De wraak van Kiptanui Bekroning voor Nijdam is in zicht Avond voor de 'oudjes' Sport Promotie en degradatie regeling definitief rond Clubrecord voor Bataaf Van Duyn Ellen van Langen kan ook buitenom winnen DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 B ONDERWATER ROB VAN DER Zj Moses Kiptanui heeft wraak genomen. De Kenyaan was een jaar geleden bij de strijd om de wereldtitels in Tokyo een volledig onbeschreven blad toen hij als twintigjarige de 3000 meter steeple chase won. In Barcelona, waar de Kenyanen op het zware hindernisnummer een, twee en drie werden, ontbrak Kiptanui omdat hij zich door een blessure bij de kwalificatiewedstrijden in Nairobi niet had kunnen plaatsen. ZURICH ANP Kiptanui nam op indrukwek kende wijze wraak. Nadat hij zondag in Keulen het wereldre cord op de 3000 meter op 7.28.96 had gebracht, liep hij drie dagen later in Zürich de zelfde afstand met hindemissen in 8.02,08. Hij was daarmee 3,27 seconden sneller dan zijn land genoot Peter Koech drie jaar ge leden in Stockholm. De atleet keert als een rijk man terug naar Afrika. Zijn overwinning en het wereldre cord leverden hem in totaal 21.000 dollar (36.000 gulden) en een kilo goud ter waarde van 16.000 Zwitserse franken (22.000 gulden) op. De Belg Maes bracht de steeplelopers in 2.40.97 door de eerste kilome ter. Voor de tweede haas, de Amerikaan Croghan, lag het tempo te hoog en Kiptanui nam zelf de leiding. Met landgenoot William Mut- wol nam hij ruim afstand van de groep, waarin alleen een der de Kenyaan, Philip Barkutwo, enigszins kon volgen. Bij de doorkomst op twee kilometer had Kiptanui met zijn tussentijd van 5.21,79 ruim vier seconden voorsprong op het wereldrecord van Koech. In de laatste kilome ter verloor Kiptanui nauwelijks aan snelheid. Achter hem viel Mutwol echter terug. Hij werd gepasseerd door Barkutwo. Ruim negen seconden na Kipta nui passeerde Barkutwo als tweede de eindstreep voor Mut wol en de vierde Kenyaan Sang. Noureddine Morceli, de Alge rijnse wereldkampioen op de 1500 meter die in Barcelona slechts zevende werd, revan cheerde zich op overtuigende wijze. De kleine Noordafrikaan liep met 3.30,75 de snelste 1500 meter van het seizoen. De Spanjaard Firmin Cacho, die de tactische race bij de Spelen in zijn voordeel besliste eindigde als derde. Mike Conley, met rugwind in Barcelona winnaar van het hinkstapspringen met 18,17 meter, hinkte, stapte en sprong in Zürich 17,72 meter. Eenzelfde machtsvertoon als op de 3000 meter steeple chase spreidden de Kenyanen ten toon op de vijf kilometer, waar mee een indrukwekkend pro gramma voor 22.000 toeschou wers werd afgesloten. De Duit ser Dieter Baumann, de win naar van Barcelona, ontbrak, waardoor de Kenyaan Paul Bitok in 13.11,62 zijn zilver van tien dagen geleden kon bevesti gen voor zijn landgenoten Yo- bes Ondieki, John Ngugi en Ri chard Chelimo. 'Olympia op één avond' lever de in een razend tempo top prestaties en verrassingen op. Bij de vrouwen sneuvelden de Olympische kampioenen Heike Drechsler (ver) en Hassiba Boulmerka (1500 m). Drechsler leed haar tweede nederlaag van het seizoen en opnieuw was het GOS-atlete Inessa Kravets die haar versloeg. zij de 100 meter in 10,94 secon den had gewonnen voor Merle- ne Ottey, Irina Privalova en De- vers, later op de avond op de 200 meter, het onderdeel waar op zij Olympisch kampioene is, buigen voor Privalova. De Rus sin zegevierde in de nationale recordtijd van 22,02 seconden. Bij de mannen bevestigden vier Olympische kampioenen hun gouden medailles van Bar celona. De Kenyaan William Ta- nui won de 800 meter in 1.43,98. Precies dezelfde tijd liet overigens in de B-serie de En gelse winnaar David Sharpe af drukken. De Amerikaan Quincy Watts was opnieuw de sterkste op de 400 meter (43,83) en zijn landgenoot Mike Marsh beves tigde de winst op de Montjuic op de 200 meter met 19,95. Ke vin Young, die in Barcelona bij zijn overwinning op de 400 me ter horden het wereldrecord aan Edwin Moses ontnam, won zijn specialisme in 47,40 secon den. Carl Lewis ontbrak in Bar celona op de individuele 100 meter. De achtvoudige Olympi sche kampioen won de korte sprint bij een tegenwind van 0,7 meter per seconde in 10,07 ruim voor de concurrentie. Van den Berg wint dubbel-finale leiden Tennisser Michael van den Berg heeft in het Spaanse Segovia tijdens een Challenger-toemooi de dubbelspelfinale ge wonnen. De Koudekerker versloeg met zijn partner Joost Wijn- houd het duo Odizor/Saad: 7-6,7-6. In het enkelspel verloor Unicummer Van den Berg in de laatste ronde van de kwalifica ties tegen Renzenbrink (6-4,4-6,3-6). Renzenbrink won later het hoofdtoernooi. Blanke rugbyfans dagen ANC weer uit kaapstad Op de zwarte markt werden voor een kaartje voor de rugbywedstrijd tussen Zuid-Afrika en Australië gisteren al bedra gen geboden tot 1700 gulden. De Züidafrikaanse vlaggen vlogen de winkel uit. Oproepen in lokale kranten in Kaapstad om de tweede officiële interland na jaren van afzondering wegens de apartheidspolitiek te gebruiken voor een nieuwe demonstratie van blank nationalisme logen er niet om. Kortom, de rugbyfans lijken ook zaterdag aan te sturen op provocatie van het ANC, dat gisteren zijn goedkeuring hechtte aan de test tegen Australië. Arie Selinger mag naar Genua den haag Arie Selinger mag van zijn Japanse werkgever Daiei als coach van de Nederlandse volleybalploeg optreden tijdens de finale van de World League, op 4 en 5 september in Genua. De Amerikaan was in eerste instantie vrijgegeven voor de periode tot de Olympische Spelen, waar Nederland zilver haalde. Alleen de NeVoBo dient nog te onderhandelen over de vergoeding die de coach wenst te ontvangen. Sponsor zet Krabbe en Breuer buiten beaverton Nog voor de verwachte schorsing van vier jaar is uit gesproken, heeft geldschieter Nike de sponsorcontracten met de op doping betrapte Duitse atleten Katrin Krabbe en Grit Breuer beëindigd. „Inbik contract staat de clausule dat atleten geen middelen mogen gebruiken die de prestatie bevorderen", zo be argumenteerde Steve Miller van de Amerikaanse firma de stop zetting van de financiële steun aan de Duitse loopsters. Hongaars zwemschandaal Budapest Györgi Zemplenyi bevindt zich waarschijnlijk in Zuid- Afrika. Dit vermoedt Interpol. De organisatie zoekt de Hongaar wegens verduistering van 12 miljoen gulden. Hij is de manager van de Hongaarse zwemsterren Damyi, Rosza en Krisztina Egerszegi. De vader van de laatste schijnt van de fraude op de hoogte te zijn geweest. De politie van Budapest heeft verklaard dat Janos Egerszegi al jaren de vertrouwensman is van Zemple nyi. Zemplenyi, eigenaar van reisbureau Idea-Tours, heeft geld verduisterd dat hem door twintig instellingen (banken, bedrij ven) ter hand is gesteld ter ondersteuning van de Hongaarse zwemsport. De man werd al voor de Olympische Spelen gescha duwd door de politie. Hij kreeg daar in Barcelona lucht van en keerde niet terug naar huis. Kenya wil arbitrage-zaak 10.000 m nairobi De atletiekunie van Kenya gaat een arbitrage-zaak aan spannen bij de internationale atletiekfederatie (LAAF) over de gang van zaak rond de 10 kilometer tijdens de Olympische Spe len. Doel is alsnog de gouden medaille in de prijzenkast van de atleet Chelimo te krijgen. Hij won in tweede instantie de 10.000 meter. Dat kwam omdat de als eerste geëindigde Khalid Skah uit Marokko was gediskwalificeerd. Hij zou op ontoelaatbare wijze gesteund zijn door zijn landgenoot Boutayeb, die met een ronde achterstand met de koplopers meeliep. Skah ging tegen de be slissing in beroep en werd een dag later alsnog tot geroepen. Het betaalde voetbal heeft ein delijk de nieuwe promotie-de gradatie regeling rond. Gisteren kreeg de Centrale Spelers Raad (CSR) van het sectiebestuur te horen dat definitief wordt wat eerder al was beslist: de num mer 18 van de eredivisie degra deert rechtstreeks, de nummers 16 en 17 doen mee in de na- competitie van de eerste divisie. Die boodschap had competi tieleider Jan Huybregts voor Theo van Seggelen, de voorzit ter van de CSR. De Spelersraad was in het geweer gekomen te gen de nieuwe regeling, omdat hij niet om advies was gevraagd. Het sectiebestuur staat echter op het standpunt dat er geen sprake is van 'een belangrijke wijziging van de competitie-op zet' en dat de CSR derhalve geen adviesrecht kan claimen. Paul Boels, lid van het sectie bestuur betaald voetbal, is niet bang dat de CSR nu naar de rechter stapt. Boels: „Het me rendeel van zowel clubs als spe lersraden was het inhoudelijk eens met onze regeling." Die regeling, nu aangevuld met de vaststelling dat de com petitie in de eerste divisie wordt verdeeld over vier perioden van acht wedstrijden, beoogt de competitie interessanter en de eredivisie sterker te maken. haaksbergen anp Aan goede klasseringen heeft Jelle Nijdam dit seizoen geen gebrek. De Brabander ontbeert echter hoofdprijzen op zijn ere lijst. De 29-jarige kopman van Jan Raas kan een constante staat van dienst overleggen. Met vijf zeges en globaal genomen dertig aankomsten bij de eerste tien. Het leverde hem een groot aantal FICP-punten op, maar de bekroning in de vorm van een klinkende overwinning ont breekt. Daarin kan verandering ko men. Gisteren nam Nijdam in Haaksbergen een optie op de tweede eindzege in de 32ste Profronde van Nederland. Na de triomf in de proloog deklas seerde hij in de tijdrit over 31 kilometer al zijn concurrenten, onder wie Breukink die in de ra ce tegen het horloge opnieuw teleurstelde door bijna één mi nuut te verliezen. In de algemene klassering heeft de winnaar van het mini- rondje door Nederland uit 1990 een voorsprong van 0.41 op Marie en 0.51 op Bezault. Een marge die voldoende lijkt om de oranje trui met succes te verde digen in de komende dagen. Nijdam wenste evenwel niet op de zaken vooruit te lopen, on danks het feit dat hij de afgelo pen dagen heeft getoond in vorm te zijn. „Ik ga niet zeggen dat ik win. Ik heb immers min der prettige herinneringen aan de Limburgse heuvels", hield hij een slag om de arm. Nijdam arriveerde al drie keer eerder in het oranje in de zuide lijkste provincie. Slechts één keer, twee jaar geleden, bracht hij het textiel zonder scheuren over de Zuidlimburgse bulten. Examen Louis de Koning legde in de ochtenduren met succes zijn tentamen af voor het wereld kampioenschap. Voor de ogen van bondscoach Genie Knete- mann won de 24-jarige profes- De veteranenavond zoals het hoort bij de Leidse Hout. Na afloop van de vrouwendubbel een glas wijn en binnen wachten de hapjes. foto henk bouwman LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN De woensdag is in Nederland traditioneel gehaktdag. Zo niet bij de Leidse Hout. Al sinds lan ge tijd staat die dag in het teken van de veteranen. De vijfen veertig-plussers die in de nada gen van hun tenniscarrière nog een balletje slaan. Al sinds 1972 organiseert de Leidse Hout buiten het gewone toernooi een wedstrijdenreeks voor veteranen. Uit nood gebo ren destijds, want de club moest opboksen tegen de concurren tie van onder meer Unicum en Roomburg en met iets anders, specialere, komen om inschrij vers te trekken. Ex-voorzitter en destijds wedstrijdleider Alex Mulder begon met de grap. En met succes, want het toernooi kreeg binnen enkele jaren be kendheid tot ver buiten het dis trict. Talloze ex-toppers schre ven in. Tegenwoordig is de belang stelling tanende. De vrouwen- onderdelen in het enkel- en dubbelspel werden geschrapt en ook de veteranenavond werd matig bezocht. Hapjes en drankjes lokten altijd veel be langstellenden. Gisteravond werd het grootste gedeelte ver orberd door jeugdige spelers. Zij die niet eens in de buurt komen van de voor tennis geldende ve- teranenleeftijd. Wedstrijdleider Mischa Wijf- felman ziet het allemaal met le de ogen aan. Zijn toernooi zit, wat het veteranenonderdeel be treft, niet in de lift. „Natuurlijk, het loopt terug", verklaart hij. „Je hebt het over een leeftijds gebonden categorie. Mensen die elk jaar weer dezelfden te genkomen en keer op keer ver liezen zien het niet zitten om weer in te schrijven. Die kiezen liever voor een D 30+-toemooi- tje. De aanwas van veteranen is dus niet groot." De Leidse Hout is er daarom, geheel tegen de traditie in, op overgegaan om naast het open B en C toernooi ook een D 35+- onderdeel in te lassen. Om aan de wensen van de oudere ten- nisliefhebber tegemoet te ko men. „Je moet een beetje mee gaan,met de tijd", aldus Wijffel- man. „Dat hebben we destijds ook gedaan toen we geen spe lers meer inviteerden voor het toernooi, maar tot een open in schrijving zijn overgegaan. Als ik eerlijk ben is het veteranen- onderdeel over twee jaar afge schreven. Er is geen aanwas en het aantal mensen dat al die tijd heeft meegedaan wordt uiter aard minder door de leeftijd die ze bereiken." Ron Engel, 47 jaar en dus pas twee jaar behorend tot het se lecte gezelschap, ziet de toe komst echter bepaald niet som ber in voor zijn categorie. De als eerste geplaatste Unicummer heeft zich juist bij het rijtje kwartfinalisten geschaard door een 6-4 6-4 overwinning op Hans Dibbetz uit Benthuizen. „Ik denk dat de gezelligheid juist voor het voortbestaan zorgt. Ik heb geen zin meer om op mijn leeftijd tegen jonge ventjes te spelen. Die drinken daarna wat en gaan weg. Wij, gelijkgestemden, drinken nog even een borreltje en praten over zaken buiten het tennis die ons interesseren. Ik ben niet meer zo prestatiegericht. Zeker niet in de single. Ik ga gewoon de baan op en zie wel. Maar bij de veteranen kan ik nog wat potjes winnen, dus dat is dan leuker", aldus Engel. „Overigens is de bezetting hier nog niet eens zo sterk. Roomburg en Unicum -zijn wat dat betreft beter bezet. Maar hier doen ze wat extra's. En dat maakt het zo leuk. sional uit de ploeg van Peter Post de tweede etappe van de Profronde van Nederland. In Haaksbergen versloeg de Zuid- hollander de Noor Björn Stener- sen, met wie hij 36 kilometer voor de eindstreep ontsnapt was. De Konings ploegmakker Wilfried Nelissen vergaarde weer punten voor de groene trui door de sprint van het peloton De Koning behoort tot de tien kandidaten uit wie Knetemann de laatste vier voor zijn selectie aanwijst. „Ik verwacht dat ik volgende week na Veenendaal- Veenendaal het goede nieuws van Knetemann sprak De Koning vol hoop. Ellen van Langen kan het ook buitenom. Op de binnenbaan viel dit keer geen gaatje. Toch won de Olympische kampioe ne opnieuw. Van Langen werd gister avond bij de wedstrijden in het Letzigrund-stadion in Zü rich aangekondigd als de 'shooting star op de 800 me ter'. De Amsterdamse maakte die woorden meteen waar. Zij won haar specialiteit opnieuw op indrukwekkende wijze met haar inmiddels befaamde eindsprint, waarbij ze buiten om vanuit zesde positie naar de winst snelde. Van Langen zegevierde in 1.58,52. Noeroetdinova (1.58,68) en Quirot (1.58,94) eindigden in dezelfde volgorde als in Barcelona als tweede en derde. Laetitia Vriesde won op overtuigende wijze de b-loop op de 800 meter in 1.59,50 voor de Canadese Charmain Crooks (1.59,71) en de Engelse Diane Edwards (1.59,%). SCOREBORD EUROPA CUP 1 0). 75 Zerafa 1 0. 83 Cohen 1 Toeschouwers 2 000 3 58,68, 3 Dorovskitsi :G0SJ 1 Oevers (VSt) 12.57, 4 01.73 100 mh (-0,9 m/sec) 2 Martin (VSt) 12, 12.94 400 mh 1 Ponoma'iova (GOS) 53.87, 2 mer Patrick (VSt) LedovskajalGOS) rvst) 53.91. 3 1 Regina van Duyn en Harry van der Velde zorgden gisteravond voor twee clubrecords bij een avondwedstrijd van hun club De Bataven. Van Duyn verbe terde zichzelf op de 1500 meter tot 4.33,1, terwijl Van der Velde als eerste Bataaf de vier meter overschreed met de polsstok. Voor Regina van Duyn bete kende dit voorlopig de laatste baanwedstrijd van dit seizoen. De Katwijkse waagt zich met in gang van eind augustus aan de wintercircuit en moet daarvoor de komende weken kilometers maken. Met de eindsprint en de basissnelheid lijkt het voorlopig uitstekend gesteld. Harry van der Velde houdt met zijn pres tatie zijn jonge clubgenoot Re- my Zevenhuizen op iets grotere afstand. Het lijkt slechts en kwestie van tijd of ook de B-ju nior (gisteren 3,70) overschijdt de vier-metergrens. Op de middenafstand bij de mannen leverden Joost la Lau en Jan-Dirk Hazeleger de beste regionale prestaties. Beiden lij ken nog harder te kunnen op respectievelijk de 800 (eerste in 1.51,4) en de 5000 meter (vierde in 14.40). Achter La Lau kwa men ook Michel Versteegen (1.54.2) en Hans Wesseling (1.56.3) tot goede tijden. Spar taan Danny Paardekoper en Hollander Cor Brandwijk vorm den nog geen gevaar voor de Bataven-suprematie (1.56,9 en 1.57,2). In het kielzog van Hazeleger leverde het marathonduo Jan Kortekaas en Kees van Klink een goede prestatie door ruim bin nen en het kwartier te finishen (14.53,4 om 14.57,8). Op de sprint toonde Steve Ringeling zijn regionale suprematie. De Bataaf bleef Martijn de Lange (AV Holland) precies voor (11,1 om 11,2). Yvonne van Dorp liep de 100 en de 200 meter (12,1 en 24,6) als trainingswedstrijd. Door een gewijzigde aanloop kwam ze verspringend dit keer minder uit de verf (5,60). In Hank liepen Theo van der Veer en Joke Kleijweg gister avond een sterk bezette wed strijd over 7,5 kilometer. Kleij weg finishte als derde in 26,14 en Van der Veer kwam bij de mannen als vijfde binnen in 22.10. Skonto Riga (Let) 1-3 (O-l). 46 Astatiev 0-2. 47 Damel- o(GOS)699 Toeschouwers 5 000 a Simferopol (Oefc) O-O. EUROPA CUP 2 Branik (Slo) - Hamrun Spartans (Mal) Ha poel Petach Tikva (I BUITENL. VOETBAL ENGELAND: Aston Villa - Leeds 1-1. L-verpo - Sheffield United 2 1. Manchester United E verton 0-3, Middlesbrough Manchester O 2-0. Norwich - Chelsea 2-1. Oldham - Cryst Palace 1-1, Queens Park Rangers - Southami ton 3-1Sheffield Wednesday Nottingham Fi rest 2-0, Tottenham - Coventry 0-2 SCHOTLAND: League Cup Aberdeen - Dun fermline 1-Onv, Brechm Hearts 1-2 n v. (1- 1). Celtic - Dundee 1-0, Motherwell - Falkirk 0- 1St Johnstone - Pardck 2-2 nv <2 2. 2 2), St Johnstone wint na strafschoppen, Stranraer - Rangers 0-5. DUITSLAND: e> Stuttgart 0-6. SpVgg Furth - Bergedorl Bayer Levers Schaike 13 Jahn Regensburg >68.56,3 ForkeKDui) 66.70 MANNEN 100m 2 Ad. 10.21 200 rr 19.97.3 Bates (VSt) 20.01 400 rn 1 Watts (VSt) 43 i 44 50.3 Valmon (VSt) 44.57 (VSt) 19.95. 2 Fredericks St) 20.01 (VSt) 43.83. 2 Kitur (Ken) .57 43.98. 2 K.protich i) 3 32.41. 3 Cacho (Spa) 3 32 69 13 14.59 110 mh 1 Jackson (GBr) 13.06. 2 Dees (VSt) 13.17.3 ScbwarthotftDu.) 13.21 400 mh 1 Young (VSt) 47.40. 2 Graham (Jam) 48.00. 3 Matete (Zam) 48 26 3000 m steeple 1 K.ptanu. (Ken) 8 02.08 I). 2 Barkutwo (Ken) 8 11.77.3 8 13.50 Polshoog 1 Sergei Boebka (I 5.90. 1 Conley (Vst) 17.72 is(Dui) 16.9 je. 1 Gunth 19.88, 3 Bodenmuile- (Oos) 17.95 2 Simpkms (VStl 17.17, 3 Kogel 1 Gunthor (Zwi) 20.55. 2 Zerbmi (fta) TENNIS Sportfreunde S.egen VfB L Bochum 0-2. ASV Bergedorl Bayer Leverkus leidsche hout Geurts 6-0 6-2. Canter V Borussia Dortmund 1-4, Foduna Dusseidorf (ama) - Borussia Mónchengiadbach 1-2. Kic- WIELRENNEN 1. Charleroi Ekeren M - AA Gent 1-1. Lokeren - Mee helen - Genk 2-0. FC >E NEDERLAND Hardenberg Haaksbergen 1 De Konmg (Ned) 93 km ,n2 01 41 (gem 45 866km7ul. 2 Ste- •SK 1-6. RW0M •echt 0 2. Antwerp Boom Ander lecht 3-6 Beveren Mee heien 3-6 B-ugge Charleroi 3-6 Boom RCL Katwijk 0-2 (0-1). Denms-Jan Moeras 0- Harmei,ng l 16 43. 6 w ZhM- (GOS) 1 09. 9. Se gneur (FraJ 1 15. 10. ATLETIEK m klassement 1 N,,dam 7 57 30 2 41.3 Be/aut 0 51. 4 Pwters 0 52 10 I Sl 41 VROUWEN 100 m 1 To (Jam) 11.01. 3 3 Otte* 22,12 800 m 1 vj Noeroetdmova (GOS) 1 58.68. 3 Quirot (Cub) 58 94 vriesde (Sur) 1 59 50 low J.0W, ZEILEN ra 22 02. 2 Torrence 22.10. Langen (Ned) 1 58.52. K LASER 1500 r i (GOS) 3 58.71. 2 36.5 Boliweg 41 Carl Lewis was er in Barcelona niet bij op de 100 meter. In Zürich wel. Hij won. foto ep a

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19