Leidsch l'-mm Dagblad A PARKET Geen hogere afvalkosten Leidse regio vs Friesland opgeschrikt door inslag van zware meteoriet O» Carlos Saura maakt film over marathon Drama in Somalia 'Belastingverlaging snoepje voor de kiezer' ZINGEN LESTELLA Winkels straks weer welkom in kop van de Haarlemmerstraat Fokker boos over hetze tegen deal met DASA Rondvaartboot loopt vast in afval markt UIT VOORRAAD LEVERBAAR, DE NIEUWE GOLF. DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39934 LOSSE NUMMERS 1,50 Shi'ieten 5 De Iraakse shi'ieten staan niet te juichen om het door de geallieer den ingestelde vliegverbod in het zuiden van Irak. LEIDEN-DEN HAAG GPD De Leidse regio vormt een uit zondering. De inwoners van Leiden, Alkemade, Zoeterwou- de, Oegstgeest, Sassenheim, Voorschoten, Leiderdorp en Warmond betalen momenteel meer dan 500 gulden per jaar voor het ophalen van afval, te genover een landelijk gemid deld van bijna 220 gulden. Het vuil uit deze regio moet tegen hoge kosten naar andere provincies worden vervoerd sinds de sluiting, twee jaar gele den, van de Leidse vuilverbran ding. In 1994 moet in Leiden- Zuidwest of Oegstgeest een nieuwe vuilverbrandingsinstal latie staan, waardoor die ver voerskosten wegvallen. Dat weegt naar verwachting ruim schoots op tegen de exploitatie kosten van de nieuwe installa tie. De inwoners van deze ge meenten zullen echter niet ont komen aan een aantal andere onderdelen van het plan van Al- UTRECHT GPD Tijdens de Olympische Spelen in Barcelona heeft de Spaanse filmregisseur Carlos Saura met zes camera's beelden geschoten voor de film Marathon: The Fla mes of Peace. De ten dele fictie ve en gedeeltelijk documentaire film heeft vier marathon-lopen tot onderwerp. In Griekenland reconstrueert Saura momenteel de oorspron kelijke Marathon-ren waarmee in 490 voor Christus een ijlbode I Uit nieuwsbrief gemeente: FRISDISK Set: Na»ulling7B®H de Atheners op de hoogte bracht van de heugelijke tijding dat Miltiades bij Marathon een Perzisch invasieleger had ver slagen. Saurat verving op het laatste moment Hugh Hudson, die eerder de 'Olympische' film Chariots of Fire regisseerde. Hoofdrollen in de film worden gespeeld door Antonio Bande ras en George Corrafaca. Saura was in Barcelona niet het enige kopstuk uit de inter nationale filmwereld dat be langstelling toonde voor de Spe len. De basketbal-verrichtingen van het Amerikaanse 'dream team' werden gevolgd door Jack Nicholson en door Michael Douglas, die eveneens geïnte resseerd bleek in het dames- turnen. Hoe de Braziliaanse volley ballers goud grepen en de Ne derlanders zilver, werd op de voet gevolgd door Spike Lee die zich geschaard had onder de Zuidamerikaanse supporters en verklaarde dat hij wild enthou siast was van de manier waarop Brazilië eerder de Staten had uitgeschakeld. Jensen sj Q Leidse eigenaar: 'Als I J mensen een Jensen zien voorbijkomen, den ken ze: wat is dat een prachtige auto!' Afvalprogramma treft rest Nederland wel De inwoners van de Leidse regio hoeven, anders dan de rest van Nederland, niet bang te zijn dat de tarieven voor het ophalen van huisvuil de komende jaren sterk zullen stijgen. Minister Alders presenteerde gisteren het Tienja renprogramma Afval. Hij zei dat de komende jaren aan zienlijk minder rommel in de prullenbank moet belan den, maar dat desondanks de tarieven met 40 tot 80 pro cent zullen stijgen. ders. De minister wil onder meer statiegeld invoeren op koelkasten en auto's om een milieuvriendelijke verwerking te garanderen als deze produkten worden afgedankt. In het plan zijn afspraken ge maakt tussen rijk, provincies en gemeenten over de afvalverwer king tot het jaar 2002. De over heden gaan er daarbij van uit, .dat de burgers minder in de vuilnisbak zullen gooien. Maar zelfs als dat lukt, zijn er meer installaties en stortplaatsen no dig. Burgemeester Havermans van Den Haag waarschuwde daarom voor een 'boemerang- effect': welwillende burgers die voor hun milieubewuste bedrag 'beloond' worden met een ho- Een tweede probleem is dat de gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval bij na aan het succes bezwijkt. De afvalverwerking kan het aanbod amper aan. Voor 1995 moet die capaciteit daarom ver dubbeld worden. KiSMAYOAnderhalf miljoen mensen in Somalia worden bedreigd met de hongerdood. Een hongerige So maliër wacht op voedsel in de zuidelijke stad Kismayo, maar door corruptie en aanvallen op voedselkon vooien komt de hulp in vele gevallen niet terecht bij degene voor wie ze bedoeld is. Pagina 5: Uitgehon gerde Somaliërs eten hun eigen kleding. foto reuter Schokgolf ook op Texel voelbaar Zuidwest-Friesland, Texel en Ameland zijn gisteravond op geschrikt door een raadselach tige knal, gevolgd door een vuurbol en een krachtige schokgolf. Huizen trilden, rui ten rammelden in de sponnin gen, kopjes en glazen stonden te schudden op tafel, kinderen rolden uit bed. Honderden mensen belden in paniek de politie. Het verschijnsel lijkt vooralsnog nog het meest op de inslag van een meteoriet, al is daarover nog steeds geen ze kerheid. Pas de vondst van brokstukken kan die zekerheid wel verschaffen. De knal en de drukgolf wa ren het sterkst merkbaar in het zuidwesten van de provincie Friesland. Daar ontstond nogal wat schade aan woningen: ka potte ruiten en scheuren in muren en gevels. Volgens de politie raakte niemand ge wond, maar was de paniek groot. „Het was hier een gek kenhuis", aldus een politie- zegsman. Woordvoerder De Kort van het Nederlandse Meteorieten Documentatie Centrum houdt het op de inslag van een me teoriet, een steen uit de ruimte. De Kort wijst er op dat soortge lijke berichten binnenkwamen nadat zich op zaterdagavond 7 april 1990 een kleine meteoriet door het dak van een huis in Glanerbrug (bij Enschede) had geboord. „Ook toen zagen mensen een heldere vuurbol langs de hemel vliegen en wer den er doffe dreunen ge hoord", aldus De Kort. De ex plosies zijn afkomstig van het vrijkomen van de spanning (detonaties) in het luchtkussen dat de met kilometers per se conde voortbewegende meteo riet in de dampkring voor zich uitduwt. Men houdt overigens ook re kening met de mogelijkheid dat sprake is van een zogehe ten 'decay', een in de damp kring verbrandend raketfrag- ment. De richting waarin het lichtverschijnsel werd waarge nomen, van west naar oost, is tevens de richting waarin de meeste raketten en satellieten worden gelanceerd. Mocht het om een meteo rietinslag gaan, dan zou dat de zesde zijn waarvan het neerko men in Nederland wordt waar genomen. Eerder vielen stenen uit de ruimte in 1840 (Uden), 1843 (Blauwkapel), 1925 (Elle- meet) en 1990 (Glanerbrug). Bij Uden was sprake van twee stenen die op enige afstand van elkaar vrijwel gelijktijdig insloegen. advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering Noordwijk. tel. 01719-46566 fax. 01719-48547 HOUSTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Ross Perot denkt dat zijn aan hangers in november de door slag zullen geven bij de Ameri kaanse presidentsverkiezingen. Hoewel de Texaanse miljardair zich uit de race om het presi dentschap heeft teruggetrok ken, gelooft hij dat de uitslag van de verkiezingen zal afhan gen van het stemgedrag van de miljoenen die hem tot nog toe hebben gesteund. Perot staat nog in bijna de helft van de sta ten als kandidaat ingeschreven. De nog steeds zeer populaire Perot liet gisteren in het midden wie hij straks zal steunen, presi dent Bush of de Democraat Bill Clinton. Hij zal alleen de kandi daat steunen die met een ge- zond economisch beleidsplan komt, zei hij. Maar in Houston, waar de Republikeinse Conven tie vanochtend even na zeven uur (Nederlandse tijd) George Bush officieel kandidaat stelde voor het presidentschap, zei Perot dat hij niet erg onder de indruk is van de ideeën van bei de kandidaten. Het is de verwachting dat pre sident Bush vanavond in zijn aanvaardingsspeech voor de conventie in algemene termen zal spreken over een belasting verlaging. Hoewel de Republi keinse partijtop dat ziet als een manier om kiezers te lokken, voelt Bush er niet voor om nu al met concrete voorstellen te ko men. Maar Perot verzette zich gisteren tegen belastingverla ging en lijkt op dat punt de kant van Clinton te kiezen. „Een belastingverlaging is een snoepje voor de kiezers. Je zegt ze daarmee alleen maar wat ze willen horen. Maar economisch is het alsof je kanker met aspiri ne te lijf gaat", aldus Perot. Bush en enkele van zijn econo mische adviseurs zouden nu eerst voorrang willen geven aan bezuinigingen op de overheids uitgaven. In 1988 beloofde Bush geen hogere belastingen te zul len invoeren, maar die belofte moest hij in 1990 noodgedwon- Biografiereeks Record in Zürich yt r Ter lering ende ver- yt q Kiptanui kon zich I 3 maeck: Een serie I 1/ niet plaatsen voor mini-biografietjes over be- Barcelona. In Zürich nam faamde of bijzondere figu- hij wraak: wereldrecord op ren uit de geschiedenis. I de 3000 meter steeple. Stille Rijn 1 Leiden Tel. 071 -120221 De gemeente Leiden breekt met het beleid om de winkelfunctie aan de 'overkant' van de Haar lemmerstraat te laten afsterven. Het stuk tussen Pelikaanstraat en Havenplein moet weer vol komen met gewone winkels, en wordt weer onderdeel van het kemwinkelgebied van Leiden. Dit is een van de belangrijkste punten van een nieuw bestem mingsplan. De gemeente werkt daaraan om de bouw mogelijk te maken van een nieuw woon- /winkelcomplex aan de Peli kaanstraat. De ideeën hiervoor werden gisteren openbaar ge maakt op een informatie-avond in het stadsbouwhuis. De gemeente bepaalde der tien jaar geleden dat er vooral geen winkels moesten komen aan de Pelikaanstraat. Show rooms en kantoren waren pri ma, maar middenstand was ta boe. Het leidde volgens sommi gen tot verpaupering van het laatste deel van de 'kilometer koopplezier'. De gemeente heeft haar in zichten nu veranderd, dus volgt een wijziging van het bestem mingsplan. De Pelilcaanstraat en het laatste stuk Haarlemmer straat moeten een logisch ver volg worden op de winkelfunc tie van het andere deel van de Haarlemmerstraat. PvdA-kamerlid Vos tegen onderzoek SCHIPHOL HENNY VAN EGMOND Vliegtuigfabrikant Fokker is boos over de 'zoveelste actie' van PvdA-kamerlid Henk Vos tegen de overname door DASA. Vos kwam gisteren in verzet te gen een onderzoek dat financië le deskundigen van het Duitse bedrijf uitvoeren bij Fokker. Hij wil dat minister Andriessen (economische zaken) maatrege len neemt. Sinds een week zijn dertig ac countants en andere financiële experts met toestemming van de Fokker-directie de Neder landse vliegtuigbouwer aan het doorlichten. Vos vindt dat on aanvaardbaar, omdat er nog geen volledige overeenstem ming is tussen DASA en Fokker. De Duitsers zouden zo de be schikking krijgen over bedrijfs geheimen. Vos vindt dat eerst een samenwerkingscontract moet zijn gesloten en de over nameprijs moet zijn bepaald, voordat DASA een dergelijk on derzoek kan doen. Volgens Fokker heeft Vos het mis. „Deze actie is kennelijk on derdeel van een hetze waaraan Vos deelneemt", aldus woord voerder Van Veen. „DASA voert een onderzoek uit in drie delen. Het eerste deel had plaats in april en moest antwoord geven op de vraag: wat is Fokker? Het tweede deel, dat nu wordt uit gevoerd, gaat over algemene in dustriële informatie. Die is be doeld om te bepalen wat de prijs is die DASA moet betalen. Pas als we het daarover eens zijn, wordt het derde deel van het onderzoek uitgevoerd. En dan gaat het om concurrentie gevoelige informatie, bijvoor beeld de ontwerpen die we nog in de kast hebben liggen", aldus Van Veen. HET WOORD IS AAN Reder klaagt over gedrag kooplui LEIDEN WIM KOEVOET De vervuiling van de Nieuwe Rijn loopt de spuigaten uit. Vol gens de Leidse reder K. Par- mentier, die een rondvaartbe- drijf runt, gooien vooral markt kooplui zoveel rommel in het water dat zijn boten er hinder van ondervinden. Het roer van een van zijn schuiten heeft al een keer vast gezeten in het plastic dat de kooplieden in het water hadden gegooid. Marktlui laten boven dien nogal wat olijfolie de Rijn in lopen, waardoor Parmentier veel meer tijd dan vroeger kwijt is aan de schoonmaak van zijn boten. gen breken. De Republikeinen schilderen Bill Clinton telkens weer af als de kandidaat die de belastingen wil verhogen en de rol van de overheid wil vergroten. Boven dien wordt zijn geringe ervaring op buitenlands gebied uitge speeld. „Als 's nachts om drie uur de telefoon gaat omdat er ergens in de wereld een crisis is, dan wil het Amerikaanse volk de zekerheid dat er een leider is die ervaring heeft en weet wat er gedaan moet worden", zei George Bush hier gistermiddag tijdens een manifestatie te zij- Allard Pierson Wat vraagt de nachtegaal of ie mand luistert Hij zingt zijn lied, dat is zijn lust VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Film en Boeken Info Programma's- Regio - Schrijvende lezers - Sport weg en Wiel - VANDAAG OOK OVER LEVEN PAGINA 17 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon Plaatselijk mist en minimumtempe ratuur omstreeks 14 graden. Over dag van het westen uit perioden met zon en vnjwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Westelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. Autoluw Leids centrum wordt een voorbeeld LEIDEN ERNA STRAATSMA Leiden wordt een voorbeeldstad voor een landelijk project om auto's in stedelijke gebieden te rug te dringen. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dat de gemeente laten weten. Een voordeel voor Leiden is dat het ministerie meebetaalt aan onderzoeken voor en de realise ring van een autovrije binnen stad. Vooralsnog is niet bekend welk bedrag beschikbaar is. Op ambtelijk niveau is inmiddels overeenstemming bereikt over het opzetten van een gezamen lijk verkeersonderzoek. Naar verwachting wordt komend na- begonnen met het in kaart jrengen van de bestaande ver- eerssituatie in het centrum. De gemeentelijke schepbo- ten, die de drijvende rommel uit het water halen, bieden volgens Parmentier weinig soelaas. Het plastic zinkt naar de bodem en de olijfolie drijft onbekommerd door de grijpers. Verdergaande maatregelen wil de gemeente op dit moment nog niet nemen. Ze wil daarmee wachten tot de marktennota wordt behandeld. Daarin staan enkele voorstellen om de vuilaf voer op de woensdagse en za terdagse warenmarkt te verbe teren. Pagina Leiden: 'Rijn is een open riool'. int betaal ik daarna 27,80) betaling* Per kwartaal (f 80,10) via accept Telefoon |i v m controle bezorging) Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad t woordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053 Alphen a/d Rijn Hoorn 174 01720-21521 Kamsteeg

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1