Leiden Regio Merenwijk bang voor ongelukken ioo 'Ze komen van heinde en verre hierheen' Kantoor-inventaris van Erica geveild 'Leiden vrijt veilig' voor: f 149,50 Bakker VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 11 REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN *071-161417 De belastingdienst heeft giste ren de kantoor-inventaris van de Erica-Um Gruppe geveild. De verkoop bracht ongeveer 50.000 gulden op. Het kantoor van de Leidse project-ontwikke laar Erica in Leiden is nu opge heven. Eerder werden twee dochter maatschappijen van Erica UM Gruppe, Erica Beheer en Erica Aannemingsmaatschappij, fail liet verklaard. De verwachting is dat nu ook de moedermaat schappij de activiteiten staakt. Dat hoeft overigens niet ge paard te gaan met een faillisse ment van Erica Um Gruppe. Er zijn wel enkele kleine schuldei sers, maar het is de vraag of die het faillissement van het bedrijf aanvragen. Het is namelijk zeer twijfelachtig of de schuldeisers, voor het merendeel kleine leve ranciers, iets van hun vordering terugzien na een bankroet. Op de veiling in het kantoor Schutterspoort aan de Schip hol weg kwamen gisteren zo'n vijftig belangstellenden af. De hele kantoorinventaris kwam onder de hamer: telefoons, computers, koffiezet-apparaten, bureaus, enz. Een ingewijde vond dat de handelaren over het algemeen te weinig en par ticulieren te veel betaalden voor de spullen die zij in hun bezit kregen. Directeur Swaak van Erica liet zich gisteren tijdens de veiling niet zien. Hij was evenmin voor commentaar bereikbaar. Verkoopster met pistool bedreigd leiden Uit de kassa van een cadeau-winkel aan de Breestraat is gistermiddag bij een beroving enkele honderden guldens gesto len. Omstreeks een uur meldde zich een 17-jarig meisje bij de kassa om een cadeau af te rekenen. Toen de geldla eenmaal open was. kreeg de winkelbediende een pistool op haar gericht en graaide het meisje in de kassa. Daarna vluchtte ze. Na een onderzoek van de politie kon de 17-jarige in haar woning wor den aangehouden. De politie is op zoek naar getuigen die het meisje, gekleed in witte jas en spijkerbroek, op het stuk Bree straat tussen stadhuis en 't Gangetje hebben zien lopen. Voorhouter neergestoken leiden Een 19-jarige man uit Voorhout is gisteravond zwaar ge wond geraakt bij een steekpartij op de Korte Mare. Aan de steek partij was een vechtpartij vooraf gegaan. De politie vond het slachtoffer bloedend op straat. Hij is overgebracht naar het AZL gebracht. Daar werd een 22-jarige man aangehouden die zich daar aan zijn verwondingen, opgelopen bij de vechtpartij liet be handelen. De politie vermoedt dat de aanleiding van de vecht en steekpartij een ruzie in de nabijgelegen koffieshop was. Snorfietser breekt been leiden Een 16-jarige snorfietser uit Leiderdorp heeft gistermid dag rond 13.00 uur bij een verkeersongeval zijn been gebroken. De jongen 'snorde' over het fietspad langs de Langegracht toen uit de Volmolengracht plotseling een auto opdook. De Leider dorper moest vol in de remmen en kwam daardoor op het weg dek terecht. Door de val raakte hij gewond. De automobilist merkte van dit alles niets en is doorgereden. Waar vroeger in de omgeving van de Merenwijkse Koper molen onbezorgd kon worden gepedaleerd, loopt een fietser nu de kans van de sokken te worden gereden door voorbij razende auto's. Gedurende de reconstructie van de omgeving van het winkelcentrum wordt het autover keer omgeleid dwars over de fietspaden. In een voor rangsregeling is nog niet voorzien, net zo min als in waarschuwingsborden. De Merenwijk vreest grote onge lukken. Tot voor kort draaide het auto verkeer vanaf de Ketelmeerlaan rechtstreeks het parkeerterrein van de Kopermolen op. Dat is nu onmogelijk omdat de rijweg is afgesloten om te worden ver laagd. Het hele gebied rond het winkelcentrum wordt ingrij pend aangepast. Er komen on der meer een torenflat en een groot plein. Gevolg van de reconstructie is dat het verkeer van en naar het winkelcentrum zo'n anderhalf jaar lang wordt omgeleid. Aan de zijkanten van de Kopermo len zijn nieuwe inritten geko men. Die zijn te bereiken via wegen die dwars over de fiets paden heen liggen. En daar zit 'm nou het pro bleem. De fietsers zijn niet ge wend aan kruisend verkeer en worden ineens geconfronteerd met auto's die oversteken. Vol gens de politie zijn nog geen ongelukken gebeurd, maar de omwonenden zitten met de angst in het lijf. Eén van hen werd laatst bijna van de fietst gescheurd. „Ik kon nog net remmen, maar je moet er niet aan denken wat er gebeurt als de veel roekelozere kinderen op hun fiets deze weg nemen. Van daag of morgen gaat het goed mis." Probleem is dat met name de kruisingen bij de fietstunnels vanuit de Horsten zeer onover zichtelijk zijn. Er staat nogal wat groen, waardoor geen zicht is op naderend verkeer 'om de hoek'. Waarschuwingsborden, zowel voor automobilisten als fietsers, zijn er niet. Een van de omwonenden heeft inmiddels contact gezocht met de politie. „Daar kreeg ik een mijnheer De Vries die meldde dat de politie ook zeer ontevreden is met de huidige verkeerssituatie. HQ ZOU het geval aankaarten bij de ge meente." De bewoners zouden graag borden zien waarmee automo- bilsten worden gewaarschuwd voor mogelijk opdoemdende fietsers. De wielrijders op hun beurt moeten worden geïnfor meerd over de auto's. Maar al lereerst moet er een duidelijke voorrangsregeling komen. „Nu is niets geregeld, dus hebben de auto's voorrang. Dat is toch ei genlijk te gek voor woorden, het is immers een fietspad". Bij de directie verkeer was gisteren niemand voor commentaar be reikbaar. leiden Elf nieuwe condoomau tomaten op verschillende plaat sen in de stad en een intensieve voorlichtingscampagne vooral gericht op schooljeugd en stu denten. Als eerste stad in Neder land is Leiden een actie begon nen om 'veilig vrijen' te promo ten. Wethouder S. de Vreeze (PvdA/volksgezondheid) gaf gis termiddag het startsein door uit een enorme, door de brandweer opgetrokken fallus, enkele hon derden ballonnen op te laten. Het doel van de actie is vol gens een begeleidende brochu re: 'De Leidse bevolking de mo gelijkheid te bieden besmetting met SOA (seksueel overdraag bare ziekten of HIV (het virus dat aids veroorzaakt) te voorkomen.' Volgens gegevens van de GGD zijn er in de Leidse regio 77 ge vallen van aids bekend en zijn er enkele honderden mensen HIV- positief. Niet alleen bij de ge bouwen van de GGD en de ge meente komen automaten met condooms van het merk Durex. Met een munt van vijf gulden kunnen ook pakjes getrokken worden bij openbare plaatsen als de sigarenzaken op Bevrij dingsplein en Apothekersdijk, het studiehuis aan de Stations weg, de apotheek aan de Brahmslaan, het jazzcafé aan de Oude Singel, de sporthal op de Boshuizerlaan, een studentenflat aan de Klikspaanweg en bij su permarkten aan het Diamant plein en Kooilaan. Tijdens de huidige El Cid- week krijgen de nieuwe studen ten een kaartje waarop de bo vengenoemde adressen staan vermeld. „Voor het geval dat", aldus De Vreeze. Aan de gister middag opgelaten ballónnen hangen kaartjes die andere ge meenten in de regio oproepen het voorbeeld van Leiden te vol gen. foto henk bouwman Dineke van Klaveren: „Voor een oer-Hollandse als ik zijn die culturen vreemd, spannend." foto holvast „Ik weet ongeveer welke vakken ik krijg, maar niet hoeveel uur per week het studeren in beslag zal nemen. In ieder geval heb ik colleges op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag. Er staat vier jaar jaar voor de studie, al doen de meeste studenten er langer over. Ik zal het in vier jaar moeten redden omdat ik al een jaar heb opgemaakt aan de lerarenopleiding." „Met angst en beven zie ik te gen het vak statistiek op. In wis kunde ben ik niet goed, daar door ben ik een keer blijven zit ten." „Ik ben dus wel van plan heel veel aan mijn studie te gaan doen. Echt fanatiek." Vereniging: „Je kunt tijdens je studie niet al leen maar leren, dan houd je het niet lang vol. Gisteren ben ik lid geworden van LISC, de Leid se internationale studentenver eniging. Een kleine vereniging van verschillende achtergronden komen." „Ik heb getwijfeld tussen de SIB, de Studentenvereniging voor Internationale Betrekkingen en LISC. De SIB leek me toch wat te ernstig, LISC is meer een ge zelligheidsvereniging." „Minerva trekt mij niet, Catena is een beetje te extreem. Augus- tinus is ook wel leuk maar ik ben liever lid van een kleien vereniging." El-Cidweek: „Ik zit in een groepje met alleen antropologie-studenten. Daar kon je voor kiezen. Best handig, dan ken je die al vast. Met hen zal ik toch het meest omgaan." „Het zijn allemaal meiden. Nou ja, bij culturele antrolpologie zijn natuurlijk ook veel meer meiden dan jongens. Dat is overal zo. Geen idee hoe dat komt. Bij talen zie je ook meer meiden." KOOYKER sinds IN63 Algemene en Academische Boekhandel The TIMES ATLAS of the World Uitgave 1991 BREESTRAAT 93, 2311 CK Leiden, tel.: 071-160 500, fax: 071 -144 439. Verkoper C. Tol van sigarenhandel Van Mil: „Het is al snei van 'op de Lage Rijdijk was het weer raak'. En dan komen de mensen van heinde en verre hiernaar toe." foto wim dijkman Keuze uit gebruikte fietsen. Ook volop aanbiedingen in nieuwe fietsen. Ingeruild 20 gebruikte racefietsen. fietsen - wielersport Bloemhofstraat 39-43 Alphen aan den Rijn Telefoon 01720-73295 EL C I D Naam: Dineke van Klaveren studie: culturele antropologie leeftijd: 20 jaar uit: Voorschoten Antropologie: „Het is niet gemakkelijk om met zo'n opleiding passend werk te vinden. Wel een nadeel, om die reden heb ik even getwijfeld. Hoewel ik al heel lang geleden voor deze studie wilde kiezen heb ik toch ook naar andere op leidingen geïnformeerd. Ie moet 1'e ook niet blind staren op een ceuze." „Ik ben geïnteresseerd in ande re culturen, vooral die van Afri ka en de omgeving van Tibet. Voor een oer-Hollandse als ik zijn die culturen vreemd, span nend." Als antropoloog kun je in het buitenland aan de slag, bij hulporganisaties als Unicef of de Novib. Dat wil ik graag. Je kunt ook gaan werken bij ge meenten, je daar inzetten voor etnische minderheden. Het lijkt me ook leuk om in een museum voor volkenkunde te werken." Middelbare school: „Ik ben op de mavo begonnen, daarna doorgegaan naar de ha vo. Het afgelopen jaar heb ik mijn propedeuse maatschappij leer op de lerarenopleiding in Rotterdam gehaald. Toen heb ik in Leiden stage gelopen bij de internationale schakelklas van de Nieuwe Vaart. Een klas met buitenlandse leerlingen. Dat was heel leuk." Studeren: Staatsloten van Lage Rijndijk vallen vaak in de prijzen Het was al een tijdje geleden, maar deze maand is het op nieuw raak. Aan de Lage Rijn dijk is weer een grote prijs ge vallen. Met een door sigaren- handel Van Mil verkocht staat slot is 50.000 gulden gewonnen. „Ik weet niet wat het is, maar er vallen hier geregeld grote prijzen", aldus verkoper Tol. Voor het geval de winnaar zelf nog niet doorheeft dat hij een prijs heeft gewonnen, staat er een groot bord op de stoep voor de winkel. 'Op nummer 88362 is een prijs gevallen van 50.000 gulden. Hier verkocht'. „Ie kijkt er eigenlijk al niet meer van op. Er vallen hier opvallend vaak prijzen. Al is het dit jaar nog niet eerder raak geweest", meldt verkoper C. Tol die in loondienst is bij Van Mil. Geldprijzen van 50 mille heeft hij al heel vaak meegemaakt, maar ook de ton is er wel eens uitgegaan. „De eerste keer toen we net vier maanden loten ver kochten. Dat begon dus al goed." De sigarenwinkel heeft inmiddels een naam opge bouwd als goudmijntje. „Het is al snel van 'op de Lage Rijdijk was het weer raak'. En dan ko men de mensen van heinde en verre hiernaar toe." De omzet van de staatsloten zit dus wel goed, al wil Tol niet kwijt hoeveel hij er maandelijks verkoopt. „Nee, dan weet ieder een hoeveel we eraan verdie nen." Bij de Staatsloterij in Den Haag kan men ook niet vertel len hoe de verhouding is tussen het aantal verkochte loten van Van Mil en het aantal prijzen dat erop valt. „Daarvoor heb ben we de nummers van de lo ten nodig." De sigarenhandel heeft nog niet zo n naam als een tabaks winkel in Zwolle. Die haalt bijna iedere maand de landelijke pers omdat er weer een lot is ver kocht waarop een hoofdprijs is gevallen. Tol kent mensen uit Koude kerk en Katwijk die iedere maand naar Zwolle rijden om er een lot te halen. „Ik word daar een beetje ziek van, hier gaat het toch ook goed?" Het 'won der van Zwolle' is natuurlijk goed te verklaren. Omdat er uit het hele land mensen komen worden in die ene winkel dui zenden loten verkocht. Grote kans dus dat op één daarvan een prijs valt. Tol wordt zelf niet rijk van al die winnaars. ,Als ze de loten komen halen zeggen ze vaak dat je een percentage krijgt als ze winnen. Maar dat flBOOIH zelden of nooit. Als al die win naars hun beloften waren nage komen had ik de hele wereld kunnen zien." Overigens mag hij officieel niet eens fooien aannemen. „Maar als ze hier 'per ongeluk' honderd piek ach terlaten kan ik daar toch niets aan doen?" De meeste winnaars doen echter of hun neus bloedt, al weet Tol door de tam-tam in de buurt vaak al snel wie de ge lukkige is. „Maar zelf zeggen ze niets. Sommigen komen met een sta len gezicht in de winkel zonder iets te melden, terwijl je van hun buurman weet dat ze een ton hebben gewonnen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11