Voortbestaan korfbalveld op de tocht Schrijvende Lezers Boeken Werklozen Horeca Taal Pauwhof De Hoorn 1 De Hoorn 2 Oorlogsleed Weer bureau voor kamerbemiddeling DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 De rubriek Zomerwaan was enkele weken geleden gewijd aan het boek over het leven van de Britse prinses Diana. Om erachter te komen hoe populair het boek in de Leidse regio is en bij wie, kregen medewerkers van diverse boekhandels een paar vragen voorgeschoteld. Van diverse kanten werden wij er op attent gemaakt, dat de re dactie van uw krant het klaar blijkelijk nodig heeft gevonden een negatief stukje over ons be drijf op te nemen. Bij controle is ons gebleken dat u van het door u genoemde telefoongesprek al leen de kop en de staart heeft weergegeven. Het tussenliggen de verhaal dat erbij hoort, werd eenvoudig door u genegeerd. Dit gaat ons te ver. De door u geciteerde ver koopster was inderdaad na een verblijf van vier weken in het buitenland, die dag weer be gonnen te werken. Tussen 'Ik ben net terug van vakantie' en 'En bent u nu klaar?' ligt nog een heel gesprek o.a. over ande re bestsellers. Genoemd wer den: De memoires van Prof. Zijlstra 'Per slot van rekening', Kikkert 'De wereld volgens Luns', de nieuwe van Youp van 't Hek 'Floppie, Youri en andere helden' en Nooteboom 'Omweg naar Santiago'. Op de mededeling van uw verslaggeefster dat de uitgever van 'Diana' overwoog dit boek, vanwege zijn grote oplage, te la ten opnemen in het Guinness Book of Records, antwoordde onze medewerkster dat zij daar zo haar twijfels over had. Er zijn beslist boekentitels te noemen die een veel grotere oplage heb ben gehaald. Genoemd telefoongesprek kwam binnen bij een informa tie- annex afrekenbalie. Aan de reactie van de daar aanwezige klanten kon onze assistente merken dat men het beslist niet leuk vond om te moeten wach ten tot een 'niet verkoop-gericht gesprek' was afgelopen. Van daar dat zij, terecht, uw verslag geefster vroeg: 'Bent u nu klaar met uw interview, want er staan klanten te wachten.' Wij gaan met het, door u vol ledig uit zijn verband gerukte, verhaal beslist niet akkoord. Er van uitgaande dat hiermede een en ander is rechtgezet, te kenen wij, hoogachtend Rijnlandse Boekhandel, W. Rozelaar-Bouwman, Lange Voort 35-37, Oegstgeest. Dan weer worden ze uitgeran geerd, dén weer deugen ze ner gens voor en dan weer worden ze uitgekotst. En als later blijkt dat men ze toch weer nodig heeft en merkt dat dét niet altijd zo maar gaat, dan worden ze uitgescholden voor al wat lelijk is, de riooljournalistiek voorop. Gelukkig zijn er nog capabele ambtenaren, politici en werkge vers die wat beschaafder en ge nuanceerder denken. Maar hoedt u voor de onderknuppels en hersenloze nitwits, de bralle rige café-bezoekende bobo's en andersoortige slippendragers die het mede vandaag de dag voor het zeggen hebben in 't land van de werkgelegenheid. Werklozen kunnen er meestal niets aan doen dat ze werkloos geworden zijn. Éénmaal binnen de molen van de GSD moeten ze zich in allerlei bochten wrin gen om te laten blijken wie ze zijn en zich houden aan de wet ten en regels die gesteld zijn. Op een enkel crimineel op- lichtertje na kan niemand een kant uit. Toch wordt alles en ie dereen over één kam geschoren en aan de schandpaal genageld. Het is om woedend van te wor den. En als je ze buiten vraagt of ze een baan voor je hebben, dan lachen ze je uit. A. Bos, Maasstraat 21, Leiden. De horeca in Leiden en de controles van de gemeente blijven de gemoederen bezighouden. Twintig 'gele kaarten' en één 'rode' zijn inmiddels uitgedeeld aan horeca-ondernemers die de sluitingstijden hebben overtreden. Museumstad, Vluchtelingen- stad, Culturele Stad, Shoarma- stad, Universiteitstad, Water stad, maar alles behalve een Horeca-stad. In Leiden is mo menteel een actie gaande tegen alles wat de Leidenaars 's avonds ontspanning kan bie den. Links en rechts wordën op de meest kinderachtige manier kaartjes uitgedeeld wegens 'zware' overtredingen. De gemeente vindt dat de Leidse horeca op dit moment verkeerd bezig is. Ze heeft daar om een oppasser op pad ge stuurd, die al tijdens de Leidse Lakenfeesten irritant aanwezig was. Na het afgelopen weekein de zijn weer enkele favoriete uitgaansgelegenheden van een gele kaart voorzien. Na 02.00 uur op de zaterdagavond was er nergens meer een gelegenheid om te dansen, wat te drinken of plezier te hebben. Zondag was het al om 01.00 uur afgelopen. Als Leidenaar, zijnde geen student en ouder dan 18 jaar, wordt men dus de stad uitge jaagd om normaal te kunnen stappen. Tenslotte kan men in Leiden pas na 24.00 uur gaan stappen, omdat je anders je nek breekt over de 'kinderfietsjes'. Ook nu het eindelijk lekker weer is, moeten de mensen van de horeca de terrassen om 23.00 uur dichtgooien. In het week einde mogen ze maar liefst tot 24.00 uur openblijven. Daarna wordt men geacht naar binnen te kruipen, waar een tempera tuur van tegen de 40 graden heerst. In Leiden leeft men niet, maar wordt men geleefd. Je mag niet zelf bepalen waar je zin in hebt, maar het wordt voor je bepaald. Het wordt tijd dat de Leidenaar eens wakker wordt. Dat gezeur over dat lawaai in de stad 's avonds, zo wordt ook door de gemeente beweerd, komt alleen door de gemeen schappelijke sluitingstijden. Als daar nu eens wat flexibeler mee wordt omgegaan, kan Leiden weer uitgroeien tot wat het ei genlijk zou moeten zijn: een stad als regiovoorziening. Het is niet voor niets dat je nu overal in de omliggende steden Leide naars tegenkomt (in Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Noordwijken Hoofddorp). Je kunt beter in Zoeterwoude- Dorp wonen, waar de plaatselij ke kroeg pas dicht gaat als de laatste klanten weggaan. Mis schien is het beter als Leiden zijn in 1266 door Floris V ver kregen stadsrechten teruggeeft en gewoon weer een platte landsdorp wordt, zodat wij lek ker in onze eigen kroeg kunnen bepalen wanneer het grote licht aangaat. Ron Klein (Kuif). A. Pauwlonastraat 15/a, Ronald Lolkes de Beer, Sn. Hurgronjestraat 27, B'davy Piket (Koos), K. Galgewater 35, Leiden. In deze krant van 14 augustus lees ik dat allochtonen cassette bandjes in hun eigen taal krij gen met aanwijzingen over woonruimte-verdeling enz. Dit beleid nu lijkt mij in tegen spraak te zijn met het streven deze mensen te overtuigen van de noodzaak de Nederlandse taal te leren. J.J.B. vanZwieten, Lijsterlaan 66, 2406 GA Alphen aan den Rijn. Het reddingsplan van een groep Wassenaarse kunstenaars voor het centrum De Pauwhof, is door de beheerster van het pand afgewezen. Eén van de initiatiefnemers van dit plan maakt zich daar boos over. In 1987 werd de Nederlandse cultuur door de Nederlandse overheid een slag toegebracht met het opheffen van de beel- dende-kunstenaarsregeling. Nu wordt de Nederlandse cultuur op een kleinere, maar princi pieel gezien even ingrijpende schaal een slag toegebracht door vertegenwoordigers van die cultuur zélf. Dit, terwijl de overheid in de persoon van de Wassenaarse wethouder van cultuur, Mamix van Rij, nog een poging gedaan heeft een red dingsplan voor Kultureel Cen trum 'De Pauwhof door het be stuur van de met het beheer van 'De Pauwhof belastte 'Overvoorde-Gordon Stichting^ geaccepteerd te krijgen. Het aan wetenschappers en kunstenaars per legaat van de familie Overvoorde-Gordon be schikbaar gestelde cultureel centrum 'De Pauwhof wordt ons door verkoop ontnomen als gevolg van de lafheid en het ge brek aan visie van een aantal van onze eigen culturele verte genwoordigers. Immers geen statutenwijziging, nodig voor verkoop, kon tot stand komen zonder het fiat van de in de sta tuten van de Overvoorde-Gor don Stichting genoemde verte genwoordigers van: - De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen - De Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond - De Maatschappij der Neder landse Letterkunde - De BNA; Bond Nederlandse Architekten - De Federatie van Kunste naarsverenigingen. Een groep Wassenaarse kun stenaars deed twee weken gele den via wethouder Van Rij een aanbod het gebouw zonder kos ten in stand en gedeeltelijk in functie te houden tot 1996. Dat jaar stelt de Rijksoverheid gel den beschikbaar om, in het ka der van een cultureel uitwisse lingsprogramma met Oost-Eu ropa, het pand zodanig te res taureren dat ook de hotelfunctie hersteld kan worden. De voor zitter van de Overvoorde-Gor don Stichting sloeg dit aanbod af en bleef bij zijn beslissing tot verkoop van het pand 'De Pauwhof. In het bijzonder voor deze Wassenaarse beeldende kunste naars is het wel héél bitter in de statuten van de Overvoorde- Gordon Stichting te lezen, dat de Bond Nederlandse Architek ten en de Federatie van Neder landse Kunstenaarsverenigin gen mede-verantwoordelijkheid dragen voor de nodeloze onder gang van deze tijdelijk in moei lijkheden verkerende culturele oase. Rob Blöte, beeldend kunstenaar, Ammonslaantje 36, Wassenaar. De toekomst van het enige openluchtzwembad van Alphen, De Hoorn, is onzeker. Om het bad weer up-to-date te maken, is een dure renovatie noodzakelijk. Om die miljoeneningreep te ontlopen, overweegt de gemeente verkoop van het bad aan vogelpark Avifauna. Maar daar lopen veel Alphenaren tegen te hoop. Beter laat dan té Iaat. Deze re actie is hard nodig om dit (openlucht)zwembad voor Alp hen te behouden. Ik en duizen den mensen met mij zijn trou we bezoekers van het zwembad en willen dat ook blijven. Vorige week was ik getuige van de 100.000ste bezoeker. En dan al die mensen die daarna nog komen, zegt dat niet ge noeg? Wat moeten wij als De Hoom gaat sluiten of wordt overdekt? Waar moeten wij dan zwemmen en is het nog wel te betalen? Nu komen wij hele da gen met ons gezin naar dit zwembad en genieten er ieder uur van. En dan, al die mensen die niet op vakantie kunnen of gaan, die vermaken zich hier in De Hoorn. Ook zijn er nog een heleboel kinderen die speciaal in De Hoom zwemles krijgen omdat een overdekt zwembad proble men geeft voor hun gezond heid. Zij krijgen nu toch de kans ook te leren zwemmen. Nu mensen, het is aan u om alle maal een briefje te schrijven naar de gemeenteraad. Beter laat dan té laat. J. van Zijll-Zuidam Hugo de Grootstraat 60 2405 VK Alphen aan den Rijn Binnenkort moet de Alphense politiek een beslissing nemen over de toekomst van ons open- luchtbad De Hoom. Het is te hopen dat deze beslissing recht doet aan de gevoelens die leven onder een groot deel van de Alphense bevolking. Naast de vele handtekenin gen die zijn verzameld, is het van belang dat ons college van B en W nogmaals gevraagd wordt een besluit te nemen en daarbij rekening houdt met de mening en wensen van de Alp hense burgerij. U kunt dat doen door een brief te sturen naar het gemeentebestuur van Alphen met de volgende inhoud: 'Geacht College, wat doet u - als college en als politieke partij vertegenwoordigd in de ge meenteraad - met de mening en de wensen van de burgers in deze gemeente? Wat betreft het zwembad De Hoom is dat voor ons een grote vraag. Straks moet u kiezen uit verschillende opties. Een daarvan is renovatie van het zwembad. Dat is de op tie waarvoor wij kiezen. En met ons heel veel inwoners van Alp hen, zodat ons bad zijn functie blijft behouden tegen betaalba re prijs. Wat zal er gedaan worden met alle handtekeningen die eind augustus worden aangebo den aan het college van B en W? Wat doet u met onze mening? Dit is voor u de kans om te laten zien dat onze belangen u ter harte gaan. Wij roepen u op u daarvoor in te zetten en er voor te zorgen dat De Hoom gereno veerd wordt. Doe er wat aan'. Wij hopen dat vele Alphena ren deze brief naar het gemeen tebestuur sturen. Mieke en Wim van der Drift, Len Groenendijk, Aalhorst 120, 2402 PG Alphen aan den Rijn. In de rubriek Het Gesprek van de Zomerdag werd aan (toekomstige) militairen een serie vragen gesteld over hun eventuele uitzending naar het voormalige Joegoslavië. Zeven streekgenoten reageer den in de krant van 6 augustus op de vraag of Nederland nu militairen naar het oorlogsge bied in het voormalig Joegosla vië moet sturen om een eind te maken aan de gewelddadighe den. Graag zou ik nog eens een reactie willen horen van de ze ven ondervraagden over de vol gende kwestie. In de krant van dezelfde dag stond het schokkende artikel over de verschrikkelijke tragedie van de Middenamerikaanse be volking. En dan staat er in een paar woorden, dat de jaarlijkse omzet van de grote Amerikaan se wapenfabrikant Du Pont gro ter is dan het gezamenlijke bru- to-inkomen van deze nele be volking. En deze wapens? Daar moet afzet voor zijn. En wie trekt er volgens u nu aan de touwtjes? B.J. Boonstra, Stellingmolen 79, Leiden. Twee plannen voor woningbouw in Zuid West VRIJE TIJD Het korfbalterrein aan de Brahmslaan en de Apol- lolaan legt waarschijnlijk toch het loodje. Na jaren lange discussie over de omstreden bebouwing, houdt de gemeente op woensdag 26 augustus een informatie-avond waarin twee woningbouwplannen worden besproken. LEIDEN ROY KLOPPER Op het Stadsbouwhuis liggen twee schetsen voor de bebou wing van het veldje. Eén voor ziet in 36 woningen met 39 par keerplaatsen, de ander gaat uit van 40 woningen met 46 par keerplaatsen. In beide gevallen blijft niets meer over van het sportveld. De gemeente wil tijdens de informatie-avond de mening peilen van omwonenden en an dere belanghebbenden. Dit ge beurde vier jaar geleden ook als eens, al trok men zich destijds weinig aan van de oppositie te gen het plan. Toen het bebou wingsplan in 1988 voor de eer ste keer in de openbaarheid kwam, ageerde de buurt sterk tegen de nieuwe woningen. Ook de gebruiker van het korfbal veld, de vereniging Ons Eiland, maakte bezwaar. Toch besloot de gemeente dat het bouwen in principe kon be ginnen. Het voornemen om wo ningen op deze locatie neer te zetten, stamt uit de nota 'Bou wen in bestaande wijken', die in 1987 nogal wat stof deed op waaien. De nota werd onder het bewind van voormalig wethou der D. Tesselaar (PvdA) opge steld als oplossing voor het gro te aantal woningzoekenden in de stad. Het korfbalveld in Zuid West dat mogelijk plaatsmaakt voor woningbouw. Ondanks de toestemming van bouw van woningwetwoningen, de gemeenteraad voor de be- die worden beheerd door wo- bouwing, bleef het lang stil rond ningbouwvereniging De Sleu- het korfbalveldje. Nu komt tels. Vertegenwoordigers van De hierin verandering. De gemeen- Sleutels zijn ook aanwezig op de te wil snel beginnen met de gemeentelijke informatie avond. Zij zullen voorstellen doen over de wijze waarop wordt gebouwd. Na de in formatie-avond kun nen belanghebbenden schrifte lijk reageren. De reacties moe- FOTO WIM DIJKMAN ten voor 11 september binnen zijn. De raadscommissie volks huisvesting vergadert op 17 september over het plan. Ook daar kunnen nog bezwaren worden ingebracht Speel-O-theek De Leidse Speel-o-theek (speel goeduitleen) aan de Pieters- kerkchoorsteeg is op zoek naar vrijwilligers voor de uitleen op donderdagmiddag. Belangstel lenden kunnen bellen met: 071- 217329. Gymnastiek De Sportraad Zuid-Holland is op zoek naar mensen die een opleiding hebben als fysiothera peut, gymnastiekleraar of vere nigingsleider en als vrijwilliger gymnastieklessen willen geven aan ouderen. Informatie bij de sportraad,, tel. 01749-44940 of de. Stichting Ouderenwerk Lei den, Gisèle Snelder, tel. 071- 123744. Buurtwerk Het Buurtwerk Binnenstad zoekt vrijwilligers voor kinder- instuif, circusclub of kookgroep. Meestal 2,5 uur per keer. Infor matie bij Mirjana in buurthuis dePancrat: 071-126243. Opnieuw dient zich een kamer bemiddelingsbureau aan op de Leidse woningmarkt. De Nieuwveense firma Buro Lod ging heeft een vergunning aan gevraagd bij het college van B en W om ook hier woonruimte te verhuren. Het nieuwe bureau richt zich op de duurdere ka mers en appartementen. Buro Lodging is al langer ac tief in de Leidse regio. Maar wie in de stad zelf wil bemiddelen tussen aanbieders van woon ruimte en woningzoekenden moet een vergunning van de gemeente hebben. Volgende maand wordt duidelijk of B en W de aangevraagde vergunning afgeven. Tot midden september kunnen bezwaren worden inge diend tegen het verstrekken van de vergunning. Het nieuwe bureau verhuurt zowel kamers als appartemen ten. De prijzen van de kamers variëren van 300 tot zo'n 600 gulden per maand. De etages doen tussen de 1500 en 2000 gulden. Overigens moeten ook aanbieders van woonruimte een bijdrage betalen. Hiermee onderscheidt het Nieuwveense bedrijf zich van de andere be middelingsbureaus op de Leid se markt, die louter kosten be rekenen voor woningzoeken den. Directeur J. Honig-Van Muij- en denkt wel een plaats te kun nen veroveren tussen het grote aantal kamerbemiddelingsbu reaus dat al in Leiden opereert. „Ik heb heel veel kennissen en relaties in de stad die ongetij- feld woonruimte in de aanbie ding hebben." Feit is dat de ka merbemiddeling in Leiden steeds belangrijker wordt. Naast het aloude Hogeland aan de Middelstegracht en Kamerraad aan de Narmstraat, werd in 1991 Home Rental Service aan de Haagweg opgezet. Dit jaar volgde Idee Verhuur. De ver schillende firma's geven al tij den aan niets te begrijpen van al die nieuwe concurrenten. „De markt is verzadigd", liet E. Swaak van Home Rental Service zich onlangs ontvallen. Leidse scholen gezocht voor project in Togo LEIDEN LOMAN LEEFMANS De stichting Agou is op zoek naar Leidse scholen die willen meedoen aan een correspon dentie-project met scholen in het dorp Tchitchao in het Westafrikaanse land Togo. Agou, opgezet door Leidenaar Leo Stallinga, wil de jeugd daar helpen met de opbouw van ver schillende faciliteiten, zoals een bibliotheek. Contacten door middel van brieven moeten de jeugd daar 'intellectueel verder helpen', aldus Stallinga. „Tien jaar geleden kwam ik door een brochure toevallig met het land in contact en ben er op vakantie gegaan. Daarna ben ik er nog een paar maal geweest en steeds meer geïnteresseerd geraakt", aldus Stallinga. Afge lopen december richtte hij met een aantal kennissen Agou op, genoemd naar de hoogste berg in deze voormalige Duitse kolo nie met nog geen vier miljoen inwoners. Deze stichting ijvert voor een goede band tussen Nederland en Togo, in het bij zonder op het gebied van on derwijs. Stallinga, zelf werk zaam bij het ministerie van on derwijs en wetenschappen, koos het dorp Tchitchao in het noorden van het land als eerste mikpunt. Daar moet een biblio theek worden opgezet. „We hebben al een subsidie van het ministerie van ontwikkelingssa menwerking toegezegd gekre gen, maar meer donaties zijn welkom". Om de contacten tus sen de jeugd te bevorderen is hij op zoek naar Leidse scholen (voor het middelbaar- en basis onderwijs) die willen meedoen aan het correspondentie-pro ject: „Ik ben in Leiden begon nen omdat ik nu eenmaal hier woon", zegt Stallinga. De stich ting Agou is te bereiken op tele foonnummer 079-215566.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14