DE 'Holland lijkt niet echt' Een jaar 'ambassadeur' in China Het Gesprek van de Zomerdag faL li /dijfeA ll TIJD VAN TOEN 'Eerste' privépraktijk voor behandeling van verslaving MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 7 Invasie van Italiaanse toeristen in Nederland Floris Harm: „Men moet er maar een beetje begrip voor hebben dat wij Hollanders andere gewoonten hebben". Eén van zijn voorgangers werd deze zomer China uitgezet omdat hij tijdens een feestje een portret van Mao had voorzien van borsten als meloenen. Van de Leidse stu dent Chinees, Floris Harm (24), hoeft dat niet te worden verwacht tijdens zijn jaartje aan een universiteit in Peking, dat 7 sep tember begint. Hij voelt zich een soort ambassadeur van Nederland en meldt ronduit dat het voorval 'de naam van Nederlanders schaadt': „En daar ben ik natuurlijk niet blij mee. Of het gevolgen heeft, weet ik niet. Het cultureel akkoord heeft het in ieder geval niet beïn vloed." Volgens dat akkoord gaan jaarlijks 23 Ne derlandse studenten naar Nederland en komt eenzelfde aantal Chinezen naar Ne derland. De meeste China-gangers volgen in Leiden dè Chinastudie van Nederland, bij de vakgroep sinologie. Zij kunnen in het land van hun studie de lessen in het Chi nees volgen, terwijl de paar studenten van andere studierichtingen eerst nog een jaar tje taalles moeten volgen in China. Jaarlijks studeren in Leiden 25 tot 30 sinolo gen af en bijna iedereen mag naar een Chi nese universiteit. Vraag is vooral wannéér. Bollebozen gaan snel, 'dus' gaat Harm in zijn zesde en laatste jaar. Vorig jaar zomer nam hij een voorproefje door een zomer cursus te volgen aan een taleninstituut in China. Net als nu volgde hij 's morgens lessen om 's middags te studeren en met de fiets of overvolle bus de stad in te trekken. Dan pas leer je volgens hem de spreektaal kennen en zie je echte Chinezen. Op de universiteit zijn er aparte college- en slaapgebouwen voor buitenlanders en Chinezen en de laatsten lijken die scheiding van tafel en bed prima te vinden: „Ze trekken liever met elkaarop." De contacten in de stad hebben vaak iets kunstmatigs, meldt de student: „Mensen zijn nog steeds verbaasd een westerling te zien. Je hebt continu het gevoel toerist te zijn, kunt nooit eens anoniem over straat." Veel gesprekken gaan echter niet verder dan 'hoe gaat het' en 'waar kom je van daan?'. Een enkel keertje blijft hij twee uur aan de praat. En natuurlijk zijn er leuke in cidenten. Straatverkopers die Gullit, Van Basten en Rijkaard kennen en posters van de Keukenhof die in de stad en op tv opdui ken. Als kleurig decor. Harm koos in 1985 voor sinologie uit zake lijke overwegingen. De kranten stonden vol van de miljoenenmarkt die zich opende en Harm hoopte daar een graantje van mee te pikken. Al snel verdrongen taal en literatuur de dollartekens in zijn ogen en hij koos heel bewust niet voor de specialisatie 'manage ment' in het derdejaar. Nu zijn studie ten einde loopt, keert de car rièrezucht terug. Als het even kan, wil hij in China contacten leggen. Maar dat wil iedere sinoloog en bijna iedere sinoloog in de dop studeert even in Peking of een andere uni versiteitsstad. Harm heeft hooguit het voor deel dat hij het echte China al een beetje kent en niet van westerse kolonie naar wes terse kolonie is gesprongen tijdens een va- kantietocht. De gewoonten kent hij dus niet louter uit de boekjes en aanpassen wil hij zich best. Zo zal hij niet direct 'graag' zeggen als hem een maaltijd wordt aangeboden, maar eerst drie keer zeggen dat hij geen honger heeft. Toch zijn er grenzen. „Als ik merk dat ik niet be scheiden genoeg ben, zal ik me daarvoor niet schamen", zegt de geboren Heemste- denaar. „Men moet er maar een beetje be grip voor hebben dat wij Hollanders andere gewoonten hebben." Kritiek op Chinezen heeft de student niet gauw. Zo zul je van hem niet horen dat het toch raar is dat de uitgezette student tegen de lamp liep bij het ontwikkelen van foto's van zijn afscheidsfeestje. Toen het perso neel van de winkel kiekjes van de 'vervorm de' Mao zag, werd de Nederlander meteen aangegeven. Harm: „Je moet het vergelijken met het bekladden van Beatrix. Majesteits schennis, dus. En dat wordt toch ook hier niet gepikt?" PAUL VAN DER KOOU In de tweede helft van de negentiende eeuw kwam het Leidse studentencorps aan allerlei interne spanning bloot te staan. De grootste scheiding der geesten werd on getwijfeld veroorzaakt door het verschil tussen aristocraten en democraten, zoals we ze voor het gemak maar zullen noe men. De 'aristocraten' waren aanvankelijk echte aristocraten, zoals de 'diplomaten' van Klik spaan, 'een clubje jongelui, aan gekomen in de jaren 59 en 60, dat zich steeds enigzins van de overige leden van het corps heeft afgescheiden.' De Vox Studiosorum van het jaar 1865 vertelt er het volgende over: 'Zij vormen gezamenlijk eene club, gelijk zoovele anderen aan onze academie, maar hebben iets meer bepaald exclusiefs... Het zijn jongelui, meestal niet zonder vermogen, met gemak kelijke vormen, die hetzij van hun oudelui de vrij ridicule idéés van andersbloedigheid hebben meêgekregen, hetzij mekander onderling die hebben gedoceerd, en die hun genot scheppen in het bespreken van de fatsoenlijkheid, van die of die familie en van dit of dat ge slacht. 'Die vereenigde club nu amu seerde zich zooveel mogelijk onder elkander, dronken cham pagne waar een ander beijersch bier nam, dejeuneerden met paté-foie gras, waar een ander met een broodje Leidsche kaas ontbeet. Welnu, dat is een kwestie van geld en al wederom een onschuldig genoegen, als zij tenminste hun maag niet be derven.' Maar de club kreeg aanhang, carrièremakers zagen brood in de aristocratie en door deze 'overloopers en verleiders', deze 'schipperaars en knoeiers' werd die kleine dub«fclocam ft* De Aristocraten in het Leids studentencorps hielden zich afzijdig van de rest, 'amuseer den zich zooveel mo gelijk onder elkander, dronken champagne waar een ander beij ersch bier nam, dejeu neerden met paté-foie ,^4- gras, waar een ander met een broodje Leidsche kaas ont beet'. een aanzienlijke beweging der 'chiquen' binnen het corps, re sulterend in onderlinge verwij dering, 'schisma' en 'rancune'. Geld ging een dominante rol spelen in het Leische studen tenleven. 'Welk een magtigen invloed oefent het geld op de studentenmaatschappij uit,' riep een auteur in de Vox Stu diosorum van 1876. 'Het geld voegt de menschen bijeen tot een club; het geld scheidt oude vrienden en bloedverwanten van elkaar. Wanneer wii over Aristocraten spreken, De- doelen wij uitsluitend geboorte- geld- en den tusschenvorm van stand-Aristocraten. Maar ook het getal van dezen is veel grooter dan men algemeen meent.' Op meerdere plaatsen zien we nHtftyratPn npHirilrwn in Am 'Chique' studenten in het Leidse corps studentenliteratuur, bijvoor beeld waar Filalethes de fictieve groene student Verbrug via een oude schoolkameraad met aris tocraten liet kennismaken: 'Wat ik je zeggen wilde: de lui, die je hier ziet - hij wees op een paar uiterst net in de kleeren gestoken juffer achtige jonge lingen - zijn. evenals jij, groe nen. Nu wilde ik je eenvoudig vragen of je er iets tegen heb om met deze jongelui in een klub te gaan...' 'Kom nu, Ver- brug,' fluistert de gastheer hem in, zijne nog 1 de aarzeling bemerkende, 'zulke goeie aristocraten krijg je niet licht weer voor je klub.' Gekonkel en exclusiviteit ging het systeem van clubvorming beheersen. De aristocraat drong door in de studentenalmanak. In 1865 werd daar geconsta teerd: 'Hun dunct dat si van al te edelen slyc ofte dreck zijn' en nog in 1904 heette het, met TH.Th. Heine: 'Wirkönnen nicht mit Ihm verkehren, er ist kein Rassehund'. 'Noblesse oblige', vindt een ze kere Etieone, die 1 kapittelt, omdat hij niet beter zijn stand ophoudt. In dit alma nakstuk uit 1875 leren we ook in welke faculteiten de aristocra ten te vinden zijn: 'Trouwens, Frans, je zult het zelf merken, je vindt de laatsten alleen onder de juristen en dan nog zo'n paar medici, die in den Haag dan ook den bon ton zich komen ei gen maken, maar anders theo logen, philosophen, literatoren: plebs, Frans, plebs.' Niet weinig ging een dergelijke voorkeur ook gepaard met een kras antisemitisme. 'Zoo herin ner ik me nog,' ging de aristo craat voort, 'dat, toen ik aan kwam, m'n contubernaal een joodje was, och! overigens een zeer knap kereltje, en niet ver waand of schreeuwerig, zooals die geleerde lui anders dikwijls zijn, maar je begrijpt, geen con versatie voor mij. Verbeeld je, dat wanneer ik in de Tent of op 't Terras in den Haag met mijne zusters of logées circuleerde en zoo iemand de brutaliteit had mij te groeten; ze zouden im mers niet begrijpen hoe ik aan zulke connecties kwam.' De aristocratie is in Leiden nooit in de meerderheid ge weest. Als de Utrechts-Leidse ri valiteit omschreven werd, ge beurde dit in termen van 'die Utrechtsche aristocraten met veel geld' en 'de burgerlui in Leiden met breede ruggen'. Toch heeft het verschijnsel veel ellende veroorzaakt in het stu dentenleven en tot in het begin van de twintigste eeuw bleef het geld het grote probleem van het corps. Nog in 1912 constateerde professor Holwerda: 'Het ergste is dat geld. geld en nog eens geld sterk gaat overheerschen. Het corpslid-zijn wordt beden kelijk duur en het is niet te zeg gen hoevele voortreffelijke ele menten daardoor buiten het corps gehouden worden.-' Over die al dan niet voortreffe lijke elementen zal het volgende stuk gaan. WIUIMOTTBBWBU Een bordje met de tekst Thera- peutenpraktijk Consistent, voor de behandeling en consultatie bij alcohol-, gok- en drugspro blemen' zul je niet op de deur vinden. De privépraktijk is ge vestigd in drie rijtjeshuizen in keurige wijken in Haarlem, Hil- legom en Hoofddorp. Neerlands 'eerste particuliere praktijk op dit gebied' opereert wat geheimzinnig, lijkt het. Nee, liever geen adres in de krant, is het verzoek van de therapeuten. De privacy van de klant moet worden gewaarborgd. „Onze praktijk is er juist voor mensen die liever niet geregi streerd willen staan bij een Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD). Zij kunnen hier terecht met hun versla vingsproblemen zonder dat ie mand het hoeft te weten", ver zekeren de therapeuten R. Ei kerbout, E. Helsloot en M. Go- defrooij. Anonimiteit wordt door de klanten zeer op prijs gesteld: „Er was een keer een cliënt die het juist prettig vond dat ze even moest zoeken naar onze praktijk. Niemand hoeft toch te weten dat je een probleem hebt met je verslaving?" De drie Consistent-therapeu- ten zijn, na een jarenlange erva ring bij het CAD, een paar maanden geleden voor zichzelf begonnen. De markt is er, me nen de vrouwen. „Ik kreeg bij het CAD met enige regelmaat de vraag of er een privéadres was voor mensen met versla vingsproblemen", vertelt Eiker bout. „Nou dat bestond er gek genoeg niet. Zo af en toe doet een psychiater het er bij. Ik denk zelfs dat wij de enige privépraktijk in Nederland zijn.' Godefrooij: „Ik kreeg wel eens een verzoek van een bedrijfsarts van Hoogovens of Fokker of er voor een werknemer met een alcoholprobleem niet iets an ders was dan de bestaande in stellingen." Maar ook 'klanten' die in aanraking zijn geweest met justitie omdat ze met drank op achter het stuur zaten, willen soms niet het 'verslavingscir cuit' in. „En er zijn ook genoeg mensen die het CAD, waar je gratis hulp krijgt, beneden hun stand vinden. Zij betalen liever zelf voor de therapie." De privépraktijk van Eiker bout, Godefrooij en Helsloot be staat nu twee maanden. Ieder een die problemen heeft met drank-, drugs- of alcoholversla ving kan er terecht. Maar ook ouders of partners van verslaaf den. Drugsklanten die me thadon krijgen verstrekt worden niet geholpen. Als blijkt dat de verslaafde ook tal van psychi sche problemen heeft, verwij zen de therapeuten de klant door naar de psychiater of de RIAGG. Alle huisartsen in Hillegom, Haarlemmermeer, Bollenstreek, Halfweg, Haarlem en Bloemen- daal zijn aangeschreven door Consistent. Ook bedrijfsartsen en een aantal instellingen voor verslavingszorg werden geïnfor meerd. „Sommige huisartsen vinden het prima dat wij er /i|ii Hel idee dat je zelf moet betalen om van je verslaving af te komen, sprak ze wel aan", vertelt Hel sloot. Het ziekenfonds vergoedt de sessies niet. Sommige parti culiere verzekeraars doen dat al wel. Een 'intakegesprek'van een uur kost vijftig gulden. Daarin wordt afgesproken wat de klant van de therapie kan verwach ten. „Mensen willen waar voor hun geld en ze hebben gelijk", menen de therapeuten. Voor een vervolggesprek moet 85 gulden worden betaald. Er zijn gemiddeld tien gesprekken no dig. Over belangstelling hebben de therapeuten niet te klagen „We hebben tot nu toe iedere dag wel een klant gehad. De eerste meldde zich al toen de telefoon net was geïnstalleerd." Consistent houdt op werkda gen telefonisch spreekuur op r 023-34 08 74. AGENDA Strandschapen bij stwdpav Het Centrum. Boulevard Vo Voorstraat, aanvang 19 30 Open Dart Ham proenschappen in Catt De Smederij, aanvang 20 00 ui HNSDAG 18 AUGUSTUS Katwijk Toer <stenmert(t in net centrum (PrmcMtraat 21 00u« botherapeut m tporuaai Bocrvna. 2« öu'g 61, van 15 30 tot 16 30 uur n 14.00 tot in met CARA olv ei De Sidliaanse Annalisa en Valentina uit Palermo (foto boven): „Al dat water, die molens en die grachten. Nederland lijkt wel niet echt" Flavlo, Ro berto, Fabio en Sergio uit Bresda: „We houden van Holland, vooral om de vrouwen". foto's dickhogewoning Ze komen meestal met de trein, vaak met de auto en soms met het vliegtuig. Maar bovenal ko men ze met meer dan ooit naar Nederland. Italianen. Volgens manager J. Mooij van het Leidse hotel Nieuw Minerva typisch Hollandsch, midden in de stad aan de gracht gelegen be staat dit jaar driekwart van het aantal toeristen uit Italianen. In zijn hotel bezetten ze dertig van de veertig kamers. „Ik zit nu vijfendertig jaar in het vak", zegt Mooij. „Maar zoveel Italiaanse gasten als nu heb ik nog niet gehad." Ter illustratie bladert de manager even door het gastenboek. „Overal komen ze vandaan. Uit Rome heel veel, maar ook uit Turijn, Genua, Bologna, noem maar op." Niet alles is begrijpelijk, maar dat het Italiaans is waar het boek mee vol staat is duidelijk. Kreten als 'Forza Milan', 'Tutte Balie', 'Amsterdam bella (cof feeshops)' en 'Schifoü!' vormen nog maar een klein greepje uit het hele scala. Een echte verklaring voor de 'Italiaanse invasie' die Neder land dit jaar meemaakt, heeft Mooij niet. Volgens hem is het een golfbeweging. „Zoals in Ne derland het ene jaar Grieken land en het andere jaar Turkije of Portugal helemaal je van het is, zo is dat voor de Italianen dit jaar blijkbaar Nederland. Mis schien hebben reisorganisaties extra veel reclame gemaakt", gist de manager. „Waarom ze naar Leiden ko men? Omdat Amsterdam al stamvol zit. Bovendien willen veel toeristen daar liever niet lo geren omdat ze door alles wat ze over die stad hebben gelezen het gevoel hebben dat het daar niet veilig is. En Leiden ligt na tuurlijk heel centraal. Je kunt naar de kust, naar Amsterdam, Utrecht, Rotterdam. Dat is ide aal voor toeristen. De meesten blijven maar een dag of vijf, zes in Nederland dus dan is het handig als je vanuit één plek al les waar je heen wil makkelijk kunt bereizen." In de lobby van Nieuw Minerva hangt Roberto Loda uit Brescia aan het Gardameer of het 'Lago di Garda' zoals hij zelf zingt. Met drie vrienden doet hij een weekje Nederland. „In Amster dam waren geen kamers meer. Alleen nog hele vieze", legt Ro berto uit in een mengeling van Italiaans, Frans en Engels. De afgelopen dagen zijn de vier steeds in de hoofdstad geweest maar vanmiddag gaat de reis naar Utrecht. Ze zijn in Leiden om te slapen en te eten. Wat Nederland voor de vier Brescia- nen zo aantrekkelijk maakt is simpel. „We houden van Ne derland", zegt Flavio Viviani met een brede grijns. „Vooral om de meisjes en de vrouwen hè. Die zoeken we iedere avond op." Het is duidelijk, deze vier doen niet aan cultuur. Hoewel de meeste Italiaanse gasten vol gens hotelmanager Mooij wel degelijk de Leidse musea af struinen of elders in Nederland karakteristieke plekjes bezoe ken. Zoals die familie uit Genua die op de fiets Gouda en Schoonhoven heeft bezocht. Of die vader die met zijn dochter per trein uit Bologna naar Lei den is gekomen om ook weer per trein Nederland te ontdek ken. „Het is vooral de cultuur en de architectuur die hen trekt", weet Mooij. Dat het ook de natuur kan zijn blijkt bij een bezoekje aan de Hortus Botanicus. Daar liggen Annalisa Montesanti en haar vriendin Valentina Caramanna, twee studentes uit het Sidliaan se Palermo even te luieren op een grasveld. „Holland is prach tig". vindt Valentina.Al dat groen, dat water, de parken, de grachten en de molens. Het lijkt wel of het allemaal niet echt is." Eigenlijk hadden ze het liefst in Leiden gelogeerd ('omdat het zo karakteristiek voor Nederland is') maar nergens in de Rand stad was nog plaats en zo kwa men Annalisa en Valentina uit eindelijk in Eindhoven terecht. Na de fotosessie in de Victoria- kas duiken ze nog even de bin nenstad in, de universiteit en de Hortus hebben ze al gehad. Morgen staat Utrecht of Delft nog op het programma maar dan zit Nederland er op. De vol gende stop is Parijs.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7