Geweld verhindert hulp voor Somalia Buitenland Israëlische kolonisten willen schaduwregering Zeker 20 doden bij gevechten Abchazië Rebellenregering Kabul uiteen Neo-nazi's herdenken Rudolf Hess Honecker heeft leverkanker Collor verliest 'kleurenslag' Mobutu belooft samen te werken met Tshisekedi 'Servië gedwongen islam te bevechten' MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 Gemeenschappelijke Persdienst Treuzelende dochters schuld vaders Washington Veeleisende en autoritaire vaders zorgen vaak voor treuzelende dochters. Een Amerikaans onderzoek onder vrouwelijke studenten leerde dat hoe baziger vaderlief is, des te meer de kans bestaat dat zijn dochter een chronische treuze laarster wordt. Dochters uiten hun ongenoegen over het autori taire gedrag indirekt door te talmen. In het begin is het een ma nier om om te gaan met de bevelen van vader, later wordt het een methode om met taken en opdrachten klaar te komen, meenden de onderzoekers. Volgens de studie, die zich alleen op vrouwelijke studenten richtte, is het hoogst aannemelijk dat strenge vaders ook treuzelende zonen grootbrengen. Hongerige leeuwen vallen vee aan harare Een groep van ongeveer 30 leeuwen in Zimbabwe is vanwege de droogte uit een wildreservaat vertrokken en op strooptocht gegaan naar vee van omwonende boeren. Natuurlij ke prooi, zoals impala's en andere antilope soorten, is niet te vinden. De leeuwen hebben de afgelopen maand 50 runderen gedood. Escobar goed voor 6 miljoen gulden bogota» De voortvluchtige Colombiaanse cocaïnebaron Pablo Escobar heeft nu een premie van 6 miljoen gulden op zijn hoofd staan. Vrijdagavond maakten de Verenigde Staten bekend een beloning te geven van twee miljoen dollar (3,5 miljoen gulden) aan iedereen die informatie kan verschaffen die leidt tot zijn aanhouding. Colombia zette vorige week al een premie van 2,5 miljoen gulden op Escobars hoofd. Congolezen opnieuw naar stembus brazaville In de loop van vandaag worden de eerste uitslagen verwacht van de gisteren gehouden tweede ronde van de presi dentsverkiezingen in Congo. De grootste kanshebber is Pascal Lissouba, die de steun heeft van de vertrekkende president Den nis Sassou-Nguesso. Bij de eerste stemronde die vorig week zon dag werd gehouden behaalde hij bijna 36 procent van de stem men. Hij moet het opnemen tegen Bernard Kolelas, die al sinds het eerste uur tegen het één-partijsysteem onder Sassou-Ngues so strijdt. Hussein in VS voor behandeling amman Koning Hussein van Jordanië is in de Verenigde Staten aangekomen voor een specialistische behandeling van een bloe ding in zijn urinewegen. Een woordvoerder van het hof vertelde gisteren dat er in gespecialiseerde centra in de VS verdere tests zullen worden uitgevoerd, maar voegde eraan toe dat de condi tie van de 57-jarige koning goed is. De vorst, die vorige week zijn 40-jarig regeringsjubileum vierde, werd zaterdag in een zieken huis in Amman opgenomen. Veel doden bij geweld in Kashmir srinagar Aan de vooravond van besprekingen tussen India en Pakistan zijn gisteren in de Indiase deelstaat Jammu-Kashmir bij verschillende gevechten zeker 24 doden gevallen. Bijna overal in de door beide landen betwiste delstaat waren bedrijven en we gen gesloten nadat het activistische Jammu-Kashmir Bevrij dingsfront had opgeroepen tot een proteststaking tegen de tweedaagse besprekingen, die vandaag in New Delhi zijn begon nen. Kashmir is de enige deelstaat van het hoofdzakelijk hin doeïstische India waar moslims de meerderheid hebben. In de önafhankelijksstrijd van moslims, die tien jaar geleden uitbrak, zijn alleen al dit jaar bijna 1.200 doden gevallen. Azerbajdzjan heeft eigen munt moskou» Azerbajdzjan heeft zaterdag zijn eigen munt, de 'manat', geïntroduceerd. Naast de manat blijft de roebel in om loop. Een manat is tien roebel waard. Watergate-rechter Sirica overleden Washington Rechter John J. Sirica, die bij de ontrafeling van het Watergateschandaal rond toenmalig president Richard Nixon een belangrijke rol speelde, is vrijdag op 88-jarige leeftijd in Washington overleden. Hij stierf aan een hartaanval, zo heeft het ziekenhuis meegedeeld. Het was Sirica, die onder andere be sliste dat het Witte Huis de beruchte Nixon-bandopnamen openbaar moest maken, die uiteindelijk tot zijn val leidden. Israëlische kolonisten hebben de Likud-partij (oppositie) voorge steld om een schaduwregering te vormen voor de bezette gebieden waar zij „alle activiteiten op het gebied van medische zorg, onder wijs en veiligheid willen controleren." Dit maakte de woordvoerder van de Raad voor de Nederzettingen, Bob Lang, gisteren bekend. In de schaduwregering zouden onder anderen de vorige minister van woningbouw, Sharon, en de ex-minister Levy van buitenlandse zaken zitting moeten nemen. De kolonisten verzetten zich tegen stopzetting van de bouw van 6.000 woningen door de regering Ra bin. Ook hebben zij het niet begrepen op de beslissing van de rege ring om onteigende grond van Palestijnen niet meer voor particu liere woningbouw te verkopen. Elke minuut sterft een Somaliër van de honger Gewapende plunderaars hebben gisteren in Somalia voedselkonvooien overvallen en daarmee de levenslijn van de haven van Muqdisho naar duizenden stervende Somaliërs geblokkeerd. In Somalia dreigen 4,5 miljoen mensen van honger te sterven. Iedere minuut sterft er een mens, meestal een kind. Rivaliserende bendes, die elkaar bevechten om het recht de kon vooien te bewaken en lossen, overvielen gisteren vrachtwa gens van hulpkonvooien die de 'Groene Linie' in Muqdisho overstaken. Door de acties van de bendes is het Wereldvoedsel programma (WVP) van de Vere nigde Naties in Muqdisho, waar twee voeselschepen gelost wer den, stil komen te liggen. Hulpmedewerkers zeggen dat de VN, die 500 man gewapende 'blauwhelmen' hebben toege zegd voor Somalia, in eerste in stantie moeten proberen de ha ven onder controle te krijgen. Somalia's interim-minister van buitenlandse zaken, Mohamed Ali Hamed, heeft echter gezegd dat zeker 15.000 VN-manschap- pen nodig zijn om de veilige distributie van aangevoerde voedselhulp te waarborgen. In Kismayo, in het zuiden van het land, drongen plunderaars door tot op het haventerrein en gingen er vandoor met 250 ton voedsel, waardoor het WVP daar gedwongen was het lossen van een schip te staken. De plunderaars stalen ook alle die selolie, zodat het voedsel niet meer vervoerd kan worden. „Het is een gekkenhuis in de haven", zei een hulpmedewer ker, „een compleet anarchisti sche situatie". Het WVP slaagde er zaterdag wel in een luchtbrug te openen naar de streek Baldoba, in het zuidoosten van Somalia. Daar landde een transportvliegtuig met de eerste 18 ton eiwithou- dende koekjes. Volgens een VN- woordvoerder in Nairobi volgt binnenkort 5.000 ton zodat 200.000 mensen in Baldoba vier maanden lang gevoed kunnen worden. De Amerikaanse president Bush heeft extra voedselhulp ter hoogte van 145.000 ton toege zegd, die door een Amerikaanse luchtbrug via Kenya naar Soma lia gebracht moet worden. Van daag worden in de Kenyaanse hoofdstad Mombasa 33 Ameri kaanse militairen verwacht die de luchtbrug moeten voorberei den. De Kenyaanse politie heeft zaterdag bij een grootscheepse razzia in het hele land meer dan duizend illegale Somaliërs gear resteerd. VN-medewerkers meldden dat de meer dan 1.000 Somaliërs bij Nairobi in de open lucht de nacht moesten doorbrengen, zonder onderdak of voedsel. President Daniel arap Moi houdt de vluchtelin gen verantwoordelijk voor de snel stijgende criminaliteit in Kenya. Het Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingen van de VN heeft haar bezorgdheid uitgesproken over het lot van de arrestanten. Inwoners van de badplaats Soechoemi aan de Zwarte Zee zijn gisteren hun woonplaats ont vlucht om te ontkomen aan gevechten tussen Ge orgische troepen en opstandige Abchaziërs. Bij de strijd zouden zeker 20 mensen zijn omgekomen. De problemen begonnen eind vorige week toen Georgië troepen naar Abchazië stuurde om de ontvoerders aanhangers van de verdreven pre sident Gamsachoerdia van hoge regerings functionarissen op te sporen. Een van de gegijzel den, minister Gventsadze van binnenlandse za ken, werd vrijdag vrijgelaten. De Abchaziërs be schouwen de inval van Georgische troepen als een invasie, ondanks dat Abchazië een deel van Georgië is. De dreigende burgeroorlog is voor de Georgi sche leider Sjevardnadze de ernstigste crisis sinds hij in maart dit jaar aan de macht kwam. Met hele families tegelijk ontvluchten Afghanen de hoofdstad Kabul, die al ruim een week wordt bestookt door strijders van de radicale verzetsbeweging Hezb-i-lslami. foto», De vijftien weken oude regering van Afghanistan, die uit vroegere opstandelingen tegen het com munistische bewind bestond, is gisteren uiteen gevallen. President Rabbani verbrak officieel elke regeringssamenwerking met het radicale verzet Hezb-i-Islami en ontsloeg premier Farid, een ver trouwelingvan Hezb-i-Islami-leider Hekmatyar. Al ruim een week bestoken radicale verzetsstrij ders de hoofdstad Kabul. De groep eist onder meer dat de Oezbeekse milities de hoofdstad ver laten omdat hun leider, Rashid Dostum, heel lang het communistische bewind heeft gesteund. De stap van Rabbani betekent het einde van pogingen van de regering om het interne conflict tussen de verschillende verzetsgroepen in Afgha nistan op vreedzame wijze op te lossen. Hekma tyar heeft na het ontslag van de premier gezwo ren zijn aanvallen op de hoofdstad voort te zetten totdat zijn eisen zijn ingewilligd. Het dreigement had tot gevolg dat ook het afgelopen weekeinde de exodus van burgers uit Kabul onverminderd doorging. Hekmatyar heeft gisteren benadrukt dat hij geen inmenging van buitenaf zal dulden. Hij ver weet de regering de VN te hebben gevraagd troe pen naar Afghanistan te sturen. Volgens Radio Kabul heeft de regering formeel de VN gevraagd haar te helpen „de hoofdstad vrede en zekerheid te verschaffen en een einde te maken aan Hek- matyars boosaardige en zelfzuchtige aanvallen op onschuldige onbeschermde Afghaanse burgers" De Verenigde Naties hebben bijna al hun me dewerkers uit Kabul geëvacueerd wegens de hevi ge gevechten in en rondom de stad. De VN is de eerste internationale organisatie die zijn perso neel terugtrekt. berujn hans hoogenduk correspondent Meer dan 2000 neo nazi's heb ben zaterdag in het Oostduitse Rudolstadt de vijfde sterfdag van Hitiers plaatsvervanger Rudolf Hess herdacht. Begeleid door een politiemacht van 1000 man liepen ze, nazi-liederen zingend en kreten tegen buiten landers slakend, door de kleine Thuringse stad. De mars verliep zonder gewelddadige inciden ten, mede doordat linkse tegen- demonstranten op grote afstand werden gehouden. De politie greep niet in, hoewel veel de monstranten nazi-onderschei dingen droegen en nazi-vlaggen bij zich hadden. De hele dag waren de rechts- extremisten, geschaduwd door de politie en linkse tegenstan ders, op zoek geweest naar een plek voor hun demonstratie. In het Beierse Wünsiedel, waar Hess begraven ligt, gold net als in alle omringende plaatsen een demonstratieverbod. Enkele rechts-extremisten die toch tot het hermetisch afgesloten stadje waren doorgedrongen, werden opgepakt. Tientallen anderen werden elders in voorlopige hechtenis genomen wegens het roepen van nazi-kreten en het dragen van wapentuig. De vroegere Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker heeft leverkanker in een verge vorderd stadium. Dat is volgens zijn advocaat Wolfgang Ziegler aan het licht gekomen bij het eerste routine-onderzoek in de ziekenboeg van de Berlijnse ge vangenis Moabit, waar de 79-ja- rige sinds zijn gedwongen ver trek uit Moskou verblijft. De verdediging heeft ontslag uit het voorarrest gevraagd en wil dat de rechtbank afziet van het proces, waarin Honecker te recht moet staan wegens zijn aandeel in het doden van vluch telingen bij de Berlijnse muur. Als argument wordt aangedra gen dat de levensverwachting van Honecker geringer is dan de procesduur, die op minimaal twee jaar wordt geschat. Woordvoerster Fölster van de Berlijnse justitie deelde mee dat haar niets bekend is van een acute ziekte of een dramatische achteruitgang in de gezond heidstoestand van Honecker. Ziegler zei dat zijn cliënt gede primeerd reageerde op de dia gnose, maar toch zo goed en zc kwaad als het gaat verder wil le ven. Volgens hem is bij computertomografie een onge veer vijf centimeter groot ge zwel in de buurt van de lever vastgesteld. Na vergelijking met het resultaat van een in 1990 uitgevoerd onderzoek zou dui delijk zijn geworden dat het om een kwaadaardige metastase gaat. In het verleden zijn steeds weer speculaties opgedoken over Honeckers gezondheids toestand. In 1990 werd bij een operatie een tumor aan de nie ren verwijderd. Bijna twee jaar later, toen Honecker al zijn toe vlucht in de Chileense ambas sade in Moskou had gezocht, spraken zijn verdedigers van een ernstige leverziekte. Bij een onderzoek in een Moskous zie kenhuis stelden de artsen een, gezien Honeckers leeftijd, rela tief goede gezondheidstoestand vast. Het weekblad Der Spiegel meldt vandaag echter dat er duidelijke aanwijzingen zijn dat de medici de werkelijke toe stand versluierden om de uitle vering van de oude communist aan Duitsland mogelijk te ma ken. Het blad schrijft verder dat na een tweede onderzoek in maart de artsen verklaarden dat Honecker geen kanker had. In Chili sloeg daarna de pro- Honeckerstemming om, waar door de Chileense regering de vrije hand kreeg om de onge liefde gast uit de ambassade in Moskou te krijgen. Mocht Honecker werkelijk ongeneeslijk ziek zijn, dan zal dit ingrijpende gevolgen heb ben voor het proces, waarin de vroegere Oostduitse top terecht moet staan. Een zieke Honecker zou niet meer dan een paar uur per week verhoord kunnen wor den. Brasilia Rond 300.000 mensen hebben gisteren in de Braziliaan se hoofdstad Brasilia de afzetting geëist van president Collor de Mello, die zij schuldig achten aan corruptie. De president had tot een demonstratie voor de rege ring opgeroepen, waarbij men in de Braziliaanse nationale kleuren groen en geel zou verschijnen. Maar het overgrote deel van de betogers verscheen in zwarte kle dij. De twee meisjes dragen de leus 'Gevang voor Collor en zijn dieven'. Op de demonstratie werden slechts zo'n 500 mensen geteld, die vóór de regering op- fotoafp President Mobutu van Zaïre heeft beloofd dat hij samen zal werken met zijn aartsrivaal Etienne Tshisekedi, die zaterdag door de nationale conferentie voor de tweede keer binnen een jaar tot premier werd gekozen. De conferentie moet Zaïre naar een meerpartijen democratie De president, die al 27 jaar de macht stevig in handen heeft, zei dat hij bereid was Tshisekedi te helpen de funderingen te leg gen voor een „bloeiende en de mocratische" Derde Republiek. De 59-jarige politicus die tot symbool geworden is van de oppositie tegen het bewind van Mobutu, zal op korte termijn een overgangsregering vormen die in functie blijft tot er alge mene verkiezingen gehouden worden. Daarvoor is nog geen datum afgesproken. Zijn naam werd genoemd voor de opvolging van premier Nguza Karl-I-Bond sinds Mo butu ermee instemde dat de conferentie een nieuwe premier koos. Het nieuws van zijn ver kiezing, dat rechtsreeks via ra dio en televisie omgeroepen werd, leidde tot spontane vreugde-uitingen op straat. Au to's reden met toeterende claxons door Kinshasa terwijl zijn aanhangers met boomtak ken zwaaiden. Tshisekedi, die kandidaat was namens de oppositionele coali tie van de Heilige Unie, geldt als de onverzoenlijkste tegenstan der van Mobutu. Hij was in ok tober vorig jaar korte tijd pre mier, nadat Zaïre getroffen was door rellen waarbij het leger be trokken was, maar Mobutu ont sloeg hem toen hij weigerde trouw te zweren aan de presi dent en de grondwet. 'Het vuile werk opknappen voor Europa spoedig bij het restant van Joe goslavië (Servië en Montenegro) voegen. „Alle Serviërs moeten in één staat leven." Drljaca heeft geen last van aan tijgingen dat hij betrokken is bij „etnische zuiveringen", wreed heden pleegt of meewerkt aan het opzetten van concentratie kampen. Voor hem gaat het om de oprichting van een nieuwe Servische staat en om de strijd tegen de islam. Drljaca: „Servië is gedwongen in de frontlinie te vechten tegen de islam. Europa heeft dit ver oorzaakt door de moslims een eigen staat te geven, terwijl ze weet dat de Serviërs nooit ak koord gaan in zo'n staat te leven of zich te gedragen volgens de regels van de islam". De gevoelens van Drljaca zijn die van veel Serviërs in dit deel van het voormalige Joegoslavië. Zij menen dat zij niets anders doen dan zich verdedigen. Vol gens Drljaca zijn alle repressie ve maatregelen erop gericht te voorkomen dat de moslims uit voering geven aan hun samen zwering de Serviërs te vernieti gen. Het bestaan van zo'n kom- plot had hij opgemaakt uit door hem in belag genomen docu menten van een gearresteerde moslim-functionaris. „De man gaf ze aan mij in ruil voor zijn „Europa heeft Servië op genie pige wijze opnieuw in een posi tie gebracht dat het moet optre den tegen de islam", zegt de Bosnische Serviër Simo Drljaca. „Europa is feitelijk een hoer die ons het werk laat doen." Drljaca zegt dat hij en andere Serviërs een historische missie vervul len: Europa beschermen tegen de islam. Simo Drljaca is politiechef in de Noordbosnische stad Prijedor, waar al duizenden moslims zijn weggejaagd en de Verenigde Naties momenteel proberen te voorkomen dat nog eens 28.000 burgers eenzelfde lot onder gaan. In Prijedor patrouilleren gewapende Serviërs in de stra ten en houden moslims zich schuil in hun huizen na docu menten te hebben ondertekend „vrijwillig" het gebied te zullen verlaten. Ze wachten totdat ie mand een konvooi organiseert waarmee zij wegkunnen. Drljaca is ervan overtuigd dat Serviërs nooit in een Bosnische staat kunnen leven. „Dit is de Servische republiek van Bosnië- Hercegovina. We hebben eigen grenzen, onze vlag en ons wa pen. Daar kan geen onduidelijk heid meer over bestaan. Onze cL" Volgens

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4