Eén vluchtelingendrama tegelijk Servische gevangenen krijgen slechtste cellen Leed dichtbij maakt meer los dan leed ver weg Feiten &Meningen 'Geloof van ondergeschikt belang in oorlog Bosnië' MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 2 Want hoe komt het toch dat begin juli het kabinet dagenlang moeilijk heeft ge daan over de gestegen kosten voor op vang van asielzoekers, terwijl vorige week in het debat over de opvang van 'Joegoslaven' de kosten tot een punt van later zorg zijn verklaard? Hoe komt het toch dat de Tweede Ka mer zich in debatten over asielzoekers uitleeft in uitspraken over procedures die weliswaar rechtvaardig, maar.vooral ook streng moeten zijn. En dat, nu de Joegoslaven in nood verkeren, het toela tingsbeleid opeens niet ruimhartig ge noeg kan zijn? Is ook voor de Tweede Kamer en de regering een vluchteling uit het voormalige Joegoslavië van een hogere orde dan iemand uit Irak of So malië? Dat gaat PvdA-Kamerlid Bert Middel veel te ver. Maar hij geeft toe: „Je moet er eerlijk in zijn. Het hemd is nader dan de rok. De ellendige situatie in 'Joego slavië' is natuurlijk een stuk dichter bij onze deur dan bijvoorbeeld Afrika. Ook de publieke opinie zal zo zijn invloed hebben op de Kamer, en al die gruwelij ke beelden die je ziet." Het is Middel ook opgevallen dat de ver ontwaardiging pas echt losbarstte, toen duidelijk werd dat er in Bosnië sprake is van een „etnische zuivering". „Dat zit, met de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog in gedachten, emotioneel natuurlijk heel diep, ook als je na de oorlog geboren bent. Ik heb dat bij alle fracties gemerkt. Dan gaan opeens heel andere criteria gelden. Het gevoel ook dat je jezelf later nooit mag verwijten dat dat je er niets aan gedaan hebt", al dus Middel. Volgens SGP-Kamerlid Van den Berg is er een belangrijk verschil tussen de 'Joe goslavische' vluchtelingen en de catego rie 'overige' asielzoekers. „Een deel van de asielzoekers bestaat natuurlijk uit echte vluchtelingen, die net als de 'Joe goslaven' worden vervolgd en moeten vrezen voor hun leven. Maar er is ook een niet onaanzienlijk aantal asielzoe kers dat niet echt vluchteling kan wor den genoemd, maar dat hierheen geko men is op grond van economische over wegingen. Terwijl bij de Joegoslavische vluchtelingen op voorhand vrij onom stotelijk vaststaat dat zij daadwerkelijk noodgevallen zijn. Van den Berg vreest ook dat er bij me nigeen sprake kan zijn van een verdrin gingseffect: „Het gevoel dat de proble men waarmee men in bijvoorbeeld Afri ka kampt niet nieuw zijn, dat ze zo im mens zijn dat men er toch niets aan kan doen, en dat men zich dan stort op dat gene dat dichtbij is. Het gevaar is er al tijd. Ik ben nog nooit in Somala ge weest, maar wel in Joegoslavië. Ik ken Dubrovnik en Mostar. Dan voel je daar toch wat nauwer bij betrokken." „Een paèr islamitische leiders hebben opgeroepen om met een eigen leger de moslims in Bosnië-Hercegovina te hulp te schieten als de Verenigde Naties niet in actie komen", benadrukt godsdienstwetenschapper drs. N. Landman, als docent Arabisch verbonden aan de uni versiteit van Utrecht. „Het is niet zo dat alle moslim-leiders dat willen. Bovendien heeft de Iraanse president Rafsanjani die oproep gelijk al afgezwakt." Landman gelooft niet dat de strijd in Bosnië en de wereldwij de verontwaardiging daarover, uiteindelijk uitmondt in een confrontatie tussen de islami tische wereld en het Westen, de „post-christelijke wereld". Niet te ontkennen valt dat zo links en rechts de oorlogstrom wordt geroerd. Enkele bladen in moslim-landen voeren sinds enige tijd een propaganda-oor- log tegen het Westen. Zo zou de Egyptische president Nasser bij nader inzien toch een westerse agent zijn geweest, de Amerika nen zouden de Golfoorlog heb ben geregisseerd en Israël zou Serviërs opleiden om de mos lims in Kroatië uit te moorden. Landman haalt de schouders op. „De overgrote meerderheid van de moslims laat zich aan dat soort dingen weinig gelegen liggen." Kruistochten „Iedereen wil natuurlijk wat doen aan de oorlog in Bosnië. Wat dat betreft is er niet zoveel verschil tussen het Westen en de islamitische landen. Alleen leggen zij meer dan wij de na druk op het feit dat de slachtof fers van het geweld moslims zijn. Dat spreekt meer tot.de verbeelding." Het is overigens maar de vraag in hoeverre de Bosnische mos lims zich verbonden voelen met de sterk theocratische geloofs genoten in Iran. Maar weinig moslims zijn zo streng in de leer als de Iraanse machthebbers. „Aan de Ramadan, de verplich te vastenperiode, houdt ieder een zich nog wel, al is het maar vanwege de buren. Maar de groep die vijf keer per dag bidt, is klein. Hetzelfde geldt voor de gelovigen die aan hun religie politieke gevolgen verbinden." In het verleden hebben zich grote confrontaties voorgedaan tussen de islamitische en de christelijke wereld. Kort na de dood van Mohammed in 621 maakte de islam ten koste van het christelijke Byzantijnse rijk een enorme expansie door en verspreidde zich vanuit Arabië tot Syrië en grote delen van Tur kije. De bezetting van Palestina was enkele eeuwen later aanlei ding tot de kruistochten waarbij christelijke legers probeerden de moslims uit Jeruzalem te verdrijven. Andere krachtmetingen tussen de grote machtsblokken, zoals de stichting van het Ottomaan se Rijk door de Turken aan het eind van de Middeleeuwen, ziet Landman eerder als conflicten tussen zich uitbreidende we reldrijken dan als werkelijke godsdienstoorlogen. Hetzelfde geldt voor de verovering later van islamitische landen in Noordafrika en Azië door Frankrijk en Groot-Brittannië. Derde Wereldlanden „De machtsverhoudingen in de wereld laten een echte gods dienstoorlog niet meer toe", meent Landman. „De Verenig de Staten en Europa hebben zo veel meer macht, die worden echt niet bedreigd door een paar Derde Wereldlanden ook al zijn er dan bij met veel olie dollars." Zeker zo belangrijk is dat de is lamitische landen absoluut geen eenheid vormen. Er zijn monarchieën bij en op socialis tische leest geschoeide repu blieken, arme en extreem rijke landen die onderling zeker niet altijd hartelijke betrekkingen onderhouden. Irak, Iran en Ku- wayt leven op voet van oorlog en tussen de Noordafrikaanse landen is 't ook allerminst koek „De meeste werden veertig jaar geleden pas onafhankelijk en kozen verschillende wegen om hun land op te bouwen." De meestal in het Westen opgelei de elite - zelf veelal niet zo strikt in de leer - had er toen ze aan de macht kwam, geen behoefte aan die identiteit te ontlenen aan de godsdienst, maar koos voor het nationalisme. Dat was aantrekkelijk omdat dat de christelijke minderheden niet uitsloot. Landman noemt de Egyptische president Nasser als voorbeeld van een nationalistisch leider. Niet voor niets heeft hij de radi-. caal islamitische oppositie waar mogelijk de kop ingedrukt. De opbloei van het fundamentalis me, zeker niet alleen in Egypte, is een reactie op het falen van dit nationalistisch streven. „De radicalen proberen nu hun kans te grijpen." Krediet Iran is het enige land waar dat werkelijk is gelukt en het heeft zich daarmee volstrekt geïso leerd. Sommige ajatollahs pro beren nu, zij het met radicale oplossingen voor het probleem in Bosnië, weer wat krediet te verwerven in de Arabische we reld, meent Landman. Niet alleen de Iraanse president reageerde gereserveerd. Ook de leiders van andere moslim-sta- ten waken voor al te veel en thousiasme. De Turkse regering drong er bij de Verenigde Naties op aan militair in te grijpen in Bosnië en sloot daarmee deel name aan een moslim-leger uit. Volgens de Turken zou de „strijd daarmee uitgroeien tot een religieus conflict, terwijl sprake is van een etnisch con flict". Ook Landman ziet niet in •waarom de moslim-landen zon der de Verenigde Naties daarin te kennen in de burgeroorlog tussen beiden zouden komen. „Ze zouden zich de woede van de rest van de wereld op de hals halen, en die prijs is te hoog." het een stuk beter. Senad en Nazif zijn respectievelijk soldaat van het Bosnische en het Kroatische leger. Ze hebben tien dagen celstraf gekregen wegens een vechtpartij. Ze delen een zeer ruime cel met een apart toilet. Ze bezitten in ruime mate sigaretten, op tafel ligt een boek en een schaakspel. Senad en Nazif hebben de grootste lol. „Voor ons is het een soort va kantie, we hoeven nu tenminste niet te vechten." Premier Pelivan van Bosnië- Hercegovina zegt dat de gevan gen Serviërs hoogstwaarschijn lijk zullen worden uitgewisseld tegen Bosnische soldaten en burgers, die in Servische kam pen zitten. „Het liefst willen we ze ruilen tegen vrouwen en kin deren. Het Internationale Rode Kruis doet de onderhandelingen en wellicht dat we binnenkort met een uitwisseling kunnen beginnen." Nederland laat dezer dagen 'zien hoe gastvrij het is', om het motto van Vluchtelingenwerk nog eens aan te halen. Maar aan de overheid kan dat niet hebben gelegen. Die stelde nog geen maand geleden dat Balkan-vluchtelingen alleen met een geldig visum Nederland binnen konden komen. En die groep van 320 Bosniërs die dagenlang vastzaten in een bus op Kroatisch grondgebied, mochten van geluk spreken dat ze zonder papieren toch werden opgevangen. DEN HAAG MAURICE WILBRINK Het is een bizar en vrijwel on doorgrondelijk proces dat leidt tot een omslag in de Nederland se houding. Plotseling voelt zelfs de Nationale Woningraad zich geroepen tot een inspan ning voor de 'ontheemden' (een term ingevoerd door overheids- burocraten die zichzelf en het publiek willen wijsmaken dat de vluchtelingen hier maar kort zullen blijven). Je zal maar Somaliër zijn. Nu politici, publiek en media zo in beslag genomen worden door de ontwikkelingen op de Bal kan, blijft er nauwelijks aan dacht over voor het drama in de Hoorn van Afrikahonderd duizenden vluchtelingen, oor log, hongersnood, honderden doden per dag. Men schreeuwt er al maanden om interventie van de Verenigde Naties. Maar ook hier geldt: het oog van de wereld kan maar één drama te gelijk aanschouwen. Daar ver andert zelfs de secretaris-gene raal van de VN, Boutros Ghali, met zijn recente oproep niets Humanitaire organisaties oefe nen deze zomer steeds meer pressie uit om Somalia, waar nu eindelijk na maanden overleg 500 VN-militairen worden ge stationeerd, in het blikveld te krijgen van politiek, journalisten en publiek. Voor duizenden So- maliërs is het al te laat. Maar voor de hongerende overblijvers komt de groeiende aandacht hopelijk op tijd. De Novib heeft flink in zijn ad vertentiebudget getast: vorige week werd in verschillende kranten de politiek onder druk gezet met de oproep: doe iets, en doe het nu. Novib-medewer- ker Francesco Mascini: „Na tuurlijk gaat alle aandacht voor de Balkan nu ten koste van Afri ka. Bovendien blijkt dat afschu welijke beelden van gevluchte, hongerende Somaliërs niet het zelfde dramatische effect heb ben als gevangen Bosniërs ach terprikkeldraad." Mascini wijst erop dat blijkbaar alles went: zelfs beelden van een hongersnood in Afrika. Tenslotte zien we die beelden al sinds Biafra, eind jaren '60. „Als humanitaire organisatie mogen we dat natuurlijk nooit accepte- Artsen zonder Grenzen, dat haar team in april uit Somalia terugtrok omdat het er te ge vaarlijk werd, is een media-of fensief begonnen. Woordvoer der Marianne Meijerink: „We proberen er meer journalisten heen te krijgen. Er is een nieuwsbrief opgezet voor kran ten met informatie over de Hoorn van Afrika." Vluchtelingenwerk tracht te ver mijden dat de rest van het werk gaat leiden onder de inspan ning die Vluchtelingenwerk nu doet voor de opvang van men sen uit het voormalige Joegosla vië. Woordvoerder Jan Heer- kens erkent wel dat Vluchtelin genwerk met een zeker oppor tunisme de welkom-stemming jegens Balkan-vluchtelingen uitbuit. Ook nog aandacht vra gen voor Somaliërs is volgens hem 'technisch' onmogelijk. „Je kunt niet twee verschillende boodschappen tegelijk kwijt." De vraag is nu hoelang de 'Open het Dorp -sfeer aan houdt. Als de bestaande, de nieuwe, de geïmproviseerde en de tijdelijke voorzieningen voor vluchtelingen allemaal vol zit ten met 'ontheemden' uit het voormalige Joegoslavië die lan ger blijven dan voorzien waar laten we dan de volgende vluchtelingen? Die uit Somalia dus? Heerkens denkt dat de basis daarvoor is gelegd door de hart verwarmende manier waarop Nederland zich nu opstelt. Maar de wijze waarop Nederland tot twee weken geleden omsprong met de schlemielen van het Bal kan-conflict, voorspelt weinig goeds voor de slachtoffers die over een paar maanden of vol gend jaar aankloppen. Of gaat de Nationale Woningraad zich nu ook inspannen voor de hon gerende Afrikaan? Een moeder en kind liggen in de buurt van de hoofdstad Muqdisho bedelend op straat. foto ap VERSLAGGEVER Hij is duidelijk in elkaar gesla gen. Met gebogen hoofd staat hij voor zijn stinkende cel zon der ramen. In zijn cel liggen, naast een gat in de grond dat moet doorgaan voor een wc, voetboeien. Toch mag de Ser viër van geluk spreken. Sluip schutters worden meestal on middellijk gedood. Sinds vier dagen zit Savovic Miodrag (39 jaar) in de centrale gevangenis van Sarajevo. Solda ten van het Bosnische leger vonden onder zijn ligbad een Kalasjnikov en sindsdien zit hij opgesloten. Hij zegt goed te worden behandeld, ondanks zijn blauw geslagen ogen. „Ik ben van de trap gevallen", is zijn verklaring waaraan niet te veel waarde moet worden ge hecht. In de centrale gevangenis zitten naast gewone criminelen en Bosnische soldaten die wegens dronkenschap en vechtpartijen celstraf hebben gekregen, onge veer tien Serviërs. Ze worden verdacht van het geven van sig nalen aan de Servische artillerie in de omringende bergen, of zijn sluipschutters die gevangen zijn genomen. De meesten van hen wachten op transport naar de gevangenis Viktor Buban, even buiten Sarajevo, waar hon derden Serviërs worden vastge houden. De Bosnische autori teiten gaven geen toestemming om deze gevangenis te bezoe ken. De Franse minister van gezond heid, Kouchner, bezocht giste ren wel beide gevangenissen. Hij sprak met alle gevangenen. „Naar mijn mening worden ze, gezien de omstandigheden, niet onredelijk gehandeld. Ze verke ren in veel betere omstandighe den dan de gevangenen in Ser vische kampen. Die zijn ronduit miserabel", aldus de minister. Het Rode Kruis brengt elke week een bezoek aan beide ge vangenissen. SDS Savovic Miodrag, electriciën van beroep, was vorig jaar lid geworden van de SDS, de radi cale Bosnische partij van de Servische leider Karlovac. „Ze beloofde mij dat ik, als ik lid zou worden van de SDS, later een stukje land zou krijgen in Luca- vicja. In maart ging ik naar de bijeenkomsten van de SDS. Ze zeiden dat we werden bedreigd door andere nationaliteiten. We kregen wapens om ons te ver dedigen. We kregen ze niet van het leger, maar van de SDS." Nu zegt hij dat zijn lidmaatschap van de partij 'een vergissing' was. Het liefst wil Miodrag naar Belgrado waar zijn vrouw en twee kinderen verblijven. Twee cellen verderop verblijft Petrovic Spasoje (43 jaar). Hij werd enkele dagen geleden op- In Kroatië zijn eind vorige week Servische krijgsgevangenen ge ruild tegen Kroatische strijders. Dat zit er voor de Serviërs in Bos nië voorlopig niet in. foto epa weet eigenlijk niet waarom. Ver moedelijk omdat mijn broers bij de Servische troepen zitten." Hij zegt correct te worden be handeld. Zijn buurman Ivance- vic Mladen (56 jaar) zit gevan gen 'wegens samenwerking met de vijand'. Wat dat precies bete kent, wil hij niet zeggen, maar volgens de cipier wordt ook hij verdacht van het geven van sig nalen. De Servische gevangenen wach ten gelaten af. Ze zijn niet voor geleid aan de officier van justi tie. Ze hebben alleen te horen gekregen waarvan ze worden verdacht. Een advocaat hebben ze in al die dagen niet gezien, zo vertellen ze. De verdachten, die allen eenzame opsluiting heb ben, mogen alleen hun zeer kleine cel verlaten om water te halen. Ze hebben niets om te le zen. Ze krijgen twee keer per dag een bord rijst of spaghetti. De andere gevangenen hebben gepakt op verdenking van het geven van signalen aan de Ser vische artillerie om doelen te bepalen in Sarajevo. De Serviër zegt onschuldig te zijn. „Ik werd aangegeven door mijn buren, ik Landman: „Iran wil weer wat krediet i in de Arabische wereld. foto cpd roland de bruin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2