'Een dagje zonder uitlaatgassen' Massimo Ghirotto waardig vervanger Roche Jongensdroom straatvechter wordt realiteit Sport MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 16 Fischer-Spasski op losse schroeven Belgrado De geplande come-back van Bobby Fischer tegen Bo- ris Spasski heeft tegenkrachten opgeroepen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft Fischers advocaat laten weten, dat de oud-wereldkampioen schaken naar zijn prijzengeld kan fluiten, als de match op Sveti Stefan, een eilandje voor de kust van Montenegro, doorgaat. Geld is één van de motieven, die Fi scher ertoe hebben gebracht uit zijn al bijna twintig jaar durend isolement te komen. De door veiligheidsraad van de Verenigde Naties afgekondigde economische boycot van Servië-Monte- negro geldt volgens het Amerikaanse ministerie ook voor de za kelijke relaties, die privé-personen onderhouden. De match, die op 2 september zou moeten beginnen, zal hoogstwaarschijnlijk worden verplaatst naar de Hongaarse hoofdstad Budapest. Timmermans verspeelt WK-punten tsjernovtsy Het uitstapje naar de Oekraïne is het crossduo Eim- bert Timmermans/Eric Verhagen slecht bevallen. De leiders in de strijd om het wereldkampioenschap zijspancross zagen hun voorsprong op het Belgische koppel Ramon/Strubbe verminde ren tot 41 punten. Het Schijndelse duo leverde tijdens de drie manches van de Grand Prix in Tsjernovtsy twaalf punten bij de Belgische concurrenten in. Beurskens wint stratenloop frankfurt» Carla Beurskens heeft gisteren in Selingstadt bij Frankfurt een stratenloop over tien kilometer gewonnen. De Limburgse, die na een lange blessureperiode haar vroegere vorm begint te benaderen, maakte een tijd van 34 minuten en 10 seconden. Ze bleef de Duitse Fischer vijftien seconden voor. In de Amerikaanse plaats Falmouth eindigde Wilma van Onna als tweede in een wedstrijd over 7,1 mijl (circa 11,4 km). Zowel Beurskens als Van Onna is van plan 20 september in de Schotse plaats Tyneside mee te doen aan de wereldtitelstrijd halve mara thon. Novacek sinds Melkhuisje ongeslagen praag Karei Novacek is sinds zijn aantreden bij de Open Ne derlandse kampioenschappen in Hilversum nog altijd ongesla gen. Dit weekeinde boekte de Tsjechische tennisser in Praag zijn derde toernooi-overwinning op rij. Na Hilversum won hij ook in San Marino. In Praag zegevierde de als eerste geplaatste Nova cek dit weekeinde achtereenvolgens met 6-2 3-6 6-2 over zijn landgenoot David Rickl en in de finale met tweemaal 6-1 over de in de Duitse competitie uitkomende Argentijn Franco Davin. Kampong wint nationale crickettitel utrecht» Door een overwinning met 9 wickets op de Koninklijke UD heeft Kampong zich verzekerd van de nationale crickettitel. Het was voor de derde maal in vijf jaar dat de Utrechtse club kampioen van Nederland werd. Met een voorsprong van tien punten liet Kampong de concurrentie ver achter zich. Een in drukwekkend persoonlijk succes boekte bij de kampioenen ope- ningsbatsman Peter Cantrell met ruim 1200 runs. Martin Schalkers wint wielerronde Professorenwijk ST.LOuis» Nick Faldo 'leest' de green van de eerste hole. De Engelse golfer moest gisteren op de baan van Bellerive in St.Louis (VSt.), ir het US PGA-Championship werd gehouden, een achterstand zes slagen op de leider na drie dagen Gene Sauers goed maken. Op zaterdag, tijdens de derde ronde, ruïneerde Faldo zijn kansen door vier boven par 71 binnen te komen. Faldo begon gisteren op de laatste dag sterk. Hij scoorde op de eerste en tweede hole een birdie. De nummer één van de wereldranglijst kwam op een totaal van 281, drie onder par. De Amerikaan Gene Sauers, die slechts twee toemooioverwinnln- gen op zijn naam heeft staan, leek afgelopen weekeinde voor een sensatie te gaan zorgen. De laatste dag ging hij in met twee slagen voorsprong op Nick Price. Gisteren brokkelde zijn score in de loop van de dag af. De 29-jarige Sauers, 46ste op de Amerikaanse rang lijst, verloor op de vierde dag drie slagen en zakte naar de tweede plaats die hij moest delen met John Cook, Jim Gallagher Jr. en Nick Faldo. Hoewel Faldo in zijn opzet was geslaagd moest hij de over winning aan Nick Price uit Zimbabwe laten. Price, die sinds hij in 1977 professional werd slechts drie Tour-zeges boekte, hield met zijn score over vier dagen (278, zes onder par) de concurrentie met drie slagen op ruime afstand. foto ar Van Moorsel zint op wraak LUZARDIDEN ANP Leontien van Moorsel wil zich revancheren voor de voor haar teleurstellend verlopen Olympi sche Spelen. De Brabantse we reldkampioene heeft de Ronde van Frankrijk voor vrouwen als het terrein voor haar wraakex- peditie uitgekozen In het weekeinde sloeg ze tot twee keer toe als winnares van de tweede en derde etappe. De leiderstrui bleef nog bulten be reik van de pupil van bonds coach Piet Hoekstra. Die kwam gisteren in bezit van Jeannie Longo. Zaterdag won Van Moorsel in de sprint bergop de tweede etappe in Cnauvigny, voor Zagorska en Nelson. Gisteren streed zij met Jeannie Longo op de flanken van de Pyreneeën om de dagprijs. Van Moorsels achterstand in het algemeen klassement bedraagt één secon de. De wielerronde van Lei den, die zaterdag in de Professorenwijk werd ge houden, is een groot suc ces geworden. Het publiek zag een viertal leuke wed strijden en van eerder aan gekondigde protesten van buurtbewoners was niets te merken. Een groot aan tal bewoners aan de Burg- gravenlaan en Sitterlaan had zelfs gezellig plaatsge nomen op het balkon of in de voortuin. „Een dagje geen uidaatgassen is ook mooi meegenomen", was een postieve reactie van een toeschouwer. De orga nisatie van Swift/Casba verliep op rolletjes en als cadeau kreeg de Leidse wielerclub twee overwin ningen (Martin Schalkers en Miguel van Kessel) in de schoot geworpen. leiden wim van duivenbode wielermedewerker Criteriums worden over het al gemeen gereden in kleine rond jes met veel bochten. De Ronde van Leiden werd echter gehou den op een uniek parkoers van ruim 2500 meter, iets dat tegen woordig maar zelden voorkomt. Ideaal voor een kampioenschap volgens velen. Maar zó hard van stapel zullen de organisatoren (Gijs Eradus en vader en doch ter Albers) zeker niet lopen. Eén keer per jaar een criterium is voor hen genoeg. Lange dag Het was een lange dag, bijna acht uur non-stop wielrennen. Vier categorieën kregen startge legenheid en dit is in de wieier- historie van Leiden nog niet Martin Schalkers (links) snijdt één van de twee bochten van het parkoers eerder voorgekomen In het het hoofdnummer (amateurs) liet de latere win naar Martin Schalkers direct zien dat hij voor meer gekomen was dan alleen de wedstrijd uit te rijden. Al in de tweede ronde sprong de Voorhouter uit het peloton en kreeg hij de winnaar van de Ronde van Limburg, Marcel van der Vliet, in zijn wiel mee. Toen de Noordhollanders Patrick de Boer en Aart Vier houten samen met René van der Salm (Woubrugge) bij de vluchters aansloten, leek de slag geslagen. Zeker toen het vijftal zag dat Richard van Kempen de sprong naar de koplopers niet haalde. De samenwerking bij de lei ders was goed en zij pakten zelfs meer dan twee minuten voorsprong. In het peloton wa ren Mark Varkevisser (Rijns burg) en Delftenaar Tim Steyger het meest actief. Dit resulteerde in een tweede groep van 13 ren ners met Etienne Vergeer (War mond), Ronald van der Tang foto henk bouwman (Voorhout), Peter Reitsma (Hil- legom), Robert Karremans (Sas- senheim) en Laurens Koster en Niels van Stralen (beiden Swift) als regionale renners. Voorin wachtte Schalkers op het moment dat hij weg kon springen. In de sprint was hij immers kansloos tegen snelle jongens als De Boer en Vierhou- Drie dagen geleden wist hij nog niet dat hij in de Wincanton Classic diende te verschijnen. De hoofdwond van Stephen Ro che bezorgde Massimo Ghirotto gisteren een plaatsje in de ploeg van Carrera voor de zevende wedstrijd om de wereldbeker. Ruim zes uur later werd de 31- jarige Italiaan in Leeds als win naar gehuldigd voor Jalabert en Cenghialta. Ghirotto toonde zich een meer dan waardig ver vanger voor de Ier. Steven Rooks eindigde als beste Neder lander op de zevende plaats. In de nadagen van zijn loop baan, die in 1983 begon, be haalde de kalende ploegmakker van Chiappucci een van zijn mooiste overwinningen na de ritzeges in de Tour van 1990 en in de Giro vorig jaar. De triomf in Leeds was pas de zestiende in zijn tienjarige carrière als be roepsrenner, die verleden jaar door een heupbreuk een abrupt einde leek te loijgen. De artsen twijfelden of hij nog ooit op niveau de wielersport zou kunnen beoefenen. Het herstel duurde vele weken en een terugkeer op het hoogste platform leek een illusie. „Van daag heb ik definitief aange toond mijn vorm van voor het ongeluk terug te hebben", glun derde de Italiaan, die in de stand om de wereldbeker een geweldige sprong maakte naar de negende plaats, die hij met Chiappucci deelt. Ghirotto was de hele dag de grote animator. Met uiteraard Chiappucci in zijn buurt. Het lijkt wel of Carrera het syno niem is voor aanvallen. De ren ner uit Padua deed tijdens de afgelopen Tour ook al nauwe lijks onder voor de aanvalslusti- ge kopmannen Chiappucci en Roche. Ghirotto kreeg voor zijn in spanningen de welverdiende beloning. In de laatste van de twee omlopen van acht kilome ter in Leeds liet hij medevluch ter Jalabert achter. „Ik zag dat hij moe was. En dat hij veel at om nieuwe krachten op te doen. Dat was voor mij het mo ment toe te slaan." Ghirotto maakte na 150 van de 236 kilometer deel uit van een kopgroep van elf die ge vormd was nadat Dave Rayner uit de Buckler-ploeg van Jan Raas in eigen omgeving een tijdje voorop had mogen fiet sen. Het elftal koplopers be stond naast Ghirotto uit Chiap pucci, Jalabert, Zülle, Jeker, Ar- gentin, Cenghialta, Alcala, Sun derland, Roosen en Steven Rooks. Een sterk, goed samen werkende groep, waaruit 35 ki lometer voor de finish Jalabert en Ghirotto ontsnapten. Op dat bedroeg de voor op het sterk verbrokkel- peloton al ruim vier minuten. Rooks zag geen kans de uit braak van de Italiaan en Frans man te beantwoorden. Ook al omdat de twee vluchters zich in de rug gesteund wisten door ploegmakkers. Jalabert door Zülle, Ghirotto door Chiap pucci. „Het was moeilijk daar tegen op te boksen", berustte Rooks. „Ik was vandaag goed, nog niet super, maar ik voel dat de vorm groeit. Ik werk nu toe naar het WK. Het parkoers ligt me wel. Een uitschieter zou me niet slecht uitkomen." Met die laatste opmerking doelt de 32-jarige kopman van Jan Raas op het feit dat hij waarschijnlijk naar een nieuwe ploeg moet uitkijken. Rooks be weert echter genoeg aanbiedin gen te hebben. Ook uit Spanje, zoals Van Poppél en Alcala, die zijn goede vorm gisteren onder streepte door als zesde te fi nishen en in de tussenstand op te klimmen naar de derde plaats. Op 29 punten achter stand van Ludwig die gisteren na 190 kilometer opgaf. De Duitser uit de ploeg van Peter Post, die definitief overstapt naar Telekom, was niet de eni ge, want 63 renners gaven met hem op. ten. Tien kilometer voor de fi nish rook Schalkers zijn kans en sloeg hij een gaatje. Toen Mar cel van der Vliet niet reageerde groeide de voorsprong en reed de Voorhouter naar zijn derde seizoenzege. René van der Salm werd vijfde en Laurens Koster ging als achtste over de eindstreep. Varkevisser (11), Van Stralen (12), Karremans (13), Reitsma (16), Vergeer (17), Van der Tang (18) en Verhagen (19) reden ook in de prijzen. Möhlmann De juniorenwedstrijd werd be heerst door twee thuisrijders. Leidenaar André Möhlmann had zijn zinnen gezet op de ze ge, maar heeft de laatste weken veel tegenstand te verduren van de in topvorm verkerende Mi guel van Kessel uit Ter Aar. Sa men gingen zij op jacht naar de bloemen. Möhlmann trok de sprint aan, maar zag tot zijn grote spijt dat Van Kessel langs zij kwam en minimaal de zege pakte. Een tweede overwinning voor de kleine Swift-renner, die vorige week ook de overwinning in Pijnacker in zijn zak stak. Martijn Arensman uit Lisse werd vierde. Bij de B-amateurs ging de ze ge naar Noordwijk Dirk Jan van Reek. Hij was de snelste in een van kopgroep van zes renners, waarbij Johan Hoogweg uit Stompwijk zesde werd. De sprint van het peloton werd ge controleerd door Swift-renners. Hans Schoelink won de sprint voor Alex Jansen (8), Herman de Jong (9), Piet van der Geest (11), Ruud Dobbelaar (12) en Piet Kralt (16). In de Ronde van Oudekerk aan de Amstel werd Anita Krüse (Lisse) bij de vrouwen knap vierde. Zij maakte deel uit van een kopgroep waarin Ingrid Ha- ringa zich de snelste toonde. Aartsen wint goud in Leeds leeds» Op de slotavond van de Europe- Mansell verovert wereldtitel Nigel Mansell heeft eindelijk af gerekend met het imago van eeuwige pechvogel. Twaalf jaar na zijn debuut als formule 1- coureur werd de 39-jarige Brit gisteren wereldkampioen, na drie keer als tweede te zijn ge ëindigd. Op de Hungaroring had de vader van drie kinderen voldoende aan de tweede plaats achter de onttroonde titelverde diger Ayrton Senna, die zijn tweede overwinning dit jaar en zijn 35ste uit zijn loopbaan be haalde. Zestien jaar na James Hunt schonk Mansell tijdens zijn 176e Grand Prix in Hongarije Engeland, de bakermat van de motorsport, weer een mondiale titel in de hoogste afdeling van de autosport. Het is in de 42-ja- rige geschiedenis van de 'eredi visie' van dé autosport niet eer der gebeurd dat een coureur vijf races voor het einde al verze kerd was van de wereldtitel. Mansells landgenoot Jacky Ste wart was sinds 1969 recordhou der. Hij werd toen met nog vier wedstrijden op het programma kampioen. Twaalf jaar joeg Mansell ver geefs op het verwezenlijken van zijn jongensdroom. Ongelukken (breuken van rug- en halswer vels), pech en onbezonnenheid verstoorden telkens de illusies van de begenadigde amateur golfer. Door zijn wereldtitel, en vooral de overmacht waarmee hij dit seizoen het formule 1-cir cus terroriseert, is hij eindelijk verlost van het tragi-komische imago. Straatvechter Mansell veranderde gisteren in Honga rije van 'Tragic' Mansell in 'Ma gie' Mansell. Het kon niet uit blijven, want met acht overwin ningen, twee tweede plaatsen en een uitvalbeurt had hij vóór de Hongaarse Grote Prijs theo retisch het fel begeerde doel al bereikt. .„Ik weet niet wat ik zeggen moet", reageerde Mansell. „Ik heb zó lang op deze dag moe ten wachten. Nu het eindelijk zover is, ben ik sprakeloos. Na alle tegenspoed, onfortuin heb ik vaak getwijfeld of het geluk mij ooit nog eens gunstig ge zind zou zijn." Geluk had hij gisteren dank zij zijn teamgenoot Riccardo Patrese, de enige 'papieren' Nigel Mansell tête a tête met zijn team-manager Frank Williams. concurrent. De Italiaan ver speelde op de Hungaroring, waar de spannendste race van het tamelijk saai verlopen sei zoen werd gereden, de eerste plaats in de 38ste ronde door een stuurfout. Vervolgens par keerde hij na 55 ronden door een mechanisch defect zijn Wil liams definitief in de pit. Hij maakte daarmee de weg vrij voor Mansell. De meningen over Mansell lopen sterk uiteen. De fans ver eren hem en bewonderen hem vanwege zijn spektaculaire rij stijl. Collega's denken echter anders over hem. Ze kritiseer den Mansell vaak over zijn dol drieste rijgedrag. „Krankzin nig", was nog aardig bedoeld. „Mansell rijdt niet met zijn ver stand, maar met zijn hart", zei James Hunt herhaaldelijk. „Daarom wordt hij nooit we reldkampioen." De vroegere formule 1-kampioen was giste ren vol lof: „Het is schitterend dat hij mij als Brit opvolgt. Hij heeft het verdiend." Daarover bestond in het for mule 1-kamp geen enkele twij fel. De wereldtitel werd hem door iedereen gegund. Drie keer miste hij het hoogste platform op een haar. In 1986 door een klapband in de Grand Prix van Australië, een jaar later werd hij buiten gevecht gesteld door een ongeluk tijdens de trainingen voor de Grote Prijs van Japan. Vorig jaar greep hij naast de hoofdprijs door een losgelopen bout in Portugal en doordat hij uitviel in Japan. Twee jaar geleden overwoog Mansell nog te stoppen. Hij reed toen voor Ferrari. Frank Williams praatte zijn landge noot om en bood hem een plaats in één van zijn bolides. De Britse coureur zal geen spijt hebben gehad, ook al moest hij vorig jaar nog met tegenslag af rekenen. Met het imago van ;chvogel lijkt hij voorgoed te Leeds ploeg toch nog een gouden medaille veroverd. De uit Vlaardingen af komstige Stefan Aartsen (17) zwom gisteren de 200 meter vrije slag in 1.53,80. De prestatie van Aartsen in spireerde de estafetteploeg op de 4x100 meter wisselslag. Dank zij de diskwalificatie van de Duitse ploeg, die als eerste aan tikte maar onderweg te vroeg had gewisseld, won het Neder landse viertal na een spannende finale de bronzen medaille (3.55,90) achter winnaar Spanje (3.55.38) en Engeland (3.55.48). De Leidse zwemster Fleur Bakker (LZ) had in Leeds last van plankenkoorts. Het grote bad en het kabaal vanaf de tri bunes deden haar prestaties geen goed. Onder de indruk van de ambiance lukte het haar niet hadr zenuwen in bedwang te houden. Bakker eindigde in de B-finale van de 200 meter vrije slag als vierde in 2.09,57, nadat ze in de series een elfde tijd van 2.09,46 had gezwommen. Met deze tijd bleef ze ver boven haar persoonlijke record van 2.08,12. Toch zorgde Bakker nog voor een kleine verrassing door op de 400 meter vrije slag de A-fi- nale te bereiken. Zij werd acht ste in 4.31,80. Ferrari wil Mansell terug Ferrari jaagt op Nigel Mansell. De Italiaanse renstal, gisteren voor de 500ste keer aan de start in een Grand Prix, wil eindelijk weer eens op de voorgrond tre den. De Britse wereldkampioen lijkt volgens de Italianen de meest geschikte coureur om het afbrokkelend monument weer op te bouwen. Maar het kost veel geld. Dertig miljoen gulden is het prijskaartje. Enkele jaren geleden reed Mansell twee sei zoenen bij Ferrari. Toen was hij de tweede man achter Alain Prost. De huidige renstal van Mansell, Williams, heeft inmid dels Prost gepolst voor een con tract. De Fransman, dit jaar op non-actief, heeft laten blijken wel oren te hebben naar en plaats in een van de voertuigen van Frank Williams.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16