Leidsch Dagblad A Baghdad dreigt met actie tegen Kurden LEKKER GOEDKOOP 1.09 oh L Studenten maken kennis met Leiden Poolse man omgekomen bij brand in caravan 99;; 'Meevaller kabinet aan minima geven' Serviërs schieten hulpgoederen in brand MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39931 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Somalië de dupe 2 Het oog van de wereld kan maar één drama aanschouwen. De nood in Somalië krijgt daarom nauwelijks aandacht. Boos op Japan 3 Verontwaardiging bij de herdenking van de Japanse capitulatie in 1945. Japan bewijsteer aan oorlogsmisdadigers. Leverkanker 4 Erich Honecker heeft leverkanker. Zijn advo caat heeft daarom om een snelle vrijlating van de ex- DDR leider gevraagd. De Tijd van Toen 7 Geld speelde vorige eeuw een dominante rol in het Leidse studen tenleven. Over de aristro- craten en hun kliek. Italianen 7 Leidse hotelier over toeristeninvasie: 'Zo veel Italiaanse gasten heb ik in vijfendertig jaar niet meegemaakt' Paul Citroen 9 Toen Paul Citroen stierf, liet hij een collec tie van 1200 kunstwerken na. Een deel van de collec tie wordt nu geëxposeerd. Nog geen abonnee nri 071 -161400 DCLS 071 - 161353 leiden Een paar duizend nieuwe studenten maakten vanochtend bij Molen de Valk hun opwachting voor een eerste kennismaking met Leiden en zijn universiteit. Traditiege trouw begon daar de introductieweek voor eerstejaars, de zogenaamde El-Cidweek. De eerstejaars verzamelden zich om negen uur, om daarna in een feestelijke optocht naar de Hooglandse Kerk te lopen. Daar heetten on der meer de rector magnificus van de univer siteit, L. Leertouwer, en burgemeester C. Goekoop de studenten welkom. De El-Cid- week is bedoeld om nieuwe studenten weg wijs te maken. Gedurende vijf dagen maken ze onder meer kennis met de universiteit, de studentenverenigingen en de stad zelf. Het aantal eerstejaars is ditmaal overigens kleiner dan voorgaande jaren. De verwachting is dat zo'n 3.500 studenten zich in Leiden aanmel den, tegen ruim 3.700 vorig jaar. Ook lande lijk gezien daalt het aantal studenten. Dat heeft vooral te maken met de 'vergrijzing' van de bevolking. foto Bush woedend over 'uitlekkenbombardementen Irak is van plan een groot grondoffensief te beginnen te gen de Kurden, als de Verenigde Staten Baghdad bom barderen. Dat hebben Iraakse oppositieleiders bekendge maakt. Volgens een Kurdische woordvoerder zijn de Iraakse troepen in het Kurdische gebied, in het noorden van Irak, sinds vorige maand versterkt. BAGHDAD-WASHINGTON Ind-CPD-Rtr Het plan voor een Amerikaanse actie tegen Irak is naar buiten gebracht door een anonieme bron binnen het ministerie van defensie. President Bush heeft woedend gereageerd op aantij gingen dat hij met de militaire actie zijn beschadigde imago wil opvijzelen. Volgens opinie peilingen ligt hij ver achter op zijn Democratische rivaal voor het presidentschap, Clinton. ,,Ik ontken dat wij proberen een conflict uit te lokken voor poli tieke doeleinden", aldus Bush. Minister Cheney (defensie) noemde het absurd dat Bush zijn herverkiezing zou willen veilig stellen met bombarde menten op Baghdad. Ook Bush' campagnedirectrice Matalin wees die suggestie van de hand. Toch sluit niemand een spoe dige militaire actie uit. Bush be nadrukte dat alle opties nog steeds 'open' zijn. Saddam Hussein kan niet worden toege staan te dicteren wat wel en wat niet door de Verenigde Naties mag worden geïnspecteerd". Bush zou volgens de bron binnen het Pemtagon negen doelen willen bombarderen, waaronder de ministeries van militaire industrialisering en van defensie. De Amerikaanse omroep NBC wist gisteren te melden dat deskundigen van de luchtmacht in het diepste ge heim naar Saudi-Arabië zijn overgebracht. Zij bereiden een actie tegen de Iraakse lucht macht voor. Deze betreft het neerhalen van Iraakse toestel len, die in het zuiden shi'ieten bestoken. Ook de regeringen van de Golfstaten houden rekening met een militaire actie op korte termijn. Zij achten een Ameri kaanse luchtaanval zeer waar schijnlijk, omdat Irak voortdu rend de bestandsresoluties van de VN schendt. Ook de Nederlandse minister van Staat Max van der Stoel, VN-inspecteur voor de mensen rechten. acht een snelle con frontatie tussen de VS en Irak denkbaar. Hij noemde een mili taire interventie „een mogelijke oplossing voor zowel de Kurden als de shi'ieten". Het VN-team in Baghdad dat is belast met de inventarisering van Iraks wapenarsenaal, wil vandaag opnieuw gebouwen in specteren. Een weigering het VN-team toe te laten, zou voor de Amerikanen het signaal voor de aanval kunnen zijn. De Rus sische leider van het VN-team, Smidovitsj, wilde niet zeggen waar de inspecties van vandaag fjlaatsvinden. Het is de bedoe- ing dat het VN-te morgen verlaat. HET WOORD IS AAN Nancy Astor De belangrijkste gevaren in dit le ven zijn de mensen die alles wil len veranderen en de mensen die niets willen veranderen. VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland Cultuur Extra Familieberichten Programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Vannacht enkele opklaringen en vooral in het zuiden kans op mist banken. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden Overdag af en toe zon en op de meeste plaat sen droog Middagtemperatuur ongeveer 23 graden Wind in hoofdzaak uit zuidwest tot zuid, zwak tot matig, rond kracht 3 Russen halen 1.000 kilo goud naar boven Gouddelvers in-de mijnen in het verre oosten van Rusland heb ben dit jaar al meer dan dui zend kilo goud en platina gedol ven. Volgens persbureau ITAR- TASS zwoegen de mijnwerkers in Siberië, die voor het gouddel- vingsbedrijf Amoer werken, ze ven dagen per week en twaalf uur per dag om de kostbare me talen naar boven te halen. President Boris Jeltsin meldde begin dit jaar dat de Russische goudreserve in drie jaar tijd van 2.530 ton naar 253 ton geslon ken was. Gouddelvers die de handen extra uit de mouwen steken, verdienen 35.000 roebel (ongeveer 400 gulden) per maand zes mad het gemid delde Russische maandloon en hoeven geen belasting te be talen. Bovendien heeft de rege ring hun aan het einde van het jaar woningen beloofd. Haagse zwerfkat krijgt een chip DEN HAAG GPD Haagse zwerfkatten die worden gevangen en gesteriliseerd, krij gen voortaan een chip inge plant om identificatie mogelijk te maken. Zo wordt voorkomen dat de dieren twee keer onder het mes gaan. De stichting Zwerfkat, een initiatief van de Haagse afdeling van de Dieren bescherming, verwacht op den duur alle 3.000 'zwervers' in de stad te voorzien van een chip. Zodra zwerfkatten zijn geste riliseerd, worden ze weer losge laten. De chip bevat één num mer; verdere informatie wordt in de computer opgeslagen. Zwerfkat wil over twee maan den de eerste chip kosten: 15 gulden implanteren, omdat het merken van dieren met ta toeages onvoldoende werkt. De landelijke Dierenbescher ming is ingenomen met het plan en ziet mogelijkheden de chip te gebruiken bij alle huis dieren, die dan na zoekraken makkelijker kunnen worden te rugbezorgd. noordwukerhout» Een 33-jarige man uit Polen is in de nacht van vrijdag op za terdag om het leven gekomen bij een brand in een caravan op een kampeerterrein in Noord- wijkerhout. De man bleek door rookverstikking of koolmonoxi devergiftiging te zijn overleden. Campinggasten ontdekten te gen vier uur 's nachts dat de ca ravan in brand stond. Nadat ze zelf het vuur hadden geblust met emmers water en brand blussers, vonden ze in de cara van het gedeeltelijk verbrande lichaam van de man. De politie vermoedt dat de brand is ont staan door oververhitting van de gaskachel. Doordat de man niet meer in staat is geweest de kachel uit te doen, vloog de ca ravan in brand. Het slachtoffer verbleef al enkele maanden in Nederland. De caravan brandde geheel uit. James Grieve, nieuwe oogst handappelen, kilo Slavinken, kilo J490- 9.90 100 gram 2345 .159 albert heijn Deze aanbiedingen gelden tot en met zaterdag 22 augustus as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Jan Akkerman zwaar gewond bij auto-ongeluk Vakcentrales eisen behoud koopkracht van laagste inkomens Gitarist Jan Akkerman (45) is vannacht zwaar gewond geraakt bij een auto-ongeluk. Na een bezoek aan een popfestival in Ilpcndam reed Akkerman tegen half vijf richting Hoorn. Ter hoogte van Oosthuizen moest hij uitwijken voor een tegenlig ger en raakte van de weg. Via de berm en een sloot knalde hij tegen een boom. waarbij zijn auto over de kop sloeg en zich om de boom heen vouwde. Akkerman zat bekneld in het wrak en moest door de brandweer worden bevrijd. De meestergjtarist uit Heiloo, die grote bekendheid verwierf als lid van de popgroep Focus en in 1973 werd uitgeroepen tot beste gitarist ter wereld, is met twee gebroken ruggewervels en diverse kneuzingen opgenomen op de intensive-care afdeling van het Waterlandziekenhuis in l'urmerentl. den haag gpd Ajacied Danny Blind (met rugnummer 3) loopt juichend weg nadat hij de stand op 2-0 voor Ajax heeft gebracht. Dennis Bergkamp, ma ker van het eerste doelpunt, komt hem feliciteren. Doelman Joop Hiele van SVV/Dordrecht '90 zit verslagen op de grond. foto arthur bastiaanse/anp Topclubs winnen eerste ronde amsterdam/rotterdam De vaderlandse voetbalcompetitie is nog geen weekend oud of de drie topclubs in de eredivisie: Ajax, Feyenoord en PSV hebben zich al afgescheiden van de rest. Zij waren de enige ploegen die in de eerste ronde de volle winst binnenhaalden. Feyenoord deed dat op een zeer overtuigende manier tegen de FC Twente: het werd 5-0. Ook Ajax gaf tegen stander SW/Dordrecht '90 geen gelegenheid om te scoren. Zelf werkten de Amsterdammers er drie achter doelman Joop Hiele. PSV deed het nog iets bescheidener tegen Roda JC: 2-0 dankzij Kieft en Popescu. Bij FC Den Haag, dat weer is omgedoopt tot ADO, werden de supporters voorafgaand aan het duel tegen AZ geconfronteerd met een zeer strenge controle. Om relschoppers te weren moest iedereen zich legitimeren met een paspoort of rijbewijs. Bridgend wint Euro Rugby Toernooi leiden De finale van het vijfde Euro Rugby Toernooi van DIOK tussen Bridgend, de nummer drie van Wales en Gloucester, de nummer vier van Engeland was een bikkelharde, niet echt mooie, maar van begin tot het eind uitermate onderhoudende en spannende wedstrijd. Uitstekend ondercontrole gehouden ook door de Schotse toparbiter jim Fleming. De Welshmen trok ken uiteindelijk met 22-12 aan het langste eind. Zij vierden de ting alsof de ploeg de Europa Cup had binnengehaald. Leidse wielerronde zonder protest leiden De wielerronde van Leiden, zaterdag in de Professoren- wijk, werd een groot succes. Van eerder aangekondigde protes ten van buurtbewoners was niets te merken. „Een dagje geen uitlaatgassen is ook mooi meegenomen", was een postieve reac tie van een toeschouwer. De organisatie van Swift/Casba verliep op rolletjes en de Leidse wielerclub boekte ook nog twee over winningen dankzij Martir. Schalkers en Miguel van Kessel. FNV en CNV willen dat het kabinet de uit keringen en het minimumloon in 1993 ge lijk laat opgaan met de lonen in de bedrij ven. Alleen dan zijn de vakcentrales bereid tot centraal overleg met overheid en werk gevers over de arbeidsvoorwaarden voor 1993. Het kabinet moet de meevaller van 500 miljoen gulden gebruiken om de koop kracht van de minima op peil te houden, zo vinden beide centrales. De voorzitters van FNV en CNV, Stekelen- burg en Westerlaken, hekelden afgelopen weekeinde het kabinetsbesluit van mei om de uitkeringen en het minimumloon met niet meer dan 2 procent te verhogen, on danks de verwachte loonstijging van gemid deld 4,25 procent dit jaar. Ze wezen erop dat het kabinet nu allerlei andere ingewik kelde maatregelen bedenkt om de achter blijvende koopkracht van de laagste inko mens op peil te houden. Maar, aldus Steke lenburg, „het beste en simpelste zou zijn als het kabinet gewoon de koppeling zou door voeren". Koopkrachtverlies voor de minima betekent volgens Stekelenburg „een positie waar de vakbeweging met dit kabinet geen zaken kan doen". De FNV-voorman toonde zich verbaasd over het feit dat het kabinet pas na Prinsjes dag met vakbeweging en werkgevers wil proberen centraal overleg te voeren. Dat zou volgens Stekelenburg beter nu kunnen, omdat nu alles nog niet vastligt. Westerlaken hamerde erop dat „eerliik delen voor iedereen een vertrouwen wec kende maatregel zou zijn waarmee centraal overleg zin heeft". Voor vice-premier Kok had hij wat dat betreft niets dan lof, maar premier Lubbers noemde hij op dat punt „aarzelend en onduidelijk". Kok heeft het afgelopen weekeinde dui delijk gemaakt dat hij niet kan garanderen dat niemand er in 1993 op achteruit zal gaan. Hij wil wel alles op alles zetten om dat toch te bereiken en daarvoor desnoods de hogere inkomens laten inleveren. De PvdA steunt die beleidslijn, het CDA daarentegen is niet bereid de hogere inkomens te laten inleveren voor de lagere. rw kuntu !Noczü«DEP.?;J Voedselvoorraad verspreid over Bosnische stad Gorazde Het is niet waar dat de hele voorraad van 46 ton hulpgoede ren, die een VN-konvooi zater dag naar de belegerde Bosni sche stad Gorazde bracht, door de Serviërs in brand is gescho ten. De leider van het VN-kon vooi weersprak berichten dat dat wel zou zijn gebeurd, toen hij'terugkeerde in Sarajevo. De hulpgoederen zijn over de stad verspreid, opdat bij beschietin gen niet alles verloren zou gaan. Larry Hollingsworth, de kon vooi-leider, verklaarde gister avond dat de situatie in de stad „tragisch is wegens zijn hulpe loosheid". Hij zei ook dat de mensen huilden toen het kon vooi de stad binnenkwam. Go razde wordt net als Sarajevo al vier maanden belegerd door Servische strijdkrachten, maar had tot dusver nauwelijks enige hulp ontvangen. Het aantal mensen in de stad, 50 kilometer ten oosten van Sarajevo, steeg tijdens de burgeroorlog tot meer dan 100.000 door de toe stroom van vluchtelingen. Het konvooi is tijdens de te rugreis urenlang opgehouden doordat het op een mijnenveld stuitte. Het moest döor Franse militairen, die de mijnen ruim den, worden ontzet. Gisteren meldde Radio Sara jevo dat de opslagruimten in Gorazde waar de hulpgoederen lagen opgeslagen, in brand wa ren geraaid ais gevolg van be schietingen door Servische strijdkrachten. Hollingsworth verklaarde dat de hulpgoede ren, die onder meer zes ton me dicijnen omvatten, in vier ver schillende ruimten waren opge slagen om het risico te vermin deren dat de ze verloren zouden gaan. „Maar ze zullen opnieuw beschoten worden", aldus Hol lingsworth. De VN-vertegenwoordiger verklaarde dat hij samen met de Franse commandant van het gewapende escorte, luitenant kolonel Eric Stabenrath. voor het konvooi uit de stad was bin- solidariteit met ir bank/girorekening ilking te tonen. „De mensen keken ons ongelovig aan. Het was bijzonder emotio neel. De meeste stadsbewoners kregen tranen in hun ogen. Ik heb nog nooit zoveel mensen spontaan zien huilen". Pagina 2: Eén vluchtelingen- drama tegelijk. Pagina 4: 'Servië gedwongen islam te bevechten'. n envelop. 7 onder Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1