Leiden Regio Laatste bewoner Mors IV vertrekt 'Leidenaars hebben u lief, tenzij ze last van u hebben' Einde aan onduidelijkheid parkeerregeling Oude Vest DINSDAG 18 AUGUSTUS 1992 roy klopper wim koevoet ernastraatsma gert visser (chef) wim wegman 071 -1 Op de vlucht voor vuil en krakers De laatste, officiële bewoner van het gedeelte van de Morsweg bekend als Morsweg IV (tussen Doctor Lelylaan en de betonfabriek van Wernink), heeft te kennen gege ven zijn huis aan de gemeente te willen verkopen. „Maar niet voor een habbekrats. Het is een schandaal hoe de gemeente de straat heeft verwaarloosd. Ik wilde niet weg maar nu moet ik wel. Het wordt ondraaglijk", aldus H. Blikman, die de SP heeft ingeschakeld om voorlopig wat aan de situatie te doen. Wmwto Morsweg IV is volgens de laatste officiële bewoner H. Blikman vervuild en verpauperd. foto wim dijkman leiden loman leefmans De laatste Morsweg-IV-bewoner verwijt de gemeente de straat doelbewust te laten verslechte ren. „Het staat hier vol met on kruid en vuiligheid, het stinkt naar urine en stront, het huis vuil wordt niet opgehaald en hoopt zich op. Ook maken de Engelse krakers er een troep van. De reiniging doet er niets aan, terwijl elders waar krakers zitten de situatie wel in de gaten wordt gehouden. Het is a-soci- aal", zegt Blikman woedend. Oud-wethouder D. Tesselaar (PvdA) was in 1987 nog hoopvol dat alle 44 woningen van Mors weg IV binnen de kortste keren tegen de grond konden. De ver- EL C I D Naam: Bianca Roos Leeftijd: 18 jaar Studie: sinologie, taal en cul tuur van China Uit: Deurne Motivatie: „Chinees is zo anders, zo ge heimzinnig. Als je naar de kaart kijkt zie je dat het land heel groot is en vele culturen omvat. Veel weet ik èr nog niet van. Het enige wat ik over China weet heb ik op de mavo geleerd, tij dens geschiedenisles. „Nee, ik heb nog geen idee wat ik later met mijn studie ga doen. Het bedrijfsleven in misschien. China is enorm in opmars in het westen. Een klein pro bleempje alleen: ik had op de middelbare school geen econo mie in mijn pakket. Het hangt er natuurlijk ook vanaf waar je je in gaat specialiseren, in gods dienst, in rechten of in de taal. Ach, ik zie wel." Studeren: „Geen flauw idee hoe mijn da- dubbeling van het spoor en de wil van de gemeente om er een industrieterrein te vestigen, maakten deze sloop noodzake lijk. Maar het liep de afgelopen zes jaar anders. Enkele bewo ners hielden hardnekkig vol, rechtzaken volgden. De straat kreeg een weinig frisse aanblik door het dichtspijkeren van lege huizen en de eerste krakers meldden zich. Uiteindelijk kon vorig jaar de oneven kant wor den neergehaald en bleef er nog één bewoner aan de ander zijde Pogingen van de gemeente om hem over te halen zijn huis te verkopen, liepen ondanks de inmiddels uiterst ruïneuze staat gen er uit gaan zien. Ik weet al leen het aantal lesuren per vak. Dat is heel weinig vergeleken met de middelbare school. Maar je moet natuurlijk veel zelfstandig werken." „Vooral de taal lijkt me erg moeilijk. Ik ken nog geen enkel Chinees letterteken. Het eerste jaar ligt de nadruk daar ook op. Verder heb je vakken als ge schiedenis, aardrijkskunde en godsdienst." Vereniging: „Ja, ik denk wel dat ik lid word van een studentenvereniging. Dan leer je snel veel mensen kennen. Ik weet welke er zijn, maar ik word geen lid van zo'n algemene vereniging. Ik sluit van Morsweg IV op niets uit. „Ik ben dan wel de laatste bewoner, en er zijn sloopplannen, maar zo lang ik hier woon, is het toch de plicht van de gemeente om het hier schoon te maken en vuilnis op te halen", meent Blikman. Hij heeft nu zijn heil gezocht tot de raadsfractie van de SP die gaat onderzoeken of er wat aan de krakers en de vui ligheid te doen valt. Verrast H. van der Wiel van de afdeling grondzaken van de gemeente reageert verrast op het voorne men van Blikman: „Ik ben te al len tijde bereid met hem te on derhandelen. Het probleem was tot nu toe dat Blikman een hoog bedrag vroeg dat wij niet kon den en ook niet mochten beta len. Dan zouden we alle andere oud-bewoners op ons dak heb ben gekregen", aldus Van der Wiel. Ook Van der Wiel meent dat de krakers voor de vervuiling verantwoordelijk zijn: „Het valt daar niet bij te houden. Het is voor de reiniging vechten tegen me liever aan bij de vereniging van de eigen faculteit. Dat lijkt me leuker. Dan kun je geza menlijk allerlei uitstapjes ma ken." Leiden: „Ik ben nog maar een paar keer in Leiden geweest. Om te win kelen en naar een kamer te zoe ken. Ik had niet echt een voor keur voor Leiden en eerlijk ge zegd ook geen andere keus. Als je Chinees wilt studeren kun je alleen hier terecht. Of in Maast richt, maar daar word je opge leid tot tolk en dat wilde ik niet." „Leiden is een echte studenten stad. Dat zie je bijvoorbeeld duidelijk aan de winkels: er zijn de bierkaai. Die lieden hebben nou niet bepaald een manier van wonen waarvan je zegt dat datje-van-het is." foto hielco kuipers ontzettend veel boetieks hier met kleding voor jongeren. Veel meer dan in andere steden, daar is over het algemeen meer variatie in winkels." Op kamers: „Wel een grote stap om van Deurne naar Leiden te verhui zen en zelfstandig te gaan wo nen. In een keer ben je weg van al je vrienden en je ouders. Van wege de grote afstand heb ik ge lijk een kamer van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting gekregen. In een nieuw gebouw aan de Vrijheidslaan. Ik had een heel klein kamertje verwacht, maar dat valt enorm mee. De kamer is vijftien vierkante meter groot." „Ja, allicht", zegt Blikman. „De gemeente heeft ze er zelf ingelaten door te vergeten de huizen onklaar te maken. Nu RTL-plus op Leidse kabel leiden Het Duitstalige zusje van RTL 4, RTL-plus komt eind september op het Leidse kabelnet in plaats van Duitsland 3 (WDR). Het be stuur van de Antennevoorzie ning Leiden en Omgeving wil hiermee gehoor geven aan de wens van veel Leidenaars die dat in een onlangs gehouden kijkonderzoek kenbaar hebben gemaakt. In dat kijkonderzoek bleek RTL-plus de meest ge wenste nieuwe zender te zijn en Duitsland 3 de zender die van veel kijkers weg mocht. Het bestuur van 'de kabel' heeft zich over de voorkeuren verbaasd omdat beide zenders Duitstalig zijn. Als het kabelnet na de komende vernieuwingen en de zogeheten 'upgrading' door glasvezeltechniek klaar is, komt Duitsland 3 weer terug. Tot die tijd is RTL-plus.te zien, een zender haar populariteit dankt aan het brengen van ero tische films 's avonds en 's nachts. In de Merenwijk is deze zender al sinds een maand te ontvangen. FilmNet, de zender die 24 uur per dag speelfilms uitzendt en die alleen via een zogeheten de coder zijn te ontvangen, gaat vanaf oktober een uur per dag 'gewoon' uitzenden. Hiervoor is geen ontvangstapparaat nodig. Behalve Duitsland 3 zal ook België 2 (BRT) tijdelijk van de kabel verdwijnen. Dat heeft te maken met de uitbreiding van het aantal uitzenduren van Kin- derNet waarmee BRT 2 een zender deelt. Na de uitbreiding komt ook de tweede Belg terug op de kabel. wordt er in verdovende midde len gehandeld en daar hoor je niets van. Smoesjes van de ge meente. En onkruid manshoog leiden roy klopper Het stuk Oude Vest tussen Koe straat en Havenplein is taboe voor parkeerders. Na een aantal onduidelijke regelingen staat er nu een ononderbroken streep op het wegdek, die een fietspad aangeeft. Die lijkt overigens lou ter te bestaan om auto's af te schrikken; voor wielrijders is het levensgevaarlijk van het pad ge bruik van te maken. Het laatste stuk Oude Vest werd massaal als parkeergebied gebruikt door het winkelend publiek, hoewel dat al jaren ver boden is. Maar in het verleden was dat verbod nimmer echt duidelijk. Langs het hele stuk tussen Pelikaanstraat en Koe straat mocht de wagen worden neergezet, gratis zelfs. Voorbij de Koestraat mocht dat ineens niet meer, zonder dat duidelijk was waarom. De weg is ter plaatse net zo smal als vóór de Koestraat. Een probleem was ook dat heeft weer niets met krakers te maken. Er moet worden inge grepen. De Breestraat wordt toch ook schoongehouden?" het bord met het stopverbod bij de Koestraat achter een boom stond en daardoor moeilijk zichtbaar was. Bovendien draai den vandalen het vaak om. Een maand of twee geleden ver dween het opeens. Dit sugge reerde een einde van de rege ling: iedereen mocht zijn auto er gewoon neerzetten, mits er werd betaald. Want dit stukje Oude Vest valt sinds 1 juli ook onder het parkeer-restrictiege- bied. Afgelopen vrijdag zijn even wel een fraaie witte strepen en tweewielers op het wegdek ge schilderd, waarmee de gemeen te wil aangeven dat daar een fietspad is en automobilisten dus niet mogen parkeren. Deze regeling blijft volgens de direc tie verkeer voorlopig van kracht. „Het is een onoverzichtelijk punt voor de fietsers I r b een dode hoek. Wie vanaf het Ha- vrnplein de Oude vest opfietst, ziet door een blinde muur geen auto's uit tegengestelde richting Geen buit bij tankstation leiden Exploitant Jongeneel van het tankstation aan de Stevenshofd- reef meldt dat bij de overval af gelopen weekeinde geen cent is verdwenen. „De daders hebben de bedienden de stuipen op het lijf gejaagd, maar geen cent ge- Weliswaar gooide een van de aangevallen medewerkers zijn portemonnee op de grond, maar die is niet eens meegeno men. „Er zat ook maar drie gul den in", aldus de pomphouder. De overval werd zaterdagavond kort na sluitingstijd gepleegd door twee mannen. Ze bedreig den de twee pompbedienden met een vuurwapen. De daders zijn nog altijd voortvluchtig. Zelf wieden 'Omdat de gemeente deze zomer weinig aan het onder houd doet', onderhoudt een aantal omwonenden zelf maar de perkjes en groenstroken tussen Vliet, Boisotkade en Conscientie- plein. „Zó hoog stonden de brandnetels hier terwijl er juist zo veel toeristen ko men", geeft een schoffelende bewoonster aan. Vooral langs dit stukje Lei den lopen de toeristische VVV-wandelroutes. Vanaf de Vlietbrug is een prachtig uit zicht over de Vliet, een van Leidens mooiste grachten. Een aantal bewoners heeft de afdeling groen van de ge meente gevraagd onkruid te wieden en vuil weg te halen. De gemeente antwoordde echter dat ze wegens de va kanties te weinig mensen had. En ze had sowieso te weinig geld. „Nou, toen dacht ik*, dan doen we het zelf maar. Dan gebeurt er tenminste iets", aldus de be woonster. aankomen. Door die streep pro beren we de wielrijders een beetje te begeleiden", aldus woordvoerder I. van Velzen. Overigens is het fietspad niet vrij van obstakels. Het gevaar lijkst is een put die netoer wijf centimeter uit de grond komt. Wie er met de fiets tegenop rijdt, loopt minimaal een lekke band op. Van Velzen: „Dat was ons niet opgevallen, maar ik zal civiele werken vragen de situa tie te bekijken." Verder lijken er problemen te ontstaan met een woonboot die normaal langs dit stuk Oude Vest ligt. De bewoners zijn mo menteel met hun schuit op va kantie. Als ze terug zijn komt de loopplank dwars over het fiets pad te liggen. Van Velzen hier over: „Dat kan natuurlijk niet, ze moeten hun loopplank dan maar aanpassen." Dat zal even wel moeilijk worden. Het fiets pad begint, bij gebrek aan een trottoir, meteen aan de kade. Shoarmazaak tot half drie open leiden De eigenaar van grillroom Sindbad aan de Breestraat heeft vannacht een waarschuwing van de politie gekregen. Het eethuisje had om vijf over half drie nog zo'n 25 gasten over de vloer die allen rijkelijk van drank en spijzen waren voorzien. De bekeuring volgt later. Voor horecabedrijven als Sindbad geldt een sluitingstijd van twaalf uur. De grillroom heeft een onthef fing tot 1.00 uur. Inbraak bij pizzeria leiden Een geldkistje met 800 gulden erin, een geluidsinstallatie en enkele dozen wijn. Dat is de buit van een inbraak bij een piz zeria aan de Hooigracht. Het personeel had de zaak zondag avond om 23.00 uur gesloten en ontdekte de inbraak even voor een uur. De inbreker is binnengekomen nadat hij een ruit heeft ingegooid. Vrachtwagen verliest grit leiden Een lekkende vrachtwagen heeft gistermiddag tot pro blemen geleid onder het spoorwegviaduct op de Oegstgeester- weg. Momenteel wordt de Gooimeerlaan van een nieuwe top laag voorzien en is er vrachtverkeer tussen het UVS-terrein, waar een grote berg grit ligt en de Merenwijk. Door het lek in de vrachtwagen was een bepaalde hoeveelheid grit onder het via duct terechtgekomen. Dat is vooral voor motorrijders gevaarlijk. De politie heeft het goedje laten wegvegen. Eerstejaars studenten in Hooglandsekerk leiden ernastraatsma Met het advies om tijdens hun studietijd 'het onderste uit de kan te halen' heetten de rector magnificus van de Leidse universiteit, L. Leer touwer, en burgemeester C. Goekoop gisteren zo'n 2.000 nieuwe studenten welkom. „Uit fat soen tegenover de minister van onderwijs die u hier geen minuut langer wil houden dan nodig is", aldus Leertouwer. Goekoop bedoelde er iets heel anders mee: „Het grote gevaar van een kor tere studieduur is dat u hier de komende vijf jaar alleen maar gaat studeren." Leertouwer en Goekoop verwelkomden de eerstejaars in de Hooglandse kerk. aan het be gin van hun introductieweek in Leiden, de zoge heten El-Cidweek. Ze drukten de nieuwe Leide naars op het hart hun studietijd zo 'effectief en efficiënt' mogelijk te benutten. De burgemees ter voegde hun ook toe: „Feesten in Leiden kan, #1 zijn er grenzen. Leidenaars hebben u lief, be- halveals u ze hindert." Beide bestuurders maakten verder van de ge legenheid gebruik om de stad en haar universi teit aan te prijzen bij de nieuwe studenten. Evenals voorgaande jaren wees de rector magnificus er op dat Leiden de oudste universi teit van Nederland heeft die een 'grote en glo rierijke traditie' heeft en geen 'doctorandussen- fabriek' is. Over de stad zelf: „Als u het Rapen burg bij zonsopgang eenmaal heeft gezien, bent u verloren." Goekoop maakte de eerstejaars at tent op de komende 3-Octoberviering: „Het grootste volksfeest boven de Moerdijk. U bent van harte welkom om dat met de Leidenaars mee te vieren." Het nieuwe academische jaar wordt officieel geopend op 7 september. Getuigen verdrinking gezocht De politie zoekt mensen die mogelijk iets weten van de omstandig heden waaronder onlangs een man verdronk in het water bij de Morssingel. Hoewel de politie een misdrijf nagenoeg uitsluit wil de recherche '100 procent op safe spelen'. Het slachtoffer is overleden in de nacht van 30 op 31 juli, ver moedelijk ongeveer tussen middernacht en 3.00 uur. De recherche denkt dat hij ter hoogte van het museum voor Volkenkunde in het water is terecht gekomen. Maar helemaal zeker is men er nog niet van. Daarom is in de omgeving een stencil verspreid waarin moge lijke getuigen wordt gevraagd zich te melden bij de rechercheurs Spek en Westmaas, tel. 071 -258754. Het nieuwe fietspad langs de Oude Vest lijkt vooral bedoeld om parkeerders af te schrikken. Voor fietsers Is het niet helemaal veilig. foto hulco kuipers Bianca Roos: „Als je Chinees wilt studeren moet je wel naar Leiden."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7