Corolla: Toyota's kroon op het werk HONDA VAN HAASTEREN B.V. Standaard airbag voor veel merken nog te duur Weg en wiel Alfa Romeo verfijnt succesnummer 33 Transportfiets keert terug in stadsbeeld Doek valt voor Max DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 BLIKVANGERS Clio dag en nacht in zwart en wit In een beperkte oplage van 800 stuks heeft Renault momenteel de speciale Clio Night Day in de aanbieding. Deze versie is ge baseerd op de driedeurs 1.2 RL en alleen te koop in zwart en wit. Standaard is de Night Day voorzien van zonwerend glas, spe ciale stoelbekleding, verstelbare hoofdsteunen op de voorstoe- len, twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels, een achter- ruitwisser met interval en sproeier, speciale wieldoppen, Night Day-logo's en vier speakers, twee voorin en twee achterin. Voor deze uitvoering vraagt Renault 22.520, een meerprijs van 695 gulden ten opzichte van de 1.2 RL Groene Mini met elektrisch schuifdak Van de dingen die hebben bijgedragen aan de cultuurvorming in de autowereld is de Britse Mini er zeker één van. Het geniale ontwerp van Sir Alec Issigonis zag in 1959 het levenslicht en ruim dertig jaar later is het wagentje bijna onveranderd nog steeds te koop. Sinds kort is er een speciale (beperkt leverbare) uitvoering genaamd Mini British Open té koop. Voor dezelfde prijs als die van de vorig jaar geïntroduceerde Cooper 21.495) wordt dit model op basis van de Mini Sprite 1.3 TBi geleverd met een elektrisch bedienbaar canvas schuifdak. Het 'collectors item' heeft op de zittingen en deurpanelen speciaal ontworpen stof, die met leer is afgezet en ook het driespaaks stuurwiel is met leer bekleed. Getinte ruiten en lichtmetalen Cooper-velgen behoren tot de standaard-uitrusting. De Mini British Open wordt alleen geleverd in de kleur British Racing Green. Kleinste Peugeot begint nu bij 20 mille Peugeot Talbot Nederland heeft de basisprijs van de nieuwe 106-serie verlaagd door de 1.0 XN ACE uit te brengen. De ACE wordt aangeboden voor 19.995 en is voorzien van een nieuwe 954 cc monopoint injectiemotor (50 pk/37 kW), gekoppeld aan een 4-versnellingsbak. Het uitrustingsniveau is gelijk aan dat van deXN 1.1, uitgebreid met XT-wieldoppen, zwarte stootlijsten met gekleurde bies en ACE-logo's op flanken en achterklep. Solar en GT voorzien van vele extra's Ford heeft twee aantrekkelijke uitvoeringen van de Sierra in de aanbieding. De Solar is ondermeer voorzien van speciale wiel doppen, een schuif/kanteldak, getint glas, van binnenuit verstel bare buitenspiegels en een blauwe sierbies rondom. Verder nog sportstoelen, een CD-speler, een verstelbare stuurkolom, hoog teverstelling op de bestuurdersstoel, centrale deurvergrendeling en een in twee ongelijke delen (60/40) neerklapbare achter bankleuning. De Sierra GT heeft deze extra's ook, maar daarbij nog stuurbekrachtiging, vèrstralers, een toerentellèr, sportstuur en middenconsole. De Solar is leverbaar met een 1.6i, een 2.0i of een 1.8 turbodiesel-motor, de GT alleen met 2.0i-motor. Beide wagens zijn te koop als 4-deurs sedan, 5-deurs hatchback of sta tionwagon. Van de GT is ook een 3-deurs uitvoering met licht metalen velgen en een sportieve wielophanging beschikbaar. De Solar is te koop vanaf 34.950 en de GT begint bij 39.910. Speciale Honda Concerto: de Crescendo Afgeleid van de 5-deurs Concerto 1.5 brengt Honda het model Crescendo op de markt. Deze actie-auto biedt centrale portier vergrendeling, stuurbekrachtiging, radiocassettespeler, lichtme talen velgen, metallic lak en een carrosseriekleurige achterspoi ler. Standaard beschikt de 'gewone' Concerto 1.5 al over onder meer getint glas, in hoogte verstelbaar stuur, in twee ongelijke delen neerklapbare achterbankleuning en voetverwarming ach terin. De Concerto 1.5i wordt verkocht voor 31.390. De Cres cendo is duurder: 34.990, een meerprijs dus van 3.600 voor een accessoirepakket, dat volgens de importeur 6.400 waard is. AUTOBEDRIJF Het hele Concerto Programma bij ons in de Showroom Off. Honda-dealer voor groot Leiden Touwbaan 18. Tel. 071-895000. LEIDERDORP Volkswagen levert voor 2.400 twee airbags in de Golf, Vento en Passat. Dat is een meerprijs voor veiligheid, die zonder air bag alleen geleverd wordt door de driepuntsgordel. En die gor del blijkt bij frontale klappen zeker niet dies op te vangen. VW maakt gebruik van de kleine Euro-bag die een stuk voordeli ger is dan de grotere versie die in Amerika wordt gebruikt. De Euro-bag komt alleen bij botssnelheden boven 35 km/u in actie. Gebleken is dat de gor del vanaf die soelhaéd ntot meer Rover breidt uit De Britse Rover Groep heeft een nieuwe autofabriek in Co wley/Oxfordshi re geopend. Deze fabriek is goed voor de produktie van 110.000 perso nenauto's per jaar. Rover heeft nu een totale produktiecapaci- teit van 550.000 auto's. Ondanks de netelige situatie in Japan blijven de Toyota-bazen vrolijk en leggen het accent op de nieuwste Corolla, de kroon op hun werk. Bij de pan-Eu- ropeise presentatie van de Corolla in Nederland wordt de vraag over fors tegenvallende verkopen in het thuisland ach ter de tafel gepareerd met: 'Daar heeft iederéén last van'. Groot ste oorzaak van de verkoopda ling is ruimtegebrek. In Japan mag iemand alleen een grote auto aanschaffen als hij er ook een parkeerplaats voor heeft. Maar er blijkt bij Toyota meer aan de hand te zijn, dan alleen het worstelen met parkeerruim te. De gigantische investeringen om als grootste Japanse autofa- brikant steeds te beschikken over de nieuwste technieken en ver doorgevoerde automatise ringen, eisen hun tol. Daardoor verschilt de kostprijs per produkt tussen de diverse fabrieken te veel. Verder stellen de laatste generaties Japanners zich heel anders op tegenover hun werkgever voor het leven. De Italiaanse fabrikant Alfa Ro meo heeft zijn succesrijke Alfa 33 op een aantal punten aange past. Nieuw zijn onder meer de koplampen en achterlichten terwijl ook de grille op detail punten is gewijzigd. Aanpassingen aan het plaat werk hebben perfect waterdich te naden tot gevolg gehad. Ook heeft de achterklep een nieuw sluitmechanisme gekregen, waardoor minder spierkracht nodig is dan voorheen. De fabrikant heeft de versnel lingsbak verder verbeterd, waar door deze lichter en exacter schakelt. Voorts wordt gemeld, dat de stuurbekrachtiging is verfijnd, wat ook geldt voor de bediening van de elektrische ding volledig herzien en daarbij nieuwe verbindingen toegepast om storingen in het systeem vrijwel uit te bannen. In het interieur zijn ondermeer nieuwe Alfa 164-tiptoetsen ge monteerd, zijn de stoelen voor zien van nieuw bekledingsma teriaal en zijn de veiligheidsgor dels voorin nu in hoogte te ver stellen. Op dit moment is er een ruim aanbod aan 33-versies: een 1.4, een 1.5, een 1.7 en een 1.7 met zestien kleppen. De serie wordt afgerond met een permanent vierwielaangedreven 33. Bovendien wordt nu ook de Alfa 33 Sport Wagon (stationwagon) 1.4 IE geïntroduceerd, die in de plaats komt van de 1.5. Er is daarnaast een Sport Wagon 1.7 IE beschikbaar. De Alfa 33 1.4 IE is met 27.590 gulden de goedkoopste Alfa Ro meo en slechts 200 gulden duurder dan zijn voorganger. De nieuwe 1.4 Sport Wagon komt op 30.150. FIETSSTROOK kan verhinderen dat het hoofd tegen stuur of dashboard slaat. In de praktijk gebeurt dat bij eén op de vier mensen. De meeste Europese autofabri kanten zien dan ook alleen heil in een combinatie van gordel en kleine airbag. Standaard een airbag in de auto monteren is voorlopig slechts voorbehouden aan de duurdere merken. Die kwamen in het ver leden ook als eerste met stan daard ABS. Mercedes heeft nu eindelijk be sloten om ook de modellen in de 200/300-serie zonder meer prijs te voorzien van een airbag. De fietsenfabriek Burco in de Amsterdamse Kerkstraat heeft de aloude transportfiets op nieuw in produktie genomen. Het is een ouderwets degelijke fiets met voor de ste vigheid een dubbele bovenhuis en een ro buuste standaard. De brede solide voordra ger is groter dan de achterdrager, want een transportfiets rijdt het gemakkelijkst met de zwaarste spullen voorop. Het frame is niet al te groot, zodat de fietser bij stilstand op het zadel kan blijven zitten met beide voe ten op de grond. De Burco Transport kost nog net geen duizend gulden en is uitslui tend in zwart verkrijgbaar. De transportfiets was vroeger een heel nor male verschijning in de stad. Boodschap penjongens brachten er spullen mee rond en ook de bakker of de kruidenier zelf reed ermee de wijk in. Boodschappenjongens zijn er nog steeds, zoals bij voorbeeld koe riers en pizzabestellers, maar het valt te be twijfelen of zij voor een zware transportfiets hun snelbronjmer zullen laten staan. Fietser in file Wat iedereen eigenlijk allang wist, heeft de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst Amsterdam onlangs met cijfers aangetoond. Fietsen in de grote binnenste den is minder schadelijk voor de gezond heid dan autorijden. Overigens alleen wat Kenmerkend voor de transportfiets is de brede •n robuuste bagagedrager voorop, foto anp bedraagt rond de zestig gulden per set schikbaar: een nieuwe 1.3i 16V (65 kW/88 pk), de bekende 1.6i 16V (84 kW/114 pk) en een nieuwe 2.0 diesel (53 kW/72 pk). Over enige tijd komt er nog een motor met 1.8 liter inhoud, die zal al gauw 130 pk leveren. De eerste kennismaking met de Corolla op de Noordhollandse polderwegen was gunstig. Zo wel de 1.3- als de 1.6-versie hebben een vlot karakter, de snelheden komen zonder al te veel lawaai moeiteloos boven de toegestane maxima uit. Het dashboard ziet er overzichtelijk uit, in de basisversies echter nogal kaaltjes. Niet alle model len hebben een deelbare en/of geheel opklapbare achterbank. Over de wegligging kunnen we kort zijn, die biedt een maxi mum aan comfort. De nieuw ontworpen wielophanging zorgt voor een veilige en voorspelbare koers. Het meest luxueuze model is nu de Liftback 1.6 GLi van 38 mille. ABS (niet op het basismodel Ffjend) en airbag (alleen jn GL' en GTS-vérsies) zijn samen le verbaar voor 5.600. Het Nederlandse automerk Max heeft het niet gered. Eigenaar Kick Design heeft inmiddels het faillissement voor Max Motors BV aan gevraagd. Drie jaar geleden werd de Max op de Auto RAI voor gesteld: een interessante auto die op eenvoudige wijze snel om te bouwen was tot roadster, pick-up of cabriolet, een zogeheten module-auto. De wagen stond volop in de belangstelling en het leek allemaal heel mooi te worden. Maar daarna zat alles tegen. Een groot pro bleem was het omlaag brengen van de kostprijs. Uiteindelijk was Max Mo tors niet in staat om bin nen de gestelde periode tot een produktierijpe auto te komen, zodat de financiers de geldkraan dichtdraai den. De hoop is nu gevestigd op grotere firma's in Neder land of elders in Europa die het project willen over nemen. De levensvatbaar heid van de module-auto is volgens de bouwers nog zeker aanwezig. Kick Design blijft naast het bedenken en produceren van kunststof produkten ook actief in de autosector, binnen het EG-project CARMAT. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). redactie: Theo van der Kaaij Amsterdam - Amersfoort (A 1) Tussen Diemen en Muiden, in beide richtingen, avond/nacht. Hoek van Holland - Gouda (A 20) T.h.v. het Kleinpolderplein, in beide richtingen, avond/nacht. betreft het risico dat de uitlaatgassen ople veren. De kwetsbaarheid van fietsers van wege mogelijke botsingen met auto's ble ven buiten het onderzoek. Precies in het midden van een file rijdende of stilstaande auto's is de verontreiniging door de uitlaatgassen koolmonoxide, ben zeen, tolueen, xyleen en stikstofdioxide maximaal. De automobilist ademt deze kwalijke stoffen volop in. De fietser die naast die file rijdt ademt de uitlaatgassen verdund in, omdat hij/zij zich naast de stroom bevindt en de lucht op een hoger punt inademt. Bovendien is de fietser een file sneller voorbij. De meetresultaten van de GG&GD zijn als volgt. De blootstelling van fietsers aan kool monoxide is een factor 2,8 lager dan van automobilisten, aan benzeen en tolueen een factor 3,4 lager en aan stikstofdioxide een factor 1,3 lager. Night Killer De Franse firma Soubitez heeft een goede naam op het gebied van fietsverlichting. Night Killer is de naam van een nieuwe set batterijverlichting met halogeenlampjes. Voor en achterlicht zijn identiek, op dé kleur van het glas na. Er passen twee op laadbare batterijen in van het type LR14. De voorlamp is ook goed als zaklamp bruik baar. Bij de lampen horen klemmen voor bevestiging op stuur en zadelpen. De prijs foto louwman parqui De nieuwe Corolla's 'Toyoda City' is beslist niet meer zaligmakend. Gevolg van dit alles is een voorspelde daling in Japan van zeker 10%. Niettemin blijft men vrolijk bij de gedachte dat de produkten nog immer zeer gewild zijn en in kwaliteit vrijwel niet te over treffen. Zo is de nieuwe, intus sen zevende generatie Corolla zo ongeveer het beste wat er in de middenklasse gemaakt wordt. Toonaangevend is daar bij het oordeel van het Zweedse keuringsinstituut AB Svensk Bil- provning. De laatste Corolla-se- F vijf deuren) en 4-deurs Sedan. rie (van '87) noemt men in het boekwerk Cars, strong weak points stukken beter dan ge middeld. De generatie daarvoor (van '83) kreeg al het predikaat 'technisch beter dan een door snee middenklasser'. Bijna 60% van de Corolla-rijders zou in Zweden weer dit model kiezen, een stijging van 10% sinds de vierde serie uitkwam. Het geeft aan dat er in de ver houding prijs/kwaliteit en de kosten per kilometer het nodige werk is verzet. Zulks is in de nieuwste serie Corolla's ook ge daan, al moet meteen gezegd worden dat de prijs met 12% stijgt. De 3-deurs hatchback 1.3 XLi komt daarmee op een prijs van bijna 30 mille. Het goed koopste ('instap')modelis de 3- deurs Friend die 27.830 kost. De Corolla is met zijn grotere buitenmaten van binnen wat ruimer geworden. De stan daarduitrusting is uitgebreid en wat betreft veiligheid, geluids vermindering, duurzaamheid en milieuzorg zijn de nodige verbeteringen aangebracht. Er zijn drie typen motoren be- ALFA 33 BLIK IN HET VERLEDEN Een met gelakt linnen beklede houten doos op wielen met twee deuren, vier zitplaatsen, voorwielaandrijving en een luchtgekoelde 293 cc tweecilinder tweetaktmotor die maar liefst tien paardekrach- ten voortbracht. Zo begon de door Carl Borgward ontworpen Lloyd Alexander in 1950 aan een tienjarige loopbaan. Het hout en linnen werd spoedig vervangen door staal, de tweetaktmotor werd een viertakt met meer kracht en de krakende 3-versnellingsbak maakte plaats voor een redelijk schakelende 4-bak. De Alexander anno 1959 (foto) was best een aardige mini-auto, betaalbaar en zelfs in staat (met enige moeite) de ongelooflijke snelheid van 100 km/uur op de klok te toveren. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8