Leidsch Dagblad Kans op Nederlandse vluchtelingenkampen <4 OntdekNu Uw Tweede Ik. Peme i Protest Stalin stopte 2.000 buitenlanders in kamp Uitvoering WAO vergt 145 miljoen extra Fokker aarzelend naar de Leeuwenhoek Pearle Is Kijkplezier. Kwart Somalische kinderen onder vijfjaar is al dood Woody Aliens geluk en carrière op het spel •Woensdag 19 augustus 1992 opgericht 1 maart 1860 nr. 39933 losse nummers ƒ1.50 Ideale man 'Ik merk aan de I J vrouwen om me heen dat het beeld van de ideale man aan het veran deren is.' zoeterwoude Met een nieuwe versie van het verbodsbord laat Zoeterwoude zien dat het niet zit te wachten op de hogesnel heidstrein. Wethouder R. Hoge- nelst onthulde gisteren op de toegangsweg naar Zoeterwou- de-Dorp het eerste exemplaar, met binnen de rand de tekst TGV NEE' en daaronder 'Alleen oké over het bestaande tracé'. Het is de bedoeling dat de bor den ook op andere plekken in de gemeente komen te staan. Be drijven en particulieren kunnen exemplaren kopen voor duizend gulden per stuk. Het initiatief tot een en ander is genomen door de plaatselijke actiegroep tegen de TGV, die het nodig vond om ook in deze 'stille tijd' van zich te laten horen. FOTO JAN HOLVAST Thorvaldsens Museum A C BertelThorvaldsen: I 3 een vurig pleitbe zorger van de klassieke vormcultuur van de Grie ken en Romeinen. Op weg naar Mars y| De internationale I samenwerking in de ruimtevaart wordt door de beperking van de beschik bare financiën inniger. Nog geen abonnee? nri 071 -161400 DCL! 071 - 161353 Aileen £>Ke over het oestèofde tr moskou AP-Rtr Ruim 2.000 buitenlanders zijn onder het bewind van Sovjet dictator Stalin in Siberische werkkampen gevangen gezet. Dat meldde gisteren het Russi sche ministerie van staatsveilig heid. Het baseert zich op docu menten van de NKVD, de voor loper van de huidige Russische veiligheidsdienst KGB. Onder de buitenlanders, af komstig uit 31 landen, waren 501 Bulgaren, 155 Mongolen, 116 Duitsers, 29 Hongaren en twee Britten. Het is onbekend of er ook Nederlanders bij waren. Evenmin is bekend wat er na hun opsluiting met de gevange nen is gebeurd. De cijfers lijken los te staan van de enorme aantallen bui tenlanders die in de jaren dertig en veertig in de handen van de NKVD vielen. Onder hen waren honderdduizenden buitenland se communisten. Deze mensen, onder wie ook veel Nederlan ders, waren uit idealisme naar de Sovjetunie gekomen. Tijdens de zuiveringen die Stalin door voerde, werden ze massaal ge arresteerd en om het leven ge bracht. Westerse schiedschrijvers menen da der het bewind van Stalin ruim tien miljoen mensen zijn ver moord. VN-commissariaat vraagt Den Haag om hulp den haag gpd Nederland overweegt bestaande vluchtelingenkampen in het voormalige Joegoslavië te adopteren of ter plaatse nieuwe kampen op te zetten. Dat gebeurt op verzoek van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR). Eerder heeft Denemarken al de zorg van twee kampen op zich genomen. den haag «gpd De UNHCR in Genève heeft Ne derland bovendien gevraagd te helpen bij de opvang van 1.500 Bosnische vluchtelingen. Het gaat om jonge mannen die in het Bosnisch-Kroatische grens gebied bivakkeren. De UNHCR kan de veiligheid van deze vluchtelingen niet garanderen, omdat ze actief aan gevechts handelingen zouden hebben deelgenomen. Nederland is in principe bereid (een deel) van deze groep op te vangen, zo heeft het ministerie van justitie gistermiddag bekend gemaakt. Volgens mr. H. Nawijn, hoofd van de afdeling Vreemdelingen zaken van het ministerie van justitie, wil de regering voor 4 september met een antwoord komen op het verzoek kampen te adopteren. Hoeveel mensen er in deze kampen moeten wor den opgevangen is niet duide lijk. Over de kosten valt nog weinig te zeggen. „Het gaat al snel om miljoenen guldens", al dus Nawijn. De overheid heeft inmiddels samen met het Rode Kruis en de Vereniging Vluchtelingen- Werk Nederland een stuurgroep gevormd die op korte termijn de komst van grote aantallen vluchtelingen moet regelen. Over het lot van de Bosnische vluchtelingen die de stichting Bosnië-Hercegovina naar Ne derland wil transporteren, heeft Justitie nog geen besluit geno men. Vandaag overlegt het mi nisterie met de stichting over de ongeveer duizend vluchtelingen uit Capljina, Tuzla en Posusje, waar op grote schaal etnische zuiveringen zouden worden ge houden. Een kleine groep van hen (1.700) zou inmiddels in een barakkenkamp bij de Kroatische hoofdstad Zagreb zijn neergestreken. Humanitaire organisaties zien intussen met grote vrees de winter tegemoet. De beruchte Balkanwinter kan nog meer le vens eisen dan de oorlog het af gelopen jaar heeft gedaan, aldus Sylvana Foa, woordvoerder van het Hoge Commissariaat. De kou zal niet alleen hard toeslaan in de verwoeste, belegerde ste den van Bosnië-Hercegovina, maar ook in de vluchtelingen- en gevangenkampen op het he le grondgebied van het voorma lige Joegoslavië. Pagina 2: VN-Commissariaat worstelt met slechte reputatie. Pagina 5: Britten sturen troe pen. De uitvoering van de WAO vergt volgend jaar 145 miljoen gulden meer dan voorzien. Het extra geld is nodig voor herkeuringen van arbeidsonge schikten. Het daarvoor uitgetrokken bedrag van 45 miljoen gulden is lang niet voldoende, zo blijkt uit een rapport dat minister De Vries (sociale za ken) en staatssecretaris Ter Veld aan het kabinet hebben gezonden. De extra uitgaven voor de WAO doen een be sparing van 160 miljoen gulden in deze sector te niet. Die besparing is mogelijk nu het aantal ar beidsongeschikten minder snel stijgt. Bovendien leveren herkeuringen hun rendement op. Ter Veld ontkende gisteren dat het kabinet mo gelijkheden ziet om voorgestelde ingrepen in de WAO-uitkeringen te verzachten. Die ruimte ont staat pas als het aantal WAO'ers terug is op het niveau van 1989, zegt ze in antwoord op vragen van kamerlid Rosenmöller (Groen Links). Op 19 juli suggereerde Ter Veld voor de radio dat er mo gelijkheden waren de WAO-maatregelen te ver zachten nu het aantal WAO'ers zich minder slecht ontwikkelt dan voorzien. HET WOORD IS AAN Anonymus Je moet nooit over je kinderen praten, want anderen hebben ze ook of hebben ze niet. VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK SMAAK HET WEER Verwachting van het KNMI TOT morgenavond Regen- en onweersbuien Vannacht mistbanken Morgen veel bewolking In de loop van de dag enkele regen- of onweersbui en Middagtemperatuur van 22 graden. Wind zuidoost tot zuid. toenemend tot matig, aan de kust mogelijk tot krachtig, 6. Mariaverschijning behandeld als ramp Covington Het stadje Cold Spring in de Amerikaanse staat Kentucky neemt de voorspelling van een waarzegger zeer seri eus dat Maria op 31 augustus zal verschijnen bij de St. Jozefkerk. De stad zal ermee omgaan als met „elke andere normale ramp", aldus het hoofd van de brandweer. Het 2.800 inwoners tellende plaatsje verwacht tussen de 10.000 en 100.000 bezoekers. Het gemeentebestuur heeft als voorzorg het rampenplan 'Operatie St. Joe' opgesteld. Drugskwekerij op zolderkamer heerhugowaard De politie van het Noordhollandse Heerhugo- waard heeft gistermiddag op de zolder van een woning een kwe kerij van het Mexicaanse gewas psilocybine aangetroffen. Van psilocybine kan een op LSD gelijkende drug worden gemaakt. Beide bewoners zijn aangehouden. Dollarkoers iets stabieler Amsterdam In de koers van de Amerikaanse dollar is vanmor gen weinig verandering gekomen. Op de wisselmarkt in Amster dam werd om tien uur 1,6435 genoteerd, tegen een slotkoers van 1,6440 gisteren. De dollar staat de laatste dagen onder sterke druk. Gisteren werd een dieptepunt bereikt ten opzichte van de Duitse mark: 1,4578 mark voor een dollar. Valutahande laren schreven de daling vooral toe aan de forse koersverliezen op de effectenbeurs in Tokyo. leiden wim koevoet 'Leiden spacestad', riep vanoch tend de Leidse burgemeester C. Goekoop uit, vlak voordat hij samen met directeur Jan Groen van Fokker Space Systems (FSS) de eerste paal sloeg voor het kantorencomplex in het bio-sciencepark in de Leeuwen hoek. De kreet deed het goed bij het publiek maar lijkt toch zeer voorbarig. De verhuizing van Amsterdam naar Leiden is na melijk nog niet volledig en de terugtocht lijkt gedekt. Groen meldde na die eerste paal dat er nog wel eens enkele jaren overheen kunnen gaan al vorens de bijbehorende hallen voor de assemblage van en tes ten met zonne-collectoren er ook staan. Die zal FSS namelijk zelf moeten bouwen. Het kan toor wordt neergezet door een belegger en is volgend jaar klaar. FSS wordt de huurder en niet meer dan dat. Voor de hal len ligt de zaak veel moeilijker omdat die wel erg op FSS wor den toegesneden. (Met Een Gratis Tweede Bril.) nu 'n bril bij Pearle pt. krijgt er een mplete bril gratis bij. ar wel graag even adverten- meenemen. Deze aanbieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express-winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 9 (t.o. C&A) - Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) De Amerikaanse vice-minis ter van defensie Wolthuis zei dat de VS vier C-141 en acht C- 130 toestellen, alsmede 150 mi litairen zullen inzetten voor de hulpactie. De operatie wordt uitgevoerd in samenwerking met VN-hulporganisaties. Op dit moment worden anderhalf miljoen Somaliërs met de hon gerdood bedreigd. Zeker een kwart van alle Soma lische kinderen jonger dan vijf jaar is waarschijnlijk al dood als gevolg van de hongersnood en de burgeroorlog in het land. Dit hebben Amerikaanse functiona rissen en leiders van hulporga nisaties gisteren gezegd. Het cij fer is volgens anderen nog aan de lage kant. De uitlatingen werden ge daan vlak voor het begin van de Amerikaanse luchtbrug naar Somalia, die vandaag of morgen begint. Als er geen politieke op lossing wordt gevonden voor de anarchie die nu in Somalia heerst, zal geen enkele hoeveel heid hulp genoeg zijn om de hongersnood te stoppen. „Op dit moment kan onze hulp al leen het dodencijfer omlaag brengen. Er kan geen einde worden gemaakt aan alle met honger samenhangende sterf gevallen". zo zei Andrew Nat- sios, die de hulp coördineert. Motorverhuur Verhuur van de nieuw st e types Surulu v a 85.- p d md. btw Bel voor info: 071 -351818 KI MultiRent VwMuiN inln Filmregisseur ontkent seksueel misbruik kinderen new york/haarlem john oomkes Woody Allen, een van de belangrijk ste naoorlogse Amerikaanse filmma kers, maakte gisteravond in een Ne- wyorks hotel een einde aan zijn ja renlange en stelselmatige onthou ding van contacten met de pers. Het water staat Allen dan ook tot aan de lippen in een affaire, die hem zijn geluk en gemoedsrust kan kos ten èn een eind kan betekenen van zijn filmcarrière. De politie van de staat Connecticut heeft een onder zoek naar Allen ingesteld. Hij ont kende gisteren dat hij twee van zijn aangenomen kinderen seksueel zou hebben misbruikt. De filmregisseur beschuldigde op zijn beurt zijn vroe gere vriendin Mia Farrow ervan ver antwoordelijk te zijn voor deze aan tijgingen. Jaloezie zou Farrows drijf veer zijn. Een dag eerder had Allen verklaard een liefdesrelatie te heb ben met Soon-Yi Farrow Previn, de 21-jarige geadopteerde dochter van Mia Farrow. Allen en Farrow, die niet zijn ge trouwd, onderhielden twaalf jaar een LAT-relatie. Zij adopteerden sa men de nu 14-jarige Moses en de 7- jarige Dylan en kregen vier jaar gele den samen een zoontje. Satchel. Al len spande eerder een proces aan om het voogdijschap over deze kin deren te krijgen. Volgens Ameri kaanse juristen is het, gezien de laatste ontwikkelingen, niet waar schijnlijk dat Allen deze zaak nog kan winnen. De hele affaire is koren op de mo len van de invloedrijke Amerikaanse roddelpers. Het boulevardblad The New York Post 'onthulde' gisteren dat Farrow de relatie tussen Woody en Soon-Yi ontdekte toen zij naakt foto's van Soon-Yi vond en vaststel de dat de foto's waren genomen in het huis van Allen. De analogie tussen de harde wer kelijkheid en de schijnwereld van het witte doek zorgt voor smeuïge details. Dat is temeer het geval om dat Woody Allen in zijn films zijn in tiemste gevoelens dramatiseert en overdrijft, zodat ze de lachlust op wekken. Zo speelt hij zelf in Man hattan (1977) een 42-jarige schrijver die een liefdesaffaire beleeft met een tiener (gespeeld door Muriel He mingway). In Hannah and her Sis ters (1986) speelt Mia Farrow een vrouw wier echtgenoot een affaire beleeft met haar jongere zusje. Woody Allen is het mikpunt van spot en roddel geworden in de VS. Een deerniswekkende figuur die zijn eigen filmteksten voor de voeten krijgt geworpen. Over vrouwen bij voorbeeld: „Er zijn maar twee din gen belangrijk in het leven... en het tweede is eigenlijk niet zo belang rijk." d (f27.80) via automa- I tische betaling* I Per kwartaal (180,10) via accept giro I Per kwartaal «80.10) via auto- Postcode i I Woonplaats Telefoon (i v rr n envelop, /onder Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1