PS V loopt nü al mank Arsenal krijgt in eigen huis slaag Sport ADO Den Haag niet blij op eerste dag Eagles en Cambuur hebben al een punt Veel goals in Bundesliga Puntverlies Marseille Van Vossen uitblinker Maradona wil terugkeren MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 14 ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Te Paske en de tweede van Den Turk kwamen de Alkmaarders langszij. Negen minuten voor tijd miste Van der Laan op cru ciale stand (3-3) zelfs een straf schop. Het werd desastreus voor de thuisclub toen Vork twee minuten later voor 3-4 zorgde. ADO Den Haag is het nieuwe seizoen in de eerste divisie in mineurstemming begonnen. De ploeg, in juni onder de oude naam FC Den Haag gedegra deerd, verspeelde gisteren tegen AZ twee keer een voorsprong van twee doelpunten tegen AZ (3-4). Door organisatoriche pro blemen met de nieuw ingevoer de legitimatie-plicht trok het duel slechts 2200 toeschouwers. ADO leek twee keer op de winst af te gaan, 2-0 en 3-1. Van der Laan nam van die productie tweede treffers voor zijn reke ning. Nieuwkomer Tebbenhoff had de score geopend. Dank zij AZ beëindigde het duel met tien man omdat Stroes twee ge le kaarten kreeg van scheids rechter Van Haaften. Het was de* tweede rode kaart in de eer ste sepeelronde van de eerste divisie. Smit (NAC) was vrijdag tijdens de 1-1 tegen Haarlem ook al njet tweemaal geel be straft. Australiër bij GA Eagles Deventer Go Ahead Eagles kan zondag tegen Ajax een beroep doen opïason van Blerk. De 24-jarige Australiër, dertienvoudig international, kreeg dit weekeinde een werkvergunning van de Stichting Arbeidszaken. Het tijdstip was echter te laat om hem al tegen Cambuur op te stellen. „Op het moment dat het sein op groen stond, was het in Australië diep in de nacht", aldus Go Ahead Eagles-trainer Jan Versleijen. „We konden de Australische voetbalbond, die hem vrij moet geven, derhalve niet meer berei ken." Handpalmen als scorebord volendamDe nieuwe hoofdtribune in het stadion van Volen- dam wacht nog op voltooiing. De bouwvakkers, van wie sommi gen hun vakantie opofferden ten behoeve van de plaatselijke voetbaltrots, hebben nog enkele weken werk voordat de aan winst geheel kan worden benut. Bij de openingswedstrijd, giste ren tegen Vitesse, moesten de toeschouwers zich nog even be helpen. Pas op 13 september, als Ajax op bezoek komt, moet de tribune bedrijfsklaar zijn. Dan ook zal het scorebord weer func tioneren. „Dat is nu nog defect. Als u een pen bij zich heeft, kunt u de doelpunten het beste in hun handpalm noteren. Links voor Volendam, rechts voor Vitesse", raadde stadionspeaker Pé Mühren de 3500 aanwezige luisteraars/kijkers aan. Estland nog geen partij talljnn Het piepjonge Estlandse voetbalelftal heeft in de eerste WK-kwalificatiewedstrijd van groep 1waarin ook Italië, Schot land, Portugal en Malta zijn ingedeeld, niet kunnen imponeren. De 3000 toeschouwers in het Kadriorg-stadion van Tallinn moesten erkennen dat het kersverse FIFA-lid geen partij was voor Zwitserland en terecht met 0-6 verloor. De Helveten domineerden van begin tot einde. Dat leidde in de eerste 45 minuten tot doelpunten van Chapuisat, die vorig sei zoen opzien baarde bij Borussia Dortmund als trefzekere spits, en Bregli. In de tweede helft werd de marge verdrievoudigd, waarbij opnieuw topschutter Chapuisat een keer succes had. Grobbelaar speelt voor Zimbabwe harare» Bruce Grobbelaar, de keeper van Liverpool, heeft zich laten naturaliseren tot Zimbabwaan en speelde gisteren voor het nationale team van Zimbabwe tegen Zuid-Afrika. Grobbelaar, die werd geboren in Zuid-Afrika en opgroeide in Zimbabwe, het vroegere Rhodesië, had tot zes jaar geleden een Zimbabwaans paspoort. Hij raakte dat kwijt toen hij de Britse nationaliteit kreeg. Grobbelaar verzocht de regering van Zimbabwe weer Zimbabwaan te mogen worden en aan dat verzoek werd vol daan. De 36-jarige keeper kwam donderdag in Harare aan en miste vanwege de interland de eerste wedstrijd van de Engelse compe titie. Zimbabwe won overigens het duel in het kader van de kwalifca- tie voor het WK van 1992 tegen Zuid-Afrika met 4-1. Het was de eerste wedstrijd die Zuid-Afrika sinds 22 jaar in het buitenland speelde. Drie favorieten voor de Engelse voetbaltitel zijn op de eerste speeldag uitgegleden. Arsenal beging thuis een grove misstap tegen Norwich: 2-4. Manchester United, 25 jaar geleden voor het laatst kampioen, verloor de uit wedstrijd tegen Sheffield Uni ted: 2-1. Liverpool ging er met 1-0 op bij Nottingham Forest. Titelverdediger Leeds United won daarentegen wel voor ei gen publiek tegen Wimbledon: 2-1. Van de drie nieuwelingen tus sen de 22 onder de nieuwe naam Premier League verenig de clubs speelden twee gelijk. Blackburn Rovers, dat dertig miljoen gulden investeerde voor een goed debuut in de eredivi sie, kwam in een doelpuntend j- ke wedstrijd tot remise met Cry stal Palace, 3-3. De door Blackburn van Southampton voor twaalf mil joen gulden (een record op de binnenlandse transfermarkt) overgenomen Alan Shearer maakte zijn geld waar. De spits van het Engelse elftal scoorde twee keer. Ipswich hield in ei gen stadion Aston Villa op 1-1. De derde nieuweling Middles- borough startte met een neder laag van 1 -2 tegen Coventry. Van Liverpool werd de weder geboorte verwacht na het ma gere seizoen '91/'92. dat alleen door bekersücces kon worden gered. De bevalling verliep ech ter allerminst voorspoedig. De eerste opponent Nottingham had aan een doelpunt van Sher- ingham voldoende voor de volle - r ff buit van drie punten. Hij scoor de na een halfuur. Manchester United-doelman Peter Schmeichel, de held van Europees kampioen Denemar ken, had de twijfelachtige eer de eerste treffer van de nieuwe competitie te moeten incasse ren. Schmeichel werd in het du el met Sheffield al na vijf minu ten gepasseerd door Brian Dea- ne, die vijf minuten na de rust de Deen van de strafschopstip voor de tweede keer kansloos liet. Mark Hughes maakte de treffer voor Manchester. Sheffield wilde een einde ma ken aan de slechte traditie pas na de kerst op toeren te komen. Daartoe werd besloten het jaar lijkse kerstdiner met kalkoen en truffels vóór de competitie te houden. Het bleek een goede greep. Manchester United zat er echter danig mee in de maag. Arsenal gaf een voorsprong van 2-0 uit handen. De Londen- se kanshebber op de titel leek na drie kwartier door treffers van Bould en Campbell de ope ningswedstrijd tegen Norwich in zijn zak te hebben. Het bleek een misvatting, want de gasten bogen tussen de 69e en 82e mi nuut de achterstand om door twee doelpunten van Robins en treffers van Philips en Fox. Leeds United zou aanvanke lijk pas zondag hebben ge speeld omdat de thuiswedstrijd door de betaal-tv van British Sky Broadcasting (BSB) zou worden uitgezonden. De politie van Leeds verbood dat omdat Michael Jackson ook optrad in de stad en de wielerwedstrijd Wincanton Classic werd gehou den. Romario maakt een knieval en hoopt op een strafschop. Rechts Roda-speler Nascimento. De nieuwe spelregel gaf het duel nog enig niveau. Het quasi-verbod van de terugspeelbal op de keeper zorgde bij PSV-Roda JC voor veel getrap naar voren en dus voor redelijk snel spel. Niet voor goed spel. Weliswaar won PSV de eerste wedstrijd van het seizoen (2-0), maar de liefhebber kwam zaterdag voor niks naar het Philips-sta- dion. met Van Tiggelen, zodat Wes terhof zijn plannen moest bij stellen. „Toen heb ik besloten Koeman op de plaats van Hein- tze te laten spelen en Marco naar voren te schuiven. Ik had beloofd dat hij zou spelen, ik kon moeilijk tegen hem zeggen dat het niet doorging." De Jong deed het niet slecht op de plaats die vorig seizoen door Kalusha (net geopereerd) en Peter Hoekstra (bijna weer fit na een operatie) werd ingeno men. Veel beter zeker dan Dick Schreuder op rechts, de vervan ger van aanvoerder Vanenburg. erd na een uur tobben vervangen door de 'kloon' van Vanenburg, Raymond Beerens. Met De Jong en Beerens kan Het voetbal van PSV tegen Roda, dat beter speelde dan verwacht na een zomer waarin uitverkoop centraal stond, was steriel, voorspelbaar en krachte loos. Dat had te maken met de afwezigheid van Vanenburg, Numan (nu al gemist) en de ge schorste Heintze. De eerste twee moeten de lijnen uitzetten, bij Heintze ligt al jaren het ver trekpunt van alle aanvallen over de linkerflank. Voor hem zou Marco de Jong spelen, coach Hans Westerhof Deze werd had dat donderdag al beslist. Een dag later viel Numan weg na een botsing op de training het nog wat worden, Schreuder is echter absoluut te licht voor de top. Al kan de rechterspits aanvoeren dat hij nog nooit in een PSV-elftal heeft meegedaan dat lekker speelde: vorig seizoen niet en zaterdag ook niet. Bij de kampioen lieten het vooral de sterren Romario en Popescu af weten. Dat was de andere verklaring voor de matige wedstrijd van PSV, dat Roda JC heel lang hoop gaf op een mooi resultaat. Ro mario begon ambitieus, maar zakte snel weg naar het bedroe vende niveau dat hij gedurende de hele voorbereiding etaleerde en Popescu was goed als verde diger, maar zijn acties stokten als hij de bal veroverd had. Westerhof: „Ik kan me voorstel len dat je een keer de een-twee met Romario zoekt, twee keer, drie keer zelfs. Maar geen tien keer, zeker niet als het steeds mislukt. Popescu moet passen, zelf voor de goal komen en kop pen. Dat kan hij als de beste." Net als Kieft. De Amsterdam mer deed wat Popescu dus had moeten doen. Hij passte (op El- lerman) en verscheen vervol gens voor de goal om de voorzet in te koppen: 1-0 na 68 minu ten. Ruim tien minuten later bepaalde Popescu de eindstand op 2-0, door een vrije trap hard langs de muur en via de vinger toppen van keeper Waterreus tegen het net te jagen. Roda-trainer Adrie Koster zat na afloop niet in de put. „We zijn er heel dicht bij geweest. Ik moet echter m'n spelers een compliment maken. We hebben heel respectabel en positief ge speeld, beter dan PSV verwacht had waarschijnlijk..' En PSV speelde dus slechter dan Roda verwacht had. Hans Westerhof: „We hebben een katterig gevoel. Er waren te veel misverstanden tussen Kieft en Romario, we speelden niet goed met de bal en niet goed zonder de bal, het tempo lag te laag. Nee, over het spel kan ik moei lijk tevreden zijn." Liefst vijf van de negen duels in de eredivisie eindigden in 1-1, waaronder de twee wedstrijden met de gepromoveerde clubs. Go Ahead Eagles-Cambuur Leeuwarden werd 1-1 door doelpunten van spits Bruin en routinier Willaarts. Den Bosch verwezenlijkte dezelfde score*bij FC Utrecht. Doelpunten: Oosterhuis voor de thuisclub en Derksen. Vitesse domineerde bij Volendam. De deelnemer aan het toer nooi om de UEFA-beker is volgens Volendam-trainer Steegman be ter dan Feyenoord. Toch kwamen de Arnhemmers achter. Na een solo van De Freitas rondde Binken af. Uitblinker Van den Brom zorgde voor de gelijkmaker. Hij zag zijn valpartij gehonoreerd met een strafschop en schoot die zelf in tweede instantie binnen. FC Groningen kwam vlak voor rust voor tegen Willem II. Doel man Jansen mocht de bal niet oppakken na een terugspeelbal, leg de verkeerd breed, waama Huizingh simpel kon scoren. Met een fraaie vrije trap zorgde Martin van Geel in de slotminuut voor even wicht. Fortuna en MW hadden vrijdag al 1-1 gespeeld, na doel punten van Visser en Driessen. Het saaiste gelijkspel was te zien in Rotterdam. Sparta - RKC: 0-0. hamburg anp/sip De Bundesliga is doelpuntrijk van start gegaan. In de negen wedstrijden van de eerste speel ronde vielen 27 treffers. De meeste doelpunten werden ge maakt in het duel tussen Schal- ke'04 en Wattenscheid (3-4). Bayern München boekte bij Uerdingen de mooiste cijfers (0- 3) en mag zich op basis daarvan de eerste koploper van de Duit se competitie noemen. De arbitrage liet zich op de eerste speeldag, die ruim 270.000 toeschouwers telde, meteen gelden. Liefst 31 keer werd de gele kaart getrokken. Vijf spelers werden uit het veld gezonden. Het duel tussen VfL Bochum en Borussia Dortmund vormde het dieptepunt. Arbiter Scheuerer deelde in de onvrien delijke wedstrijd acht gele en één rode kaart uit. De overwinning van Bayern, vorig seizoen het lachertje van de Bundesliga, kreeg pas in de slotfase enig reliëf. Schupp (83ste minuut) en Helmer (85ste) maakten van Uerdingen een kansloze ploeg. Thon, de nieuwe leider van de defensie, had in de 21ste minuut de score geopend met een fraai afstands chot. Uerdingen beëindigde de wedstrijd met tien man. Libero CUFERS Frank Mill (9) trapt met zijn linker de gelijkmaker voor Borussia binnen, 2-2. Het zou tevens de eindstand zijn v SCHOTLAND: Celtic - Peschke werd in de 78ste mi nuut weggestuurd wegens grof spel. Wouters speelde bij Bayem, dat in de laatste 22 duels tegen Uerdingen ongesla gen bleef, een sterke wedstrijd. Doelman Aumann, terug bij Bayern na een slepende knie blessure, maakte eveneens een goede indruk. Titelverdediger VfB Stuttgart leed bij Hambur ger SV al het eerste, min of meer ingecalculeerde, puntverlies: 1- 1. Het was de negende opeen volgende remise tussen beide teams in het Volkspark-stadion. Gaudino redde de landskam pioen, onlangs winnaar van de Duitse Super-Cup, zeven minu ten voor tijd van een smadelijke nederlaag. Invaller Bode had de thuisploeg in de 79ste minuut met een knap schot op voor sprong gezet. - Glasgow Rangers 4-3, Falkirk - 4-5 StndJohn Olympique Marseille heeft op de tweede speeldag van de Franse competitie het eerste puntverlies geleden. De titel ver-' dediger bleef in de uitwedstrijd tegen Toulon steken op 0-0. Koploper sinds zaterdag is Auxerre dat Monaco met 4-1 een gevoelige draai om de oren gaf. Olympique Marseille had in Toulon een groot veldover- wicht, maar kon ondanks al zijn sterren de overmacht niet in doelpunten uitdrukken. „We hebben vele goede spelers, i nog geen collec tief, dat is ons euvel", zei verde diger Deschamps. Naast Auxerre zijn nog drie clubs in Frankrijk na twee speelronden zonder puntver lies. Montpellier, dat met 3-1 won van Toulouse, Paris Saint Germain 2-0 winst op Sochaux, en Straatsburg, 2-1 te gen Valenciennes. Drie ploegen hebben nog geen punt vergaard. Toulouse werd thuis door Montpellier kansloos gelaten. 1-3, Caen ver loor met 0-1 nipt bij Lille en Va lenciennes bleef dus ook met le ge handen. Na de tweede speeldag van de hoogste afdeling van de Belgi sche competitie hebben zes clubs nog geen punt verloren. Anderlecht, SK Beveren, Club Brugge, Charleroi, Lokeren en KV Mechelen hebben de score van honderd procent. Lom mei, FC Lierse, Germinal Eke- ren en Waregem wachten nog op hun eerste punt. Voor 20.000 toeschouwers won Anderlecht zaterdag de Brusselse derby tegen RWDM met 3-2. Onder leiding van de nieuwe oefenmeester Peruzo- vic schudde Anderlecht de taaie tegenstander pas in de tweede helft af. Bruno Versavel scoorde twee keer, een maal na voorbereidend werk van de uitblinkende Peter van Vossen. Mare Degryse tekende voor de derde treffer. Voor RWDM, dat in Frank Vercauteren zijn bes te speler kende, maakten de Hongaar Lörincz en Wawa de doelpunten. KV Mechelen zegevierde zondag bij Waregem. Eén doelpunt van René Eykelkamp was voldoende. Diego Maradona wil nog steeds terugkeren op de internationale voetbalvelden. Ook na de weigering van Napoli zijn eisen in te wil ligen. Maradona vecht met Napoli op duizenden kilometers afstand een verwoede strijd uit. De afgekickte cocaïne-gebruiker toonde zich vorige week bereid zijn tot 30 juni 1993 lopende contract bij de club in de hoogste afdeling van het Italiaanse voetbal uit te dienen. Dat aanbod ging gepaard met een prijskaartje van 15,3 miljoen gulden. Met dien verstande dat een verstrekt voorschot van 10,7 miljoen dollar wel moest worden vergeten. Corrado Ferlaine, de voorzitter van Napoli, antwoordde dat de club de kosten van ont wenningskuur op zich wilde nemen, maar zich verder uitsluitend zou houden aan het oorspronkelijke contract.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14