vooe m Belasting hoger, premies lager Binnenland Stichting wil duizend Bosniërs overbrengen Justitie heeft sleutel Rotterdamse moorden Veroordeeld door de etten Agente verdrinkt in wagen van arrestant Hilversum protesteert met stille tocht tegen racisme 'Een schaamteloze vertoning in Japan' MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 3 gpo gemeenschappe^ke persdienst Ouders Nymphe eisen hulp politie vriescheloo» De ouders van de nu acht maanden Nymphe Poolman (7) uit Vriescheloo spannen een kort geding aan tegen de politie in Groningen als zij blijft weigeren een schriftelijke verklaring te zenden aan de Duitse variant van het Nederlandse televisieprogramma 'Opsporing Verzocht'. Advo caat Moskowicz eist namens de ouders binnen vier dagen zo'n brief. Daarin zou moeten komen te staan dat het in deze vermis singszaak om een misdrijf gaat en dat uitzending kan bijdragen tot een mogelijke oplossing van de affaire. Komt die brief niet, dan houden de makers van het programma 'XY-Ungelöst' de boot af. Vriescheloo ligt vijf kilometer van de Duitse grens. Oud papier smeult nog dagen na Het nablussen van de oud papier-brand die zater dagavond is ontstaan in de opslagloodsen van een papierbedrijf in Rotterdam, neemt nog zeker enkele dagen in beslag. De brandweer zette 120 brandweerlieden en drie blusboten van de Havendienst in, maar stond vrijwel machteloos tegen de 7500 ton papier. „Pappen en nathouden en zorgen dat het vuur niet overslaat", was het enige mogelijke, aldus hoofdofficier Timmer van de Rotterdamse brandweer. De vuurzee, pal tegenover het Feyenoordstadion, trok honderden kijkers. Polder weer voor eenderde leeg groningen Ongeveer eenderde van het water dat na een dijk doorbraak terecht is gekomen in de Tusschenklappenpolder bij het Groningse Muntendam, is weer weggepompt in het Wilder- vanckkanaal. De pontonbrug die militairen vorige week over het kanaal legden, is vanmiddag verwijderd. De brug is niet meer nodig omdat de dijk voldoende is versterkt. Vele honderden toe schouwers zorgden overgelopen weekeinde voor overlast langs het kanaal. Tientallen automobilisten kregen een bekeuring van 250 gulden wegens het stoppen langs de weg. Duitser verdrinkt bij reddingspoging petten. Een 43-jarige man uit Düsseldorf die in Petten op vakan tie was, is gistermiddag verdronken bij een poging een jongen van de verdrinkingsdood te redden. De Duitser wandelde met zijn echtgenote langs het strand van Sint Maartenszee toen het echtpaar vanuit zee hulpgeroep van een kind hoorde. Terwijl de vrouw naar de reddingsbrigade snelde, trachtte de man de bij een strekdam in nood verkerende jongen uit het water te halen. De sterke stroming rond de pier sleurde hem echter mee. De reddingsbrigade kon alleen het kind tijdig uit het water halen. Wereldrecord solexrijden voor goed doel vlagtwedde Vier mannen uit Vlagtwedde hebben gisteren een nieuw wereldrecord gevestigd. Ze verbeterden het werelduur record solexrijden van 50 uur, dat 20 jaar geleden ook al in Vlag twedde werd gevestigd, met 22 uur en zetten het op 72 uur. Wil ly Huls, Henk Schokkenbroek, Jan Hidding en Ronald van Strien krijgen voor hun succesvolle recordpoging, die in het Guinness Book of Records zal worden bijgeschreven, een bedrag van 8000 gulden. Van dat geld zal een 3-jarig Pools jongetje, dat vanaf zijn middel spastisch is, medische hulpmiddelen krijgen. Ministerie niet blij met particulier initiatief den haag anp-gpd De overheid en Vluchtelingen- Werk Nederland zijn niet geluk kig met privé-initiatieven om Balkan-vluchtelingen naar ons land te halen. De stichting Bos- nië-Hercegovina is momenteel bezig ongeveer duizend vluch telingen over tè brengen, terwijl het overleg tussen de verschil lende ministeries en humanitai re organisaties over een gecoör dineerde aanpak nog moet be ginnen. Zaterdag diende initiatiefne mer Huremovic van de stichting Bosnië-Hercegovina het ver zoek in om enkele tientallen Bosnische vluchtelingen naar Nederland te mogen brengen, die al klaar staan in het stadje Capljina. De Nederlander van Bosnische afkomst regelde eer der de overtocht 'van ruim 320 Bosniërs. Het ministerie van justitie staat daar „niet onwelwillend" Doden Brielse meer pleegden vier moorden rotterdam marcel potters De Rotterdamse Justitie denkt met de aanhc-uding van een 25- jarige Rotterdammer eind vori ge maand de sleutel in handen te hebben tot een hele serie misdrijven in de Maasstad. De man wordt volgens officier van justitie Moraal verdacht van het medeplegen van de moord op drie Turkse mannen in de Portugesestraat op 29 februari. Hij zou samen met drie andere Turken, die later eveneens wer den vermoord en onthoofd bij het Brielse Meer werden gevon den, de slachtoffers met mes steken om het leven hebben ge bracht. Moraal: „Wat de Rotterdamse moorden betreft weten we on geveer hoe het zit. De verden king is verder dat de drie man nen die in maart vermoord bij het Brielse Meer zijn aangetrof fen, ook de hand hebben gehad in andere ernstige misdrijven in Rotterdam." Volgens de advocaten van de verdachte heeft hun cliënt geen aandeel gehad in, de slachtpar tij, die volgde op een ruzie om 20 kilo drugs. Volgens hen heeft het drietal hun cliënt gedwon- anlooZomer betekent folklore om toeristen te lokken. In het Drentse Anloo herleefden daarom zaterdag even de Middeleeuwen. Het dorp stond in het teken van de etstoel, het oude Drentse gerechtshof. De 24 etten, de boerenrechters in de etstoel, gaven tijdens een voorstelling in de kerk hun oordeel over allerlei zaken. Waarna voor enige beklaagden het schandblok volgde. foto anp Raymond rutting dordrecht gpd Een 26-jarige agente van de ge meentepolitie Dordrecht is za terdagnacht verdronken nadat zij in het centrum van de Mer- westad met de auto van een ar restant te water was geraakt. De vrouw had 's nachts rond drie uur assistentie verleend aan collega's die een 30-jarige automobilist uit Dordrecht had den achtervolgd wegens een aantal verkeersovertredingen. De man kon in het centrum van Dordrecht worden aangehou den. Hij bleek zijn auto bij de haven te hebben achtergelaten. De politie-agente wilde die auto naar het politiebureau in Dordrecht brengen. Nadat zij de wagen had gestart, rolde die vooruit de haven in waarbij de auto op zijn kop tussen een woonschip en de kade in het water terecht kwam. Pogingen de vrouw te redden mochten niet meer baten. Zij is vermoedelijk tijdens de val be wusteloos geraakt. De reddings werkzaamheden werden vol gens de politie ernstig bemoei lijkt doordat de wagen klem zat tussen de kade en het schip. Het slachtoffer werd buiten be wustzijn overgebracht naar het Merwedeziekenhuis in Dordrecht, waar zij korte tijd la ter overleed. De agente werkte nog maar kort bij het politie korps in Dordrecht. Nog 1300 nertsen zoek in Rosmalen rosmalen gpdontsnapten. Volgens de woordvoerster van het bedrijf kan het nog weken duren voor de ontsnapte dieren terecht zijn. De kans dat ze in het wild overleven acht zij ge ring, omdat de roofdiertjes in gevangenschap zijn opgegroeid. Dat neemt niet weg dat er een gerede kans is dat ze kippen, konijnen en duiven doodbijten van mensen in de buurt. „Met een jachtgeweer in het kippen hok gaan zitten is het enige dat dat kan voorkomen", zegt poli tiewoordvoerder Verschuur gekscherend. Nog zo'n 1300 nertsen zijn zoek in het Brabantse Rosmalen. Me dewerkers van nertsenfarm Norka hebben dit weekeinde nog overal in de buurt dieren opgehaald die particulieren zelf hadden gevangen in huis of tuin. De dieren waren wijdag avond ontsnapt nadat vijf jon getjes een gat in de afrastering hadden gemaakt en vervolgens honderden hokjes hadden opengezet. Snel ingrijpen kon voorkomen dat alle 5.000 losge laten nertsen van het terrein Kabinet ontvouwt plannen voor 1993 tegenover, maar zei niet steeds verrast te willen worden door particuliere initiatieven. Het mi nisterie werkt liever samen met het Hoge Commissarriaat voor de Vluchtelingen van de Vere nigde Naties (UNHCR) in Genè- ve omdat de opvang dan beter te plannen is. Bij Vluchtelingenwerk Neder land hebben zich inmiddels 2.500 gastgezinnen gemeld die vluchtelingen willen huisvesten. Volgens woordvoerder Heer- kens kunnen op die manier tus sen 5.000 en 7.000 mensen tij delijk worden opgevangen. De Nederlandse regering be sloot afgelopen week 4.000 extra opvangplaatsen te creëren voor Bosnische vluchtelingen, bo venop de 1.600 plaatsen die al voorhanden zijn. De vluchtelin gen worden ondergebracht in militaire complexen, ziekenhui zen, internaten en bungalow parken. De belastingen gaan komend jaar met ruim een miljard gulden omhoog. Dit ondanks de BTW-verlaging met 1 procent en de verhoging van de belastingvrije som (het deel van het inkomen waarover geen belasting wordt be taald). De sociale premies moeten daarentegen omlaag met 0,4 procent voor werknemers, en met 1,25 procent voor werkgevers. Of dat lukt, hangt mede af van het ha len van bezuinigingen in de sociale zekerheid. compensatie wil het kabinet de accijns op diesel tijdelijk (alleen in 1993) met een cent per liter verhogen. Deze verhoging komt bovenop een stijging van de dieselaccijns met tien cent per liter op 1 januari 1993. De motorrijtuigenbelasting zal op basis van de Tussenba lans verder omhoog gaan. Dat den haag gpd Aldus de nieuwe belastingplan nen van het kabinet. Eerder al liet minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat weten dat de belasting op pleziervaartui gen wordt uitgesteld wegens forse kritiek op het wetsontwerp van de Raad van State. Ter levert 520 miljoen gulden op. In de voornemens is ook rekening gehouden met het omzetten van de bijzondere verbruiksbe lasting op auto's in een nieuwe belasting, waarbij het tarief is afgestemd op de mate van ver vuiling van de auto. Het huurwaardeforfait (de be lastingtoeslag voor eigenaar-be woners van huizen) gaat op 1 januari volgens eerdere plannen met 0,4 procent omhoog. Er komt verder een milieubelas ting op grondwater en afval. Die moet totaal 435 miljoen gulden in het laadje brengen. In het beeld is geen verdere verhoging van de milieubelasting WABM op brandstoffen opgenomen. De BTW-verlaging kost het kabinet komend jaar bijna 2 miljard gulden, de verhoging van de belastingvrije som 815 miljoen. In de kabinetsplannen is 270 miljoen gulden vrijge maakt voor een verdere verho ging van de belastingvrije som in 1994. Voor 1993 is vooralsnog geen extra geld uitgetrokken. In de cijfers is geen rekening gehouden met de stijging van gemeentelijke lasten. Bereke ningen wijzen echter uit dat die komend jaar met zeker 500 mil joen gulden omhoog gaan. Een andere forse stijger is de premie voor de AWBZ, waaruit een steeds groter deel van de zietekosten wordt betaald. De nominale premie (een vast be drag in guldens per jaar) moet volgende jaar met 50 gulden per volwassene omhoog moeten tot 180 gulden. De procentuele pre mie AWBZ zou met 0,05 pro cent omlaag kunnen tot 7,25 procent. De hoogte van de ziektekos tenpremies staan overigens on der grote druk. Zo dreigt er een tegenvaller bij de uitgaven voor de specialisten van circa 300 miljoen gulden. Daarnaast is er nog een gat van 500 miljoen gulden uit eerder afgesproken maar niet gehaalde bezuinigin gen over 1991 en 1992. Pakje sigaretten 35 cent duurder Een pakje sigaretten van 25 stuks gaat op 1 januari 5,40 gulden kosten. Dat is het ge volg van een Europese richt lijn die bepaalt dat 57 pro cent van de prijs uit accijns moet bestaan. Op grond van de Tussen balans was al vastgesteld dat de prijs van een pakje siga retten van 25 stuks zou wor den verhoogd van 5,10 tot 5,35 gulden. Daar komt nog een dubbeltje bovenop om dat de prijs exclusief accijns is gestegen en deze prijsstij gingen via de Europese richt lijn moeten worden doorbe rekend in de vorm van ac cijnsverhoging. De verlaging van het hoge BTW-tarief met 1 procent verzacht de pijn voor de roker met een stui- Herdenking doodgeschoten Marokkaanse jongen Verontwaardiging bij herdenking Japanse capitulatie gen mee te gaan naar de Por tugesestraat en later naar de Vierambachtsstraat, waar ze een 30-jarige Turkse kapper vermoordden. Hij zou slechts getuige van de moordpartijen zijn geweest. „Hij is zo vriende lijk geweest om Justitie te hel pen. En wat krijgt hij voor die behulpzaamheid? Stank voor dank. Ze leggen hem nu ten las te dat hij aan die moorden heeft deelgenomen", aldus een van de raadslieden. De Rotterdamse politie ver klaarde al in juni verband te zien tussen de diverse moorden op Turkse mannen, waarvan de eerste rond nieuwjaar werd ge pleegd. Een hele serie verdach ten werd aangehouden, maar uiteindelijk bleef alleen de 25- jarige Rotterdammer over. Een andere belangrijke verdachte in de nog duistere Brielse zaak, een 24-jarige Turk, werd op 12 maart aangehouden, vrijgelaten en vervolgens vorige maand nogmaals aan de tand gevoeld. Justitie zegt dat nog een lange weg is te gaan. Moraal: „We hebben het hier over een milieu waarin politie onderzoek niet eenvoudig is." Honderden mensen liepen gisteravond mee in de stille optocht in Hil versum. In het midden (met baard) de vader van de overleden jongen. Naast hem buurtbewoners Reker, die de stervende jongen in zijn armen hield. foto anp edwin jansen basketbalveldje behoort, hield de zwaargewonde jongen in zijn armen kort na de schietpartij. In de stoet liepen zeer veel Marokkanen mee, maar ook Turken en Nederlanders sloten zich aan bij de voettocht. De stille tocht werd een indrukwek kende vreedzame demonstratie tegen racisme en intolerantie. Aan het hoofd droegen de va der en broers van het slachtoffer en Rekers een groot spandoek mee waarop stond Voor tole rantie, tegen discriminatie'. Bij het speelveldje lieten verschil lende mensen hun emoties gaan en huilden. Burgemeester Kraaijeveld-Wouters betuigde haar diepe medeleven. De bloemen op het basket balveldje zijn vanmorgen ver plaatst naar het beeld Toleran- cia op het plein bij het Hilver- sumse station. Er bestaan plan nen om op de plaats waar de jongen werd doodgeschoten een herdenkingstegel te plaat sen. Het stoffelijk overschot is vandaag naar Marokko ver voerd om daar te worden begra- Ongeveer 900 mensen hebben gisteravond deelgenomen aan een stille tocht van Bussum naar de plek in de Hilversumse Meent, waar vorige week een 15-jarige Marokkaanse jongen door een buurtbewoner werd doodgeschoten. Daar wachtten nog eens een paar honderd Meentbewoners de stoet op. In de stromende regen legden familieleden en vrienden van het slachtoffer en onbekenden bloemen en kransen neer op het tegelpad bij het basketbal veldje, waar de in Marokko ge boren jongen werd getroffen. De buurtbewoner schoot de jongen dood en verwondde een tweede omdat hij zich ergerde aan de herrie op het veldje. Buurtbewoner R. Rekers en broers van de jongen beschul digden de schutter en omstan ders die werkeloos toekeken hoe de jongen na de fatale schoten crepeerde, vorige week in Het Parool van een racisti sche moord. Rekers, wiens zoon tot de groep jongeren op het den haag-tokyo gpd-afp-rtr-anp De verontwaardiging was groot, afgelopen zaterdag tijdens de herdenking van de Japanse ca pitulatie op 15 augustus 1945, die het einde van de Tweede Wereldoorlog markeerde. Ver ontwaardiging, omdat in Japan de historische datum werd her dacht met eerbewijzen aan alle slachtoffers, inclusief de ter dood veroordeelde oorlogsmis dadigers. Zelfs ministers waren bij die herdenkingen aanwezig. „Een schaamteloze verto ning", zei voorzitter Boekholt van de stichting Herdenking 15 augustus 1945 in zijn openings toespraak in het Haagse Con gresgebouw voor de 2000 aan wezigen. „Een vertoning die ge tuigt van miskenning van de Ja panse regering ten aanzien van haar oorlogsverleden en van minachting van de slachtoffers die wij vandaag herdenken." Negen Japanse ministers brachten zaterdag een bezoek aan de Yasukuni-tempel, waar de geest wordt geëerd van de ruim 2,5 miljoen militaire slachtoffers die sinds het einde van de vorige eeuw zijn omge komen ter verdediging van Ja pan. Onder wie is generaal Hi- deki Tojo, premier van Japan tijdens de aanval op Pearl Har bor en onder meer verantwoor delijk voor de aanleg van de Bir- ma-spoorlijn. Tojo en zes ande re Japanse oorlogsmisdadigers, die eveneens in de tempel wor den geëerd, zijn in 1947 door het Internationale Tribunaal in Tokyo ter dood veroordeeld en in 1948 geëxecuteerd. Hoewel Yasukuni geen be graafplaats is, staan er grafzui len met de namen van gesneu velde militairen en gedenkste nen voor kamikazes en leden van de militaire politie Kempe- tai In de tuinen van de tempel staat het Japanse oorlogsmuse um, het Yushu-kan met afbeel dingen van kamikaze-vliegtui gen, de menselijke torpedo's, en schilderijen waarop de daden Nabestaanden en militairen legden zaterdag kransen bij het Indische Monument in Den Haag. toto anp» ar thur 8as tiaanse laatste jaren hielp gezegd: je gaat nog een keer door de hel, maar nu gaan we samen, ik laat je niet alleen." 's Middags wer den bij het Indisch Monument in de Scheveningse Bosjes ter nagedachtenis van alle slachtof fers van de oorlog met Japan kransen gelegd door vice-pre mier Kok en minister van D'An- cona van WVC en door tal van organisaties en belangengroe peringen. Enkele Indische orga nisaties weigerden deel te ne men omdat volgens hen de Ne derlandse regering te weinig werk maakt van de Japanse 'ereschuld', een financiële ge noegdoening voor het in de Tweede Wereldoorlog in Neder- lands-Indië doorstane leed. Vo rig jaar werd premier Lubbers bij het leggen van een krans met eieren werd bekogeld. Dit maal Meel hrl mislij; m .ir s. iir veningse Bosjes. van het keizerlijke leger worden geprezen. De bezoeker zoekt er vergeefs naar een verwijzing naar de aanval op de Amerikaanse vloot in Pearl Harbor op 7 december 1941. In het drukbezochte oor logsmuseum wijst niets op de misdaden van het Japanse leger in Azië tijdens de 'Grote Oorlog van Oost-Azië', zoals WO-II is Japan officieel wordt genoemd. Uit alle delen van Japan wor den jaarlijks duizenden mensen met bussen aangevoerd naar de bedevaartsplaats. Vorige week maakten al drie Japanse minis ters de reis naar de tempel. Pre mier Kiichi Miyazawa heeft af gezien van een bezoek om geen nieuwe polemiek in Azië te ont ketenen, met name in China waar keizer Akihito in oktober officieel op bezoek gut Miv.i zawa en Akihito woonden een andere plechtigheid bij in Ni- hon Budokan Hall, waar de 3,1 miljoen militaire en burger slachtoffers werden herdacht. Herdenken moet, zo zei gast spreker in Den Haag professor Bastiaans, bekend om zijn be handeling van oorlogsslachtof fers. Volgens de psychiater heeft herdenken een therapeutisch effect, omdat het meer is dan alleen maar over vervelende ge beurtenissen uit het verleden nadenken. „Het is een herbele ven, een opnieuw voelenzei Bastiaans „Herdenken kan de mogelijkheid bieden te verwer ken wat destijds niet verwerkt kon worden." Bastiaans stond uitvoerig stil bij zijn methode oorlogsslacht offers te behandelen. Geen ge bruik van medicijnen om ver driet. angst en oncontroleerbare woede te onderdrukken, maar de patiënt zijn gevoelens laten ventileren met behulp van hyp nose, narcose, psycho analyse en bewustzijnsverruimende middelen zoals LSD. „Ik heb te gen de slachtoffers die ik de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3