiatrisch zieken huis krijgt met het nieuwe bewegingscentrum een 'pa tiëntvriendelijker' accommo datie, legt de woordvoerder uit. „Mensen in een rolstoel kunnen er heel gemakkelijk binnenkomen en er zijn goe de douches. Bovendien heb ben we er de nieuwste sport- werktuigen. Dus in het com plex kunnen de medewerkers plezieriger werken en de pa tiënten krijgen er op een prettiger manier therapie." Endegeest krijgt geld overheid voor 'sportpaleis' Weer aanrijdingen op Rijksstraatweg wassenaar Bij twee kop-staartbotsingen op de Rijksstraatweg in Wassenaar waren gistermorgen om 10.20 uur in totaal acht au to's betrokken. De aanrijdingen ontstonden in de richting Lei den voor de verkeerslichten ter hoogte van de Van der Ouder Meulenlaan. Drie auto's werden zodanig beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. Ook woensdag veroorzaakten aanrijdingen al langenles op de weg, waar het deze week vol gens een politiewoordvoerder opvallend druk is. De Does verlost van betonrot leiderdorp In het Leiderdorpse zwembad De Does worden mo menteel de pilaren ontdaan van betonrot. De pilaren zijn twintig jaar oud en stonden nog in het oude zwembad, waaromheen het sportcomplex is gebouwd. Het beschadigde beton wordt nu ver vangen en er omheen wordt een beschermende laag aange bracht. De hele operatie kost de gemeente 30.000 tot 40.000 gul den. Het zwembad is tijdens de herstelwerkzaamheden gewoon geopend. Snelheidsduivels op de bon wassenaar Bij een radarcontrole op de Rijksstraatweg in Wasse naar zijn vanmorgen vroeg 40 automobilisten betrapt op te hard rijden. Er werden in totaal 423 auto's gecontroleerd op het weg gedeelte tussen Rozenweg en Den Deijl. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 96 kilometer voor een vrachtwagen en 121 kilometer voor een personenwagen. Er mag op dit punt maxi maal 50 kilometer per uur worden gereden. Branddetectie voor 2 miljoen in EZL leiderdorp» In het Leiderdorpse Elisabeth Ziekenhuis (EZL) wordt dit jaar een branddetectie-systeem aangebracht. Eventue le branden worden daardoor automatisch gemeld. Bovendien wordt het ziekenhuis aan de Simon Smitweg onderverdeeld in zogenaamde compartimenten, waardoor een brand zich minder gemakkelijk kan verspreiden door het gebouw. De hele operatie kost 2 miljoen gulden. Het EZL ontvangt voor het hele bedrag rijkssubsidie. warmond uesbeth buitink Het Warmondse gemeentehuis moet intern worden verbouwd. Na een reorganisatie is het aan tal ambtelijke afdelingen terug gebracht van vier naar drie. De ambtenaren van de nieuwe af delingen moeten zoveel moge lijk bij elkaar zitten, waarvoor een verbouwing nodig is. Het gemeentebestuur laat door een architectenbureau onderzoeken hoe het raadhuis aan de Heren weg anders kan worden inge deeld. „Het is moeilijk om zelf creatieve oplossingen te vin den", verklaart burgemeester I. van der Wel. De ambtenaren zijn sinds kort verdeeld over de afdelingen burgerzaken, grondzaken en middelen. „Het is handig als die mensen bij elkaar zitten", aldus Van der Wel. Het gemeentebe stuur wilde eerst zelf de indeling van het gemeentehuis verande ren, maar volgens de burge meester waren die ideeën te 'amateuristisch' en 'niet bevre digend'. „We willen de ruimte zo herindelen dat we een opti male winst krijgen van de amb telijke reorganisatie. Dat moet kunnen, want het raadhuis be staat uit vier delen, maar er is wel creativiteit voor nodig." Een uitbouw aan het ge meentehuis behoort niet tot de mogelijkheden. Van der Wel: „Dat is nooit de bedoeling ge weest. Aan de achterkant is geen ruimte en een uitbouw aan de voorkant zou het aan zicht van het hele gebouw ver anderen. Dat willen we niet." Het onderzoek zou nog dit jaar moeten zijn afgerond. Van der Wel hoopt dat daarna 'zo snel mogelijk' het gemeentehuis kan worden verbouwd. „Tot die tijd moeten we een beetje im proviseren, maar ook dat brengt kosten met zich mee. We kun nen nu bijvoorbeeld niet het ge-, luidssysteem in de raadszaal vervangen, want misschien moet de raadszaal wel worden verplaatst en is er weer een an der geluidssysteem nodig. Dat is zonde van het geld." Het onderzoek door het ar chitectenbureau kost de ge meente 20.000 gulden. De ge meenteraad moet daarvoor nog toestemming geven. leiderdorp/capelle a leiderdorp uesbeth buitink Leiderdorpse verenigingen pre senteren zich morgen, zaterdag 22 augustus, voor het eerst op de jaarlijkse braderie in het Ou de Dorp. De voetbalvereniging RCL staat bijvoorbeeld achter een van de 120 kramen die de Hoofdstraat en de Berkenkade vullen. Maar ook de dorpsvere niging Buitengewonen vertelt over de activiteiten van de buurtclub uit de nieuwbouw wijk Buitenhof. Braderie-orga nisator C. Bos wilde al eerder verenigingen een plekje geven, maar de clubs en instellingen lieten het tot nu toe afweten. De Stichting Ontwikkelings samenwerking Leiderdorp (SOL) begint op de braderie met de muntjes-actie voor het graanmolenproject in Tanzania. Van buitenlandse muntjes die braderie-bezoekers over heb ben van hun vakantie, wil de SOL een graanmolen kopen voor een Novib-dorpsontwikke- lingsproject in het zuiden van Tanzania. De landbouw is daar intensief, maar de maïs, gierst, bonen en rijst zijn niet verwerk baar omdat er geen molen is. Die kost 10.000 gulden. In sep tember gaan de kinderen van tien basisscholen langs de deu ren om muntjes in te zamelen. De gebruikelijke verkoopkra men staan dit jaar ook weer op de markt. Kleding en huishou delijke artikelen, maar ook houtsnijwerk, voorwerpen van plexiglas en potten of vazen zijn te zien en te koop. Voor kinde ren zijn er op de markt mi- niscooters, er is een springkus sen en een zweefmolen. Boven dien kunnen de kinderen op een pony rijden. De braderie telt dit jaar min der kramen dan vorig jaar, om dat de brandweer vrij doorgang moet hebben. Problemen over de vergunning had organisator Bos dit jaar echter niet. Vorig jaar werd de vergunning in eer ste instantie geweigerd, omdat de braderie het verkeer zou hin deren. Bos stapte echter naar de plaatselijke commissie beroep en bezwaarschriften. Die stelde de Leiderdorper in het gelijk. Kamer van Koophandel doet aanbevelingen om 'slag om consument' te winnen wassenaar dick van der plas De Wassenaarse winkelcentra zijn populair bij de eigen inwo ners. Voor het kopen van le vensmiddelen blijft meer dan negentig procent van de bevol king binnen de eigen gemeen tegrenzen en voor allerlei ande re artikelen winkelt nog altijd zo'n zestig procent in het vil ladorp zelf Toch moeten de be staande vier centra de komende jaren flink investeren om de be langstelling van de consument vast te houden. Dat concludeert de Kamer van Koophandel Den Haag in het rapport 'Winkelen in Wasse naar, nu en in de toekomst', dat gisteravond is aangeboden aan wethouder Ch.B. Aptroot. Voor al de middenstanders in de Langstraat, vanouds het winkel hart van Wassenaar, moeten op hun tellen passen. Door het ver dwijnen en verminken van his torische panden begint het ge bied zijn 'dorpse' karakter te verliezen. Dat wordt nog eens versterkt door de komst van al lerlei landelijk bekende filiaalza ken, die de eenvormigheid ver sterken. Bij de komst van nieuwe be drijven naar de Langstraat moe ten eigen ondernemers dan ook de voorkeur krijgen, meent de Kamer. Speciaalzaken dienen zich nadrukkelijker te onder scheiden. De uitvoering van nieuw- en verbouwplannen mag verder niet ten koste gaan van de karakteristieke gevels in het gebied. Door het 'verminken' van oude panden en de komst van landelijke filiaalzaken heeft de Langstraat in Wassenaar haar dorpse karakter verloren. Maar bovenal moet de Lang- drijven en terrassen kunnen de straat 'gezelliger' worden. Dat kop van de Langstraat beter la- der terugdringen van de auto. kan bijvoorbeeld door het mar- ten aansluiten op het toeristisch Het gebied Langstraat/Van Ho- uesbeth buitink Staalkabel- en visserij-uitrus- tingfabrikant Verto heeft beslo ten zijn omvangrijke reorgani satie, waarvoor verscheidene ja ren waren uitgetrokken, aan zienlijk te versnellen. Dat zal er toe leiden dat de onderneming nog dit jaar een aantal ingrij pende maatregelen treft, waar mee de winst in 1993 moet wor den hersteld. Wat de precieze gevolgen zijn voor de Verto-ves- tigingen in Leiderdorp en Kat wijk (IJmuiden Stores) is nog onbekend. Het staat vast dat de maatre gelen, die allereerst zijn gericht op het verminderen van het produktierisico, aanvankelijk nogal wat kosten met zich mee brengen. Die worden als bijzon dere Tasten in 1992 op het resul taat in mindering gebracht. Dat heeft Verto gisteren bekendge maakt. In een periode van vier jaar zouden 40 van de 115 Leider dorpse werknemers worden overgeplaatst naar Dongen en Moerdijk. De uit 1921 stam mende fabriek aan de Zijldijk blijft open, maar gaat zich toe leggen op de produktie van dik ke staalkabels. Als de staalkabel- markt echter verslechtert, kan de directie alsnog tot opheffing van de vestiging overgaan. Leiderdorp gaat dikke kabels maken, Dongen wordt het cen trum voor de dunne en middel grote kabels. Machines uit Lei derdorp moeten daarom wor den overgeplaatst naar Dongen. De afdelingen zware nabewer king en reconditionering gaan naar Moerdijk. President-direc teur H. Drenth kan echter niet zeggen welke reorganisatie-on derdelen worden versneld. „We moeten eerst met de vakorgani saties en de ondernemingsra den praten. Over een maand weten we meer", aldus Drenth. Verto heeft het eerste half jaar afgesloten met een positief be drijfsresultaat van 968.000 gul den, vergeleken met 251.000 gulden over de eerste zes maan den van 1991. Toch wordt er na aftrek van allerlei bijkomende kosten nog steeds geen winst gemaakt. Het nettoverlies daal de van 3,7 miljoen tot 3,4 mil joen gulden en de omzet ver minderde van 122,9 miljoen tot 110,9 miljoen. Voor geheel 1992 verwacht de onderneming een verdere stij ging van het bedrijfsresultaat, maar een duidelijk verlies, dat in belangrijke mate zal worden veroorzaakt door de kosten van de reorganisatie. Hoewel Verto voor vrijwel alle activiteitsgebieden met uit zondering van de visserij-uit rusting een verbetering van het bedrijfsresultaat constateert, verloopt het herstel te traag om de hoge, opnieuw gestegen ren telasten te kunnen compense- ingericht. De Langstraat wordt dan bereikbaar via de Van Zuy- kante pleintje met de pomp na- zeer aantrekkelijke attractiepark gendorpstraat dient inclusief len van Nyeveltstraat (als de rij- drukkelijker bij het winkelhart Duinrell, pal aan de overkant, het kruispunt Kerkstraat als richting op het Plein wordt om- te betrekken. Meer horecabe- Ook bepleit het rapport het ver- wandelpromenade te worden gedraaid) en de Lang Kerkdam. Andere taken die het gemeen tebestuur op zich kan nemen om het winkelhart aantrekkelij ker te maken zijn het aanbren gen van een 'gezelliger bestra ting', zitelementen in combina tie met beplanting en het plaat sen van overkapte fietsenstallin gen. Ook moet er strenger op worden toegezien dat de mid denstanders door het plaatsen vein allerlei rekken en ander re clamemateriaal geen rommeltje van de straat maken. De winkelgebieden die op een steenworp afstand liggen het Molenplein en de Van Ho- gendorpstraat/Luifelbaan zouden kunnen profiteren van de uitstraling van de Langstraat door beter bij dit 'hart' aan te sluiten. Dat geldt met name voor de Van Hogendorp/Luifel- baan. Door de aanleg van een winkelerf, met beperkte moge lijkheden om te parkeren, zou een 'aanloopgebied' voor de Langstraat kunnen worden ge maakt. De meer op zichzelf staande winkelgebieden Oostdorperweg en het Stadhoudersplein moe ten zich nog nadrukkelijker gaan ontpoppen als buurtcen tra. De Kamer van Koophandel pleit voor een zo breed mogelijk aanbod van levensmiddelenza ken en een aantrekkelijkere in richting. De aanbevelingen, uit het rap port worden de komende perio de uitgebreid besproken door middenstanders, de eigenaren van winkelpanden en het ge meentebestuur. den haag/voorschoten De drie horeca-exploitanten die bij de zeilbotenhaven in het re creatiegebied Vlietland een res taurant runnen, mogen ook snacks blijven verkopen. Rech ter mr. R. Portheine van de Haagse rechtbank heeft met de ze uitspraak het recreatiecen trum Vlietland bv in het ongelijk gesteld. Vlietland bv had het kort ge ding aangespannen omdat de horeca-exploitanten nooit schriftelijk toestemming had den gevraagd voor het verkopen van snacks via een openstaand raam in het houten paviljoen. Andere snackbar-uitbaters op het terrein zouden door de gang van zaken hun omzet zien da len. Rechter Portheine verbood het snackloket echter niet om dat uit het pachtcontract tussen de provincie en Vlietland bv blijkt dat er vroeger ook al patat en ijs vanuit een raam in het paviljoen werden verkocht. Portheine bepaalde wel dat de horeca-exploitant alsnog for meel om toestemming moet vragen aan Vlietland. In een ander geschil tussen de partijen, over een achterstallige waterrekening, deed de rechter geen uitspraak. Wel bepaalde hij dat de exploitanten nog een bedrag van ruim 10.000 gulden aan achterstallige erfpacht moeten betalen. AGENDA VRIJDAG 21 AUGUSTUS Leiden Tafelvoetbaltoernooi, org. Stichting Surinamers Leiden, in het club huis, Valkenpad 2/a, aanvang 19.30 uur. ZATERDAG 22 AUGUSTUS Leiden Rommelmarkt in de IJshal aan de Vondellaan, van 9.00 tot 16.00 Bloemenwandeltocht over 10,15 of 20 km, start vanaf VW, Sta tionsplein, tussen 9.00 en 16.00 Tanuki Matsuri, Japans cultureel Summer Jazz, div. soorten jazz op binnen- en buitenpodia in het cir cuit Doezastraat - Rapenburg - Kai- serstraat - Boisotkade, vanaf 16.00 bij de Pomp, van 15.00 tot 20.00 Goede Herder, starttijd 40 km 9- 10 uur. 25 km 9-12 uur. overige afstanden 9-15 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12