'Nederland is veiliger dan u denkt' Duizenden Middenamerikanen steken illegaal Mexicaanse grens over Extra MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 REDACTIE FRANS VISSER Het dwarse geluid van criminoloog Herman Franke: Haagse beleidsmakers en beveili gingsbedrijven hebben vaak baat bij alarmerende berichten, voor de me dia is goed nieuws geen nieuws, en de mens in het algemeen is nu een maal bang voor de onbeheersbare dood. „Zeker als de dood wordt ge koppeld aan geweld". JANTIEN Pt BO£R»GPD Toch is de kans dat de gemiddelde Neder lander een mes in zijn rug krijgt, volgens de Amsterdamse criminoloog Franke miniem. Ondanks alarmerende berichten over het gewelddadiger worden van de samenleving, leven we nog altijd in een van de veiligste landen ter wereld. De Amsterdamse crimi noloog wordt in veel gevallen echter niet geloofd. „Ik word vaak beschouwd als een dwarse man met een tegendraadse mening die de criminaliteit goedpraat". „Idioot, ronduit idioot", vindt crimino loog Herman Franke het als hij hoort dat Amerikanen niet naar Nederland durven, omdat het hier zo onveilig zou zijn. Berich ten over de gewelddadige verloedering van de samenleving zijn volgens hem gewoon een „uit de hand gelopen vorm van Holland promotion". „Nederland is veiliger dan u denkt". Franke schreef een lijvig boekwerk over de historie van misdaad en straf in Neder land. Ook voerde hij de redactie over het onlangs verschenen boek 'Ongewoon en Al ledaags Geweld'. Hij stelde het boek samen, omdat hij telkens werd geconfronteerd met mensen die vonden dat in Nederland spra ke is van een groei van de gewelddadigheid. Franke vroeg zich af waarom zoveel „wel denkende mensen" zich zo bedreigd voe len. „Vaak zijn mensen bang voor de aller zwaarste vormen van geweldscriminaliteit. Maar de kans op, bij voorbeeld, een mes in je rug is hier erg klein. Nederland is nog steeds een van de veiligste landen ter we reld. Jaarlijks komen hier ongeveer 175 mensen bij geweldsmisdrijven om het le ven. Ieder slachtoffer is er natuurlijk één te veel, maar vergelijk de cijfers eens met het aantal verkeersdoden. In het verkeer sneu velen elk jaar 1300 mensen". Alle verhalen over de goede oude tijd ten spijt, gelooft Franke dat de samenleving er de laatste jaren in veel opzichten veiliger op is geworden. Van normvervaging is abso luut geen sprake. Natuurlijk wordt er veel meer gestolen dan in de jaren vijftig en zes tig en krijgt de gemiddelde Nederlander va ker een grote bek dan vroeger. Maar om nou te zeggen dat de normen in Nederland er stukken op achteruit zijn gegaan? De Amsterdamse criminoloog beweert liever het tegendeel. Gedragsregels zijn juist ver scherpt en veel mensen houden zich aan de geldende normen. Gezeur Wie bij voorbeeld dronken achter het stuur gaat zitten is niet meer stoer, maar misda dig. Neem daarnaast de manier waarop mannen en vrouwen tegenwoordig met el kaar omgaan. Wie liefkozend een dame in haar bil knijpt, is nu een seksist en afge dwongen sex binnen het huwelijk heet thans verkrachting. Ook andere vormen van geweld zijn afgenomen. Vroeger werden de monstraties uitelkaar geknuppeld, tegen woordig moeten agenten zachtzinniger te werk gaan. Arrestanten worden beter be handeld dan ooit en bovendien is het op scholen al lang niet meer gewoonte om leerlingen hardhandig de les te lezen. „Ge weld tegen kinderen wordt veel sterker ver worpen dan kort geleden nog het geval Nee, over het algemeen is Nederland er in de ogen van Franke juist op vooruitge gaan. „Al die verhalen over vroeger... Het is vaak gezeur van mensen die niet goed terug kunnen kijken. Veel oude mensen wéten toch in wat voor verschrikkelijk onveilige si tuaties ze vroeger leefden? Ze konden door hun werkgever te pas en te onpas op straat worden gedonderd en hun kinderen stier ven van honger en ellende. Om maar te zwijgen over gezondheidsmaatregelen die alleen getroffen werden voor mensen met geld. Tegenwoordig is alles veel beter gere geld. De sociale veiligheid is stukken groter. Hoe komt het toch dat veel 'verstandige mensen' denken dat Nederland in rap tempo verloedert? Cri minoloog Herman Franke uit Amsterdam verdiepte zich in de angst van Nederlanders voor moord, doodslag en zware mishandeling. Wat blijkt? Onze angstgevoelens zijn overdreven. Ze worden vooral veroorzaakt door de media, de beveiligingsindustrie en de menselijke aard. Criminoloog Herman Frank. Kijk alleen maar naar de veiligheidsmaatre gelen in de landbouw en de fabrieken. Die zijn enorm verscherpt". Beroving Toch komt de angst voor geweld ergens vandaan. Franke erkent dat het aantal do delijke slachtoffers van misdrijven in de ja ren zeventig met vijftig procent tot onge veer 175 per jaar is toegenomen. Het gevolg was dat Nederland kelderde op de ranglijst van veiligste landen ter wereld. Op een lijst van 46 landen van de World Health Organi sation staat Nederland nu zevende. Van het veiligste, land werd het „een van de veiligste landen ter wereld". Franke: „Maar dat is nog een mooie score". Wèl lopen Nederlanders veel meer dan twintig jaar geleden kans om slachtoffer te worden van een beroving. Tussen 1960 en 1964 werd ongeveer een op de 200.000 Ne derlanders veroordeeld voor diefstal met geweld. Van 1970 tot 1974 steeg dat aantal tot ruim 3 en van 1985 tot 1989 werden bij na twintig mensen per 200.000 inwoners veroordeeld voor diefstal met geweld. Franke: „Een beroving is natuurlijk een heel angstige gebeurtenis. Vooral in Am sterdam lopen jonge mannen een redelijke kans om eens een keer op straat beroofd te worden. Vaak wordt daar echter geen ge weld bij gebruikt. Het blijft bij bedreigin gen". Op grond van de cijfers zouden vooral mannen in de Randstad zich onveilig moe ten voelen, maar het tegendeel is volgens Franke waar. „Vooral oude vrouwen op het platteland zijn bang. Terwijl ze daar puur cijfermatig bekeken, veel minder reden voor hebben. Op het platteland is het stuk ken veiliger dan in de stad". De invloed van de media doet zich onge twijfeld gelden, denkt Franke. Persoonlijk kijkt hij met kromme tenen naar televisie programma's als Crime Time en Opsporing Verzocht. „Waarom moet er zoveel aan dacht besteed worden aan zware gewelds criminaliteit die in feite marginaal is? Onder doe-het-zelvers vallen veel meer slachtof fers. Waarom wordt daar niet ten minste evenveel zendtijd aan besteed?" „Natuurlijk besef ik wel dat nieuws pas nieuws is als het slecht is. Nieuws is vaak de ergernis over resterende ellende in onze sa menleving. Laatst meldde de Centrale Re cherche Informatiedienst dat het aantal overvallen in Nederland in 1991 lager was dan de jaren daarvoor. Alleen het aantal ge wapende overvallen op banken was toege nomen. Wat dacht je van de aanpak in de pers? Alle kranten brachten onmiddellijk het nieuws over de toename van het aantal bankovervallen. Het meer geruststellende gedeelte van de CRI-boodschap werd in sommige gevallen niet eens vermeld! Dat vind ik jammer. Nieuws is vrijwel altijd alar merend". Onveilig Berichten zijn weliswaar alarmerend, maar de uitslagen van criminaliteitsonderzoeken en opiniepeilingen zijn dat evenzeer. Fran ke spuwt echter vuur als de slachtofferen quêtes en criminaliteitsonderzoeken ter sprake komen. „Die geven een vertekend beeld. Neem alleen de vraagstelling. Als jij vraagt of iemand zich onveilig voelt en de gene antwoordt bevestigend. Wat wéét je dan? Ik ben fel tegenstander van de interna tionale slachtofferenquête die in 1989 werd gehouden. Nederland kwam daaruit als be trekkelijk onveilig naar voren, maar wat zégt dat nou?" „De gevoeligheid voor geweldgebruik kan in ons land groter zijn dan in andere landen waar geweld veel meer deel uit maakt van de dagelijkse praktijk. Het lijkt een paradox, maar mensen zijn vaak banger voor geweld FOTO CARLA SCHOO als ze minder kans lopen om ermee in aan raking te komen". „Daar komt nog bij dat mensen subjectief oordelen over geweld. Iemand kan bedrei ging met geweld als geweldgebruik opvat ten, maar als je het feitelijk bekijkt klopt dat niet. Het probleem is ingewikkelder dan het op het eerste gezicht lijkt. Bovendien gooi en mensen angst voor inbraken, angst voor jeugdagressie en angst voor een snel veran derde samenleving vaak op één grote hoop. Het gevolg is dat ze zich onveilig voelen maar dat zegt niets over de werkelijke risi co's die ze lopen". De vertekende beeldvorming in onder zoeken en enquêtes wordt volgens Franke ook veroorzaakt door belangengroeperin gen op de markt van misdaad en criminali teit. Zij hebben vaak baat bij alarmerende berichten. Minachtend: „Neem alleen al het benedenmaatse rapport van het organisa tiebureau Mc Kinsey over de onveiligheid in Nederland. Het bureau gooide vorig jaar al lerlei vormen van criminaliteit op één hoop en concludeerde daaruit dat vooral de zwa re geweldscriminaliteit zal toenemen. Pre cies wat de opdrachtgevers voor het onder zoek wilden horen. Directeuren van beveili gingsbedrijven en beleidsmakers bij justitie en politie zullen er wel een borrel op heb ben gedronken". Franke stelt dat de beveiligingsindustrie samen met andere belangengroepen steeds beter toegang krijgt tot de pers, waardoor de stroom alarmerende berichten groeit. „Vroeger ging alles veel onnozeler. Als dat toevallig zo uitkwam, kreeg de pers weieens een boekje toegestuurd. Tegenwoordig be schikt men over veel meer geld en stuurt men steeds meer rapporten en kant en kla re persberichten de wereld in". De alarmerende onderzoeksresultaten ondersteunen volgens Franke het over heidsbeleid en de noodzaak van de beveili gingsindustrie, maar het publiek wordt zo langzamerhand doodsbang. „Mensen krij gen een angstaanjagend beeld van een steeds gewelddadiger wordende samenle ving". Bewapenen De werkelijke risico's vallen echter mee, vindt de Amsterdamse criminoloog. De ge middelde oppassende burger loopt een kleine kans om slachtoffer te worden van een ernstig geweldsmisdrijf. Doden en ge wonden vallen vooral in criminele milieus en in groepen „sociaal onthechte jonge ren". „Veel ernstig geweld heeft te maken met de handel in drugs en de georganiseer de misdaad. De zware misdaad gaat in de meeste gevallen aan de deur van de gemid delde Nederlander voorbij". Een betere boodschap kan de doorsnee burger zich niet wensen, maar naar eigen zeggen roept Franke met zijn theorie toch vaak agressie op. Mismoedig: „Mensen denken vaak dat ik criminaliteit goed praat. Terwijl dat helemaal niet zo is. Ik erken dat de vermogenscriminaliteit enorm is toege nomen. Maar ik vind het onterecht om te stellen dat de samenleving een stuk geweld dadiger is geworden. Je moet vandalisme, vermogenscriminaliteit en verbale agressie scheiden van puur geweldsgebruik". Bovendien kleven er volgens Franke ge varen aan het stelselmatig opkloppen van negatieve onderzoeksresultaten. „Mensen krijgen er allerlei rare ideeën van en gaan zich er nog naar gedragen ook. Je loopt bij voorbeeld kans dat ze zich gaan bewape nen. Dat kan heel gevaarlijk zijn, zeker als je niet weet hoe je met een wapen om moet gaan. Je haalt op die manier geweld in Plastic mes Het onderzoek naar wapenbezit onder jon geren in de stad Groningen, dat begin dit jaar werd afgerond, sluit naadloos aan bij de theorie van Franke. Tien procent van de ondervraagde jongeren neemt naar eigen zeggen wel eens een wapen mee naar café of discotheek. Franke is echter niet helemaal overtuigd. Hij trekt een zuinig gezicht en doet een greep in de binnenzak van zijn colbert. „Is dit een wapen?", vraagt hij, terwijl hij ste kende bewegingen maakt met een plastic broodmes. „Zeg eens eerlijk? Hier kun je toch zeker niks mee? Maar is het een wa pen?" Hij bedoelt maar. Bij zo'n onderzoek kun je allerlei vraagtekens zetten. Hij weet toevallig dat het door integere onderzoekers is uitgevoerd, maar toch. Franke vindt het bij voorbeeld „zwak" dat niet aan de jongeren is gevraagd om hun wapen te laten zien. „Er bestaat een kans dat mensen bluffen. Het hangt er maar he lemaal van af wie de vraag heeft gesteld. Een saaie man met een strik voor krijgt heel andere antwoorden dan een meisje van een jaar of twintig". Of we daarom niet al te ver gaande conclusies aan steekproeven willen verbinden, vraagt Franke. „Want dat ge beurt tot nog toe teveel". „Kijk alleen .maar naar het onderzoek in Groningen. Sommige journalisten zijn daar flink mee aan de haal gegaan. De onderzoe kers waren heel voorzichtig met hun con clusies, maar in de pers werd doodleuk ge zegd dat de resultaten wezen op de toene mende gewelddadigheid van jongeren". Overigens vindt Franke alle paniek rond het toenemende geweld deels een pro bleem van deze tijd. „Tegenwoordig heb ben we alles in de hand. We stappen naar de dokter als we ziek zijn en we verzekeren ons voor allerlei rampen en problemen. Toch worden we steeds banger voor de dood. Hoe wil je de toenemende angst voor geweldscriminaliteit anders verklaren? Hoe wel de samenleving er een stuk veiliger op is geworden, maken we ons verschrikkelijk druk om de risico's die we nog lopen en waar we niks aan kunnen doen. Dan denk ik wel eens: waar praten we over? We wor den weliswaar ouder dan ooit, maar we gaan toch allemaal een keer dood. Het le ven blijft een risicovolle onderneming. Daar kan niemand iets aan doen". MEXICO MARIO DE CAUT1N INTER PRESS SERVICE Op de vlucht voor militaire repressie of armoede, trekken nog steeds duizenden mensen uit Midden- Amerika illegaal de grens met Mexico over. Vol illu sies, maar slechts weinigen weten te ontkomen aan de twee grote gevaren: arrestatie en deportatie of mishandeling en afpersing door de politie. Er vinden in Mexico zelfs onverklaarbare sterfgeval len plaats onder illegalen. Zoals de zes Salvadoraan se jongeren die in december 1991 langs de spoor rails werden aangetroffen, uiteengereten door een trein. Een van hen was een kind van tien jaar oud. Gewoon een ongeluk, was de verklaring van de poli tie. Een versie die door velen in twijfel werd getrok ken. Er bestaan, om voor de hand liggende redenen, geen statistieken over het aantal illegale grensover schrijdingen. Wel is er een overzicht van het aantal deportaties, dat de afgelopen jaren is vervijfvoudigd. „De aanpak van migranten in het zuiden, bij de grenzen met Guatemala en Belize, is strenger ge worden. Net zoals bij de noordgrens met de Vere nigde Staten," zegt de Mexicaanse sociologe Rosa del Campo y Maria. De verscherping van de maatre gelen valt samen met het begin van de onderhande lingen over het vrijhandelsverdrag tussen Mexico, de VS en Canada, aldus de sociologe. Tussen 1983 en 1988, onder de regering van presi dent Miguel de la Madrid, werden ongeveer 75.000 illegale Middenamerikanen opgepakt en uitgewe zen. In dezelfde periode werden 46.000 Guatemal teekse vluchtelingen erkend. In 1989, het eerste regeringsjaar van president Car los Salinas, werden 90.00Q Middenamerikanen ge deporteerd. Dat aantal steeg in 1990 naar 126.000. In 1991 werden naar schatting maandelijks gemid deld 10 tot 15.000 mensen naar Midden-Amerika te rug gestuurd. Toch waren er volgens officieuze bronnen tegen het einde van het vorig jaar 458.000 Middenamerikanen zonder paspoort in Mexico. Daarvan kwamen er 292.000 uit EI Salvador, 115.000 uit Guatemala, 32.000 uit Honduras en 17.000 uit Nicaragua. Afpersing De cijfers geven een beeld van de hoeveelheid Mid denamerikanen die de stap wagen, niet wetend dat zij in soms dramatische situaties verzeild kunnen raken. Dat begint al als ze de rivieren Usumacinta en Suchiate, op de grens tussen Mexico en Guate mala, oversteken. Volgens de bisschop van Tapachula in de zuidoos telijke deelstaat Chiapas, Feiipe Arizmendi, worden bij de zuidelijke grens de rechten van de illegale Middenamerikanen geschonden. Zij worden daar naar zijn mening „op dezelfde manier of nog erger" behandeld als de Mexicanen die in het noorden de Verenigde Staten proberen binnen te komen. Bij de clandestiene overschrijding worden de vluch telingen de grens over geleid door de zogenaamde 'coyotes', van wie sommigen met medeweten van de politie opereren. De 'coyotes' vragen uiteenlo pende tarieven. Dat kan tussen de 100 en 200 dollar zijn, waarbij het regelen van een tijdelijke baan op een koffieboerderij in Chiapas zit inbegrepen. Om ook nog de noordgrens naar de VS overgesmokkeld te worden moeten de Middenamerikanen tussen 1000 en 1500 dollar betalen. Rosa del Campo y Maria zegt dat het vaak voorkomt dat de 'coyotes' en politieagenten de illegale geluk zoekers oplichten. Zij meent dat de mishandelingen en afpersingen door de migratie-politie in het zui den erger zijn dan wat de illegale Mexicanen aan de noordgrens te verduren krijgen. Een recent rapport van de nationale mensenrech tencommissie in Mexico beschuldigde de Mexi caanse politie van rechtstreekse betrokkenheid bij de schending van de mensenrechten. „Afpersing door de politie is een heel gewone praktijk gewor den. Maar ook wordt er geweld gebruikt door de Mexicaanse politie tegen de landgenoten die op weg gaan naar de Verenigde Staten om werk te vin den," zo meldt het rapport. „Stelt u zich dan eens voor wat ze doen met de Mid denamerikanen die, als ze geluk hebben, meer dan 4000 kilometer moeten afleggen over Mexicaans grondgebied om aan de noordgrens te komen," voegt Rosa del Campo y Maria daar aan toe. De Mexicaanse onderzoeker Sergio Mastretta stelde vast dat in 1989 meer dan 50 agenten van de migra- tiedienst in Chiapas werden ontslagen vanwege hun banden met de afpersings- en vreemdelingensmok- kelnetwerken. Hij rekende uit dat deze bendes al leen al aan de Middenamerikanen jaarlijks 150 mil joen dollar verdienen. „Als ze je pakken, probeer het dan nog een keer", citeert Mastretta een anonieme inscriptie in de ge vangenis van Arriaga in Chiapas. Dat lijkt het devies te zijn van de duizenden Middenamerikanen die proberen Mexico binnen te komen. En het zou ook het devies kunnen zijn van de miljoenen illegale Mexicanen die jaarlijks de Rio Bravo (ofwel Rio Grande) trachten over te steken, op weg naar de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18