Gifles voor de politie Over leven Bomenstichting op de bres voor half miljoen vleermuizen Leden Natuurmonumenten krijgen 40% korting NS Urine van wolven houdt rendieren van de weg MILIEUTIPS DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 17 REDACTIE MONICA WES Agenten lopen stage bij de AID De politie in de Leidse regio gaat samen met de Algeme ne Inspectie Dienst op stap. In de herfst wordt een inten sieve controle gehouden op het gebruik van en het om gaan met bestrijdingsmiddelen in de tuinbouw en op bollenbedrijven. Staan er nog verboden middelen in het kastje, wat doet de tuinder met lege verpakkingen en is het spul op de juiste manier opgeslagen? leiderdorp monica wesselinc De AID heeft mensen te kort om overal te kunnen controle ren en de politie de nodige ken nis nog niet in huis. Door sa men op stap te gaan kan de po litie van de 'man-uit-het-veld' de kneepjes van het vak leren. Milieucoördinator R. Basti- aansen van de regio Hollands Midden van de politie heeft nog een extra reden om de agenten eerst met de AID op pad te stu ren. „Goede scholing is bepaald geen overdreven luxe omdat omgaan met al dan niet verbo den bestrijdingsmiddelen niet bepaald ongevaarlijk is. Het korps telt nu 1285 man en ik wil niet na elke actie met een paar tientallen minder komen te zit ten." Gevraagd waarom de poli tie zich zo nodig met het werk van de AID moet bemoeien zegt Bastiaansen resoluut: „De AID heeft maar acht controleurs voor vijf provincies. Een goede milieucontrole eist meer". Bescherming van het milieu en opsporen van grote en kleine misdaden tegen dat milieu, is sinds kort ook een taak van de politie. Twee jaar geleden is in regio Hollands Midden milieu coördinator Bastiaansen aange steld. Hij en zijn twee regionale Kinderboekje over huisvuil zoetermeer Het Provinciaal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid-Hol land (PROAV) heeft ter gelegenheid van de Floriade een boekje uitgegeven over huisvuil. Het werkje 'Aan de straat en weg er mee', is bestemd voor kinderen en is gratis voor alle kinderen die de Floriade bezoeken. Bedoeling van het boekje is om de kinderen aan het denken te zetten. Ook de jeugd draagt verant woordelijkheid voor het milieu, vindt het PROAV. Het boek ver telt het verhaal van vijf kinderen uit een gezin die allemaal bij het vuil worden gezet. Boekenwurm Herman Pieter wordt bij het oud papier gezet, Einstein met de dikke bril gaat in de glasbak en Ammonia wordt als chemisch afval de deur uit gedaan. 'Aan de straat en weg ermee' is geschreven door Lydia Rood en ook te bestellen via telefoonnummer 010-4362575. Milieubewust leven boxtel Om milieubewust te kunnen leven is het handig genoeg informatie te hebben. Hoe ga je juist met afval om, hoe is elek triciteit te besparen, hoe herken je milieuvriendelijke produkten en ga zo maar door. De Kleine Aarde in Boxtel houdt op zondag 6 september een cursusdag 'Leef gerust milieubewust'. Op de dag worden tal van praktische tips aan de hand gedaan voor milieubewuster leven. Deelname kost 50 gulden, en daarbij is een ecologische lunch en een boekje inbegrepen. Aanmelden kan tot 25 augustus bij de Kleine Aarde 04116-84921. Wilde vogels vrij belgië Eind augustus krijgen 550 grijskopputters (Carduelis carduelis caniceps) weer de vrijheid terug. De vogeltjes worden naar India overgevlogen en daar in het wild los gelaten. Het grootste deel van de vogels (450 stuks) is onlangs door de Alge mene Inspectie Dienst bij een Nederlandse dierenhandelaar in beslag genomen. De stichting Vogelrevalidatiecentrum in Zun- dert heeft de vogels zolang verzorgd. De resterende honderd werden in België bij een handelaar aangetroffen. De federatie van Dierenopvang ARCA verzorgt het transport van de dieren. Eigenlijk was het de bedoeling dat de 'gevederde vrienden' al begin juli zouden afreizen, maar toen was het zo warm in India dat transport moest worden uitgesteld. Schoonmaakhandschoen zonder zeep weerselo Wash Cat is de naam van een schoonmaakhand schoen die te gebruiken is zonder zeep of chemische schoon maakmiddelen. De handschoen functioneert door uitsluitend water toe te voegen. Hij is bruikbaar voor het reinigen van pan nen, fornuizen, badkamertegels, sanitair, tuinmeubelen en het verwijderen van algen. De Wash Cat wordt gepresenteerd als een milieuvriendelijk reinigingsmiddel, omdat er bij het schoon maken geen schadelijke dampen vrijkomen. De handschoen veroorzaakt bovendien geen huidaandoeningen of allergische reacties. Het materiaal bestaat uit een breisel van miljoenen mi crovezels, die wel reinigen, maar niet krassen. De prijs bedraagt op een stuiver na een tientje. De Bomenstichting maakt zich ernstig zorgen over het kappen van oude bomen waarin vleer muizen zich ophouden. De stichting wiist in een speciaal uitgebracht brochure op het be lang van dergelijk groen. Zo'n halt miljoen vleermuizen in Ne derland kiezen voor de boom als verblijfplaats. Ze hebben daar hun voedsel (diverse insek- ten) onder handbereik. De die ren eten per dag de helft van hun lichaamgewicht. Harem De mannetjesvleermuizen zijn deze weken weer uiterst actief. De vleermuizen, die tot nu toe een teruggetrokken en eenzaam bestaan hebben geleid, bakenen door middel van veel kabaal en duikvluchten hun territorium af en lokken vrouwtjes naar hun gebied. Er zijn mannetjes die erin slagen harems- van meer dan tien vrouwtjes te onderhou den. medewerkers J. Stouten en J. van Duijn hebben de afgelopen tijd besteed aan het opzetten van het milieubureau. Doel is de zorg voor het milieu binnen het normale politiewerk te brengen. Zoals een agent let op achterlichten en dronken auto mobilisten, moet hij ook gaan letten op chemisch afval of mest uitrijden. Terwijl de agent sur veilleert, let hij of zij ook op het milieu. Dat neemt niet weg dat er in een bepaalde periode spe ciale aandacht is voor sommige zaken. Het gebruik van mest en be strijdingsmiddelen worden voor het eind van het jaar extra ge controleerd en de autokerkho ven bekeken op hun afvalstro men. Alle 'normale' recher cheurs gaan ook speuren op milieugebied en in eigen huis gaat Hollands Midden wat milieuvriendelijker werken. De regio Hollands Midden is er klaar voor. De agenten krij gen allemaal een basisopleiding milieu, samenwerking met ge meenten, provincie, water schappen en de AID is geregeld en het heilig vuur ontstoken. Mest Voor september en oktober staat een mestactie op het pro gramma. Van Duijn: „Vooral de bollenstreek wordt onder de loep genomen. Mest wordt daar nogal eens gebruikt als anti- stuifmiddel. Daarvoor wordt het in september uitgereden. In die tijd geldt echter een uitrijverbod omdat de mest dan meteen ver dampt of uitspoelt en dus ver ontreinigt". Een overtreding kost ten minste 1000 gulden. Na de 'gewone agent op straat' krijgen nu ook de taktische en technische rechercheurs een groen brilletje opgezet. Een re chercheur die weet wat er op milieugebied speelt kan be hoorlijk wat ontdekken, blijkt uit een voorbeeld van Van Duijn. „Brand in een compost- Chemicaliën op het tuinbouwbedrijf: politie en AID gaan samen bekij ken of ze wel juist en veilig zijn opgeslagen. foto wim dijkman hoop kón ontstaan door broei. Het kan echter ook zijn dat de eigenaar van de hoop het op brand aanstuurt, door, bij voor beeld, de hoop niet nat te hou den. Brand kan handig zijn als je met wat chemisch afval in je maag zit. Een goede recher cheur heeft hier oog voor." Het grondgebied van politie regio Hollands Midden is op milieugebied bijna helemaal in kaart gebracht. Waar loeren welke gevaren en hoe groot zijn die. De komende tijd gaat een ecoloog/bioloog in kaart bren gen hoe het met de natuur waarden gesteld is. Bastiaansen: „Als je weet welke gebieden ex tra waardevol en dus kwetsbaar zijn, weet je waar je veel aan dacht aan moet besteden. Een kopje olie lozen in een water wingebied richt nu eenmaal meer schade aan dan een kopje in de stad.". Hij haast zich toe te voegen dat ook de stadslozer op zijn vingers getikt zal wor den: „Een beetje agent ziet al les." Herten en elanden zijn voor de Zweedse automobilisten niet direct graag geziene gasten. foto hielco kuipers HAARLEM HANS JACOBS De lange eenzame wegen door Zwedens eeuwig zingende bos sen hebben al menig automobi list in de problemen gebracht Niet alleen de slaapverwekken de eentonigheid van het land schap, of de voorruit versplinte rende kiezels zijn daar de zaak van. Overstekend wild met name herten en elanden zorgt voor veel leed: 25.000 on gelukken per jaar. Zelfs een ste vige Volvo is niet bestand tegen een frontale botsing met een langs de weg fouragerend ren dier. De Zweden hebben nu echter een goedkope en effectieve op lossing bedacht om de elanden van de weg te houden. Langs de bosrand zijn plastic flessen op gehangen met een extract van dierenvet en wolvenurine. De doordringende geur van het mengsel zorgt ervoor dat de elanden uit de buurt blijven. Een ontmoeting met aartsvijand wolf gaat elke verstandig ren dier uit de weg. Het scheelt de Zweden bo vendien een heleboel geld. Per strekkende meter kost de maat regel slechts zeven kronen (2,10 en zoeken de dieren verborgen plekjes voor de winterslaap tot maart. Geliefde verstopplaatsen daarvoor zijn bomen, bunkers, kelders, grotten en spouwmu ren van huizen. Acht van de ne gentien soorten vleermuizen die in Nederland zijn te vinden hui zen in bomen. Watervleermuis De watervleermuis is een soort die wel in bomen woont, maar boven water foerageert. Deze dieren hebben vliegroutes via aaneengesloten bomenrijen. Ze durven niet over open veld. Vol gens de Bomenstichting is het daarom van belang dat er ook geen gaten in de bomenrijen vallen. Oude houtwallen zijn bovendien voor veel meer die ren van belang als trekroute. Het omzagen van een enkele boom in de winter kan uitein delijk het einde betekenen van tientallen vleermuizen, omdat ze ook nog eens graag gezellig bij elkaar kruipen. De Bomen stichting adviseert bij het kap pen de Vleermuiswerkgroep Nederland in te schakelen. 's GRAVE LAND Alle 650.000 leden van Natuur monumenten hebben een aan bod van de Nederlandse Spoor wegen gekregen om een maand lang met veertig procent korting per trein te reizen. Dat zou wel eens meer drukte kunnen geven op de 36 wandelroutes "Van sta tion tot station' die de NS al langer in de aanbieding heb ben. Voor 4,50 is op stations en postkantoren het boekje 'Er-op- uit' te koop. Dat bevat informa tie over de wandelroutes die verspreid liggen over het hele land. Het zijn kleine paadjes die vaak, met toestemming van de eigenaar, over particulier terrein lopen. Bossen, weilanden en ruig land, ver van de gebaande wegen wordt alles doorkruist. Er zijn gebieden met verlokkende benamingen als Kaapduinen, Belmonte, Zeven Heuvelen, Sa- velsbos en Bekendelle. Andere heten gewoon Hollandse Kade, Grienden Oude Maas, Muider- slot of Amsterdamse Bos. De stichting Lange Afstand Wandelpaden heeft de routes uitgezet en gemarkeerd met roodwitte paaltjes. De afstan den zijn niet misselijk: gemid deld zo'n twaalf tot vijftien kilo meter; met een enkele uitschie ter van 25 kilometer in de Graafschap. Voor twee gulden is aan de stations de betreffende routebeschrijving te koop. Al leen de wandelingen door de Kennemerduinen en door het Noordhollands Duinreservaat kosten 3,50. Een voorbeeld van een vrij onbekend en toch dichtbij gele gen natuurgebied is het Cor- versbos aan de rand van Hilver sum. Hier grenzen totaal ver schillende landschappen aan el kaar, zoals naald- en loofbos en ecologisch beheerde akkers. Dit is het gebied van de 'sGrave- landse buitenplaatsen, zoals Schaep en Burgh. de zetel van Natuurmonumenten. Een enkele vlo kan geen kwaad, maar als uw huisdier helemaal overspoeld wordt door dit onge dierte kan dat behoorlijk veel overlast betekenen. Voorkomen is beter dan genezen. Stofzui gen is in de zomermaanden een prima remedie, mits althans ook de kieren, plinten, stoelkus- sens en andere holletjes worden meegenomen. Voorkom wél dat de beestjes weer uit de stofzui ger kruipen. Na een fikse stof- zuigbeurt moet de zak er uit worden gehaald en dichtgebon den. Controleer uw huisdier geregeld op vlooien. Gevangen exempla ren zijn in een bakje heet water met zeepsop binnen de kortste keren dood. Wassen met shampoo helpt pri ma tegen vlooien. Speciale vlooienshampoo is niet nodig. Uit milieuoogpunt moet dit zelfs worden afgeraden omdat deze soort shampoo bestrij dingsmiddelen bevat. Bij de dierenspeciaalzaak zijn goede dierenshampoos te koop zon der giftige bestrijdingsmidde- Wespen Het is weer wespentijd. Rustig buiten een hapje smikkelen is nauwelijks mogelijk: binnen de kortste keren zwermen er wes pen om je heen. De wesp is een nuttig insekt: zij verdelgt rupsen en vliegen. De overlast van wes pen is te verminderen door het eten goed af te dekken. Als het een echte plaag wordt is een jampotje met een laagje limo nade, met als toegangssluis een papieren trechter, een goede af- vangmiddel. Zulke eenvoudige middeltjes zijn ook kant en klaar te koop, maar dan veelal voorzien van het een of andere giftige middel. Zolang het met onschuldige stoffen zoals limo nadesiroop Jean, is vervanging door de duurdere en milieube lastende chemische vervEmger niet nodig. Een wespennest in de buurt is niet met limonade of een ander trucje weg te vangen. Bel in zo'n geval de reinigingsdienst. Tegen vergoeding wordt het nest ver wijderd. GEBIOLOGEERD gulden), terwijl de tot nu toe langs veel wegen gebruikte me talen hekken 1200 kronen per meter kosten. Boeren, die last hebben van op hun land gra zende rendieren, hebben bij het verkeersdepartement al ge vraagd of ze het middeltje ook mogen gebruiken. Die verzoe ken zijn afgewezen. De elanden mochten door overgebruik eens aan de geur wennen. Consumenten bond vindt Froggy de 'beste koop' Een groen kikkertje siert de fles allesreiniger Froggy. Dit milieu vriendelijke schoonmaakmid del, onlangs met een groot aan tal andere allesreinigers getest door de Consumentenbond op onder andere milieubelasting, reinigingsresultaat en prijs, is gehonoreerd als 'beste koop'. De was-actieve stoffen van het middel zijn voor ten minste 98 procent biologisch afbreekbaar (huidige EG-richtlijn 90 pro cent) en het bevat geen beden kelijke of agressieve bestandde len zoals fosfaten, formaldehy de, zoutzuur of natrium hypo- chloriet. Voor Froggy is slechts een minimum aan kosmetische toevoegingen (geur- en kleur stoffen) gebruikt. Het produkt wordt gemaakt op basis van natuurlijke ingrediën ten als azijn en spiritus; de po lyethyleen flesverpakking is 'grondwatemeutraaJ' en laat bij verbranding slechts water en koolzuur achter. Froggy is te ge bruiken voor het reinigen van keukens, vloeren, tegels en deu ren, maar ook een textielwasje en voor het wassen van de han den. Beesten zijn net mensen. Dus zijn ze niet netjes. Dieren doen alles wat door de dominee en het wetboek van strafrecht ver boden is. Het is altijd komisch om een man in een jurk te ho ren verkondigen dat homo seksualiteit tegennatuurlijk is, terwijl de ganse natuur op dat gebied z'n gang gaat 'dat het een aard heeft', om onze volks schrijver Gerard Reve te citeren, 's Werelds meest gewilde stier (qua zaad), wenst uitsluitend mannelijke soortgenoten te be klimmen. Het luxe zaad moet daarna uit de anus van de ont vangende stier herwonnen wor den. Veehouders over de hele wereld betalen grof geld voor het miniemste druppeltje sper ma van dit 'tegennatuurlijke' dier om hun koeien mee te insi- In tegenstelling tot wat veel van onze leeglopende kerkjes ons willen laten geloven is homo en biseksualiteit geen afwijking en geen ziekte. Tenzij ook die ren daaraan lijden natuurlijk. De bonobo-chimpansee (chim pansees zijn onze naaste ver wanten) is biseksueel als het hem of haar zo uitkomt. Vrouwtjes met vrouwtjes, man netjes met mannetjes alles kan. Het doel is om de sociale rangorde vast te stellen, hoewel niet kan worden uitgesloten dat ze het daarnaast nog leuk vin den ook. De viezeriken. Flipper de dolfijn is ook al zo'n smeer lap. Dolfijnen en andere walvis- achtigen wordt vaak een grote intelligentie toegemeten. Op één gebied zijn ze inderdaad in telligenter dan mensen: ze hou den er geen pausen en domi nees op na aie vertellen hoe ze hun seksleven moeten inrich ten. Dolfijnen zijn vaak biseksu eel, hoewel het tijdens een ho moseksueel contact tussen mannetjes meestal niet tot eja culatie komt, wat kan beteke nen dat eerder het onderwer pingsaspect dan erotiek aan de orde is. Bij 'lagere' diersoorten is het duidelijk: allemaal goor- lappen. Alle soorten seks komen voor, inclusief incest en pedofi lie. Misschien is de vrouwelijke bidsprinkhaan wel het ergst: tij dens de paring bijt ze haar part ner de kop af. Het machientje dat zo'n sprinkhaan in zekere zin is blijft ondanks het ontbre ken van de kop de echtelijke taak vervullen. Mevrouw wordt bevrucht terwijl ze het hoofd van haar ega oppeuzelt. Daarna begint ze aan de rest van vader. De natuur is wreed (vinden wij). Maar de natuur kent geen af spraken. Het is daarom bela chelijk om welk gedrag ook als 'tegennatuurlijk' te betitelen. Tefcrt PIET ZEEMAN Tekening CO LOERAKKER Koof en u uocht wh/fif eokiee?' i 11 ÜIK tlMf MUI UflNDe - BfiOODNOHle KUIT Liwtfw MO0POC,lHf(M(U W' 0 O IVDCVll'X unuun i1 Een vleermuis klampt zich vast aan een boom, loerend naar in sekten als lekker hapje. foto martijn de jonge

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17