'Toen ik hem zag, was ik meteen verkouden' 'Wij zien er al netjes genoeg uit' Fokker slechts met één been in Leiden 'Het echte probleem in Rijndijkbuurt is de sfeer' Het Gesprek van de Zomerdag Vakantieleed of vakantiepret Polonaise publiekstrekker Katwijkse najaarsfeesten DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 13 De 'Jenseneen melancholieke sportauto van vier ton De Britse auto-industrie raakt vrijwel zeker een van haar mooiste en duurste mérken kwijt: de Jensen sportwagen, handmade en slechts op bestel ling leverbaar. Volgens de jong ste onheilstijdingen gaat de fa briek in West-Bromwich failliet. Een magnifieke auto is het, een auto met een nobele lijn en een bijna melancholieke uitlaat - toon: de Jensen. Van de geïm porteerde nieuwe wagens, rij den er maar vier in Nederland rond. Een van die auto's is in het bezit van de Leidse chirurg J.F. van R. Patsers in metalen haaien doe men op als wij denken aan een auto van vier ton. Maar Van R. is helemaal geen poenerig type. Met zijn dikke, borstelige wenk brauwen ziet hij eruit als een vertrouwenwekkend chirurg die toevallig van auto's houdt. Als hij het in verband met zijn Jen sen over 'zelfstellende kleppen' heeft, moeten wij onwillekeurig even denken aan het menselijk hart. „Ik heb de auto in 1974 op de RAI gekocht, het was een showmodel. In die tijd reed ik in een Jaguar, maar toen ik deze auto zag, was ik meteen verkou den. Ik kon kiezen tussen een kanariegele en een zilvergrijze. De grijze heb ik uiteindelijk ge nomen. De heer Smelt van de firma Smelt, een uitstekend ver koper, heeft me erin getild, zoals dat in het verkopersjargon heet. Ik mocht mijn Jaguar voor de nieuwprijs inruilen en moest toen nog wat bijleggen. Mijn vrouw was het er niet mee eens. Ze zei: waar ben jij nu in he melsnaam mee bezig? Ben je gek omzo'n dure auto te kopen! De volgende dag is Smelt naar Leiden gekomen en mocht ik een proefrit maken. Mijn vrouw* wilde het niet. 'Ik heb geen tijd. Ik zit met de baby', zei ze. 'Dan ga fk wel even babysitten', zei de heer Smelt. Nou ja, en na die eerste proefrit waren we allebei verkocht." „Ach, ik ben echt niet zo n au to-freak, maar ik hou van open rijden. En ook het concept van een sportieve auto met een de gelijke motor bevalt mij zeer. Mijn Jensen Interceptor III Ca briolet heeft een 7,2 liter Chry sler motor en dat is perfect. De meeste sportwagens hebben van die gammele motortjes, waaraan van alles kapot kan gaan. Deze ligt als een huis op de weg en heeft me motorisch nog nooit in de steek gelaten." De fabriek van Jensen is, vol gens Van R„ al veel eerder ter ziele gegaan dan nu in de media wordt gemeld. Een ruzie tussen de Engelse vakbonden en de Amerikaanse eigenaar lag daar aan ten grondslag. „Die Ameri kaan heeft toen allerlei onder delen aan aparte fabriekjes ver kocht. Je hebt dus nu eigenlijk nog maar één firma en dat is Jensens Spare Parts. Op bestel ling kunnen ze daar een auto le veren. De onderdelen worden dan van verschillende bedrijfjes betrokken. Voor de meeste En gelse sportwagens kun je niet altijd snel de juiste onderdelen krijgen, bij de Jensen is dat geen probleem". „Het nadeel van dit soort hand gemaakte auto's is wel dat ze toch allemaal wat van elkaar verschillen. Ik heb eens een kleine schade aan de motorkap gehad en toen moest er een nieuwe op. 'Ik las hem liever dan dat ik er een nieuwe kap op ga zetten', zei de monteur, 'want die nieuwe past nooit he lemaal'. Ik durf te zeggen dat de auto erop vooruit is gegaan sinds ik erin rij. Je zag bij de carrosserie soms een nogal amateuristische combinatie van metalen die elkaar makkelijk zouden kunnen aansteken met roest. Dat heb ik verholpen. Je leert na verloop van tijd liefheb De Leidse bezitter van de Jensen en zijn zoon: „Ik ben echt niet zo'n auto-freak, maar ik hou van open rijden." bers kennen en die weten dan altijd wel wat te vinden op de problemen. Zo heb ik bij een apart bedrijfje een roestvrij sta len uitlaat laten maken." De Jensen Interceptor III wordt niet behandeld als een duur museumstuk. Er wordt met eni ge regelmaat in gereden. Ook de zoon des huizes, die bij het ge sprek aanwezig is, heeft de sportwagen wel eens mogen le nen, „maar dat sloeg een be hoorlijk gat in mijn portemon nee", zegt hij. De Jensen loopt 1 op 5. „Een wagen als deze kun je on mogelijk all-risk verzekeren", zegt Van R. De premie zou veel te hoog worden. Het eigen risi co is al zo'n zesduizend gulden. Hij zit dus gewoon in de WA. Maar ik kijk er natuurlijk wel heel goed mee uit. Ik parkeer hem altijd zo dat er geen auto's naast staan. Als iemand een portier opendoet of zo, is een deuk natuurlijk gauw gemaakt. Maar voor de rest is het echt ge woon een gebruiksauto. Ik ga niet zenuwachtig zitten doen, denk niet de hele tijd: o, ik rij in een auto van vier ton. Dan rij je niet meer ontspannen." Van R. vindt het heerlijk om 'open' te rijden. „In tegenstel ling tot wat de meeste mensen denken, zijn Nederland en Zwitserland daarvoor de beste landen. In Spanje is het daar voor echt veel te heet. Als je rijdt heb je dat niet in de gaten, maar ik heb daar eens een behoorlij ke zonnesteek opgelopen. En het is er verschrikkelijk stoffig. Nee, dit weer is eigenlijk het beste om open te rijden." En dan mag de Jensen Intercep tor III Cabriolet uit de garage. Een beauty is het, een wagen de degelijkheid af straalt. Maar geen opzichtige auto, dat zeker niet. Van R. legt zijn hand behoedzaam op de motorkap. Zo moet hij vroeger zijn hand op het hart van zijn patiënten hebben gelegd. Hij zegt:Als de mensen een Rolls Royce voorbij zien gaan, zeggen ze: hé, wie zit daar nu in! Zien ze een Jensen voorbijkomen, dan denken ze: wat is dat een prachtige auto! Kijk, dat is het verschil." De ene keer zit de enige ster die het hotel heeft in de badkamerspiegel. zoals de Leidse band Rubberen Robbie ooit zong. De andere keer kom je op een vakantie in een uithoek van Thailand je buurman tegen. Of je wordt mee uit gevraagd door Julio Iglesias. Gebeur tenissen die een vakantie onvergetelijk ma ken, in vele opzichten. Wij willen weten welke bizarre, vrolijke en nare avonturen onze lezers op hun reizen de ze zomer meemaken. Ook zijn wij geïnteres seerd in toepasselijke foto's. Schroom niet te schrijven of te bellen naar 'Het Gesprek van de Zomerdag', Postbus 54, 2300 AB Leiden, tel: 071 - 161440. Het moet dé publiekstrekker van de najaarsfeesten in Katwijk aan den Rijn worden: de langste polonaise van Nederland. Orga nisator Sjaak Snijer hoopt vijf duizend man op de been te kunnen brengen. Het record, zo is de bedoeling, moet worden opgenomen in het Guinness Book of Records. Zaterdag 29 augustus kan ie dere geïnteresseerde vanaf 15.00 uur terecht bij de Groen teveiling in Katwijk. Daarvan daan zet de stoet zich in bewe ging in de richting van de Jozef school. Een boerenblaaskapel moet de stemming erin hou den. Onderweg zullen onafhan kelijke waarnemers de stoet in de gaten houden. De definitieve telling is bij het eindpunt. De najaarsfeesten beginnen op maandag 24 augustus en duren tot en met zaterdag 29 augus tus. De feesten worden zoals ge woonlijk georganiseerd door de Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn. De ruim 1400 leden tellende vereniging komt met een feeestprogramma dat 86 festiviteiten kent. Volgens voor zitter J. de Winter is de grens van het aantal activiteiten wel bereikt. „Binnen vijf jaar is het aantal gegroeid van 35 tot 86. Met het huidige bestand aan bestuursleden is het ondoenlijk dat aantal nog verder op te voe ren." Geen strenge kledingvoorschriften bij banken in Leidse regio Spijkerbroeken, leggings, t-shirts en sport schoenen zijn kledingstulcken die perso neelsleden van de Rabobank in Maastricht niet meer mogen dragen. Voor mannen die met klanten te maken hebben zijn oorbel len verboden, voor vrouwen te korte mini rokken en decolletés. Een clubje van zeven medewerkers heeft de voorschriften opge steld. De regels zijn overgenomen door de directie. Waf dragen medewerkers van ban ken in deze regio zeker wel en absoluut niet? Medewerkster Rabobank Koudekerk: „Wij krijgen nooit commentaar omdat we er al netjes genoeg uitzien. Ik kleed me al tijd netjes, ik ga niet met een legging naar kantoor en ook niet in een spijkerbroek want daar hou ik niet van. Dat is mijn stijl JA. Vaandering, ABN/AMRO Lisse: „Een spijkerbroek kan hier wel, mits het een nette is. Een legging? Bij voorkeur niet. Maar het ligt er aan wie haar draagt. Bij ste vige dames staat het minder gauw mooi dan bij slanke dames. De meeste mensen beseffen zelf wel wat de normen zijn die de klanten stellen. Er zijn geen regels nodig." Medewerker Nutsspaarbank Leiderdorp: „Er staan geen regels zwart op wit. Ik heb weieens meegemaakt dat iemand vrij on verzorgd haar had. Daar is wat van gezegd. Verder gelden wel bepaalde eisen. Mannen dragen een stropdas, en spijkerbroeken en sportschoenen kunnen niet worden gedra gen. Dat vind ik wel jammer. Thuis gaat meteen de stropdas af, en gaat het pak di rect de kast in. Vrouwen kunnen wel spij kerbroeken dragen, als het maar nette zijn. En een legging, dat gebeurt ook nog wei eens. Het ligt er natuurlijk ook aan wat er boven gedragen wordt. Als er een nette trui bij wordt gedragen, dan kan het wel." Medewerkster Rabobank Hazerswoude: „U komt maar langs en dan ziet u wel hoe we eruit zien." Medewerkster Rabobank Leiden/Oegst- geest: „Wij hebben sinds november 1990 bedrijfs kleding. De mannen dragen een donker blauw kostuum en de vrouwen broekrok ken en rokjes met lange en korte colberts en daaronder witte blousjes. Het is hééerlijk. Ik hoef niet meer na te denken wat ik zal aan trekken. Ik denk dat een van de redenen om het in te voeren is geweest dat het moeilijk is om te bepalen welke kleding wel en niet kan. De Rabobank wil de uitstraling van een vijf-sterrenbank en daar past bedrijfskle ding goed bij. Verreweg de meesten zijn er tevreden over. Van de 90 of 100 perso neelsleden vinden misschien 10 het waar deloos, raar, rot. Dat zijn bijvoorbeeld men sen die met het openbaar vervoer reizen." J. van der Gaag, Rabobank Zoeterwoude- /Stompwijk: „We hebben er een halfjaartje geleden eens over gesproken en toen is bepaald dat spij kerbroeken niet kunnen, uit representatief oogpunt. Regels zijn niet af te dwingen, de mensen is gewoon verzocht zich represen tatief te kleden. En aan dat verzoek wordt voldaan." Medewerkster Rabobank Voorhout: „Iedereen ziet er hier keurig uit. Nette spij kerbroeken en leggings worden gewoon ge dragen. Ik zelf draag geen spijkerbroek naar de bank. Ik heb er wel een in de kast han gen, maar die vind ik niet netjes genoeg. Op een gegeven moment past het ook niet meer bij je leeftijd. Ik ben nu 39 jaar." C. Koentsz, NMB Leiden: „Per 9 september zijn wij geen NMB meer maar ING-bank. Gelijk met de naamsveran dering wordt bij alle vestigingen bedrijfskle ding ingevoerd voor de groep mensen met een baliefunctie. Later krijgen ook andere personeelsleden bedrijfskleding. Op dit mo ment verbieden wij niet echt bepaalde kle dingstukken. Het personeel ziet er netjes uit. Leggings, spijkerbroeken en mini-rok ken worden hier niet gedragen en t-shirts en sportschoenen ook niet. Als er een nieu we medewerker is die uit de toon valt, dan lost zich dat vanzelf op. Dan zeggen de an deren er wat van. Ik heb één keer tegen ie mand gezegd dat hij zich netter moest kle den. Dat is jaren geleden gebeurd. Die me neer kwam binnen met een fel geruit over hemd, hij had geen riem om zijn broek en droeg geen das maar wel sportschoenen." Mevrouw Van der Vechte, NMS-bank Woubrugge: „Wij zijn geheel zelfstandig, ik werk samen met mijn man. Het maakt niet uit wat ik aan doe, al wil ik in mijn nachtpon gaan lo pen. Maar ik hou er wel rekening mee, ik zal niet zo gauw een legging of spijkerbroek aantrekken als ik werk." JANET VAN PUK Goekoop pleit voor 'hoogwaardige railverbinding naar Estec' De wens van burgemeester C. Goekoop dat Fokker Space Systems (FSS) op 3 oktober 1993 'met hart en ziel' in Leiden zit, gaat niet in vervulling. De eerste burger sprak dat verlangen gisteren uit, vlak voor het begin van de bouw van het FSS-complex in het biosciencepark, na bij het Pesthuis. Met een glas champag ne in de hand voorspelde FSS-directeur J. Groen dat het ruimtevaart-bedrijf van Fokker volgend jaar hooguit een voet in Leiden heeft gezet. En als het tegenzit, trekt FSS dat been ook nog terug. „En komt er van de zo vurig gewenste her eniging van kantoor- en testfuncties niets terecht", aldus Groen. Sterker nog, het is nog maar de vraag of Fokker Space Systems volgend jaar nog wel zo heet. Fokker fuseert welis waar met het Duitse Dasa maar dat wil nog niet zeggen dat FSS ook in dat ver band blijft. Fokker heeft nog een jaar de tijd om de positie van FSS te bepalen. „Dat is nog net voordat we verhuizen", aldus Groen. De situatie in de ruimtevaart-indus trie maakt het er ook niet gemakkelijker op. Op de Europese markt van telecom municatie-satellieten is volgens Groen ruimte voor maar 'één speler'. „En er zijn drie of vier." Daar komt dan nog eens bij dat er steeds minder geld be schikbaar komt voor de ruimtevaartin dustrie door de teïgulopende economie en dat het in dit verband 'cruciale' Duitsland kampt met de gigantische kosten van de eenwording. „De zwakke re broeders zullen dit niet overleven", aldus Groen. Voor het FSS-complex is zo'n 27.000 vierkante meter uitgetrokken. Ongeveer de helft ervan heeft een belegger in erf pacht. Deze bouwt er een kantoor dat FSS zal huren. In het gebouw worden administratieve handelingen verricht. Voor de tests en de assemblage van de zonnepanelen moeten op de andere 13.500 vierkante meter speciale hallen worden gebouwd waaraan alleen FSS wat heeft. Dat verklaart volgens Groen direct waarom beleggers niet geïnteresseerd zijn in de bouw van deze 'laboratorium- achtige faciliteiten'. Dat zal FSS zelf moeten doen. Op de vraag of het kan toor en de laboratoria onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden, zegt hij: „Dat is niet de vraag. De vraag is waar de raad van bestuur zijn prioriteiten legt. In elk geval blijven die hallen voorlopig in Amsterdam." In het joviale welkomstwoord van burgemeester Goekoop klonk niets van al die onzekerheden door. Goekoop voorzag Leiden van zijn zoveelste subti tel: spacestad en voorspelde een vrucht bare samenwerking tussen FSS en de rijksuniversiteit. Ook nodigde hij FSS uit om samen met de gemeente de druk op het ministerie van verkeer en waterstaat te verhogen zodat er geld loskomt voor 'een hoogwaardige railverbinding naar Estec', het in Noordwijk gevestigde Eu ropese onderzoekscentrum voor de ruimtevaart.Als je geen druk uitoefent, gaat er ook geen raket de lucht in." Goekoop vindt het niet bezwaarlijk dat de komst van de ruimtevaartfabriek niet volledig strookt met de doelstelling van een bio sciencepark. „Maar diversi ficatie is ook belangrijk. In Leiden, voor heen een textielstad, kennen we als geen ander de gevaren van eenzijdig heid. Ik bedoel: textiel wordt tegenwoor dig hier heel ver vandaan vervaardigd." De bewoners van de Kanaal straat beschouwen de openbare weg ten onrechte als een ver lengstuk van hun eigen huis. Dat stelde wethouder J. Walen kamp (CDA/economische za ken) gisteravond vast in de raadscommissie economische zaken en verkeer waar de par- keerproblematiek van de Rijn dijkbuurt werd besproken. De problemen worden knel- lender dan ooit, verwachten be woners van de Kanaalstraat, nu de gemeente een strook grond verkoopt aan de bewoners van de Rijndijkstraat waarmee deze hun tuin kunnen vergroten. De tuinen komen daardoor een stuk dichter op vier parkeer- f>laatsen aan de Kanaalstraat te iggen. De bewoners van deze straat zijn als de dood dat Rijn dijkstraat-bewoners achteruit gangen in hun schutting ma ken. Het wordt dan immers heel aantrekkelijk om de auto op de felbegeerde parkeerplaatsen achter te laten en via de vergro te achtertuin de woning binnen te gaan. Verhouding De raadscommissie vindt dat echter lang niet zo bezwaarlijk als de Kanaalstraat-bewoners. CDA-raadslid Van Velzen stelde vast dat wethouder Walenkamp goed werk heeft verricht voor de Rijndijkbuurt. Met de verkoop opbrengsten van de grond kun nen twee speelplaatsen voor kleine kinderen worden betaald en daar heeft de wijk alleen maar baat bij. „De raadscom missie economie is er niet om de vrede in de Rijndijkbuurt te herstellen", aldus de CDA'er. De andere raadsleden sloten zich daarbij aan en gooiden en passant twee suggesties van de Kanaalstraat-bewoners in de prullenmand. Die wilden een verbod op deuren in de schut ting en bordjes met autonum mers op de parkeerplaatsen. „Er is helemaal geen parkeerpro bleem in de Rijndijkbuurt", wTeef D66-raadslid De Graaf nog wat extra zout in de won den. „Het echte probleem is de verhouding tussen de buurtbe- te vale spijkerbroeken, te diepe decolletés of te korte mini-rokjes. Al het FOTO HINK BOUWMAN Bij de Rabobank in Leiden en Oegstgeest geen oeverloze discussies personeel draagt keurige bedrijfskleding.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13