Bedrijven moeten tijdig informeren Estland boekt succes met geldhervorming Afrikaanse 'modelstaat' Ghana staat op tweesprong jriraKSf Economie KLM vaker naar Japan Nederlandse man Treuhand Kwartaalwinst Sony en Pioneer fiks lager Bescheiden winst Nedlloyd DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 7 SAS uit rode cijfers Stockholm» De Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS is in de eerste helft van dit jaar uit de rode cijfers gekomen. Er was een winst van 502 miljoen Zweedse kroon (155 miljoen gulden) tegen een verlies van 1,02 miljard kroon vorig jaar. 'Oude auto's terug naar dealer' bonn» Duitsland wil autofabrikanten ertoe verplichten oude wa gens terug te nemen als die rijp zijn voor de sloop. Automobilis ten moeten hun oude wagens kosteloos kunnen inleveren bij de dealer. Bij auto's van buitenlandse makelij wordt de importeur verantwoordelijk. Milieuminister Töpfer wil de autoindustrie be wuster maken van de noodzaak materialen te gebruiken die milieuvriendelijk zijn of kunnen worden hergebruikt. RDM knapt Canadese kanonnen op Rotterdam De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) gaat dertig Ml09-houwitsers van het Canadese leger reviseren. Met de opdracht is een bedrag gemoeid van rond de twintig mil joen gulden. Volgens een woordvoerder van de RDM is het werk op 120.000 manuren geraamd. Mannesmann ziet winst fors dalen düsseldorf Het Duitse machinebouwconcern Mannesmann heeft zijn winst in de eerste helft van dit jaar zien wegsmelten. In vergelijking met de eerste zes maanden van vorig jaar daalde de winst met 27 procent tot 165 miljoen mark. Economisch blok zuidelijk Afrika windhoek Tien landen in zuidelijk AfrikaAngola, Botswana, Lesotho, Malawi, Mozambique, Namibia, Swaziland, Tanzania, Zambia en Zimbabwe hebben een verdrag ondertekend voor de vorming van een economische gemeenschap. Zuid-Afrika, de grootste economische macht in het gebied, zal naar verwachting toetreden zodra er een democratische regering is geïnstalleerd. Saudi's stellen order Ballast Nedam uit den haag Bouwgigant Ballast Nedam dreigt een grote order in Saudi-Arabië mis te lopen. De Saudi's hebben de opdracht voor de aanleg van een militair vliegveld waarvan de Nederlandse bouwgigant de leiding zou krijgen plotseling voor onbepaalde tijd uitgesteld. De KLM krijgt meer mogelijkhe den om op Japan te vliegen. Met ingang van de zomer 1993 mag de maatschappij het aantal verbindingen tussen Schiphol en Japanse bestemmingen op voeren naar zeven keer per week. Een jaar later komen daar nog eens vier vluchten op Osa ka bij en dat aantal wordt in 1995 uitgebreid tot vijf. Boven dien mag de KLM zelf bepalen of er vracht, passagiers danwel een combinatie van beide wordt vervoerd. Verder mag de KLM ook gebruik maken van de kortere Siberiëroute. Dat is deze week afgesproken tijdens overleg in Tokyo tussen de Japanse en Nederlandse overheid. Niet alleen de KLM krijgt extra rechten, ook Japan rotterdam gpd Tran sportconcem N edlloyd heeft in de eerste helft van dit jaar een nettowinst van slechts één miljoen gulden behaald. Belangrijkste oorzaak voor het resultaat noemt Nedlloyd de te genvallende economische groei en de scherpere concurrentie. Voor het hele jaar verwacht de raad van bestuur een „beschei den positief' resultaat. Positief noemt Nedlloyd het dat het exploitatieresultaat van het concern in de plus is geko men. Zonder de boekwinsten den haag Dr. J.M. Goudswaard, tot 1983 vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever, Is benoemd tot vertegenwoordiger van de Treuhand in Nederland. Goudszwaard moet namens de Treuhand, de organisatie die de privatisering van voormalige Oostdultse staatsbedrijven regelt in Nederland de boer op met grote lappen grond, bedrijven, kastelen en kloosters in de vroegere DDR. Tot nu toe heeft de Treuhand 42 Oostdultse bedrijven In Neder land aan de man gebracht che miebedrijven, machinefabrieken, een pluimveeslachterij en een pia- nofabriek. Na de aanvankelijke te rughoudendheid heeft Nederland zich ontpopt tot een van de groot ste investeerders In het oosten van Duitsland. De meeste belang stelling bestaat voor de landbouw en de voedingsmiddelenindustrie. De nieuwe Nederlandse eigenaren hebben gezamenlijk een miljard mark aan investeringen toegezegd en 6.000 arbeidsplaatsen gega randeerd. Op dit moment voert de Treuhand gesprekken over de ver koop van nog eens dertig bedrij ven aan Nederlandse onderne mingen. Goudswaard is de negende ver tegenwoordiger van de Treuhand in net buitenland. Hij werd giste ren in Den Haag benoemd door Treuhand-voorzitter Birgit Breuel. FOTO ANP KOEN SUYK Amsterdamse effectenbeurs eist opheldering van Fokker De Amsterdamse effectenbeurs gaat op de beurs geno teerde bedrijven waarschuwen dat zij geen informatie mogen achterhouden die voor aandeelhouders van be lang kan zijn. De aanleiding is dat zowel vliegtuigbouwer Fokker als ingenieursbureau Fugro-McClelland in op spraak zijn geraakt omdat zij koersgevoelige informatie te laat naar buiten zouden hebben gebracht. Beide be drijven moeten het beursbestuur deze week opheldering verschaffen. plichting zijn de bedrijven aan gegaan bij het aanvragen van een beursnotering. De beurs hoopt dat de circu laire problemen als met Fokker en Fugro voorkomt. „We geven nog eens aan wat de procedures rond mogelijk koersgevoelige informatie zijn. We begrijpen ook wel dat het niet altijd even amsterdam gpd Volgens woordvoerder Hoede- makers zal de beurs na de zo mer een circulaire verspreiden waarin beursgenoteerde onder nemingen nog eens worden ge wezen op de verplichting koers gevoelige informatie zo spoedig mogelijk te melden. Die ver gemakkelijk is, maar een bedrijf heeft de plicht alle aandeelhou ders goed en tijdig te informe ren. Daar moeten ze niet te licht over denken", aldus Hoedema- kers. Het aanscherpen van de regel over de informatievoorziening wordt niet overwogen. Nu is de bepaling nogal vaag, doordat onduidelijk blijft wat precies 'koersgevoelige informatie' is, en wat 'zo spoedig mogelijk' in houdt. Ook bij Fokker en Fugro- McClelland speelde die ondui delijkheid. De beurs heeft diverse moge lijkheden om genoteerde bedrij ven te stTaffen, variërend van een officiële berisping tot het uit de notering nemen van een fonds. tokyo krf-anp De geconsolideerde nettowinst van net Japanse elektronicacon cern Sony is in het eerste kwar taal van het op 1 april begonnen boekjaar met 36 procent ge daald tot 14,9 miljard yen, dat is omgerekend 195 miljoen gul den. De omzet groeide met 4,2 procent tot ƒ11,8 miljard, zo maakte het concern gisteren bekend. Het bedrijfsresultaat vermin derde met 37 procent tot ƒ483 miljoen, vooral als gevolg van investeringen en een groei van de uitgaven voor onderzoek en ontwikkeling. Sony schrijft de winstdaling verder toe aan de malaise op de internationale markt voor consumentenelek tronica. Het concern wist des ondanks de omzet in de Vere nigde Staten te vergroten met 14,9 procent. Sony handhaaft de voorspel ling dat de nettowinst over het gehele boekjaar met 42 procent zal dalen tot ƒ917 miljoen. De winst in het afgelopen boekjaar (ruim 120 miljard yen) was te danken aan de buitenlandse ac tiviteiten. De Japanse tak van het concern leed voor het eerst in de historie een verlies. Dat bedroeg ƒ269 miljoen. Ook concurrent Pioneer moest in het eerste kwartaal een flinke winstdaling incasseren. Het nettoresultaat daalde met 30 procent tot ƒ64 miljoen. De omzet nam met 2,3 procent toe tot ƒ1,9 miljard, zo maakte het bedrijf gisteren bekend. Door de zwakte van de Japan se economie verminderde de omzet in eigen land met 7,3 procent. Vooral de verkoop van geluidsapparatuur, karaoke- machines en elektronica voor de automobielindustie had te lijden. In het buitenland wist Pioneer een omzetgroei te ver wezenlijken van 9,1 procent on danks het ongunstige economi sche klimaat en de koersstijging van de yen tegenover de dollar. Werkloosheid blijft dalen den haag gpd De werkloosheid in Nederland blijft dalen. In de afgelopen drie maanden telde Nederland 25.000 werklozen minder dan in dezelfde periode vorig iaar. Het werkloosheidscijfer bedraagt nu 278.000. Dat zijn er achtduizend minder dan een maand gele den. Dit blijkt uit een steekproef van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In de cijfers is geen rekening gehouden met seizoensinvloeden, zoals het feit dat er 's zomers meer werk voorhanden is dan 's winters. Volgens het CBS profiteren vooral vrouwen van de voort gaande daling van de werkloos heid. Het onderzoek van het CBS is gebaseerd op registraties van de arbeidsbureaus en op de en quête beroepsbevolking die het CBS zelf houdt. Omdat het een steekproef betreft, mogen er volgens het CBS alleen conclu sies worden verbonden aan de trend. Die gaat duidelijk verder omlaag. accra karl maier Airlines (JAL) breidt volgend jaar zomer het aantal vluchten van drie tot vijf uit. En de Ja panse maatschappijen krijgen het recht in 1994 en '95 nog eens vijf extra vluchten aan de bestaande diensten toe te voe gen. JAL is van plan Schiphol te gebruiken als uitvalsbasis voor vluchten met andere Europese steden. Bij die vluchten wordt samenwerking overwogen met de KLM of andere maatschap pijen. De KLM is tevreden. Al jaren wordt gepleit voor meer moge lijkheden op de belangrijke Ja panse markt. Voor de uitvoering van de extra vlucht in 1993 zal de KLM de bestaande samen werking met Nippon Cargo Air lines uitbreiden. op verkochte activiteiten mee te rekenen bleef een plus van drie miljoen gulden over. Vorig jaar was er nog sprake van een ex ploitatieverlies van 70 miljoen gulden en werd de winst van 145 miljoen gulden vrijwel ge heel veroorzaakt door boek winsten. Het bescheiden resultaat is volgens voorzitter Rootliep van de raad van bestuur naar ver wachting. „We zijn er nog lang niet. Rome en Keulen zijn ook niet op een dag gebouwd," zei hij gisteren bij de presentatie van de cijfers. the independent Miracle Mirage (Wonderlijk Fa ta Morgana) is een van die plaatsen in het centrum van de Ghanese hoofdstad Accra, waar hooggehakte paren de hele, he te nacht door dansen op rap, funk en de rythmische high life- muziek die het handelsmerk is van Afrika. Samen met een groot aantal openluchtcafé's en goedgevulde winkels symbolise ren chique clubs als Miracle Mi- rage de ontstijging van de eco nomie aan de bijna-crash van tien jaar geleden. Op vele manieren is de dra matische draai die de Ghanese economie heeft genomen op zichzelf een miracle mirage, te voorschijn getoverd met zo'n zeven miljard gulden aan bui tenlandse hulp en leningen en geleid door een militaire rege ring die in staat was pijnlijke beslissingen te nemen zonder zich zorgen te hoeven maken over de publieke opinie. Wes terse krediteuren zijn van me ning dat de rest van Afrika op dezelfde manier in de begroting zou moeten snijden en vrije handel zou moeten toestaan als de elf jaar oude regering van luchtmacht-luitenant JeiTy Rawlings. „Wij hebben een win naar nodig in Afrika en we ho pen allemaal dat dat Ghana is", aldus een westerse diplomaat. Toch is dit land met een be volking van 15 miljoen mensen er tot nu toe niet in geslaagd een stimulans te geven aan een vitaal element dat het land kan helpen in eigen behoefte te voorzien: de particuliere sector. Zelfs Rawlings scherpste criti ci erkennen echter dat zijn re gering grote vooruitgang heeft geboekt met de liberalisatie van de buitenlandse valutamarkt, het snijden in overheidsuitga ven en het bevorderen van de vrije handel. Havens en vele we gen zijn herbouwd, plattelands gebieden hebben electriciteit gekregen, boeren krijgen betere prijzen, de inflatie is gedaald tot 11 procent per jaar en Ghana is bij met de afbetalingen van de buitenlandse schuld van bijna zeven miljard gulden. „Deze regering heeft de moed gehad een economisch herstel programma in te zetten en dat ook helemaal uit te voeren", al dus Nana Akufo-Addo, topme- dewerker van de belangrijkste conservatieve oppositionele macht, de Nieuwe Patriottische Partij. „Het strekt deze regering tot eer dat ze een stevige basis heeft gelegd voor de toekomst van het land en van het regeren een serieuze zaak heeft ge maakt." Maar terwijl het leger zich op maakt om na presidentsverkie zingen in november en parle mentsverkiezingen in december een maand later de macht over te dragen aan een burgerrege ring, is het economisch élan van Ghana op een kruispunt aange land. Het land is voor het groot ste deel van de inkomsten aan buitenlandse valuta nog steeds afhankelijk van traditionele ex porten, zoals goud en cacao. Af gezien van de mijnsector wor den er nauwelijks nieuwe inves teringen gedaan, noch door Ghana, noch door het buiten land. „Waar het in het economisch programma aan ontbreekt, is de particuliere sector. De overheid doet weinig om die te stimule ren", aldus William Adda, secre taris van Rawlings Voorlopige Nationale Verdedigingsraad en voorzitter van de Staatscom missie Ondernemingen. De me ning van Adda, die opmerkelijk openhartig is gegeven zijn hoge functie, wordt gedeeld door Ghanese zakenlieden, westerse economen en binnenskamers door medewerkers van de We reldbank, die Ghana prijzen als model voor Afrika. Een deel van het probleem lijkt Rawlings zelf te zijn. Nadat hij met een staatsgreep in 1981 aan de macht was gekomen, richtte hij zich, in een poging eerdere militaire regimes voor bij te streven, op particuliere ondernemers als werktuigen van de corruptie. Hoewel hij sindsdien zijn anti-kapitalisti sche retoriek wat heeft gema tigd en het Internationale Mo netaire Fonds heeft omarmd, blijven investeerders, zowel uit binnen- als buitenland, voor zichtig. De privatisering van bijna 200 staatsbedrijven, die nog steeds goed zijn voor naar schatting 60 procent van de formele econo mie van Ghana, is een teleur stelling geworden. Het pro gramma wordt langzaam uitge voerd, aldus Adda, voornamelijk omdat ambtenaren, en niet za kenlieden, daarvoor verant woordelijk zijn. De banksector blijft voor het grootste deel in handen van de staat en er is een tekort aan geld om aan nieuwe bedrijven te lenen. „Ondernemers worden nog steeds beschouwd alsof ze tot de criminele klasse behoren", zegt Adda, „en het verwerven van rijkdom is verdacht". Om die reden zijn veel potentiële Ghanese investeerders terugge keerd naar de handel, een altijd in ere gehouden traditie in West-Afrika. De beslissing van de regering om de handel te li beraliseren heeft gezorgd voor snelle winsten van de impor teurs. „Mensen doen geen in vesteringen op de lange ter mijn", aldus Adda. „Zij investe ren liever in speculatie. Vandaag de dag importeert Ghana een breed scala aan goe deren, zoals textiel, vis en rijst, die het land gemakkelijk zelf zou kunnen produceren. Adam Kaleem, plaatsvervangend se cretaris voor de landbouw in de noordelijke regio, zegt dat boe ren niet kunnen concurreren met de goedkope rijstimporten uit Vietnam en andere Aziati sche landen. „Hun initiatief wordt gesmoord", zegt hij. Over het geheel genomen overtreft de invoer de uitvoer met min stens 500 miljoen gulden per jaar. Tot nu toe hebben de wester se krediteuren, waaronder het Internationale Monetaire Fonds, de tekorten helpen dich ten met grote sommen geld. Maar dat kan geen vervanging zijn voor banenscheppende in vesteringen en er komt een mo ment dat de hulp zal beginnen op te drogen. vertaling luutje niemantsverdrift haarlem» hans jacobs Estland heeft deze week een pluim gekregen van het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) voor de manier waarop de kleine Baltische republiek is overgeschakeld op een eigen munteenheid. Volgens IMF- topman Michel Camdessus komt het land nu in aanmer king voor een lening van bijna zeventig miljoen gulden ter on dersteuning van de economi sche hervormingen. Estland was op 20 juni de eer ste voormalige Sovjet-republiek die de roebel afzwoer. Het land introduceerde toen zijn eigen munteenheid, de kroon. Inmid dels hebben ook enkele andere landen van de voormalige Sov jetunie de roebel afgeschaft en een eigen munt in omloop ge bracht, maar de koers daarvan zit nog steeds vast aan de roe bel. Bovendien kunnen die va luta alleen tegen roebels wor den gewisseld. Eesti Pank staat trots op de nieuwe bankbiljetten, die al in 1990 werden besteld. Eerst bij de US Banknote Company, maar die firma had geen haast. De Amerikaanse regering zette zich in voor behoud van de Sov jetunie en wilde het afschei- dingsstreven van de verschillen de Sovjet-republieken niet sti muleren. De Estse bank klopte daarom aan bij de Britse geld- drukkerij Thomas de la Rue. Die kwam begin dit jaar keurig op tijd met het nieuwe waardepa pier. De Amerikanen leverden enkele maanden later. De nieuwe biljetten, hèt sym bool bij uitstek van de precies een jaar geleden herwonnen onafhankelijkheid, lijken ver dacht veel op het Duitse munt- papier. De Duitse munthervor ming en het Duitse 'economi sche wonder' van na de Tweede Wereldoorlog zijn Estland dan ook tot voorbeeld. Op de biljet ten prijken Estse helden uit de periode tussen de twee wereld oorlogen, toen het land voor het eerst zelfstandig was. De Esten stonden vorige maand in de rij voor de bank om hun 'gehate' roebels in te le veren. Onbeperkt omwisselen was er echter niet bij. De geld voorraad van de jonge republiek is klein, de centrale bank heeft maar 600 miljoen kroon in om loop gebracht zo'n 80 mil joen gulden. Niet echt veel voor AB346174 Honderd Estse kronen. een land met 1,6 miljoen inwo ners. En er mocht de eerste keer maar voor 150 kronen (in ruil voor 1.500 roebel) worden ge wisseld. Die beperking dient verschil lende doeleinden. Als er maar weinig geld in omloop is, beper ken de mensen automatisch hun uitgaven. Dat dwingt de winkeliers ertoe hun prijzen laag te houden. De gemiddelde illustratie der spiegel Est verdient zo'n vier- tot vijf honderd kronen (55 tot 65 gul den) per maand. Een kilo brood kost 85 Estse sent, zo'n 14 cent. Maar een Philips mini-kleuren televisie moet 4.170 kronen op brengen ofwel tien maandlo nen. Een grootbeeldtelevisie kost 41.000 kronen en wordt nog verkocht ook. Uit angst voor inflatie spaart niemand. De krap-geldpolitiek moet de Estse economie helpen, die na het uiteenvallen van de Sovjetu nie op z'n gat ligt. De hele ex portmarkt is namelijk weggeval len. de andere republieken heb ben immers ook geen geld om iets te kopen. En de rest van Eu ropa zit niet op Estse land- bouwprodukten te wachten. Als export niet mogelijk is, dan moet de import maar worden beperkt. Vandaar de hoge prij zen voor buitenlandse luxe-arti kelen. De weinige beschikbare deviezen heeft het land hard nodig om straks echt noodzake lijke goederen te kopen, bij voorbeeld olie. Nu wordt die grondstof nog met Moskou ge ruild, tegen melk. Tegelijkertijd wil de regering in Tallinn woekeraars en specu lanten, die in het uiteenvallende Sovjet-rijk hun slag hebben ge slagen, niet belonen. Privé-reke ningen waarop meer dan 50.000 roebel staat zijn geblokkeerd, zakenrekeningen met meer dan een miljoen roebel eveneens. Eerst moet worden aangetoond dat dat geld op legale manier is verkregen, alvorens het voor omwisseling in aanmerking komt. Daarmee voorkomt Estland tevens dat het zijn kostbare kro nen uitgeeft voor roebels uit de andere voormalige Sovjet-repu blieken. Een grote toevloed van roebels zou de hele zorgvuldig voorbereide operatie doen mis lukken. Estalnd zou zijn waar devolle kronen dan snel kwijt raken en met een berg waarde loze roebels opgescheept zitten. Ghana maakt een onverwachte economische bloeiperiode door. Maar de groei is kwetsbaar, want het ontbreekt particuliere sector, foto* ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7