De vreemde collectie van Paul Citroen Tussen realiteit en verbeelding 'Het is nu te laat voor prijzen' Cultuur&Kunst Europees jeugdorkest beter dan dirigent MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 9 redactie. cees v. k ruygrok (CHif) saskiastoelinga Try-out Youp van 't Hek in Katwijk katwijk» Youp-van 't Hek brengt op zaterdag 31 oktober een try- out van zijn nieuwe theaterprogramma 'Ergens in de verte' op de planken van Tripodia in Katwijk. Kaarten zijn niet meer ver krijgbaar. Bij de VW en K&O in Katwijk waren vanmorgen bin nen twintig minuten alle plaatsbewijzen uitverkocht. Vierde Nationaal Orgelconcours leiden» Van 1 tot en met 5 september wordt in Leiden weer het Nationaal Orgelconcours voor conservatoriumstudenten gehou den. De Stichting Orgelstad Leiden organiseert dit concours voor de vierde maal. Er wordt gestreden in twee categorieën: re- naissance-barok-rococo en romantiek. Voor beide categorieën hebben zes deelnemers zich ingeschreven. De concerten wor den gegeven in de Hooglandse Kerk, de Hartebrugkerk en de Waalse Kerk. Van Dick krijgt Duitse prijs Amsterdam De in Amsterdam wonende Duitser Lutz van Dick heeft een prijs voor jeugdliteratuur gekregen die de stad Lim burg in de Duitse deelstaat Hessen om de twee jaar toekent. Van Dick krijgt 6.000 mark en een schrijfstage bij een beroemde Duitse schrijver voor zijn boeken 'Der Partisan' en 'Verdammt starke Liebe'. In zijn boeken neemt Van Dick, die los-vast ver bonden is aan het Anne Frank Huis in Amsterdam, het volgens de jury op voor vervolgden, gediscrimineerden en paria's. Gronings Cage-festival gaat door Groningen Hoewel John Cage deze week is overleden, laat de Groningse Dienst Kunst en Cultuur een festival rondom deze veelzijdige kunstenaar doorgaan. Het wordt volgende maand ge houden. Ter ere van de net niet gehaalde tachtigste verjaardag van Cage worden een tentoonstelling van beeldende kunst en de muzikale manifestatie 'But what about the noise' georganiseerd. Exposities in Leiderdorp leiderdorp» Frida de Bakker exposeert tot en met 17 september tekeningen en schilderijen in het gemeentehuis van Leiderdorp. Het gemeentehuis is van maandag tot en met vrijdag geopend van 8.00 tot 17.00 en op woensdagavond van 18.30 uur tot 20.00 uur. In het verpleeghuis Leythenrode exposeert Fenny van de Wal-Timmerman tot en met 23 september haar acrylschilderij- en. Deze expositie is dagelijks te zien van 10.00 tot 20.00 uur. Toen Paul Citroen in 1983 stierf, liet hij een collectie van 1200 kunstwerken na. Hij was met verzamelen begonnen toen hij twintig was. Dat was in 1916 in zijn toenmalige woonplaats Berlijn. Zijn collectie is sinds het midden van de jaren zeventig voor een groot deel in het bezit geko men van de provincie Overijssel, die er het provinciehuis in Zwolle mee opsiert. Een deel van die collectie is nu tij delijk ondergebracht in het Nijmeegse museum De Com- manderie. Onder de titel 'De Kunstcollectie van Paul Ci troen' presenteert het museum honderd 'hoogtepunten' uit de verzameling Nederlandse kunst van Citroen. nijmegen henk meutgeert Niet alle werken die in Nijme gen worden getoond zijn 'hoog tepunten'. Dat is een logisch ge volg van de manier van verza melen van kunstenaar Citroen. Hij wilde met zijn collectie geen overzicht geven van wat er in ons land (hij woonde vanaf 1927 in Nederland) op het ge bied van de beeldende kunst gebeurde. „Van een werk hou den is iets anders dan het be wonderen. Ik houd van veel kunstwerken die niet tot de top klasse behoren. De hoogste ui tingen van de kunst zijn niet al tijd innig", zei hij eens. Boven dien gebeurde het meer dan eens dat Citroen een werk kocht om de maker ervan financieel te helpen. Zo schafte hij zich wer ken van Cobra-kunstenaars als Appel en Comeille aan, zonder dat echt te waarderen, maar „omdat die jongens het zo vre selijk arm hadden." Een merkwaardige verzame laar dus, Paul Citroen, die ech ter internationaal en nationaal de ontwikkelingen in de beel dende kunst van vooral voor de Tweede Wereldoorlog van dichtbij meemaakte. In Berlijn leerde hij door zijn werk bij de kunsthandel 'Der Sturm' het werk van de avantgarde van destijds kennen. Hij kocht werk van kunstenaars als Chagall, Multiplex/zand, metaal en kokosmat. Werk van Marlène Staals, zonder titel, te zien de Waag. foto»pr beeldende kuhst recensie nancy stoop Expositie: Ruimtelijk werk van Marlène Staals. Te zien: t/m 30 augustus, di. t/m De ruimte van de Waag vormt een ideale omlijsting van Marlè ne Staals' beelden. Een aange name leegte in het midden leidt de blik naar de galerij achter de bogen van de arcade. Eén werk staat vrij in de ruimte, de overi ge vier zijn aan de wand beves tigd. In de beperking ligt de kracht van deze presentatie, want tegelijk met de directe er varing komt Staals' gedachten- gang over de betekenis en de werking van architectonische vormen perfect tot uitdrukking. Zo gaan in de Waag twee disci plines die elkaar soms alleen aanvullen in verschillende op zichten in elkaar over. De vijfde uit een reeks exposi ties, gewijd aan relatie tussen beeldende kunst en architec tuur, is een goede gelegenheid kennis te maken met het werk van Marlène Staals. De objecten behoren in eerste instantie tot het domein van de sculpturale kun§t. De schaal variërend van tamelijk monumentale wer ken tot een mooie serie ma- quette-achtige stukken en het ontbreken van een werkelij ke functie benadrukken deze ene kant. Maar het zijn de for mele kwaliteiten naast de keuze en behandeling van het materi aal die de sterke verwantschap met de architectuur scherper naar voren brengen. Een enkele schuine lijn door breekt de strengheid van rechte lijnen en vlakken. Bij deze con structivistisch aandoende ele menten past de eenvoud van de doorgaans onbewerkte materia len zoals hout, metaal en kar ton. Dat de toon belangrijker is dan kleur bewijzen de kleine re liëfs, die door de belichting een prachtige projectie op de wand geven. Weliswaar zijn deze ob jecten op een ander formaat uitgevoerd, de eigenschappen zijn onmiskenbaar hetzelfde. Bijvoorbeeld de verschillen in dikte van de platen, de afwisse ling van rechte en schuine lij nen en open en gesloten vór men. Met je ogen kun je in en om de ruimte. Alleen het grote re vrijstaande stuk wekt de sug gestie dat je binnen kan of kunt schuilen, maar praktisch gezien is dat vrijwel onmogelijk. De zintuigelijke ervaring van een object brengt ook een ver plaatsing in de gedachtenwe- reld van Marlène Staals met zich mee. Evenals de vorm staat de betekenis in het teken van tegengestelde begrippen. Een constructie van hout en glas be staat uit een soort kozijn met een corresponderende vorm die vrij op de grond staat. Het witte matglas geeft een soort afslui- schijn doet een ruimte daarach ter vermoeden. Tegelijk herin nert de vorm aan een altaarstuk met een koorbank. Een zandgeel object heeft overeenkomsten met een ka theder, terwijl enkele kleine ma quette-vormen aan tempelach tige constructies doen denken.' Aards maar ook verheven zijn de op een urinoir lijkende hok jes die associaties met een biechtstoel oproepen. Marlène Staals laat, door elementen uit onze directe omgeving te ver smelten met een eigen beeld taal, een nieuwe imaginaire we reld ontstaan. Klee en Kandinsky, maar ver kocht het weer net zo gemakke lijk. Net als in zijn eigen werk is Citroen bij zijn verzamelwoede de Figuratie, het herkenbare, al tijd trouw gebleven. In Nijme gen hangen ook enkele werken van zijn eigen hand en het is op zijn zachtst gezegd wonderlijk dat de man die in de jaren twin tig een beroemde moderne fo tocollage als 'Metropolis' maak te (een versie uit 1971 is op de expositie te zien) bijna tegelij kertijd ook de maker was van een zoetsappige versie van het beroemde 'Déjeuner sur l'her- be' van Manet. Die tweeslach tigheid komt ook naar voren in zijn verzameling. Aan de ene kant hangen daar enkele wer ken bestaande uit zwart/witte patronen van Peter Struycken (één van zijn leerlingen), aan de andere kant werken van Weste- rik en Berserik. Die diversiteit aan stijlen en kwaliteiten heeft alles te maken met die vreemde manier van verzamelen van Citroen. Struyc ken was zijn leerling in Den Haag, vandaar dat hij in de col lectie terecht kwam: Berserik was een vriend. En Jan Cremer, van wie enkele werken in Nijmegen te zien zijn, eigenlijk had Citroen niets met hem en zijn werk. „Zo'n jongen zit daar maar in zo'n hok, met die vrese lijk harde muziek." Zo'n hou- Schrijvers over Jan G. Elburg: LEIDEN» CEESV In de slagschaduw van andere Vijftigers als Lucebert en Kou- wenaar ging Jan Elburg, die af gelopen donderdag is overle den, rustig zijn eigen gang. Bzzletin heeft nog eens een heel nummer aan hem gewijd en in 1989, bij zijn zeventigste ver jaardag, verscheen het boek 'Al les voor niets. Hommages aan Jan G. Elburg', maar Elburgs 'moeilijke' werk bleef toch altijd iets voor de literaire fijnproever. Een groot publiek heeft hij he laas nooit bereikt. Anton Korteweg, dichter en daarnaast directeur van het Let terkundig Museum in Den Haag, heeft het gevoel dat El burg zich de laatste jaren nogal ondergewaardeerd voelde. „Vijftigers als Kouwenaar en Lu cebert zijn behoorlijk in de prij zen gevallen. Elburg niet, terwijl zijn werk toch wel degelijk kwa liteiten had. Boeken als 'Geen letterheren' en 'Praatjes kijken' getuigen van een grote mate van originaliteit. Maar ja, het is nu te laat voor prijzen. Ik geloof overigens niet dat hij zich door dit soort zaken uit het veld heeft laten slaan. Dat niet". Grote rol Schrijver Louis Ferron is het eens met Anton Korteweg. „Hoewel ook een Vijftiger, is El burg lang niet zo vaak op de voorgrond getreden als Kouwe naar en Lucebert. En dat terwijl hij in die beweging toch een he le grote rol heeft gespeeld. Ik denk dat dat uitblijven van echt groot succes wel iets te maken heeft gehad met zijn politieke achtergrond. Tot de Hongaarse opstand is hij communist geble ven. De Vijftigers waren ook wel marxistisch georiënteerd, maar dat had toch iets modieus. El burg was serieuzer. Daarnaast heeft hij meer dan enige andere Nederlandse schrijver het surrealisme toege laten in zijn werk en dat maakt misschien dat men zijn boeken nogal moeilijk vindt om te le zen. Maar ik vind het echt een groot dichter". 'Boeren in de herberg', een schilderij van Charley Toorop, ding van een verzamelaar kan wel voor verrassingen zorgen. Museum De collectie kent ook toppers, zoals twee vroege wat geabstra heerde stillevens van Charley Toorop en twee latere werken van haar hand, de 'Kinderen Raedecker' en 'Boeren in Her berg', beide uit de jaren twintig. Ze hangen dichtbij een mooi bosgezicht van Jacoba van Heemskerk uit 1918, verderop hangt het portret van Fie Carel- sen van Jan Sluyters uit 1914. Van Willink kocht Citroen onder meer het portret van Wilma en Roland Horst. Er zouden in Zwolle plannen bestaan om de collectie van Paul Citroen als kern te kiezen van een nieuw provinciaal mu seum, zo weet conservator Frank van der Schoor van het De Commanderie te vertellen. De komst van een museum voor naïeve kunst naar Zwolle maakt dat weer onzeker. Jam mer, want een deel van het nu geëxposeerde werk verdient een grotere toegankelijkheid dan de huidige. De Kunstcollectie van Paul Ci troen. Tot 6 september in De Commanderie, Nijmegen. Open: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Dichter en criticus Tom van Deel vindt dat het nogal mee valt met die onderwaardering van Elburg. „Vooral de laatste tijd is er bij Meulenhoff toch nog wel het een en ander ver schenen. Maar prijzen heeft hij inderdaad niet veel gekregen. Ik vind zijn werk wel goed, ja. Maar hij is, vind ik, niet ten on rechte in de schaduw gebleven van dichters als Kouwenaar en Lucebert. Het werk van Elburg is speels, waardoor het af en toe ook misschien iets vrijblijvends krijgt. Hij hield van taalspelle tjes. Soms is het een beetje re derijkerij". Prachtig De schrijver K. Schippers: „Jan Elburg heeft prachtige regels ge schreven. 'Ik neem mijn buik op en wandel' is er zo een. Hij heeft niet genoeg aandacht ge had? Is dat echt zo? Ik zou het niet weten, hoor. Ik vind zijn werk in elk geval mooi. Vooral die prozastukjes in 'Praatjes kij ken'. Hij had wel iets geks. Hij heeft in een van die stukjes nog eens geschreven over de Stier van Potter. Iedereen staart zich natuurlijk blind op die stier, maar Elburg zag dat er kikkers in het gras zaten. Zijn grote ver dienste is natuurlijk geweest dat hij een brug heeft geslagen tus sen het Franse surrealisme en de Nederlandse literatuur". recensie rob van der hilst Concert Jeugdorkest van de Europese Gemeenschap. Philharmonia Chorus en solisten o I v Carlo Mana GUM met de 9e symfonie van Ludwig van Beethoven Gehoord: 14/8. Concertgebouw Amster- Mijn antracietgriize kostuum had ik er speciaal voor aange trokken en reeds dagen tevoren speelden de belangrijkste the ma's van het meesterwerk door mijn hoofd (voorpret is heel leuke pret). Ludwig van Beetho- vens grootse negende symfonie in d, op. 125 gespeeld door het Jeugdorkest van de Europese Gemeenschap onder leiding van Carlo Maria Giulini in het Amsterdamse Concertgebouw: een prima combinatie, dit kan niet stuk gaan. Toch ging het wel stuk vrij dagavond. daar in die 19e eeuwse muziektempel aan de Van Baerlestraat. Aan het orkest lag het niet: het puik van Eu ropese conservatoria was op de plankieren van het Concertge bouw samengebracht. Ook wat het Philharmonia Chorus uit Londen betreft, geen kwaad woord. De circa honderd koor zangers leverden zeer goede prestaties. Gelet op het feit dat in Beethovens tijd de gefixeerde toonhoogte van orkesten onge veer een halve tot een hele toon lager was dan tegenwoordig, liggen vocale partijen uit de fi nale vaak te hoog. Een kracht toer wordt het dan om noten die Beethoven vooral in hogere regionen plaatste, zuiver tot klinken te brengen. Het Philhar monia Chorus liet wat dit be treft geen steek vallen, waarvoor hulde. Het valt echter dirigent Carlo Maria Giulini te verwijten dat in deze Beethoven-uitvoering meer Wagner klonk dan gezond is voor een oer-klassieker als LvB. Ten eerste vanwege de enorme omvang van het orkest, circa honderdtien instrumenta listen, dat alleen al daardoor meer met de hoog-romantische klankwereld van Wagner, Bruckner en Mahler van doen heeft. Ten tweede omdat zijn tempobenadering op gespan- voet stond met de aanwij zingen van de componist: de 78-jarige maestro neemt tegen woordig vele fracties rustiger dan de bedoeling is. Ten derde omdat de dramatische felheid van Beethovens muzikaal en fi losofische testimonium, met zijn grote variëteit aan themati sche doorwerkingen en expres sieve en dynamische schakerin gen, door Giulini met een soort van mystieke sluier wordt om hangen. De aanwijzingen van de dirigent bleken zo buitenge woon vaag, het optreden van de man bleek vooral 'sfeer' te moe ten uitstralen, dat inzetten door het orkest herhaaldelijk ongelijk klonken. Stuitend was het gebruik van zo veel vibrato, op het ordinaire af soms. In de slotsectie van de finale klonken daardoor meer dan eens akkoorden onzuiver. In hetzelfde licht staan de pres taties van het solistenkwartet, Sharon Sweet, lard van Nes, Keith Lewis, Jan Hendrik Roote- ring. Onder deze omstandighe den was het slecht gestileerd ge brul dat de zangers en zange ressen ten gehore brachten. Achteraf gezien, toch een merk waardige gebeurtenis: hoe Lud wig van Beethoven zijn uitvoer ders overleeft, want de noten van deze oude revolutionair bleken sterker dan de tonen die Giulini ermee liet maken. Tienduizend trouwe fans bij graf Elvis Duizenden trouwe fans van Elvis Presley hebben zater dagavond deelgenomen aan een wake bij diens graf op het landgoed (.raieland Ier nagedachtenis van zijn 15de sterfdag. De wake is het hoogtepunt van de jaarlijkse 'Internationale Week van Eerbetoon aan Elvis'. die op 16 augustus 1977 op Grace- land in Memphis overleed. De politie schatte dat tien duizend mensen uit alle delen van de Verenigde Sta ten zich op Graceland ver zameld hadden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9