Sport Bridgend krikt bij DIOK moreel op Irritant SVV is kansloos tegen Ajax Baan stort Twente in het ongeluk tegen Feyenoord Rugbyduel leidt tot explosie van blank nationalisme MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 V» brouwer de koning rob onderwater rob van der zanden Zege Schalkers A d Martin Schalkers zegevierde I O zaterdag in de Ronde van Lei den. De coureur van de Swift/Casba ploeg kwam bij de omloop in de Professorenwijk alleen aan. LD-Cup yt —j De strijd om de LD- I Cup is in een nieuw jasje gestoken. Gevoetbald wordt vanaf morgen in een poule-systeem Chaos bij eerste duel FC Den Haag den haag De legitimatieplicht bij FC Den Haag heeft gisteren een chaos veroorzaakt voor aanvang van het duel met AZ. Veel supporters, hoofdzakelijk ouderen, kregen geen toegangskaartje omdat ze hadden verzuimd een rijbewijs of paspoort mee te ne men. De Haagse eerste divisieclub heeft met ingang van dit sei zoen het legitimeren verplicht gesteld om dertig fans met een stadionverbod buiten het Zuiderpark te houden. De bezoekers werden door een container geleid om de legitimatie ordelijk te laten verlopen. Die procedure nam zoveel tijd in beslag dat vele toeschouwers pas in de rust een plaats op de tribunes vonden. Europees record Colin Jackson keulen De Engelse atleet Colin Jackson heeft gisteren bij de GP- wedstrijd in Keulen een Europees record op de 110 meter hor den gelopen. De nummer zes van de Olympische Spelen legde de afstand afin 13,04 seconden. Hij bleef daarmee tweehon derdste van een seconde onder zijn oude record, dat hij in juli te Londen liep. De Kenyaan Moses Kiptanui brak het wereldrecord op de 3000 m. Hij bracht het op 7.28.96 en was een halve secon de sneller dan Aouita. De eerste officiële rugby-inter- land van Zuid-Afrika sinds ja ren heeft zaterdag geleid tot een explosie van blank natio nalisme, Het Afrikaans natio naal congres (ANC), de be langrijkste politieke organisa tie van de gekleurde meerder heid, heeft gedreigd wegens dit gedrag de confrontatie met de Australische rugbyers (zater dag) en de trips naar Frankrijk (oktober) en Engeland (no vember) ter discussie te stel len. Een groot deel van de 70.000 voornamelijk blanke suppor ters in Ellis Park, het rugbyhei- ligdom van Johannesburg, weigerde voor aanvang van de wedstrijd tegen Nieuw-Zee- land (24-27) een minuut stilte in acht te nemen ter nage dachtenis van de slachtoffers van de gewelddadigheden in de zwarte woonoorden. In plaats daarvan werd massaal het Zuidafrikaanse volkslied 'Die Stem' aangeheven, met de nationale vlag gezwaaid en de 'Springbok' verheerlijkt. De bewuste hymne en de andere 'nasionaie' symbolen herinneren het zwarte bevol kingsdeel aan de jarenlange onderdrukking in het door de apartheid geregeerde Zuid- Afrika. Het ANC had met de Zuidafrikaanse rugbybond (SARFU), de fusieclub van de vroegere blanke en zwarte or ganisatie, afgesproken dat Die Stem niet zou worden ge speeld en het oranje-wit blauw niet zou worden gehe sen om geen zout in de vele wonden te wrijven. De conservatieve partij CP riep de leden op zich niets van die overeenkomst aan te trek ken. Enkele duizenden gaven daaraan gevolg. Ze trokken ge kleed in Springbok-shirts en gewapend met Zuidafrikaanse vlaggen naar het stadion. De politie had de grootste moeite de fanatiekelingen, die met wapperende banieren bezit van het veld hadden genomen, naar de tribunes te drijven. Toen de orde leek hersteld en de speaker om een minuut stilte vroeg, werd hij over stemd door 'Die Stem'. „Weerzinwekkend gedrag", noemde ANC-woordvoerder Carl Niehaus, zelf Afrikaner, de uitbarsting van op apartheid gericht nationalisme. Hij zei dat de provocaties van de me nigte het ANC ertoe dwingt zich nog deze week te beraden op de situatie. Na de confron tatie met de All Blacks is het voor hem de vraag of Zuid- Afrika volgende week nog wel zo nodig in actie moeten ko men tegen het inmiddels gear riveerde Australië en later de Fransen en Engelsen. Rechtstreekse confronta ties tussen rugbyclubs uit Engeland en Wales verlo pen negen van de tien keer volgens een vast stramien. De onderlinge rivaliteit is vergelijkbaar met die tus sen Nederland en Duits land en derhalve dermate groot dat het doel, winnen (of beter nog: niet verlie zen), meteen ook maar alle middelen heiligt. Oogstre lend spel zie je zelden, ho ge scores blijven meestal uit. Inplaats daarvan gaat het er dikwijls fysiek zeer hard aan toe. Het span- ningselemerït speelt even eens een voorname rol. leiden De Finale van het vijfde Euro Rugby Toernooi van DIOK vormde geen uitzondering op die overigens ongeschreven re gel. De partij tussen Bridgend, de nummer drie van Wales en Gloucester, de nummer vier van Engeland, verliep geheel vol gens het geschetste model. Bik kelhard, niet echt mooi, maar van begin tot het eind uitermate onderhoudend en spannend. Uitstekend onder controle ge houden ook door de Schotse toparbiter Jim Fleming, de man die evenals vorig jaar op uitno diging hier was en ooit al eens de finale van de strijd om de World Cup floot. De Welshmen, die in de slotfase van dit krach ten slopende duel de partij naar zich toe trokken, vierden de 22- 12 overwinning op de gehate Engelsen alsof zij niet de Euro Trophy, maar zojuist de Europa Cup hadden binnengehaald. Tweederangs De animositeit die van oudsher bestaat tussen Wales en Enge land, daar kan je een boek over schrijven. Dat is niet alleen op sportgebied een vast gegeven. Welshmen voelen zich twee derangsburgers op wie wordt neergekeken. Waar mogelijk be vechten ze dat superioriteitsge voel dat de Engelsen ten op zichte van hen, Schotten en ook Ieren met zich meedragen. Lukt het, zoals gisteren, om een deuk in het Engelse blazoen te trap De 'lads' van Bridgend uit Wales nemen tijdens een 'dood' moment de schade op bij de tegenstander uit Gloucester. Op de rug gezien de Schotse toparbiter Jim Fleming die aanwijst waar het zijns inziens mis is gegaan. foto henk bouwman pen, dat streelt dan de 'Welsh pride' in hoge mate. Hun dag kan dan niet meer stuk. Het moge duidelijk zijn dat hier gisteren geen sprake was van zomaar een vriendschappe lijk wedstrijdje. Dat woord ken nen ze in dit verband even niet, of ze nu thuis zijn of in den vreemde. Vooral in de beginfase vlogen de spaanders eraf, zon der dat het overigens uit de hand liep. Referee Jim Fleming, zelf Schot dus, kent de wetten in rugbyland en was er steeds als de kippen bij om in woord en gebaar duidelijk te maken dat hij een wedstrijd wilde hebben en geen oorlog. Zijn autoriteit is ook bij deze topspelers bekend en ze gaven dan ook prompt ge hoor aan zijn dwingende advie- Zo werd het als gevolg daar van een echte eindstrijd met een wisselend scoreverloop (8-7 voor Bridgend, 12-8 voor Glou cester en vlak voor tijd 22-12 voor de Welshmen) die voor het mooie toch te weinig publiek trok. Ruim 500 toeschouwers waren naar sportpark De Morsch gekomen voor deze fl- naledag en DIOK-trainer Dick Altink, die zijn ploeg eerder die middag als een wals over het ar me Cascais uit Portugal zag denderen (57-14) en dus derde zag worden, vond dat een te leurstellend aantal. „Maar ja, wat wil je als bijna alle andere teams in Nederland op zo'n dag als vandaag ook vriendschappe lijk spelen. Zo schiet je toch het doel, om sterke teams naar hier te halen waarvan je veel kan le ren, deels voorbij". Het teruglopend aantal toe schouwers bij de eerste afle vering van dit evenement kwa men er nog 2000 man naar de Finale kijken is overigens niet van invloed op de continuïteit van het Euro Rugby Toernooi. Ynze Politiek, één van de initia tiefnemers en organisatoren stelde dat de begroting van bij na 60.000 gulden al sluitend was nog voor dat de eerste belang stellende de kassa was gepas seerd. „Maar het geeft wel te denken", sprak de ex-praeses van de club hoofdschuddend. „We zullen maar weer eens te ruggaan naar de tekentafel om iets te bedenken. Zo'n uniek toernooi verdient toch gewoon meermensen." Het moment waarop scheidsrechter Uilenberg het zat is en Peter Barendse de rode kaart laat zien. SW/Dordrecht gedroeg zich in de openingswedstrijd tegen Ajax zeer onprofessioneel. foto anp dordrecht jan mennega gpd-verslaggever Een aantal voetballers van SW/Dordrecht '90 gedroeg zich nogal dom. Peter Barendse ge droeg zich zelfs oliedom. De vrije verdediger van de fusie club hield na afloop van de kansloze nederlaag tegen Ajax (0-3) de kaken weliswaar stijf op elkaar, maar nam dat besluit ruimschoots te laat. Veel slim mer was het van hem geweest als hij tijdens de wedstrijd al zijn mond had verzegeld. Maar dat was kennelijk niet bij hem opgekomen, want toen had hij praats voor tien. Bovendien was hij zo onverstandig scheids rechter Jaap Uilenberg geregeld als mikpunt uit te kiezen. Toen hij vlak voor de pauze het hoofd van de Tukker weer eens met de Kop van Jut verwarde, stuurde deze hem uit het veld. Camera Bij het verlaten van het veld was Barendse nog niet uitgeraasd. Hij gaf een klap op een camera van de NOS en trapte, duidelijk hoorbaar op de krakkemikkige hoofdtribune van de Kromme- dijk, tegen een deur 'ergens' in de catacomben van het stadion netje. De wedstrijd, die na de ope ningstreffer van Dennis Berg- kamo in de 25ste minuut, ei genlijk al geen wedstrijd meer was, was na het vertrek van Barendse als kijkspel helemaal geen cent meer waard.' Temeer niet, omdat Danny Blind Ajax al na 46 seconden in de tweede helft helemaal in veilige haven schoot, 2-0, voor zover de UE- FA-cupwinnaar daar tenminste nog niet was. Halverwege de tweede helft bepaalde Stefan Pettersson na een mooie, via Bergkamp en Roy lopende aan val de eindstand op 3-0. De Am sterdammers hadden de score gemakkelijk naar 6, 7 of 8-0 kunnen en ook moeten opvoe ren, maar gingen na de pauze steeds minder geconcentreerd te werk. SW/Dordrecht '90 bleef daardoor een afstraffing be spaard. En dat was jammer, want de manier waarop de club uit Dordt meende Ajax tege moet te moeten treden, was ver beneden peil. Vanaf het eerste fluitsignaal van Uilenberg maakten de spelers van de thuisclub een opgefokte en geïr riteerde indruk. Dat leidcfe bin nen twaalf minuten tot drie gele kaarten; voor Willy Boessen, die de achillespezen van Bryan Roy trachtte te splijten, voor de oer- vervelende Robin Schmidt (pro testeren) en voor Romeo Wou den, die het nodig vond de bal bij een vrije trap weg te schop pen. Jan Mulder, die voortdu rend achillespezen en enkels op de korrel had, had eveneens tenminste geel verdiend. Conclaaf Nadat hij drie keer in zijn borst zak had gegraaid, ging Uilen berg in conclaaf met beide aan voerders, Danny Blind en Joop Hiele, en riep hen op hun man schappen tot rust te manen. De spelers van Ajax viel overigens weinig te verwijten, zij lieten zich niet verleiden tot onbezon nen reacties. Alleen Bryan Roy had iets in gedachten dat leek op een wraakactie, toen hij Wil ly Boessen onderuit haalde, vlak nadat deze hem tegen het gras had gemaaid. Het was op die actie waarop Han Berger later wees, toen hij het woord 'klassejustitie' in de mond nam en repte van het meten met twee maten door de dienstdoende scheidsrechter. De verliezende trainer deed er Uilenberg onrecht mee aan. De man uit Losser, wiens naam op de internationale lijst prijkt, floot goed en het had Berger tenminste nog enigszins gesierd als hij de hand eens in eigen boezem had gestoken. Nu liet hij het bij de opmerking dat een aantal van zijn spelers te weinig zelfdiscipline aan de dag had .gelegd. Louis van Gaal stelde nader hand fijntjes vast dat de manier waarop SVV/Dordrecht '90 Ajax tegemoet was getreden, niet de manier is waarop volgens hem voetbal gespeeld dient te wor den. Maar die opmerking schoot Berger weer in het ver keerde keelgat. „Ik vind," aldus Berger, „dat iedereen zich met zijn eigen elftal moet bemoeien. Met de spelers die hem ter be schikking staan, heeft Van Gaal bovendien gemakkelijk praten." Louis van Gaal was op dat moment niet meer aanwezig in de perskamer, hij was al op weg naar de gereedstaande spelers bus. De technisch directeur had Ajax voor de rust redelijk zien spelen en na de pauze slecht. Hij had in de competitie-ouver ture aan Marciano Vink de voorkeur gegeven boven Robbie Alflen op de vrijgekomen positie van de naar Italië vertrokken Aron Winter. De van Willem II gekomen Mare Overmars speel de op de plaats van de ook al naar 'de laars' verkaste John van 't Schip. Van Gaal: „Zowel over Vink als over Overmars ben ik tevreden." enschede albert geesing gpd-verslaggever Nooit eerder zegevierde Feye noord met zulke grote cijfers (0- 5) in Enschede, niet eerder ging FC Twente op de openingsdag van de competitie zo volledig voor schut als gistermiddag. De dodelijke uitslag kwam in het Diekman hard aan, hij de spe lers, maar vooral bij Rob Baan, de trainer en opvolger van Theo Vonk. In een doldrieste poging maar meteen af te rekenen met de reputatie van z'n voorganger pleegde Rob Baan harakiri en stortte hij FC Twente plompver loren in het ongeluk. „Ik heb gegokt en verloren", boog Baan na afloop dee moedig het hoofd. „Elke aanval was in het laatste half uur een kans, we hebben het alleen te weinig uitgebuit", overzag Wim van Hanegem de ravage in de Twentse verdediging. Overmoe dig geraakt door een verprutste kans op de gelijkmaker van Prince Polley haalde Baan pal daarop een verdediger (Karne- beek) en een middenvelder (Gaasbeek) naar de kant, maar hij wedde met twee puur aan vallend ingestelde lichtgewich ten (Peeper, Ncijenhuis) op het verkeerde paard. „Toen Kamebeek er een kwartier na rust uitging en de ploeg achterin één tegen één ging spelen, verzaakte Twente keer op keer", zo wreef Regi Blinker zich het ongeloof uit de ogen. Feyenoords trainersduo Van Hanegem-Meijer reageerde bliksemsnel en haalde meteen Kiprich van stal. De Hongaar, invaller voor de licht tegenval lende Obiku, voelt zich als een vis in het water als hij de ruimte krijgt. Dat is de kracht van Kiprich, het rendement van de bonkige aanvaller was gister middag navenant. Tombola Het middenveld en de drie overgebleven Twentse verdedi gers werden aan alle kanten voorbij gelopen, in het hart van de defensie ontstonden gaten waar een vrachtwagen met ge mak doorheen kon. De Feye- noorders, zonder Witschge (ge schorst) en Scholten (gebles seerd) en gretig tot de laatste minuut, deden een forse greep in de tombola aan kansen, die FC Twente op een presenteer blaadje aanbood. De produktic bleef uiteindelijk steken op vijf, maar voor hetzelfde geld waren het er acht of negen geweest. „Dit is de beste les, die een elftal kan krijgen. Als trainer hoef je dan niet veel meer te doen", denkt Baan te welen. Dat zijn competitiedebuut in Enschede volledig de mist in ging, schreef Baan toe aan de moeizame voorbereiding. Die is volgens hem goeddeels in het water gevallen door een merk waardig virus en doordat er op het laatste moment nog spelers (Hoogma, Prince Polley) moes ten worden ingepast. Voor Ro nald de Boer telden die excuses niet. „In de eerste helft ging het nog, daarna speelden we ge woon slecht. Het verschil met Feyenoord is dat zij een paar dertigers in de ploeg hebben, die de handel naar zich toetrek ken en daar waar nodig corrige ren. Die spelers mist Twente. Bij ons staat er niemand op als het tegenloopt." Toch maakte FC Twente tot de openingsgoal in de twintig ste minuut van Taument geen slechte indruk. „Toen zat het bij Twente best goed in elkaar", vond ook Van Hanegem. Op slag kwam er echter de klad in de Twentse jeugdbrigade. Feye noord trok gaandeweg het ini tiatief naar zich toe en contro leerde de wedstrijd volledig. Zonder daarbij tot het uiterste te hoeven gaan. Met uitzonde ring van Van Halst liep de Twentse ploeg slaafs achter de tegenstander aan, kreeg via Postma en Prince Polley nog wel uitzicht op de gelijkmaker, maar zakte helemaal als een kaartenhuis in elkaar toen Tau ment de bal tussen de benen van Van Halst doorspeelde en De Koning kansloos passeerde (0-2). Prompt ontwaakte weer het Feyenoord-legioen en FC Twente liet zich vervolgens ge laten naar de strafbank leiden. Waar Blinker pal na rust kort achtereen had verzuimd twee? droomkansen te verzilveren, kreeg de linkerspits vijf minuten voor afloop zijn revanche (0-5). Kiprich scoorde eerder Feye noords nummer drie en stond aan de basis van de vierde, sim pel ingetikt door Bosz, in En schede de beste man van het veld. De aspirant-international had in de eerste helft nog zijn handen vol aan Arts, maar had de opvolger van Numan na rust volledig in /'n /.ik.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13