Mariënhaven mag bouwen 'Voorschoten is te klein voor winkelstraat' Regio Leiden Dierenbescherming niet welkom in De Bloemerd Nieuwbouw bedreigt Leiderdorpse molen DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 astrid van den b dick van der plas (CHEF) Verkeerschaos op Rijksstraatweg wassenaar Het verkeer op de Rijksstraatweg in Wassenaar werd gistermiddag geruime tijd gehinderd door enkele aanrijdingen. Twee kopstaartbotsingen waarbij in totaal acht auto's betrokken waren, veroorzaakten omstreeks 16.40 uur lange files. Een uur later was het weer mis toen een 24-jarige Hagenaar het linker achterwiel van zijn auto verloor. Het duurde tot ongeveer 19.00 uur voordat alle stremmingen waren opgeheven. Bij de aanrij dingen vielen geen gewonden, wel moesten er enkele auto's worden weggesleept. D66 houdt avond over afvalscheiding warmond/sassenheimDe D66-afdeling Warmond/Sassenheim houdt op dinsdag 1 september aan de Teylingerlaan 15 in Sas- senheim een bijeenkomst over nieuwe technieken om afval te verwerken. Daarbij komen vooral de nieuwe scheidings- en ver- gistingstechnieken aan de orde. Ir. Aad Overgaag, een milieudeskundige, geeft een toelichting op de mogelijkheden om afvalstromen te verminderen en op de rol die vergisting daarbij kan spelen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Hagenaar ramt geparkeerde auto's wassenaar» Een 24-jarige automobilist uit Den Haag heeft afge lopen nacht omstreeks half één op de Storm van 's-Gravensan- deweg enkele geparkeerde auto's geramd. De man, die volgens een politiewoordvoerder 'iets' teveel alcohol had genuttigd, ver loor de macht over het stuur nadat hij met een wiel de stoep rand had geraakt. English Speaking Club over theater leiderdorp» De English Speaking Club in Leiderdorp komt op vrijdag 21 augustus bijeen in cultureel centrum Muzenhof in Leiderdorp. Vanaf 20.00 uur spreken de Engelstaligen daar over het Leiden English Theatre. Ook de nieuwste produktie van het gezelschap, Charles Dickens' 'The mystery of Edwin Drood', komt ter sprake. Het toneelstuk gaat over drugs, verslaving en moord. Het leven en werk van Charles Dickens wordt eveneens uitgebreid behandeld. Creatieve zomermarkt op dorpsplein warmond Zes kunstenaars verzorgen op zaterdag 22 augustus een creatieve zomermarkt op het Warmondse dorpsplein bij de pomp. De zes tonen hoe kistjes, doosjes en lampenkappen wor den gemaakt en hoe ziiden bloemen kunnen worden verwerkt. Ook geboortekaarten, Babyspullen, poppen en knuffelbeestjes zijn te zien en te koop. Kinderkleding, houten objecten en fimoklei-figuren liggen uitgestald. De groep Mista speelt tussen 12.00 en 14.00 uur Europese volksmuziek op het plein. De markt duurt van 11.00 tot 16.00 uur. Rode Kruis Voorschoten jubileert voorschoten De Voorschotense afdeling van het Nederlandse Rode Kruis viert op zaterdag 22 augustus een dubbel jubileum. De plaatselijke afdeling bestaat 40 jaar, het Nederlandse Rode Kruis is dit jaar 125 jaar oud. In het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan wordt het jubileum gevierd met optredens van de drumfanfare Laurentius, het ensemble Arabesque en de flamencogroep La Pandilla Alegria. Bovendien voert het gezel schap Belcanto fragmenten van operette's uit. De bijeenkomst begint om 14.30. Herfstkamp voor kinderen Leiderdorp leiderdorp Het jaarlijkse kinderkamp van de Leiderdorpse vere niging De Buitengewonen heeft nog enkele plaatsen over. Het kamp wordt gehouden van 17 tot en met 24 oktober in het Noordbrabantse Baarschot. Kinderen van leden van de dorps vereniging betalen voor het kamp 126 gulden. Voor niet-leden kost het uitstapje in de herfstvakantie 150 gulden. Informatie: 071-413589. Tocht bij kaarslicht in Duivenvoorde voorschoten Bij kaarslicht zijn er op 5 en 6 oktober rondleidin gen in het Voorschotense kasteel Duivenvoorden. Baronesse Schimmelpenninck van der Oye leidt de gasten zelf door haar woning, onder begeleiding van harpmuziek. De rondleiding is niet geschikt voor mensen die slecht ter been zijn; de bezoekers moeten een aantal trappen beklimmen en er is geen lift. De tocht bij kaarslicht kost 12,50 gulden. Kaarten zijn uitsluitend verkrijgbaar in de voorverkoop. Inlichtingen: 071-613752. leiderdorp uesbeth buitink De Leidse afdeling van de Die renbescherming mag geen veld je gebruiken in het Leiderdorp- se sportpark De Bloemerd. De hondentrainingen en jeugdacti- viteiten op het terreintje naast de schietvereniging De Vrijheid of het voormalige fietscross- veld, kunnen volgens het ge meentebestuur geluidsoverlast veroorzaken. „Aan de andere kant van de Dwarswatering wo nen mensen en het geblaf van honden zou daar zijn te horen", aldus een woordvoerder. De Leidse Dierenbescher ming heeft geen eigen terrein. „We hebben een verzamelpunt nodig en een plaats waar we de gehoorzaamheidstrainingen kunnen geven", aldus voorzitter C. Minke. „Bovendien hebben we een grote jeugdafdeling, die blijft groeien en is erg actief." Die jeugdafdeling onderneemt allerlei activiteiten, waarvoor een veldje nodig is. „Alle activi teiten zijn van educatieve aard", benadrukt Minke. Een terrein waar de jongeren de leerzame spelletjes kunnen doen, heeft de vereniging echter niet. De Leidse afdeling van de Dierenbescherming groeit sterk. Minke: „We worden steeds gro ter en we moeten zorgen voor continuïteit. Zeker de gehoor zaamheidstrainingen voor hon den zijn belangrijk. Mensen ha len een hond uit het asiel of krijgen een puppy. Als de op voeding niet zo gemakkelijk gaat als ze dachten, is zo'n trai ning een uitkomst. We geven de hondentraining nu nog in Oegstgeest op het terrein bij Endegeest, maar dat wordt bin nenkort bebouwd. En we kun nen nergens anders terecht." Het gemeentebestuur van Leiderdorp wijst het verzoek echter af. De terreinen in de Bloemerd die niet door vereni gingen worden gebruikt, moe ten openbaar toegankelijk blij ven, aldus de gemeentewoord voerder. „En de ervaring leert dat hondentrainingen voor nogal wat klachten zorgen." Bewoners Van Poelgeestlaan eisen verkeersmaatregelen leiderdorp uesbeth buitinklaan en de Laan van Ouderzorg is heel onveilig, vinden de om- Automobilisten rijden op de wonenden. Kinderen lopen over Leiderdorpse Van Poelgeestlaan het zebrapad om naar school te te hard en veroorzaken onveili ge situaties. Bewoners van de Van Poelgeestlaan spuien deze klacht in een brief aan de ge meenteraad. „Gezien het feit dat aan de Van Poelgeestlaan en de Vronkenlaan veel kinderrijke gaan. „De verkeersdrempels voor het winkelcentrum Santhorst zijn onvoldoende. Onlangs is een kind aangereden bij het oversteken", aldus de brief. De buurt wil dat het trot toir bij het kruispunt met de gezinnen wonen, verzoeken wij Laan van Ouderzorg wordt raad verkeersremmende gepast, dat een spiegel wordt maatregelen te nemen", aldus de buurt. Vooral het zebrapad op het kruispunt van de Van Poelgeest- aangebracht en dat het zebra pad wordt verplaatst. De ge meenteraad behandelt de brief op 24 augustus. leiderdorp» De vereniging De Hollandsche Molen blijft strijden voor een zinvol behoud van de molen in de Leiderdorpse Buitenhof. De organisatie heeft dit keer een bezwaar schrift ingediend tegen het bestemmingsplan voor het laatste gedeelte van de nieuwbouw wijk. Volgens de vereniging moet een cirkel van honderd meter rondom de molen vrij blij ven van woningen, zodat de wind de wieken goed kan bereiken. De plannen voor het ge bied rondom de molen tonen echter aan dat tot op veertig meter afstand wordt gebouwd. Bovendien komen de huizen in een cirkel om de molen te staan. „Aan ons advies om de nokken van de gebouwen op het hart van de molen te richten, is voorbijgegaan. Daardoor is de windbelemmering optimaal", waar schuwt de vereniging. De belangenorganisatie klaagt ook over de geplande bebouwing tussen de Van der Ha- velaan en de grens van de Buitenhof. De wind zou vaak uit die richting komen en door de huizen geen kans krijgen de molen te be reiken. Volgens De Hollandsche Molen moet de hoogte van de woningen beperkt blijven. „Daardoor zal zinvol behoud van de molen als werktuig in de toekomst mogelijk zijn." De vereniging diende in 1986 al een be zwaarschrift in tegen het bestemmingsplan Buitenhof midden/west maar dat werd 'niet ontvankelijk' verklaard. FOTO WIM DIJKMAN Rijksoverheid geeft toestemming voor operatie van 34 miljoen gulden Het Warmondse verpleeghuis voor demente bejaarden Mariënhaven krijgt nieuwe verpleegafdelingen. De drie vleugels van het monumentale pand aan de Mgr. Aen- gendaan worden gesloopt om plaats te maken voor rui mere en modernere behuizingen. In 1994 begint de bouw, die naar verwachting twee jaar in beslag neemt warmond uesbeth buitinkWe hebben een klein feestje ge vierd", aldus directeur I. Eysma. Mariënhaven heeft inmiddels Het verpleeghuis heeft nu nog van het ministerie van welzijn, de verpleegafdelingen in drie volksgezondheid en cultuur vleugels met elk drie verdiepin- toestemming gekregen voor de gen. In plaats daarvan komt de nieuwbouw. Eysma: „We heb ben de plannen ingediend om dat Mariënhaven moet gaan voldoen aan de eisen van deze operatie, waarmee een bedrag van 34 miljoen gulden is ge moeid. De kosten worden ver goed door de rijksoverheid. „Een verheugende mededeling. privacy en meer ruimte. De vinden. „We doen het vleugel afdelingen worden dus voor vleugel, afdeling voor afde ling. Voor de bewoners kunnen we vervangende voorzieningen treffen, of wellicht moeten we met andere instellingen gaan praten over tijdelijke opvang. In ieder geval willen we de bewo ners zo veel mogelijk ongemak besparen", aldus Eysma. Hoe de nieuwe vleugels eruit gaan zien, weet ook Eysma nog niet. „We zijn nog in de ont werpfase. Het schetsontwerp is eind van dit jaar klaar en daar over moet het ministerie dan opnieuw toestemming geven." Het aantal verzorgingsplaat sen in Mariënhaven wordt na ook groter dan de huidige vleu- Het hoofdgebouw met het beeldbepalende torentje blijft bij de grootscheepse verbou wing staan. Daarin zetelen de administratie en de therapeuti sche afdelingen. Dat gedeelte van het gebouw zou kunnen worden gerenoveerd, hoopt Mariënhaven. Ontwerp Het verpleeghuis wordt in fasen verbouwd, zodat de bewoners de verbouwing niet uitgebreid. Nu zijn er 208 bewoners en Ey sma verwacht dat dat zo blijft. „Er ligt bij het ministerie een voorstel om het aantal bedden Ren om Pauw op Duindigt Op de renbaan Duindigt wordt komende zondag gestreden om de Wassenaarse Pauw. Deze prijs is beschikbaar gesteld door net gemeentebestuur van het villadorp en bestaat uit een zil- beeldje. Aan de over de regio te spreiden, maar verde"e" pdjzenbedrag var. in er is ook een rapport versche- totaal 7150 8ufden verbonden. nen waarin staat dat er 14.000 bedden bij zouden moeten ko men. Het zou niet reëel zijn hier eerst bedden weg te halen en die over een paar jaar twee kilo meter verderop neer te zetten." De toestemming voor nieuw bouw bereikte Mariënhaven op het moment dat de twintigste Aan de ren kunnen paarden van drie jaar en ouder deelne men en er wordt gelopen over een afstand van 1800 meter. Voor de koers van zondag, die begint om 16.25 uur, zijn in middels 13 paarden ingeschre ven. Zes daarvan zijn afkomstig uit Engeland, drie uit Ierland en tijd. De bewoners krijgen meer zo min mogelijk overlast onder- verjaardag van het verpleeghuis 1 uit Nederland werd voorbereid. Dat jubileum De geschiedenis - wordt in september gevierd. i de i Enquête over recreatiefunctie van Warmond De politieke partij Progressief Warmond (PW) houdt op 29 au gustus een enquête tijdens de braderie in de Dorpsstraat. 'Is Warmond de recreatiegemeente van de regio?', is de centrale vraag die PW stelt vanuit een ei gen braderiekraampje. PW wil in september een spe ciale thema-avond over recrea tie houden, waar de partij de re sultaten van de enquête presen teert. De thema-avond en de opinie-peiling moeten voor de partij 'de voedingsbodem voor de visie over recreatie in de ge meente' geven. De partij wil de meningen vastleggen in een no ta en die in discussie brengen wanneer de gemeenteraad zich over het recreatiebeleid buigt. Huisvrouwen openen seizoen De Leiderdorpse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NWH) opent op 8 september het nieuwe sei zoen. In sportzaal Op Dreef aan het Van Alphenplein vertellen leidsters en docenten vanaf 9.30 uur over clubs en cursussen. Thema van de vereniging in de komende vier iaren is NWH grenzeloos'. In net licht van het openstellen van de Europese grenzen spreken de huisvrou wen over de eenwbrding voor vrouwen op sociaal, econo misch en politiek gebied. Op de Meningen winkeliers over gedeeltelijk afsluiten Schoolstraat verdeeld WILf RED SIMONS De winkeliers op de 'kop' van de Voorschotense Schoolstraat maakt het weinig uit of de af sluiting van de winkelstraat op vrijdag en zaterdag wordt voort gezet of niet. De meeste mid denstanders zeggen dat hun omzet in elk geval niet onder de afsluiting te lijden heeft gehad. Wel klagen zij over de onduide lijke verkeerssituatie op dit smalle deel van de Schoolstraat. Auto's zijn daar van vrijdagoch tend 8.30 uur tot zaterdagmid dag 17.30 uur taboe, maar fiet sers en bromfietsers mogen ge woon doorrijden. „Onverantwoord", meent Rob Koree van Dierenspeciaal zaak Verhoog. „De mensen denken dat zij over een winkel promenade lopen en daardoor letten zij minder op. Het aantal bijna-ongelukken dat ik het laatste jaar op dit smalle stukje heb gezien, is niet te tellen. Ge lukkig is het aantal échte onge lukken beperkt gebleven." Twee verkoopsters van Wiban Sport sluiten zich bij deze mening aan: „De gemeente moet de straat ook afsluiten voor fietsers en bromfietsers." Toch zijn zij tevreden met de nieuwe situa tie: „Ie kunt nu je spullen leuk buiten zetten. Nee, over het ge heel genomen is het hier veel gezelliger geworden. In maart 1991 besloot de ge meenteraad tot een proef om het gedeelte tussen ae Treub- n de Schoolstraat in Voorschoten zijn auto's op vrijdag en zaterdag taboe. informatie-ochtend in Op Dreef krijgen leden en introducées meer te horen over dit thema. denstanders de straat aan trekkelijker maken. Ook moest straat en de Overslagstraat op de Schoolstraat, die op dat punt 'Jheel smal is, veiliger worden. hele Schoolstraat moet gaan gelden, houdt de winkeliers be- w zaterdag voor auto' af te sluiten. Hiermee wilde de raad op verzoek van de mid- die september vorig jaar begon, de komende maand gaan eva lueren. Voorop staat natuurlijk zig. de vraag of de nieuwe situatie De meeste middenstanders Het is de bedoeling dat de po- gehandhaafd moet blijven. Ook op het 'afgesloten' stuk van de litici en de winkeliers de proef, de vraag of de afsluiting voor de Schoolstraat zeggen dat de FOTO WIM DIJKMAN maatregel geen negatieve gevol gen heeft gehad. Slager Addy Hooymans jr. vertelt dat ziin omzet aanvankelijk daalde, maar dat de zaken na een tijdje weer aantrokken. De maatregel mag wat hem betreft gehand haafd blijven. Eén grief heeft hij echter wel: „Ik vind dat wij nu geïsoleerd in de straat liggen. De héle Schoolstraat moet op vrijdag en zaterdag dicht." Vrijwel alle winkeliers op het 'afgesloten' stuk delen deze me ning. J. Kalkman van Bulthuis Interieurs zegt: „Het is nu half was. De mensen begrijpen het niet; op één deel van de straat mogen ze wel rijden en op een ander deel niet. Dat is onduide lijk. Dan zeg ik: helemaal dicht of helemaal open. Zelf kies ik voor open. Ik heb een aparte le veranciersingang, maar die moet ik met andere zaken de len. Dat geeft opstoppingen en ergernissen. Ik zou graag de ex tra mogelijkheid willen hebben om mijn spullen ook aan de voorkant van mijn zaak te laden en te lossen." Kalkman heeft zijn omzet het afgelopen jaar overigens niet zien dalen. Tijdens de evaluatie zullen de middenstanders op de kop van de straat in conflict komen met Hun collega's een eindje verder op. De winkeliers in het niet-af- gesloten deel zijn namelijk fel tegen verdere afsluiting. J. van Wees van de gelijknamige mo dezaak zegt: „De Schoolstraat is geen echte winkelstraat, het is een 'boodschappenstraat'. Je krijgt de loop er nooit zo in als in de Leidse Haarlemmerstraat. Je moet het de consumenten hier niet te moeilijk maken, want dan blijven ze weg." Fiet senhandelaar Jaap Roest denkt er al net zo over: „Voorschoten is te klein voor een winkel straat." gaat terug tot 1969. De zilveren pauw kan definitief in het bezit komen van een eigenaar die driemaal achtereen of in totaal vijf keer de wisselprijs heeft ge wonnen. Tot nog toe is geen en kele stal daarin geslaagd. Politie Noordwijk pakt inbrekers op Een 19-jarige Noordwijker, een 21-jarige Noordwijkerhouter en een 23-jarige Hagenaar zijn vannacht op heterdaad betrapt toen ze inbraken bij de Midget- golfbaan aan de Duinweg in Noordwijk. Toen de politie arri veerde, deden de mannen zich net te goed aan drank en gevul de koeken, die ze her en der uit de opslagplaats hadden ge haald. De inbrekers kregen sa men met een hond, die ze bij zich hadden, een nachtje on derdak in het politiebureau. AGENDA DONDERDAG 20 AUGUSTUS Leiden Praatshow 'De Leidse Matras' in het gebouw van de Leidse Werkgroep Ho moseksualiteit 'De Kroon', Langeg- racht 65. aanvang 20.30 uur. Noordwijk Strandloop over 4 of 8 km, start bij de politiepost aan het strand om 19.30 uur. VRIJDAG 21 AUGUSTUS Leiden Bloemenwandeltochtover 10,15of 20 km, start vanaf WV, Stations plein, tussen 9.00 en 17.00 uur. Tafelvoetbaltoernooi, org. Stichting' Surinamers Leiden, in het clubhuis; Valkenpad 2/a, aanvang 19.30 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. d 2, aanvang 20.15

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12