Invitatie voor Kosovo Shi'ieten staan niet te juichen om vliegverbod rd Sombere terugblik op mislukte coup Buitenland Doorbraak bij gesprek over toekomst Canada Bahamas krijgen na 25 jaar nieuwe premier Barbara Bush moet haar man redden DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 5 AFP Agence France Pres se ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappe^c Persd*n^_ Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UP1 United Press International^ V- roPf Duitse homo's dagen wetgever uit frankfurt Honderden homoseksuele paren hebben gisteren in bijna 50 Duitse steden, waaronder Frankfurt (foto) geprobeerd in ondertrouw te gaan. Ze dagen hiermee de wet uit die het mensen van hetzelfde geslacht verbiedt met elkaar in het huwe lijk te treden. Verwacht wordt dat veel homoseksuelen de afwij zing van de burgerlijke stand zullen aankaarten tot bij het Hoog gerechtshof. De Hamburgse senator voor vrouwenzaken Müller eiste het recht op een huwelijk voor alle homoseksuele paren. „Een huwelijk te weigeren aan homo's en lesbiennes is uit de tijd. De rechtspraak moet zich aan de veranderende waardeoor delen van de maatschappij aanpassen", aldus Müller. FOTO REUTER' Emoes ontvluchten droogte Australië sydney» Duizenden hongerige emoes, grote Australische loop vogels, wijken vanwege de droogte uit naar het zuiden van het land. Een aantal van de anderhalve meter hoge dieren is zelfs de belangrijkste Australische waterweg, de rivier de Murray, overge stoken. Boeren klagen dat de vogels hun gewassen opeten. Ook botsen veel auto's op emoes die de weg oversteken. De emoe tooit net als de kangeroe het nationale wapenschild van Austra lië. Busongeluk Spanje: zeker 45 doden torreblanca» Een busongeluk in het oosten van Spanje heeft gisteravond aan zeker 45 mensen het leven gekost. Elf personen raakten gewond. De slachtoffers, allen Catalanen, waren op weg van Barcelona naar de Expo '92 in Sevilla. De bus raakte na een scherpe bocht van de weg en stortte in een ravijn. Wapenvondst in ziekenhuis Dublin dubun» In een ziekenhuis in de Ierse hoofdstad Dublin is giste ren een grote wapenopslag ontdekt. In de stookruimte van het St. Vincent-ziekenhuis vond de politie geweren, pistolen en 20.000 stuks munitie. Een verdachte is gearresteerd. Volgens de politie waren de wapens bestemd voor het verboden Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) in Noord-Ierland. Frankrijk verbiedt import huisvuil parus» De import van huishoudelijke afval is gisteren door de Franse regering met onmiddellijke ingang verboden. Het verbod volgt op de storm van kritiek die in Frankrijk is opgestoken over de massale import van vooral Duits 'huisvuil'. De afgelopen da- Ckwam aan het licht dat veel vrachtwagens met 'onschuldig svuil' ook omvangrijke partijen chemisch ziekenhuisafval vervoerden naar stortplaatsen in Frankrijk. Sultan van Brunei nog altijd het rijkst new york Met een vermogen van 59 miljard gulden is de Sul tan van Brunei de rijkste'man van de wereld. Dit meldt het Ame rikaanse tijdschrift Fortune in haar jaarlijkse overzicht van 's we relds miljardairs. De rijkste vrouw is de Britse koningin Elizabeth (18,7 miljard gulden). Twee miljardairs zijn jonger dan 10 jaar oud: Anita Roussel (7), dochter van de overleden Christina On- assis (2.4 miljard) en de 9-jarige Duitse prins Albert von Thum und Taxis (1,6 miljard). Fortune komt ook met een 'alarmerend' bericht voor de rijksten der rijken: in vergelijking met vorig jaar is hun gemiddelde bikomen er geen cent op vooruit is gegaan. Soldaten Cambodja met oogstverlof phnom penh Meer dan 1.600 soldaten van het Cambodjaanse regeringsleger zijn gisteren naar huis gestuurd om hun familie te helpen bij het binnenhalen van de oogst. Zij verbleven in VN- kampen aan de rand van Phnom Penh. In totaal 38.000 soldaten mogen hun familie gaan helpen. Voordat ze naar huis gaan, moeten ze hun wapens, munitie en uitrusting afgeven aan VN- militairen, die in het land zijn om de vrede te handhaven. Opstand Franse gevangenissen ten einde parus» De Franse politie heeft afgelopen nacht met traangas een einde gemaakt aan de opstand in de gevangenis van Mulhouse. In zeven andere gevangenissen in Frankrijk zijn ook opstanden van gedetineerden met geweld beëindigd. Het oproer in Mulhouse heeft een gevangene het leven gekost. De opstan delingen in Mulhouse eisten, naast betere leefomstandigheden, het aftreden van de directrice van de gevangenis. Door een verkiezingsnederlaag van premier Lynden Pindling krijgen de Bahamas voor het eerst in 25 jaar een nieuwe re gering. Pindling gaf gisteravond toe verloren te hebben van de Free National Movement (FNM), onder leiding van Hu- bert Ingraham. Volgens de eer ste uitslagen heeft de FNM 31 van de 49 parlementszetels ge wonnen. „De mensen van deze grote kleine democratie hebben op een elegante en waardige ma nier gesproken. En de stem van het volk is de stem van God", aldus Pindling. „Ik hoop alleen dat Ingraham deze tijger in be dwang kan houden zei Pind ling, doelend op de roep om verandering onder de bevol- king. Door de recessie en de hoge^ werkloosheid was de druk op ae 62-jarige Pindling. die zijn uit 700 eilanden bestaande land in 1973 onafhankelijk maakte vao_ Groot-Brittannië. dit keer zeer groot. In de afgelopen jaren is S net toerisme teruggelopen en zijn hotels gesloten. Onder de voornamelijk stedelijke bevol- king de overgrote meerder heid van de 255.000 inwoners van de eilanden wonen in Freeport en Nassau is de misdaad toegenomen. Speldje verdedigers Moskou 's Witte Huis Uitnodiging aan Albanezen klap in gezicht Servische president Lord Carrington, die namens de EG onderhandelt met de strijdende partijen in het voormalige Joegoslavië heeft voor de internationale conferentie, volgende week in Londen, ook de clandestien gekozen president van Koso vo uitgenodigd. Carrington neemt daarmee het risico dat Servië van het overleg zal wegblijven en de conferentie al bij voorbaat zal mislukken Kosovo was tot enkele jaren ge leden een autonome provincie in het zuiden van Servië. Milo sevic versterkte zijn greep op de macht in Belgrado door de Al banezen. die negentig procent van de bevolking van Kosovo uitmaken, met ijzeren hand te onderdrukken en de provincie al haar privileges te ontnemen. Over het 'Servische' Kosovo kan dan ook niet worden gepraat. Volgens Milosevic zijn er geen problemen, en als ze er wel zou den zijn dan is het een puur binnenlandse aangelegenheid. Westerse waarnemers menen echter dat de spanning in Koso vo inmiddels zo hoog is opgelo pen dat er elk moment een bur geroorlog kan uitbreken. Die mening wordt gedeeld door de 'Joegoslavische' premier Panic, die aanvankelijk werd gezien als een stroman van Milosevic. De uit Amerika afkomstige pre mier, een man met gematigde ideeën, heeft vorige week voor gesteld de noodtoestand in Kos ovo op te heffen en Bosnië en Kroatië met hun oude grenzen te erkennen. Die voorstellen staan lijnrecht op het tot nu toe door Milosevic gevoerde beleid. In Belgrado tekent zich daar door een machtsstrijd af. Voor Milosevic zou de aanwe zigheid van Rugova wel eens aanleiding kunnen zijn niet zelf naar Londen te gaan. Rugova is uitgenodigd om voorstellen voor een oplossing van de Kos- ovo-kwestie te doen. De Britse regering verhoogde gisteren de druk op Milosevic. Minister Hurd (buitenlandse za ken) zei dat Servië moet beslis sen of het wil meewerken aan een oplossing voor de burger oorlog in het voormalige Joego slavië of internationale paria wil worden. Intussen is in Lissabon een Deens schip met aan boord meer dan driehonderd Bosni sche vluchtelingen gedwongen voor anker te gaan. Het schip met bestemming Duitsland kreeg daartoe opdracht omdat het onveilig zou zijn. Het schip mag niet meer dan twaalf pas sagiers mag vervoeren. 'Uitgehongerde Soinaliërs eten hun eigen kleren op' In het westen van Somalia zijn de mensen zo uitgehongerd dat zij uit wanhoop geitevellen en zelfs hun eigen Ideren opeten. Dat heeft een team van het Franse Artsen zonder Grenzen gisteren gezegd na een bezoek aan het gebied rond de steden Baidoba, Bardera, Dinsor en Audine. De situatie was er verschrik kelijk, aldus een van de hulpver leners. „Veel mensen eten hun kleren of hun van geitevel ge maakte tassen. Er is een hope loos gebrek aan water en men sen drinken uit poelen die iede re dag verder opdrogen. De weg ligt bezaaid met lijken. De meeste dorpen zijn veriaten, verwoest of platgebrand. Alleen grotere dorpen worden be woond en daar zitten nu dui zenden ontheemden, boeren die alles zijn kwijtgeraakt.'' Gisteren zijn opnieuw 30 vrachtwagens met hulpgoede ren die van de haven van Kis- mayl op weg waren naar het binnenland overvallen door een gewapende bende. De chauf feurs werden gedwongen hun goederen en voedsel te lossen in het kamp van de bende. In de haven van Kismayl werden en kele dagen eerder 300 vaten benzine gestolen nog voordat het aan land was gebracht. dent Jeltsin gisteren dat het moeilijke begin van de markthervormingen is gemaakt. „Een jaar geleden hebben alle Russen te zamen een einde ge maakt aan zeventig jaar com munistische dictatuur. Maar wij hebben niet alleen een groots verleden achter ons, maar ook een grote toekomst voor de boeg. Jeltsin deelde mee dat op 1 oktober een begin wordt ge maakt met het uitdelen van pri vatiseringscheques van 10.000 roebel (110 gulden) aan iedere Russische burger. Met de che ques kunnen aandelen in staatsbedrijven of beleggings fondsen worden gekocht. De cheque „is voor iedereen een reisbiljet naar de vrije econo mie. We hebben miljoenen ei gendommen nodig en niet een paar miljonairsaldus Jeltsin Per 1 september worden de lo nen van ambtenaren met 50 procent verhoogd en krijeen ge pensioneerden en schoolkinde ren extra subsidies. „Iedere dag krijgen wij het steeds een klein beetje beter", beloofde de Rus sische president. „Het communisme leek goed", zegt Viktor. „De mensen kregen elke dag net als een poesje een schoteltje melk voor gezet. Alleen werden de poesjes ook de pootjes afgehakt, zodat niemand een OngBIWHlttB weging kon maken. Dal is nu voorgoed voorbij." Net als een jaar geleden regent het bij het Witte Huis (het par lementsgebouw van de Russi sche Federatie). De betogers ko men nu niet om het parlement te verdedigen, maar om de mis lukte staatsgreep te herdenken en de oude strijdmakkers weer te zien. „Er zijn er maar weinig komen op komen dagen", zegt de 35-jarige Viktor. De verdedigers van het Witte Huis kregen allemaal een speld je uitgereikt. Voor de drie doden werd een marmeren gedenk steen opgericht: Voor de hel den'. Een parlementslid lacht schamper „Zelfs de communis ten maakten vlak na de okto berrevolutie niet zo'n ophef van hun overwinning." Een ander parlementslid wordt door enke le vroegere betogers uitgemaakt voor een mislukkeling. „Heb ben wij soms het parlement verdedigd om nu iedere dag ar mer te worden?" „Veel mensen begrijpen niet wat vrijheid is", zegt Sasja, een man van rond de veertig. „De vrijheid is als een stok. Hij heeft twee kanten, een positieve en een negatieve. Veel mensen zien alleen de negatieve kanten.' zoals speculatie op straat, por nografie en ongelijkheid in lo nen. Ik heb hier niet gestaan om meer worst te krijgen, maar om de vrijheid." Tijdens een toespraak op de televisie zei de Russische presi- President George Bush (2e van links) en vice-president Dan Quayle nemen, geflankeerd door hun echtgenotes, het gejuich van de Republikeinse afgevaardigden in ontvangst foto afp houston hans de bruun correspondent Afgaand op de opiniecijfers doet straks de verkeerde Bush mee aan de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. Barbara Bush, de First Lady. scoort im mers in de populariteitspolls twee maal zo goed als haar echtgenoot. Gisteravond werd Barbara Bush op de conventie van de Republikeinen in Houston inge zet als 'geheim wapen' om de tanende populariteit van de president op te krikken. Het was 'Ladies Night' op de conventie, waar ook de 'Second Lady', Ma rilyn Quayle, en andere Repu blikeinse vrouwen hun zegje konden doen. Een daarvan was een vrouw die aan AIDS lijdt en die een in drukwekkend pleidooi hield voor meer begrip voor AIDS-pa- tiënten. Bij deze achterban, met zijn conservatieve ideeën over seksuele moraal en het gezinle ven, en met zijn nauwelijks ver hulde afwijzing van homo seksualiteit, was dat geen gerin ge prestatie. Maar het was toch vooral de avond van de 'gezinswaarden', het thema waarmee de Republi keinen de twijfelende conserva tieve kiezers hopen aan te trek ken. En wie kon die waarden beter verdedigen dan Barbara Bush, moeder en huisvrouw, die haar leven wijdde aan haar ge zin en geen eigen carrière na streefde. Barbara omschreef de presi dent als een ouderwetse, lief hebbende en meelevende vader en grootvader. Zij zei dat haar man beweert dat het belangrijk ste dat hij in zijn leven heeft be reikt het feit is dat zijn kinderen nog altijd thuis komen. Presi dent Bush kwam gisteren ook zelf even op het podium. Hij brak daarmee met een traditie dat de kandidaat pas op de laatste dag op de conventie komt om zijn acceptatie-speech te houden. Bush wilde blijkbaar profiteren van het feit dat zijn vrouw zo geliefd is. Op de conventie volgde Marylin Quayle met haar toe spraak de koers die de Republi keinen in Houston al twee da gen varen: het bekritiseren van de Democraten. Met name de familiewaarden van Bill en Hil lary Clinton werden door me vrouw Quayle gehekeld. Ook Marylin Quayle is popu lairder dan haar man. De nieuwste grap in Houston is 'Dan Quayle for President'. Maar het is geen grap. Volgens de welbekende 'goed-ingelichte bronnen' wil de running-mate van president Bush het in 1996 inderdaad voor zichzelf probe ren. Hoewel, in 1996? Eerder deze week was hij te gast bij Bernard Shaw van CNN. De vraag of hij over vier jaar een gooi gaat doen naar het presi dentschap werd door Quayle ontweken. Hij gaf zo'n ant woord van: we zien wel. laten we eerst George Bush herkie zen. En toen kwam het: „En daarna praten we wel over 1994". 1994? Dan heeft hij wellicht meer kans. zonder tegenstan ders. Het is het soort blunders en versprekingen van de vice- president waar zijn opponen ten. vooral in de media, op zit ten te wachten. Kan Dan Quayle wel één keer publiek optreden zonder fouten te maken? En moet die man straks president van Amerika worden? Sommigen in de Republikein se Partij houden hier hun hart vast voor Quayle's optreden voor de Conventie, vanavond. Maar Quayle zelf is vol vertrou wen. Hij loopt stralend rond, is het middelpunt van de ene par ty na de andere spreekbeurt en, het moet gezegd, slaat zich er met flair doorheen. Zijn ambities voor de opvol ging van Bush in 1996 worden niet echt serieus genomen. Daarvoor staan teveel zwaarge wichten klaar om in de Republi keinse ring te stappen. Zoals Ja mes Baker, die nu de Bush- campagne gaat leiden, Patrick Buchanan, de minister van huisvesting lack Kemp of de Texaan PhU Gramm. OTTAWA Rtr-AFP-DPA De leiders van de tien Canadese provincies en de vertegenwoor digers van de oorspronkelijke bewoners van het tweede land ter wereld hebben een door braak bereikt in hun besprekin gen over de politieke toekomst van het land. Premier Brian Mulroney sprak vannacht van een voorlo pig resultaat; er wordt vandaag doorgepraat, met name over een vorm van zelfbestuur voor de half miljoen indianen en Inuit, de oorspronkelijke bewo ners van Canada. Op basis van het voorlopige resultaat na twee dagen praten lijkt de kans groot dat Québec, de enige provincie met een Franstalige meerderheid, in de federatie blijft. De bewoners van deze provincie beslissen over deze vraag in een referen dum dat in oktober gehouden wordt. Men werd het erover eens dat de leden van de Senaat in de toekomst gekozen zullen wor den; elke provincie krijgt er zes afgevaardigden in, ongeacht haar inwonertal. De noordelijke gebieden krijgen elk één afge vaardigde in de Senaat. Bij wijze van compensatie mogen de twee provincies met de meeste inwoners (Québec en Ontario) 18 leden extra naar het Lager huis sturen om recht te doen aan hun politieke gewicht. Verder krijgt Québec, dat met een achteruitgang in inwonertal te maken heeft, de garantie dat ten minste 25 procent van het totaal aantal leden van het par lement uit deze provincie komt. Met dit compromis lijken de politieke leiders van Canada erin geslaagd twee verschillende concepties over het politieke stelsel van het land met elkaar te verzoenen de ene die de nadruk legt op de gelijkheid van de tien provincies onderling, waarvoor met name de pre miers uit de westelijke provin cies zich sterk maakten, en de andere die rekening houdt met het feit dat Canada in 1867 ge sticht is door twee volken: het Britse en het Franse. DEN haag-HOUSTON AP-ANP-Rtr De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk heb ben nog geen akkoord bereikt over een plan Iraakse vliegtui gen en helikopters neer te ha len die boven het shi'itische zuiden van Irak vliegen. Vol gens het Witte Huls moeten nog veel details van de opera tie worden uitgewerkt. De ge allieerden hebben het lucht ruim ten zuiden van de 32ste breedtegraad verboden gebied verklaard voor de Iraakse luchtmacht. De afgelopen da gen kwamen opnieuw Iraakse helikopters in actie tegen de shi'ieten. De shi'ieten weten niet of zij een vliegverbod nu wel of niet moet toejuichen. Shi'itische ballingen in Londen zijn ener zijds blij dat de schijnwerpers nu eindelijk op hen gericht staan. Maar anderzijds vrezen ze dat een vliegverbod voor Iraakse vliegtuigen een vrijbrief wordt voor president Saddam Hussein om ongestraft de strijd tegen de shi'ieten op het land op te voeren. De shi'ieten, die meer dan 55 procent vormen van de 17,5 miljoen zielen tellende Iraakse bevolking, leven voornamelijk in het zuiden. Na de Golfoorlog kwamen zii in opstand tegen lï"t bewind van Hussein. De Iraakse president sloeg de op stand echter op meedogenloze wijze neer. Zo'n 200.000 shi'ieten zagen zich gedwongen vanuit de ste den te vluchten naar de moe rassen. die ontoegankelijk zijn voor tanks en grondtroepen. De meesten leven in kleine groe pen op de duizenden eilandjes, waarvan de meesten worden bedekt door riet. dat de vluchte lingen bescherming moet bie den tegen gevechtshelikopters. Dag en nacht worden beschie tingen op ze uitgevoerd. Het plan vooreen vliegverbod kwam drie weken geleden al ter sprake, toen shi'itische opposi tieleiders spraken met de Ame rikaanse minister Baker (bui tenlandse zaken). Het plan bood Washington een concreet militair doel om de Moeras-Ara bieren te beschermen, waarmee tevens de gelegenheid gescha pen werd Saddam Hussein als nog onderuit te halen, iets wat tijdens de Golfoorlog niet gelukt Een vliegverbod verhindert Sad dam zijn vliegtuigen en helikop ters tot ver boven het moeras gebied te sturen. Maar leger- troepen en tanks kunnen nog altijd vrijelijk opereren in het gebied, als niet ook een verbod op militaire aanwezigheid wordt ingesteld. Zolang dit niet het geval is. vrezen de ballingen dat nog meer mensen gearres teerd en geëxecuteerd zullen worden.zelfs als het Westen Irak sommeert zijn troepen uit het zuiden terug te trekken, dan nog heeft de Revolutionaire Garde met lange-afstandge- schut vrij spel. Bovendien kan Irak het gebied economisch af grendelen, zoals dat ook in Kur distan het geval is, alwaar de voedselsituatie met de winter voor de deur nijpend wordt. Toch menen de shi'ieten wel dat een vliegverbod hun positie versterkt. De opstandelingen zouden zich veel vrijer kunnen bewegen. Bovendien wordt de macht van Hussein ernstig ver zwakt wordt als hij behalve het noorden (een vliegverbod bo ven Kurdistan) ook niet langer de contróle over het zuiden heeft. Baghdad regeert dan fei telijk nog maar over een derde deel van het land, terwijl het de meeste olierijke gebieden dan kwijt is. Kurdische leiders reageren huiverig op het VÜMVObod bi het zuiaen. Ze zijn bang dat ac tie in het zuiden Hussein er toe zaJ bewegen Kurdistan binnen te vallen De Iraakse president zou kunnen denken dat presi dent George Bush zonder de aanwezigheid van honderddui zenden grondtroepen en zon der internationale steun zich een totale confrontatie niet kan permiteren. Daarin zouden de Kurden wel eensgdi|k hamen hebben. F.en herhaling van Desert Storm is in de Arabische wereld niet populair en het ziet er voorals nog niet naar uit dat Hush als Arabische landen /al meelIIJ gen. De sunnitische Saudiërs (Saddam Hussein is sunniet) staan niet te springen de shi'ie ten in Irak te steunen. Saudi- Arabië Is juist bang dat hiermee zijn grote rivaal Iran (dat shi- 'itisch is) in de kaart wordt ge speeld. Ter bescherming van de Kurden. geldt sinds 1991 een vliegverbod voor Irak noorden van de 36e breedtegraad 1*9™ Iran ma 36e breedtegraad Om de shi'iten in het zuiden van Irak te beschermen, wil het Westen een vliegverbod voor Iraakse vliegtuigen instellen, ten zuiden van de 32e breedtegraad. Turkije w- -"x

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5