Rechter moet oordelen in liefdadigheidsoorlog Binnenland Leids bedrijf Sanders wil naam Van Gils kopen King's Troop in Rotterdam Nederlandsche bank greep in bij NMB Postbank 4200 gastgezinnen voor Bosniërs CRI voert hetze tegen stickie DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 3 Maastrichtse jeugd lijdt aan cara Maastricht» Eén op de vier Maastrichtse schoolkinderen heeft last van aandoeningen van de luchtwegen (cara). Dat is twee keer zoveel als het landelijk gemiddelde, zo blijkt uit onderzoek van de Rijksuniversiteit Limburg. Het is nog niet zeker wat de oorzaak is, maar buitenlandse studies wijzen in de richting van milieuverontreiniging. Uit het onderzoek is ook gebleken dat één op de drie cara-patiëntjes ondervoed is. Zij eten wel goed, maar vermageren toch omdat ze veel energie nodig hebben om beter te kunnen ademhalen. De Maastrichtse onderzoekers heb ben in verband hiermee een aangepast voedingspatroon ont wikkeld dat extra rijk is aan calorieën. Zes jaar voor familiemoord Amsterdam De Amsterdamse rechtbank heeft een 46-jarige Turk tot zes jaar cel veroordeeld wegens moord op zijn mogelij ke schoonzoon na een eis van twaalf jaar. In tegenstelling tot de officier van justitie hield de rechtbank nadrukkelijk rekening met de afkomst van de verdachte. De man schoot op 18 januari een 24-jarige Turk dood, die volgens hem zijn 19-jarige dochter had ontvoerd. Het meisje was echter geheel vrijwillig met de man meegegaan. In de traditionele Turkse plattelandscultuur wordt een dergelijke ontvoering gezien als een schending van essentië le waarden. Als de dochter ontmaagd was, zou zij niet meer uit te huwelijken zijn. Toen de bewuste dag het slachtoffer ver scheen om te praten over een mogelijk huwelijk, escaleerde de woede van de verdachte. 'Boomkwekerij moet kwaliteit leveren' utrecht De Nederlandse boomkwekerij moet een betere kwali teit leveren, wil ze in de toekomst de buitenlandse concurrentie aankunnen. De sector concentreert zich te veel op het laag hou den van de prijs, constateert de Rabobank in èen rapport over de branche. De vijfduizend Nederlandse boomkwekers richten zich voornamelijk op de thuismarkt. Vooral de overheid is een belangrijke afnemer. Als gevolg van bezuinigingen is die echter niet zozeer geïnteresseerd in kwaliteit als wel in de prijs. De Ra bobank meent dat daardoor het gevaar bestaat dat de Neder landse boomkwekerij achter gaat lopen op de kwaliteitseisen van het buitenland. De boomkwekers exporteerden vorig jaar bijna 60 procent van hun produktie van 700 miljoen gulden. Bij na de helft van de export komt uit de regio Boskoop. Aidsgala levert 65.000 gulden op Amsterdam De stichting Friends for Life heeft met het gelijkna mige gala op 22 juli in het Concertgebouw ruim 65.000 gulden vergaard. Het geld is bestemd voor aidspreventieprojecten in onder meer Rio de Janeiro. Het gala, dat plaatsvond tijdens de achtste Wereld Aids Conferentie in Amsterdam, werd in Neder land en België rechtstreeks op televisie uitgezonden. Autoverkeer Utrecht groeit ontembaar utrecht Het autoverkeer in de provincie Utrecht groeit veel te snel. In 1990 werden in de provincie 4 procent meer kilometers afgelegd, waarmee de groei vanaf 1986 op 31 procent komt. Lan delijk is het streven om de groei van de automobiliteit in het jaar 2010 te beperken tot 35 procent ten opzichte van 1986. Dat per centage is dus al bijna bereikt. Wel neemt Onze planeet voor het leven. Bekeken vanuit de ruimte. Milieu vanuit een ander perspektief. OMNIVERSUM 070-354 54 54 Cosmeticafabrikant denkt over kledinglijn leiden gpd Het parfumeriebedrijf Konink lijke Sanders in Leiden heeft miljoenen over voor de merk naam Van Gils. Sanders ont wikkelt en produceert de Van Gils cosmeticalijn voor man nen, op dat terrein marktleider in Nederland. De Leidse producent is op dit moment in onderhande ling met de Antwerpse curator Smets over de overname van de merknaam van het failliete kledingbedrijf. Directielid Mentink van Koninklijke San ders acht het bij succes niet uitgesloten dat het bedrijf ver volgens ook een textielpartner zoekt om te zorgen dat er Van Gils kleding op de markt blijft. „Het is voor ons van belang dat het modemerk op de markt blijft, op hetzelfde hoge niveau. De kleding versterkt onze positie in de cosmetica, dat is duidelijk." Een en ander hoeft niet te betekenen dat Sanders het failliete Van Gils International (VGI) in het Belgische Essen, waarvan 200 werknemers sinds een maand op straat staan, overneemt. De merk naam is juridisch gezien een apart onderdeel en staat los van de failliete boedel van VGI. Eigenaar van de merknaam is de op Curacao gevestigde Van Gils Design Royalty Com pany, eigendom van de familie Van Gils. Sanders ontwikkelt en produceert de cosmetica onder meer eau de toilette, af ter shave en scheerschuim helemaal zelf in licentie. Het Leidse bedrijf kan volgens het huidige contract de naam zo lang gebruiken als het wil en betaalt daarvoor een percenta ge van de omzet aan Van Gils Design. Tot voor kort was de ver koop van de merknaam niet bespreekbaar. Maar nu er geen uitgesproken kandidaten voor overname van Van Gils International zijn, stijgt de kans dat de merknaam wel op de markt komt. Voor curator Smets is de verkoop van de merknaam interessant. Hij kan de opbrengst gebruiken voor de afwerking van het failisse- ment. Schuldeisers hebben van VGI zo'n tachtig miljoen gulden tegoed. Staatsraden hebben het druk naast hun werk den haag gpd De 26 leden van de Raad van State hebben 165 bijbanen, waarvoor ze in 61 gevallen wor den betaald. De meeste bijba nen heeft mevrouw Gardeniers, oud-minister van CRM en CDA- senator: 15. Daaronder zijn drie bezoldigde functies. De meeste betaalde bijbanen (elk zeven) hebben de staatsraden Van Wolferen en Bartel. De vice-president van de Raad van State, Scholten, heeft zeven bijbanen waarvan er drie betaald zijn. Scholten is tegen betaling lid van de raad van commissarissen bij Aegon, SHV Holdings en de Nederlandse Waterschapsbank. Ook onder de staatsraden zijn er die bijbanen in het bedrijfsle ven hebben. Zo is staatsraad Veringa lid van de raad van commissarissen bij AMEV, heeft zijn collega Boukema een soort gelijke functie bij de Credit Lyonnais Bank Nederland en is staatsraad Blaauw commissaris bij I)ela verzekeringen. Staats raad Wytzes is lid van de raad van commisarissen ING. Zijn collega W. Polak bij BP Neder land. Diens naamgenoot H. Po lak is dat Unilever. Mevrouw Leyten zit in de raad van com missarissen bij De Bijenkorf en de NS. Oud-minister van defensie Scholten verdient als vice-presi dent bij de Raad van State 15.474 gulden per maand. Staatsraden verdienen 13.605 gulden per maand. De koningin is staatsrechtelijk president van de Raad van Sta- t^Zi^Teef^eer^jbanei^^^^ Rotterdam Een van de meest prestigieuze onderdelen van het Britse Royal Horse Artillery, de King's Troop, defileerde gisteren over de Coolsingel. Koningin Eli zabeth had persoonlijk toestem ming gegeven voor het optreden van deze ruitergroep, die normaal gesproken alleen in actie komt bij belangrijke staatsgebeurtenissen in het Verenigd Koninkrijk. Het 45-jarige jubileum van het con cours hippique CHIO bleek voor de koningin opmerkelijk genoeg om van deze traditie af te wijken. De rest van de week is het gezel schap twee maal per dag te be wonderen in het Kralingse Bos bij de opvoering van de Musical Dri- FOTO ANP PAUL VREEKER gpd omwwce appcfcjke Belangstelling overweldigt Tweede Kamer De belangstelling voor een rondleiding door de nieuwbouw van de Tweede Kamer is enorm. De afgelopen anderhalve week moesten er per dag zo'n 500 mensen worden teleurgesteld, hoewel er al extra rondleiders waren aangetrokken. De ongeveer 60.000 gulden die speciaal beschikbaar was gesteld om het publiek in de ge legenheid te stellen de in april betrokken nieuwe behuizing onder deskundige leiding te be zoeken, zijn al lang op. De afde ling voorlichting van de Tweede Kamer zag zich genoodzaakt het eigen budget aan te spreken om extra rondleiders aan te trekken. Per dag kunnen er nu 1.000 mensen worden rondge leid. Na Prinsjesdag is de nieuwbouw alleen nog groeps gewijs (maximaal 150 personen per groep) te bezichtigen. Voor het zover is, worden er nog op twee zaterdagen (12 en 19 sep tember) open dagen georgani seerd, ter afsluiting van het spe ciale bezoekersprogramma. Brug naar Suriname De inmiddels gesloopte stalen brug over de Bergsche Maas bij Heusden wordt in 1993 ver scheept naar Suriname. De pro vincie Noord-Brabant stelt 120.000 gulden beschikbaar voor het montage-gereedmaken van de gesloopte brugdelen. De brugdelen gaan in Suriname de Coppenamerivieroverspannen. Kankerstichtingen en blindenorganisaties onderling overhoop amsterdam gpd Het is oorlog aan het liefdadigheidsfront. Zowel de orga nisaties voor kankerbestrijding als de blindenorganisaties zijn onderling in een fel juridisch gevecht gewikkeld. De rechter en een door staatssecretaris Simons van volksge zondheid aangewezen troubleshooter' moeten de strij dende partijen uit elkaar halen. den haag maarten pennewaard Het Koningin Wilhemina Fonds (KWF) eist in kort geding dat de Rotterdamse Stichting Kleding Inzameling (SKI) zich in de toe komst niet meer bedient van de zinsnede 'tot steun aan de kan kerbestrijding in Nederland'. Die omschrijving lijkt volgens het KWF teveel op de officiële benaming van het Wilhelmina- fonds. Op 8 september treffen de partijen elkaar op de Rotter damse rechtbank. De SKI begon twee jaar gele den met een kleine inzame lingsactie voor kleding, waarvan de opbrengst was bestemd voor de kankerbestrijding. Het Wil- helminafonds verleende alle medewerking, maar de goede verstandhouding eindigde toen bleek dat de Rotterdamse stich ting jaarlijks in heel Nederland zo'n actie wilde organiseren. „Een heleboel mensen zien de ze stichting als onderdeel van het Koningin Wilhelmina Fonds. Onze vrijwilligers wor den lastiggevallen met vragen als: wanneer worden de zakken nou eens opgehaald. En als ze aan de deur komen met de col lectebus krijgen ze te horen: ik geef niets, want ik heb al kleren geschonken", legt KWF-woord- voerder Van Koppen uit. Het KWF haalt jaarlijks zo'n 70 mil joen gulden binnen, het batig saldo van de Rotterdamse te genhanger bedroeg vorig jaar twee ton. Al twee jaar lang tracht het fonds de SKI te bewegen de om schrijving 'tot steun aan de kan kerbestrijding in Nederland' te wijzigen. „Maar dat weigeren ze. Kennelijk hebben ze belang bij het laten voortbestaan van de verwarring", suggereert Van Koppen. SKI-directeur Smit is uiterst verontwaardigd. Hij voelt zich gewoon betrokken bij het leed dat kanker veroorzaakt („dat raakt ons allemaal") en weigert „de alleenheerschappij" van het Wilhelminafonds te ac cepteren. Ook de blindenorganisaties liggen onderling overhoop. De neutrale organisatie Visio ener zijds en het protestant-christe lijke Bartimeus, het katholieke Theofaan en het bijzonder-neu- trale Het Loo-Erf voeren al jaren een bittere strijd. Inzet: een an dere gebiedsindeling, die alles heeft te maken met daaraan ge koppelde subsidie. WVC kent 16 miljoen gulden (van de in totaal verstrekte 40 miljoen) toe op basis van het aantal inwoners in de regio's van de verschillende organisa ties. Visio beheert de drie Noor delijke provincies, Noord-Hol land en een deel van Zuid-Hol land, samen goed voor de helft van de Nederlandse bevolking. Bartimeus beheert midden-Ne derland (11 procent van de be volking), Theofaan zuidoost Ne derland (25 procent) en Het Loo-Erf oostelijk Nederland (12,5 procent) Met name Bartimeus voelt zich daardoor te kort gedaan. Op grond van het aantal pro testanten in Nederland claimt de stichting uitbreiding van haar territorium. WVC heeft di recteur Laman van de Rotter damse sociale dienst benoemd als 'troubleshooter'. Over twee maanden moet er een compro mis op tafel liggen. Een woord voerder van WVC meldt dat de partijen daarbij allemaal water bij de wijn zullen moeten doen en in de toekomst meer dienen samen te werken. meende 'handel met voorken nis' in aandelen Newtron. Ook hij verliet de bank per 1 juli jongstleden. Hoewel beide banken zich van elk commentaar onthou den, is het opvallend dat NMB Postbank de berichten ook niet glashard ontkent. Bekend is bo vendien dat De Nederlandsche Bank het toezicht op een strikte scheiding van verantwoordelijk heden in het bankbedrijf wil aanscherpen. Vooral naar aan leiding van de verdergaande concentratie in de branche heb ben DNB-directeuren hier meerdere keren voor gewaar schuwd. Het gaat DNB daarbij vooral om de strikte scheiding tussen de afdelingen van de banken die kunnen beschikken over speciale kennis van bedrijven enerzijds en afdelingen die der gelijke kennis zouden kunnen 'misbruiken' voor speculatie op de effectenbeurs aan de andere kant. De grote bank- en verzeke ringsconcerns zeggen de laatste tijd zich bijzonder in te span nen om dergelijke afdelingen te scheiden door. De geruchten over het optreden van DNB bij NMB Postbank duiden erop dat dat tot voor kort niet altijd lukte. Het gelijktijdig vertrek van vier directeuren van NMB Postbank, eerder deze zomer, was waar schijnlijk niet zo toevallig als het concern deed voorkomen. Vol gens nog onbevestigde berich ten heeft de toezichthouder van het Nederlandse bankwezen, De Nederlandsche Bank (DNB), het vertrek van de vier geëist wegens ontoelaatbare ver menging van belangen en ver antwoordelijkheden. Die ver menging van persoonlijke en zakelijke belangen zou onder meer hebben gespeeld tijdens de affaires rond aandelen New tron en Medicopharma. NMB Postbank en DNB ont houden zich van elk commen taar op de suggestie, vanmor gen gedaan in de Volkskrant, dat de bankdirecteuren niet vrijwillig zijn vertrokken. Eerder deze zomer gaf NMB Postbank als reden voor het ge lijktijdig vertrek van de vier top functionarissen het toevallig ge zamenlijk bereiken van VUT - en pensioengerechtigde leeftijd van drie van hen. De verant woordelijke man voor het effec tenbedrijf van NMB Postbank, A. Soetekouw, was al eerder in opspraak geraakt wegens ver- Vluchtelingenwerk: Duizend telefoontjes per dag AMSTERDAM» GPD Binnen een week hebben zich al 4200 gastgezinnen aangemeld om vluchtelingen uit het voor malige Joegoskavië in huis te nemen. Bovendien kwamen bij de stichting Vluchtelingenwerk Nederland 1700 aanbiedingen binnen van mensen die als vrij williger in Nederland hulp wil len bieden. Ook konden 300 ge bouwen, waarvan 100 wonin gen, worden genoteerd voor huisvesting van de ontheem den. Vluchtelingenwerk, dat een week geleden een advertentie plaatste, krijgt dagelijks rond de duizend telefoontjes met aan biedingen. Voorzitter Jan Nico Scholten schat dat de 4200 gast gezinnen voldoende zijn voor de opvang van 10.000 vluchte lingen. De opvang bij een gast gezin zal maximaal drie maan den duren. Gezinnen die uitsluitend kin deren in huis willen nemen, worden in kontakt gebracht met de stichting Opbouw. Voor gast gezinnen die ook volwassenen willen opvangen worden voor lichtingsavonden gehouden. Volgende week zijn de eerste bijeenkomsten in Breda en Den Bosch. Scholten denkt over on geveer tien dagen de eerste vluchtelingen te kunnen onder brengen. Aan de gastgezinnen worden wel enkele eisen gesteld. Zo Gevolgen voor gezondheid nog altijd niet aangetoond Sommige Bosniërs bleven hun emoties niet langer de baas bij een be zoek van prinses Margriet gisteren aan hun opvangcentrum in Zuidla ren FOTO ANP KAREL ZWANEVELD moet er enige privacy voor de tijdelijke huisgenoten zijn. Men moet willen samenwerken met de vluchtelingenorganisaties en enig zicht hebben op de conse quenties. Voor een extra 'scree ning' gaat Vluchtelingenwerk zoveel mogelijk alle gastgezin nen bezoeken. De stichting Bosnië-Hercego- vina mag de 'meest schrijnende gevallen' van de groep Bosni sche vluchtelingen in Capljina naar Nederland laten overko men. Het ministerie van justitie bepaalde gisteren dat zieken, bejaarden en moeders met ba by's of kleine kinderen doorreis- visa en onderdak krijgen. Vol gens bestuurslid Heieen Jongh van de stichting gaat het om minimaal 500 en maximaal 1000 mensen die binnen twee weken hier moeten zijn. De stichting van de Rotterdammers Hassan Huremovic en Heieen de Jongh is gisteren opgenomen in de stuurgroep van Rode Kruis, Vluchtelingenwerk en de overheid. Het ministerie van justitie heeft gisteren het telefoonnum mer 070-3703764 opengesteld waarop al in Nederland woon achtige 'Joegoslaven' zich kun nen melden die familie in moei lijkheden willen laten overko men. rotterdam marcel potters „Dit is de zoveelste stigmatise ring van de rokers van een stickie. De Centrale Recherche Infor matiedienst is al jaren op het oor logspad tegen ma rihuana, maar steeds weer zijn hun theoriën op wetenschappelijke basis de grond in geboord." Aan het woord directeur Ben Dronkers van Sensi Smile, een keten van winkels waar marihuana wordt verkocht. Hij reageert op de voorstellen van de CRI om een vergunningen stelsel in het leven te roepen om de hennepteelt aan banden te leggen. De CRI heeft vastgesteld dat de teelt van Nederwiet steeds professioneler wordt en wijst op de vermeende gevolgen voor de volksgezondheid. Dronkers: „Ze baseren hun theorie nu weer op 54 kwekers die door de politie zijn opge pakt. Dus wordt gelijk gespro ken over georganiseerde crimi naliteit. Grote onzin. Het kwe ken begint altijd in het klein, ie mand die op zijn balkonnetje wat hennep voor zichzelf kweekt en er ook zelf een stickie Probleem met gezondheid door stickie valt te verwaarlozen wikkeling, omdat er niet mee wordt gerommeld zoals met spul uit andere landen vaak wel gebeurt." Volgens de Sensi- directeur is door het tolerantiebeleid in ons land het aantal gebruikers minder dan waar dan ook. „En juist door het uit de illegaliteit te halen, voorkom je dat jongeren op een andere manier pro beren aan drugs of wat dan ook te ko men. Dat is aan- toonbaar. Kijk maar naar Engeland, waar nog altijd streng tegen het gebruik van softdrugs wordt op getreden. Daar sterven jaarlijks 3.000 kinderen aan het van lijn Utrechtse psychiater Noor- iander onderzocht begin dit jaar de gevolgen van ma rihuanagebruik voor de gezond heid. Noorlander: „Door cijfers van Riagg's, consulta- tiesbureau's voor alchohol en drugs (CAD) en de geestelijke gezond heidszorg te vergelijken, pro- rookt. Een heel goede ont- beerde ik de vraag te beant- 'In Engeland sterven per jaar 3000 kinderen aan snuiven lijm woorden hoe slecht het gebruik van cannabisproducten nu ei genlijk is. Ik heb vastgesteld dat van de regelmatige gebruikers niet meer dan 1 procent soms een beroep doet op een ge zondheidsvoorziening. Het gaat meestal om psychotische klach ten. Lichamelijke problemen als gevolg van cannabisgebruik heb ik niet kunnen vaststellen. Het aantal probleemgevallen is ei genlijk te verwaarlozen." Dronkers verwacht niet dat de voorstellen van de CRI wor den overgenomen. Dat staat echter nog te bezien. Zowel PvdA als CDA lieten gisteren weten wel wat voor het CR1- plan te voelen om hennepteelt alleen nog toe te staan als de te ler kan aantonen dat het alleen voor agrarische doeleinden wordt gebruikt. Vol gens een woordvoer ster van WVC „is het echter nog maar de vraag of een ver scherpt repressief optreden het door het CRI gewenste re sultaat oplevertOp 26 juni nog pleitte plaatsvervangend di recteur-generaal van de Volksgezondheid Samson op persoon lijke titel voor legali satie van de hennepteelt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3