Leiden Regio '92 Omstreden voorzitter De Sleutels Overval op pompstation: onterechte arrestatie Weinig kans op meer 'ganzenborden' LICHTING Achtervolging wegens illegaal wapenbezit Luifelbaan: geen schoonheid, wel publiekstrekker BOERHAAVE COLLEGE MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 5 REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN Man schiet zichzelf in lijf leipen Een 22-jarige Leidenaar is gisteravond zwaar gewond ge raakt toen hij zichzelf per ongeluk in het bovenlijf schoot. Vlak voor middernacht kwam een melding binnen bij de politie dat een gewonde man op de Langebrug lag. Hij bleek een schotwond in het bovenlijf te hebben en was niet aanspreekbaar. Op zijn lichaam werd een sleutelbos aangetrof fen. De politie probeerde de sleutels uit op woningen in de buurt. In de Schoolsteeg had men succes. In het huis van de Lei denaar werd het pistool aangetroffen met patronen en een lege huls. Bij de zoekactie werden in een andere woning vier illegale Marokkanen aangetroffen. Zij zitten op het bureau voor onder zoek. Gewonden op Stationsplein leiden Bij een aanrijding op het Stationsplein zijn zaterdagmid dag drie mensen gewond geraakt. De problemen ontstonden toen een Voorschotense automobilist (49) de weg opdraaide vanaf het parkeerterrein tussen de rijbanen bij het station. Hij zag hierbij een Leidse motorrijder (33) over het hoofd. Bij de botsing die volgde liep de motorrijder bekken- en polsfractuur en diverse schaaf- en snijwonden op. De automobilist had een beenwond, zijnpassagjere (37) een hoofdwond. Twee onbekende mannen heb ben zaterdagavond een overval gepleegd op twee medewerkers van een benzinestation aan de Stevenshofdreef. De bedienden, een 20-jarige man uit Valken burg en een 22-jarige Voorscho tenaar, sloten omstreeks 21.00 uur het station af. Buiten klet sten ze nog wat na toen ze wer den aangesproken door twee Een van hen vroeg om een vuurtje, waarna de ander de 22- jarige een klap in het gelaat gaf. Beiden trokken een vuurwapen en eisten geld van de pompbe dienden. Die gooiden een beurs op straat, waarmee de overval lers er vandoor gingen. Onmid dellijk werd alarm geslagen. Agenten in een surveillancewa gen zagen kort daarop een auto op het Schutterveld rijden waar van de inzittenden sterke gelij kenis vertoonden met het afge geven signalement. Ze zetten de achtervolging in richting Rijnsburg. Hierbij wer den snelheden bereikt tot 120 kilometer per uur. Op de Oran jelaan in Rijnsburg werd de au to tot stoppen gebracht. De agenten dwongen de vier inzit tenden met getrokken pistool uit te stappen en op de grond te gaan liggen. De passagiers wer den in de boeien geslagen en naar het bureau afgevoerd. Na een confrontatie met de pomp bediendes bleek echter dat geen van de vier was betrokken bij de overval. De arrestanten ver klaarden hun hoge snelheid met de mededeling dat de auto niet was verzekerd. FOTO HIELCO KUIPERS De Leidse ganzen, die hier de oversteek wagen op de Witte Singel, komen zelden in aanvaring met het verkeer. leiden loman leefmans Het trieste bericht van een paar dagen geleden dat twee ganzen op de Witte Singel de dood von den onder de wielen van auto's, betekent niet dat gemeente op eens overal waarschuwingsbor den gaat plaatsen. Zeker niet nu het beleid van de afdeling ver keer erop gericht is het aantal borden niet verder te laten stij gen. De ganzenpopulatie in de gr asperken en zoden lang de Leidse Singels is een vertrouwd beeld geworden. Ooit werden de eersten door een melkboer uit de Morsstraat die wat pluim vee had, losgelaten op de hoek van de Morssingel, tegenover het belastingkantoor. Daar zit nu ook nog een troep, maar de vogels hebben zich flink voort geplant en zijn in de loop der jaren over de historische stads rand uitgezwermd. Er zijn naar schatting enkel honderden ver deeld over kolonies in de bocht van de Maresingel, bij de Witte Singel, de Rijnsburger- en de Zoeterwoudsesingel. De dieren lijken een onge stoord leventje te leiden aan de groene waterkant. Ze trekken zich weinig aan van het drukke verkeer. Zo weinig zelfs dat de SP geruime tijd geleden heeft gevraagd op sommige plaatsen verkeersborden met daarop een tekening van een gans of het woord 'ganzen' neer te zetten. Van de 'unieke' borden zijn de laatste maanden een aantal ge stolen. Het ongeluk van vorige week was overigens een uitzon dering. De dieren halen bij het oversteken meestal ongeschon den de overkant van de straat, al gaat dat vaak gepaard met piepende remmen. „Ik denk niet dat er nu meer 'ganzenborden' komen. Bij mij in de buurt zijn er weer eenden en ergens anders heb je weer egels. Daar kan je niet allemaal borden voor maken. En daarbij is er sowieso een trend om niet overal maar verkeersborden te plaatsen want je ziet door de borden soms de boom niet meer", aldus H. Devilé-Semé van de afdeling verkeer. Bij de afdeling Groen van de gemeente is in verband met va kantie niemand die commen taar kan geven op de ganzen- problematiek. E L Naam: Petra Marije Greidanus Studie: geneeskunde Uit: Hazerswoude-Dorp Studiekeuze: „Vanaf de brugklas op de mid delbare school heb ik getwijfeld tussen binnenhuis-architectuur en geneeskunde. Architectuur viel uiteindelijk af omdat je voor die studie wiskunde-b moest hebben en dat had ik nooit ge haald. Ik wil graag mensen hel pen, dat lijkt me heel mooi; vandaar mijn keuze voor ge neeskunde. En biologie vind ik interessant. Ik denk dat ik me ga specialiseren in kinderge neeskunde en tropengenees- kunde. Snijden, chirurgie dat lijkt me te technisch. Als kinder arts kun je veel aandacht geven aan mensen. Als ik ook wat leer over tropenziekten kan ik in het buitenland gaan werken. Ik wil later naar Afrika, daar ben je on misbaarder dan hier." Inloting: „Ik heb geluk gehad. De eerste keer is het gelijk raak en ik had Leiden als voorkeur. Dat is ook gelukt. Er zijn 1485 plaatsen die ze weggeven aan eerstejaars. De computer gaf mij het lotnum mer 1241, dat was gunstig. Mijn vriendin had bijvoorbeeld al nummer 3000. Hoe lager, hoe beter. Ik weet niet precies hoe zo'n loting werkt. Verder houdt men rekening met je eindcij fers." De studie: „Een universitaire studie heb ik zelf gekozen, dus daar zal ik meer plezier in hebben dan de middelbare school." „Hoe mijn dagen er vanaf sep tember uit gaan zien weet ik niet. In ieder geval moet ik vijf ochtenden per week naar colle ge en heb ik twee per week 's Unanieme voordracht selectiecommissie Bij woningbouwvereniging De Sleutels wordt hoogst waarschijnlijk de 44-jarige T. van der Valk de nieuwe voorzitter. De selectiecommissie heeft hem unaniem voorgedragen, het bestuur steunt deze voordracht en er zijn (nog) geen tegenkandidaten. Toch is Van der Valk een omstreden man. Hij nam in oktober 1989 ontslag bij de gemeente Leiden, waar hij hoofd was van de afdeling ruimtelijke ordening en stadsbeheer. Van der Valk nam dit besluit nadat een meerderheid van zijn vijftig mede werkers het vertrouwen in hem had opgezegd. De politie heeft zaterdagochtend in alle vroegte een 28-jarige Lei denaar aangehouden wegens illegaal wapenbezit. Aanvankelijk kwam een melding binnen over problemen in een koffietent aan de Zoeterwoudsesingel. Daar bleek niets aan de hand, wel meldden aanwezigen dat een man in de buurt rondreed met een geweer in de auto. Bij een buurtonderzoek stuitte de politie snel op de wagen, waarbij een man stond te wachten. Deze meldde dat hij zijn auto sleutels kwijt was. Agenten zochten wat struiken af en vonden daar de sleutels en een geweer. Daarop zette de man het op een lopen. Met behulp van een politiehond werd hij later opgespoord in een tuin aan de Cronesteinkade. De Leidenaar werd gesommeerd ach ter wat struiken vandaan te komen. Hij weigerde dit. Daarop werd de hond het groen ingestuurd, die de Leidenaar er aan de arm uit- sleurde. De verdachte liep hierbij een flinke wond op. Hij bleek ver der ongewapend. Bij huiszoeking werd een gestolen portemonnee gevonden. De man heeft het wapenbezit en de diefstal van de beurs bekend. leiden wim koevoet Van der Valk volgt De Geus op, die 30 jaar in verschillende functies actief is geweest voor de Leidse volkshuisvesting. De ledenvergadering moet maan dag 28 september een nieuwe voorzitter kiezen. Voor eventue le tegenkandidaten hebben de leden tot drie weken voor de jde tijd. dat al willen, moeten ze zoeken naar 'een speld in een hooiberg', althans zo heeft de selectiecommissie van De Sleu tels de ontdekking van Van der Valk ervaren. Volgens directeur A.P. Lepelaar, die zeer in zijn sas is met de voordracht, is het voorzitterschap van een wo ningbouwvereniging 'een ui terst moeilijke en zware functie met grote verantwoordelijkhe den'. „Hij moet zorgvuldig bou wen aan een relatie met de overheid en goed met de leden kunnen communiceren. Verder is een grote kennis van alle ins en outs van volkshuivesting ver eist. We vragen dus veel van hem, zeker voor een vrijwilli- gersbaan. Ze zijn er wel, zulke mensen, maar dan zijn ze dikwijls al heel druk bezet." En: „Dat wij onder dergelijke om standigheden toch met iemand als de heer Van der Valk op de proppen kunnen komen, is een reden om de vlag buiten te han gen." Volgens Lepelaar was ieder een die bij de voordracht is be trokken, op de hoogte van de gebeurtenissen in 1989. Geen van hen ziet in de toenmailige motie van wantrouwen een be lemmering voor zijn toekomstig functioneren. Lepelaar: „Het spanningsveld lag tussen de ambtenaren en de directie ruimtelijke ordening en stads beheer. De heer Van der Valk zal straks namens De Sleutels op heel andere niveaus overleg voeren. Hij krijgt te maken met de huidige directies van de ge meentelijke afdelingen en met de wethouders. Op het laagste niveau, waar zijn oud-mede werkers zich bevinden, komt hij niet." Lepelaar prijst de kwaliteiten van Van der Valk. „Zelf heb ik geruime tijd op de centrale boekhouding van alle Leidse woningbouwverenigingen ge werkt en weet niet beter dan dat hij een zeer capabel man is." Van der Valk was tussen 1981 en 1987 hoofd van de directie huisvesting. Nadien leidde hij de afdeling ruimtelijke orde ning. Thans is hij werkzaam bij de Federatie van Nederlandse Reclasseringsinstellingen. DUIVENSPORT De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Eta pes en StromDeek Rijnklievers 13.4 en 7 Zevenhoven, 2 v. 1 en 3 Kok. 2.4,6 en 10 Zevenhoven. 5v.d. Wal, 7 Koster. 8 v Mil, 9 Siadek. Reisduif: 1.2.3.4.5.6 en 10 d. Groot en Zn. 7 Schroot. 9 Kop ld Groot en Zn 2.4.6.7.8en9Kop.3en 10 Havik. 5Nievaart Leiderdorp-1.7 en lOv Seggeien. 2 v. Oos ten. 3.4,8 en 9 v.d. Laar, 5 v Oosten 1 en 6 v.d. Nieuwendi|k 2.3.4.7 en 10v. Laar 4 Zn. 5 Flippo. 9 Reyerse DeBlauwkras 1.6, 7en9v d Nieuwendi|k. 2,3,4.5.8 en 10 Landesbergen 1.2.3 en 6 Landesbergen, 4 en 8 v d. Blom. 5 en 9 v d. Nteuwendifk, 10 v d Geer De Vriendenclub ld Wit, 2 S>era. 3 Kloot- wi|k. 4, 7,8en lOLadan. 5 Gi|sman, 6 v d. Kooy, 9 Koopman. 1.10 Stouten 0e Zwaluw: 1 Meeuwenoord. 2.6.7.8 en 10 Hoogenvorst. 3.4 en 9 vd Kooy-d. Best. 5 Ver- hoorie. Twintigste editie Midzomerfeesten Wat ooit begon met een paar kraampjes van wat winkeliers is anno 1992 een groot feest ge worden op de Luifelbaan. Dit jaar staat van donderdag 27 tot en met zaterdag alweer de twin tigste editie van de Midzomer feesten op stapel in het winkel- cenrum. „Het wordt een echt spektakel", voorspelt Jan Men- tink van de winkeliersvereni ging. j Het programma voor de dne dagen feest op het Bevrijdings plein en 5 Meiplein is weer rond. De jubileum-versie wordt opgeluisterd door bekende re gionale artiesten. Dit jaar is ook een internationale act gecon tracteerd. Vrijdag 28 augustus om 19.00 uur treedt het duo Grant en Forsyth op, vroeger deel uitmakend van de Guys and Dolls. Omdat je een succesvol pro cédé niet moet wijzigen zijn er natuurlijk ook weer de kraam pjes. Als een van de publiek- trekkers noemt Mentink een stand met tal van religieuze ar tikelen 'uit het rijke Roomse le ven'. „Het is een mevrouw die werkelijk alles op kerkelijk ge bied in haar collectie heert." Verder is er een kraam met ie mand die aan lichaamsbeschil- deren doet. Ook de charitatieve instellingen als Foster Parents, de Zonnebloem en het Gilde Leiden zijn van de partij, net als verscheidene sportclubs. Mentink, hoofd van de pr- commissie van de winkeliers vereniging roemt de saamhorig heid onder de winkeliers. „Bijna allen betalen mee, waardoor we ieder jaar weer een mooi pro gramma in elkaar kunnen zet ten. Bij vorige edities van de Midzomerfeesten kwamen on geveer 30.000 mensen opdra ven. „Een groot deel daarvan zie je later terug, ook al wonen ze hier niet in ae buurt", meldt mede-organisator Peter van Dorp. Over de toeloop van klanten zijn de winkeliers toch redelijk tevreden. „Vooral als je bedenkt dat de Luifelbaan tamelijk ver buiten het centrum ligt. Een schoonheidsprijs zal ons win kelgebied niet winnen, maar je kunt er de auto voor de deur kwijt en er ziin veel speciaalza ken die je in het centrum tever geefs zult zoeken", aldus Men tink. De Midzomerfeesten worden gehouden op donderdag 27 en vrijdag 28 augustus van 10.00 tot 21.00 uur en zaterdag 29 au gustus van 10.00 tot 17.00 uur. Petra Marije Greidanus: „Ik wil graag mensen helpen, dat lijkt me heel mooi." middags 'practicum'. Verder ga ik er vanuit dat er per dag nog anderhalf uur studeren bijkomt. Vooral anatomie bestaat uit Veel leerwerk. Puur stampwerk, dat is bij de meeste studies in het eerste jaar trouwens zo." Op kamers: „Mijn ouders vertrekken naar Brabant en hebben daarmee gwacht tot ik uit huis zou gaan. Ik moet dus wel op kamers gaan wonen. Een kamer heb ik al ge vonden, aan de Houtlaan. Pal tegenover het AZL, dus dat is makkelijk." „Leiden ken ik niet echt, alleen van het winkelen. Maar ik denk dat het er wel gezellig is. Niet zo'n grote stad gelukkig. In Rot terdam of Amsterdam zou ik niet op kamers willen wonen. In Leiden kun je rustig wennen aan het stadsleven." Studentenleven: „Ik wil wel proberen me in het studentenleven te storten. Lid worden van een vereniging. Welke weet ik nog niet, in ieder geval geen kakvereniging. In een ontgroening heb ik niet El-Cidweek: „Ja, daar doe ik aan mee. Niet aan het gemengde programma, maar samen met andere ge- neeskunde-studenten. Dan leer je gelijk wat mensen van je stu die kennen. Andere studenten ontmoet je later wel bij een ver eniging." "Boerhaave ook voor herintreders" "Nu mijn kinderen al weerden 9 jaar zijn en ze het grootste deel van de dag op school zitten, wil ik -na zo'n 10 jaar thuis te zijn geweest- weergaan werken. Omdat ikals geboren Oostenrijkse geen Nederlandse diploma's bezit heb ik besloten eerst een gecom bineerde MEAO en directie-secretaresse opleiding te gaan volgen. Bij het Boerhaave College. Dat bevalt me erg goed mede omdat de lestijden en vakanties grotendeels samenvallen met die van mijn kinderen. Ik ben ervan overtuigd dat deze beroepsopleiding voor mij goede perspectieven biedt op werk". De studiemogelijkheden: VWO, HAVO. MEAO, MAVO. (volledig pakket of alle 29 vakken afzonderlijk), Nederlands voor anderstaligen. Ook intensieve cursussen (kortere studieduur). Meer inlichtingen: bel overdag 071 - 14 00 43. Een informatiemap ligt voor u klaar. Inschrijven: elke maandag en donderdag van 12.00 tot 15.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Wacht niet te lang.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5