Leidsch Dagblad Nog 15 kazernes voor ontheemden 'Het leek wel een vulkaanuitbarsting' Reagan en Buchanan geven Bill Clinton onder uit de zak Beeld Krabbe mogelijk weg bij Madame Tussaud Koningin in Nieuwkoop Politie-taxi rijdt niet in Leiden DINSDAG 18 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39932 LOSSE NUMMERS 1,50 Een ballon, een ballon, een balonnetje.... Er dwarrelden gisteren dui zenden balonnen uit de netten in het Astrodome in Houston, waar ex-president Reagan de Republikeinse troepen met het oog op de verkiezingen van november moed insprak, foto reuter stevejaffe HOUSTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Amerikaanse Republikei nen hebben vannacht (Neder landse tijd) de tegenaanval in gezet op hun Democratische opponent Bill Clinton. Na het aanvaarden van een duidelijk conservatief programma wer den op de Republikeinse con ventie in Houston alle regis ters opengetrokken. De nog steeds immens populaire ex- president Ronald Reagan en de e VERKIEZINGEN treem-rechtse ge wezen presi- dentskandidaat Pat Buchanan mochten daarbij het voortouw nemen. Beiden slaagden erin met felle peptalk de Republikeinse achterban weer wat moed te geven. Dat was nodig, omdat president Bush in de publieke opinie nog steeds ver achter Clinton staat, volgens de laatste opiniepeiling 17 pro cent. Bush maakt zich daar over overigens in het open baar geen zorgen. Bij aan komst in Houston toonde hij zich strijdlustig: „Het kan me toch voluit mee aan de aanval die geen enkele buitenlandse ervaring heeft. Maar vooral Buchanan, de politieke straatvechter die het dit voorjaar vergeefs tegen president Bush opnam, gaf Clinton onderuit de zak. Hij zei dat de buitenlandse erva ring van de Democraat „be perkt is gebleven tot een ont bijt in het Internationale Pan- nekoekenhuis". Tot groot ge noegen van de duizenden Re publikeinse afgevaardigden hekelde hij voorts Clintons pleidooi voor vrije abortus en voor gelijke rechten voor homo seksuelen. Volgens Buchanan bestaat de Democratische Partij uit „radicalen en liberalen, ver momd als gematigden en cen- tristen". In de VS heeft het begrip 'li beraal' nog altijd een negatie ve klank. Ronald Reagan toegejuicht alsof hij opnieuw kandidaat is stelde zich wat genuanceerder op. Hij pro beerde duidelijk over te ko men als de oude (hij is nu 81) wijze staatsman, maar deed niet schelen wat de polls zeg gen, ik rol mijn mouwen op en doe wat goed is voor Ameri ka". Clinton wordt door de Re publikeinen vooral aangeval len op zijn gebrek aan ervaring in de buitenlandse politiek, en op de slechte economische toestand van de staat Ar kansas, waar hij gouverneur is. Reagan zei dat de VS zich geen president kunnen veroorloven op Clinton. Volgens Reagan is het feit dat de regering-Bush de Amerikaanse economie niet beter heeft kunnen ma ken niet het gevolg van falen van de president, maar van te genwerking van het door de Democraten overheerste Con gres. Ook dat stokpaardje zal de komende tijd nog vaak worden bereden. Pagina 4: Vrouwen kunnen Bush problemen bezorgen. AMSTERDAM ANP Uit het wassenbeel denmuseum Mada me Tussaud Scene- rama in Amsterdam zal het beeld van Katrin Krabbe wor den verwijderd ais de Duitse atlete offi cieel wordt beschul digd van dopingge- bruik. Het museum heeft dat gisteren besloten na berich ten over Krabbés mogelijke misbruik van het verboden middel clenbuterol. Samen met haar ploeggenote Grit Breuer werd zij bij vier controles be trapt op het gebruik van dat middel. De achtergrond van het besluit is, dat in Madame Tus saud alleen beelden staan van mensen die „een voorbeeld zijn voor kinderen", zo laat het hoofd commerciële zaken van het museum, I. Guépin, weten. „Mensen die hier staan, hebben iets bereikt in de wereld. Als Krabbe schuldig wordt bevonden, heeft zij zeker geen prestatie geleverd en hoort ze hier ook niet thuis", aldus Guépin. Begin vorige maand was de Duit se atlete nog per soonlijk in het Am- 3 Veel mensen krijgen meer dioxine binnen dan goed voor ze is. Met name baby's vormen een zeer kwetsbare groep I Rotstekeningen A In Australië zijn ratste er keningen gevonden van 43.000 jaar oud. Het zijn de oudste die tot nu zijn aangetroffen. Roken duurder 9 Een pakje sigaretten wordt straks 40 cent duurder. "Ik stop niet met roken, maar krijg wat ho gere vaste lasten' Rockfestival a a De Leidse groep I I Gung-Ho zal Ne derland op 18 september Knol rijdt in Leiden A o Monique Knol, win- I I J nares van het brons i in Barcelona, doet op 3 vertegenwoordigen tijdens oktober mee aan de Ron- een Europees rockfestival de van Leiden. Plaats voor drieduizend mensen extra Het ministerie van defensie wil nog eens 15 kazernes af staan aan het departement van wvc voor de opvang van ontheemde mensen uit het voormalige Joegoslavië. Dat heeft staatssecretaris mr. B.J.M. van Voorst tot Voorst van defensie gisteren bekendgemaakt tijdens een bezoek aan de Adolf van Nassaukazerne in Zuidlaren. Dat is een van de drie kazernes in ons land die worden bewoond door gevluchte ex-Joegoslaven. ZUIDLAREN GPD Als het ministerie van wvc in gaat op het aanbod van de staatssecretaris kunnen er nog eens drieduizend vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië worden opgevangen. Ambtenaren van Defensie be kijken momenteel in overleg met hun collega's van WVC wel ke kazernes zich het best lenen voor de tijdelijke huisvesting van de ontheemden. Van Voorst tot Voorst verwacht dat binnen twee weken bekend kan worden gemaakt op welke kazernes de keus is gevallen. Eerst moet in elk geval overleg worden ge pleegd met de betrokken ge meentebesturen. Volgens de staatssecretaris gaat het om ka zernes die nu al leeg staan, die spoedig leeg komen te staan of die nog maar voor een gedeelte in gebruik zijn bij defensie. Van Voorst tot Voorst liet zich gisteren rondleiden over het ka zernecomplex in Zuidlaren. Hij sprak er met een deel van de ruim 75 bewoners, nam een kijkje in de keuken en wisselde van gedachten met de kazerne leiding. Een deel van de Adolf van Nassaukazerne is namelijk nog tot 1 oktober het domein van een handjevol soldaten. Na hun vertrek is er in de kazerne ruimte voor de opvang van maximaal 700 ontheemden. „Ik heb de indruk dat een ka zerne zich goed leent voor de huisvesting van vluchtelingen", aldus de staatssecretaris. „We moeten natuurlijk wel het tijde lijk karakter van deze voorzie ningen blijven benadrukken. De mensen willen zelf ook niets lie ver dan naar huis terugkeren." NIEUWKOOP* Met een boot van Na tuurmonumenten toerde koningin Beatrix vanochtend door het waterrijke gebied rond Nieuw koop. Ze kreeg er onder meer rietland, weiland en moeras bos te zien. Het boottochtje was een onderdeel van een streekbezoek dat de vorstin vandaag vanuit de residentie naar het Groene Hart voerde. foto anp frans van der linde Windhoos trekt spoor van vernieling over Ameland Geen krant ontvangen? nri 071 - 161400 DEL! 071 - 161499 HET WOORD IS AAN Schopenhauer Vaak wordt een goede raad beter gegeven in de vorm van scherts dan in die van ernstige onderrich ting. VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Programma's- Regio Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Mogelijk een bui Wolkenvelden, maar in de loop van de dag af en toe zon. Hier en daar kan ook een enkele bui val len. De minimumtemperatuur is ronde de 14 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 24 graden. Zwakke tot matige zuidoosten wind, rond kracht 3 Beaufort. Leidse schilder Alex Rosemeijer (104) overleden De Leidse schilder Alex Rose- meier is zaterdag op 104-jarige leeftijd overleden. Pas vandaag is dat bekend geworden. Rosemeijer stamt uit de Leid se School, een aan de Haagse School verwante schildersgroep. Landschappen, stillevens en stadsgezichten waren zijn spe cialiteit. Rosemeijer heeft veel geëxposeerd in Nederland. Zijn schilderijen bevinden zich onder meer in verzamelin gen van het rijk. van de ge meenten Leiden, Nieuwkoop en Wassenaar en van het Stedelijk Museum De Lakenhal in Lei den. Ook koningin Beatrix en tal van andere particulieren heb ben doeken van Rosemeijer in bezit. De chaos op de camping bij Nes op Ameland was na de windhoos enorm. De brandweer hielp de kampeerders de ravage op te ruimen. HOLWERD GPD-ANP sterdamse ter gelegenheid van de plaatsing van haar beeltenis in was. Ze was toen net vrijgesproken van dopinggebruik. Als zij ook nu weer wordt vrijge sproken, mag ze in de zogeheten tv-stu- dio van Madame Tussaud blijven staan. Daar staan ook beelden van on der anderen schaat- ster Yvonne van Gennip en tennisser Boris Becker. Het museum verwacht eind deze maand duidelijkheid over wat ver mjet Krab bés beeld gaat ge beuren. Nog ontdaan stonden Janet Ni- enhuis en Sandra Zomerman gisteravond op de pier in Hol- werd samen met andere gedu peerde kampeerders. Voor Janet en Sandra was abrupt een einde gekomen aan hun tiendaagse vakantie op Ameland. Zij kam peerden op camping De Kiek- duun in Buren, waar een wind hoos gisteren een spoor van vernieling trok. Ook op cam ping Duinoord in Nes was het een ravage. Daar kwam een va kantieganger, een vrouw van 59 jaar, om het leven. Zelf waren Janet en Sandra geen getuigen van de windhoos. Maar toen ze 's middags na een bezoek aan Nes terugkwamen op de camping in Buren, bleek er niet veel over te zijn van hun kampeerplaats. „Mijn vader was er wel. Hij merkte op een gege ven moment dat er iets zou ge beuren. Hij heeft toen de kinde ren in de caravan gedaan en is zelf naar buiten gegaan om de boel te redden. Maar hij kreeg van alles over zich heen", aldus Janet. Spullen kwijt? Ze weet het niet: „Ik geloof wel dat er hand doeken in de tent hingen, nou, die zullen wel zijn wegge waaid." Ze kan zich er niet druk om maken. Zo snel mogelijk bij Ameland vandaan, dat is voor haar het voornaamste. Die conclusie trokken Anne- miek (17) en Bastiaan (15) Nij- enboer uit Groningen ook. Sa men met Pieter Geenhuizen (18), eveneens Groningers, wa ren ze in het weekeinde neerge streken in een caravan op cam ping Duinoord in Nes. Twee weken zouden ze er blijven. Maar toen ze gistermiddag de gevolgen van de windhoos had den aanschouwd, vonden ze dat LEIDEN WIM KOEVOET De politie-taxi. Hij bestaat niet, maar in Leidse kroegen blijft de fabel hardnekkig de ronde doen dat na overmatig drankgebruik de politie voor vervoer zorgt. Een zwaar beschonken Leiden aar belde van nacht om half vijf de politie voor een ritje naar Den Haag. De politie ging daar echter niet op in, ook niet nadat de man zijn poging enkele keren had herhaald. Niet veei later belde hij weer met het verzinsel dat hij zojuist was over vallen. Nu kreeg hij de politie-taxi wel voor zijn deur, maar niet voor een rit naar Den Haag. Agenten hebben de Leidenaar stevig onder houden, maar de man reageerde daar merk waardig op: hij sloeg alle ruiten van zijn wo ning aan ae Kalvermarkt in. Daarbij verwond de hij zijn hand. Hij wilde daaraan echter niet worden behandeld. foto gpd wilbert bijzitter hun vakantie lang genoeg had geduurd. De tweeling Ferry en lamo Hoving en hun vriend Wouter Visser, allen zestien jaar en af komstig uit Assen, hadden hun vakantie er op zitten en waren net bezig hun tent op te breken, toen ze ineens een grote zwarte wolk zagen. „Het was net een uitbarsting van een vulkaan", meent Wouter. Zelf stonden de jongens met hun tent achter de duinen, net buiten het rampge bied. Luchtbedden, tenten en fietsen, ze leken zo klein toen ze door de lucht vlogen. Ze heb ben mazzel gehad, beseft het drietal. Pagina 3: Camping Ameland voor tweede keer getroffen. Windhoos blijft onvoorspel baar. int betaal ik daarna Per maand (f 27,80) via automa tische betaling* Per kwartaal (f 80,10) via accept- Telefoon (iv.m controle bezorging) Nummer bank/girörekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1