Stoomtreintje weg uit de duinen Regio Leiden Glitter en glamour op sfeervol Zomergala Spandoek markeert veilige schoolroute Katwijk positief over verbreding S4 Kaarsenfabriek gaat keihard door Snel ingrijpen nodig bij slaapproblemen peuters MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 Inbreker gepakt op volkstuincomplex wassenaar» Een 25-jarige Tsjech is vanmorgen vroeg op heter daad betrapt bij het openbreken van huisjes op een volkstuin complex in Wassenaar. De door een voorbijganger gealarmeerde politie trof de man in één van de huisjes aan. Ook de toegangs deuren van vijf andere onderkomens op het complex waren ge forceerd en de man wordt ervan verdacht eerder nog eens vier huisjes te hebben openbraken. De Tsjech bleek verder in het be zit van een fiets die in Amsterdam was gestolen. Vandalen actief in Leiderdorp leiderdorp» Vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zon dag een hele reeks vernielingen aangericht in de oude kern van Leiderdorp. Dertien auto's zijn door hen onder handen geno men. Autospiegels werden verwijderd, ruitenwissers omgebogen en de lak werd bekrast. Van de daders is nog niets bekend. De politie vraagt getuigen contact op te nemen met het bureau. Bromfietser gewond in Wassenaar wassenaar» Een 17-jarige bromfietser uit Wassenaar raakte za terdagmiddag om 14.20 uur gewond bij een aanrijding op de Katwijkseweg in Wassenaar. Hij werd ter hoogte van hotel Was senaar aangereden door een 38-jarige vrouw uit Voorschoten, die met haar auto het fietspad overstak. De bromfietser is met onbekend letsel overgebracht naar het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. Een 18-jarige fietser uit Wassenaar werd gisteravond om 22.20 uur door een automobilist omver gereden op de Van Duiven voordelaan in zijn woonplaats. De onbekend gebleven bestuur der koos na de aanrijding het hazepad. De fiets van de Wassen aarder werd zwaar beschadigd, maar hijzelf bleef ongedeerd. Man met pistool opgepakt noordwuk Een 29-jarige man uit Almelo is vannacht door de Noordwijkse politie ingerekend. De man had in een bar aan de Grent in Noordwijk mensen met een pistool bedreigd. Een por tier van de bar had dit gezien en de politie gewaarschuwd. Toen de man merkte dat hij door de politie werd achtervolgd, holde hij weg en gooide het pistool in een tuintje. De politie vond het vuurwapen terug en constateerde dat er zes patronen inzaten. Smalspoorstichting vertrekt naar Valkenburgse Meer katwijk/wassenaar dorith ligtvoet In het duingebied Berkheide tussen Katwijk en Wasse naar kwam zaterdag na twintig jaar een definitief einde aan de stoomtreinritten van de Nederlandse Smalspoor- weg Stichting (NSS). Het materieel van de NSS rijdt vanaf volgend jaar op een traject langs het Valkenburgse Meer. De verhuizing is afgedwongen door milieugroeperingen, die vonden dat de rondritten een te grote belasting voor het duingebied vormden. Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR), die de smal spoor-enthousiastelingen de af gelopen jaren onderdak bood, benadrukte dat het smalspoor wat de EWR betreft niet had hoeven verhuizen. Hij stond tij dens een afscheidsbijeenkomst op vrijdagmiddag uitgebreid stil bij de geschiedenis van het smalspoor, dat vroeger werd ge bruikt bij de aanleg van nieuwe waterwinningskanalen. Ook konden de genodigden vanuit het treintje nog een keer genie ten van het unieke duingebied tussen Katwijk en Wassenaar. De Vrieze Wei in de Katwijkse zuidduinen vormde zaterdag voor de allerlaatste keer het ver trekpunt van het treintje, dat tussen 10.00 en 17.00 uur rond ritten van ongeveer 50 minuten verzorgde. Na afloop kon op vertoon van het plaatskaartje een bezoek worden gebracht aan de remise van het smal spoormuseum tegenover de Kwantumhallen bij het Valken burgse Meer. Veel mensen kochten zaterdag voor het laatst een kaartje voor een tocht over het smalspoor dat indertijd werd gebruikt bij de aanleg van nieuwe water winningskanalen. De nieuwbouw bij het Val kenburgse Meer biedt vele nieuwe mogelijkheden. Zo kan de stichting daar eindelijk de tientallen locomotieven en treinstellen tentoonstellen in een museum. Ook kan het pu bliek zien hoe de treintjes wor den opgeknapt en wil de stich ting mensen onder begeleiding op de locomotief laten rijden. Een beetje bitter klonken de afscheidswoordvoerden van R.I.Th. Kooien van de stichting echter wel. „Nederland laat een unieke mogelijkheid verloren gaan om mensen door een kwetsbaar natuurgebied té lei den zonder dat ze er een voet hoeven te zetten", meende hij. Ook J.E.H.M. van Duin van de warmond wil goslinga Het grote Zomergala 1992, voor gasten uit de Duin- en Bollen streek, groeide afgelopen zater dag uit tot een stijlvol en brui send feest. Zo'n 500 in avond en cocktailkleding gestoken gasten genoten in het sport- en partycentrum Dekker in War mond van een perfect georgani seerd gala en een tongstrelend koud- en warm Braziliaans buf fet. Willy Latino met zijn wereld beroemde Caribische show band speelde in de grote zaal, afgewisseld door de zang van de Nederlandse 'Neil Diamond' Hugo van Haastert. In de kleine zaal hield The Bandstand de dansliefhebbers op de vloer en vermaakte de talentvolle Katwij- ker Peter Steinman de gasten met zang en gitaarspel. Het hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld het optreden van de vocalgroep Timeless, een driemansformatie die speelde in de stijl van het Deep River Quartet. Hun zang, dans en entertainment bracht het toch wat verwende publiek in vervoering. „Dit was echt klas se", juichte een bekende make laar, terwijl hij de zweetdrup peltjes met een grote witte zak doek van zijn voorhoofd veeg de. Veel glitter en glamour op dit tropische festival, dat was geor ganiseerd door de Noordwijkse restauranthouder Tjon. Het feest kostte bijna 90.000 gulden en de gasten betaalden een all- in prijs van 150 gulden per per soon, inclusief het vervoer heen en terug met een luxe touring car. Niettemin moest er volgens de organisator 'geld bij'. „Dat was mij al vrij snel duidelijk", vertelt Tjon. „Natuurlijk kun je wel bezuinigen op de aankle ding, maar dat kan en wil ik niet. Eigenlijk zouden meer gro te bedrijven hieraan mee moe ten doen, want het is gebleken dat er behoefte is aan dergelijke Tijdens het gala konden de gasten in de Casinozaal ook een gokje wagen aan de roulette- of Black lacktafel. De opbrengst, zo'n 2500 gulden, wordt door Tjon geschonken aan het Rijn lands Zeehospitium in Katwijk. wassenaar Een overstekende eekhoorn zou vol gens een 25-jarige automobilist uit Duitsland direct schuld hebben aan het feit dat hij zaterdagnacht in Wassenaar met zijn wagen over de kop sloeg. Een woordvoerder van de politie noemt echter alcohol gebruik meer waarschijnlijk omdat in het bloed van de man meer dan 1,3 promille werd aangetroffen. De Duitser raakte op de Stoeplaan, ter hoogte van de Groot Haesebroekseweg, de macht over het Wethouder CA Huigen van on derwijs heeft vanmorgen de vei lige schoolroutes in Leiderdorp geopend. Op de Gallaslaan- /hoek Voorhoflaan hing zij een spandoek op met de tekst 'Wij gaan weer naar school'. De han deling werd op deze eerste schooldag bijgewoond door leerlingen van de groepen zes, zeven en acht van de basis school De Hobbit. Het span doek werd geleverd door Veilig Verkeer Nederland. De routes naar de basisscho len in Leiderdorp zijn vooral in de 'Hoven' aangepast. Directe aanleiding hiervoor was het on derbrengen van drie groepen van openbare basisschool De Hobbit in Buitenhof in het ge bouw van de openbare basis school De Vogelweid in De Voorhof. De kinderen moeten daardoor een langere weg afleg gen. Om de routes van en naar school voor zowel fietsers als wandelaars veiliger te laten ver lopen, zijn verkeersmaatregelen genomen in de Buitenhof, de Binnenhof, de Voorhof en de Vogelwijk. Tot het pakket be hoorden het aanbrengen van nieuwe zebrapaden, het verven van 'bliksemschichten' op het wegdek en het opschilderen van oude zebrapaden. De meeste maatregelen zijn inmiddels genomen. Alleen de kruising Buitenhoflaan/Nie- vaartpad wordt de komende pe riode nog onder handen geno men. Bij de zebra komt een middengeleider in het wegdek en er worden bliksemschichten aangebracht. Fietsers en voet gangers hebben hierdoor bij het oversteken een 'rustpunt' en automobilisten worden extra geattendeerd op het langzaam verkeer. Met het opbreken van het asfalt wordt vandaag begon nen. De werkzaamheden duren in totaal een maand. Een aantal maatregelen voor de veilige schoolroutes heeft nog een voorlopig karakter, De finitieve 'oplossingen zullen in een later stadium worden uitge werkt. De Secundaire weg 4 tussen Valkenburg en Katwijk moet het dubbele aantal rijbanen krijgen. Daarnaast moet de Laan van Nieuw Zuid in Katwijk volledig worden doorgetrokken. Dat zijn enkele van de wijzi gingen in het wegennet van Katwijk, Rijnsburg en Valken burg die in de toekomst nodig zijn om het verkeer te kunnen verwerken zonder te veel (milieu-)overlast. Dat blijkt uit de Verkeers Milieu Kaarten Be- leidsrapportage, die is opgesteld door het bureau Hofstra Ver- keersadviseurs. In het rapport wordt naast een verdubbeling van de S4 tussen Valkenburg en Katwijk, volledige doortrekking van de Katwijkse Laan van Nieuw Zuid ook aangedrongen op maatregelen om het autoge bruik in bepaalde gebieden te rug te dringen. Het gemeentebestuur van Katwijk heeft het plan inmid dels positief ontvangen, ver klaart de Katwijkse wethouder W. van der Plas (ruimtelijke or dening, verkeer en milieu). „Wat betreft de verdubbeling van de S4, hopen we dat die zo snel mogelijk kan worden uitge voerd. Er is al rekening gehou den met een verdubbeling tij dens de aanleg van deze weg, de structuur ligt ervoor. De weg zoals die nu is heeft een beperkte capaciteit en daar zijn we al over heen. Nu moeten we de provincie ervan overtuigen dat het uitvoeren van deze maatregel zo snel mogelijk moet gebeuren." stuur kwijt, ramde een boom aan de rechterkant van de weg en belandde uiteindelijk ondersteboven op het wegdek. De auto werd zwaar beschadigd, maar de bestuurder hield aan de klap alleen wat pijn in zijn portemonnee over. De officier van justi tie bood hem voor het rijden onder invloed een schikking aan van 1200 gulden. FOTO FRANS ROOMER voorschoten» Nu de Raad van State het slui tingsbevel van de gemeente Voorschoten heeft geschorst tot 15 oktober, werkt het kaarsenfa briekje La Bamba keihard door aan het opbouwen van de win- tervoorrraad. „Voor mij is het nu hoogseizoen", zegt een op geluchte eigenaar C. van Gar dingen. „De kerst komt eraan en de komende maanden maak ik een halve jaaromzet." Dat heeft als nadeel dat er weinig tijd overblijft om de door de gemeente Voorschoten ge- eiste milieu-aanpassingen aan te brengen. Van Gardingen: Ik kan de zaak geen weken dicht gooien. Tot eind december werk ik gewoon door." De Raad van State gaf het kaarsenfabriekje La Bamba nog enkele maanden respijt om het bedrijf volledig op orde te bren gen. De eenmanszaak voldeed niet aan de eisen in de hinder wetvergunning. juridisch mede werkster B. Te Brake van de ge meente Voorschoten vindt de uitspraak van de Raad van State onduidelijk. „Op dit moment weten we niet of Van Gardingen door kan met zijn eenmans zaakje. Hij heeft wel tot 15 okto ber de tijd om maatregelen te nemen. Maar ik heb er een hard hoofd in." Hoewel onmiddellij ke sluiting is afgewend, hoopt Te Brake dat de kaarsenfabri kant van de affaire wel wat heeft geleerd. De loods waar Van Gardingen zijn kaarsen maakt, beschikt onder meer niet over een vloei stofdichte vloer. De gemeente vreest dat bij een brand parafi- ne, het materiaal dat bij het ma ken van kaarsen wordt gebruikt, in de bodem lekt. Daarom moet de kaarsenfabrikant de naden in de betonnen vloer laten dich ten. Van Gardingen heeft advies bureau Westgeest uit Wasse naar ingeschakeld. Het bureau vindt dat aanpassing van de vloer 'wenselijk' is. Van Gardin gen: „Ik moet toegeven dat er gedeelten van de vloer zijn waar Uc ook liever cement op zou zien. Maar ja, ik kan niet zo maar de machines van de werk plaats verwijderen. Dat is com mercieel gezien niet haalbaar. Na de winter zie ik wel weer." Voorlichtingsavond Rijn en Duin indrukken opgedaan. Die moe ten ze eerst verwerken." De peuterbedtijd hangt af van het levensritme van de ouders. „Als pa en moe om half acht opstaan, slaapt het kind om ze ven a acht uur 's avonds. Begint de dag een uur later, dan schuift de bedtijd ook een uurtje op. De kinderen moeten wel een mid dagdutje doen. De meeste kin deren hebben tot ze drie of vier jaar zijn, overdag nog een tukje nodig." In het kruiswerk moet volgens Schoeren preventieve voorlichting worden gegeven. „De individuele gesprekken die wij met ouders hebben gaan aardig de kant op van hulpver lening. Bij zware problemen verwijzen we door naar het Riagg. Het is belangrijk dat ou ders op tijd iemand inschake len, daarmee voorkom je grote problemen later." Ouders van peuters moeten hun kinderen op het juiste ni veau benaderen. „Een ouder moet met het kind meegroeien. Elke leeftijd vraagt om een an dere benadering", legt de psy chologe uit. „Peuters zijn doodsbang voor beesten onder het bed of een bad dat snel leegloopt. Als ze twee jaar zijn, ontdekken peuters voor het eerst dat ze een eigen wil heb ben. Die gaan ze op hun ouders uittesten. Ze willen niet naar bed, lusten niets meer." De voorlichtingsavond over peuterslaapproblemen op 24 augustus duurt van 20.00 tot 22.00 uur in het gezondheids centrum aan de Hofcampweg. Ouders liggen vaak wakker van de slaapproblemen van hun kinderen. Om vragen te beant woorden als 'ls Is het normaal dat mijn kind pas na een uur in slaap valt?' en 'Moet ik een kind dat geen slaap heeft in bed hou den?', houdt Kruiswerk Rijn en Duin in Wassenaar een thema avond over peuterslaapproble men. Wijkverpleegster M. van Iperen en ontwikkelingspsycho loge L. Schoeren beantwoorden op 24 augustus vragen over het slaapgedrag van peuters. Slapen is een primaire levens behoefte. Vooral voor kleintjes is het de belangrijkste besteding van de dag. Het middagdutje meegerekend blijven ze wel dertien uur onder de wol. Kin deren kunnen echter net als volwassenen slaapproblemen hebben. En als ldnderen proble men hebben, hebben hun ou ders die ook. Tijdens spreeku ren van het kruiswerk kan Schoeren niet op alle vragen in gaan. „Sommige problemen zijn te uitgebreid. Een consult duurt maar tien minuten. Tij dens de thema-avond behandel ik algemene vragen." Eén van de kwesties die aan de orde komt, is de inslaaptijd. „Dat kan sterk uiteenlopen per Idnd", vertelt de psychologe. „Sommigen vallen als een blok in slaap. Anderen liggen eerst drie kwartier wakker. Peuters hebben vaak moeite met de overgang van dag naar nacht. Ze hebben overdag veel nieuwe De laatste ritten van het smalspoortreintje door de Katwijkse duinen trokken massale belangstelling. FOTO DICK HOGEWONING FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8