Weer plannen voor railverbindingen 'Er zal veel liefde verloren gaan, meneer' Naar de zon Vakantieleed of vakantiepret Het Gesprek van de Zomerdag 'Een pakje sigaretten 5,50 gulden? Het is wel een ramp aan 't worden' OF NAAR DE MAAN Voorbereiding op rolletjes De ene keer zit dé enige ster die het hotel heeft in de badkamerspicgel, zoals de Leid- se band Rubberen Robbie ooit zong. De andere keer kom je op een vakantie in een uithoek van Thailand je buurman tegen. Of je wordt mee uit gevraagd door Julio Iglesi- as. Gebeurtenissen die een vakantie onver getelijk makten, in,vele ppzicluen. Wij willen weten wélke bizarre, vrolijke en nare avonturen onze lezers op hun rei- zen deze zomer meemaken. Ook zijn wij geïnteresseerd in toepasselijke foto's. Schroom niet te schrijven of te bellen naar 'Het Gesprek van de Zomerdag', Postbus 54,2300 AB Leiden, tel: 071 - 161440. 'DINSDAG 18 AUGUSTUS 1992 Drie sigaretten heeft hij reeds opgerookt als hij op maandag ochtend een landelijk ochtend blad onder ogen krijgt. Oef. wat brengt de eerste dag van de nieuwe werkweek slecht nieuws. ,,Een pakje sigaretten 5 gulden 50?Tééring!" De 30-jarige Leidenaar rookt negen a tien pakjes per week. Een pakje wordt volgend jaar veertig cent duurder. Maar stoppen, nee: „Ik denk het niet. Ik krijg alleen wat hogere vaste lasten." Psycholoog Daan van Knippen berg kijkt niet vreemd op van deze reactie. De menselijke geest van de gemiddelde roker zit nu eenmaal zo in elkaar dat die zich niet zal laten afschrik ken door prijsverhogingen. Het enige wat kan helpen zijn rook verboden. Want de meeste mensen roken puur uit gewoonte, weet de Lei denaar. Ze denken niet na, zo van: zal ik deze wel of niet op steken? „Het gaat vanzelf en daarom hebben voorlichtings campagnes over de gevaren van roken ook niet zo veel zin. Be halve voor mensen die nog niet roken", aldus Van Knippenberg. Als mensen voor het eerst de hogere prijs moeten betalen voor een pakje sigaretten, zullen ze wel heel even nadenken, ver wacht hij. „En dan nemen ze onbewust of bewust het besluit om door te roken. Dat is het he le effect." „Het is wel een ramp aan het worden, hè", verzucht Lia Baar, eigenaresse van Het Havana- huis aan de Leidse Apothekers- dijk. Toch heeft ze deze maan dag nog niet zoveel klanten ho ren mopperen over de nieuw prijsverhoging van tabak. „Ge lukkig niet. Maar ja, als ze een maal weer meer moeten beta len dan schrikken ze zich rot. Dan willen ze stoppen, maar dat gaat ook niet." Het is druk in de zaak en Baar verwacht dat dat ook wel zo zal blijven. „De prijs gaat de laatste tijd steeds omhoogen tot nog toe blijven flë méiiseri gewootl roken. Volgens mij wordt het aantal rokers ook na deze nieu we prijsverhoging niet minder." Lia Baar is er blij om, de Leidse huisarts B. Crul betreurt het. De een z'n brood is immers de an der z'n dood. „Ik denk niet dat een prijsverhoging zal helpen", zegt de dokter, die enige jaren geleden bekendheid verwierf vanwege zijn verbeten maar vergeefse actie tegen de grote reclamezuil van Marlboro op de Plesmanlaan. Hij moet eigenlijk een 'beetje lachen' om de aangekondigde prijsverhoging. Die heeft hele maal niet tot doel het aantal ro kers te verminderen. „Het is al leen maar om de schatkist te vullen." Nog steeds is hij ervan over tuigd dat het verbieden van ta baksreclame meer zoden aan de dijk zet dan het verhogen van de prijs van sigaretten en shag. Het beleid van de regering noemt hij hypocriet, want de si- garettenfabrikanten krijgen nog steeds volop de gelegenheid om vooral jongeren te laten weten dat het stoer is om te roken, en sportief. Crul: „Als je dat imago er af krijgt, dan zullen minder jonge ren gaan roken. Maar Neder land is een van de weinige lan den waar tabaksreclame nog niet verboden is. Nederland verdient er een heleboel aan, het grootste gedeelte van de si garetten die hier worden ge maakt is bestemd voor de ex port. Het ministerie van econo mische zaken staat lijnrecht te genover het departement van volksgezondheid. Maar minister Andriessen is zelf ook een er kend roker. Die wil de rokers geen strobreed in de weg leg gen." Rokers moeten het geld dat ze vooreen pakje sigaretten uitge ven eigenlijk in een apart potje doen, vindt de huisarts. .Als ze dan een jaar geen sigaretten ko pen, kunnen ze van dat geld op vakantie." Vlak voor de praktijk van Crul, op het Noordeindeplein, staat W. de Graaf een sigaretje te ro ken. „Ik doe al jaren mijn best om te stoppen, maar het lukt niet erg", vertelt de 62-jarige Leidenaar, die vanaf zijn zes tiende jaar zo'n 25 sigaretten per dag opsteekt. De prijsverho ging zal hem niet van het roken afhelpen, verwacht hij. „Ik denk dat ik ze gewoon blijf kopen. Of het moet zo ver komen dat ik mijn eten ervoor moet laten staan. Maar dat is nog niet het geval." Ook D^Gfa&fhëèft weinig de woorden over voor het rege ringsbeleid. „Eerst wordt het de automobilist onmogelijk ge maakt om auto te rijden en nu gaan ze de roker aanpakken. Ik vind het een beetje absurd en mensen gaan er echt niet min der om roken. Je ziet het aan de drank. Vroeger kostte een fles jenever een paar gulden en nu moet je er 20 gulden voor beta len. Maar er is nog nooit zo veel gedronken als tegenwoordig." JANET VAN PUK» Rokers en niet-rokers over het rook\>erbod in stoptreinen VAKANTIEPERIKELEN 'Die wervelwind koos slachtoffers zelf uit' Ron van den Broek uit Leider dorp ging met zijn vrouw en drie kinderen van elf, tien en zes jaar naar Frankrijk, kam peren aan de Loire bij Saumur. „We hadden een tent gehuurd via Eurocamp. We doen dat al jaren, het zijn mooie grote ten ten. Op een avond zagen we on weer aankomen, niks om ons ongerust over te maken, we kamperen wel vaker. Maar het was toch net alsof ik een be paald voorgevoel had, want ik heb nog wel de autosleutels bij me gestoken. Op een gegeven moment kwam er een enorme stroom water de tent binnen, zoiets had ik nog nooit gezien. Terwijl mijn vrouw de tent vasthield, heb ik de kinderen uit bed gehaald. De jongste was helemaal niet bang, die keek me aan met een blik van 'papa lost dit wel op'; Ter wijl ik bezig was de schoenen van de kinderen aan te trekken, hoorde ik een gil en zag ik dat mijn vrouw over me heen vloog. Ik heb eerst de kinderen in de auto gezet en ben toen naar m'n vrouw op zoek gegaan. Die was gelukkig zelf weer overeind gekrabbeld. Die heeft er wel een gekneusde nekwervel aan over gehouden, maar dat is nu bijna over. Ze had ook een shock, want van het hele voorval kan ze zich niets herinneren. De mensen spraken later van een kleine tyfoon, het was in een minuut voorbij. Het bleef verder wel noodweer, maar er stond niet meer zo'n zware wind. Wat je op die camping zag kun je niet beschrijven. Er lagen twee tenten in een ravijn, maar aan de andere kant was de tent naast de onze volledig on beschadigd. Het leek er op alsof die wervelwind heel willekeurig op de camping z'n slachtoffers heeft uitgekozen. Ik heb die nacht m'n spullen bij elkaar gezocht. Het trai ningspak van m'n zoontje lag 300 meter verderop. We kregen de volgende dag wel de moge lijkheid om nog een week op een camping in de buurt te staan, maar we zijn toch maar naar huis gegaan. Op zo'n mo ment voel je je maar op een plek veilig en dat is thuis. In eerste instantie denk je dat je nooit meer gaat kamperen. Maar als je het later relativeert, denk je dat het wel heel erg toe vallig zou zijn als dit je nog eens zou overkomen. Volgend jaar zal het in elk geval nog wel geen camping worden, we zoeken iets wat meer aard - en nagelvast j Uit is het, voorgoed uit, met de blauwe walm van zware shag in j stoptreinen, met het pittige aro- j ma van de Gauloises, de Cabal- lero's en de Marlboro's. Weg de edele geur van de bolknak, die van zo menig dunne onderlip een vriendelijk dikke heeft ge maakt. Alle asbakken in de rookcoupé'svan stoptreinen zullen binnenkort door de NS worden verwijderd. Roken mag dan niet meer. Een gezonde zaak? Volgens ve len wel. Maar ook een brutale inperking van de individuele vrijheid, vinden sommige ro kers. Zij voorspellen nu al een ongebreideld roken op de wc's. Anderen leggen zich er maar bij neer, een beetje droevig. Zoals meneer Van Stipriaan uit Den Haag: 'Ach, er zal zoveel liefde verloren gaan, meneer. 'Heb je een vuurtje voor me?' was dat niet een van de beste ma nieren om met het meisje van je dromen in contact te komen, om boven een vlammetje even in eikaars ogen te kunnen kij ken?' Rokers. Op het NS-station in Leiden lopen er nog genoeg. Hup, de gloeiende puntjes ach terna en erachter aan de stop trein in naar Utrecht. Meneer Gordijn uit Alphen aan den Rijn zit naast zijn vrouw een siga retje te roken. „Wat zegt U, mag dat binnenkort niet meer? Dat is dan een zeer, zeer slechte zaak. Ze moeten iedereen eens in zijn waarde laten. Als er geen rouk- coupé's meer komen, dan ga ik niet meer met de trein. Zo een voudig ligt dat." Een ferm standpunt. Rechten student Heslenfeld, die op weg is naar Utrecht, kan zich er wel in vinden. Hij vindt de maatre gel een pregnant voorbeeld van 'negatieve discriminatie'. „Dit doet mij toch wel héél sterk denken aan Vadertje Staat die wel even alles voor ons zal rege len. Krijgen we straks in de ca- fé's ook alcoholvrije secties? Kijk, rokers moeten rekening houden met niet-rokers, dat is normaal. Maar dit vind ik ex treem." 'We lossen het samen wel op', 'We komen er samen wel uit', 'Roken moet kunnen', zeggen de affiches op de stations. Maar kennelijk ziet de NS niks in een goede verstandhouding tussen roker en niet-roker. Onder een van die affiches zit een meneer uit Voorhout. „Laten ze maar op de perrons gaan roken", zegt hij. „Maar ja, aan de andere kant: wat is de volgende stap? Gaan ze straks het zingen en fluiten op straat ook verbieden? Ik rook zelf een stevig sigaretje, liefst bij een potje bier. Mijn vrouw zit altijd te mopperen dat haar gordijnen zo geel worden van de rook. Daar erger ik me wel eens aan. Dan verlang ik wel eens terug naar tijden waar in de toeback nog vrolijk smeul de in de Goudse pijpen, 't Is geen man die niet rooken kan, zeiden die jongens van Johan de Witt. Toen had je als roker nog enige standing" Conducteur van Empel hoe kan het ook anders vindt de maatregel van de NS een goede. „Echt, het staat hier soms zo blauw van de rook, daar sla je steil van achterover. En daar hebben de mensen altijd last van, hoe dan ook. Ik ben zelf een roker, maar wat moet dat moet." Tijdens onze terugreis reageert een collega van Van Empel nogal aangebrand op onze po gingen reizigers aan te spreken. „Weet u dat u eerst schriftelijk toestemming bij de NS moet aanvragen voor dit soort ge sprekken?" Nee, dat weten we niet. En we willen ook niet één keer per maand een krant ma ken maar het liefst vijf dagen in de week. Maar we hadden het over de ro kers. Volgens meneer Van Nood, die leeft in een woonge meenschap in Groningen, pro beert de roker telkens zijn terri torium te verruimen. „Kijk als ze een apart hokje zouden ma ken voor rokers, dat kan. Maar ook bij de rookcoupé's zie je dat ze telkens de grenzen gaan ver leggen. We hebben dat in onze woongemeenschap ook gehad. Eerst mochten ze alleen in de serre roken. Maar al gauw zag je dat ze ook al met één voet in de keuken gingen staan. Dat be doel ik. Nu is het bij ons zo dat er alleen nog buiten gerookt mag worden. Je hebt nu echt twee groepen gekregen. Dat wil den sommigen niet en daardoor zijn ze minder gaan roken. Maar je hoort bij ons mensen nog wel eens zeggen: 'Ga je mee even gezellig een sigaretje roken in de regen'.". De 72-jarige heer Borsboom kan zich behoorlijk kwaad ma ken over deze maatregel. „Weet je wat ze eens moeten verbie den in de trein? Die vieze, op dringerige, luchtjes van dames. Dat is niet om uit te houden soms. Als ze het roken aanpak ken, moeten ze dat ook eens doen." Sportschoolhouder Aad van der Luit kwam enige dagen geleden ter redactie met een aardige anekdote. In een stoptrein had hij naast een oude man gezeten die een sigaar zat te paffen. 'U mag hier niet roken, me neer', zei Van der Luit. 'En bo vendien is het ook nog erg on gezond'. 'O, ja', zei de oude man, 'mijn vader is anders toch maar mooi 94 geworden'. 'Rookte die net zoveel als u?', vroeg de sportschoolhouder. 'Nee. dat niet', antwoordde de oude baas, 'maar hij bemoeide zich nergens mee'. CEESVAN HOORE» Meneer Gordijn uit Alphen aan den Rijn: 'Ze moeten iedereen eens in zijn waarde laten'. FOTO HENK BOUWMAN -V* *W. '<L leiden Menigeen heeft de zomer nog in zijn hoofd, maar dit meisje denkt al weer volop a zich voor op het komende langlauf-seizoen. Voorlopig gaat alles nog op rolletjes. AGENDA Provincie moet 20 miljoen bezuinigen DINSDAG 18 AUGUSTUS Sjoelen bi| Speeltuin' •r-sioelbak, o'g Café de Spons. Korte it Blaaskapel De Zeedorper V fdsvaat'96. aanvang rtt/oSoefi-Tempelom 19 30 DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU Hoewel de provincie de komen de drie jaar 20 miljoen gulden moet bezuinigen, heeft het da gelijks bestuur net als vorig jaar tien miljoen gulden 'gevonden' voor nieuwe plannen. Dat blijkt uit de provinciale begroting voor 1993, die vandaag is gepre senteerd door Gedeputeerde Staten. Het 'nieuwe' geld is vooral bedoeld voor milieumaatrege len. nieuwe recreatiemogelijk heden, natuur en landschap, zorgvoorzieningen en verkeer en vervoer. Alleen het komend jaar al is een half miljoen extra gereserveerd voor een betere doorstroming van het openbaar vervoer in de provincie. Hoog op de prioriteitenlijst staan een hoogwaardige railver binding tussen Zoetermeer en Leiden en een studie naar zo'n verbinding tussen Katwijk en Noordwijk enerzijds en Leiden- /Den Haag anderzijds. Een bos bij Benthuizen/Zoetermeer- oost is een belangrijk actiepunt in de Bosnota. Een projectgroep is ingesteld om het project, dat in verschillende rijksnota's wordt genoemd, panklaar te maken. Van de tien miljoen voor nieuwe plannen komt zes mil joen uit verschuivingen en vier miljoen uit een verhoging van provinciale belastingen. In 1994 moet nog eens negen miljoen naar het potje nieuw beleid vloeien. Waar het de bezuinigingen betreft wil de provincie het ko mende jaar al zes (van de twin tig) miljoen 'binnenhalen'. Las tenverzwaringen moet nog eens vijf miljoen opleveren. Zo zal een automobilist in 1993 èn in 1994 gemiddeld twee gulden meer aan provinciale opcenten kwijt zijn, terwijl ook de groei van het aantal auto's voor extra inkomsten moet zorgen. Voor milieuvergunningen, aanlegsteigers en uithangbor den moeten burgers en zakenlui dieper in de buidel tasten. Bezuinigen doet de provincie vooral door tientallen formatie plaatsen te schrappen en mil joenen minder uit te geven aan, onder meer. het onderhoud van wegen en fietspaden en culture le en sociale zaken. De bezuini gingen ziin nodig om de kortin gen van het rijk te kunnen op vangen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9