Corruptie en drugs boeien Brazilië Forse boetes voor handel met Servië VN-boycot tegen Servië is zo lek als een mandje Nederlandse Spoorwegen moeten eens kijkje nemen bij de PTT Feiten &Meningen Zeven Braziliaanse opposi tiepartijen, waaronder de grootste partij in het parle ment, de Braziliaanse De mocratische beweging (PMDB), gaan samenwer ken om de afzetting van president Fernando Collor de Mello te bewerkstelligen. Volgens de laatste schattin gen van politieke waarne mers kan de van corruptie verdachte president nu nog slechts rekenen op de steun van iets meer dan een derde van de parlementsleden, 180 van de 503 leden van het parlement. Voor het in werking zetten van een af zettingsprocedure heeft de oppositie de steun van twee derde (335 leden) van het parlement nodig. Politieke waarnemers in Rio de Janei ro verwachten dat het voor stel tot het afzetten van de president nog voor eind vol gende maand in het parle ment zal worden ingediend. DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 President Fernando Collor de Mello zit in de problemen. Een parlemen taire enquêtecommissie heeft voldoende aanwijzingen om een onder zoek in te stellen naar de financiële zaken van de van corruptie verdach te president foto epa Roddel en intriges kunnen president politieke kop kosten Op dit moment speelt zich in Brazilië een wel zeer realis tische soap af. Roddel, achterklap en intriges in de hoog ste regionen, inclusief enkele slechterikken. De hoofdper sonen: de 42-jarige president Fernando Collor de Mello, zijn broer Pedro en zakenpartner Paul Cesar 'PC' Farias. Een soap, die Fernando de hoogste post van het land kan kosten. zij een dankbare informant. De familie heeft hem dat niet in dank afgenomen. De Collors la ten geen gelegenheid onbenut het zwarte schaap van de fami lie af te schilderen als een door stress geteisterde geesteszieke die niet meer weet wat hij doet. Zelfs moeder Collor liet zich in de hetze tegen Pedro niet onbe tuigd. Nadat ze hem eerst had ontslagen als leider van het me diaconcern, onterfde zij haar zoon. Hoewel Pedro tot op heden zijn aantijgingen niet aannemelijk heeft kunnen maken, heeft het imago van de playboy-president een gevoelige knauw gekregen. Afgelopen zondag nog liep een door Fernando georganiseerde pro-regeringsdemonstratie uit op een anti-Collor-bijeenkomst. In plaats van de nationale kleu ren geel en groen droegen de betogers zwarte kleding en eis ten ze het aftreden van de presi dent. Het Braziliaanse Dallas begon in mei toen Pedro zijn broer in het opinieweekblad Veja be schuldigde van corruptie. Fer nando zou 70 procent van de smeergelden die bedrijven be taalden in ruil voor overheids opdrachten in eigen zak hebben gestoken en stiekem een appar tement in Parijs bezitten. Daar voor zou de president illegaal dollars hebben geëxporteerd. Pedro liet het daar niet bij en hing terloops ook de vuile was van de familie buiten. De presi dent zou van een huwelijkscrisis hebben geprofiteerd om Pedro's vrouw te verleiden en zou in zijn jeugd cocaïne en LSD heb ben gebruikt. Over Pedro's beweegredenen deze zaken naar buiten te bren gen, is weinig bekend. Maar het lijkt erop dat hij in eerste in stantie zakenman 'PC' Farias een loer heeft willen draaien. 'PC' liet namelijk begin vorig jaar weten een krant te willen beginnen in de noordoostelijke provincie Alagoas. In dit gebied verschijnt al een krant. Die is de trots van het media-imperium van de familie Collor en wordt geleid door Pedro. De broer van de president voelde weinig voor concurrentie en begon in zijn krant Farias' frauduleuze finan ciële zaken uit de doeken te doen. Aangezien Farias een goede vriend en zakenpartner van de president is, legden de andere media al snel een verband tus sen de twee. In Pedro vonden Sleutelfiguur Sleutelfiguur in de corruptie zaak is 'PC' Farias, die in 1989 de verkiezingskas van Collor de Mello beheerde. Hij zou in die hoedanigheid bedrijven die uit waren op overheidssteun fors hebben laten betalen voor het „aanwenden van invloed". Bo vendien zou hij een greep heb ben gedaan in de verkiezingskas en door afpersing van zakenlie den het kasverschil hebben aangepast. De president ontkent bij hoog en laag dat hij op de hoogte is geweest van de frauduleuze Pedro Collor de Mello en echtgenote tijdens een persconferentie waarop hij zijn broer (de Braziliaanse presi dent) onder meer beschuldigde zijn vrouw te hebben willen verleiden. foto reuter handelingen van Farias. Maar het is nog maar de vraag of Col lor zijn onschuld kan volhou den. Een parlementaire enquê tecommissie, die de handel en wandel van Farias onderzocht, is namelijk tot de conclusie ge komen dat er nauwe financiële banden bestaan tussen de pre sident en de zakenman. De aanwijzingen waarop de commissie is gestuit Farias zou de afgelopen tweeënhalf jaar meer dan vijf miljoen dollar op rekeningen van de familie Collor hebben gestort zijn in ieder geval voldoende om een officieel onderzoek in te stellen naar de financiële zaken van de president. Dat kan er toe leiden dat Collor uit zijn ambt wordt gezet. Het politieke lot van de eerste democratisch gekozen presi dent sinds 1960 hangt aan een zijden draadje door toedoen van zijn broer en beste vriend. Want ook als blijkt dat Fernan do niet op de hoogte was van de corruptie-praktijken van zijn vriend en daar ook op geen en kele manier aan heeft meege werkt, heeft Fernando als presi dent zijn langste tijd gehad. De man die in 1989 de verkiezin gen inging met als belangrijkste thema de bestrijding van cor ruptie, heeft met de affaire be hoorlijk gezichtsverlies geleden. Het lijkt onmogelijk dat hij er nog in slaagt zijn imago voor de presidentsverkiezingen van 1994 dusdanig op te vijzelen dat hij wordt herkozen. Voortijdig vertrek De meeste Brazilianen geloven niet in een voortijdig vertrek van de president. Hoewel uit een recent opinieonderzoek is gebleken dat 70 procent van de Brazilianen vindt dat Collor moet aftreden, vreest ruim 60 procent dat de corruptie-affaire op z'n Braziliaans wordt opge lost: na de onthullingen wordt in zijkamertjes een politiek ak koord bekokstoofd, de president blijft zitten en over een paar maanden is iedereen alles al weer vergeten. De vrees voor zo'n Braziliaanse oplossing is niet ongegrond. Dit najaar moet het parlement met Collor in de slag over een om streden belastingwet die de kiesdistricten veel invloed ont neemt en de herverkiezing van parlementariërs in gevaar brengt. Het is daarom niet uit gesloten dat de parlementsle den liever genoegen nemen met een verzwakte Collor als presi dent dan met zijn vice-presi dent Itamar Franco. Bovendien kleeft er aan de vice- president nog een probleempje. De 62-jarige wordt verdacht van linkse sympathieën en valt daarom slecht bij het machts blok van de militairen. Hoewel het leger heeft beloofd bij Col lors eventuele voortijdige ver trek „niet te zullen meewerken aan onwettige initiatieven" blijft het leger een onzekere fac tor. Per slot van rekening is nog maar drie jaar geleden een ein de gekomen aan 21 jaar militai re dictatuur. Nog veel militairen denken met weemoed terug aan die goede, oude tijd. GUSSCHREUDERS JURIDISCH MEDEWERKER Met de naleving van de econo mische boycotmaatregelen te gen Servië en Montenegro, de twee resterende Joegoslavische deelrepublieken, houden zich in Nederland drie instanties bezig: de Centrale dienst voor de in- en uitvoer in Groningen, de douane en de Economische Controledienst. Vorige week deed in de interna tionale pers het verhaal de ron de van een Franse diplomaat die zou hebben geconstateerd dat Nederlandse en Duitse vrachtwagens waren betrokken bij illegale transporten van goe deren naar de door de sancties getroffen gebieden. Het ge rucht, dat overigens nergens kon worden bevestigd, roept de vraag op hoe het toezicht op de handhaving van het embargo in elkaar steekt en op welke straf fen eventuele overtreders kun nen rekenen. Hoe weet een kleine, hardwer kende transportondernemer, aan wie de politieke verwikke lingen en de regelgeving groten deels voorbijgaan, nu precies waar hij zich aan heeft te hou den? Voor gedetailleerde infor matie kan zo iemand, voor zo ver de Kamer van Koophandel of de eigen branche-organisatie geen uitkomst bieden, zich wenden tot de Centrale dienst voor de in- en uitvoer. Dat is ook de instantie die - in overleg met het sanctiecomité van de Verenigde Naties in New York - ontheffing kan verlenen aan hu manitaire organisaties die hulp goederen exporteren. Behalve aan instellingen zoals het Rode Kruis, worden ontheffingen ver leend aan bedrijven die goede ren voor zuiver medische doel einden of levensmiddelen naar de oorlogsgebieden transporte ren. In de praktijk is het aantal verleende ontheffingen op de vingers van één hand te tellen. Voor de rest is elk handelsver keer, van welke aard ook, met Servië en Montenegro verbo den. Staat op de douanepapie ren een bestemming in deze staten aangegeven (met inbe grip van de autonome gebieden Kosovo en Vojvodina), dan komt het transport de grens niet over. Wie het embargo wil ont duiken, zal dus altijd frauduleus een andere bestemming of een andere herkomst aangeven. Overtreding van de Sanctiewet valt met betrekking tot het Joe goslavische embargo veel moei lijker vast te stellen dan bijvoor beeld met de boycot tegen Irak het geval is. De controle van de douanepapieren aan de grens, in de havens en op Schiphol is weliswaar verscherpt, maar als een bedrijf met een schijnfirma in Macedonië of Kroatië han delt, valt door de douane moei lijk na te gaan of de goederen niet in werkelijkheid bestemd zijn voor Servië. Bij transporten naar Macedonië zal de douane dan ook veelal contact opne men met de Economische Con troledienst (ECD) die in de loop der jaren flink wat kennis van CORRESPONDENT OOST-EUROPA Er bestaat in Belgrado een groeiende belangstelling voor uitstapjes naar de Roemeense stad Timisoara, zo'n 160 kilo meter verderop. De bezoekjes duren maar kort, maar de toe ristenbussen zijn op de terug tocht gemiddeld zo'n vier tot vijf ton zwaarder beladen dan op de heenreis. Gingen Roemenen tot voor kort in Joegoslavië hamsteren, te genwoordig maken veel Serviërs de tocht in omge keerde richting. Roemenië is bepaald geen luilekkerland, maar toch zijn er zaken te koop die in Servië en Montenegro zeer schaars of in ieder geval zeer duur zijn ge worden: benzine, wasmiddelen, onderdelen en eerste levensbe hoeften als olie en suiker. Dit soort kleine smokkel valt net zo goed onder de economische boycot die de Verenigde Naties aan rest-Joegoslavië (Servië en Montenegro) hebben opgelegd als de verkoop van grote hoe veelheden ruwe olie. Maar voor een aantal pakjes Kent-sigaret- ten laten Roemeense douane ambtenaren zich net als in de dagen van Ceausescu makkelijk omkopen. De boycot die politiek in Bosnië en Kroatië te stoppen, blijkt zo lek als een mandje. Aan alle kanten stro men goederen het land binnen, van olie en chemicaliën tot wa pens aan toe. Sommige landen ontkennen niet eens dat ze de boycot over treden. Bulgarije en Roemenië hebben bijvoorbeeld toegege ven dat er via de Donau goede ren naar Servië worden getrans- Aan alle kanten stromen goederen het land binnen, van olie tot wapens porteerd. Geen toeval. Beide landen hadden van meet af aan problemen met een handelsem bargo en voor beide is rest-Joe goslavië een belangrijke han delspartner. Naast openlijke overtredingen wordt de boycot via tal van om wegen omzeild. In het Macedo nische Skopje hebben zich in middels ondernemingen geves tigd die tegen betaling van forse omkoopsommen gaarne voor de valse papieren zorgen die ex port naar Servië mogelijk ma ken. De methode is simpel, moeten dwingen zijn agressieve Transitvervoer door Servië naar Bosnië is volgens de VN-resolu- ties wel toegestaan. Op de pa pieren wordt dan ook een adres in Bosnië als eindbestemming vermeld. Tot nu toe is het ook onmoge lijk gebleken de wapenboycot die sinds november 1991 voor heel ex-Joegoslavië geldt, te handhaven. Oostenrijk wordt door internationale wapendes kundigen aangewezen als het centrum van de illegale wapensmokkel. Wenen is volgens het gezaghebben de Britse blad Jane's De fense Weekly de plaats waar de meeste wapen deals worden gesloten. Het aanbod aan wapens op de zwarte markt is op dit moment rijkelijk. Veel spullen komen uit Oost- Europa, waar na de op heffing van het Warschaupact veel materieel uit de arsenalen is verdwenen. De wapenhandel zelf is voor een deel in handen van voormalige militairen uit de Sovjetunie en Oost-Europa. Het geld voor de wapenaanko pen krijgen Serviërs, Kroaten en moslims over het algemeen van immigranten in Amerika en Australië. De Kroaten zouden uit die bron al meer dan 600 miljoen gulden voor de finan ciering van hun leger hebben gehad. Een Bosnische boerin ver koopt in een buitenwijk van de hoofdstad Sarajevo verse melk. Terwijl de Bosnische bevolking bij een tekort heeft, hebben de Serviërs bij na overal vol doende aan. De VN-boycot is zo lek als een mandje. fotoap de internationale goederenbe weging heeft opgebouwd. De ECD beschikt over de zelfstan dige bevoegdheid om bij bedrij ven de administratie te contro leren. Veelal zijn het tips van particulieren die de ECD op het spoor brengen. De juridische basis voor de handhaving van het embargo wordt gevormd door een hele keten van internationale en na tionale rechtsregels. Om te be ginnen zijn er de (in de Staatscourant gepubliceerde) VN-resoluties 757 en 760 die de lidstaten verplichten maatrege len te nemen om een volledige boycot te effectueren. Ter uit voering hiervan heeft de Eu ropese Gemeenschap op 1 juni een verordening uitgevaardigd die rechtstreekse werking heeft in de EG-landen en zich dus met de verbodsbepaling tot de burgers richt. De opsporing en betraffing van overtreders is weer in het natio nale recht geregeld. Voor dit doel heeft de regering op grond van de Sanctiewet een Sanctie- beschilcking Servië en Monte negro uitgevaardigd. Overtre ding van de Sanctiewet of van de In- en Uitvoerwet betekent een economisch delict. Blijkens de Wet Economische Delicten staat op opzettelijke ontduiking van het embargo - een misdrijf - maximaal twee jaar gevangenisstraf of 25.000 gulden boete (voor particulie ren) of honderdduizend gulden (voor rechtspersonen zoals een NV of een BV). Het bedrag van de boete lijkt betrekkelijk laag, maar als de waarde van de on rechtmatig in- of uitgevoerde goederen groter is dan een kwart van de maximale boete, kan de rechter uitwijken naar een hogere boete-categorie: maximaal een miljoen gulden. ROTTERDAM P1M FORTUYN We hebben het klaroengeschal van de Ne derlandse Spoorwegen alom in de media mogen vernemen: vanaf heden gaat de beuk erin en de NS gaan bedrijfsmatig en klantgericht werken. Aldus de nieuwe NS- president, Rob den Besten. Hij kiest voor een rigoureuze aanpak. Het hele bedrijf gaat op de schop. Aan de vakbonden heeft hij intussen wel een belangrijk beïnvloe dingsinstrument weggegeven. De NS zullen de hele operatie voltooien zonder gedwon gen ontslagen. Dat doet dus het ergste vre zen. De Spoorwegen zijn een zwaar verbureau- cratiseerd bedrijf. Regels gaan boven klan ten. Voor een deel is dat terecht. Veiligheid is bij het spoor een belangrijk aandachts punt. Onze spoorwegen behoren tot de vei ligste van Europa. Dat moeten we vooral zo houden. Maar deze gerichtheid op veilig heidsregels heeft het bedrijf ook decennia lang in een ijzeren greep gehad. De NS hadden en hebben veel weg van een militaire organisatie, waarin de bevelen van hoog in de hiërarchie via allerlei tussensta dia worden doorgegeven aan de werkvloer. Dat bevordert het dragen van eigen verant woordelij kheid niet en zet meer in het alge meen het uitvoerend personeel, de mensen met wie u en ik mee te maken hebben, niet aan tot het ontwikkelen van eigen initiatief. Dat maakt een bedrijf star, en dat is heel goed te merken in de presentatie aan de NS-klanten. Die klanten zijn natuurlijk de reizigers, maar ook alle ondernemers die van de NS-diensten gebruik maken voor het vervoer van goederen. PTT-Post is bij voorbeeld zo'n hele grote klant van de laatste categorie. Een groot deel van de dik ke poststromen wordt verzorgd door de NS, en niet altijd tot tevredenheid van klant PTT-Post. Ook havenbaronnen in Rotterdam zijn niet altijd te spreken over het servicepakket van de NS. Met name het gebrek aan flexibili teit en het vermijden van ondernemersrisi co's door de Spoorwegen worden in die kringen absoluut niet gewaardeerd. Meer in het algemeen zijn de NS niet gewend en in staat om met de klant mee te denken, laat staan vooruit te denken over wat de klant meer en beter zou kunnen wensen in het kader van zijn bedrijfsvoering. Ook reizigers kunnen daarover meepraten. De service van de Spoorwegen is minimaal en aan voorlichting wordt als wordt af geweken van verwacht NS-gedrag al he lemaal niet gedaan. Dikwijls heb je de in druk dat je blij mag zijn dat je mag meerij den. Het prijsbeleid ten aanzien van het treinkaartje is uitermate onhelder en toe lichting op een prijsverhoging is er niet bij. Of het moest zijn dat het leven duurder is geworden. Dat is onvoldoende. Daarmee hoeft de KLM bij de klant ook niet aan te komen. De NS zijn dan ook nog lang geen bedrijf waar wordt gedongen naar de gunst van de klant, waar het uitvoerend personeel er ple zier in heeft en er alles voor doet om de klanten te behandelen naar wat hij is: Ko ning. Welnu, dit gaat allemaal veranderen, als we Den Besten mogen geloven en waarom zouden wij hem het voordeel van de twijfel niet gunnen. De Nederlandse Spoorwegen worden opgesplitst in een groot aantal be drijven onder de holding NS. Er komt een bedrijf voor personenvervoer, wellicht zelfs een voor de intercity, een voor de Rand stadboemel en een voor de provinciale boemels, er komt een apart bedrijf voor het goederenvervoer en voor de railinfrastruc tuur en voor al die stations waar veel te weinig mee wordt gedaan. Al deze nieuwe bedrijven kunnen worden aangesproken op hun resultaten en ze wor den geacht hun eigen, op hun klanten ge richte cultuur te ontwikkelen. Op die ma nier hoopt Den Besten de efikiencyvan de onderneming te verbeteren en de klant vriendelijkheid te bevorderen. Daarnaast zal er veel meer dan thans los worden ge opereerd van het ministerie van verkeer en waterstaat. De NS zullen voortaan in hoge mate zelf hun investeringsprogramma be palen en zelf de prijs van het treinkaartje vaststellen. Dat zal me nog wat worden, daar in Den Haag. Op één punt is het plan van Den Besten volstrekt ongeloofwaardig, en dat is het punt van het vermijden van gedwongen ontslagen. Je kunt het aantal personeelsle den misschien gelijk houden, maar zo'n omvangrijke reorganisatie eist ook veel nieuwe gezichten, vooral op het niveau van het management. Het is eenvoudig niet doenlijk om met dezelfde club waarmee je de verstarring hebt gerealiseerd ook de mo dernisering op het tapijt te brengen. NS kan in deze heel veel leren van de PTT. Daar hebben ze niet alleen de complete top van het bedrijf vervangen, maar ook de helft van het hele management. Daarnaast is veel geld en inspanning gestopt in de her-, om- en bijscholing van het resterende personeel. Het kan geen kwaad als Den Besten eens een bezoekje aflegt bij collega Dik, president van de PTT. Prof. dr. W.S.P. Fortuyn is buitengewoon hoogleraar aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2