Japan ontkent zijn verleden Bush moet verrassen op Republikeinse Conventie Feiten Meningen ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1992 Alles wat met Japans rol in de oorlog te maken heeft wordt onder tapijt geveegd Al drie decennia voert historicus Saburo Ienaga strijd om Japanse kinderen een eerlijke versie van hun geschiede nis te geven. Het ministerie van onderwijs weert sinds 1962 zijn schoolboeken met onverbloemde tekst uit de klaslokalen van de middelbare scholen. TOKYO ELBRICH FENNEMA CORRESPONDENT Ienaga beschrijft namelijk za ken die in de ogen van het m nisterie nog niet voldoende door historici zijn gedocume teerd, zoals de slachting van Chinese burgers in Nanking, de medische experimenten die eenheid 731 onder leiding van dokter Ishii uitvoerde op krijgs gevangenen in China, of de rol van het Japanse leger bij de massale zelfmoorden op Oki nawa. Ienaga heeft een rechts zaak aangespannen omdat zijn recht op vrije meningsuiting en zijn academische vrijheid zijn geschonden. In de uitspraken tot nu toe heb ben de rechters Ienaga in het ongelijk gesteld en geoordeeld dat de selectie van tekstboeken door het ministerie een toelaat bare vorm van censuur is. Hier heeft Ienaga het niet bij gelaten. Hij is in hoger beroep gegaan. Hij weet zich daarbij gesteund door de Nationale Liga voor de Ondersteuning van de Rechts zaak over Schoolboeken. Die organiseert dit weekeinde een symposium over de de een zijdige geschiedschrijving in Ja pan. Het symposium valt sa men met de herdenkingsdag vandaag van het einde van de oorlog op, 15 augustus 1945. De bedoeling is een tegenwicht te bieden aan de gekleurde stroom van programma's en ar tikelen die deze week in de Ja panse media verschijnen. Een Japans vrouwenkamp in Semarang. In documentaires en drama's wordt opgedist hoe de Japanse bevolking heeft geleden onder de oorlog. De media vertonen wat dat betreft dezelfde tendens als de regering om alles wat met Japans rol in de oorlog te ma ken heeft gemakshalve onder het tapijt te vegen. Medeleven en medelijden zijn nu eenmaal makkelijkere sentimenten dan schuld en schaamte. Het wonderlijke is dat Ienaga, destijds hoogleraar aan de Uni versiteit voor Pedagogiek van Tokyo, in 1946 door de overheid is gevraagd medewerking te verlenen aan het schrijven van schoolboeken. Een medewerk ster van de bovengenoemde Li ga kan de kentering wel verkla ren. „Vlak na de oorlog was de drang groot om Japan rigoreus om te vormen, geïnspireerd door de democratische ideëen van de Amerikaanse bezetter. Maar toen de Amerikanen een maal waren vertrokken veran derde geleidelijk de teneur. Het onderwijs gooide n draaide veel rug. De censuur van school boekjes werd vanaf 1956 aange scherpt. Daarvan werd profes sor Ienaga het slachtoffer". Hoewel je zou verwachten dat het makkelijker wordt om het verleden onder ogen te zien naarmate het verder weg is, zie je in Japan eerder het omge keerde. De schoolboekjes die steeds verdoezelender van toon moeten worden, zijn er een voorbeeld van. Bekentenissen Het geldt ook voor het uiterst pijnlijke onderwerp van de ge dwongen prostituées voor het Japanse keizerlijk leger. In 1975 werden twee spraakmakende documentaires gemaakt over vrouwen die naar het front wer den gestuurd voor het gerief van de Japanse soldaten. In bei de, veel vertoonde films vertel len Japanse vrouwen openlijk over hun ervaringen. De gedwongen prostituées van andere nationaliteiten komen er niet direct in aan bod, maar wel wordt zonder veel omhaal dui delijk dat het een praktijk was waaraan het keizerlijk leger zich heeft schuldig gemaakt zolang dat leger bestond. Een latere film, uit 1985, toont het leven in de bordelen aan het front als een jolige aangelegenheid met voor- en tegenspoed, liefde en verdriet, ongeveer in dezelfde mate als in 'Goede tijden, slech te tijden'. Op 11 december 1948 wees het Tokyo Tribunaal vonnis. Zeven aangeklaagden, onder wie oud-premier Tojo (middelste rij, vijfde van links), werden veroordeeld tot de strop. foto cpd Het is voor zowel de Japanse als de Koreaanse, Chinese, Malay- sische, Filipijnse, Singaporaanse en Nederlandse vrouwen die er het slachtoffer van werden, erg pijnlijk dat de Japanse regering pas enkele weken geleden voor het eerst heeft toegegeven dat de legerleiding systematisch was betrokken bij het draaien van de militaire bordelen. Voor die tijd hield Japan vol dat de bordelen aan het front puur particuliere initiatieven waren. En dat terwijl er honderden offi cieren betrokken waren bij de organisatie, tienduizenden vrouwen te werk zijn gesteld en honderdduizenden soldaten er gebruik van hebben gemaakt. Herinneringen Het ligt voor de hand dat met zoveel betrokkenen niet ieder een erin slaagt om de herinne ringen aan deze periode voor goed weg te drukken. Het zijn niet alleen de, met name Ko reaanse, vrouwen die vijftig jaar na dato voor de dag komen met hun leed en hun verleden. Ge leidelijk aan komen ook de da ders met hun bekentenisen op de proppen. Militair-geneesheer Ken Yuasa controleerde de vrouwen eens in de week op geslachtsziekten. „Tijdens deze onderzoeken kwam ik tot het inzicht hoe acht vrouwen in Luan (China) eron der te lijden hadden dat ze rond de duizend man aan hun gerief moesten laten komen". Ook heeft hij een abortus uitgevoerd op een vrouw die zwanger was geworden van een Japanse offi cier. Het kind zou een schan de zijn voor de eer van de Ja panse natie," legt Yuasa uit. Hij benadrukt dat het maar wei nig voorkwam dat kader ge bruik maakte van de prostitu ées. Dat was echter niet omdat hun moreel zoveel beter was dan dat van de soldaten. Omdat hun salaris beter was, konden ze zich een maïtresse voor eigen gebruik veroorloven, zo blijkt uit het relaas van Hiromichi Na- gatomi, in dienst van Japans ge heime dienst ten tijde van de oorlog. Een van zijn taken was te beoordelen waar en wanneer behoefte was aan militaire bor delen. Spionage „Het liefst hadden we natuurlijk Japanse vrouwen. Maar toen daar moeilijker aan te komen was, lieten we Koreaanse ko men. Chinese vrouwen pro beerden we zo veel mogelijk te vermijden, vanwege het risico van spionage". Officieren slie pen zo nu en dan met de prosti tuées om te controleren of de manschappen klepten. "Het spijt me nu wat al die vrouwen is aangedaan, zegt Na- gatomi. „Maar de militaire bor delen waren echt noodzakelijk in die tijd. Het was de enige ma nier waarop de geslachtsziekten binnen de perken konden hou den en verkrachting van de plaatselijke bevolking konden voorkomen. Dat zou anti-Ja panse sentimenten hebben aangewakkerd. Dat hebben we van de uit de hand gelopen ge beurtenissen bij de i Nanking geleerd". Opvallend is dat de r zichzelf als slachtoffer van de omstandigheden zien of afschil deren. Een van de weinigen die conclusies heeft getrokken uit zijn ervaringen in de oorlog is Kenzo Okazaki. Hij hield keizer Hirohito ervoor verantwoordelijk dat in de oor log twee van zijn collega's zijn geëxecuteerd, naar alle waar schijnlijkheid om als voedsel te dienen voor de rest van het uit gehongerde peloton op Nieuw Guinea. Okazaki ging persoon lijk tot actie over. Met een kata pult schoot hij stalen flipper- kastballen naar de keizer toen Hirohito op zijn verjaardag van af zijn balkon zijn onderdanen toewuifde. Kogelvrij De keizer, die overigens niet was geraakt, vluchtte naar bin nen, Okazaki werd gearresteerd en het balkon werd voorzien van kogelvrij glas. Hoe nobel en goedbedoeld zijn actie ook was, het resultaat was uiteindelijk contraproduktief. Doordat zijn actie zo bizar was, zijn de kwes ties die hij te berde wilde bren gen nooit serieus beantwoord. Zo blijven, alle onthullingen over de bittere waarheid ten spijt, de belangrijkste vragen nog steeds onbeantwoord, na melijk: hoe heeft het zo ver kun nen komen, en hoe kan worden voorkomen dat het nog een keer gebeurt? Japan weigert de ze vragen onder ogen te zien en blijft volharden in struisvogel politiek. Zolang deze houding voortduurt, zal Japan nooit het vertrouwen terug kunnen win nen van de landen wier inwo ners tijdens de oorlog letterlijk en figuurlijk door het Japanse keizerlijke leger zijn verkracht. STANDPLAATSJOHANNESBURG Tuinman De buurvrouw bij wie de tuinman in een krot in de tuin woonde, ging verhuizen. De nieuwe buren wilden wel van zijn diensten gebruik ma ken, maar hem geen onderdak ge ven. „Want personeel rond het huis geeft gelazer". Thulane stond dus op straat. Bij ons stond de oude dienstbodeka mer achter de garage leeg, die mocht-ie hebben. Hij was zo blij als een kind. Voor het eerst had hij een eigen kamer, waarvan het dak niet lekt, en met wc, een douche met warm water en vaste vloerbedek king. Om zijn dankbaarheid te to nen, werkte hij twee weken iets har der dan normaal. Thulane is getrouwd, maar zijn vrouw en twee kinderen wonen in Natal. Hij bezoekt ze een keer per maand om het geld te brengen dat hij niet verzopen heeft, want hij houdt wel van een slok. Omdat een man, zoals mijn groot moeder zei, niet zonder kan, had hij vrij snel een hulpverloofde. Dat was dankzij zijn waterdichte onderko men mogelijk geworden. Ivy, een ongehuwde moeder, is nu onze werkster die twee maal per week boenend en poetsend door het huis raast. Feministes zullen heel wat hebben aan te merken op de man-vrouw verhouding in dit land. Een enkeling wil noj» wel eens haar nek uitsteken en iets over 'gelijke rechten' mom pelen. Maar de regel is: de man diri geert en de vrouw speelt de tweede viool. Daar wordt door praktisch niemand, blank of zwart, aan ge tornd. Wie dit voor ogen houdt, kan de re latie tussen Ivy en Thulane niet slecht noemen. Voor zover wij we ten, slaat hij haar niet, ook niet bij de ruzies die steevast zijn katers op fleuren. Maar vorige week was het mis. Ivy had blind van woede een raam inge gooid en stond even later in alle sta ten voor de deur. Ze had er genoeg van. zei ze tegen mijn vrouw. Ze wil de de 195 rand, (120 gulden) hebben die ze 's ochtends tegen Thulane's drankzucht in bewaring had gege ven. Ze ging naar huis. Mijn vrouw probeerde haar te kal meren. Konden ze het niet uitpra ten? Was het niet beter er een nacht je over te slapen? Ivy liet zich niet vermurwen. Onder één dak met 'hem'? Nooit meer van haar leven. Ze zou wel in de tuin sla pen. En morgen nam ze de bus naar huis. In de tuin slapen kon niet, zei mijn vrouw. Het vriest 's nachts en bo vendien patrouilleert Rufus er. En als die iets verdachts ziet... De gevolgen hoefden niet te worden uitgelegd. Ivy heeft een heilig ontzag voor Rufus, een Rottweiler. Vraag aan de buurvrouw, of je zo lang in Thulane's oude kamer mag slapen, opperde mijn vrouw. Dan kun je morgen, als je woede gezakt is, besluiten wat je gaat doen. Ze liet zich ten slotte overreden en warempel, ze mocht een nacht in de oude hut slapen. Inmiddels was het tot Thulane's be nevelde brein door gedrongen dat de schade wel eens onherstelbaar kon zijn. Hij wilde met Ivy praten. Maar deze wilde van geen verzoe ning weten. Hij schakelde vrienden in en er was druk verkeer tussen ons hek, waar Thulane zich had gepos teerd en dat van de buren, waar Ivy ongenaakbaar stond te wezen. Na een paar uur leek deze pendeldi plomatie toch vruchten af te wer pen: Ivy was bereid tot een gesprek. De conferentie duurde tot laat in de avond. Zou er dan toch nog hoop zijn? De volgende morgen stond Ivy met haar volgestouwde weekendtas voor de deur. Ze had besloten hem nog een kans te geven en hij had beloofd minder te drinken. Ze gaf mijn vrouw een envelop. „Wilt u dit voor me bewaren?" In de envelop zat de 195 Rand. PETER VAN NUUSENBURG Nog nooit in de recente geschiedenis van de Verenigde Staten is een presi dent zo impopulair geweest als Ge orge Bush. Zelfs de door de Iraanse gijzelaarscrisis getroffen Jimmy Car ter en de in de moerassen van Viet nam verstrikt geraakte Lyndon Johnson konden op meer sympathie rekenen. Volgens de laatste opiniepeiling is 64 procent van de Amerikaanse bevol king ontevreden over het beleid van Bush en pleit eenderde ervoor dat de Republikeinse Partij met een andere kandidaat komt. Maandag begint de Conventie van de Grand Old Party in Houston (Texas). Dan gaat de president de 2.207 Republikeinse gedelegeerden en de miljoenen televisiekijkers ver tellen hoe hij denkt nog vier jaar in het Witte Huis te kunnen blijven. Grote veranderingen in zijn staf, in het binnenlands beleid en de intro ductie van James Baker als campag ne-leider moeten niet worden uitge sloten. Onoverwinnelijk Een jaar geleden leek Bush nog on overwinnelijk. Tenslotte was hij de zegevierder in de Golfoorlog, de man die zonder bloedvergieten een einde maakte aan de Koude Oorlog en die definitief een streep zette onder het Vietnam-syndroom. Nu, aan de vooravond van de conventie, is hij vooral een president die geen visie heeft, die zijn belofte brak en de be lastingen verhoogde. Bush wordt ervan beschuldigd de binnenlandse politiek te verwaarlo zen en het land in een recessie te hebben laten wegzinken. In brede kring wordt hij beschouwd als een man met weinig prinicipes die alles doet om herkozen te worden. Zijn critici zeggen dat hij geen plan en geen mening heeft en een draaikont is. Zo omschreef hij in 1980 Reagans economisch beleid als voodoo econo mics maar omarmde hij als vice-pre sident Reaganomicszonder aarze ling. Dat Bush moeite heeft met wat hij y me mm Maandag wordt in het Texaanse Houston de Republikeinse Conventie gehouden. Een schoonmaakster maakt nog even de stoelen van de Texaanse afgevaardigden stofvrij. foto reuter calvin how noemt het vision-ding geeft hij zelf toe. En dat de president zich geen net zijn America First- propaganda i de voorverkiezingen Bush tot t aanvallen op zijn be- wanhoop. En de Te leid. bleek de afgelopen tijd wel. De pitbull van de conservatieve Re publikeinen, Pat Buchanan, dreef e mijardair Ross Perot joeg hem als onafhanke lijke kandidaat bij voorbaat de s pen op het lijf. Inmiddels heeft Perot ingezien dat hij met een kandidaatstelling meer verliest dan wint en Buchanan bleek slechts te blaffen en niet te bijten. De journalist en zijn circa tachtig gede legeerden scharen zich volgende week in Houston achter Bush. Dream Team Op de Republikeinse Conventie moet Bush bekendmaken met welke middelen hij het Democratische dream team, Bill Clinton en Al Gore, te lijf gaat. Al eerder zei de president „niet te kunnen wachten om de mouwen op te stropen en achter ze aan te gaan". Het lijkt erop dat Bush tot 3 novem ber veelvuldig zal inspelen op de argwaan die bij veel Amerikanen be staat over de betrouwbaarheid van Bill Clinton. „Waarom synthetisch spul kopen, als er honderd procent katoen op de markt is", luidt een leus van Bush' nieuwe tekstschrijver, Steve Provost, die vroeger werkte voor Kentucky Fried Chicken. Bush heeft echter het nadeel dat alle aspecten van Slick Willy, de weinig vleiende bijnaam van de ambitieuze gouverneur van Arkansas, al breed zijn uitgemeten. Bovendien toonde het Democratische kamp voor het eerst sinds jaren een ongekende eensgezindheid op zijn conventie in New York. Daaraan lijkt het bij de Republikeinse Partij momenteel te schorten. Met name het in het natio nale programma opgenomen consti tutionele verbod op abortus wordt door veel partijgenoten aangevoch- Bush is om puur opportunistische redenen tegen abortus en zijn uiterst conservatief pratende vice-president Dan Quayle lijkt geen haar beter. Quayle versprak zich onlangs door te zeggen de eventuele keuze van zijn dochter om al of niet abortus te la ten plegen te respecteren. Quayle Bij de Republikeinen is de kritiek op het functioneren van de vice-presi dent nimmer verstomd. Zeker nu de Democraten met Al Gore een aan-., trekkelijke running mate hebben, roert de ,dump-Quayle'-beweging zich. Tot nu toe is Bush vastbesloten zijn v.p. te handhaven. Quayle ont slaan wekt tenslotte alleen maar de indruk dat hij in paniek verkeert. „Ik sta zeker aan Quayles kant. Hij is be langrijk en goed geïnformeerd." Aan de andere kant wordt beweerd dat de minister Baker (buitenlandse zaken) zou hebben geëist dat Quayle moet verdwijnen. Tussen Baker en de vice-president heeft het nooit ge boterd. Toen Bush in 1988 bekend maakte de senator uit Indiana als vice-president te willen, mopperde Baker „dat is niet mijn keus". En over de felle aanvallen van de pers op Quayle werd door Quayle s vrouw, de uiterst ambititieuze Mary- lin, gezegd dat die mede zijn veroor zaakt door de opstelling van Baker. Baker Of Baker zijn aantrekkelijke minis terspost opgeeft om net als vier jaar geleden Bush' campagnemedewer ker te worden, moet ook nog blijken. „Blijf afgestemd, Ik zal het jullie la ten weten, zodra ik de beslissing heb genomen", zei Bush er slechts over. Voor Baker lijkt niet veel eer te beha len met een terugkeer naar de cam pagnestaf. Liever dan een succesvol medewerker wil hij de geschiedenis ingaan als een succesvol staatsman. Dat laatste is afhankelijk van de uit komst van het Midden-Oosten-over- leg, dat 24 augustus weer wordt her vat. Een vredesregeling tussen Israël en de Palestijnen moet de kroon op zijn werk worden. Zo'n akkoord versterkt niet alleen Bakers positie, die zich waarschijn lijk voor 1996 kandidaat stelt voor het presidentschap, maar kan ook werken als een soort verkiezings stunt voor Bush. Volgens een Arabi sche diplomaat zal Bush vlak voor de presidentsverkiezingen scoren met een oplossing voor het Palestijnse vraagstuk. Hierdoor boekt hij niet al leen een historisch succes op het ge bied van de buitenlandse politiek maar domineert ook wekenlang het nieuws. Of dit alles voldoende zal zijn voor Bush' herverkiezing, zei de diplomaat echter niet.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2