Leiden Regio 'Rijn is open riool' Ruzie over Sport-Inn LICHTING BOUWPLANNEN? Kop Haarlemmerstraat in ere hersteld DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 11 W KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) W1M WEGMAN MAF ontsnapt aan brandje leiden Bij de 'kunstfabriek' MAF aan de Oosterkerstraat is gis termiddag geprobeerd brand te stichten. Onbekenden gooiden een accu door de ruit van de ioods van MAF naast de meelfa briek, gevolgd door brandbaar materiaal. Door puur toeval kwam de accu op een brandslang terecht die spontaan begon te spuiten en het vuur doofde. Alleen de gordijnen liepen brand schade op. De kunstloods heeft wel waterschade. BRT 2 niet van de kabel lEipENIn tegenstelling tot wat afgelopen dinsdag in deze krant werd gemeld, verdwijnt BRT 2 niet tijdelijk van de kabel. Inte gendeel, hetkabelbestuur geeft de uitbreiding van KinderNet de zender die het kanaal met de ^tweede Belg' deelt juist niet door omdat BRT 2 anders in de knel komt. De extra program ma's van KinderNet zijn pas te zien als het kabelnet is gemoder niseerd, De zender krijgt dan een eigen kabel. LEIDEN LOMAN LEEFMANS „Een andere Sport-Inn? Over mijn lijk." Henny Kwik, al vijf tien jaar organisator van de rommelmarkt voor sportvereni gingen in de Leidse ijshal is woedend op de stichting Sport- promotie Leiden (SSL). Die liet weten een Sport-Inn te willen houden in de Pieterskerk. Het bestuur van de SSL verkeerde in de veronderstelling dat het eve nement voorlopig niet meer zou worden gehouden. „Sport-Inn is niet opgeheven, we zouden een jaar overslaan om er een nieuwe opzet aan te geven", zo verduidelijkt Kwik. „Na zestien jaar wilden we iets nieuws. Er waren al zoveel rom melmarkten. Daarom besloten we een jaartje over te slaan. En dan zouden we in april, als het ijs van de vloer is, opnieuw be ginnen. De sportverenigingen moeten dan een soort 'winkel van sinkel' gaan maken waar ze ook andere spullen dan rommel kunnen verkopen en zich als club kunnen presenteren". Maar John van der Bom, ja renlang medewerker van Kwik, ging er vanuit dat de Sport-Inn niet meer bestond. Hij probeer de via een brief clubs te interes seren voor een vlooienmarkt in september: „Het was de laatste jaren in de ijshal een beetje rommelig. Ook omdat het dit jaar niet werd gehouden dach ten we dat de markt op één oor lag. En we vonden dat jammer. Daarom houden we een inven tarisatie onder sportverenigin gen om te zien of er nog animo is", aldus Van der Bom. „Ik vind het stom van ze en ook nog achterbaks. Ze zijn be wust aan me voorbij gegaan want de brief over die nieuwe Sport-Inn heeft iedereen gekre gen, behalve ik. En het zijn nog goede kennissen van me ook. Ik ga die stichting 'ns een briefje schrijven", reageert Kwik. Ondanks de houding van Kwik komt het volgens Van der Bom allemaal wel weer goed: „Nee, er komen echt geen twee Sport-Inns. Dat is een beetje veel van het goede. Ik zal Kwik even bellen. Dan zijn we er zo uit." Leidse reder slaat alarm De bodem van de Nieuwe Rijn is geplastificeerd. Dat be weerde Leidenaar K. Parmentier gisteravond in de raads commissie economische zaken waar de marktennota werd besproken. Volgens Parmentier, die een rondvaart- bedrijf runt, loopt het de spuigaten uit met de vervuiling van het water door marktkooplieden. LEIDEN WIM KOEVOET N VOORPAGINA De reder durft te wedden dat vissers veel vaker plastic dan vissen aan de haak slaan. Hij heeft er zelf al eens met het roer van zijn rondvaartboot in vast gezeten. Verder gooien enige marktkooplieden grote hoeveel heden olijfolie het water in. „Het kost me telkens een uur extra om de boot schoon te ma ken", klaagde hij. Parmentier probeert de ge meente en het Hoogheemraad schap Rijnland al een maand in beweging te krijgen maar tel kens wordt hem beloofd dat de kwestie aandacht krijgt bij de behandeling van de marktenno- Hij heeft dat stuk bestudeerd maar ziet geen enkel aankno pingspunt. Toch was hij gister avond naar de raadszaal geko men om de vervuiling van de Nieuwe Rijn ter sprake te bren gen. Hoewel Parmentier zijn zegje mocht doen, weet hij nu nog niet wat de gemeenteraad eraan gaat doen. Op aandringen van onder an deren de secretaris van de vere niging voor de ambulante han del en alle fracties is behande ling van de marktennota name lijk een maand uitgesteld. Het stuk heeft de belanghebbenden een dag voor de vergadering be reikt en iedereen was het er over eens dat dat rijkelijk laat is. Parmentier drong tevergeefs aan op snel handelen. „We gaan hiermee toch niet wachten tot dat de marktennota is vastge steld", vroeg hij verbijsterd. Behalve olijfolie en plastic ko men ook grote hoeveelheden piepschuim in het water te recht. Dat gaat de hele stad door en blijft steken bij afge meerde bootjes. De schepboot kan daar niet bij komen. De re der stelde voor de schepboot van een soort stofzuiger te voor zien. „Maar eigenlijk is de schepboot niet meer dan het paard achter de wagen". De gemeente moet volgens Parmentier voorkomen dat de Nieuwe Rijn als 'open riool' wordt gebruikt. Vertegenwoordigers van de marktkooplui noch het Hoog heemraadschap van Rijnland waren vanmorgen bereikbaar voor commentaar Leiden wil ook EG-steun voor autoluw centrum LEIDEN ERNA STRAATSMA VERVOLG VAN VOORPAGINA Het ministerie wil bevorde ren dat stedelijke gebieden auto-arm worden ingericht. Dat voornemen is opgeno men in het Structuurschema Verkeer en Vervoer. Om dit te stimuleren zul len een aantal steden, waar onder dus Leiden, als voor beeldstad worden aangewe zen. Uit onderzoek moet blij ken welke effecten auto-ar me (blnnen)steden hebben op de verkeersveiligheid, de leefbaarheid en de (auto)mo- biliteit. Voor de uitvoering van de plannen, met name de herin richting van de binnenstad, heeft het ministerie voorals nog geen subsidie beschik baar. Wethouder J. Walenkamp (verkeer) wil nagaan in hoe verre het mogelijk is om in EG-verband financiële steun te krijgen. Het ministerie is bereid te onderzoeken via welke andere kanalen subsi die kan worden verkregen. 2242 m Wmwiiif. 01751-40260 '92 EL Cl Naam: Frederik Wessels Studie: wiskunde Leeftijd: 19 jaar Uit: Herwijnen Wiskunde: „Een goede basis om ...eh, eh, laat ik het niet te ingewikkeld zeggen in de wetenschap te gaan. Tja, dat klinkt toch wat overdreven als aankomend eer stejaars student. Nou, laat ik het zo zeggen: wiskunde is een goe de basis om verder te stude- „Als ik met wiskunde klaar ben ga ik door met natuurkunde. Het liefst in Amerika. Ik wil later akoestiek-modellen ontwerpen. Wiskunde is voor dat beroep een solide basis. Als je direct met een specialistische studie zoals natuurkunde begint zit je bijna voor je hele leven geke tend aan zo'n opleiding. Door met wiskunde te beginnen heb ik voldoende vluchtwegen inge bouwd als het onverhoopt niet mocht lukken als bouwer van akoestiek- modellen „Ik was op de middelbare school niet uitzonderlijk goed in wiskunde. Er waren klasgenoten die twee tienen of twee negens bij hun eindexamen haalden. Ik had voor wiskunde A een acht, voor wiskunde B een negen. Ik heb er dan ook zo min mogelijk tijd aan besteed. Net genoeg tijd om mijn examen te halen." „Wiskunde is niet moeilijk, al zal er nu wel gewerkt moeten worden. Het is een saaie studie, ongelooflijk saai. Ik denk dat theologie nog leuker is. Dan kun je nog eens een reisje maken." Leiden: „Ja, ik kom speciaal naar leiden omdat deze universiteit over de beste wiskunde-faculteit be schikt. Leiden is mij aangeraden door een aantal hoogleraren die ik ken." Op kamers: „Per 1 augustus woon ik op ka mers aan de Oude Vest. Het was heel moeilijk om een kamer te vinden. Overal heb ik briefjes opgehangen en advertenties ge plaatst. Ineens werd ik opgebeld en kreeg ik wat aangeboden. De kamer is in een groot huis vol studenten. Er zijn goede facili teiten en hij is niet zo duur." „Voor mij verandert er niet zo veel, nu ik zelfstandig woon. Bij mijn ouders was ik ook weinig thuis. Je moet nu alleen zorgen dat je geen 'meeloper' wordt. Dan verlies je de greep op de re aliteit en dus ook op je studie. Een meeloper is iemand die el ke mogelijkheid aangrijpt om naar een feest of de kroeg te Corps: „Ja, ik word lid van een vereni ging. Dat kan goed samengaan met studeren. Ik denk dat ik 'corpslid' word. Ik ken mensen bij Minerva en het kan er hart- stilckeleuk zijn." Geld: „Het eerste jaar is financieel rampzalig. Collegegeld, op ka mers en lid worden van een ver eniging; bij elkaar is dat een hoop geld. Ik zou wel geld van mijn ouders kunnen krijgen, maar dat wil ik niet. Je kunt het ook redden met je basisbeurs, zo'n 620 gulden per maand, en werken. Iedereen kan zo een paar honderd gulden per maand bijverdienen. Mijn bij baantje als geluidstechnicus blijf ik tijdens mijn studie hou den. Bij de meeste bijbaantjes wordt bovendien zwart uitbe taald." Bomen weg voor nieuwbouw Frederik Wessels: „Wiskunde is saai, ongelooflijk saai. Theologie Is nog leuker. Dan kun je nog eens een reisje maken." foto hielco kuipers De nieuwbouw aan de Peli kaanstraat heeft de nodige gevolgen voor het groen in de omgeving. In het huidige 'gat' staan ruim tien bomen. De meeste moeten het veld ruimen. Enkele essen langs de rijweg worden verplaatst, al is nog onduidelijk waar naartoe. Volgens de gemeen te zal 'ergens in de buurt' een nieuwe stek worden gevon den. Drie van de vier kastan jebomen op het pleintje op de hoek van de Haarlemmer- /Pelikaanstraat worden ver plaatst naar de middenberm van de Pelikaanstraat. De kastanjes moeten wijken om dat de gemeente graag een terras wil op het plein. Er moet een restaurant of broodjeszaak komen. Woordvoerster G. Schramm stelde gisteravond de omwo nenden gerust: „Er komt in ieder geval geen koffieshop of café in." De populieren langs de weg worden gekapt. Volgens de directie Groen zouden ze een verplaatsing niet overle ven. „En daarbij hebben ze toch hun beste tijd gehad." OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Kono-cirtificiit. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. Mfll At/*_ «FtVtVT Fabnek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveer. tel 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuninck 0 LEIDEN ROY KLOPPER VERVOLG VAN VOORPAGINA De kop van de Haarlemmerstraat wordt als winkelgebied nieuw leven ingeblazen om een bouwplan voor het gat aan de Pelikaan straat mogelijk te maken. Dit plan voorziet in een rij winkels met daarop vier verdie pingen met in totaal 25 woningen. Het 'gat', tussen de Oude Vest en de Haarlemmerstraat, ontstond toen de Peli kaanstraat werd verbreed om de Noord- Zuid verbinding in de stad te realiseren. Al eerder zijn voor deze lokatie plannen ge maakt. van de uitvoering kwam nooit iets, vooral vanwege ingewikkelde eigendoms verhoudingen. Alle grond was in handen van particulieren, de gemeente kon weinig doen. Inmiddels is de grond in handen van een projectontwikkelaar die 'een eind wil mee gaan' in de gemeentelijke plannen voor be bouwing. Om aan de slag te kunnen werd allereerst het bestemmingsplan van 1979 uit de kast geplukt en veranderd. De ge meente bepaalde dertien jaar geleden dat er vooral geen winkels moesten komen aan de Pelikaanstraat. Showrooms en kantoren waren prima, maar middenstand was ta- boe.Die inzichten zijn nu veranderd, dus volgt een wijziging van het bestemmings plan. De Pelikaanstraat en het laatste stuk Haarlemmerstraat moeten een logisch ver volg worden op het andere stuk Haarlem merstraat. Dat moet dan deels gebeuren door de bouw van een nieuw complex tegenover de Pelikaan-studentenflat. Er ligt een ontwerp voor een gebouw dat qua omvang tegen wicht biedt aan de kolossale 'overbuur'. Te gelijkertijd sluit het ook weer aan bij de hui dige bebouwing. Dat effect wordt bereikt door het gebouw aan de zijkanten in hoogte te laten zakken. In het midden steekt het zestien meter de lucht in, ter hoogte van de Oude Vest slechts tien. Daardoor ontstaat een natuurlijke overgang tussen de be staande huizen en de nieuwbouw. Om dit effect te versterken gebruikt men bakstenen gevels. Modem pleisterwerk zou een te groot contrast vormen met de aangrenzen de gevels. De circa twintig aanwezigen op de infor matie-avond hadden gisteravond weinig op- en aanmerkingen over het plan Qp I september buigt de raadscommissie zich er n de firma Delta Fix aan de Willem Barentszstraat brak vanochtend c leiden Aan de achterkant van het pand onbekende oorzaak brand uit. In de loods op het industrieterrein lag op dat moment plastic verpakkingsmateriaal opgeslagen greep snel in en slaagde er in de vuurhaard te beperken. Wel sneuvelden enkele rutten door de hitte. Om vier uur kon de bran zeme in. De schade wordt voorlopig geraamd op 60.000 gulden. ongeveer 01.30 uur door nog De brandweer brandweer weer de ka- foto» hielco kuipers zoals in 1987 wordt duidelijk wat er op marktdagen de Nieuwe Rijn in wordt archieffoto wim dijkman Vooral bij strenge vorst gekieperd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11