Baas viert vakantie, bedrijf failliet 'Alles moest je uitvechten via juristen' ZATERDAG 25 JULI 1992 Vragen en bedreigingen na ondergang van Coaxis uit Leiderdorp - De grootscheepse opening van het luxe Coaxis-pand aan de Leiderdorpse Elisabethhof, in januari 1989. Met een helikopter die de sleutel bracht. Het leek allemaal niet op te kunnen. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN ZATERDAGS BIJVOEGSEL Bij ieder faillissement rijzen vragen, maar bij het Leiderdorpse computerbedrijf Coaxis zijn ze wel heel pikant. Hoe kon eigenaar!directeur C. Brandt vakantie vieren op Cyprus terwijl in Leiderdorp de laatste uren sloegen voor zijn bedrijf? Hoe konden vlak voor het faillissement nog mensen worden aangenomen en spullen verdwijnen met een waarde van zeker een half miljoen? En wie forceerde na het faillissement de tussendeuren op een bovenetage van het super-de-luxe pand aan de Leiderdorpse Elisabethhof? Het zijn vragen waarop niemand het antwoord weet, of wil weten. PAUL VAN DER KOOL)» urator F.M. Wachter is er na drie b weken speuren nog niet uit, op- gehouden als hij wordt door 'ver velende kleinigheden'. Zoals: van wie zijn de autotelefoons in de lease-auto's en wie maakt de toiletten schoon voor de overgeble ven onderhuurders? Toch houdt hij er serieus rekening mee daj een nader onderzoek nodig is naar de gedragingen van oud-bestuurders van Coaxis. In ieder geval mogen ze uitleggen waarom alles 'imcompleet' was toen hij arri veerde: „Veel apparatuur was weg en de ma gazijnstellingen waren grotendeels leeg. Overal lagen losse snoeren."' En wat de ver meende inbraak na het faillissement betreft: de curator heeft geen aangifte bij de politie gedaan, maar dat betekent niet dat hij het 'erbij laat zitten'. De politie spreekt van 'een vreemde zaak'. Eigenaar/directeur Chr. P. Brandt wil best wat licht op de zaak werpen, maar zit zelf ook met vragen. De Koudekerker is er vooral be nieuwd naar wie de belastingdienst heeft ver teld dat zijn bedrijf uitstel van betaling zou aanvragen. Want nu knevelden deurwaarders zijn bedrijf op een moment dat het de vrije hand nodig had bij het verkopen van twee van de acht Coaxis-bedrijven. De verkoop moest het miljoen opleveren dat het bedrijf nodig had en volgens Brandt waren de onderhandelingen bijna afgerond. De curator is daar nooit iets van gebleken en weet zelfs niet met welke partijen werd on derhandeld. Verbaasd Hoe dan ook. Brandt lag twee dagen op het strand in Cyprus en daar belden de achter blijvers. Ze moesten uitstel van betaling aan vragen omdat crediteuren geld wilden zien. Vrijdagochtend 17 juli nam hij het vliegtuig en 's middags arriveerde hij net voor de deur waarders in zijn pand aan de Elisabethhof. Verbaasd constateerde hij dat de magazij nen opvallend leeg waren. Aan een reddings poging dacht de teruggekeerde vakantiegan ger niet eens. De bankrekening van zijn be drijf bevatte nog geen dubbeltje, ontdekte ook de bewindvoerder die de maandag daar op werd toegewezen. ,rEr is zelfs geen geld meer om de bewindvoerder of het personeel te betalen. De kans dat Coaxis de schuldei sers hun miljoenen kan terugbetalen, lijkt dus nihil", merkte hij op over het bedrijf dat uit drie poten bestond: technische service en opleidingen, het verkopen van personal - computers aan het midden- en kleinbedrijf en het importeren en aan dealers leveren van programma's en randapparatuur (als printers en beeldschermen). De meeste van de 80 personeelsleden werkten in Leiderdorp, maar er waren ook vestigingen in Utrecht, Breda en Brussel. Het faillissement was nog niet uitgesproken, of de nieuwe initiatieven schoten als padde stoelen uit de grond. Ook Brandt heeft weer een nieuw bedrijfje, MacPoint/ServicePoint. Vanuit het Alphense kantoorgebouw Rijn- staete verzorgt hij met elf oud-Coaxis-mede- werkers onderhoud en service van Apple- computers. Ook wil MacPoint dit merk com puters binnenkort verkopen aan eindgebrui kers, net als Coaxis dat vroeger vanuit een aantal Apple Centers deed. Afgelopen maandag is het bedrijfje begon nen, maar het eerste conflict dateert al van vorige week. Tegen de regels in benaderde Brandt klanten die vroeger werden bediend door CompuTasc, een werkmaatschappij van Coaxis (de onderhoudspoot). De klanten van CompuTasc waren na het faillissement offi cieel 'overgenomen' door het Engelse bedrijf 1CM. Brandt waarschuwde de cliënten dat ze beter geen zaken kunnen doen met de Engel sen. Want die zouden geen verstand van Apple hebben en 'wanprestaties' leveren. Toen de curator hiervan hoorde, heeft hij Brandt verteld dat hij met zulke praktijken buiten zijn boekje ging. Wat er verder ge beurt. laat Wachter in het midden: dat is een zaak van de advocaat van ICM. Ondanks het telefoontje van de curator blijft Brandt de Britten aanvallen: „De klan ten zullen al snel inzien dat ze bij ICM niet aan het goede adres zijn. Met je Citroen ga je toch ook niet naar een Mercedes-dealer?" De boude uitspraken doet hij vanuit de ju te stoeltjes die zijn voorganger heeft achter gelaten op de Alphense kantooretage. Het is wel even wennen na de luxe van vroeger, maar het kon niet anders. Om in deze moei lijke tijden te overleven, moeten de kosten omlaag. Bovendien is Brandt door het faillis sement mooi van de miljoenenschuld af die als een molensteen om de nek van zijn oude bedrijf hing. Volgens critici heeft Brandt hierop aange stuurd.. Zelf heeft hij het over het einde van een jongensdroom en een heel harde les: „Ik heb de verkeerde mensen om me heen ver zameld. directeuren te veel de vrije hand ge geven." Anderen Kortom, het zijn de anderen die de fouten hebben gemaakt. Hoewel hij 75 procent van de aandelen bezat ('maar de winst stopte ik nooit in eigen zak'), zou Brandt veel zaken hebben gedelegeerd. „Met bankzaken hield ik me al helemaal niet bezig", zegt hij. En: „Ook ik heb me erover verbaasd dat anderen vlak voor het faillissement nog mensen heb ben aangenomen." Wie die anderen zijn. laat hij in het midden. Hij heeft ze na zijn vakan tie 'nog niet gesproken' en weet niet of hij dat nog gaat doen: „De curator heeft ook een taak." Oud-directeur I. Terwisse gelooft niets van dat delegeren. „Kent u Brandt? Nou, neemt u maar van mij aan dat hij 99 procent van alle beslissingen nam en neemt." In de Automa tisering Gids beschuldigde hij Brandt van wanbeleid, maar een weekje en enkele tele foontjes later wil hij dat niet herhalen. Ook de mensen die Brandt anoniem de inbraak in de schoenen schuiven, weigeren dat tegen over de politie te bevestigen. „Het kwaad is echter al geschied", reageert Brandt. „Mijn gezin staat bloot aan de ene bedreiging na de andere." Telefoontjes 's nachts, auto's met geblindeerde ramen die overdag op zijn erf staan en heren die drei gend heen en weer lopen voor zijn woning. De politie heeft er nooit iets over gehoord, maar als Brandt via zijn autotelefoon wordt opgebeld blijkt zijn angst. „Wie heeft dat nummer verdorie gegeven?", vraagt hij zich af. „Ik praat niet met u als u dat niet zegt." Uiteindelijk draait hij bij, maar in Alphen komt een bezoeker pas zijn kantoor binnen als hij een kaartje afgeeft. Groei Brandt begon twaalf jaar geleden aan zijn le venswerk op een etage aan de Leidse Hoge- woerd 166. Hij verkocht hier Apple-2 compu ters met dubbele disc-drive. De 24-jarige schoolverlater programmeerde ze zelf en be zorgde er het eerste jaar vijftien thuis. Omzet: 300 000 gulden.. Concurrentie was er alleen van Vlasveld aan de Morsweg en al snel begon de groei. Eind 1982 werd het eenmansbedrijfje omge zet in drie bv's. Een bv voor de verkoop (Al Computers Nederland bv). een bv voor de service en een soort moeder-bv (Coaxis Complementary Services bv). Het totale startkapitaal bedroeg 300.000 gulden en daar kreeg Brandt alle aandelen voor. De vijfen twintig procent die mede-aandeelhouders la ter in handen kregen, waren nieuwe aande len. Via de Leidse Herengracht kwamen de bv's van Brandt in 1985 terecht in een kantoor pand boven de Leiderdorpse Winkelhof. In januari 1989 volgde dé verhuizing naar een geheel nieuw onderkomen aan de Leider dorpse Elisabethhof. Dat pand had een aan- neemsom van 7,4 miljoen en één van Brandt's bv'tjes kocht het met volledige hy potheek. Over de opening wordt drie jaar na dato nog immer nagepraat in Leiderdorp. Een he likopter. getooid met de naam Coaxis, bracht een reusachtige sleutel. Het vuurwerk was tot ver in de regio te horen en voor de muziek te kenden toppers als Pim Jacobs, Rita Reys èn Pia Beek. Er werd zelfs een speciale Coaxis-cd gemaakt met hun zoete klanken. Begin In interviews en in een paginagrote adverten tie in de Telegraaf meldde Brandt dat dit nog maar het begin was. Hij vond het niet vol doende dat zijn bedrijf de grootste Apple- dealer in Nederland was, maar wilde een nóg groter marktaandeel. Waarom zou hij met 15 procent marktaandeel genoegen nemen als 30 procent ook zou kunnen, of het bij 40 mil joen omzet laten als 130 miljoen ook kon? Voor Apple zou men nög interessanter wor den door de 'overname' van importeurs in belangrijke Apple-landen als Engeland en Frankrijk. De oud-directeur van Apple Computers Nederland, Terwisse, mocht de zo vurig ge wenste uitbreidingen realiseren. En hij kocht wat af. Apple Centers in Den Bosch, Breda en Groningen, een distributiemaatschappij in België. Het aantal personeelsleden groeide tot 140. Anderhalf jaar later verdween Terwisse van het toneel. Volgens de man in kwestie stapte hij op omdat eigenaar/directeur Brandt niet langer wilde terugtreden en het düs niet mo gelijk was om banken en andere geldschie ters over de brug te laten komen: „Brandt had namelijk nogal wat zakelijke relaties te gen zich in het harnas gejaagd en zaken te rooskleurig voorgeschilderd. Hij was niet ge loofwaardig. We hebben hier 30 geldschieters en vijf banken over de vloer gehad, maar er hapte er maar één toe." Het was Multihouse- oprichter Mulder, die voor miljoenen geld leende en de nodige aandelen kocht. Belabberd Brandt ziet alles anders. Volgens hem hapten financiers niet toe omdat de werkmaatschap pijen onder Terwisse zulke belabberde resul taten haalden in 1991: 5.5 miljoen gulden verlies, na een miljoen winst in '89 en een miljoen verlies in '90. Terwisse had volgens Brandt gewoon slecht zaken gedaan: „Den Bosch heb ik zelf moeten sluiten na een ver- Advocaten, deurwaarders en incassobu reaus. Wie zaken deed met zakenman C.P. Brandt, eigenaar/directeur van de failliete Leiderdorpse Coaxis-groep, kreeg vroeg of laat met ze te maken. Althans, zo heet het bij de Leiderdorpse Ondernemers Vereni ging (LOV). Niet voor niets raakte de club onmid dellijk een bestuurslid kwijt toen Brandt lid werd. Het bestuurslid, een autodealer, had voor 1200 gulden een auto gerepa reerd, van banden en een uitlaat voorzien. Betalen deed Brandt pas nadat de recht bank hem daartoe dwong, zo'n 2,5 jaar la ter en 400 gulden minder. „Hij zei zelfs dat hij geen relatie met ons had. ons niet kende", kijkt de benadeelde terug. „Van daar ook dat hij zijn instructies telefonisch gaf. Heel sluw." Nog geen jaar was Brandt lid of hij stond al lijnrecht tegenover de voorzitter van de LOV, die ook advocaat is. In die hoedanigheid eiste deze dat Brandt zijn belofte na zou komen en het bedrijfspand van zijn cliënt zou kopen. Brandt had zijn lidmaatschap nog niet opgezegd, of het bestuur bepaalde dat hij nooit meer lid mocht worden. Daarbij vie len woorden als 'proleet'. Voormalige onderhuurders van zijn pand aan de Elisabethhof zijn niet minder negatief over Brandt. „Het onderhoud was prima, maar overleg was niet mogelijk. Het was van: ik, de computergigant bepaal wat hier gebeurt. En dat zei-ie dan het liefst in aanwezigheid van velen. Alles moest je via juristen uitvechten. Of het nou om bordjes met je naam ging of om kapotte lampjes." Brandt doet de kritiek af als 'kinnesin ne'. Zelf herinnert hij zich niet alles meer. maar weet hij nog wel dat de LOV-voorzit- ter als advocaat geen poot had om op te staan: „Hij beweerde dat ik mondeling overeenstemming had bereikt over de aankoop van het bedrijfspand van zijn cliënt. Maar dat sloeg nergens op. Drie maanden later was die zaak trouwens fail liet. Toen wist ik wel hoe laat het was". „Als ik vertel dat de vorige LOV-voorzit- ter naar de Antillen is gevlucht omdat zijn bedrijfjes hier failliet gingen, geeft dat een aardige indruk van het niveau van die on dernemersclub", zo besluit hij venijnig. Dat hij drie jaar na dato nog steeds niet heeft afgerekend met de eigenaar van zijn vorige kantoorpand, Nationale Nederlan den, zou absoluut niet betekenen dat hij 'financieel onbetrouwbaar' is, zoals van verscheidene kanten wordt betoogd. „Het gaat er gewoon om dat ik 200.000 gulden schade claim. Ik kreeg daar namelijk de stank van het Chinese restaurant naar binnen." Nationale Nederlanden ont houdt zich van commentaar. lies van 900.000 gulden in 1991, Groningen draaide ook slecht en hebben we met 2.5 mil joen gulden verlies doorverkocht. Op België verloren we 1,9 miljoen." Ook moet niemand volgens Brandt vergeten dat het toch al moei lijker was geworden in de computerwereld, waar de winstmarges al tijden onder flinke druk staan door prijzenoorlogen. 1991 werd een vreemd jaar voor Coaxis. Terwijl de kosten onverminderd waren afge stemd op oneindige groei en expansie, kwam het bedrijf uit op een fors verlies. Er werd voor een tot twee miljoen bezuinigd door geen Alfa Romeo's van 70.000 gulden meer te leasen en meer zelf te doen. van reclame ma ken tot koffie schenken. Ook werd er fors ge sneden fn de te hoge salarissen. „Fr waren mensen die 8000 gulden per maand kregen, maar het niet terugverdienden verklaart Brandt. Voor twaalf personeelsleden werd el ders een andere baan gezocht door het be drijf dat welgeteld één vakbondslid telt, het geen de spraakzaamheid niet bevordert. De Leiderdorpse Elisabethhof bleef de luxe thuisbasis. Maar anders dan de curator, vindt Brandt dat geen punt. „Zo duur was het daar niet. Aan de Statendaalder betaalden we jaar lijks 190 gulden per vierkante meter, aan de Elisabethhof 250 gulden." Probleem was al leen dat het personeel zo ongeveer zwom in de vierkante meters. Nieuwe klap Begin dit jaar leek er een voorzichtig winstje in te zitten, maar in mei en juni volgde een nieuwe klap. Micro Totaal en Software Solu tions verkochten geen software en randappa ratuur meer en kwamen daardoor in de pro blemen met de bank. Die schoot namelijk te gen een forse rente geld voor tussen het mo ment van de bestelling en afrekening. Toch ontworstelden deze werkmaatschap pijen zich het snelst aan het faillissement, met twaalf oud-Coaxis-mensen èn het geld van Mulder die ook Coaxis steunde. Tien an deren begonnen een Apple Center in Zoeter- meer, eveneens met Mulders geld. ICM kocht voor de neus van Brandt de onderhoudspoot uit de inboedel en nam vier personeelsleden over. Andere oud-Coaxis-werknemers heb ben plannen om in Utrecht verder te gaan met een Apple Center en in het nieuwe be drijfje van Brandt werken elf van zijn oud- werknemers. Zesendertig van de tachtig personeelsleden van Coaxis weten inmiddels dus al weer wat ze moeten gaan doen. Hoe het met de ande ren. en met hun oude bedrijf verder moet is nog een open vraag. De eigenaar/directeur Chr. P. Brandt van de failliete Coaxis-groep, in een tijd (begin 1989) dat hij nog wilde poseren: „Ik heb de verkeerde mensen om me heen verzameld. FOTO JACQUES ZORGMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33